IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Стилот на облекување на нашите деца
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Стилот на облекување на нашите деца

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Стилот на облекување на нашите деца
    Испратена: 10.Јануари.2010 во 08:41
Негде на некоја од темите дискутиравме за изреката  ’’мали деца мали гајлиња, големи деца големи гајлиња’. Едно од гајлињата е и облекувањето на нашите деца. Како родители, загрижени сме за нивното здравје па инсистираме во зимо да се облечат потопло, да носат топли обувки. Арно ама нашите желби се наши, нивните се нивни и тука почнува ’судирот’.
Како мајка на двајца синови секогаш сметав дека нема да имам проблеми барем околу облекувањето ама не било така.
 Од мали едниот син ке облече она што ке му спремам/испеглам и таа навика некако му остана, кажано нашки не  е прибираџија.
Помалиот секогаш, ама секогаш мора да промени односно задолжително ке облече нешто кое тој зацртал да го носи и тука секогаш избивал к*ршлус. Кога беше мал секое утро водевме војна бидејки тој ке с ефатеше за некоја маица, блуза, чорапи тага кои тој наумил да ги облече и точка, па касневме во градинка, школо, на работа. И сега на -10 знае да облече маица со кратки ракави или  тенка кошула или некоја тенка јакна и така да излезе. Моето викање не дава резултат.
Мајки со керки пак се жалат дека тие имаат поголеми проблеми бидејки женските деца се по проблематични.
Какви се вашите искуства? Колку овој проблем ви го пореметува расположението? (убаво е и младите да си ги кажат своите аргументи контра нас- родителите)голема%20насмевка 
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2010 во 13:10
НЕЕ!нека%20ти%20е%20срам
Се земам јас за пример:
Никој не може да знае дали мене ми е ладно или не!трепкање
Сепак свесна сум само јас  колку и како треба да се облечам...голема%20насмевка
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2010 во 13:28
дефиниција за џемпер:
Џемпер е нешто што мораш да го слекуваш или облекуваш во завиосност од тоа дали и студи или и жежи на мајка типлазење
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2010 во 10:58
koga mi e ladno, se oblekuvam,... ich nemam maka dali kje bidam doterana ili ne koga nadvor e ladno.... ( doterana vo smisla na fustanchinja i suknjichinja ) a koga ima sneg si odam so edni chizmi sho se odvratni ama ako ne gi nosam tie pagjam голема%20насмевка
 
tuka bratuchetka mi na -20 se sheta na kratki rakavi i na helanki.... i vika deka ne i studi, i toa mi e malce somnitelno, bidejki, sigurno i studi... samo ne saka da priznae голема%20насмевка nema shansi da ne i pristuduva збунетост


Изменето од BisernA - 11.Јануари.2010 во 10:58
Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2010 во 11:51
zasega ushte go nemam toj problemсреќаshto ke gi oblecam toa i ke si nosatбакнежsrcinja na mamaљубов
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2010 во 12:48
Искрено, немам таков проблем.
Си местат од вечер што ќе облечат, и ако времето се менува, по моја сугестија се прават модификации (пример дали треба да се додаде нешто или да се одземе ако е потопло). Слушаат.

Исто е и за купување алишта, е сега машкото е такво да воопшто не го интересира што ќе облече и мрази да оди да пробува, па принудена сум да купувам “на бафтана“ и не еднаш сум се враќала да мењам број. Таков проблем имам со него.

Девојчето-како право девојче па уште и Вага-ужива да пробува алишта, ја оставам нормално сама да си одбере што сака, но таа секогаш сака да ме консултира, и значат моите сугестии (од типот “земи си дуксерче во друга боја, имаш полно розеви“)но никогаш не се наметнувам.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2010 во 16:50
Ееех...да имав таква мајка како ММмечтаењеплазење

Мојата пак, постојано пререкува...
Колку ми збореше дома за тие фармерки, едни избледени, изгледаат како од втора светска војна....бла%20блаАма јас си ги сакамљубов
После ми пререкува зошто не се облекувам како “право девојче„...Се мисли на суќничиња, розевки маичиња, сандали итн.голема%20насмевка

Абе кој може да и го најде крајот...

Еднаш сака розево, ако купам црно, другпат сака црно ако земам розево (што многу ретко се дешава)лутина

И со неа за тоа углавном имам проблеми...
а ДА, не и се свиѓат ни моите алки и ланчиња...Не изгледале „нежно и елегантно“тага
тага

What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2010 во 17:46
не се мешам во изборот на облека на ќерка ми и син ми.
несекогаш сум задоволна од изборот на гардероба на ќерка ми ама нека си изгради свој стил детето,а како би го направила тоа ако јас цело време нешто мрчамголема%20насмевка
кај нас задолжен за совети е тато-еј дете,да не заборави да облечеш сукња...што си наредила толку ланци..абе шо не си облечеш фармерки и чизмиња со крзнозбунетост
а јас само му давам ишарети да не се меша.
претпоставувам дека некогаш и е ладно ама и мене ми студело на нејзини години...надвор крв студено а јас  бркам модасмеење
син ми е по практичен,битно да му е комотно ...а студено не му е никогашзадоволство
задоволство

Изменето од Andjelina - 12.Јануари.2010 во 17:48
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
na oko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

koj sum jas koj sum jas

Регистриран: 25.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4866
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај na oko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2010 во 01:03
dodeka bea pomali decata nemav nekoj problem so oblekata bidejki se gledashe da bide zdrava cista i udobna,no kako rastea decata taka i nivnite baranja vo smisol da bilo marka i sl.I toa ne e problem,problem e toa shto se gubi udobnosta.
na kamen shto se trkala mov ne se nafaka
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.