IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - STO E PODOBRO
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

STO E PODOBRO

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: STO E PODOBRO
    Испратена: 27.Јануари.2010 во 11:18
Jas sto ne znam ili za nesto se dvoumam, egoto go ostavam da odmara pa PRASUVAM.
Koga otvaram fajlovi direktno vo foto shop preku import, fajlovite mi gi dava vo 300dpi rezolucija i na odredem format. Koga gi smetnuvam so citac na kartici fajlovite se vo 75dpi no se vo dosta pogolem frmat. Dilemata e edniot ili drugiot nacin. Prviot mi odgovara so rezolucijata pa taka rabotam. Za vtoriot slucaj koga imam 75dpi dali prvo da ja zgolemam rezolucijata pa da formatiram ili obratno.
Dali rezolucijata da ja rabotam vo cejkori (kako sto rabotam pri zgolemuvanjeto so 110%) ili odednas da odam na rezolucija 300dpi.
pozdrav GEMINI

Изменето од GEMINI - 27.Јануари.2010 во 11:20
http://www.youtube.com Chesma Sharena
Кон врв
LjS Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LjS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2010 во 12:17
Originally posted by GEMINI GEMINI напиша:

Jas sto ne znam ili za nesto se dvoumam, egoto go ostavam da odmara pa PRASUVAM.
Koga otvaram fajlovi direktno vo foto shop preku import, fajlovite mi gi dava vo 300dpi rezolucija i na odredem format. Koga gi smetnuvam so citac na kartici fajlovite se vo 75dpi no se vo dosta pogolem frmat. Dilemata e edniot ili drugiot nacin. Prviot mi odgovara so rezolucijata pa taka rabotam. Za vtoriot slucaj koga imam 75dpi dali prvo da ja zgolemam rezolucijata pa da formatiram ili obratno.
Dali rezolucijata da ja rabotam vo cejkori (kako sto rabotam pri zgolemuvanjeto so 110%) ili odednas da odam na rezolucija 300dpi.
pozdrav GEMINI


Si izmesal dosta raboti tuka. Najprvin ne se raboti za pogolem ili pomal format, tuku za razlicni dimenzii na fotografijata.

Vtoro, ppi ili Pixels Per Inch ja objasnuva fotografijata, a dpi ili Dots Per Inch, nacinot na printanje. Nemaat nikakva vrska so rezolucijata. I sovet, za upsize ne se maci so 110% stepenasto zgolemuvanje na rezolucija, samo zgolemi ja so bicubic smoother, mnogu raboti se smenija od vremet koga se zgolemuvase rezolucija koristejki 110% skalest nacin.

Imas dobri upsize akcii tuka:

http://www.ljsphotographyonline.com/Stock-Photography/Stock-Photography-Resources/10886652_Knx5r

(Pravam update na stranata u momentov ali linkovite bi trebalo da funkcioniraat)

Pozdrav, Lj



Изменето од LjS - 27.Јануари.2010 во 12:18
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2010 во 13:04
Сликите се наполно исти, без разлика колку ДПИ имаат. Единствено е важно колку на колку пиксели е фотографијата. 3000х2000, 4500х3000, 6000х4500...
Кон врв
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2010 во 12:00
Vidi, ne sum gi zamesal rabotite tuku pogresno sum sfate.
CELTA NA PRASANJETO BESE KAKO, DOBIENIOT FAJL OD FOTO APARATOT DA GO DIMENZIONIRAME ZA DA IZVLECEME MAKSIMALEN KVALITET NA PRINTOT.
Poprecizno, koga importiram fajlovi preku foto sh fajlovite se na rezolucija 300 megutoa dimenziite za pritanje se pomali. Dokolku gi vcituvam preku citac na kartica rezolucijata e 75 a dimenziite za printanje pogolemi. Tuka e dilemata: Dali podobar kvalitet na printot ke ima vo prviot ili vo ftoriot slucaj. Dali nekoj so ova eksperimentiral i koj se soznanijata. Jas ne sum imal vreme da nepravam probi (a ke napravam ) zatoa prasuvam daki nekoj veke ima nekoi iskustva.
POZDRAV GEMINI
http://www.youtube.com Chesma Sharena
Кон врв
LjS Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LjS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2010 во 12:03
Originally posted by GEMINI GEMINI напиша:

Vidi, ne sum gi zamesal rabotite tuku pogresno sum sfate.
CELTA NA PRASANJETO BESE KAKO, DOBIENIOT FAJL OD FOTO APARATOT DA GO DIMENZIONIRAME ZA DA IZVLECEME MAKSIMALEN KVALITET NA PRINTOT.
Poprecizno, koga importiram fajlovi preku foto sh fajlovite se na rezolucija 300 megutoa dimenziite za pritanje se pomali. Dokolku gi vcituvam preku citac na kartica rezolucijata e 75 a dimenziite za printanje pogolemi. Tuka e dilemata: Dali podobar kvalitet na printot ke ima vo prviot ili vo ftoriot slucaj. Dali nekoj so ova eksperimentiral i koj se soznanijata. Jas ne sum imal vreme da nepravam probi (a ke napravam ) zatoa prasuvam daki nekoj veke ima nekoi iskustva.
POZDRAV GEMINI


Povtorno, rezolucijata nema nikakva vrska so PPI. Dokolku slikas so aparat od 10 mp, rezloucijata sekogas ke bide 10mp bez razlika dali PPI e 300 ili 75. Pri printanje se menuvaat rabotite.

Pobaraj na net koja e razlikata pomegu rezolucija i PPI i ke sfatis za sto zboruvam
Кон врв
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2010 во 12:10
Pa tokmu toa, kako da se pripremi fotkata za da dobieme sto pokvaliteten prin
http://www.youtube.com Chesma Sharena
Кон врв
LjS Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LjS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2010 во 12:19
Originally posted by GEMINI GEMINI напиша:

Pa tokmu toa, kako da se pripremi fotkata za da dobieme sto pokvaliteten prin


Ti pisav pogore, najprvin treba da odlucis na koj PPI ke printas, industry standard e 300 PPI iako super rezultati se dobivaat i so 220 PPI. Znaci ja otvaras fotografijata vo PS, stiskas CTRL+ALT+I i stikliras Scale Styles, Constrain Proportions i Resample Image. Potoa vo poleto za PPI vnesuvas 300 ili druga vrednost i vo poleto za width i height vnesuvas dimenzii na koi sakas da printas i pri toa odbiras Bicubic smoother nacin na upsize. Toa e se sto treba da napravis.

Prethodno ti posociv link kade sto imas akcii koi ovoj proces go avtomatiziraat.

Кон врв
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2010 во 13:23
Ova go znam, no foto shopot vo nekoj slucai raboti cudno, pa zatoa so nego trebe da se eksperimentira. Inaku za procesite koj se avtomatizirani nemam nekoe visoko mislenje. Ovie denovi mislam deke ke se oslobodam malku od rabota pa ke eksperimentiram, ke napravam i printovi (obicno pravam printovi 24x30) pa taka i vizuelno so pomos na lupa gi sporeduvam rezultatite. Sakam da go profveram i faleniot Fractal, bidejki toj raboti po drug algoritam. Iako imam odlicen monitor, sepak najmnogu veruvam na print,
PA KE PISAM na forumov.
PS ianku ne sum tolku golem pocetnik kako so me mislis
http://www.youtube.com Chesma Sharena
Кон врв
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2010 во 13:25
Sto se odneuva za rezolucijata, jas znam za ofset pecatot,
koja e optimalna za pecatenje zavisi od premnogu faktori koj bi mozele ovde da se objasnat.
http://www.youtube.com Chesma Sharena
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2010 во 06:17
Gemini,
Pri printanje, voobicaenite printeri (onie sto se prikacuvaat na PC) ja printaat fotografijata vo goleminata koja e vo fajlot, a PPI go preveduvaat vo DPI direktno. Ova e od pricina sto mora da se "razberat" printerot i PC-to nekako.
Ona sto vo takov slucaj ce go dobies e ponizok kvalitet, no pogolem print.

Za da otpecatis 24x30 fotografija, potrebno ti e da go odstikliras resample image i da setiras 24cm vo poleto kade sto e opisana goleminata na fotografijata vo print. Drugata strana sekako ce padne na 30cm sama od sebe, dokolku fotografijata e kropnata na baranite dimenzii.

Vo ovoj slucaj, ppi samo ce se namesti na soodvetna vrednost, koja ce zavisi od realno raspolozlivata rezolucija.

Po ova, diskutabilno e dali printot ce bide podobar ako ppi ti e pod 300 pa ti napravis upsample vo PS, ili pak go dades na pecatenje so, na primer 240PPI, pa masinata (ako e vo prasanje foto-lab) sama se pogrizi za toa.

Mislam deka tvoeto prasanje se odnesuvase na ova.


Licno pretpocitam da nosam na printanje "skockani" fajlovi. Ako e potrebno, pravam upsample, ili downsample do 300ppi za sakaniot format na fotografija. Za ova go koristam Genuine Fractals Pro i mnogu sum zadovolen od rezultatite. Moe licno iskustvo e deka moze "ladno" da se izvlecat do kaj 40% zgolemuvanje, bez da se zabelezuva vo printot deka e praven upsample.


PS
Za da nema zabuni, ajde i eden primer so brojki:

Normalen fajl od D80 e: 3872x2592px
Kropnat na 2:3 odnos iznesuva: 3872x2581px

Da ja pocneme matematikata od kropnatata verzija, bidejci toa me interesira kako print verzija.

Znaci za 30x45 print, raspolozlivata rezolucija mi dava 218.553ppi

Ako odstikliram resample image i smenam na 75ppi, togas mi veli deka goleminata na printot ce mi bide 131.13x87.41cm, ama so mnoogu nizok kvalitet na print (75dpi)

Korektniot workflow, ili da receme, najmalku zbunuvacki e, na isklucen resample image, si podesis golemina na print koja te interesira, a potoa da se zanimavas so ppi koj go smetas za potreben.

Kako jas toa go pravam vece se izjasniv, no sum pecatel i fotografii stokmeni na 240ppi, i nemalo problem. Ako imas Fractals, preopracuvam da si gi sreduvas na 300ppi.

Kako i da e, nativnata rezolucija na senzorot na D80 mi dava ~218ppi pri print od 30x45, sto e golemina koja redovno ja printam za izlozbi, pa ne sum imal problem so printovite otkako ce gi sredam so Genuine Fractals... duri iako sum kropnal malku.
Normalno, pod uslov fotografijata da e tehnicki izvedena kako sto treba.

Dobrata strana na pravenjeto na scalingot uste vo PC (pred da nosis na printanje) e sto mozes da gi izvedes izoistruvanjeto na finalniot izgled na fotografijata. Imeno, fotografija skockana na print size i so 300ppi, koga ja gledas vo PS na 50% e od prilika ona sto ce go dobies vo print (od aspekt na izostrenost).

Se nadevam deka pogodiv sto bese prasanjeto.

Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2010 во 17:03
Mire oytprilika e toa i se razbirame. Uste edno podprasanje
Koga vcituvam file so citac na kartici dobivam golem fajl so niska rezolucija a koga go imporyiram preku Wia Canon
vo fotosopot mi go dava so 300 rezolucija i pomali print dimenzii. Kako e podobro da se simnuvaat fajlovite od foto aparatot vo smisla na dobivanje pokvakiteten print ili kvalitetot e ist i vo dvata slucai ?
http://www.youtube.com Chesma Sharena
Кон врв
gocemk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 111
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gocemk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2010 во 17:44
Originally posted by GEMINI GEMINI напиша:

Mire oytprilika e toa i se razbirame. Uste edno podprasanje
Koga vcituvam file so citac na kartici dobivam golem fajl so niska rezolucija a koga go imporyiram preku Wia Canon
vo fotosopot mi go dava so 300 rezolucija i pomali print dimenzii. Kako e podobro da se simnuvaat fajlovite od foto aparatot vo smisla na dobivanje pokvakiteten print ili kvalitetot e ist i vo dvata slucai ?


Nema da ima razlika, odnosno kvalitetot kje bide ist.
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2010 во 22:04
Originally posted by GEMINI GEMINI напиша:

Mire oytprilika e toa i se razbirame. Uste edno podprasanje
Koga vcituvam file so citac na kartici dobivam golem fajl so niska rezolucija a koga go imporyiram preku Wia Canon
vo fotosopot mi go dava so 300 rezolucija i pomali print dimenzii. Kako e podobro da se simnuvaat fajlovite od foto aparatot vo smisla na dobivanje pokvakiteten print ili kvalitetot e ist i vo dvata slucai ?


Sosema nebitno.

Poentata e dali raspolagas so dovolno pikseli, ili ne.

Imeno, 20x30cm print na 300dpi bara da rspolagas so 3543x2362 px.

Koga ce go odneses vo minilab, na masinata i e se edno dali fajlot vika deka stanuva zbor za 20x30cm image so 300ppi, ili pak 80x120 iamge na 75ppi.
Ova od pricina sto goleminata na printot e zadadena i e fiksni 20x30cm, sto znaci deka masinata ce gi rasporedi pikselite koi i se na raspolaganje.

Duri i doma da printas, ako koga ce stisnes CTRL+P, napises na koja golemina da printa, pak nema da ima vrska.

Prednosta na "formatiranje" na image-ot na 300ppi e sto na priblizno 50% view vo PS, ce imas priblizno uvid vo kvalitetot na printot i ce znaes dali si zadovolen, ili treba da se doteruva po odnos na ostrina.

Jas voobicaeno gi kopiram fotografiite od aparat na HD direktno vo folder.

Koga ce gi otvoram vo PS, po default mi se otvoraat na 72ppi. Nekropirani gi sreduvam za se osven za ostrina i gi snimam kako takvi vo pod-folder koj voobicaeno go vikam pre-processed. Za ova koristam najcesto Nikon NX2 i fajlovite gi snimam vo NEF i  vo JPG.
Potoa vo PS na JPG fajlovite pravam dodge i burn,  ako treba nekoja sitnurija da sredam, shadows-highlight mozebi, ili ako mi kopa nesto oci da iskloniram, snimam vo pod-folder processed.
Po ova, ona sto sakam da printam stavam vo folderi 30x45; 20x30, ili 13x18 za familijarnite fotki. E vo ovie folderi odat fotografii kropnati na dadenata golemina i resize-irani na 300ppi, koi po resize se izostreni specijalno za dadenata golemina na printanje.

Se e rabota na workflow... sto ti odgovara, toa koristis. Se sto ti e bitno e finalniot rezultat da ti prai cef ;-)
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 09:12
Blagodaram se razbravme,
http://www.youtube.com Chesma Sharena
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,344 секунди.