IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - СКОПЈЕ 2014 или ЛУНА ПАРК '14
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

СКОПЈЕ 2014 или ЛУНА ПАРК '14

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 229>
Автор
Порака Обратен редослед
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2015 во 11:34


Споменикот на Мајка Тереза почна да се гради....

....со висина од дури 32 метри....

Машала. И честито нека ви е.


И што викате, на Марс имало вода, м?
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2015 во 00:20
намигнување да бе,знам.И тоа пази,поскапа е од цело Скопје 2014 заедно


Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2015 во 00:13
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2015 во 00:04
Во Скопје само пивото остана Скопско
се друго собравте од по белиов свет од вековине наназад
ако...супер е,важно се к/градида
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2015 во 02:43
Брависимоаплауз

Колку убаво не гледаат странците со ваквите ненормални проекти за споменици на знајни и незнајни јунаци ..
Зарем нема да си ја чукнете малку главата и да речете - Доста е.
Толку коњи, магариња, лавови и други животињи не знам ни дали живееле во тоа времесмеење


КАНАДСКИ НОВИНАР

7 причини зошто Скопје е најчудниот главен град на планетава

Прашајте некој што во скоро време бил во Скопје и ќе ви каже дека македонскиот главен град е „интересен“. А тоа ќе ви го каже бавно и со потсмев, вели Џоел Балсам, канадски новинар што пишува за своите патувања низ светот, во својата статија на Њузхаб.

Вгнездено на југот на поранешна Југославија, опкружен со Бугарија, Грција, Албанија, Србија и спорната држава Косово, Скопје во последниве шест години доживува градежна треска и стана препорачано место за туристите, вели Балсам.

Заборавете ја Астана, еве зошто Скопје ја заслужува круната на најчудниот главен град на Земјината топка.

1. Изгледа како мал Лас Вегас.

Или како Дизниленд на Балканот. Сериозно, Скопје изгледа како некој нов комплекс од хотели на главната улица на Лас Вегас што ѝ конК*рира на Цезаровата палата.

Владата во 2009 година почна проект вреден 80 милиони евра наречен „Скопје 2014“ за да го реорганизира идентитетот на државата. Тој требаше да биде завршен минатата година, но 1 милијарда евра подоцна, во зависност од тоа на која бројка ѝ верувате, изградбата сè уште е во тек и градот се претвори во бетонска џунгла од пренакитени статуи, високи згради и... уште повеќе статуи.

2. Градот има повеќе кичести статуи отколку што може да се избројат.

Веројатно таму постои човек што ги изброил, но тој претпоставувам може да работи нешто покорисно. Во радиус од една петминутна прошетка околу централниот плоштад во Скопје, може да видите десетици и десетици статуи поставени врз зградите, на мостовите, на градските плоштади и на тротоарите. Идејата е да се претстават многуте историски личности што ја сочинуваат античката и динамична македонска историја, но сето тоа едноставно изгледа кичесто.

3. Статуата Воинот на коњ е најневеројатниот споменик во светот.

Фокусна точка и симбол на Скопје веројатно е една од најшокантните статуи во светот, а ако ги прашате повеќето локални жители за неа, тие ќе застенкаат.

Над 20 метри висок, споменикот содржи џиновска статуа на воин, лавови што повраќаат вода и ноќно светлосно шоу, сето тоа за најмалку 10 милиони евра - што е малку скапичко за изградба на споменик во која било земја, а камоли во една од најсиромашните во Европа.

Но можеби најинтересниот факт за споменикот е неговото име. Ако ги прашате минувачите, ќе ви кажат дека тоа очигледно е Александар Велики - освојувачот што војувал низ целиот тогаш познат свет. Сепак, тој официјално се вика „Воинот на коњ“.

Тоа е затоа што Грција не сака Македонија да го користи Александар како дел од својата историја. Всушност, Грција е толку вознемирена што Македонија го користи Александар како еден од своите историски симболи и што има исто име како една грчка провинција, што одбива да ѝ дозволи на Македонија (технички Поранешна Југословенска Република Македонија) да влезе во НАТО и во Европската Унија. 

4. Сите статуи се цензурирани, освен една.

Голем дел од шминкањето на Скопје е земено од грчката историја, но ако сте биле во Грција, ќе забележите една голема разлика - античките статуи што во Грција се голи во Скопје се покриени.

Не е сосема јасно зошто, некои велат дека се пожалиле женските групи, други велат дека тоа е муслиманското албанско малцинство, но и статуата на Афродита, грчката божица на љубовта, и таа на митолошкиот титан Прометеј во Скопје се облечени. Меѓутоа, ако барате доволно внимателно, ќе откриете дека Олимпија, мајката на Александар Велики, е разголена додека дои.

5. Апсолутно не е јасно како владата нашла пари за сето ова.

За разлика од главниот град на Казахстан, Астана, или азербејџанскиот главен град Баку, Македонија нема пари од нафта за финансирање на своите огромни градежни проекти. Сепак, на прв поглед македонската економија изгледа сосема солидна. Таа неодамна неколку месеци порано го исплати заемот кон ММФ и има една од најдобрите стапки на раст на БДП во регионот. А и покрај критиките за Скопје 2014, прашајте некого во главниот град и ќе ви каже во последните пет години во него дошле многу повеќе туристи од кога било досега, што се должи и на евтините директни летови од Визер.

Но напумпаните трошоци за проектот не би можеле да се покријат со платените даноци од населението, чија плата во просек е помалку од 400 евра месечно, нели?

6. Политиката е многу интересна.

Во Скопје пролетва избувнаа протести, откако излегоа аудиоснимки со тајни разговори на 20.000 луѓе, вклучувајќи високи владини функционери, новинари, судии, амбасадори и верски лидери. А потоа Владата доби приврзаници што протестираа против демонстрантите. Збунувачки? Да. Интересно? Дефинитивно.

Лентите содржеа информации за неколку сочни скандали, а на нив самиот министер за финансии на земјата ги нарекува финансиските политики на владата „лудо“, премиерот Никола Груевски признава дека зел пари за да си купи мерцедес со масажери, а еден владин функционер признава дека заташкале убиство. Некои владини претставници дадоа оставки, а земјата ја чекаат избори по 10-годишното владеење на Груевски. 

7. И покрај сите скандали, тоа навистина е одлично место за посета.

Дефинитивно има многу статуи, но всушност е доста интересно постојано да гледате уметност додека шетате низ градот. Дури и различните стилови на зградите се интересни - зошто да има еден архитектонски стил кога може да има повеќе?

Скопје, исто така, има повеќе од пристоен ноќен живот (кога бев таму, го начекав Перо Антиќ, првиот играч во НБА од Република Македонија, во еден клуб како се забавува), добри ќебапи и неколку прилично добри хостели. Значи, следниот пат кога ќе поминувате низ Балканот, застанете во Скопје. Тоа е, најблаго речено, интересно место за посета, завршува Балсам.
Оригиналот: https://www.the-newshub.com/travel/7-reasons-why-skopje-is-the-strangest-capital-city-on-earthИзменето од evangeline - 21.Август.2015 во 02:45
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4  б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2015 во 13:08
http://www.dw.com/mk/%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%86%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B4%D0%B0-%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D1%82-%D0%B1%D1%83%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8-%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B0-%D0%BD%D0%B5%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%B0-%D0%BA%D0%B0%D0%BC%D0%BF%D0%B0%D1%9A%D0%B0/a-18648780?maca=maz-TB_maz_dnevnik_KOPIE-4629-xml-mrssТоа се два народа. Но никаде не постојат два народа чија историја е толку испреплетена, како онаа на Бугарите и Македонците. Па така, истите споменици можете да ги најдете во Софија и во Дизнилендот Скопје“.


бе како бе исти споменици имаме

ние на Алекс магаокупаторот немаме споменници
old d4b3
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2015 во 09:29
Originally posted by novace novace напиша:

намигнување
Originally posted by Santijago Santijago напиша:

ovija vmroOVCIVE ne za dzabe bile .... ovci 
so vakov mozok mozish da gi strizish i vishe nego 5 veka
Skopje i beter od luna park e, zato sho onie na koi im pravele spomenici 
poishe od pola zasluzuvaat spomenik isto kolku i jas
pred 100tina godini tamu, ne bile nisto povekje nego pijanici, ograbuvaci i siluvaci
na sopstveniot narod

А да си купеше сега...НОВО ОГледало бе?
Та да си го видиш... „одразот„ во НОВОто ОГледало а?
ОРИГИНАЛ(ни) и  КАНИБАЛ(и)...насекаде ќе видиш...
Посебно после БУмБИТе на шашрдисаниот-ти лидер + тајфата негова...истотака појке од шашрдисана.
А не во старото...кое не (ТИ) е веќе ЗА употреба..
Посебно НЕ за лична...
намигнување


Nemam potreba od ogledalo zoshto ne si GO digam do tolku, razbirash? намигнување 
AKo za tebe odredeni lichnosti se "heroi" za mene spored predanija na lugje koi ziveele vo toa vreme i ucestvuvale NE pod NIVNA komanda odamna im go razotkrile liceto
staroto ogledalce kje ti go poklonam na tebe a moze i fotoaparatce za da si se slikas so "omilenite" ti spomenici a ogledalceto kje ti sluzi za odnapred da vidish kako kje ve lichi
patem, slobodno mozesh da me kodoshish vo stab голема насмевка
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Pforzheim
Статус: Офлајн
Поени: 32069
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2015 во 08:59
Originally posted by novace novace напиша:

Originally posted by laki_bu laki_bu напиша:

 
Споменик на ТИПИЧЕН МАКЕДОНЕЦ, демек главата му е во земја, задникот му се наѕира и секој што ќе помине може да се насладува со неговата убавина.

Сега ти е предоцна за да (ни) се жалиш овде , требало навреме да си мислиш кога си статирал(а) пред вајарот и тој ти земал „мерка„!?. тага
намигнување

De vidi podobro , da ne e ova nekoj VMROvski zadnikплазењеголема насмевкаголема насмевкаголема насмевка
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2015 во 22:41
Originally posted by novace novace напиша:

намигнување
Originally posted by Santijago Santijago напиша:

ovija vmroOVCIVE ne za dzabe bile .... ovci 
so vakov mozok mozish da gi strizish i vishe nego 5 veka
Skopje i beter od luna park e, zato sho onie na koi im pravele spomenici 
poishe od pola zasluzuvaat spomenik isto kolku i jas
pred 100tina godini tamu, ne bile nisto povekje nego pijanici, ograbuvaci i siluvaci
na sopstveniot narod

А да си купеше сега...НОВО ОГледало бе?
Та да си го видиш... „одразот„ во НОВОто ОГледало а?
ОРИГИНАЛ(ни) и  КАНИБАЛ(и)...насекаде ќе видиш...
Посебно после БУмБИТе на шашрдисаниот-ти лидер + тајфата негова...истотака појке од шашрдисана.
А не во старото...кое не (ТИ) е веќе ЗА употреба..
Посебно НЕ за лична...
намигнување


А ти да си купиш правилник за коментирање на идивиди форумот.
Затоа што Сантијаго не ти се обрати тебе, а ти ако се чувствуваш како портпарол на ВМРО оди во влада и соли памет..
Следниот ваков испад носи банирање на цела недела.
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2015 во 05:48
Originally posted by laki_bu laki_bu напиша:

 
Споменик на ТИПИЧЕН МАКЕДОНЕЦ, демек главата му е во земја, задникот му се наѕира и секој што ќе помине може да се насладува со неговата убавина.

Сега ти е предоцна за да (ни) се жалиш овде , требало навреме да си мислиш кога си статирал(а) пред вајарот и тој ти земал „мерка„!?. тага
намигнувањеИзменето од novace - 10.Август.2015 во 05:50
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Pforzheim
Статус: Офлајн
Поени: 32069
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2015 во 00:30
 

споеник на ТИПИЧЕН МАКЕДОНЕЦ, демек главата му е во земја, задникот му се наѕира и секој што ќе помине може да се насладува со неговата убавина.
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2015 во 15:57
намигнување
Originally posted by Santijago Santijago напиша:

ovija vmroOVCIVE ne za dzabe bile .... ovci 
so vakov mozok mozish da gi strizish i vishe nego 5 veka
Skopje i beter od luna park e, zato sho onie na koi im pravele spomenici 
poishe od pola zasluzuvaat spomenik isto kolku i jas
pred 100tina godini tamu, ne bile nisto povekje nego pijanici, ograbuvaci i siluvaci
na sopstveniot narod

А да си купеше сега...НОВО ОГледало бе?
Та да си го видиш... „одразот„ во НОВОто ОГледало а?
ОРИГИНАЛ(ни) и  КАНИБАЛ(и)...насекаде ќе видиш...
Посебно после БУмБИТе на шашрдисаниот-ти лидер + тајфата негова...истотака појке од шашрдисана.
А не во старото...кое не (ТИ) е веќе ЗА употреба..
Посебно НЕ за лична...
намигнување

Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2015 во 11:37
Originally posted by емил емил напиша:

 Ист е како лавовите на бугарскиотгрб 
                    

               

               
                    
                

Повеќе би рекол дека е сличен на комшиските лавчета.
Но нели ...тие си биле одсекојпат СОСЕДИ , една меѓа ги делела!?.
пс
И никако да разберам...што е тоа што ете (и) бугарите си имаат „свое„ ВМРО...оти тоа си е АКРОНИМ на старо пра-старо Македонско Движење.....а во Б`лагарија нели (вие велите така) дека Никојпат немало Македонци!?тага
Или ....ИМАЛО Македонци!?
намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85161
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2015 во 11:00
Originally posted by Gorazd777 Gorazd777 напиша:

Кога Лудаците владеат или...


     
     
                    

               
               <h2>ФОТО: Уште еден лав – овој пат пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ</h2>
          
          
          <div style="height:100%;">
<div id="beacon_252d00bd3a" style=": ; left: 0px; top: 0px; visibility: ;">               
                    
                    

Пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ на висок постамент поставена е уште една скулптура на лав.


<p class="img">11822508_1444760022518478_1502137596012828168_n

<p class="img">11013431_1444760199185127_4886094353519099535_n

<p class="img">11813456_1444760512518429_4487478104654284513_n

како лунатик паркот скопје 2014 нема крајИст е како лавовите на бугарскиотгрбИзменето од емил - 09.Август.2015 во 11:00
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 229>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,140 секунди.