IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - ZMIJA DA TE APNE ILI MAGARE DA........
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ZMIJA DA TE APNE ILI MAGARE DA........

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
ogledalo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 151
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ogledalo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2010 во 22:22
Originally posted by GEMINI GEMINI напиша:

Navistina postojat pluginzi, no mislam koga go eliminirame sumot, gubime i nekoj elementi od fotografijata. Ovaa eliminacija na sumot e kako nekoj vid, (ne znam kako da kazam), hemoterapija. Mozebi sporedbata ne e najdobra no tuka nekade e. Aj da pretpostavime vaka.
Slabi svetlosni uslovi, nokna fot
Nema veter
Imas stativ stabilen
Mozes da fiksiras ogledalo
Nema dvizecki objekti
KOJ E IZBOROT ? POGOLEMO ISO ILI PODOLGA EKSPOZICIJA ?


Sigurno deka koga veke imas stativ so tebe ke go iskoristis. Ne si go vleckal za dzabe sigurno
A sumot na Iso100 i bilo kolkava ekspozicija ne se sporeduva so sumot na Iso1600.
Mislam deka ova se podrazbira samo po sebe. Posebno vo uslovite navedeni.

Sosema drugo bi bilo prasanjeto ako mozes pa pomines (dodrzis) slikajki od raka na ISO1600-3200 i da ne mknes stativ so sebe, ili istata situacija da ja slikas na ISO100 za sto sigurno bi ti trebalo stativ.

Primer, setas navecer i sakas da slikas, na f4 i ISO1600 ti javuva ekspozicija od 1/8, so stabilizator moze da se dodrzi. Da bi se slikalo so ISO100 isto taka na f4 ke javi ekspozicija od 2 sec. i tuka nema drug izbor osven stativ.
Jas sum da ne mknam stativi so mene i bolje mi e da pominam na ISO1600. Barem sega sumot na ISO1600 e potpolno prifatliv kaj Canon/Nikon.
Normalno za amaterska fotografija stanuva zbor, za slikanje za dusa.
Кон врв
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2010 во 09:17
Gledam deka sekoj ima svoj izbor na rabota.
Inaku mislam deka izborot kako koj da raboti si licen. Pri zgolemuvanje na ISOto imame edna situacija a pri zgolemuvanje na eksp. druga.
Vo teorijata ima razlicni tolkuvanja. Na primer poimot NATIVE ISUE value kaj sekoj proizveduvac i razlicen. Na primer za NIKON kako optimalno ISO go zemaat 200 , za koe proizveduvacot veli deka ovaa vrednost e optimalna i ovde noisot e najmal a voedno i dinamickiot opseg na fot e najdobar. Za Canon velat deka taa vrednost e 100. Ponatamu ima razlicni vrednosti dali rabotis vo JPG ili RAW. Se odi duri do tamu pri zgolemuvanjeto na ISOto najdobro e da se odi so vrednosti dupli pr. 100 200 400 600 ... deka meguvrednostite ne se najdobri. Itn.
Znaci izborot e malku pokompleksen, nesto vo eden slucaj gubis a nesto dobivas, pa zatoa vaka ja imenuvav temava, veruvam deka prodolzenieto na recenicata go znaete (toa e narodna pogovorka), namerno ne go napisav zatoa sto mislev deka ne odgovara na forumov, pa i da e po Marko Cepenkov
http://www.youtube.com Chesma Sharena
Кон врв
kavadar66 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 87
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kavadar66 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2010 во 18:12
Originally posted by gocemk gocemk напиша:

...
За среќа постојат разноразни plug-ини кои итекако добро(според мое искуство) се справуваат со шумот.

де кажи некој, така не ногу скап... (за PS CS3)
Кон врв
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2010 во 18:41
Kako del za namaluvanje na sumot imas imas i vo Tppazot, besplatno mi go krakuvase kerkata, drug plug in e Nik Dfine
mislam i toj moze da se smetne na free. Topazot vrsi dobro rabota. Jas go koristam za dorsbotka koga rabotam HDR zatoa
sto posle mergiranjeto, obavezno se pojavuva sum.
http://www.youtube.com Chesma Sharena
Кон врв
gocemk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 111
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gocemk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2010 во 20:07
Originally posted by kavadar66 kavadar66 напиша:

Originally posted by gocemk gocemk напиша:

...
За среќа постојат разноразни plug-ини кои итекако добро(според мое искуство) се справуваат со шумот.

де кажи некој, така не ногу скап... (за PS CS3)


Јас го користам Noiseware од Imagenomic, а за цената не знам, јас го добив бесплатно...   

P.S. Работи и на CS3 и на CS4.
Кон врв
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2010 во 21:19
Go imam i toj. Site gi smetna kerkata ne znam kade gi naoga i site rabotat. Od Imagenomic go imam i portraiture i mislam deka i od ningata i od KPTeto e podobar za portreti i za doteruvanje na kozata bilo kade da e na fotografijata. Se doteruva mekokata, tonot i strukturata. So eden zbor odlicen e.
Inaku ke poftoram site noice reduction pri rabotata vlijaat i na kompletnata ostrina i dinamickiot opseg na fotografijata taka da po moe trebe nivnata upotreba da bide kontrolirana i minimalna
http://www.youtube.com Chesma Sharena
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.