IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Вежбање
  Активни теми Активни теми RSS - ФОРУМСКА ТЕРЕТАНА НА Gjoroski & riki1899
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ФОРУМСКА ТЕРЕТАНА НА Gjoroski & riki1899

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 13>
Автор
Порака
riki1899 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај riki1899 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2010 во 13:54
Originally posted by fiks fiks напиша:

Еден професорот на факултет ни вели,тврди и стои зад тоа тврдење дека најдобра исхрана на еден човек е таа што му ја дава поднебјето каде е роден и каде самиот негов генетски материјал се прилагодил за таа исхрана карактеристична за околината каде живее.

 
Што би се рекло дека надвор од продуктите кои традиционално се консумираат во Македонија нема потреба еден човек на кој предците и тој самиот живееле и се уште живеат во Македонија да ги консумираат.

 

Секој човек кој дневно има нормален ритам на физичка активност,оди на работа,нема физички активност големи освем пешачење најобично движење мора во организмот да внесе од 30-40 грама чисти маснотии иако сите нутриционисти и макробиотичари велат да се избегнуваа мастите.
pa da vo red e toa za mastite,ama ima esenscijalni i neesencijalni masti,...povekje e do izborot i kvalitetot na vnesenite masti,dodeka edni mozat i da pomagaat pri razgraduvanje na masnoto tkivo drugite go stvaraat...
    basnata KISELO E GROZJETO sekogash e aktuelna,...dali lisicata uspeala da izlaze nekoj drug osven sebesi?      
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2010 во 14:00
na teloto mu trebaat MASTI. Ke kopiram nesto od eden dolgogodisen bilder намигнување Uzasno e koga se lazete ili slusate Laici deka voopsto ne se potrebni i deka toa ke go uspori vasiot pat kon sovrseno telo. Sovrsenoto telo ne e slaboto oblikuvano telo, sovrshenoto telo e izgradenoto i oblikuvano telo, a pred se ZDRAVO TELO.


MASTI

Niedna zivotna namirnica ne e "opasna" dokolku se konsumira umereno. Jaglenohidratite i masnotiite, ako se vnesuvaat vo pregolemi kolicini, predizvikuvaat zdebeluvanje, a so toa i povremena arterioskleroza, sklonost kon visok krven pritisok, a so toa i oslabuvanje na srceviot muskul i opasnost od infarkt.
Sooceni so zastrasuvackite podatoci za posledicite od debelinata, debelite lugje po sekoja cena se trudat da oslabat, a slabite da ne se zdebelat. Prvata rabota koja sto site koi sakaat da oslabat ja isklucuvaat od ishranata se masnosiite. Megjutoa, glavna pricina zaradi koja na bi trebalo potpolno eliminiranje na masnotiite vo ishranata e toa sto istite se neophodni za organizmot isto kako nekoi vidovi na vitamini i minerali.Taka na primer, kako sto za izgradba na muskulnoto tkivo se potrebni belkovinite, taka za rabota na istoto se potrebni masnotiite.
Glavno, treba da se razbere deka ne e potrebno nikakvo potpolno isklucuvanje na odredeni namirnici vo ishranata, pa duri ni na masnotiite. Takvoto mislenje e potpolno pogresno bidejki za pravilna rabota i razvitok na coveckiot organizam se neophodni site "zivi" prirodni materii (belkovini, masnotii i jaglenohidrati).
Vsusnost, neophodno e vnimatelno biranje na masnotiite so ogled na toa sto gi ima zasiteni i nezasiteni.
Vo grupata na zasiteni masnotii spagjaat zivotinskite masnotii - svinska mast, sirenje, loj, puteri i margarini, koi sto ne se vazni za organizmot i zdravjeto. Zatoa e podobro tie da se zamenat so nezasiteni masnotii od rastitelno poteklo - maslinovo, pcenkarno i soncogledovo maslo. Tie masnotii se mnogu blagodetni za covekovoto zdravje i zaedno so proteinite (belkovinite) gi socinuvaat strukturalnite i funkcionalnite sostojki na nasite kelii.
Znaci za pravilno funkcioniranje na nasiot organizam, neophodni se masnotiite vo ishranata, no vo odreden sostav i odredeni kolicini.

So cel na suzbivanje na arteriosklerozata, korisno e dnevno da ne se zemaat povekje od 60g masti, odnosno najmnogu po eden gram masnotii na kilogram telesna tezina, no polovinata od taa kolicina mora da bidat masnotii od rastitelno poteklo.
Masnotiite imaat visoka energetska vrednost t.e. 1 gram masnotii davaat 9.3 kalorii odnosno 38.9 dzuli.

1 (kcal) = 4.1868 (J)
1 (g) masti = 9.3 (kcal) = 38.9 (J)

Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2010 во 14:27

Точно така Ља нинја,покорисни се незаситените или есенцијални масла не маснотии како што е во текстот,но првите се потреби чисто заради калориите кои ги содржат и кои не среба да се внесуваат надвор од таа некоја граница од 1 грам на килограм тежина на човек,дури и тоа е многу и непотребно.

За да нема забуни сите се водат ко маснотии но поделбата им е на Животински т.е масти и Растители т.е масла.
 
Најголемиот проблем доаѓа кога се консумираат во поголеми количини но при тоа не се трошат и доаѓа до нивно таложење во задникот најповеќе кај жените и стомакот,градите и половината кај мажите.
 
Иначе маснотиите се најголем извор на енергија поради својата голема енергетска вредност и вишокот нивни многу тешко се остранува.
 
За разлика пак од маснотиите,јагленохидартите кои исто така имаат енергетска вредност,но значително помала од маснотиите и за разлика од нив мноог побрзо се апсорбираат од организмот и даваат бум од енергија но во краток период,пример простите шеќери или моносахариди.
 
Пример најголем потрошувач на енергија вон физичка активност е мозокот кај човекот,кој троши 25-30 проценти при својата работа од енергијата која ја продуцира варењето на храната,но при поголеми умствени активности,пример длабоко размислување или решавање на математичко-логички проблеми тој процент во зависност од организам може да премине и 40 проценти,затоа кога се учи многу за време на испити повеќето студенти се гладни и умаат недостаток на енергија,ги боли глава,мускулите
им се заморени и се во истоштена состојба.
Пример на термо камера најголема температура има мозокот,што значи да во текот на својот метаболизам троши многу енергија.
 
Наједноставен пример е кога за време на REM фазата од сонувањето,кога некој сонува некакви тешки кошмари се буди истоштен до максимум ради големата потрошувачка на енергија при работата на мозокот,што значи му се јавува недостаток на енергија која во тој момент може да ја надохнади единствено со внесување на маснотии.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2010 во 16:07
Ај некој нека каже некои поефикасни домашни вежби што се за намалување на масните наслаги само околу половината и стомакот...освен стомачни. црвенеење Колку пати неделно да се прават и по колку минути!
Може и слики!
You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2010 во 17:26
Ja ke bidam samo logistika голема%20насмевка ... odma da se dogovorime .... ic ne mi ide toa vezbanjeto ..... slab stimulans valjda .... збунетост
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
riki1899 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај riki1899 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2010 во 17:41
Originally posted by Lithium Lithium напиша:

Ај некој нека каже некои поефикасни домашни вежби што се за намалување на масните наслаги само околу половината и стомакот...освен стомачни. црвенеење Колку пати неделно да се прават и по колку минути!Може и слики!
stomacni moze da se pravat i sekoj den(preporaclivo e ednash do dva pati nedelno,ama ne ocekuvaj nekoe efektivno namaluvanje na masnite nasl*gi so nivna primena,...masnite nasl*gi najvekje se namaluvaat na masa(so pravilna ishrana,dieta) i sekako so aerobni treninzi,trcanje,vozenje tocak,steper,orbitrek i sl.i toa za pocetok da receme po 15-20 min.dnevno aerobno vezbanje,pa postepeno da se nagolemuva vremetraenjeto,najefektivni rezultati ima nautro na gladno togash teloto topi najvekje masnotii...tolku sega za sega...
    basnata KISELO E GROZJETO sekogash e aktuelna,...dali lisicata uspeala da izlaze nekoj drug osven sebesi?      
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2010 во 18:55
Stormova e sosema oftopic odi vo ishrana ovake e sokrieno
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2010 во 22:01
Originally posted by Lithium Lithium напиша:

Ај некој нека каже некои поефикасни домашни вежби што се за намалување на масните наслаги само околу половината и стомакот...освен стомачни. црвенеење Колку пати неделно да се прават и по колку минути!
Може и слики!

taka be Lithium jas samo zatoa ja osnovav ova teretana......губитник
a trenerive samo so teorija ......зевање
neshto ninja kazha ama pak kolku mozhesh kolku sakash ......nishto konkretnoне%20знам

Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2010 во 22:03
Bijonce ako imas zelba nema da trosis vreme ovde. gitla vo teretana! ne se postignuva nisto so -pa kako pa zasto. samo cvrsto i najdi si inspiracija i motivacija. vaka so vakvi prasanja niso ne prajs. vlezi vo teretana i ke ti stane jasno se.-najdobronameren sovet!
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2010 во 22:06
eve denes ...ispechashiv bajagi edno saat brzo odenje....
ubavo se ispotiv....
mislam deka taka ke teram tri dena ....
pa posle ke pochnam so vezhbi i toa samo stoechko zagrevanje....
bez stomachni i lezhechi nozhni....
moram postepen voved da ne dobijam nekoe pojako zapalenje pa da otkazham nenamerno...
трепкање
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2010 во 22:08
mnogu vnimanie baras Bijonce...
Кон врв
riki1899 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај riki1899 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2010 во 22:14
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:

eve denes ...ispechashiv bajagi edno saat brzo odenje....ubavo se ispotiv....mislam deka taka ke teram tri dena ....pa posle ke pochnam so vezhbi i toa samo stoechko zagrevanje....bez stomachni i lezhechi nozhni....moram postepen voved da ne dobijam nekoe pojako zapalenje pa da otkazham nenamerno...трепкање
dobro si pocnala,poleka ama sigurno...nekoi osnovi(a i povekje od toa)poznavash,pa mozes da prashash nesto pokonkretno ako te interesira...i jas ke ti odgovoram ama ne so teorii tuku bash so prakticni primeri i ke se potrudam kolku sto mozam sekoj da moze da go razbere toa sto ke go kazam,a i samata znaesh deka teorijata i praksata se mnogu razlicni raboti...
    basnata KISELO E GROZJETO sekogash e aktuelna,...dali lisicata uspeala da izlaze nekoj drug osven sebesi?      
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2010 во 22:17
Originally posted by La Ninja La Ninja напиша:

mnogu vnimanie baras Bijonce...

mislsh vo objasnuvanje ili vo vezhbanjeto??
ili vo shto??грицкање%20нокти
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2010 во 22:19
riki тајм%20аут
samo me interesira po kolku brojchano ili vremenski da gi pravam stoechkite vezhbi.......??
nemoj samo da mi rechesh deka sama ke osetam ili kolku mozham.......
mora da ima pravilo nekoe.....do 20 pati , ili taka neshtoтрепкање
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.