Испечати | Затвори го прозорот

ФОРУМСКА ТЕРЕТАНА НА Gjoroski & riki1899

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Здравје
Име на форумот: Вежбање
Опис на форумот: Фитнес, билдинг, џогинг, ролање, бицепси, трицепси...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=21393
Датум на принтање: 25.Јуни.2024 во 11:21
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: ФОРУМСКА ТЕРЕТАНА НА Gjoroski & riki1899
Постирано од: bijonse1
Наслов: ФОРУМСКА ТЕРЕТАНА НА Gjoroski & riki1899
Датум на внесување: 05.Јануари.2010 во 23:28
Vaka ,
Poradi nemozhnosta profesionalno da se iskoristat iskustvata i sovetite na aktivnite bodibilderi vo nivnite teretani...
se setiv da se otvori podema kako forumska teretana kade nie forumski kolegi /shki ke gi barame nivnite soveti.....
bash  bi sakala da vidam kako bi funkcioniralo sajberski virtuelen trening ete sekojdnevno pod nivna kontrola....
p.s.
mislam deka nema nema da bideme odbieni od nivnata strana...голема%20насмевка

Коментари:
Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 05.Јануари.2010 во 23:35
e pa sega dodeka dojdat trenerite......
mislam deka kako za pochetok treba da znam pravilno dishenje pri vezhbanje.....
shkolski e nekako vaka......dali e vo red ili ne ke ne nauchat trenerite.....

Движењето и дишењето нека станат едно !

Затоа е добро при вежбањето на фитнес справи да му посветиме внимание на дишењето.

При вежбање на тренажери внимавајте:

1. Кога кревате, влечете или притискате тежина или кога употребувате сила, тогаш морате да издишете, кога се враќате во почетната положба вдишете. Со други зборови: пред дигањето вдишете и во последната третина издишете.

2. Секогаш мирно дишете и држете рамномерен ритам.

3. Длабочината на дишењето треба да е сразмерна со напорот, бидејќи лесно може да се појави вртоглавица.

4. Ритамот на дишење прилагодете го на ритамот на вежбање. Кога ќе го достигнете тоа, тоа ќе биде еден од важните знаци дека вежбате правилно и лесно.

Повеќе кислород – поголемо топење на маснотиите при аеробни вежби

На мускулите им е потребен кислород за нивна работа и кога вежбањето е аеробно, важно е телото да е снабдено со кислород. Обрнете поголемо внимание на дишењето и при вежбите за слабеење бидејќи на телото му е потребно огромно количество кислород за да ја претвори маста во корисна енергија.

При аеробно вежбање внимавајте:

Пробајте да дишете:

1. мирно и рамномерно,
2. со длабоки вдишувања и издишувања,
3. при тоа издишувањето да биде подолго од вдишувањето.

Па што ќе кажете Вие сега Gjoreski & riki1899 ???збунетост-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 05.Јануари.2010 во 23:39
лутина    i dvajcata se prisutni    ........a gi nema ovde не%20знам

lele ajjjjj neka dojde eden ......od utre da pochnam da mi dade zadachaмолитва-------------


Постирано од: riki1899
Датум на внесување: 05.Јануари.2010 во 23:51
eve sum jas sonce,ako mozam nesto da pomognam so nekoj sovet...stojam na raspolaganje...

-------------
    basnata KISELO E GROZJETO sekogash e aktuelna,...dali lisicata uspeala da izlaze nekoj drug osven sebesi?      


Постирано од: Gjoroski
Датум на внесување: 06.Јануари.2010 во 09:05
bijonse1,
убаво напишано правило кое важи и се применува во 99% од постоечките вежби. Правилното дишење е битен фактор кој додека вежбате ве заштитува дополнително од повреди создавајки воздушен простор кој доаѓа како еден вид на перница штитејки ги внатрешните органи и рбетниот столб. Се вдишува на нос, а се издишува на уста. Покрај важноста на правлинот начин на дишење за време на изведување на вежбите, истотака и не помалку важно е и правилниот начин на изведувањето на вежбата.

Поздрав

-------------
http://herkules.com.mk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=36&Itemid=60 - протеини, гејнери, амино, креатин... Испорака до врата!


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 06.Јануари.2010 во 12:24
oks fala ......
sega od koga znam kako se dishi pravilno...
dajjj kazhite kako da pochnam.....
dajte sovet za prv den za zensko vezhbanje....
kazhite mi shto da pochnam .....kolku vreme.......???
не%20знам


-------------


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 06.Јануари.2010 во 12:25
Vo noviot broj na Herkules koj naskorosefot ke go pusti vo prodazba, ke imas interesni informacii okolu zenite i teretanata голема%20насмевка


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 06.Јануари.2010 во 12:55
jas sakam tuka ......specijalno ......posveteno bash  sekojden голема%20насмевка
ne sakam da chitam.......cel den chitam.........samo chitam.......не%20зборувам


-------------


Постирано од: Gjoroski
Датум на внесување: 06.Јануари.2010 во 12:58
До тогаш, ќе биде убаво да ни кажеш дали планираш да се зачлениш во некоја вежбална каде имаат убави услови од реквизити и справи или планираш по дома да си подвежбуваш?
Додека не ни кажеш нешто за тоа, еве еден мал вовед,

Значи одлучивте да го направите првиот чекор во обликувањето на телото и да го измените начинот на вашето живеење. Тоа прествавува возбудливо патување, патување низ кое многупати ќе ја тестирате вашата воља и сила. Оние кои ќе успеат со стиснати заби да ги преминат сите тие тренинзи и диети, ќе стигнат до својата цел на неверојатна трансформација. По само два месеци од програмот кој во наредните неколку денови јас ќе го преставам овде на овие страни, ќе се почувствувате посилни и полни со енергија. Истотака ќе приметите и убави промени на вашиот телесен изглед.
Не, за жал нема да станете така мускулести преку ноќ, но со трпение и упорност, ќе дојдете и до тамо. Имајте на ум, дека со помош на бодибилдингот, вашиот надворешен изглед и негоават промена е секундарната придобривка од овој прекрасен спорт. Со помош на тежинските тренинзи, со правилниот начин на исхрана, ќе успеет не само во промена вашиот надворешен изглед, туку и до подобрување на кардио васкуларниот и респиратонсиот систем на вашиот организам.Ќе бидете поздрави. Тоа е факт кој е научно докажан. Ќе бидете поотпорни на болести, зголмеувајки го имнунитетот, ќе го налите стресот, вашите коски ќе станат поцврсти и вашата крв ќе стане поздрава.
Бодибилдингот како начин на живеење ќе го подобри секој аспект од вашето постоење, самодоверба, самоконтрола, и неограничено чувство за достигнувања. Користте го форумот и страниците на списанието ХЕРКУЛЕС, како алат и лесно ќе ја достинете вашата цел.
Ви посакувам среќа и успех во обликувањето на телото.

Поздрав.

-------------
http://herkules.com.mk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=36&Itemid=60 - протеини, гејнери, амино, креатин... Испорака до врата!


Постирано од: riki1899
Датум на внесување: 06.Јануари.2010 во 13:19
prvo i osnovno sekoj sto ke odluci da ja prifati ovaa(nauka,sport,umetnost)kako svoj nacin na zivot(zdrav,ispolnet i kvaliteten zivot) ke moze naporedno da gi uziva i blagodetite na svoeto zdravo,polno so energija i ubavo oblikuvano telo...

-------------
    basnata KISELO E GROZJETO sekogash e aktuelna,...dali lisicata uspeala da izlaze nekoj drug osven sebesi?      


Постирано од: Gjoroski
Датум на внесување: 06.Јануари.2010 во 17:13
Најважниот принцип, кој како почетник мора убаво да го разберете е прогресивното тежинско оптеретување.
Овој концепт преставува основа на сите ваши тренинзи. Мускулите се едно од нај адаптирачките ткива во човековиот организам, и ќе расте поголемо и подолго како резултат на регуларни оптеретувања. Поради ова тренингот е многу важна алка во системот на обликувањето на телото и напредувањето,како начин на стимулирање.
Во колку на секој ваш нареден тренинг, прогресивно го зголемувате оптеретувањето (немора тоа да биде драстично зголемување) кое ќе биде различно од предходниот тренинг, организмот се доведува во состојба да мора да се привикнува на новонастанатата состојба, на тој начин што доаѓа до зголемување на силата и големината на ткивата како одговор на тоа.
Мускулите растат, коските се зацврстуваат, а нервнито систем станува по ефикасен како резултат на мускулната активност.

-------------
http://herkules.com.mk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=36&Itemid=60 - протеини, гејнери, амино, креатин... Испорака до врата!


Постирано од: riki1899
Датум на внесување: 06.Јануари.2010 во 20:17
vaka sega ...(spored mene)postojat nekolku stadiumi sto treba da se pominat za da se dostigne edno kvalitetno nivo na razvitok na teloto i na razvitokot na edna individua kako vistinski sportist(ponatamu mozebi i profesionalen takmicar):
-prvo treba da se iskoristat do krajna granica pravilnoto(efektivno)vezbanje vo kombinacija so pravilnata i zdrava ishrana,treba prvostepeno do maksimum da se iskoristi kapacitetot koj go nudi prirodata na organizmot na odredena individua(genetika,metabolizam,muskulni partii i sl),istovremeno sovladuvajki gi tehnikite na pravilno(efektivno)vezbanje i zapoznavajki go svoeto telo(negovite prednosti,slabosti i sl.) koristejki ja samo zdravata i kvalitetna ishrana...

-------------
    basnata KISELO E GROZJETO sekogash e aktuelna,...dali lisicata uspeala da izlaze nekoj drug osven sebesi?      


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 06.Јануари.2010 во 20:21
ok ! me zapoznavte opshto.....
eve vaka ......individualen trening ......
znachi sakam peshachenje i kombinacija so vezhbi.....
tegovi samo 2kg nishto povke......
ishrana ??? kazhite vie.....

1.) kazhite mi koj period od denot e najsoodveten za vezhbi???
2.) kolku vreme da vezbam kako za pochetok??
3.) i dali da gi opfatam site muskuli kako prv den?? ili samo odreden del??
4.) za da ne dobijam voospalenie do kolku brojchano da gi pravam vezhbite??


p.s. mora da viknam i nekoja koleshka od forumot......nekako podobro vo drushtvo e.....koga se komentira za postignatoto


-------------


Постирано од: Storm5
Датум на внесување: 06.Јануари.2010 во 23:44
riki 1899-prvo i osnovno sekoj sto ke odluci da ja prifati ovaa(nauka,sport,umetnost)kako svoj nacin na zivot(zdrav,ispolnet i kvaliteten zivot) ke moze naporedno da gi uziva i blagodetite na svoeto zdravo,polno so energija i ubavo oblikuvano telo...

KOMENTAR:

Bodi Bildingot mi bese prva ljubov od tinejgerski godini i do denes ostana toa...Ovaa nauka i umetnost-za zal stana i sport vo koj ne se bira sredstva za postiganje golema masa ili definicija na muskulite- se koristat razni preparati i NAJSTRASNO-BILDERITE NAJVEKE JADAT MRTVI ZIVOTNI !!! Mozda ke napravat nesto so svoeto telo da izgleda ubavo no, kaj bilderite e promasena etikata i toa sto znaci zdrav nacin na ishrana.Bil Pearl e poznat vegetarijanec vo Bodi bildingot a bilderi znaat kolku e kvaliteten i silen ovoj veteran. Petar Celik e najzasluzen za sirenje na ovaa disciplina na Yu prostori i den denes smetam deka imase edno od najdobro gradenite tela vo svetot-podobro mi izgleda od Frank Zane. Sylvester Stallone vezbal pod nadzor na Frank Columbus koj e za 10na cm ponizok od Stallone-eden od najimpresivnite muskulesti mazi na golemiot ekran, pokraj Steve Reevs i Arnold Scwarcenneger...

Zalno e sto licnosti kao Gjorovski sirat Bodi Bilding a ne poznavaat Makrobioticka-vegan ishrana, tuku koristat tek ponesto od makrobioticka ishrana.

Najzdravo e vezbanje so tegovi kombinirana so makrobiotricka vegan ishrana. Koj gi uci mladite da jadat mrtvi zivotni za da izgledaat ubavo ili napumpano se lazgovci i neznalici !

Zanimlivo e deka za pravilna simetrija vratot, bicepsot i listovi treba da se so ist obim. Na primer.,vrat-46cm, bicepsi-46cm i listovi-46cm.

Treba da se educira nova generacija Bodi Bilderi Vegetarijaci !!! Se dodeka se jadat zivotni i produkti od zivotinsko poteklo vo Bodi Bildingot ke nema etika, umetnost, zdravje...Petar Celik go citirase vo Xepkulec Dostoevski "Ubavinata ke go spasi svetot" ama jadenej zivotni ne moze da go spasi svetot nit BodiBilderite-mesozderi !
Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 06.Јануари.2010 во 23:58
Eve Bijonce samo za tebe pozz od mene намигнување

Za da uspeeme zelbata za uspeh mora da e pogolema od stravot za neuspeh.

Stravot e nesto so koe se soocuvam so duri 90% od razgovorite so moite fitnes klientki. Ne znam dali tie go razbiraat toa ili ne, no mnogu od niv se spreceni bas samo od stravot od neuspeh. Morate da bidete odlucni vo svoite namerni i morate da zrtvuvate za da dobiete. Nemojte da bidete od onie, na koi posle odredeno vreme se im stanuva pretesko i se otkazuvaat poradi "losata genetika".
Prestanete da gi obvinuvate vasite roditeli za sopstveniot strav. Iako e tocno deka i genetikata e bitna za razvivanje na muskulite i zacvrtuvanje na teloto, isto taka e tocno i deka so naporna rabota i so pravilna ishrana ke go postignete najdobroto za sebe i od sebe.
Ne mozeme site da bideme modeli kako od naslovna strana, no mozeme site da izgledame dobro i da se custvuvame dobro vo svojata koza.
Nikogas nema da znaete se dur ne gi otrgnete somnezite i ne pojdete po zamislenoto. Sega, kombinirajte gi vasite stravovi so mega popularnite mitovi povrzani so treninzi so tezina ...

Mit 1
Diganjeto tezina ke go izgradi vaseto telo kako na maz.
Brza lekcija od anatomija:

Мажите и жените имаат хормони кои циркулираат нивните тела. тестостерон, естроген, DHEA и прогестерон. За оние кои не се свесни за тоа, и мажите и жените се делат, сепак, мажите, имаат многу поголем број на тестостерон и DHEA од жените, додека жените имаат поголем број на естроген и прогестерон.

Testosteronot e mnogu mokjen hormon. Toj e eden od glavnite (ako ne i glavniot) faktori koj im ovozmozuva na mazite da izgradat muskuli kakvi sto gledate po plazi. Ima li zena koja diga tegovi i izgleda ko maz? Da. A zasto taa izgleda taka? Zatoa sto zima testosteron i drugi androgeni koi im pomagaat da izgledaat taka. Prosecna zena koja saka samo da izgleda dobro nema potreba da posegnuva po testosteron.

Mit 2
Ako mnogu jadam, ke se zdebelam


Preteruvanje so torti, slatki i kolaci definitivno ke ve zdebeli.Isto taka i testenini i pilesko i banani...Ne postoi hrana koja ne moze da ja krivite za vasite plus kilogrami. Toa sto vas vi treba e da znaete kolku kcal ima sekoja hrana sto ja vnesuvate i da sprovedete balans.Teloto vo zavisnost na aktivnostite, trosi pomalku ili poveke kcal. Znaci ako vnesete poveke, a potrosite pomalku, BEZ RAZLIKA DALI BILO TOA TORTA ILI DIET HRANA (sto vas ve tesi), SE STO E BONUS VO TELOTO SE TALOZI VO MASTI.
Choco. torta - 428 kcal,5,9pro, 73jh, 15,6mast.

Kolaci - 497 kcal, 12.5 pro, 59,9 jh, 24,8mast.

Testenini - 131kcal, 5.2 pro, 24.9 jh, 1.1mast

Pilesko,peceno -190 kcal 28.9pro, 0 jh, 7.4mast

Banana- 92kcal, 1pro, 23,4 jh, 0,5 mast


Vazno e da se razbere od sto se sostoi pravilnata ishrana i sto najmnogu mu treba na vaseto telo za da ja postignete celta.

Mit 3
Jaglehidratite se neprijateli


Dami, ve molam da zaboravite na Dr. Atkins. Potocno, ve molam da zaboravite na site bezcelni dieti koi vi vetuvaat vitka linija samo ako jadete biskviti.
Ne postoi ni taen trik ni magija od sise. Izfrlanjeto na jaglehidratite od ishranata i konzumiranjeto samo biftek, nema ni najmalku da vi dade cvrsti butovi i zaden del. Izvinete, no toa e vistina. Atkinsovata dieta i site restrikciski dieti se odlicni za pocetok na site zagrozeni licnosti koi treba nabrzina da izgubat tezina poradi zdrastveni pricini. No tie ne vodat do isgradba na muskuli. Vam vi se potrebni jaglehidrati, proteini i masti i site tri imaat vazna uloga vo gradenjeto na muskulite. Glavna pricina zasto nam ni se potrebni jaglehidratite e-povtorno gradenje na muskulite. Tie ne se samo energija so koja ke istrcate 10 km, tuku energija koja go odrzuva digestivniot proces, otcukuvanjeto na srceto, pa duri i mobilnoto disenje (moderen izraz za nesto sto ne ste ni znaele deka vaseto telo go izvrsuva).
Mit 4
Vezbanjeto go pretvora masnoto tkivo vo muskulno


Ne, vezbanjeto ne go pretvora masnoto vo muskulno tkivo. Pa ne mozete od jabolka da napravite krusa. Razmislete, muskul i masti se dva razlicni poima. Mastite se sostaveni od trigliceridi, a muskulite od aminokiselini. Kako ednoto moze da se pretvori vo drugo?
Vistinata lezi vo toa deka izgradbata na muskulot KE VI POMOGNE da gi stopite masnite nasl*gi. SDto poveke ke gi razvivate muskulite, tolku poveke ke gorite kalorii, pa duri i togas koga ke odmarate.
Transformacijata ne moze da se sluci preku nok, potrebni se meseci, pa duri i godini.
Ova e mnogu slicno na teorijata-Sto poveke tezi? Kilogram muskul ili kilogram masni nasl*gi? Koja apsolutno ne drzi voda. Eden kg e eden kg, bez razlika sto vleguva vo negoviot sostav. No sepak, muskulot zazema pomal prostor vo teloto od masnite nasl*gi. Zatoa nekoj koj e krajno muskulest moze da se cini deka tezi mnogu poveke od licnost koja e slicna vo proporcii ali so mnogu pomeka figura.

Mit 5
Premnogu voda ke me napravi poduvanaVsusnost, vistinata e sosema sprotivna. Nedovolnoto konzumiranje voda ke ve napravi poduvani. Zenite se posebno ranlivi na ova prasanje. Ako ne konzumirame adekvatna kolicina voda dnevno, teloto ke ja zadrzi onaa sto ja ima vo muskulite za da go odrzi potrebnoto nivo na hidratacija za metabolizmot i drugite telesni funkcii.
Toa moze na vas da vi dade PODUEN izgled.

Mit 6
Ne sakam vo teretana, site gledaat vo mene


Ne znam dali nekogas se slucilo, vo mojava kariera, da zapoznam zena sto nemala takvo mislenje ili slicno na ova. Da bidam iskrena, povekemina ne ni obrnuvaat vnimanie na toa koj kako izgleda i kako vezba, tuku si go gledaat svojot trening. Premnogu se vneseni vo toa dali pravilno vezbaat sto pravi da nemaat dovolno vreme da ja zagledaat vasata ispotena forma


Постирано од: Storm5
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 00:09
BODI BILDING – Vezbanje so tegovi

Nema covek vo kogo ne e prisutna zelbata za dobro zdravje, fizicka aktivnost, silni muskuli I samodoverba. No I pokraj ovaa vrodena potreba, milioni luge, za koi moze da se kaze deka se racionalni, ja potisnuvaat svojata zelba za zdravje I fizicka aktivnost. Ne se malku onie sto prifakaat eden sustinski nepriroden zivoten sablon ili stil poradi koi stanuvaat prerano zrtvi na starosta I ogranicenata drustvena efikasnost.
Izrazuvanjeto na sopstvenata telesnost niz vezbanjeto staro e kolku I coveckiot vid. Duri I megu pesterskite luge fizickata sposobnost I mudrost bile klucen uslov za opstanok, no I kriterium za izbor na plemenskiot vodac.

Eugen Sandow, besmrtniot atlet I zagovornik na zivotot vo sklad so prirodata, napisal kniga pod naslov “Zivotot e dvizenje”. Vo samiot naslov naglasena e iskonskata potreba na site covecki bitija za fizicka aktivnost. Sledejki go ovoj instinct, lugeto se najzdravi togas koga ziveat vo prirodna sredina so prirodna hrana. No covekot e edinstvenoto zivo sustestvo koe svesno gi krsi zakonite na zacuvuvanjeto na opstata fizicka forma. Zatoa I go stignuva proklestvotot; edinstveno covekot ja znae seta maka koja so sebe ja nosi otkazuvanjeto na eden po eden del od teloto vo torturata na starosta, povredite I bolestite.

Moze da se navedat barem 20 mnogu konkretni korisni aspekti na regularnoto I progresivnoto vezbanje so opteretuvanja ili tegovi:

1-Ja zgolemuva silata na muskulite
2-Ja zgolemuva muskulnata izdrzlivost
3-Isklucitelno brzo I uspesno go oblikuva teloto
4-Gi jakne koskite I ligamentite I ja zgolemuva debelinata na rskavicata I gustinata na kapilarite vo muskulite
5-Povolno deluva na opstiot zdrastven status I fizicka sposobnost
6-Go podiga nivoto na sportskata forma
7-Ja zgolemuva silata I brzinata
8-Ja zgolemuva fleksibilnosta
9-Go osloboduva organizmot od napnatost I tenziite na sekojdnevniot zivot
10-Sozdava pozitiven licen imidz
11-Ja promovira disciplinata I motivacijata koi se prenesuvaat I na drugite sferi na zivotot I rabotata
12-Ovozmozuva kontrola na telesnata tezina I gi smaluva nasl*gite na masnoto tkivo
13-Go jakne srceto, gi intenzivira metabolickite nivoa I go normalizira krvniot pritisok
14-Moze da bide glaven factor za aktivna starost I dolgovecnost
15-Go podobruva kvalitetot na ziveenjeto
16-Pomaga vo prevencija na mnogu bolesti, kako sto e osteoporozata
17-Go zgolemuva nivoto na hemoglobin I crvenite krvni zrnca
18-Soodvetno e I za mazite I za zednite od site vozrasti, a moze da bide I dragocena semejna aktivnost
19-Predstavuva izvonredna forma na rehabilitacija kaj povredite na muskulite I zglobovite, a podesno e I za hendikepiranite lica koi ja zadrzale barem delumno pokretnosta na racete i/ ili nozete.
20-Dokazano go namaluva nivoto na holesterolot vo krvta

Bodi bildingot mora da se vezba vo kombinacija so makrobiotickata vegan ishrana, kako najdobra hrana za sekoj koj se bavi so bodi bilding.

6te MITOVI VO BODI BILDINGOT

1-Vezbanjeto so tegovi go pravi covekot krut.
2-Vezbanjeto so tegovi go pravi covekot pospor
3-Vezbanjeto so tegovi im dava na zenite maski izgled
4-Muskulite vednas po prestanokot na vezbanjeto se pretvoraat vo mason tkivo
5-Vezbanjeto so tegovi e pogubno za zglobovite
6-Bodi bildingot go zapira rastot kaj decata

RAZLIKI MEGU POLOVITE

-Mazite se vo prosek pokrupni I pojaki od zenite. Maksimalniot vnes na kislorod e pogolem kaj mazite
-Mazite se poizdrzlivi poradi pogolemoto srce I pogolemata kolicina na hemoglobin
-Zenite vo prosek se pofleksibilni od mazite
-Zenite vo poveketo slucai imaat povisok prag na bolka od mazite
-Mazite se proporcionalno posilni vo gorniot del na teloto
-Zenite se proporcionalno posilni vo dolniot del na teloto

Vo organizmot na zenata ima sosema mala kolicina na testosterone, maski hormone odgovoren za razvoj na muskulite. Od druga strana, zenskiot organizam izobiluva so zenski hormone kakov sto e estrogenot. Vakviot hormonalen status kaj zenite go sprecuva razvojot na muskulite na zenskot telo vo onoj obim vo koj vezbanjeto so tegovi gi razviva muskulite kaj mazite.


Постирано од: Storm5
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 00:12
Мускулестите мажи и нивниот тестостерон       
-----------------------------------------

Многу често се заговара една неразумна теза дека јадењето месо го стимулира растот на мускулите преку хормонот тестостерон. За тие што се во ваква заблуда, еве еден научен податок.

Луѓето што многу малку консумираат месо, а се претежно на растителна храна, во просек имаат поголемо количество тестостерон во крвта, за разлика од оние што постојано имаат месо во исхраната.

Имено, нивното количество тестостерон во крвта е во просек за 13% повисоко отколку кај оние што јадат месо. За потсетување, тестостеронот е машки хормон, кој ги дава карактеристиките на машкото тело.
За среќа, овој вишок тестостерон е секогаш контролиран од организмот, се држи врзан за одреден тип протеини и не може да направи некакво оштетување на простатата или на некој друг орган.
Значи, ако не се работи за тестостеронот, кој бенефит повеќе го добиваат спортистите што јадат претежно месо?

Силата на телото не е во големината на мускулите      
-----------------------------------------------------

Еден од главните здравствени проблеми на денешниот човек е одржувањето на телесната тежина. За тоа се зборува во многу научно-бразовни програми и на познати светски медиуми.

Светската здравствена организација веќе сè погласно алармира за проблемот со дебелината кај луѓето. Проблемот со одржување на телесната тежина не е присутен само кај неактивните луѓе.
Денес и многу спортисти имаат проблем да ја одржат стабилна телесната тежина. Поради тоа многумина напорно вежбаат исцрпувачки вежби што им го нарушуваат здравјето.

Начинот на исхраната кај спортистите стана терен за добра заработка на сите таканаречени стручњаци, кои сакаат да промовираат диети за билдање на телото, за обликување, за подигање на енергијата.
Што е уште пострашно, начинот на исхраната што го промовираат и самите спортисти од комерцијалини цели, станува начин на исхрана на многу момчиња во нивната тинејџерска возраст, кога се стремат да го достигнат успехот на својот спортски идол.


Постирано од: Storm5
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 00:15
AKO STE ATLET
Nekoi mitovi vo vrska so ishranata i sportot

Obicno SE VERUVA deka za GRADBATA na GOLEMI,SILNI MUSKULI se POTREBNI MNOGU PROTEINI. Toa ednostavno NE E TOCNO. Duri i POTREBATA na BODI BILDERITE za PROTEINI e ISTA kako i kaj BILO KOJ DRUG - MUSKULITE gi GRADAT i JAKNAT POSTOJANITE,PRAVILNI,DOLGI,NAPORNI FIZICKI VEZBI,a NE PROTEINITE.

USTE EDEN rasprostranet MIT e VERUVANJETO deka SO ENERGICNO KORISTENJE na MUSKULITE vo SPORTOT i FIZICKITE VEZBI tie SLABEAT,pa za POVTORNA GRADBA e POTREBEN DODATEN PROTEIN.
NAPORNATA AKTIVNOST ne bara ZGOLEMENA POTROSUVACKA na PROTEINI.

POGRESNO E da se tvrdi deka ZA SILA i IZDRZLIVOST na ATLETITE im e POTREBNA hrana so VISOK PROCENT na MASTI i PROTEINI. [ ako vnesete preterano proteini tie se pretvoraat vo masti i obratno a toa go zamoruva organizmot i sportistot ne napreduva ]

Vo faza na ISHRANA so MNOGU PROTEINI i MASTI SE SOZDAVAAT KETONITE - toksicni supstancii koi MOZE da PREDIZVIKAAT DEHIDRACIJA i OSTETUVANJE na BUBREZITE. Osven toa,fazata NA POLNENJE so JAGLENI HIDRATI moze da vnese GOLEMI KOLICINI MASTI vo KRVTA. Ako kaj ATLETOT POSTOI nekoj SRCEV PROBLEM, PORASTOT na MASNOTIITE vo KRVTA MOZE DA PREDIZVIKA - SRCEV UDAR.

NAJDOBAR NACIN da se PODOBRI izvedbata na vestinata na eden atlet,osobeno negovata izdrzlivost e USVOJUVANJE na PRAVILNIOT NACIN na ISHRANA BAZIRAN na INTEGRALNI ZITARKI i ZELENCUK. Mkarobiotickata hrana e PRIRODNO BOGATA so JAGLENI HIDRATI,a MUSKULITE ke USKLADAT OPTIMALNI kolicini na GLIKOGENI BEZ SHOK za ORGANIZMOT.

od knigi za makrobiotika

BIL Pearl e dobar primer na bodibilder poluvegetarijanec a negovata impresivna gradba i neobicna sila e poznata vo svetot na bodibildingot.Nekoi bilderi koristat nesto od makrobioticki produkti.Nekoi zaboluvaat od dijabetes ili rak.

"VO ZDRAVO TELO,ZDRAV DUH A ZA DA SE POSTIGNE TOA POTREBNA E ZDRAVA VISOKOKVALITETNA MAKROBIOTICKA VEGAN HRANA !


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 00:24
а бе сторм5 иди во подтемата спортски муабети или бодибилдинг.....
ова е подтема соба .....форумска теретана за вежбањелутина
овде ке коментираат тие што ќе вежбаат дома... но со совети од професионалци ....
фала нинја ......ама веруј ми од теорија глава ми бучи.....
фактот дека бев активен спортист долго време.....
фактот дека водев аеробик шест години верувај све тоа ми е познато....
мене ми треба инспирација , провокација од професионалци билдери...
кои ќе кажат ........утре треба да направиш ова и толку пати....губитник
-------------


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 00:32
niso ke does so mene i sefot i imas zagarantiran uspeh голема%20насмевка plus i koa ke mi go vidis zadnikot задоволство


Постирано од: xereras
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 00:34
jas go imam receptot,,
.... bijonse ..


Постирано од: Gjoroski
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 00:40
Storm5,
кој те излажа да почнеш со мене да полемизираш и да се обидуваш да ми држиш предавања на тема обликовање на мускулесто тело ?!

Сето погоре напишано, во врска со исхрана и хормонална состојба во организмот е тешка глупост. Очигледно мислиш дека ме познаваш, па си зема слобода да ме искритикуваш, ама ај, нека ти биде. Овде сум, како дел од овој спорт, да им помогнам на оние кои навистина имаат намера да научат нешто од луѓе кои не само што читале, не само што примениле се на себе, туку и се дружеле и живееле со некои од луѓето кои овде ти ги спомена и им изрази почитување.
Малку доцна ми е овој период од ноќта да тупам, ама здравје од утре ќе поразговараме за твоите "шампиони полувегератирјанци" за тоа како протеините се претвараат во масти и нивното штетоно влијание на органите, за природниот начин на исхрана, за убавините на јаглените хидтрати и штетноста на кетоните....

-------------
http://herkules.com.mk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=36&Itemid=60 - протеини, гејнери, амино, креатин... Испорака до врата!


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 00:44
Storm ke te zamolam da go postedis mojot podforum od gluposti.toa i vo ishrana go pravese.


Постирано од: Gjoroski
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 00:48
До тогаш,ќе продолжам со извадоци на материјалот кој го подготвувам за мојата прва книга за обликување на тело.


Вашите скелетни мускули се создадени од два типа на мускулни влакна
1. Брзи и
2. Спори мускулни влакна.
-Брзите мускулни влакна ја генерираат поголемиот дел од тензијата и овозможуваат поголема можност за раст. Како и да е, тие истотака многу брзо се заморуваат.
-Спорите мускулни влакна генерираат помал дел од тензијата но сепак има поголем капацитет на издржливост. Тие имаат помал потенцијал за раст.

Индивидуите кои имаат поголем процент на брзи мускулни влакна, имаат предност во максималната мускулна хипертрофија. Како бодибилдер, вашата цел е да ги стимулирате сите типови на мускулни влакна да станат поголеми, на тој начин што ќе користите различни методи на тренирање.
Зголемувањетона силата, која почетниците ќе ја искусат ви периодот на првите 6-8 недели од првите тренинзи, не секогаш е поврзано со зголемувањето на мускулните влакна.
На самиот почеток, вашиот нервен систем започнува да се адаптира на на новонастанатата стимулација, дозволувајки ви да се зголеми вашата сила, користејки ги вашите постоечки мускули. По период од 6 недели, хипертрофијата (зголемувањето на мускулната маса) станува се позабележително кое е тесно поврзано со натамошното зголемувањена силата.

Госпоѓице La Ninja, ако господинот е спремен да прочита факти и да размени мислење со цел да дојде до нови погледи, не ми пречи

-------------
http://herkules.com.mk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=36&Itemid=60 - протеини, гејнери, амино, креатин... Испорака до врата!


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 00:54
Gospodine Gjoroski i mene voopsto ne bi mji smetalo ako kaze nesto pametno kako sto vie toa go pravite трепкање


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 00:56
плачење    а мене кој ќе ми каже утре што конкретно да почнам???????????
поставив жими три прашања.....и никој конкретно не ми одговорил....плачење

не знам овој xereras што рецепт ми нуди???не%20знам
останав пак без совет......размислување.........
да не сакаат да им се плати збунетост можит плазење-------------


Постирано од: Storm5
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 01:00
Koristam naucni fakti od Joe Wilder i Michio Kushi i luge koi seriozno ja izucuvaat ishranata i rastot na muskulite...Citav Herkules na makedonski i gi znam prehrambenite preporaki koi se tragicni-se preporacuvaat proteini od zivotinsko poteklo koi ne se kvalitetni kako rastitelnite i se mnogu stetni za covecki organizam.

"MUSKULITE gi GRADAT i JAKNAT POSTOJANITE,PRAVILNI,DOLGI,NAPORNI FIZICKI VEZBI,a NE PROTEINITE."-Michio Kushi, diplomiran pravnik i Makrobioticki expert

SITE JADAT PROTEINI A MUSKULI IMAAT SAMO TIE STO VEZBAAT !!!


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 01:02
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:

ok ! me zapoznavte opshto.....
eve vaka ......individualen trening ......
znachi sakam peshachenje i kombinacija so vezhbi.....
tegovi samo 2kg nishto povke......
ishrana ??? kazhite vie.....

1.) kazhite mi koj period od denot e najsoodveten za vezhbi???
2.) kolku vreme da vezbam kako za pochetok??
3.) i dali da gi opfatam site muskuli kako prv den?? ili samo odreden del??
4.) za da ne dobijam voospalenie do kolku brojchano da gi pravam vezhbite??


p.s. mora da viknam i nekoja koleshka od forumot......nekako podobro vo drushtvo e.....koga se komentira za postignatoto1. Najsoodveten del od denot e koga prethodno ke se osetis fizicki spremna da pocnes.
2 Za pocetok ne gledaj na saat,tuku osekaj kolku ti e dovolno
3. odreden del i ne so golemi tezini
4. vospalenieto ne e strasno. i da go imas(a ke go imas redovno kako pocetnik) ne mu ja misli. ako denes ramoto ti e vospaleno utre ke vezbas drug del.


Постирано од: Storm5
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 01:06
" NAJDOBAR NACIN da se PODOBRI izvedbata na vestinata na eden atlet,osobeno negovata izdrzlivost e USVOJUVANJE na PRAVILNIOT NACIN na ISHRANA BAZIRAN na INTEGRALNI ZITARKI i ZELENCUK. Makrobiotickata hrana e PRIRODNO BOGATA so JAGLENI HIDRATI,a MUSKULITE ke USKLADAT OPTIMALNI kolicini na GLIKOGENI BEZ SHOK za ORGANIZMOT."-Michio Kushi


Постирано од: Gjoroski
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 01:18
Storm5,
те молам, пред да цитираш стручњаци од типот на Michio Kushi, прочитај и нешто повеќе за исхрана на БОДИБИЛДЕРИ, или луѓе кои имаат за цел да го обликуваат своето тело, кое ќе стане помускулесто, да го зголемат обемот на постоечките мукулни влакна.
Единствено Белковините се Градивна материја во човековиот организам. Ова е жалосно да не го знаеш. Тие можат да се внесат во организмот преку растителни и животински намирници.
Јаглените хидтрати, интегралните житарки и зелнчукот немаат ни најмалку градивно влијание во човековиот организам. Не се мачи да мешаш таканаречен здрав начин на исхрана со добивање на мускули, зголемуванје и изградба на мускулното твкиво во организмот.

Знаеш, читајки ги твоите тези кои се за жалење (каде го споемнуваш Џо Вејдер како еден од оние кои те водат во макробиотиката) просто не вреди да си го трошам времето за спиење, обидувајки да полемизирам со особа која основата не ја познава.

-------------
http://herkules.com.mk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=36&Itemid=60 - протеини, гејнери, амино, креатин... Испорака до врата!


Постирано од: riki1899
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 03:53
Originally posted by Storm5 Storm5 напиша:

" NAJDOBAR NACIN da se PODOBRI izvedbata na vestinata na eden atlet,osobeno negovata izdrzlivost e USVOJUVANJE na PRAVILNIOT NACIN na ISHRANA BAZIRAN na INTEGRALNI ZITARKI i ZELENCUK. Makrobiotickata hrana e PRIRODNO BOGATA so JAGLENI HIDRATI,a MUSKULITE ke USKLADAT OPTIMALNI kolicini na GLIKOGENI BEZ SHOK za ORGANIZMOT."-Michio Kushi
a na koj nacin smetash deka eden bodi bilder ke ja zadovoli svojata dnevna potreba na proteini preku makrobioticka hrana?koga e jasno deka proteinite od rastitelno poteklo se sostaveninajveke) od neesencijalni aminokiselini,ne se iskoristlivi i se necelosni,...ednostavno nioddaleku ne se dovolni za izgradba na izrazeno muskulesto telo kaj bilo koj covek,a da ne spomnam kaj nekoj profi natprevaruvac...

-------------
    basnata KISELO E GROZJETO sekogash e aktuelna,...dali lisicata uspeala da izlaze nekoj drug osven sebesi?      


Постирано од: Gjoroski
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 09:14
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:

плачење    а мене кој ќе ми каже утре што конкретно да почнам???????????поставив жими три прашања.....и никој конкретно не ми одговорил....плачењене знам овој xereras што рецепт ми нуди???не%20знамостанав пак без совет......размислување.........да не сакаат да им се плати збунетост можит плазење


Кај пак тебе ти текна од денес да почнеш со вежбање
За плаќање, има посебна тема, некаде на почетокот на форумов, па лесно ќе се договориме

-------------
http://herkules.com.mk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=36&Itemid=60 - протеини, гејнери, амино, креатин... Испорака до врата!


Постирано од: Gjoroski
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 09:15
Од ден на ден, ќе се соочите со состојба каде ќе заприметите дека вашето тело воопшто не реагира. Телесната тежина останува иста. Многумина ќе помислат дека нивното тело се наоѓа во состојба на рамнотежа и дека го достигнале највисокото ниво. Како понатаму? Важно е да знаете дека вашиот организам е во постојано движење. Или го согорува или го изгадува и обновува мускулното ткиво.
Првиод стадиум се нарекува КАТАБОЛИЗАМ. Состојба во која организмот ги согорува протеините побрзо отколку што ги синтетизира. Тешките тренинзи пропратени со лоша исхрана, лесно доведуваат до состојба на катаболизам.
Анаболизмот е обратен процес од катаболизмот. Во оваа состојба вашето тело ги има на располагање потребните протеини за обнова и развој, и се наоѓа во стадиум на активен одмор. Поголем број на протеини се синтетизираат во мускулното ткиво, отколку што се согоруваат за енергија.
Најчестата грешка која почетниците ја прават е таа што тие мислат дека мускулите растат во вежбалните. На овој начин тие самите се доведуваат во состојба на претренираност. Додека сте во вежбалните вие се наоѓате во катаболитичка состојба, согорувате голем број на молекули потребни за енергија за време на вежбањето.
После вежбањето (часови и денови) во периодот на одмор, вашата цел е да останете во анаболитичка состојба, обезбедувајки средина за подолг период на раст, развој и обнова на оштетени мускулни клетки. Потребно е да го стимулирате процесот на синтетизирање што е можно повеќе протеини во вашите мускули.
Запомнете, ако се наоѓате во вежбалната многу повеќе отколку што одмарате, никогаш нема да напредувате!

Честит Божиќ

-------------
http://herkules.com.mk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=36&Itemid=60 - протеини, гејнери, амино, креатин... Испорака до врата!


Постирано од: Storm5
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 13:07
Poterbata za proteini i slozeni jagleni hidrati na sekoj covek i na bodibilder e ist-7:1- 7 pati poveke jagleni hidrati vo odnos na jegleni hidrati. Bilderite pravat obratno...

Licno ne veruvam deka Gjoroski odgleduva zivotni, gi kole samiot za da tvrdi deka mesoto sto go vnesuva nije so antibiotici i slicni hemiski dodatoci koi se naogaat vo industriskoto meso. za adrenalinot sto go ispustilo zivotnoto pri kolenje da ne zboruvame...Ima razlika megu proteinite od zivotinsko i rastitelno poteklo a zivotinskite proteini ne moze da gi svari uspesno organizmot...Joe Weider pojma nema od makrobiotika, za zal iako e naucnik vo ovaa oblast i mnogumina gi sledat negovi preporaki. Ima eden bilder od hrvatska koj e dijabeticar, mlad covek. Vezba i zema insulinska terapija. Dijabetesot e posledica na los nacin na ishrana a koga ovoj bilder bi se hranel pravilno, makrobioticki, bi go izlecil dijabetesot za nepolna godina ili voopsto ne bi imal takov problem.

Makrobiotickata ishrana izobiluva so cel spektar na zdrava ishrana taka da nema potreba od zivotinski proteini ili proteinski dodatoci.

PROTEINI JADAT SITE AMA MUSKULI IMAAT SAMO TIE STO VEZBAAT

VEZBANJETO GI ZGOLEMUVA MUSKULITE A NE PROTEINITE...

USPEH BEZ ZDRAVA ISHRANA KOMBINIRAN SO VEZBANJE I ODMOR E NEZAMISLIV VO BODIDILDINGOT...NAJVAZNO E DA SE NAUCI STO E ZDRAVA ISHRANA...Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 13:12
Muskulot RASTE samo ako dobro go NAHRANIS.  I prekini so taa MAKROBIOTIKA imas tema vo ishrana i tamu tupi go so nea.Ovde NE!!!


Постирано од: Storm5
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 13:13
ISPRAVKA-Poterbata za proteini i slozeni jagleni hidrati na sekoj covek i na bodibilder e ist-7:1- 7 pati poveke jagleni hidrati vo odnos na PROTEINI. Bilderite pravat obratno...


Постирано од: Storm5
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 13:14
Ok!


Постирано од: Storm5
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 13:16
Muskulot RASTE samo ako dobro go NAHRANIS.-Tocno ! Prvin treba da se navezba dobro, da se nahrani i da se odmara !


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 13:20
a so so ke go nahranis? so makrobiotika?? ne me smej! jas sum ogromen ljubenik na makrobiotikata.... no ja izbegnuvam radi vezbanjeto...


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 13:28
Е ајде Сторм наведи ни колку финансиски средства се потребни и колку време би му одземало на човек да се храни Макробиотички и дај пример една таква исхрана по оброци?

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 13:30
prvo nekakaze vo koja hrana ima dovolno protein sto moze da go zameni pileskiot stek i vo koja makrobiotika ima dovolno kreatin sto moze da go zameni teleskoto meso намигнување ne sum obozavatel na meso, no fakt e deka nema dobro telo ako nema dobra ishrana.


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 13:43
Еден професорот на факултет ни вели,тврди и стои зад тоа тврдење дека најдобра исхрана на еден човек е таа што му ја дава поднебјето каде е роден и каде самиот негов генетски материјал се прилагодил за таа исхрана карактеристична за околината каде живее.
 
Што би се рекло дека надвор од продуктите кои традиционално се консумираат во Македонија нема потреба еден човек на кој предците и тој самиот живееле и се уште живеат во Македонија да ги консумираат.
 
Секој човек кој дневно има нормален ритам на физичка активност,оди на работа,нема физички активност големи освем пешачење најобично движење мора во организмот да внесе од 30-40 грама чисти маснотии иако сите нутриционисти и макробиотичари велат да се избегнуваа мастите.


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.Постирано од: riki1899
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 13:54
Originally posted by fiks fiks напиша:

Еден професорот на факултет ни вели,тврди и стои зад тоа тврдење дека најдобра исхрана на еден човек е таа што му ја дава поднебјето каде е роден и каде самиот негов генетски материјал се прилагодил за таа исхрана карактеристична за околината каде живее.

 
Што би се рекло дека надвор од продуктите кои традиционално се консумираат во Македонија нема потреба еден човек на кој предците и тој самиот живееле и се уште живеат во Македонија да ги консумираат.

 

Секој човек кој дневно има нормален ритам на физичка активност,оди на работа,нема физички активност големи освем пешачење најобично движење мора во организмот да внесе од 30-40 грама чисти маснотии иако сите нутриционисти и макробиотичари велат да се избегнуваа мастите.
pa da vo red e toa za mastite,ama ima esenscijalni i neesencijalni masti,...povekje e do izborot i kvalitetot na vnesenite masti,dodeka edni mozat i da pomagaat pri razgraduvanje na masnoto tkivo drugite go stvaraat...

-------------
    basnata KISELO E GROZJETO sekogash e aktuelna,...dali lisicata uspeala da izlaze nekoj drug osven sebesi?      


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 14:00
na teloto mu trebaat MASTI. Ke kopiram nesto od eden dolgogodisen bilder намигнување Uzasno e koga se lazete ili slusate Laici deka voopsto ne se potrebni i deka toa ke go uspori vasiot pat kon sovrseno telo. Sovrsenoto telo ne e slaboto oblikuvano telo, sovrshenoto telo e izgradenoto i oblikuvano telo, a pred se ZDRAVO TELO.


MASTI

Niedna zivotna namirnica ne e "opasna" dokolku se konsumira umereno. Jaglenohidratite i masnotiite, ako se vnesuvaat vo pregolemi kolicini, predizvikuvaat zdebeluvanje, a so toa i povremena arterioskleroza, sklonost kon visok krven pritisok, a so toa i oslabuvanje na srceviot muskul i opasnost od infarkt.
Sooceni so zastrasuvackite podatoci za posledicite od debelinata, debelite lugje po sekoja cena se trudat da oslabat, a slabite da ne se zdebelat. Prvata rabota koja sto site koi sakaat da oslabat ja isklucuvaat od ishranata se masnosiite. Megjutoa, glavna pricina zaradi koja na bi trebalo potpolno eliminiranje na masnotiite vo ishranata e toa sto istite se neophodni za organizmot isto kako nekoi vidovi na vitamini i minerali.Taka na primer, kako sto za izgradba na muskulnoto tkivo se potrebni belkovinite, taka za rabota na istoto se potrebni masnotiite.
Glavno, treba da se razbere deka ne e potrebno nikakvo potpolno isklucuvanje na odredeni namirnici vo ishranata, pa duri ni na masnotiite. Takvoto mislenje e potpolno pogresno bidejki za pravilna rabota i razvitok na coveckiot organizam se neophodni site "zivi" prirodni materii (belkovini, masnotii i jaglenohidrati).
Vsusnost, neophodno e vnimatelno biranje na masnotiite so ogled na toa sto gi ima zasiteni i nezasiteni.
Vo grupata na zasiteni masnotii spagjaat zivotinskite masnotii - svinska mast, sirenje, loj, puteri i margarini, koi sto ne se vazni za organizmot i zdravjeto. Zatoa e podobro tie da se zamenat so nezasiteni masnotii od rastitelno poteklo - maslinovo, pcenkarno i soncogledovo maslo. Tie masnotii se mnogu blagodetni za covekovoto zdravje i zaedno so proteinite (belkovinite) gi socinuvaat strukturalnite i funkcionalnite sostojki na nasite kelii.
Znaci za pravilno funkcioniranje na nasiot organizam, neophodni se masnotiite vo ishranata, no vo odreden sostav i odredeni kolicini.

So cel na suzbivanje na arteriosklerozata, korisno e dnevno da ne se zemaat povekje od 60g masti, odnosno najmnogu po eden gram masnotii na kilogram telesna tezina, no polovinata od taa kolicina mora da bidat masnotii od rastitelno poteklo.
Masnotiite imaat visoka energetska vrednost t.e. 1 gram masnotii davaat 9.3 kalorii odnosno 38.9 dzuli.

1 (kcal) = 4.1868 (J)
1 (g) masti = 9.3 (kcal) = 38.9 (J)Постирано од: fiks
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 14:27

Точно така Ља нинја,покорисни се незаситените или есенцијални масла не маснотии како што е во текстот,но првите се потреби чисто заради калориите кои ги содржат и кои не среба да се внесуваат надвор од таа некоја граница од 1 грам на килограм тежина на човек,дури и тоа е многу и непотребно.

За да нема забуни сите се водат ко маснотии но поделбата им е на Животински т.е масти и Растители т.е масла.
 
Најголемиот проблем доаѓа кога се консумираат во поголеми количини но при тоа не се трошат и доаѓа до нивно таложење во задникот најповеќе кај жените и стомакот,градите и половината кај мажите.
 
Иначе маснотиите се најголем извор на енергија поради својата голема енергетска вредност и вишокот нивни многу тешко се остранува.
 
За разлика пак од маснотиите,јагленохидартите кои исто така имаат енергетска вредност,но значително помала од маснотиите и за разлика од нив мноог побрзо се апсорбираат од организмот и даваат бум од енергија но во краток период,пример простите шеќери или моносахариди.
 
Пример најголем потрошувач на енергија вон физичка активност е мозокот кај човекот,кој троши 25-30 проценти при својата работа од енергијата која ја продуцира варењето на храната,но при поголеми умствени активности,пример длабоко размислување или решавање на математичко-логички проблеми тој процент во зависност од организам може да премине и 40 проценти,затоа кога се учи многу за време на испити повеќето студенти се гладни и умаат недостаток на енергија,ги боли глава,мускулите
им се заморени и се во истоштена состојба.
Пример на термо камера најголема температура има мозокот,што значи да во текот на својот метаболизам троши многу енергија.
 
Наједноставен пример е кога за време на REM фазата од сонувањето,кога некој сонува некакви тешки кошмари се буди истоштен до максимум ради големата потрошувачка на енергија при работата на мозокот,што значи му се јавува недостаток на енергија која во тој момент може да ја надохнади единствено со внесување на маснотии.


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 16:07
Ај некој нека каже некои поефикасни домашни вежби што се за намалување на масните наслаги само околу половината и стомакот...освен стомачни. црвенеење Колку пати неделно да се прават и по колку минути!
Може и слики!


-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: Blue Scarlet
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 17:26
Ja ke bidam samo logistika голема%20насмевка ... odma da se dogovorime .... ic ne mi ide toa vezbanjeto ..... slab stimulans valjda .... збунетост

-------------
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!Постирано од: riki1899
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 17:41
Originally posted by Lithium Lithium напиша:

Ај некој нека каже некои поефикасни домашни вежби што се за намалување на масните наслаги само околу половината и стомакот...освен стомачни. црвенеење Колку пати неделно да се прават и по колку минути!Може и слики!
stomacni moze da se pravat i sekoj den(preporaclivo e ednash do dva pati nedelno,ama ne ocekuvaj nekoe efektivno namaluvanje na masnite nasl*gi so nivna primena,...masnite nasl*gi najvekje se namaluvaat na masa(so pravilna ishrana,dieta) i sekako so aerobni treninzi,trcanje,vozenje tocak,steper,orbitrek i sl.i toa za pocetok da receme po 15-20 min.dnevno aerobno vezbanje,pa postepeno da se nagolemuva vremetraenjeto,najefektivni rezultati ima nautro na gladno togash teloto topi najvekje masnotii...tolku sega za sega...

-------------
    basnata KISELO E GROZJETO sekogash e aktuelna,...dali lisicata uspeala da izlaze nekoj drug osven sebesi?      


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 18:55
Stormova e sosema oftopic odi vo ishrana ovake e sokrieno


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 22:01
Originally posted by Lithium Lithium напиша:

Ај некој нека каже некои поефикасни домашни вежби што се за намалување на масните наслаги само околу половината и стомакот...освен стомачни. црвенеење Колку пати неделно да се прават и по колку минути!
Може и слики!

taka be Lithium jas samo zatoa ja osnovav ova teretana......губитник
a trenerive samo so teorija ......зевање
neshto ninja kazha ama pak kolku mozhesh kolku sakash ......nishto konkretnoне%20знам-------------


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 22:03
Bijonce ako imas zelba nema da trosis vreme ovde. gitla vo teretana! ne se postignuva nisto so -pa kako pa zasto. samo cvrsto i najdi si inspiracija i motivacija. vaka so vakvi prasanja niso ne prajs. vlezi vo teretana i ke ti stane jasno se.-najdobronameren sovet!


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 22:06
eve denes ...ispechashiv bajagi edno saat brzo odenje....
ubavo se ispotiv....
mislam deka taka ke teram tri dena ....
pa posle ke pochnam so vezhbi i toa samo stoechko zagrevanje....
bez stomachni i lezhechi nozhni....
moram postepen voved da ne dobijam nekoe pojako zapalenje pa da otkazham nenamerno...
трепкање


-------------


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 22:08
mnogu vnimanie baras Bijonce...


Постирано од: riki1899
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 22:14
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:

eve denes ...ispechashiv bajagi edno saat brzo odenje....ubavo se ispotiv....mislam deka taka ke teram tri dena ....pa posle ke pochnam so vezhbi i toa samo stoechko zagrevanje....bez stomachni i lezhechi nozhni....moram postepen voved da ne dobijam nekoe pojako zapalenje pa da otkazham nenamerno...трепкање
dobro si pocnala,poleka ama sigurno...nekoi osnovi(a i povekje od toa)poznavash,pa mozes da prashash nesto pokonkretno ako te interesira...i jas ke ti odgovoram ama ne so teorii tuku bash so prakticni primeri i ke se potrudam kolku sto mozam sekoj da moze da go razbere toa sto ke go kazam,a i samata znaesh deka teorijata i praksata se mnogu razlicni raboti...

-------------
    basnata KISELO E GROZJETO sekogash e aktuelna,...dali lisicata uspeala da izlaze nekoj drug osven sebesi?      


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 22:17
Originally posted by La Ninja La Ninja напиша:

mnogu vnimanie baras Bijonce...

mislsh vo objasnuvanje ili vo vezhbanjeto??
ili vo shto??грицкање%20нокти


-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 22:19
riki тајм%20аут
samo me interesira po kolku brojchano ili vremenski da gi pravam stoechkite vezhbi.......??
nemoj samo da mi rechesh deka sama ke osetam ili kolku mozham.......
mora da ima pravilo nekoe.....do 20 pati , ili taka neshtoтрепкање


-------------


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 22:28
temava trebase da ja krstis -Baram vnimanie ...голема%20насмевка


Постирано од: riki1899
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 22:30
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:

riki тајм%20аутsamo me interesira po kolku brojchano ili vremenski da gi pravam stoechkite vezhbi.......??nemoj samo da mi rechesh deka sama ke osetam ili kolku mozham.......mora da ima pravilo nekoe.....do 20 pati , ili taka neshtoтрепкање
pa ima pravila normalno,ama pa jas redovno gi prekrsuvam tie pravila i pravam mnogu efektivni kombinacii izbegnuvajki gi bash tie barieri koi gi postavuvaat tie pravila(dobro za vakvo nesto treba mnogu godisno iskustvo,oset i sl.)...konkretno za tebe mozam samo da ti predlozam da pravish za pocetokj po dve serii so po 12 povtoruvanja,so pomali pauzi pomegju niv,za so sekoe naredno vezbanje da gi zgolemuvash seriite dodeka ne stignes cetiri serii,po ova poleka pocni da gi zgolemuvash i povtiruvanjata da receme do 16(zavisi sega kakov efekt sakash da postignesh i za koj del od teloto se raboti),sepak tezinite uskladi gi taka da mozes da pravish ne pomalku od 12 povtoruvanja po serija...

-------------
    basnata KISELO E GROZJETO sekogash e aktuelna,...dali lisicata uspeala da izlaze nekoj drug osven sebesi?      


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 22:32
Originally posted by La Ninja La Ninja напиша:

temava trebase da ja krstis -Baram vnimanie ...голема%20насмевка

eeeeeeee sega ti   zsh si takava.....збунетост
vnimanie ke baram na seks podtemi , a ne ovde намигнување
ti ,,shefot,, go imash realno vo teretana, a mu barash soveti ovde vo forum......
jas ,,shefot,, da go imav vo teretana ...veruvaj mi ne ke imav potreba ovde ich da pishuvam ke bev ......topнамигнување
-------------


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 22:37
a koj reche deka ne sum...top голема%20насмевка


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 22:40
Originally posted by La Ninja La Ninja напиша:

a koj reche deka ne sum...top голема%20насмевка

paaaaa
src te chitam stalno da mi dadesh volja kako edinstveno zhensko sportski duh......
kolku te pratev ...sega si otishla vo teretana na Gjoreski kade e...
a tvojot ,,top,, looking e  izgleda drug e zasluzhen..........
ne e losho da mi ja shepnesh tajnata........  намигнување


-------------


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 22:48
kako toa moze drug da e zasluzen koga vezbam po instrukcii na Gjoroski??? nesto bladas mila nekoj te laze nesto голема%20насмевка tajnata veke ti ja kazav. Upornosta. Zelbata za zdravo i silno telo. Ne za slabo telo. Moj sovet ti e-ne slusaj lugje so velat jas 15 god ova go ucev. Tuku chitaj od niv. Ako nekoj vezbal 15 god ke izgledal i ke licel na nesto. Ako dobro se razbiras vo sportska gradba-ke ti e jasno za sto zboram. I znaj ,podobar od Gjoroski nema vo BB. Toa e fakt dokazan uste pred jas da se rodam. Zatoa za kratko vreme brzo ucam a nekoj cel zivot se kilavi da uci od forumi i sl. Ne se pronaogjaj vo poslednovo sto go rekov. Osekjam doza na vnimanie koe sakas da go svrtis kon sebe so temava. Nekako ko ic da nemas zelba za vezbanje pa aj si prajs da ti e interesno. Koga ke resis da vezbas cvrsto, mozes da mi se obratis. So zadovolstvo ke ti kazam sto znam i kako jas pravam za da imam zdravo telo.големо%20гушкање


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 22:58
a dali seksot e presuden ovde ninja??? mislam po efektivnost???збунетост

-------------


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 22:59
 голема%20насмевка KARDIO nikogas ne e mnogu 


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 23:04
uhhh znachi  toa e kardio???
a jas mislev ide poveke od pola nadole......toj del хи,%20хи...


-------------


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 23:08
Imashe eden decko-moram da kazam. koj kardio mislese deka e presata za noze


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 23:14
чекање    kade e Gjoreski ....??

-------------


Постирано од: riki1899
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 23:22
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:

uhhh znachi  toa e kardio???a jas mislev ide poveke od pola nadole......toj del хи,%20хи...
sonce teretanava e na Gjoroski i na mene,pa vo otsustvo na gospodinot Gjoroski,slobodno obrati se kon mene,ako sakash da dobiesh kvaliteten,izdrzan,prakticen i pred se efektiven sovet od instruktor so dolgogodishno iskustvo i pokazani rezultati,za koi postojat i dokazi(ako nekoj ne veruva),toj odgovor podocna gospodinot Gjoroski moze i da go nadopolni,zasto sepak on i e tuka najiskusen,i e mnogu respektiran od moja strana...

-------------
    basnata KISELO E GROZJETO sekogash e aktuelna,...dali lisicata uspeala da izlaze nekoj drug osven sebesi?      


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 23:27
e paaaaa
ninja me zbuni sega so ovie kardio vezhbi.........црвенеење
jas mislev se vezhbi demek za srce demek za dishenje......
jas prashav seksot dali e biten faktor  vo tekot na steknuvanje kondicija vo klasichnoto vezhbanje....збунетост
ama nemoj da me zezash ....ozbilno prashuvam....губитник


-------------


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 23:31
da bese mashko ke beshe vazen sexot ali posho si zensko udri kolku sakas na sex голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 23:41
Originally posted by La Ninja La Ninja напиша:

da bese mashko ke beshe vazen sexot ali posho si zensko udri kolku sakas na sex голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


танцување    забава


-------------


Постирано од: Gjoroski
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 09:40
Originally posted by Storm5 Storm5 напиша:

Poterbata za proteini i slozeni jagleni hidrati na sekoj covek i na bodibilder e ist-7:1- 7 pati poveke jagleni hidrati vo odnos na jegleni hidrati. Bilderite pravat obratno...

Licno ne veruvam deka Gjoroski odgleduva zivotni, gi kole samiot za da tvrdi deka mesoto sto go vnesuva nije so antibiotici i slicni hemiski dodatoci koi se naogaat vo industriskoto meso. za adrenalinot sto go ispustilo zivotnoto pri kolenje da ne zboruvame...Ima razlika megu proteinite od zivotinsko i rastitelno poteklo a zivotinskite proteini ne moze da gi svari uspesno organizmot...Joe Weider pojma nema od makrobiotika, za zal iako e naucnik vo ovaa oblast i mnogumina gi sledat negovi preporaki. Ima eden bilder od hrvatska koj e dijabeticar, mlad covek. Vezba i zema insulinska terapija. Dijabetesot e posledica na los nacin na ishrana a koga ovoj bilder bi se hranel pravilno, makrobioticki, bi go izlecil dijabetesot za nepolna godina ili voopsto ne bi imal takov problem.

Makrobiotickata ishrana izobiluva so cel spektar na zdrava ishrana taka da nema potreba od zivotinski proteini ili proteinski dodatoci.

PROTEINI JADAT SITE AMA MUSKULI IMAAT SAMO TIE STO VEZBAAT

VEZBANJETO GI ZGOLEMUVA MUSKULITE A NE PROTEINITE...

USPEH BEZ ZDRAVA ISHRANA KOMBINIRAN SO VEZBANJE I ODMOR E NEZAMISLIV VO BODIDILDINGOT...NAJVAZNO E DA SE NAUCI STO E ZDRAVA ISHRANA...Ова ќе биде мое последно обраќање до тебе, од причина што, извини пријателче, ама појма немаш од темиве кои овде се обидуваш да ги поставиш. Основа на фукнционирање на човековиот организам, исхрана, хранливи материи, за тебе се 10 непознати. Но, проблемот е во тоа што за жал не сакаш сето тоа да го видиш и да научиш нешто. И јас незнам се, ама учам секој ден. И од макробиотичари и од дијабетичари и од порно глумци.
Ѓороски не одгледува домашни, но ни диви животни. Но, истоата не одгледува ни градинарски ратсенија, па иако пред зграда има парк со трева и дрвја, сепак не изглевува надвро да пасе. Си чул кого како го одлегуваат, хранат и чуваат( кога се животните во прашање) па си дошол до заклучок дека тие се со антибиотици (обчно кога ќе настинат). Растенијата настинка не ги фаќа, иако се надвор постојано, но сепак и овде се користат разни хемиски додатоци, кои за жал ти очигледно ги острануваш миејки ги со здравата вода на водоводот во Македонија.
ЗНачи реков, основата не ти е позната, па затоа и смешно изгледа кога велиш дека мускули имаат оние кои вежбаат. Кај мене во теретана за 7 години поминале 10.000 вежбачи. За жал, мускули добија само оние кои имаа можност да вложат и надвор од вежбалната. Затоа што за 1.000 денари месечно, добиваш секојдневна СТИМУЛАЦИЈА, за раст и развој на мускулното ткиво. Таа стимулација или тоа вежбање, доведува до оштетување на мускулните клетки, до нивно кинење, до катаболозам. Сето тоа се стопира со правилен начин на исхрана и соодветен одмор.
Прочитај си ги постовите убаво и ќе видиш дека во еден пост му се восхитуваш на човеко кого во овој пост го правиш дека е дибек.

Пишуваш за некој билдер од Хрватска кој поради лоша исхрана добил дијабетес ?! Дали ти воопшто знашеш што престваува таа болест? И ти него со соодност 7-1 на Јаглени хидрати и белковини ЌЕ ГО ИЗЛЕЧИШ УСПЕШНО????

Доволно време ти посветив на бисерите кои со сигурност ќе ги сочувам.

-------------
http://herkules.com.mk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=36&Itemid=60 - протеини, гејнери, амино, креатин... Испорака до врата!


Постирано од: Gjoroski
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 09:43
Првиот месец е дизајниран да се запознаете со вежбите и реквизитите кои се наоѓаат во вежбалните. Како и да ги аклиматизирате вашето тело и мускули на новата состојба.
Започнувате да вежбате три пати во неделата, со по најмалку еден ден одмор помеѓу тренинзите. На пример, понеделник, среда и петок.
На секој од овие тренинзи се вежба целото тело претежно изведувајки вежби на справи. Зашто справи? Тие се релативно сигурни и лесни за учење како правилно да се изведе одредена вежба. Истотака на полесен начин со нивна помош ќе воспоставите поврзаност помеѓу умот и мускулите, со што ќе ви помогне да се подготвите за времето каде ќе започнете да користите еднорачни и дворачни тегови, основите во вашите секојдневни тренизи.

Во првите четири недели, можеби ќе дојдете во искушение да започнете да користите се поголми и поголеми оптеретувања, но иако се работи само за задоволување на вашето его, воздржете се од тоа. Дозволете му на телото да се приспособи кон новонастанатата состојба.Повеќе, незначи и автоматски подобро кога сте почетник. Сите истражувања покажале дека во овој прв стадиум не е потребно да се изведува повече од максимум 2 серии по вежба.

Пузите помеѓу вежбите не треба да ви бидат подолги од една минута.

Вежби за нозе
Екстензија на лег кукл и
Прегиб на лег к*рл
по 2 серии со 12-15 повторувања

Вежби за грб
Повлекување на лат од напред, широко фаќање
2 серии со 12-15 повторувања

Рамења
Еднорачно летање
2 серии со 12-15 повторувања

Гради
Пек дек летање
2 серии со 12-15 повторувања

Трицепс
Еднорачен прегиб зад глава
2 серии со 12-15 повторувања

Бицепс
Стоечки пегиб со дворачен тег
2 серии со 12-15 повторувања

Листови
Стоечки подигнување на прсти
2 серии со 12-15 повторувања

Стомак
Прегиб
2 серии со 15-20 повторувања

Кардио во траење од 10 до 15 минути.

Бијонсе, воопшто не си трпелива. Не те знаев за таква

-------------
http://herkules.com.mk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=36&Itemid=60 - протеини, гејнери, амино, креатин... Испорака до врата!


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 09:53
Naslovot na temata ke bide promenet vo delot kade Bijonce mesto Gjoroski pisuva GjorEski...neso DEVOJCHEVO ima trema pa utnala koa te pishuela sefe голема%20насмевка

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Storm5
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 13:51
Makrobiotika znaci ishrana so ZITARKI I ZELENCUK - ZBORAM ZA ZITARKI I ZELENCUK i za toa zosto e toa najdobrata hrana za sekoj bodibilder-toa bese objasneto vo postovi.

Gjorovski nije naucnik pa toa sto go zbori za ishrana go procital negde i go naucil.

Ne vi se mesam-uzivam da citam za bodidilding a moja cel bese da se informiraat bilderi koi sakaat da se obidat da se bildaat so zitarki i zelencuk.

Pojma nemam zosto me opomenuvas ili zakanuvas so ban-i ti zboris za ishrana !

Nebitno!

Tvrdam da Gjorovski nema pojma od zdrava ishrana pa ni od dijabetes i deka toj se leci so zitarki i zelencuk...
...i ne mora da mi veruvaat drugite !
Постирано од: Gjoroski
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 13:57
Originally posted by Storm5 Storm5 напиша:

Makrobiotika znaci ishrana so ZITARKI I ZELENCUK - ZBORAM ZA ZITARKI I ZELENCUK i za toa zosto e toa najdobrata hrana za sekoj bodibilder-toa bese objasneto vo postovi.

Gjorovski nije naucnik pa toa sto go zbori za ishrana go procital negde i go naucil.

Ne vi se mesam-uzivam da citam za bodidilding a moja cel bese da se informiraat bilderi koi sakaat da se obidat da se bildaat so zitarki i zelencuk.

Pojma nemam zosto me opomenuvas ili zakanuvas so ban-i ti zboris za ishrana !

Nebitno!

Tvrdam da Gjorovski nema pojma od zdrava ishrana pa ni od dijabetes i deka toj se leci so zitarki i zelencuk...
...i ne mora da mi veruvaat drugite !
Пријателче, ќе ти поставам некои страни од ХЕРКУЛЕС, за кој тврдиш дека и го читал, па ќе видиш дека Ѓороски 1997 поставувал начин на хранење каде во составот на мениот има житарки и зелнчук.

-------------
http://herkules.com.mk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=36&Itemid=60 - протеини, гејнери, амино, креатин... Испорака до врата!


Постирано од: Gjoroski
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 14:01
Милсев ќе се измачам со поставување, ама нема потреба.Едноставно потребно било човек повеќе да чита по форумот и ќе видел.
http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=15025&PN=3 -
http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=15025&PN=3

поставено пред една година, извадено од списание кое сум го издал во продажба пред 10-тина години.
Правилен начин на исхрана, е разноврсност во јадењето и редвни оброци по мерка на потребите.

-------------
http://herkules.com.mk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=36&Itemid=60 - протеини, гејнери, амино, креатин... Испорака до врата!


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 17:04
Gjoroski ti gi gledav slikite od bodibilding .......
stvarno se jaki......sekoja chest......
uspea za kratko vreme da se vratsih vo forma......аплауз-------------


Постирано од: Storm5
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 18:00
Sekoj bodibilder ili sportist vnesuva zitarki, zelencuk i ovosje i toa sekomu mu e poznato.

Pileski stek, riba, nemasno sirenje, jajca i slicni produkti od zivotinsko poteklo ne se prirodna hrana za covekot ama se bilderi opsednati so proteini...Na LP ke ti pustam postovi sto bea povleceni vcera...

Nekoi bilderi namesto zivotinsko sirenje koristat sirenje od soya TOFU a vo edno spisanie za bodibilding bese opisano kako idealna hrana za bodibilderite. So zitarki i zelencuk nije tesko da se izgradi edno prekrasno telo kakvo sto ima Petar Celik ili Stallone...Mozda bilderive postepeno ke usvojat se poveke produkti od makrobiotikata koja vazi za najdobra mozna ishrana koja moze covek da ja jade...'Makrobioticki put' na Michio Kushi e odlicna i lesna kniga za tie sto se bavat so bodibilding.

Spisanie 'Xepkylec' na Petar Celik i jas sme ista godina 'rodeni'.Постирано од: Storm5
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 18:03
IZVORI NA PROTEINI

Integralnite zitarki i mahunarkite se OSOBENO BOGATI so IZVORI na PROTEINI. Nivnata sodrzina na proteini e mnogu visoka.
Postojat razlicni AMINO-KISELINI,od koi 10 se smetaat za SUSTINSKI. Koga ovie DOMINIRAAT vo daden protein,REZULTATOT se smeta za VISOK. Sovrsen rezultat bi bil 100,no toa e nepostoecko.
Proteinskiot rezultat na integralniot oriz [ osnovniot produkt vo makrobiotickata ishrana ] e 72 sto e mnogu visoko.

Produkti od rastitelno poteklo i proteini vo niv
-----------------------------------------------------------
Integralen oriz 7,5
Jacmen 9,6
Psenica 14,0
Heljda 11,7
Susamovo seme 18,6
Soja 34,1
Azuku grav 20,9
Tamari soja sos 6,0
Miso 12,6

Pordukti od zivotinsko poteklo i proteini vo niv
------------------------------------------------------------
Junecko 20,4
Svinsko 21,4
Shunka 22,7
Pilesko 21,0
Jajca 12,7
Mleko 3,0
Sirenje 25,2
Riba 20,0


Ne samo sto zitarkite i mahunarkite imaat ZNACAJNI KOLICINI PROTEINI,tuku tie se i RAZLICNI po KVALITET vo odnos na zivotinskite proteini.
Kvalitetot na RASTITELNITE PROTEINI e SUPERIOREN vo ODNOS na KVALITETOT na PROTEINITE od ZIVOTINSKO POTEKLO vo mnogu pogledi.Постирано од: Gjoroski
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 18:27
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:

Gjoroski ti gi gledav slikite od bodibilding .......stvarno se jaki......sekoja chest......uspea za kratko vreme da se vratsih vo forma......аплауз


Благодарам, беб. Ако си за, ќе се потрудам и ти за кратко време да се вратиш во форма

-------------
http://herkules.com.mk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=36&Itemid=60 - протеини, гејнери, амино, креатин... Испорака до врата!


Постирано од: riki1899
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 18:48
Originally posted by Storm5 Storm5 напиша:

IZVORI NA PROTEINI


Kvalitetot na RASTITELNITE PROTEINI e SUPERIOREN vo ODNOS na KVALITETOT na PROTEINITE od ZIVOTINSKO POTEKLO vo mnogu pogledi.

ova jas bi rekol deka e bash obratno postaveno

-------------
    basnata KISELO E GROZJETO sekogash e aktuelna,...dali lisicata uspeala da izlaze nekoj drug osven sebesi?      


Постирано од: Gjoroski
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 19:45
Originally posted by Storm5 Storm5 напиша:

Sekoj bodibilder ili sportist vnesuva zitarki, zelencuk i ovosje i toa sekomu mu e poznato.

Pileski stek, riba, nemasno sirenje, jajca i slicni produkti od zivotinsko poteklo ne se prirodna hrana za covekot ama se bilderi opsednati so proteini...Na LP ke ti pustam postovi sto bea povleceni vcera...

Nekoi bilderi namesto zivotinsko sirenje koristat sirenje od soya TOFU a vo edno spisanie za bodibilding bese opisano kako idealna hrana za bodibilderite. So zitarki i zelencuk nije tesko da se izgradi edno prekrasno telo kakvo sto ima Petar Celik ili Stallone...Mozda bilderive postepeno ke usvojat se poveke produkti od makrobiotikata koja vazi za najdobra mozna ishrana koja moze covek da ja jade...'Makrobioticki put' na Michio Kushi e odlicna i lesna kniga za tie sto se bavat so bodibilding.

Spisanie 'Xepkylec' na Petar Celik i jas sme ista godina 'rodeni'.


Гледаш, списанието на Петар Челик, кое сега е веќе лично мое, е помладо од мене. Но, годините не се така битни за овие работи.
Незнам колку треба да ти пишувам за да сватиш дека човекот како цицач е месојадно животно и неговиот организам подобро ги искористува животиските протеини одколку растителните.
Второ, никаде не сум напишал дека растителните не се потребни, за разика од тебе кој трврдиш дека животинските се штетни за луѓето и неприродни. Што е безмислено.
Напишав и сега ќе повторам дека здрав начин на исхрана е правилна комбинација на сите хранливи материи во правилен сооднос. Не пишувам повеќе подолги текстови, затоа што очигледно се губиш во нив, па тешко ти се да ги разбереш.

http://img263.imageshack.us/i/pero.jpg/">
Челик, во една од неговите посети.

-------------
http://herkules.com.mk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=36&Itemid=60 - протеини, гејнери, амино, креатин... Испорака до врата!


Постирано од: Storm5
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 19:46
Kvalitetot na RASTITELNITE PROTEINI e SUPERIOREN vo ODNOS na KVALITETOT na PROTEINITE od ZIVOTINSKO POTEKLO vo mnogu pogledi.

riki1899 - ova jas bi rekol deka e bash obratno postaveno

Komentar-TAKA STOI VO KNIGA "Makrobioticki Put", Michio Kushi
Soyata ima poveke proteini od bilo koj produkt od zivotinsko poteklo !Постирано од: Storm5
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 19:49
" Covekot e pripitomeno zivotno koe so vekovi upravuvalo so drugite zivotni preku izmama, nasilstvo i surovost."

Charles Chaplin


Постирано од: riki1899
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 19:49
Originally posted by Storm5 Storm5 напиша:

Kvalitetot na RASTITELNITE PROTEINI e SUPERIOREN vo ODNOS na KVALITETOT na PROTEINITE od ZIVOTINSKO POTEKLO vo mnogu pogledi.

riki1899 - ova jas bi rekol deka e bash obratno postaveno

Komentar-TAKA STOI VO KNIGA "Makrobioticki Put", Michio Kushi
Soyata ima poveke proteini od bilo koj produkt od zivotinsko poteklo !

a od sto se sostaveni proteinite?od sto se sostaveni rastitelnite a od sto tie zivotinskite?

-------------
    basnata KISELO E GROZJETO sekogash e aktuelna,...dali lisicata uspeala da izlaze nekoj drug osven sebesi?      


Постирано од: Storm5
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 19:53
ZASTO IZBEGAVATI MESO OD ZIVOTINJA

Sve vrste mesa osim nekih vrsta ribe i vodenih organizama su na nekoj vrsti crne liste: Izuzetno bogate zasićenim masnoćama ove namirnice su danas prepoznate kao faktor broj jedan rizika za dobijanje srčanih i drugih bolesti. Neko će verovatno (kao i uvek) spomenuti svog dedu koji je živeo sto i kusur godina i jeo meso skoro svaki dan. Međutim, deka je imao sreće jer se stoka u njegovo vreme hranila drugačijom vrstom hrane i nije tretirana lekovima i hemikalijama. Pokušajte ovo da pogledate i na drugi način. Razmislite o tome kako su i koliko često do pre samo pedesetak godina naši preci jeli meso. Ono je obično bilo kuvano u velikim loncima sa mnogo povrća, i porcija mesa koju bi svako dobio bila je veoma mala, a uz to su jeli hleb napravljen od brašna celih žitarica koji je bogat dijetnim vlaknima. Osim toga, meso koje su tada jeli sadržalo je mnogo manje masnoća nego meso današnjih životinja koje se gaje u štalama, hrane veštačkom hranom i dodatnim preparatima veštačkog porekla. Procenjuje se da je stočno meso pre svega 100 godina imalo ispod 10% masnoće dok danas ima oko 30%.

Meso sadrži i veliku količinu mokraćne kiseline koja deluje štetno na ljudski organizam. Unošenjem mesa dotična kiselina se zadržava u telu, truje ga i oštećuje želudac i crevnu floru nagomilavajući se u mišićima i zglobovima. Vremenom se pretvara u kristale koji izazivaju pojavu reume, artritisa i kamena u bubrezima. Poslednjih godina nekoliko je dobro organizovanih naučnih istraživanja dokazalo je da je, posle duvana i alkohola, jedenje mesa najveći uzrok smrtnosti u zapadnoj Europi, SAD, Australiji i drugim bogatim zemljama sveta.

Pošto meso u sebi ne sadrži dijetna vlakna, ono se kroz organe za varenje kreće četiri puta sporije od biljne hrane i na tom putu truli i oslobađa gomilu toksičnih materija. Nekritička konzumacija mesa danas se vezuje za pojavu raka na debelom crevu, rektumu, na dojci i materici. Primećeno je da su ljudi koji jedu dosta mesa razdražlji i depresivni.

I sam način pripreme utiče da se štetnost koja nastaje konzumiranjem mesa još više poveća. Kao primer, 500 gr mesa pečenog na ćumur sadrži istu količinu kancereogene materije benzopiren koliko i 300 cigareta. Testirane životinje koje su hranjene benzopirenom brzo su dobijale tumor u stomaku i leukemiju. Čak i najobičnijim kuvanjem na visokim temperaturama meso postaje "bogatije" za više drugih kancernogenih materija.

Ako meso gledamo kao izvor proteina, onda je računica slaba, jer vrlo kvalitetno meso sadrži svega oko 20% proteina i gomilu štetnih materija sa kojima organizam treba da se izbori.

Pored iznetih činjenica o štetnosti mesa izgleda da čovek nije ni fiziološki predodređen da se hrani mesom. Sledeća tabela fizioloških poređenja može lepo to da ilustruje:

Odlike zivotinje mesoždera
---------------------------

- imaju oštre očnjake za kidanje mesa, nemaju kutnjake za žvakanje;
- imaju kandže;
- nemaju pore na koži, znoje se preko jezika;
- imaju male pljuvačne žlijezde (nisu im potrebne za pretprobavu žitarica i voća);
- imaju jaku hlorovodičnu kiselinu za varenje mesa;
- creva su im tri puta duža od dužine tela (tako se raspadnuto meso brzo izbacuje iz organizma).

Odlike zivotinja biljojeda
---------------------------

- nemaju oštre očnjake imaju ravne kutnjake;
- nemaju kandže;
- znoje se kroz pore na koži;
- imaju dobro razvijene pljuvačne žlijezde (potrebne za predvarenje žitarica i voća);
- želudačna kiselina je deset puta slabija nego kod mesojeda;
- imaju creva šest puta duža od dužine tela.

Odlike ljudskih bića
---------------------
- nemaju oštre očnjake imaju ravne kutnjake;
- nemaju kandže;
- znoje se kroz pore na koži;
- imaju dobro razvijene pljuvačne žlijezde (potrebne za predvarenje žitarica i voća);
- želudačna kiselina je deset puta slabija nego kod mesojeda;
- imaju creva šest puta duža od dužine tela.

(Na osnovi tablica iz A.D. Andrewsowe knjige, Prava hrana za ljude /Fit Food for Men/, Chicago: American Hygiene Society, 1970)


Постирано од: Storm5
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 19:53
Se izvinuvam za goleminata na postot!


Постирано од: riki1899
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 20:00
Originally posted by Storm5 Storm5 напиша:

Se izvinuvam za goleminata na postot!
ne mi odgovori na prashanjeto

-------------
    basnata KISELO E GROZJETO sekogash e aktuelna,...dali lisicata uspeala da izlaze nekoj drug osven sebesi?      


Постирано од: Storm5
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 20:01
GjOROSKI-Незнам колку треба да ти пишувам за да сватиш дека човекот како цицач е месојадно животно и неговиот организам подобро ги искористува животиските протеини одколку растителните.

KOMENTAR: NETOCNO-RATITELNITE PROTEINI PODOBRO SE ISKORISTUVAAT DODEKA ZIVOTINSKITE PROTEINI MNOGU POTESKO-COVECI ORGANIZAM NIJE STVOREN ZA ZIVOTINSKO MESO I DRUGI ZIVOTINSKI PRODUKTI KAO MLEKOTO, JAJCATA, RIBITE, PTICITE...

Второ, никаде не сум напишал дека растителните не се потребни, за разика од тебе кој трврдиш дека животинските се штетни за луѓето и неприродни. Што е безмислено.

KOMENTAR: KOGA JADEME, NAPRIMER,GRAV ILI LEB TOGAS VNESUVAME I RASTITELNI PROTEINI-ZIVOTINSKITE PROTEINI SE DOKAZANO STETNI A TIE PROTEINI SE DEL OD PRICINATA ZA SEKOJA BOLEST-OD NAJOBICEN GRIP DO RAZNI OBLICI NA KANCERI.

Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 20:03
Како дел од моите планови за Нова година беше и одењето во теретана.
Колку и да си барам оправдувања да не вежбам (да не се испотам па да м,и удри на плуќа, да не се “набијам“, немам време за себе, да не ова, она), решив мојата одлука да биде посилна од внатрешниот глас на размазеното дете кое не сака промени (сите го имаме тоа дете во себе само треба да го дисциплинираме).

Здравје Боже од понеделник почнувам, па темава на бијонси ми дојде како кец на десетка, идеална за апсолутен почетник.

Се надевам почесто ќе навраќам овде и ќе ви кажам што сум направила.
големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
големо%20гушкање

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Storm5
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 20:06
Hey riki1899 ? Citaj !!!

PROTEINI

PROTEINITE se slozeni molekuli koi se naogaat vo skoro site zivi organizmi. Dodeka JAGLENITE HIDRATI se NAJDOBAR IZVOR na hrana koja ni dava ENERGIJA - PROTEINITE se NAJDOBAR IZVOR na sirov materijal potreben za vitalnite procesi za rast i obnova. proteinite se gradivni blokovi na coveckiot organizan ( i na zivotinskiot ). Proteinite gi ima vo izobilstvo vo muskulite, krvnite zili, krvta i organite. Kosata, noktite i kozata - seto toa e SOSTAVENO od PROTEINI. Sepak, samiot protein ne e toa sto ni e potrebno vo ishranata, tuku se toa SOSTAVNIITE DELOVI na PROTEINOT, poznati kako AMINO - KISELINI. Vo procesot na varenje, organizmot gi RAZLOZUVA PROTEINITE vo AMINO - KISELINI. Tie amino - keselini, koi se obezbeduvaat od hranata, koi vo organizmot ciklicno se vrakakt, jetrata povtorno gi sostavuva, stvarajki proteini koj na organizmot mu se potrebni za obnova na keliite i tkivata, za rast i obavuvanje na metabolickite procesi. od 22 Amino - kiselini, koi se potrebni za odrzuvanje na zdravjeto - 8 od niv - poznati kako ESENCIJALNI AMINO - KISELINI mozat da se dobijat samo od hranata. Organizmot e vo sostojba da di sozdade tie drugi Amino - kiselini od razlicni supstancii.

MAKROBIOTICKIOT NACIN NA ISHRANA I PROTEINITE

Mnogu e vazno kako KVALITETOT i KVANTITETOT i POTEKLO na PROTEINITE vo ishranata vlijaat na zdravjeto, osobeno na izveduvanjeto na Atletskite vestini i teskata rabota i od isklucitelna vaznost e soodnosot na SLOZENITE JAGLENI HIDRATI i PROTEINITE. MAKROBIOTICKATA ISHRANA obezbeduva visokokvalitetni rastitelni proteini, vklucuvajki gi i 8te ESENCIJALNI AMINO - KISELINI od NAJDOBRITE raspolozivi izvori na PROTEINI od RASTITELNO POTEKLO - integralnite zitarki, mahunarkite, zelencukot, algite, semenkite, jezgrastite plodovi i ovosjeto. DRUGIOT IZVOR na proteini - od ZIVOTINSKO POTEKLO - kako sto se crvenoto meso, zivinata, jajcata, vodnite zivotni i sekoe drugo meso do zivotnite i mlekoto od zivotni - voglavno SODRZAT VISOK PROCENT na supstancii koi mozat da doprinesat kon KONORARNI BOLESTI i drugi zdrastveni problemi, kako mozocen i srcev infarkt, impotencija, razni vidovi na kanceri, nemoznost za zabremenuvanje itn. ( Mesoto od mrtvite zivotni ili ubienite zivotni sekogas, pokraj masnootiite, e polno so adrenalin i drugi hormoni, zalost i taga, i itrovi , koi zivotnoot gi ispusta koga biva zaklano, ubieno ili loveno od covekot a ako e farmersko odgleduvano i industriski tretirano, togas toa meso ili mrtvo zivotno, e prepolno i so vestacki boi i hemikalii i drugi otrovni hormoni pa duri i so vestacki stimulansi za oploduvanje a niedno meso ne e bez krv. Mesoto e krven proizvod i sostaveno od nisto drugo osven od krv zasto ' osnova na hranata od zivotinsko poteklo e - krvta', Michio Kushi, a mesoto, mlekoto, jajcata itn., se nisto drugo osven - krv ili krvni produkti ili nesto stoe e proizvedeno preku krv. )
Mnogu luge konzumiraat redovno illi premnogu proteini od hranata od ZIVOTINSKO POTEKLO, a kako hrana taa e bogata i so PROTEINI i ZASITENI ZIVOTINSKI MASTI koi se stetni i kancerozni. PREMNOGU RPOTEINI vo ishranata moze da predizvik: - akumulacija na urejata;- urinska kiselina;- masnotija i holesterol vo tkivata i oprganizmot.
PRETERANITE KOLICINI na KISELINI i MASNOTII vo KRVTA od zivotinsko poteklo. pokazuvaat TENDENCIJA da IZBRISAT REZERVITE na ESENCIJALNITE MINERALI kako sto se:

- zelezoto
- magneziumot
- cinkot
- fosforot i
- kalciumot.

Na toj nacin se PREDIZVIKUVA SLABEENJE na KOSKITE i ZABITE a na MENTALNO i PSIHICKO NIVO se dobiva PARANOJA ili SHIZOFRENIJA, vo extremen slucaj. osven toa, kako sto se naveduva vo publikacijata na Nacionalnata akademija na Naukite ' Ishrana, hrana i rak' - Diet, Nutrition and Cancer - VISOKOPROTEINSKATA HRANA - od zivotinsko poteklo - moze da go ZGOLEMI RIZIKOT na NASTANOKOT na: - rakot na dojkata- rakot na kolonot- rakot na rektumot- rakot na pankreasot- rakot na prostatta- rakot na bubrezite. Vo prosek, vo Makrobiotickata ishrana okolu 12 % na vkupnta kaloricna vrednost poteknuva od proteinite, 15 % od masnotiite a 73 $ od slozenite jagleni hidrati. Za da se POSTIGNE IDEALNA RAMNOTEZA treba da se jade raznovidna rastitelna visokokvalitetna hrana, koia nudi OPTIMALNA KOLICINA na VISOKOKVALITETNI PROTEINI. ( Odnosot slozeni jagleni hidrati - proteini treba da bide 7 : 1, a toa znaci da se vnesuva 7 pati poveke jagleni hidrati otkolku proteini od ratitelno poteklo, sto znaci 7 pati poveke hrana koja dava energija i iazdrzlivost. Koga se hranime so hrana od zivotinsko poteklo i rafinirani produkti , toj odnos e nevozmozno da se postigne i nastapuvaat bolesti od sekkaov vid. )

od kniga " The Macrobiotic Way", By Michio KushiПостирано од: Storm5
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 20:09
Gjoroski-Пишуваш за некој билдер од Хрватска кој поради лоша исхрана добил дијабетес ?! Дали ти воопшто знашеш што престваува таа болест? И ти него со соодност 7-1 на Јаглени хидрати и белковини ЌЕ ГО ИЗЛЕЧИШ УСПЕШНО????

ODGOVOR-DA, ZA NEKOLKU MESECI!Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 20:14

Sadly, both Michio Kushi's wife and one daughter have died of cancer. Being that they were Japanese, the healthiest and longest lived people in the world, this doesn't really speak well for the diet. However, macrobiotics, when taken with common sense, have been known to help cancer patients, some say to the extent of "curing" them. Follow your own instincts... and keep in touch with a trusted doctor!

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: riki1899
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 20:15
Originally posted by Storm5 Storm5 напиша:

Hey riki1899 ? Citaj !!!

od 22 Amino - kiselini, koi se potrebni za odrzuvanje na zdravjeto - 8 od niv - poznati kako ESENCIJALNI AMINO - KISELINI mozat da se dobijat samo od hranata. Organizmot e vo sostojba da di sozdade tie drugi Amino - kiselini od razlicni supstancii.

od tie 8 esencijalni amino kiselini kolku od niv gi ima vo proteinite od rastitelno poteklo?

-------------
    basnata KISELO E GROZJETO sekogash e aktuelna,...dali lisicata uspeala da izlaze nekoj drug osven sebesi?      


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 20:15
Зар и на оваа тема Макробиотика?
А јас таман се охрабрив, се ставив во друштво на луѓе кои можат да ме подучат и да ми помогнаттага


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 20:17
Nema da e makrobiotika temava. Storm bese opomenat nekolku pati no ovoj pat ke odmori i toj i toj negoviot Michio Kushi  2 dena.

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 21:06
denes dobro ispehschev t.e. brzo odenje......
interesno.....nozete dole brzo rabotat ...
a jas gore celosno se ispotiv.......
terminot mi beshe eden chas......
dali treba neshto voda so mene da zemam??
osekjav samo zhed drugoto  ok go podnesov......голема%20насмевка


-------------


Постирано од: Gjoroski
Датум на внесување: 09.Јануари.2010 во 00:44
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Зар и на оваа тема Макробиотика?А јас таман се охрабрив, се ставив во друштво на луѓе кои можат да ме подучат и да ми помогнаттага

Само ти слободно прашај си, ќе се потрудиме да ти одгвориме и да ти помогнеме. Помош ќе добиеш од луѓе кои имаат мускули и врз основа на своето искуство, стекнато повеке на себе, можат да ти помогнат. За разлика од советите на утописти.

-------------
http://herkules.com.mk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=36&Itemid=60 - протеини, гејнери, амино, креатин... Испорака до врата!


Постирано од: Gjoroski
Датум на внесување: 09.Јануари.2010 во 00:45
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:

denes dobro ispehschev t.e. brzo odenje......interesno.....nozete dole brzo rabotat ...a jas gore celosno se ispotiv.......terminot mi beshe eden chas......dali treba neshto voda so mene da zemam??osekjav samo zhed drugoto  ok go podnesov......голема%20насмевка


ДА, имај течности со тебе. И не пешачи повеќе од 1 час.

-------------
http://herkules.com.mk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=36&Itemid=60 - протеини, гејнери, амино, креатин... Испорака до врата!Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk