IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Апостол Павле-најголемиот Христов мисионер
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Апостол Павле-најголемиот Христов мисионер

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 9101112>
Автор
Порака
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2010 во 21:47
Originally posted by spiros spiros напиша:



Има луѓе кои се толку заљубени во горките лекарства што поради ними ја отфрлаат дури и Благодатта на Здравјето, кое БОГ широкоградно го дарува на оние кои вистински веруваат!

Заповедите, обрезнието, законот,... се многу добри бидејќи упатуваат на суштината, Која БОГ за спасение на сите ја отелотвори во Исуса Христа (Вистината)!

Верувај и на Вистината за Која (скоро) сите Апостоли - и вистински следбеници - како јагниња живееа и умреа, бидејќи за спасението на душата не е миродавно нити обрезанието на половите органи, нити содржината на стомакот, ... нити убавината на лицето, туку Совршената Волја БОЖЈА (Христос) во срцето!












voopsto ne mi odgovori na moeto prasanje;







pavle za tevratot rekol   deka e slab bespolezen i los zastaren t.e pogresen deka treba da iscezne i da se otvrli.eve ke izdvojam nekoi negovi citati;

Со тоа се укинува поранешната заповед, заради нејзината слабост и бесполезност ,7-18-do evreite.

Зашто, ако оној првиот завет беше без недостаток, не ќе се бараше место за вториот А кога вели „Нов”, со тоа го прогласил првиот за застарен. А што старее и оветвува не е далеку од исчезнувањето.

kako mozel ova da go stori , koga isus rekol po

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАТЕЈ
Глава 5
17 ”Не мислете дека дојдов да ги поништам Законот и Пророците! Не дојдов да ги поништам, туку да ги исполнам. 18 Зашто вистина ви велам, додека не поминат небото и земјата, ниту најмалата буква, ни цртичка, не ќе ја снема од Законот, додека не се збидне сè. 19 И така, кој ќе наруши една од овие најмали заповеди и така ги научи луѓето, ќе биде наречен најмал во царството небесно; а кој ги држи и поучува, ќе биде наречен голем во царството небесно

izgleda pavle mozel da gi ukinuva, toj gi ukinuva site propisi bilo vecni bilo privremeni, kako i site strogi zabrani i obvrski,
pavle so ovie citati tvrdi deka ona stoe staro i raspadlivo e blisku do isceznuvanje,,

ke izdvojam i nekoj drugi citati od biblijata ;

Секое машко среде вас, низ вашите поколенија, кога ќе наполни осум дена, нека биде обрезано, како она што е родено во вашиот дом, така и она што е купено со сребро од некој странец, кој не е од вашата крв.

13 Да, и родениот во твојот дом и купениот со сребро треба да биде обрезан! Така Мојот Завет на вашите тела ќе остане вечен Завет.

ovaa e propis za obreuvanje koj postoel vo vremeto na abraham kako vecna obvrska
toa e zakonot koj ostana polnovazna vo vremeto na potomcite na ismail i ishak, kako i vo zakonot na mojsej
vo koe se veli za sekoe novorodence ;
na osmiot den deteto neka bide obrezano''

nee cudoo sto i vo evagelieto po luka 2-21 veli i toa go potvrduva deka i isus bil obrezan;

И кога навршија осум дена, за Неговото обрезание, Му го дадоа името Исус, како што Го нарече ангелот, пред да биде зачнат во утробата

pa sega se postavuva prasanje zostoe e ukinata ovaa obvrska ?
zosto pavle bil uporen vo nastojuvanjeto da ja ukine ovaa odredba?eve negov citat;

Еве, јас, Павле, ви велам: ако се обрезувате, Христос никако нема да ви користи 5-2 galatjanite.
Зашто во Христа Исуса ниту обрезанието има вредност, ниту необрезанието, туку верата, која дејствува преку љубовта. 5-6 galatjanite.


zosto isus ne rekol za ukinuvanje na ova obvrska ?

tuku pavle toa go storil;

pa so koe pravo ?




Изменето од el_kevser - 26.Јануари.2010 во 21:49
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2010 во 22:12

Џабе се и закони, и писма, и пророци, и ангели, ... без Милоста БОЖЈА чиста - за спасение на сите - отелотворена во Исуса Христа!


Сиот закон, сите писма, сите пророци, сите ангели, ... упатуваа на Суштината, Која БОГ за спасение на сите ја отелотвори во Исус Христос! Тоа е Вистината!

Вие кои повеќе го сакате законот и строгите казни одколку Христа - ако сакате - нека ви биде според ними.

Јас - со моите браќа и сестри - ќе се молиме и живееме така што сите да бидат судени според Вистинската Милост БОЖЈА - Христос!

АМИН












Изменето од spiros - 26.Јануари.2010 во 22:13
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2010 во 22:13
виие воопшто немате одговор

се едно исто си зборувате
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2010 во 22:16
Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

виие воопшто немате одговор

се едно исто си зборувате



Исус е одговорот, но скаменетите срца, уши и души, никако не го разбираат!

Изменето од spiros - 26.Јануари.2010 во 22:18
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2010 во 22:29

ти поствавив убави прашања?
али изгледа немаш никаков одговор , али ако не знаеш не мора да одговараш, пропуштиим на другите ,

еве земиго прашањето за обрежувањето
тоа постоело во времето на аврам тооа и го докажува во бибилијата (стариот завет)
дури и во новиот завет тоа го потврдува дека и исус, бил обрежан,
И кога навршија осум дена, за Неговото обрезание, Му го дадоа името Исус, како што Го нарече ангелот, пред да биде зачнат во утробата


прашање ми беше зашто тоа христијаните не го почитуваат
знаеме дека павлее тоаа го отврлил и јасно тоа го кажува во неговите цитати сто ти ги цитирав, каде велии


Еве, јас, Павле, ви велам: ако се обрезувате, Христос никако нема да ви користи


значи со ова директно тој го игнорира обрежуванјето,

додека во страиот завет е сосема спротивно .и вели
Секое машко среде вас, низ вашите поколенија, кога ќе наполни осум дена, нека биде обрезано, како она што е родено во вашиот дом, така и она што е купено со сребро од некој странец, кој не е од вашата крв,Машкото што не ќе биде обрезано, нека биде истребено од својот род: зашто го нарушило Мојот Завет
а павле го нарушува заветот на бога.


кој е тој да го укинува тоа зашто исус   не го укинал ,, и никогаш не го сторил тоа, зарем имаа право на тоа, павле, да си земе со право да укинува   нешто што било обврска уште во времето на аврам , исхак и исмаил па се до денес, (евреите и муслиманите)





Изменето од el_kevser - 26.Јануари.2010 во 22:40
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2010 во 22:37
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

виие воопшто немате одговор

се едно исто си зборувате



Исус е одговорот, но скаменетите срца, уши и души, никако не го разбираат!



зарем исус рекол да не се обрежувате?

ај ти вака поупатен може да ми најдеш некој цитат каде исус го игнорира обрежувањето,, можеби имаа   евее ти си повеке упатен ,.

Изменето од el_kevser - 26.Јануари.2010 во 22:39
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2010 во 22:47
Само Исус е поупатен, а кај него не е нити стомакот, нити подстомакот, нити лицето, ... миродавно - туку срцето!


Простими што бев предмалку прегруб!


Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2010 во 22:48
Со внимателно читање на Павловите ,дела, нема да изостане впечатокот дека тој втемелува сосем нова религија, пр/не обрезување, јадење свинско месо, неженство, нешто што Бог строго го забранил во СЗ...посебно делот со чисти и нечисти животни, а и обрезувањето е must do, нема сакам неќам, или како што ап. Павле вели - парафразирам - во Духот сме обрежани.
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2010 во 22:50
ajj ke se obides da mi odgovoris
ili   istoto kako i sekogas ke si go kazuvas
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2010 во 22:53
el_kevser, батали исламско-антихристијанските брошурчиња. Ако сакаш навистина да научиш за христијанството, прочитај ја Библијата.
Со вакви теми и дилеми можеш да ги замајуваш само оние кои не ја прочитале Библијата, кои не се упатени во христијанството и онака само по традиција се нарекуваат христијани. Но таквите, дури и да ги „преобратиш“ во исламот, тие и таму ќе си бидат такви верници, неупатени, неинформирани, чисто номинални атеисти.
Искрено, со вакви теми можеш само од номиналните христијани да направиш атеисти, а со тоа воопшто не си направил штета на христијанството, напротив, си му направил услуга прочистувајќи го од таквите „верници“ намигнување
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2010 во 23:00
воопшто не се ни трудам да преобратам во ислам
како само ти размислуваш?
еве имаме библија

http://www.mkbible.net/biblija/index.php?Jovan%201


јас зедов од овде цитати,

и ја читам библијата, па еве ти одговорими што му ги поставив пршањата на спирос ,
можеби ти ке ме научиш нешто повеке од христијанството
за и околу павлиновата доктрина .

дали има некој цитат каде исус вели да се укине обрежувањето?





Изменето од el_kevser - 26.Јануари.2010 во 23:01
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2010 во 23:00
Не играј на карта контра напад Евчо!
Никој несака да ви ги земе верниците! Аллах го упатува оној што е искрен и што бара, башка Исламот не е во дефицит па да мора да врбуваме од ,вашите, .
Кој му дал авторитет на Павле да ги укине воспоставените старозаветни норми? Како она што било забрането сега е дозволено? Како она што е завет на Бог со неговиот народ сега веќе не е завет - и покрај очигледните придобивки од обрезувањето на пример *од медицински аспект гледано,*.

Изменето од Ebu-Hurejre - 26.Јануари.2010 во 23:00
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2010 во 23:04
Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:


дали има некој цитат каде исус вели да се укине обрежувањето?


Да. среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Okean-Ljubavi Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 88
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Okean-Ljubavi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2010 во 23:10
Odavna edna tema bese otvorena. Temata dostigna duri 15 ili poveke strani a odgovor na toj sto ja otvori temata nikoj ne mu dade na sledniot text koj si go zadrzav vo arhiva:

Hristijanite tvrdat deka sekoj zbor i sekoja recenica od Biblijata-nov i star zavet,e Bozja inspiracija.
Dali barem malu lici slednovo na Bozja inspiracija da vidime:

1.Mesto na zimuvanje e tolku vazna Bozja inspiracija:

Кога ќе ги пратам при тебе Артема или Тихик, побрзај да дојдеш при мене во Никопол, зашто решив да презимувам таму!

Ne mi e jasno kakva vrska ima so Bozjata Objava kade Pavle ke odi na zimuvanje,dali Mavrovo ili Popova Sapka ili Nikopolus... zatoa sto samiot pavle si naumil tamu da odi na zimuvanje !

2.Patem,donesimi ja Maicata,Jaknata i corapite:

Timotej 2:13 Кога ќе дојдеш, донеси ја наметката, што ја оставив во Троада при Карпа, и книгите, особено пергаментните!

Ova go nemam za nikakva navreda,megjutoa,navistina e grev da se kaze deka e Bozja objava. Pratil pavle pismo po nekogo da mu ja odnesat jaknata i nekoi si licni raboti i toa da se stavi vo Bozja objava ?
Kakva vrska ima jaknata na Pavle so Bozjata objava ?
Inspiracija Bozja mu trebala na Pavle za da ja pobara jaknata od Titus ?
VI SE MOLAM !

3.Pavle sam priznava;

Vo edna interesna izjava,pavle sam priznava:

1.Koritjani. 10 А на сопружниците не им наредувам јас, туку Господ: жената да не го напушта мажот;

11 ако го напушти нека остане немажена или нека се помири со својот маж; и мажот да не ја остава својата жена.

Znaci,moze da se kaze deka e Bozja objava,no vo prodolzenie veli:

12 А на другите им велам јас, а не Господ: ако некој брат има жена која не верува, а која се согласува да живее со него, да не ја напушта!

Samo tolku kazete mi,dali e i ova Bozja objava,ili samo Pavlova ideja,kako i site negovi dela ?
Ova e jasno negovo svedocenje deka ne e inspiriran.

Za da bide pojasen veli:

25 За девиците немам заповед од Господа, но го кажувам своето мнение како оној, кој, добивајќи ја Господовата благодат, е достоен за доверба.

Znaci sam veli: NEMA ZAPOVEDI ZA DEVICITE. Kazete mi sega,dali ova spagja vo Bozjite zapovedi ?

Da bide uste pojasen veli:

26 Според тоа, сметам дека ова е добро заради сегашната потреба; дека е добро за човекот да остане таков, како што си е.

Ponataka... Pavle,inspiriraniot neznael kogo krstil kogo nekrstil (ova e tolku interesno,za mene):

14 Му благодарам на Бога, што никого од вас не крстив, освен Криспа и Гаја,

15 за да не рече некој, дека сте крстени во мое име.

Se pravda li Pavle,znael li deka krstenjeto e zapravo golem grev ? Blagodaren e na Boga sto ne krstil na nikogo za da ne kazete utre zadutre.... a mozel,ne vo negovo ime,kako sto denes popovite krstat....
No,sepak,se seti... krstil uste nekogo...

16 Го крстив уште Стефановиот дом;
Da da... ke zaboravese da ni go kaze ova a dalje veli;

натаму не знам дали сум крстил некој друг.

"Se' moze da bide",Bozje vdahnovenie,NE !

Se ke slusnes vo negovite dela,duri i pozdravi i cestitki,na nasi i vasi slusateli:

Rimjanite;
21 Ве поздравуваат: мојот соработник Тимотеј и моите роднини: Луциј, Јасон и Сосипатар.

22 Ве поздравувам во Господа јас, Тертиј, кој го напиша ова писмо.

23 Ве поздравува Гај, домаќинот мој и на целата црква. Ве поздравуваат градскиот благајник Ераст и братот Кварт.


Ostanete mi so zdravie,ve pozdravuvam i jas !
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 9101112>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.