IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Апостол Павле-најголемиот Христов мисионер
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Апостол Павле-најголемиот Христов мисионер

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112>
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2010 во 22:13
Длабоката смисла на човечкото постоење, Целта на Писмото, Законот и пред сè спасителното Учење Апостолско е токму Исус - отелотворената Мудрост БОЖЈА!








Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2010 во 23:21
Originally posted by dust dust напиша:

Originally posted by alf alf напиша:



Поставуваш прашања на кој никој нема одговор,ти реков треба да ги прашаш тие што ваделе и додавале.Што се однесува до Павле,не е мегу нас па да се одбрани од тие што го напаѓаат или да ги оправда тие што го бранат.Можеме да разговараме за неговите цитати од неговите книги,ако те буни кажи кој,на форумов има доволно просветлени луге кој ке ти дадат одговор.Јасно е до кого се упатени,па само тој што си ја има мувата на капата може да ги негира.

П.С. Не те бива за слаткар пробај со солени работи.
Јов: 6:6 Зар се јаде блутава храна без сол? Или има ли сласт во белката на јајцето?


Ако и ти веруваш дека некој вадел и додавал, едитирал и редактирал, беспредметно е да се разовара за “неговите книги“.
Дали Ти веруваш дека тие книги се токму негови? Дали и тие не се едитирани?
Најмал проблем е кој ја има мувата на капата, зошто само тој има проблем... Пострашно е кога има многу муви на многу глави.
Благодарам за советот.
А кога веќе разговараш за кулинарство(а се приметува дека тоа ти оди од рака), како ке објасниш следново:

ЛЕВИТ - ТРЕТА КНИГА МОЈСЕЕВА
Глава 11                                   
1 Господ им рече на Мојсеја и Арона: 2 „Кажете им на Израелевите синови вака: ‘Еве ги животните што од сите четвороношци можете да ги јадете: 3 секое што има копита, но раздвоени копита и што прежива, можете да го јадет 4 Но овие, иако преживаат или имаат копита, не смеете да ги јадете: камилата, зашто иако прежива, нема раздвоени копита - нечиста е за вас; 5 и зајакот, зашто иако прежива, нема раздвоени копита - нечист е за вас; 6 дивиот зајак, иако прежива, нема раздвоени копита - нечист е за вас. 7 А свињата, иако има копита, не прежива - нечиста е за вас. 8 Не јадете го нивното месо, ниту да се допирате до нивната мрша - тие се нечисти за вас.’
ВТОРОЗАКОНИЕ - ПЕТТА КНИГА МОЈСЕЕВА
Глава 14      
1 „Вие сте синови на Господа, својот Бог. Не правете си врз себе врезаници ниту потстрижувања на челото за покојникот. 2 Па ти си народ посветен на Господа, својот Бог; Господ те избра тебе меѓу сите народи на земјата за да бидеш Негов народ, Негова сопственост. 3 Не јадете ништо нечисто. 4 Ова се животните што можете да ги јадете: волот, овцата, козата, 5 еленот, срната, срнчето, козорогот, антилопата, биволот и дивата коза; 6 можете да го јадете секое животно што има раздвоени копита - сосем раздвоени надве - и што прежива. 7 Од преживарите или од животните со раздвоени копита само овие не смеете да ги јадете: камилата, зајакот и питомиот зајак. Имено, па иако преживаат немаат раздвоени копита, нека бидат нечисти за вас. 8 А свињата, иако има раздвоени копита, не прежива; нека биде нечиста за вас. Не јадете од нејзиното месо ниту допирајте ја нејзината мрша.

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАТЕЈ
Глава 5
17 ”Не мислете дека дојдов да ги поништам Законот и Пророците! Не дојдов да ги поништам, туку да ги исполнам. 18 Зашто вистина ви велам, додека не поминат небото и земјата, ниту најмалата буква, ни цртичка, не ќе ја снема од Законот, додека не се збидне сè. 19 И така, кој ќе наруши една од овие најмали заповеди и така ги научи луѓето, ќе биде наречен најмал во царството небесно; а кој ги држи и поучува, ќе биде наречен голем во царството небесно;

Претпоставувам дека Павле може.



mnogu dobro storeno
sekakko deka pavle    moze i toj e osnovac na izmenatoto hristijanstvo.neka ne me svatat bukvalno hristijanite i bes navreda ,
pavle za tevratot rekol   deka e slab bespolezen i los zastaren t.e pogresen deka treba da iscezne i da se otvrli.eve ke izdvojam nekoi negovi citati;

Со тоа се укинува поранешната заповед, заради нејзината слабост и бесполезност ,7-18-do evreite.

Зашто, ако оној првиот завет беше без недостаток, не ќе се бараше место за вториот А кога вели „Нов”, со тоа го прогласил првиот за застарен. А што старее и оветвува не е далеку од исчезнувањето.

kako mozel ova da go stori , koga isus rekol po

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАТЕЈ
Глава 5
17 ”Не мислете дека дојдов да ги поништам Законот и Пророците! Не дојдов да ги поништам, туку да ги исполнам. 18 Зашто вистина ви велам, додека не поминат небото и земјата, ниту најмалата буква, ни цртичка, не ќе ја снема од Законот, додека не се збидне сè. 19 И така, кој ќе наруши една од овие најмали заповеди и така ги научи луѓето, ќе биде наречен најмал во царството небесно; а кој ги држи и поучува, ќе биде наречен голем во царството небесно

izgleda pavle mozel da gi ukinuva, toj gi ukinuva site propisi bilo vecni bilo privremeni, kako i site strogi zabrani i obvrski,
pavle so ovie citati tvrdi deka ona stoe staro i raspadlivo e blisku do isceznuvanje,,

ke izdvojam i nekoj drugi citati od biblijata ;

Секое машко среде вас, низ вашите поколенија, кога ќе наполни осум дена, нека биде обрезано, како она што е родено во вашиот дом, така и она што е купено со сребро од некој странец, кој не е од вашата крв.

13 Да, и родениот во твојот дом и купениот со сребро треба да биде обрезан! Така Мојот Завет на вашите тела ќе остане вечен Завет.

ovaa e propis za obreuvanje koj postoel vo vremeto na abraham kako vecna obvrska
toa e zakonot koj ostana polnovazna vo vremeto na potomcite na ismail i ishak, kako i vo zakonot na mojsej
vo koe se veli za sekoe novorodence ;
na osmiot den deteto neka bide obrezano''

nee cudoo sto i vo evagelieto po luka 2-21 veli i toa go potvrduva deka i isus bil obrezan;

И кога навршија осум дена, за Неговото обрезание, Му го дадоа името Исус, како што Го нарече ангелот, пред да биде зачнат во утробата

pa sega se postavuva prasanje zostoe e ukinata ovaa obvrska ?
zosto pavle bil uporen vo nastojuvanjeto da ja ukine ovaa odredba?eve negov citat;

Еве, јас, Павле, ви велам: ако се обрезувате, Христос никако нема да ви користи 5-2 galatjanite.
Зашто во Христа Исуса ниту обрезанието има вредност, ниту необрезанието, туку верата, која дејствува преку љубовта. 5-6 galatjanite.


zosto isus ne rekol za ukinuvanje na ova obvrska ?

tuku pavle toa go storil;

pa so koe pravo ?

i da se nadovrzam na temata
pavle e najgolemiot hristov misioner,t.e na izmenatoto hristijinastvo, najolemiot misioner koje e protivnik na isusovata vera.


Изменето од el_kevser - 23.Јануари.2010 во 23:27
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2010 во 23:43


Има луѓе кои се толку заљубени во горките лекарства што поради ними ја отфрлаат дури и Благодатта на Здравјето, кое БОГ широкоградно го дарува на оние кои вистински веруваат!

Заповедите, обрезнието, законот,... се многу добри бидејќи упатуваат на суштината, Која БОГ за спасение на сите ја отелотвори во Исуса Христа (Вистината)!

Верувај и на Вистината за Која (скоро) сите Апостоли - и вистински следбеници - како јагниња живееа и умреа, бидејќи за спасението на душата не е миродавно нити обрезанието на половите органи, нити содржината на стомакот, ... нити убавината на лицето, туку Совршената Волја БОЖЈА (Христос) во срцето!











Изменето од spiros - 24.Јануари.2010 во 10:56
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2010 во 19:36
.


Изменето од alf - 19.Септември.2011 во 13:34
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2010 во 20:16
Originally posted by deshad deshad напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Еве точно како се случил почетокот на Павловата мисија, Дела апостолски, 9 (за оние кои мислат дека само Павле слушнал глас, нека обрнат внимание на следниот стих: 7 А мажите, кои го придружуваа, стоеја занемени, зашто го чуја гласот, а не видоа никого .) 1 А Савле, кој сè уште дишеше со закана и убиство против Господовите ученици, отиде при првосвештеникот, 2 и измоли од него писма до синагогите во Дамаск; ако најде таму некои следбеници на овој Пат, мажи и жени, да ги доведе врзани во Ерусалим. 3 Кога на својот пат му се приближи на Дамаск, одненадеж го осветли светлина од небото; 4 и падна на земјата и чу глас, кој му рече: „Савле, Савле, зошто Ме гониш?” 5 А тој рече: „Кој си Ти, Господине?” А Тој рече: „Јас Сум Исус, Кого ти Го гониш. Тешко е за тебе да се риташ против бодило!” 6 Тресејќи се од страв и ужас, тој праша: „Господи што сакаш да направам?” А Господ му рече: „Стани и влези во градот, и ќе ти се каже, што треба да правиш!” 7 А мажите, кои го придружуваа, стоеја занемени, зашто го чуја гласот, а не видоа никого. 8 И Савле стана од земјата; иако очите му беа отворени, не гледаше ништо. Тогаш го зедоа за рака и го воведоа во Дамаск. 9 И беше слеп три дни: и не јадеше ниту пиеше. 10 А во Дамаск беше еден ученик, по име Ананиј, и Господ му рече во привидение: „Ананиј!” А тој рече: „Еве ме, Господи!” 11 А Господ му рече: „Стани и оди во улицата, што се вика „Права,” и во Јудината куќа побарај го тарсанецот, наречен Савле! Зашто, ете, тој се моли.” 12 И виде во видение човек по име Ананиј, како влегува при него и ги полага рацете на него за да прогледа. 13 Ананиј одговори: „Господи, чув од мнозина за тој човек, колку зло им направил на Твоите свети во Ерусалим. 14 И тука има власт од свештеничките главатари да ги врзе сите оние, кои го повикуваат Твоето име.” 15 А Господ му рече: „Оди, зашто тој човек е Мој избран сад, за да го изнесе Моето име пред народите, и пред царевите, и пред Израелевите синови; 16 Јас ќе му покажам колку треба да пострада за Моето име.” 17 И Ананиј отиде, и влезе во куќата и ги положи рацете на него и рече: „Брате Савле, Господ Исус, Кој ти се јави на патот по кој доаѓаше, ме испрати за да прогледаш и да се исполниш со Светиот Дух.” 18 И веднаш паднаа од неговите очи како лушпи и тој прогледа; стана и беше крстен; 19 и прими храна, и закрепна. Неколку дена Савле помина со учениците, кои беа во Дамаск. 20 И веднаш Го проповедаше Исуса по синагогите, дека е Тој Божји Син.


Ова е само едната од ТРИТЕ Павлови верзии за ова.

Во Новиот завет постојат три описи кои кажуваат како и кога точно Исус му се јавил на Павле на патот за Дамаск. Па види дали тие три описи кои ги дава самиот Павле се идентични меѓусебе?


Хинт: Дела Апостолски 22 и Дела Апостолски 26.



Не прочитав објаснување за ова? Или и вие прифаќате дека Павле е контрадикторен самиот на себе и за исти настан еднаш рекол едно а друг пат друго? Или пак во прашање е нешто што му се припишува на Павле дека го рекол?
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2010 во 20:22
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Spored Pavle, bitna e verata, a ne delata.


Ни самиот Павле изгледа не знаел што е битно, бидејќи јас читам во ПРВО ПОСЛАНИЕ НА АПОСТОЛ ПАВЛЕ ДО КОРИНТЈАНИТЕ
Глава 13 , пасус 11-13:

"Кога бев дете, зборував како дете, мислев како дете, расудував како дете. А кога станав маж, го отстранив детинското. Зашто, сега гледаме како во огледало - нејасно; но тогаш: лице во лице. Сега знам делумно, но тогаш ќе сознам целосно, како што и јас бев самиот наполно познат. А сега остануваат овие три: верата, надежта и љубовта, но љубовта е најголема од нив."

Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2010 во 00:01
Originally posted by deshad deshad напиша:


Не прочитав објаснување за ова? Или и вие прифаќате дека Павле е контрадикторен самиот на себе и за исти настан еднаш рекол едно а друг пат друго? Или пак во прашање е нешто што му се припишува на Павле дека го рекол?



За оние кои неверуваат на Евангелието БОЖЈЕ има доста проблеми кои ги мачат како црви, додека за оние кои веруваат, сè е Христално јасно!

Савле бил книжник кој бил спремен за БОГА и да убива - како што многу биле и сè - сè додека не ја видел БОЖЈАТА Светлина отелотворена во Исус. Одтогаш станува еден од наголемите покајаници и проповедници на СОВРШЕНАТА ВИСТИНА!






Изменето од spiros - 25.Јануари.2010 во 00:02
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2010 во 00:34
Изгледа Спиросе си навикнал само самиот да се читаш и препрочитуваш.Јас токму посочувам на моментот кога Павле ја здогледнал светлината,ја добил визијата. Погледни во дела апостолски како што во погорните постови имам посочено и види дали има различни изјави од Павле за тој случај или не!
Кон врв
dust Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dust Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2010 во 21:28
Originally posted by dust dust напиша:


...законите од Стариот завет се јасни, Исус вели дека не е дојден за да ги поништи, туку за да ги зацврсти(во некои преводи ИСПОЛНИ)...
Ако може некој да ми каже и објасни:
ВАЖАТ ЗАКОНИТЕ ОД СТАРИОТ ЗАВЕТ ЗА ХРИСТИЈАНИТЕ ИЛИ НЕ?
ДАЛИ ПАВЛЕ ГИ ПОНИШТИЛ ОДНОСНО ИЗМЕНИЛ ЗАКОНИТЕ ОД СТАРИОТ ЗАВЕТ ИЛИ НЕ?


Благословен да е оној што нема што да каже, а сепак молчи.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2010 во 22:33
Originally posted by deshad deshad напиша:

Изгледа Спиросе си навикнал само самиот да се читаш и препрочитуваш.Јас токму посочувам на моментот кога Павле ја здогледнал светлината,ја добил визијата. Погледни во дела апостолски како што во погорните постови имам посочено и види дали има различни изјави од Павле за тој случај или не!



дешаде побратиме, за тие што вистински веруваат на Евангелието за СВЕТЛИНАТА БОЖЈА - чиј што верен слуга беше и è Просветлениот Ап. Павле - сè е во ред со просветлувањето Павлово, така како што è случено!

Сè додека човекот се бори против СВЕТЛИНАТА БОЖЈА, тој има проблеми со самиот себе!

Селам






Изменето од spiros - 25.Јануари.2010 во 23:05
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Okean-Ljubavi Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 88
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Okean-Ljubavi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2010 во 22:54
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by deshad deshad напиша:


Не прочитав објаснување за ова? Или и вие прифаќате дека Павле е контрадикторен самиот на себе и за исти настан еднаш рекол едно а друг пат друго? Или пак во прашање е нешто што му се припишува на Павле дека го рекол?



За оние кои неверуваат на Евангелието БОЖЈЕ има доста проблеми кои ги мачат како црви, додека за оние кои веруваат, сè е Христално јасно!

Савле бил книжник кој бил спремен за БОГА и да убива - како што многу биле и сè - сè додека не ја видел БОЖЈАТА Светлина отелотворена во Исус. Одтогаш станува еден од наголемите покајаници и проповедници на СОВРШЕНАТА ВИСТИНА!






Zosto ne pomisli deka mozebi ti koj ne veruvas vo Qur'anot imas crvi koi te grizat ?
Deka si mozebi ti liljak na kogo mu smeta Svetlinata i Toplinata na Sonceto,koe svetot go osvetluva i gree ?
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2010 во 23:08
Побратиме, СВЕТЛИНАТА Која БОГ наместо земја, машко семе или билокаква поинаква творба - за спасение на сите - ја отелотвори во Исус а преку Неа (Него) го просветли Св.Ап. Павле, е поголема од секоја Света Книга! Секоја! Дури и од Библијата!
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2010 во 00:04
Drzhete se za temata i duskutirajte so argumenti, bez religijski paroli koi ne kashuvaat nishto konkretno.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2010 во 21:27
.

Изменето од alf - 19.Септември.2011 во 13:33
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.