IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Апостол Павле-најголемиот Христов мисионер
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Апостол Павле-најголемиот Христов мисионер

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 12>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2010 во 16:03
ahmar, kade prochita deka jas go kritikuvam pravoslvnoto hristijanstvo? Kade prochita deka jas voopshto go kritikuvam Hristijanstvoto?

Jas govoram za istorijskite fakti okolu Noviot Zavet, negovite pisanija i negovite avtori, bez namera nekogo da "plasham".

Pravoslavieto kje si ostane Pravoslavie i Pavle kje si ostane Sveti Pavle kako negov temelnik. Taka treba i da bide. Nikade ne sum rekol oti Pavle e "losh". Naprotiv, vo prethodnite repliki velam deka toj chovek bil neverojaten od sekoj aspekt i deka ako ne bil toj nie denes nemashe da go imame Hristijanstvoto onakvo kako shto go imame. Duru sum na pomisla, sledejki gi istorijskite zbidnuvanja vo tie vreminja, deka mozhebi Hristijanstvoto nemashe nikogash da go imame.

Oddavajki mu dolzhna pochit za seto onoa shto go storil, niz shto pominal, kako se borel za svoeto veruvanje i kako zavrshil, ne me sprechuva da govoram i za istorijskite fakti bez da gi vmeshuvam teoloshkite doktrini i dogmi.

Mozhebi toa ne mozhe da bide tvoj izbor, shto potpolno go razbiram, no ne gledam zoshto ne bi bil moj ili na nekoj drug? Za tebe zborot na nekoj Svet Otec e zakon, za mene e mislenje ili stav koj podlegnuva pod istiot kriterijum kako za sekoe drugo lichno mislenje. Za tebe mislenjto shto bilo kazhano i prifateno ednash ostanuva nepromeneto za sekogash, za mene toa go minuva testot na vremeto.

Za tebe mozhebi Noviot Zavet e napishan i ureden lichno od Boga, no za mene toa se chovechki pisanija i chovechko sreduvanje inspiririano od Boga. Mozhebi zatoa za tebe analiziranjeto na biblijskite tektovi e bogohulenje, no za mene, od prethodno kazhanoto, voopshto ne e taka. Jas govoram za lugjeto i nastanite od tie vreminja spored podatocite shto gi davat samite pisanija i lugjeto koi gi pishuvale, koi gi izbirale, koi veruvale vo onoa shto go pravele, koi se raspravale za toa shto pravele, koi se slozhuvale i koi ne se slozhuvale za neshatat vo koi veruvale.

I kako shto rekov, nishto ne me obvrzuva toa da go pravam vo striktni religijski normi, od teoloshka gledna tochka ili sledejki nekakvi odnapred prigotveni apologetski strategii.

Zatoa ne se voznemiruvaj tolku mnogu. Chuvaj si go mirot.



P.S. Za tebe Jovanovoto evangelie ne e gnostichko, no za site gnostici e tokmu takvo i ako najdesh bilo kakva gnostichka zbirka na evangelija i pisanija nego kje go najdesh tokmu megju prvite. No e ne vazhno, neka bide po tvoeto... temata ne e ova evangelie.






Изменето од Messenger - 22.Јануари.2010 во 19:11
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2010 во 19:39
Св.Ап. Павле е посебно блажен и од БОГА надарен Апостол - како што може да се види и од Новозаветните Списи кои за спасените имаат највисока пишана приоритет - бидејќи иaко Св.Ап. Павле небеше тој што гледaјќи ги раните на Воскреснатиот лично ја стави својата рака во Неговата рана, тој веруваше и делуваше исто како да го сторил тоа!

Благословот и Мирот БОЖЈИ - кој што беше и è во Исуса Христа - да е засекогаш врз сите Свети Апостоли и врз сите кои веруваат на Сведоштвото за Евангелието БОЖЈЕ!

АМИН






Исус му рече: „Тома, ти поверува затоа што Ме виде; блажени се оние кои не виделе, а поверувале.” (Јован 20:29)




     

Изменето од spiros - 22.Јануари.2010 во 22:41
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
dust Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dust Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2010 во 10:55
Благодарам за исцрпниот одговор...

Со појавата на Христијанството, во првиот век од новата ера, се појавиле и новите книги, Евангелијата и Посланија, односно Новиот Завет.
1.     Матеј
2.     Марко
3.     Лука
4.     Јован
Покрај овие четири Евангелија, во новиот завет се и следните книги, односно посланиа:
5.     Дела Ап.
6.     Јаков
7.      1 Петрово
8.      2 Петрово
9.      1 Јованово
10.      2 Јованово
11.      3 Јованово
12.      Јуда
13.      Римјаните
14.      1 Коринтјани
15.      2 Коринтјани
16.      Галатјани
17.      Ефесјани
18.      Филипјани
19.      Колосјани
20.      1 Солунјани
21.      2 Солунјани
22.      1 Тимотеј
23.      2 Тимотеј
24.      Тит
25.      Филимон
26.      Евреите
27.      Откровение
По наредба на царот Константин(288-337), свикан е собир на свештениците во Никеја 325г., каде што се одлучувало кои книги ке бидат прифатени а кои отфрлени како апокрифни . По советувања и разговори, одлучено е да се прифати Јудиното послание, а да се исфрлат следните книги:
1.     Естер (од Стариот завет)
2.     Јаков
3.     2 Петрово
4.     2 Јованово
5.     3 Јованово
6.     Јуда
7.     Евреите
8.     Мудрост Соломонова (од Стариот завет)
9.     Тобиј (од грчката Тора)
10.     Барух (од грчката Тора)
11.     Книга на Џошуа синот Сирахов (од грчката Тора)
12.     Прва книга Макабејци (од грчката Тора)
13.     Втора книга Макабејци(од грчката Тора)
14.     Откровение
После 39 год. (364 г.) се одржува друг собир на христијанските првосвештеници и авторитети во Лудисија, каде одлучиле дека мора да се прифатат првите 7 книги што биле исфрлени на претходниот собир во Никеја. Соборот тие заклучоци јавно ги објавил.
Во 397 г. се одржува нов собир во Картага. На овој собир се одлучува да се прифатат и останатите 7 книги(од 8 до 14) што беа отфрлени од претходните два собири сметакќи ги за сомнителни и лажни.
Наредните 12 века поминале без поголеми измени и дополнувања, се до појавување на протестантската секта која ги направи првите поголеми реформаторски зафати. Протестантите ги отфрлаат следниве книги:
1.     Јуда
2.     Мудрост Соломонова
3.     Тобиј
4.     Барух
5.     Книга на Џошуа синот Сирахов
6.     Прва книга Макабејци
Од Естер, која што се состоеше од 16 поглавија, ги прифатија првите 9(до крајот на третиот пасус од 10. поглавие), а останатите ги отфрлија како апокрифни.
Овие собири, реформи, ревидирања и фабрикувања придонеле за големи поделби на Христијаните на разни цркви, секти, правци.
Која била потребата од нив?
Кој ги овластил свештениците да одлучуваат, да прифаќаат и да отфрлаат книги, и според кој критериуми го правеле тоа?
Дали, после сето тоа ревидирање и надополнување на Новиот завет, можеме со сигурност да веруваме дека Павле ги напишал овие книги, дали напишал и други...?
Дали е исправно воопшто да се дискутира за животот и делото на Павле врз основа на нешто, што е без сомнение, сомнително?
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2010 во 12:09
dust, сите списи кои пророчуваат и сведочат за Совршената Мудрост, Совршената Милост БОЖЈА и Нејзиното - од БОГА - отелотворување во Исус, се свети списи. Исто како што е сè Свето што е (помалку или повеќе) будно за Совршеноста БОЖЈА!

Влегувањето на едните во 77те Свети списи на Библијата, а невлегувањето на другите, не е случајно туку ја истакнува само поголемата Светост на 77те од останатите.

Јас сум потполно уверен дека во моментот кога човекот престанува да бара понатамошни материјални (допирливи) докази за Светоста на списите, туку верува на *Светиот Всèдржателен БОГ, Неговото *Свето СЛОВО (Логос) и Неговиот *Светол ДУХ (Кој е централна тема на 77те Свети списи од Библијата), дека тогаш нему му се отвараат димензии кои со човечка логика неможат нити да се достигнат, нити да се додирнат!

Одсрце ти посакувам да Му веруваш повеќе на безкрајниот БОГ одколку на билокој човечки ум!


Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
dust Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dust Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2010 во 14:48
Originally posted by spiros spiros напиша:

dust, сите списи кои пророчуваат и сведочат за Совршената Мудрост, Совршената Милост БОЖЈА и Нејзиното - од БОГА - отелотворување во Исус, се свети списи. Исто како што е сè Свето што е (помалку или повеќе) будно за Совршеноста БОЖЈА!


Сите списи кои пророчуваат и сведочат за СОВРШЕНИоТ, МУДРИОТ, СЕМОЌНИОТ, се едитирани, селектирани и фабрикувани од страна на разноразни концили, собири, црковни авторитети...
Кој ги овластил?
Според кои критериуми го правеле и сеуште го прават тоа?

Меѓутоа, за да не ја разводниме темата...

Од каде е авторитетот и кредибилитетот на Павле за неговата мисија? Ќе се сложите дека за било која функција, мора претходно да се има некоја наобразба, квалификација, сертификат или одобрение.
Невозможно е некој да раководи со нуклеарна централа, а по професија да е зидар или ковач!?

Originally posted by spiros spiros напиша:

Влегувањето на едните во 77те Свети списи на Библијата, а невлегувањето на другите, не е случајно туку ја истакнува само поголемата Светост на 77те од останатите.


Се разбира дека не е случајно. Јас нагласив дека на тие собири се дискутирало за тоа, но никаде не стои дека СТВОРИТЕЛОТ имал некаков удел во редакцијата и селектирањето на “Светите списи и писма“

Благодарам, јас верувам во СЕМОЌНИОТ, СОВРШЕНИОТ, БЕСКРАЈНИОТ БОГ. Не можам и не сакам да верувам во семоќноста, совршеноста и безгрешноста на сите што се дрзнале да ги фабрикуваат, едитираат и селектираат книгите што Бог ги објавил преку своите пратеници.

Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2010 во 14:48
.


Изменето од alf - 19.Септември.2011 во 13:34
Кон врв
dust Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dust Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2010 во 15:18
Originally posted by alf alf напиша:



Во врска со прашањата што ги поставуваш,ке треба да се вратиш назад во времето и да ги прашаш тие што отфрлале и додавале од книгите,а попатно можеш да застанеш и да погледеш на Мухамед и да го прашаш како тој неписмен има Дух во него.Или што ги рекол меси,без основно завршил факултет.А ти читаш и ништо не си разбрал што сака да каже писателот,па макар и една книга да е точна,ако ја бараш со чисто срце ке ја најдеш,а кога ја најдеш да ја поделиш со другите.
А тоа дали е исправно да дебатираме за животот и делата на Павле,еве да разговараме за твојот живот и дела...ако имаш.
Се повеке ми личиш по пишувањето дека си слаткар(филозов),или јадиа тортата или чувај ја во фрижидер,не им ја фрлај во лицето на другите.


Изгледа напишав нешто што привлече и бес, покрај внимание.

Јас поставив прашања, и очекувам одговор на нив.
Благословен да е оној што нема што да каже, а сепак молчи.
Некој не може да молчи, дури и кога нема што да каже.
За мојот живот(ако веке постои толкаво интересирање), отвори нов топиќ, и таму ке разговараме... а колку за Мухаммед, мислам дека има веке доволно, и таму може да се дебатира...
Зборуваме за Павле. Или нема веќе што да се зборува!?

П.С. Ако некој се закачил со лицето во тортата, или нека се обвинува себеси што дозволи главата да му падне толку ниско, или нека ужива во неа.
Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2010 во 15:57
.


Изменето од alf - 19.Септември.2011 во 13:35
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2010 во 15:59
Originally posted by dust dust напиша:



Сите списи кои пророчуваат и сведочат за СОВРШЕНИоТ, МУДРИОТ, СЕМОЌНИОТ, се едитирани, селектирани и фабрикувани од страна на разноразни концили, собири, црковни авторитети...
Кој ги овластил?
Според кои критериуми го правеле и сеуште го прават тоа?

Меѓутоа, за да не ја разводниме темата...

Од каде е авторитетот и кредибилитетот на Павле за неговата мисија? Ќе се сложите дека за било која функција, мора претходно да се има некоја наобразба, квалификација, сертификат или одобрение.
Невозможно е некој да раководи со нуклеарна централа, а по професија да е зидар или ковач!?



БОГ лично преку својата Мудрост - Која е БОЖЈОТО Првородено и Уникатно Чедо - му Ја отвара Тајната и подарува кредитибилноста на Св.Ап. Павле!

Таа чудесна Мудрост, Таа Милост БОЖЈА е авторитет над авторитетите, но неа не ја прифаќаат материјално ориентираните!

Што мислиш зошто обожавателите и поклонителите на каменот беа тие што први го напурдија и нанеа болки на Св.Ап. Павле, кој што на неговото прво патување им ја проповедаше Радосната Вест за Внатрешниот Човек (Христос)!?


Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2010 во 16:19
Originally posted by dust dust напиша:

Овие собири, реформи, ревидирања и фабрикувања придонеле за големи поделби на Христијаните на разни цркви, секти, правци.
Која била потребата од нив?
Кој ги овластил свештениците да одлучуваат, да прифаќаат и да отфрлаат книги, и според кој критериуми го правеле тоа?


Lugjeto milslat deka vo tie vreminja postelo nekoe istomislenie i istoveruvanje, no imalo po nekoj plevel, tuka i tamu, koj moral da bide iskorenet.

Ne bilo taka... povekje ili pomalu site imale razlichni veruvanja i ubeduvanja. Onamu kade shto rabotele Isusovite apostoli tie razliki bile najmali bidejki Hristovoto uchenje go dobivale od prva raka, no kako shto se odelo podaleku tie razliki stanuvale s'e pogolemi. Sistemot "rasipan telefon" rabotel i togash kako shto raboti i denes.

Primerot na razni hristijanski veruvanja koi gi imame denes postoel i togash.

Tokmu zatoa Konstantin moshne mudro zakluchil deka ne bi mozhel da ja kontrolira i upotrebuva novata vera dodeka ne ja unificira.

Unificiranjeto na verata i podreduvanjeto pod strikni zaednichki normi baralo sobiranje na vladikite od site crkvi i nivno megjusebno dogovaranje za standardizacija na Hristijanskata religija. Patem, lugjeto mislat deka se sobrale site vladiki... toa ne e tochno, se sobrale shetvrtina od niv, dodeka drugite potpolno go ignorirale povikot sogledajki ja Konstantinovata politika i odbivajki da ja politiziraat verata. Se razbira, od onie koi doshle sekoj trgal na svoja strana, sekoj smetal deka tokmu negovoto veruvanje e dobieno so spushtanje na Svetiot Duh, a drugite se gjavolska rabota... i na krajot, so pomosh na Konstantin, edna grupa preovladala. Ponatamu, so slednite sobiri, rabotite samo se prochistuvale i se fokusirale vo onoa shto nie denes go znaeme kako Hristijanstvo.

Hristijanstvoto koe go zaneme denes pobedilo i opstoilo tokmu zatoa shto bilo organizirano i standardizirano. Ostanatite ischeznale ili ostanale kako sosem mali i beznachajni komuni.

No ova odi potpolno nadvor od temava, pa ako sakash da se prodolzhi vo taa nasoka kje treba da otvorish nova.

Tuka govorime za Pavle.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
dust Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dust Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2010 во 16:38
Originally posted by alf alf напиша:



Поставуваш прашања на кој никој нема одговор,ти реков треба да ги прашаш тие што ваделе и додавале.Што се однесува до Павле,не е мегу нас па да се одбрани од тие што го напаѓаат или да ги оправда тие што го бранат.Можеме да разговараме за неговите цитати од неговите книги,ако те буни кажи кој,на форумов има доволно просветлени луге кој ке ти дадат одговор.Јасно е до кого се упатени,па само тој што си ја има мувата на капата може да ги негира.

П.С. Не те бива за слаткар пробај со солени работи.
Јов: 6:6 Зар се јаде блутава храна без сол? Или има ли сласт во белката на јајцето?


Ако и ти веруваш дека некој вадел и додавал, едитирал и редактирал, беспредметно е да се разовара за “неговите книги“.
Дали Ти веруваш дека тие книги се токму негови? Дали и тие не се едитирани?
Најмал проблем е кој ја има мувата на капата, зошто само тој има проблем... Пострашно е кога има многу муви на многу глави.
Благодарам за советот.
А кога веќе разговараш за кулинарство(а се приметува дека тоа ти оди од рака), како ке објасниш следново:

ЛЕВИТ - ТРЕТА КНИГА МОЈСЕЕВА
Глава 11                                   
1 Господ им рече на Мојсеја и Арона: 2 „Кажете им на Израелевите синови вака: ‘Еве ги животните што од сите четвороношци можете да ги јадете: 3 секое што има копита, но раздвоени копита и што прежива, можете да го јадет 4 Но овие, иако преживаат или имаат копита, не смеете да ги јадете: камилата, зашто иако прежива, нема раздвоени копита - нечиста е за вас; 5 и зајакот, зашто иако прежива, нема раздвоени копита - нечист е за вас; 6 дивиот зајак, иако прежива, нема раздвоени копита - нечист е за вас. 7 А свињата, иако има копита, не прежива - нечиста е за вас. 8 Не јадете го нивното месо, ниту да се допирате до нивната мрша - тие се нечисти за вас.’
ВТОРОЗАКОНИЕ - ПЕТТА КНИГА МОЈСЕЕВА
Глава 14      
1 „Вие сте синови на Господа, својот Бог. Не правете си врз себе врезаници ниту потстрижувања на челото за покојникот. 2 Па ти си народ посветен на Господа, својот Бог; Господ те избра тебе меѓу сите народи на земјата за да бидеш Негов народ, Негова сопственост. 3 Не јадете ништо нечисто. 4 Ова се животните што можете да ги јадете: волот, овцата, козата, 5 еленот, срната, срнчето, козорогот, антилопата, биволот и дивата коза; 6 можете да го јадете секое животно што има раздвоени копита - сосем раздвоени надве - и што прежива. 7 Од преживарите или од животните со раздвоени копита само овие не смеете да ги јадете: камилата, зајакот и питомиот зајак. Имено, па иако преживаат немаат раздвоени копита, нека бидат нечисти за вас. 8 А свињата, иако има раздвоени копита, не прежива; нека биде нечиста за вас. Не јадете од нејзиното месо ниту допирајте ја нејзината мрша.

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАТЕЈ
Глава 5
17 ”Не мислете дека дојдов да ги поништам Законот и Пророците! Не дојдов да ги поништам, туку да ги исполнам. 18 Зашто вистина ви велам, додека не поминат небото и земјата, ниту најмалата буква, ни цртичка, не ќе ја снема од Законот, додека не се збидне сè. 19 И така, кој ќе наруши една од овие најмали заповеди и така ги научи луѓето, ќе биде наречен најмал во царството небесно; а кој ги држи и поучува, ќе биде наречен голем во царството небесно;

Претпоставувам дека Павле може.
Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2010 во 18:51
.


Изменето од alf - 19.Септември.2011 во 13:35
Кон врв
dust Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dust Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2010 во 20:53
Алф, многу убаво зборуваш, ама јас ништо не те разбрав...

Како и да е, законите од Стариот завет се јасни, Исус вели дека не е дојден за да ги поништи, туку за да ги зацврсти(во некои преводи ИСПОЛНИ)...
Ако може некој да ми каже и објасни:
ВАЖАТ ЗАКОНИТЕ ОД СТАРИОТ ЗАВЕТ ЗА ХРИСТИЈАНИТЕ ИЛИ НЕ?
ДАЛИ ПАВЛЕ ГИ ПОНИШТИЛ ОДНОСНО ИЗМЕНИЛ ЗАКОНИТЕ ОД СТАРИОТ ЗАВЕТ ИЛИ НЕ?
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2010 во 22:07
Pavle propoveda deka verata vo Hrista e onaa shto spasuva, a ne ispolnuvanjeto na zakonite.

De fakto, toJ veli - zakonite bile vazhechki za evreite, no ne za onie koi go sledat Hrista. Toj ednostrano go ponishtuva dogovorot shto go ima napraveno Bog so Avrama, Mojsie i evrejskiot narod povikivajki se na Isusa kako na Bog, kako i na sopstvenata interpretacija na nekoi negovi zborovi (isto taka i na sopstvena interpretacija na nekoi delovi od Stariot Zavet).

Bidejki vakviot negov kontradiktoren stav vo odnos na drugite Isusovi govori i evrejskoto milenijumsko iskustvo e ochebien, pisanijata vo Dela, kako i podocnezhnite teolozi se obidoa toa da go ispravat so dodavanje treta alternativa - do spasuvanieto se doagja i so dela i so vera.

Vazhno e da se potencira deka Isus NIKOGASH ne go rekol onoa shto go propoveda Pavle. Pavle i negovite sledbenici pogreshno go tolkuvaat Isusovoto kritikuvanje na farizeite. Toj nim ne im prefrla za sledenjeto na zakonite (toj samiot veli deka ne doagja da gi ponishti), tuku za pletenjeto na bezbroj propisi i normi so koi namesto da go olesnat zhivotot na vernicite pletat mrezha vo koja gi spletkuvaat, gi pravat zavisni od nivnite tolkuvanja i gi teraat zhivotot da go gledaat kako ispolnuvanje crno mastilo na bela hartija. So eden zbor tie go privatiziraat Boga i go koristat za svoj benefit.

Toa nivno "zbogatuvanje" na verata, "preciziranje" na zakonite, toa nivno Bozhje "objasnuvanje" i "stochnuvanje" ne go olesnuva zhivotot, tuku naprotiv, go okovuva vo prangii, a kluchevot od katanecot na takvata mizerija go stavaat vo nivnite dzhepovi.

Toa e onoa shto go kritikuva Isus, zatoa veli deka toj doagja da gi ispolni zakonite, a ne igrite i politikite na farizeite.

Pavlovoto tolkuvanje, deka Isus doshol da gi ispolni, zavrshi i prekini zakonite voopshto ne e tochno. Podocnezhnite hristijanski teolozi samo go podrzhuvaat toa tolkuvanje... onie koi ne se slohuvale so toa ednostavno bile odstraneti kako eretici, izgubeni ovci, gjavolovi sorabotnici i t.n.

Изменето од Messenger - 23.Јануари.2010 во 22:51
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.