IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Апостол Павле-најголемиот Христов мисионер
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Апостол Павле-најголемиот Христов мисионер

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 101112
Автор
Порака
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2010 во 00:07
Едноставно Павле си допушта да дава совети на своја рака, и сам тоа го кажува, нејсе тоа и нее така страшно, страшно е што неговите писанија се наоѓаат во светата книга, а тоа се само писма кои меѓу другото содржат упатства за живот by Pavle, а не се од Бог дадени, ама ете вплотени се во светата книга! Јас сакам да читам и да знам што Бог кажал да правам и да верувам а не како на некој му се чини исправно и подобро, оти што е добро за еден нее за друг, нема место во света книга за лични упатства, тоа може да ги заведе луѓето.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2010 во 00:24
Originally posted by Ebu-Hurejre Ebu-Hurejre напиша:

Јас сакам да читам и да знам што Бог кажал да правам и да верувам а не како на некој му се чини исправно и подобро,


Епа читај си го тогаш Кyранот и не се замарај со нашиот брат Павле кој е далеку од твоето разбирање среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2010 во 00:50
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Originally posted by Ebu-Hurejre Ebu-Hurejre напиша:

Јас сакам да читам и да знам што Бог кажал да правам и да верувам а не како на некој му се чини исправно и подобро,
Епа читај си го тогаш Кyранот и не се замарај со нашиот брат Павле кој е далеку од твоето разбирање среќа

Јас го читам, а ИншАллах и ти еднаш да го прочиташ, ама онака без субјективизам , само читај. Што, да не немам ментален капацитет па брат ти Павле да е вон мој опсег, ако се секавам кажувате како библијата е напишана за да ја разбере и обичен човек, елхамдулилах, па ми дал здрав разум бог и не го потценувај моето разбирање, тоа што има некој различно сваќање од твоето за една иста работа-не го прави глупав.Камо среќа еднаш и ти да се замараше со нашиот к*ран, во мера со која ние се занимаваме со твојата библија, светов ќе беше побогат за еден брат     Али шта да ти причам, к*ранот е ВОН твое разбирање
Реципроцитет, ништо лично!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2010 во 01:13
Originally posted by Ebu-Hurejre Ebu-Hurejre напиша:

Што, да не немам ментален капацитет па брат ти Павле да е вон мој опсег, ако се секавам кажувате како библијата е напишана за да ја разбере и обичен човек


Библијата е напишана за да ја разбере и неписмено овчарче, а воедно и за да не ја разбере мудриот и горделив подбивач (макар бил и доктор на науки).
Не ти треба ментален капацитет за да го разбереш брат ми Павле. Ти треба само понизен дух, отворени очи, уши и срце за вистината.

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2010 во 13:43



       Za da ja ispolni zadacata zaradi koja dosol na svetot, Hristos ne ja odbral nitu ucenosta niyu recitosts na evrejskiot Snedrion[duhoven sovet], nitu pak silata i vlasta na Rim.
       Ostavajki gi na strana samouverenite evrejski uciteli, najgolemiot Ucitel odbral skromni neuki luge da ja propovedaat vistinata sto ke go potkrene svetot. Ovie luge Toj gi poucil i so licen primer gi prigotvil za vodaci svojata crkva. Tie imale zadaca da obucuvaat drugi i da gi pratat vo svetot so poraka na evangelieto.
       Za da uspejat vo svojata rabota , tie morale da primaat sila- Svetiot Duh. Evangelieto ne mozelo da se propoveda so nikakva covecka sila i mudrost, tuku samo so Bozja sila.
       Tie prvi ucenici osetno se razlikuvale megu sebe. Tie trebalo da bidat uciteli na svetot i pestavuvale mosne razlicni vidovi karakteri.Za da mozat uspesno da go izvrsuvaat deloto za koe bile povikani, tie luge, razlicni po prirodnite osobini i po zivotnite naviki, morale da postignat edinstvo vo custvata, vo mislite i vo dejstvuvanjeto.Hristova cel bilo da go osigura toa edinstvo. Kako Hristovi prestavnici apostolite morale da ostavaat presuden vpecatok vrz svetot.

Isto i za Pavle. Svecenata dolznost sto mu e doverena na Pavle pri negoviot razgovor so Ananija se poveke mu ja pritiskala dusata. Odzivajki se na zborovite:"Brate Savle progledaj!", Pavle prvpat proglednal vo liceto na toj pobozen covek.
       Ananija inspiriran, so Svetot Duh , rekol:"Bg na nasite tatkovci odnared te oredelil da ja poznaes negovata volja, da go vidis Pravednikot i da go cues glasot od negovata usta, zasto ke mu bides svedok pred site luge za ona sto si videl i cul. A sto se dvoumis sega? Stani i krstise i izmijse od svoite grevovi, povokuvalki go Gospodovoto ime"[Dela 22, 14-16].
       Tie zborovi direkno bile soobrazeni so zborovite na Isus koj mu rekol na Savle koga go zaprel na patot za Damask :"Ti se javiv za da te naznacam za sluga i za svedok, kako za ona sto go vide, taka i za ona za koe ke ti se objavam; izbavuvajki te od lugeto i od narodite, kaj koi te prakam, za da im gi otvoris ocite, da se odvratat od temninata kon svetlinata, od satanskata vlast kon Boga, za da primat prostevanje na grevovite i nasledstvo megu osvetenite preku vera vo mene"[Dela 26, 16-18].
        Razmisluvajki dlaboko za toa. Pavle se pojasno ja sxakal smislata na povikot:"Preku Bozla volja povikan apostol na Isusa Hrista." Nemu povikot ne mu bil upaten "nitu od lige, nitu so posredstvo na covek, tuku preku Isusa Hrista i Bog Otecot"[1Korintjani1,1; Galatjanite 1,1].
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
Okean-Ljubavi Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 88
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Okean-Ljubavi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2010 во 20:41
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Originally posted by Ebu-Hurejre Ebu-Hurejre напиша:

Јас сакам да читам и да знам што Бог кажал да правам и да верувам а не како на некој му се чини исправно и подобро,
Епа читај си го тогаш Кyранот и не се замарај со нашиот брат Павле кој е далеку од твоето разбирање среќа


Brate Ebu-Hurejre... se izvinuvam sto ovoj pat ke se slozam so EvAngelos...

Taka e... ako sakas da znaes sto rekol Bog,togas ne se zamaraj so pavle,citaj Qur'an.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2010 во 22:11
Приметете ве молам дека никогаш, никаде и под никакви услови Оној БОГ, Она СЛОВО, Оној ДУХ Кој преку раката и устата на Св.Ап. Павле сведочи за СОВРШЕНАТА ВИСТИНА на БОЖЈОТО ЕВАНГЕЛИЕ, нити рекол, нити пишал, убиј!

Ах ... каква е прекрасна СОВРШЕНАТА ВИСТИНА за ВЕРАТА (ИСЛАМОТ) на ЖИВОТО ЕВАНГЕЛИЕ БОЖЈЕ (ИСУС ХРИСТОС) за Кого живееле и умреле скоро сите вистински Апостоли и верници, а поради тоа се - до ден денешен - мразени од сите што се жедни да се прчат како “вистински верници“, да убиваат и да каменуваат во Сèмилостивото Име БОЖЈЕ!








Изменето од spiros - 31.Јануари.2010 во 22:18
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2010 во 00:08
Originally posted by Okean-Ljubavi Okean-Ljubavi напиша:


Brate Ebu-Hurejre... se izvinuvam sto ovoj pat ke se slozam so EvAngelos...

Taka e... ako sakas da znaes sto rekol Bog,togas ne se zamaraj so pavle,citaj Qur'an.


Да ве исполнуваше вас „божјиот збор“ во Кyранот вие немаше да се замарате со Павле, со евангелијата и општо со библиските книги. Но очигледно вам Кyранот не ве исполнува и затоа се замарате со христијански теми, со Павле, со евангелистите, со библиските книги. Доаѓате од пустина до изворот на животодавната вода, тоа е супер, само наместо да земете и да пиете од тој извор, вие плукате во него. Е тоа не е супер.


Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2010 во 22:59
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Originally posted by Okean-Ljubavi Okean-Ljubavi напиша:

Brate Ebu-Hurejre... se izvinuvam sto ovoj pat ke se slozam so EvAngelos...

Taka e... ako sakas da znaes sto rekol Bog,togas ne se zamaraj so pavle,citaj Qur'an.
Да ве исполнуваше вас „божјиот збор“ во Кyранот вие немаше да се замарате со Павле, со евангелијата и општо со библиските книги. Но очигледно вам Кyранот не ве исполнува и затоа се замарате со христијански теми, со Павле, со евангелистите, со библиските книги. Доаѓате од пустина до изворот на животодавната вода, тоа е супер, само наместо да земете и да пиете од тој извор, вие плукате во него. Е тоа не е супер.



Ко то каже, ко то лаже! Па до извесно време форумов беше пренатрупан од твои теми и од некојси Аџија против Исламот. Значи ако судиме според твојот терк испаѓа дека ти си далеку, мнооогу далеку од "божјиот збор" во Библијата. Доколку го има, разбира се!
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2010 во 23:42
dobro be evangelos ostanimi so zdravjee   i veruvajsi vo toa sto si veruvas i za site drugi sekoj so svoeto veruvanje, no pazii da ne spomnis nesto za islam k*ran i za muslimanite pazi    nemoj da se zamaras so muslimanski temi ako ne sakas nekoj da te kritikuva nemoj i ti da kritikuvas
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
gogosinger Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gogosinger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 23:20
Znaci milo mi e sto se razgovara na vakva tema,bidejkji i na Bog mu e milo!
Ama ne se slozuvam so toa deka Pavle pisuval kako sto sakal,bidejkji ne e tocno.
Ubavo pisuva vo noviot zavet deka Bog celo vreme go vodel,i mu kazuval sto da pravi
eve nekolku stihovi koi go kazuvaat toa: 1 Павле, преку Божјата волја повикан апостол на Исуса Христа, и братот Состен,

2 до Божјата црква која е во Коринт, до осветените во Исуса Христа, до повиканите свети, со сите кои го призовуваат на секое место името на нашиот Господ Исус Христос, Кој е нивни и наш; itn.....
Znaci celata Biblija i noviot i stariot zavet se napisani od lugje na koi Bog im se objavuval na razni nacini,dali preku cuda dali preku sonovi itn...citajte ja od pocetok Biblijata i ke vidite.
Vo Biblijata gi ima site odgovori:)
Pozz do site,i sakajte go Bog Isus,bidejkji toj ve saka vas!
eve vi link na makedonska online Biblija:http://mkbible.net
Pozz,i se najubavo
Кон врв
blagorodna Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 568
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blagorodna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2010 во 16:03
od ko me uclenija ovde a ne su od vcera, sve sos Pavle imaa rabota musljaminive
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2010 во 18:18
evee ke ve ostavime vie da si imate rabota so vasiot pavle sekoe dobro pozdravce,
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 101112
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.