IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Вежбање
  Активни теми Активни теми RSS - ФОРУМСКА ТЕРЕТАНА НА Gjoroski & riki1899
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ФОРУМСКА ТЕРЕТАНА НА Gjoroski & riki1899

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 13>
Автор
Порака
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ФОРУМСКА ТЕРЕТАНА НА Gjoroski & riki1899
    Испратена: 05.Јануари.2010 во 23:28
Vaka ,
Poradi nemozhnosta profesionalno da se iskoristat iskustvata i sovetite na aktivnite bodibilderi vo nivnite teretani...
se setiv da se otvori podema kako forumska teretana kade nie forumski kolegi /shki ke gi barame nivnite soveti.....
bash  bi sakala da vidam kako bi funkcioniralo sajberski virtuelen trening ete sekojdnevno pod nivna kontrola....
p.s.
mislam deka nema nema da bideme odbieni od nivnata strana...голема%20насмевка


Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2010 во 23:35
e pa sega dodeka dojdat trenerite......
mislam deka kako za pochetok treba da znam pravilno dishenje pri vezhbanje.....
shkolski e nekako vaka......dali e vo red ili ne ke ne nauchat trenerite.....

Движењето и дишењето нека станат едно !

Затоа е добро при вежбањето на фитнес справи да му посветиме внимание на дишењето.

При вежбање на тренажери внимавајте:

1. Кога кревате, влечете или притискате тежина или кога употребувате сила, тогаш морате да издишете, кога се враќате во почетната положба вдишете. Со други зборови: пред дигањето вдишете и во последната третина издишете.

2. Секогаш мирно дишете и држете рамномерен ритам.

3. Длабочината на дишењето треба да е сразмерна со напорот, бидејќи лесно може да се појави вртоглавица.

4. Ритамот на дишење прилагодете го на ритамот на вежбање. Кога ќе го достигнете тоа, тоа ќе биде еден од важните знаци дека вежбате правилно и лесно.

Повеќе кислород – поголемо топење на маснотиите при аеробни вежби

На мускулите им е потребен кислород за нивна работа и кога вежбањето е аеробно, важно е телото да е снабдено со кислород. Обрнете поголемо внимание на дишењето и при вежбите за слабеење бидејќи на телото му е потребно огромно количество кислород за да ја претвори маста во корисна енергија.

При аеробно вежбање внимавајте:

Пробајте да дишете:

1. мирно и рамномерно,
2. со длабоки вдишувања и издишувања,
3. при тоа издишувањето да биде подолго од вдишувањето.

Па што ќе кажете Вие сега Gjoreski & riki1899 ???збунетост

Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2010 во 23:39
лутина    i dvajcata se prisutni    ........a gi nema ovde не%20знам

lele ajjjjj neka dojde eden ......od utre da pochnam da mi dade zadachaмолитва

Кон врв
riki1899 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај riki1899 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2010 во 23:51
eve sum jas sonce,ako mozam nesto da pomognam so nekoj sovet...stojam na raspolaganje...

Изменето од riki1899 - 06.Јануари.2010 во 00:18
    basnata KISELO E GROZJETO sekogash e aktuelna,...dali lisicata uspeala da izlaze nekoj drug osven sebesi?      
Кон врв
Gjoroski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 529
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gjoroski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2010 во 09:05
bijonse1,
убаво напишано правило кое важи и се применува во 99% од постоечките вежби. Правилното дишење е битен фактор кој додека вежбате ве заштитува дополнително од повреди создавајки воздушен простор кој доаѓа како еден вид на перница штитејки ги внатрешните органи и рбетниот столб. Се вдишува на нос, а се издишува на уста. Покрај важноста на правлинот начин на дишење за време на изведување на вежбите, истотака и не помалку важно е и правилниот начин на изведувањето на вежбата.

Поздрав
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2010 во 12:24
oks fala ......
sega od koga znam kako se dishi pravilno...
dajjj kazhite kako da pochnam.....
dajte sovet za prv den za zensko vezhbanje....
kazhite mi shto da pochnam .....kolku vreme.......???
не%20знам
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2010 во 12:25
Vo noviot broj na Herkules koj naskorosefot ke go pusti vo prodazba, ke imas interesni informacii okolu zenite i teretanata голема%20насмевка
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2010 во 12:55
jas sakam tuka ......specijalno ......posveteno bash  sekojden голема%20насмевка
ne sakam da chitam.......cel den chitam.........samo chitam.......не%20зборувам
Кон врв
Gjoroski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 529
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gjoroski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2010 во 12:58
До тогаш, ќе биде убаво да ни кажеш дали планираш да се зачлениш во некоја вежбална каде имаат убави услови од реквизити и справи или планираш по дома да си подвежбуваш?
Додека не ни кажеш нешто за тоа, еве еден мал вовед,

Значи одлучивте да го направите првиот чекор во обликувањето на телото и да го измените начинот на вашето живеење. Тоа прествавува возбудливо патување, патување низ кое многупати ќе ја тестирате вашата воља и сила. Оние кои ќе успеат со стиснати заби да ги преминат сите тие тренинзи и диети, ќе стигнат до својата цел на неверојатна трансформација. По само два месеци од програмот кој во наредните неколку денови јас ќе го преставам овде на овие страни, ќе се почувствувате посилни и полни со енергија. Истотака ќе приметите и убави промени на вашиот телесен изглед.
Не, за жал нема да станете така мускулести преку ноќ, но со трпение и упорност, ќе дојдете и до тамо. Имајте на ум, дека со помош на бодибилдингот, вашиот надворешен изглед и негоават промена е секундарната придобривка од овој прекрасен спорт. Со помош на тежинските тренинзи, со правилниот начин на исхрана, ќе успеет не само во промена вашиот надворешен изглед, туку и до подобрување на кардио васкуларниот и респиратонсиот систем на вашиот организам.Ќе бидете поздрави. Тоа е факт кој е научно докажан. Ќе бидете поотпорни на болести, зголмеувајки го имнунитетот, ќе го налите стресот, вашите коски ќе станат поцврсти и вашата крв ќе стане поздрава.
Бодибилдингот како начин на живеење ќе го подобри секој аспект од вашето постоење, самодоверба, самоконтрола, и неограничено чувство за достигнувања. Користте го форумот и страниците на списанието ХЕРКУЛЕС, како алат и лесно ќе ја достинете вашата цел.
Ви посакувам среќа и успех во обликувањето на телото.

Поздрав.
Кон врв
riki1899 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај riki1899 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2010 во 13:19
prvo i osnovno sekoj sto ke odluci da ja prifati ovaa(nauka,sport,umetnost)kako svoj nacin na zivot(zdrav,ispolnet i kvaliteten zivot) ke moze naporedno da gi uziva i blagodetite na svoeto zdravo,polno so energija i ubavo oblikuvano telo...
    basnata KISELO E GROZJETO sekogash e aktuelna,...dali lisicata uspeala da izlaze nekoj drug osven sebesi?      
Кон врв
Gjoroski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 529
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gjoroski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2010 во 17:13
Најважниот принцип, кој како почетник мора убаво да го разберете е прогресивното тежинско оптеретување.
Овој концепт преставува основа на сите ваши тренинзи. Мускулите се едно од нај адаптирачките ткива во човековиот организам, и ќе расте поголемо и подолго како резултат на регуларни оптеретувања. Поради ова тренингот е многу важна алка во системот на обликувањето на телото и напредувањето,како начин на стимулирање.
Во колку на секој ваш нареден тренинг, прогресивно го зголемувате оптеретувањето (немора тоа да биде драстично зголемување) кое ќе биде различно од предходниот тренинг, организмот се доведува во состојба да мора да се привикнува на новонастанатата состојба, на тој начин што доаѓа до зголемување на силата и големината на ткивата како одговор на тоа.
Мускулите растат, коските се зацврстуваат, а нервнито систем станува по ефикасен како резултат на мускулната активност.
Кон врв
riki1899 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај riki1899 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2010 во 20:17
vaka sega ...(spored mene)postojat nekolku stadiumi sto treba da se pominat za da se dostigne edno kvalitetno nivo na razvitok na teloto i na razvitokot na edna individua kako vistinski sportist(ponatamu mozebi i profesionalen takmicar):
-prvo treba da se iskoristat do krajna granica pravilnoto(efektivno)vezbanje vo kombinacija so pravilnata i zdrava ishrana,treba prvostepeno do maksimum da se iskoristi kapacitetot koj go nudi prirodata na organizmot na odredena individua(genetika,metabolizam,muskulni partii i sl),istovremeno sovladuvajki gi tehnikite na pravilno(efektivno)vezbanje i zapoznavajki go svoeto telo(negovite prednosti,slabosti i sl.) koristejki ja samo zdravata i kvalitetna ishrana...
    basnata KISELO E GROZJETO sekogash e aktuelna,...dali lisicata uspeala da izlaze nekoj drug osven sebesi?      
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2010 во 20:21
ok ! me zapoznavte opshto.....
eve vaka ......individualen trening ......
znachi sakam peshachenje i kombinacija so vezhbi.....
tegovi samo 2kg nishto povke......
ishrana ??? kazhite vie.....

1.) kazhite mi koj period od denot e najsoodveten za vezhbi???
2.) kolku vreme da vezbam kako za pochetok??
3.) i dali da gi opfatam site muskuli kako prv den?? ili samo odreden del??
4.) za da ne dobijam voospalenie do kolku brojchano da gi pravam vezhbite??


p.s. mora da viknam i nekoja koleshka od forumot......nekako podobro vo drushtvo e.....koga se komentira za postignatoto
Кон врв
Storm5 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 226
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm5 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2010 во 23:44
riki 1899-prvo i osnovno sekoj sto ke odluci da ja prifati ovaa(nauka,sport,umetnost)kako svoj nacin na zivot(zdrav,ispolnet i kvaliteten zivot) ke moze naporedno da gi uziva i blagodetite na svoeto zdravo,polno so energija i ubavo oblikuvano telo...

KOMENTAR:

Bodi Bildingot mi bese prva ljubov od tinejgerski godini i do denes ostana toa...Ovaa nauka i umetnost-za zal stana i sport vo koj ne se bira sredstva za postiganje golema masa ili definicija na muskulite- se koristat razni preparati i NAJSTRASNO-BILDERITE NAJVEKE JADAT MRTVI ZIVOTNI !!! Mozda ke napravat nesto so svoeto telo da izgleda ubavo no, kaj bilderite e promasena etikata i toa sto znaci zdrav nacin na ishrana.Bil Pearl e poznat vegetarijanec vo Bodi bildingot a bilderi znaat kolku e kvaliteten i silen ovoj veteran. Petar Celik e najzasluzen za sirenje na ovaa disciplina na Yu prostori i den denes smetam deka imase edno od najdobro gradenite tela vo svetot-podobro mi izgleda od Frank Zane. Sylvester Stallone vezbal pod nadzor na Frank Columbus koj e za 10na cm ponizok od Stallone-eden od najimpresivnite muskulesti mazi na golemiot ekran, pokraj Steve Reevs i Arnold Scwarcenneger...

Zalno e sto licnosti kao Gjorovski sirat Bodi Bilding a ne poznavaat Makrobioticka-vegan ishrana, tuku koristat tek ponesto od makrobioticka ishrana.

Najzdravo e vezbanje so tegovi kombinirana so makrobiotricka vegan ishrana. Koj gi uci mladite da jadat mrtvi zivotni za da izgledaat ubavo ili napumpano se lazgovci i neznalici !

Zanimlivo e deka za pravilna simetrija vratot, bicepsot i listovi treba da se so ist obim. Na primer.,vrat-46cm, bicepsi-46cm i listovi-46cm.

Treba da se educira nova generacija Bodi Bilderi Vegetarijaci !!! Se dodeka se jadat zivotni i produkti od zivotinsko poteklo vo Bodi Bildingot ke nema etika, umetnost, zdravje...Petar Celik go citirase vo Xepkulec Dostoevski "Ubavinata ke go spasi svetot" ama jadenej zivotni ne moze da go spasi svetot nit BodiBilderite-mesozderi !


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,406 секунди.