IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - СКОПЈЕ 2014 или ЛУНА ПАРК '14
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

СКОПЈЕ 2014 или ЛУНА ПАРК '14

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 227228229
Автор
Порака Обратен редослед
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2010 во 17:16
Ми се допаѓа е слаб збор Мачкица,она е одлично доколку се остварида
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2010 во 17:13
мене ми се допаѓа...
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2010 во 17:06
Ни најмалку не ми личи на утопија,може ќе се закасне некоја година ама она ќе биде реалност.
 
И пак нема да чини на некому,како и обично.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2010 во 16:57
визуелизација на Скопје во 2014

темава би одела и во ПДФ градови но моментално не засега и политички.
Изгледајте го клипот.
Ви личи ли на утопија?
 
би додала уште нешто-
 

Како е можно?

Како е можно за инфантилните лавови на мостот „Гоце Делчев“ да се потрошат речиси исто толку пари колку и за реновирање на 246 училишта? Како е можно 105 восочни фигури да чинат повеќе од 50 селски водоводи? Како е можно вториот споменик на Ѓорче Петров од половина милион евра одеднаш да поскапе колку три нови, комплетно опремени хируршки сали?

Како е можно само еден споменик на анонимен коњаник (па нека е и со фонтана) да чини милион евра повеќе отколку жичницата до врвот на Водно долга 3,5 километри? Како е можно авторските хонорари за истиот споменик да изнесуваат повеќе од парите предвидени за фекална канализација Арачиново-Синѓелиќ? Како е можно иста уметница да добие астрономски хонорари и за „коњаникот“ татко, и за великиот син на Букефал, и за „Триумфалната капија“?

Како е можно за споменикот на скромниот Ченто да се потрошат повеќе пари отколку за изградбата на десет селски училишта? Како е можно „инвестицијата“ во споменикот на гемиџиите да биде колку и инвестицијата во нова фабрика за мебел или нова фабрика за пластика? Како е можно бронзата за Кирил, Климент и Наум да чини колку десет детски градинки, со капацитет за 200 деца? Како е можно коњаникот Никола Карев да биде поскап отколку зграда за една амбасада?

Како е можно споменикот на Јустинијан Први да чини повеќе од отворање на нов кардиохируршки центар? Како е можно споменикот на АСНОМ да чини повеќе отколку што МПЦ плати на лицитација за хотелот „Изгрев“? Како е можно трошоците за споменикот на Самоил да бидат десетпати поголеми отколку трошоците за споменикот на Скендербег?

Навистина, како е можно?
Жарко Трајаноски


Изменето од Andjelina - 27.Март.2012 во 00:25
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 227228229
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.