IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Александар Валентинович Амфитеатров
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Александар Валентинович Амфитеатров

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
Автор
Порака
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2010 во 20:34
Од "Страна раздора" - значи 1903.
’Во Македонија тешко дека ќе биде задоволително решено прашањето за народноста на народот. Најверојатно од се е дека ние имаме работа со совршено самостојна гранка на словенството, преодна меѓу бугарството и српството. ’

Акцентирам на Најверојатно .

Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2010 во 21:05
И што со твојот акцентиран дел најверојатно Што мислиш дека докажува
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2010 во 21:22
Ништо не докажува. Може би само тоа што тој нема тврд став. Тој е србофил. Ама видел дека македонските Словени не се Срби, па заиграл по втората писта.

Може да не се Срби, ама не се и Бугари.

Ако ја погледнеш комплетната руска политика ќе видиш дека Мисирков најдобро ја објаснува.

Русија не може да ги жртвува своите интереси на Балканот, таа во бугарско-српкиот спор за Македонија не се ангажира со само едната страна. Бара компромис. И компромисот е најден. Посебна македонска националност.

Интересно е да ги видиме ставовите на самите Македонци од тоа време. Освен Мисирков, Мишајков и Дедов и некои маргинали, дали некој посериозен Македонец се залагал за посебна македонска нација?

Да ги напоменам анализите на Ангел Динев -револуционерите не му ја дадоа етнографска идеја, знаеа ја, ама не му ја додоа на народот. Тоа го брои како голема грешка.Кон врв
depo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 501
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај depo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2010 во 21:45
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:


Бугарите и Србите заемно не се поднесуваат, секој ја смета Македонија за своја законска сопственост. Да ја создаваат Македонија за Македонците немаат ни мала желба, ни Бугарите ни Србите. Ентузијасти за автономна Македонија има само меѓу македонското население.

Во Македонија тешко дека ќе биде задоволително решено прашањето за народноста на народот. Најверојатно од се е дека ние имаме работа со совршено самостојна гранка на словенството, преодна меѓу бугарството и српството. Но сама по себе таа гранка е недоволно силна, за да си извојува слобода и да се претвори во државна единица...Таа е лишена од можноста да живее, самата во себе проколната е да служи како политички материјал - директно за соседите, преносно и индиректно - за Европа, која раководи со соседите."


Од горното се гледа дека не е никаков србофил бидејќи да бил таков ќе пишувал во полза на Србија а нема да ја претставува Србија како да има неосновани претензии (како и Бугарија).

Тоа што си го потенцирал не ти е во ред. НЕ Е потенцирано „најверојатно“ туку „најверојатно од се е“ . Смислата е различна.
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2010 во 21:48
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Ништо не докажува. Може би само тоа што тој нема тврд став. Тој е србофил. Ама видел дека македонските Словени не се Срби, па заиграл по втората писта.

Може да не се Срби, ама не се и Бугари.

Ако ја погледнеш комплетната руска политика ќе видиш дека Мисирков најдобро ја објаснува.

Русија не може да ги жртвува своите интереси на Балканот, таа во бугарско-српкиот спор за Македонија не се ангажира со само едната страна. Бара компромис. И компромисот е најден. Посебна македонска националност.

Интересно е да ги видиме ставовите на самите Македонци од тоа време. Освен Мисирков, Мишајков и Дедов и некои маргинали, дали некој посериозен Македонец се залагал за посебна македонска нација?

Да ги напоменам анализите на Ангел Динев -револуционерите не му ја дадоа етнографска идеја, знаеа ја, ама не му ја додоа на народот. Тоа го брои како голема грешка.
Можи е оф топик ама дали имаш слушнато за Марко Дого???
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2010 во 23:57
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Ништо не докажува. Може би само тоа што тој нема тврд став. Тој е србофил. Ама видел дека македонските Словени не се Срби, па заиграл по втората писта.

Може да не се Срби, ама не се и Бугари.

Ако ја погледнеш комплетната руска политика ќе видиш дека Мисирков најдобро ја објаснува.

Русија не може да ги жртвува своите интереси на Балканот, таа во бугарско-српкиот спор за Македонија не се ангажира со само едната страна. Бара компромис. И компромисот е најден. Посебна македонска националност.

Интересно е да ги видиме ставовите на самите Македонци од тоа време. Освен Мисирков, Мишајков и Дедов и некои маргинали, дали некој посериозен Македонец се залагал за посебна македонска нација?

Да ги напоменам анализите на Ангел Динев -револуционерите не му ја дадоа етнографска идеја, знаеа ја, ама не му ја додоа на народот. Тоа го брои како голема грешка.

“... Може би само тоа што тој нема тврд став. Тој е србофил....“

Свесно и тенденциозно се занемаруваат артефактите од Вас , Вие сте олицетворение на бугарската истриографија :

1895 година , секретарот на Егзархијата :


Г. Групчев, како и сите србофили, не смeе отворено и откриено да проповeда дека булгарскиот елемент во Македонија е србски, а не бугарски. Тој се плаши да го каже тоа, бидејќи знае дека сeкој Македонец ќе му се смeе, и никој нема да му вeрва. Тој е прeгрнал и проповeдва итро создава мнeние дека славјанитe во Македонија сe Србите и Бугарите колку сe и Руси, Чеси и Полјаци дека тe сe Македонци, совршено отдeлна словенска народност ....“

1903 год.
Годната кога Мисирков го создава делото , годината кога Александар Валентинович Амфитеатров го издава своето дело и година кога премиерот на Бугарија јавно , во собранието изјавува :Прашање е тогаш , во чив интерес било Илиненското Востание 1903 , во руски , бугарски , србски или македонски интерес ,   и кои биле руските ( србофилските ) интереси во целата приказна , затоа што сметам дека Александар Валентинович Амфитеатров не ги застапувал интересите на Русија туку бил заинтересиран за судбината на словените од Македонија , а тоа не е србофилство .

Изменето од eptendosadno - 11.Јануари.2010 во 00:10
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2010 во 12:58
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Од "Страна раздора" - значи 1903.
’Во Македонија тешко дека ќе биде задоволително решено прашањето за народноста на народот. Најверојатно од се е дека ние имаме работа со совршено самостојна гранка на словенството, преодна меѓу бугарството и српството. ’

Акцентирам на Најверојатно .
Акцентирам дека од сите веројатности напишал “ Нај - веројатно “ .

Акцентирам и на “ совшено самостојна “ , како “ нај “

“ Најверојатно од се е дека ние имаме работа со совршено самостојна гранка на словенството “

Изменето од eptendosadno - 11.Јануари.2010 во 13:06
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2010 во 13:19
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:


1903 год.
Годната кога Мисирков го создава делото , годината кога Александар Валентинович Амфитеатров го издава своето дело и година кога премиерот на Бугарија јавно , во собранието изјавува :Прашање е тогаш , во чив интерес било Илиненското Востание 1903 , во руски , бугарски , србски или македонски интерес ,   и кои биле руските ( србофилските ) интереси во целата приказна , затоа што сметам дека Александар Валентинович Амфитеатров не ги застапувал интересите на Русија туку бил заинтересиран за судбината на словените од Македонија , а тоа не е србофилство .


На 30 јануари 1903 година владата на Стојан Данев под европски притисок става МОО надвор од законот. Лидерите на двата Врховни Комитета се уапсени и интернирани надвор од главниот град, архивите им се конфискувани, а канцелариите - запечатени.


Укинуването на ВМОК

Помниш каде беше Мисирков на 30 jануари 1903 година? Беше учител во бугарската гимназиjа во Битола /скоро го имаше пуснат тук на форумот неговиот личен дневник од тоа време/
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2010 во 14:11
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

1895 година , секретарот на Егзархијата :

Читај какви одговори им дава на Гопчевич, Јастребов и Драганов.
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2010 во 15:33
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

1895 година , секретарот на Егзархијата :

Читај какви одговори им дава на Гопчевич, Јастребов и Драганов.
A што има врска неговите дела со темата.За него отвори тема
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2010 во 15:50
Vo pravo si nema vrska. Ili indirektna, zosto Sopov ubavo im odgovara na site "naucnici"
Interesno e kaj Jastrebov kako mu odgovarale lugeto deka se Bugari, a toj NAUCNO im dokazuval deka se srbi.


Najdov ja knigata "V moih balkanskih putovanijah", ima interesno za Boris Sarafov.
http://www.archive.org/search.php?query=creator%3A%22Aleksandr%20Amfiteatrov%22


Изменето од Каснакоски - 11.Јануари.2010 во 15:51
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2010 во 15:56
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Vo pravo si nema vrska. Ili indirektna, zosto Sopov ubavo im odgovara na site "naucnici"

Шопов, тој кој еднаш го воздигнуваше Драганов до небесата, а потоа го критикува....е навистина "голем научник".
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2010 во 17:19
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

1895 година , секретарот на Егзархијата :


Читај какви одговори им дава на Гопчевич, Јастребов и Драганов.


Цитирам :
Интересно е да ги видиме ставовите на самите Македонци од тоа време. Освен Мисирков, Мишајков и Дедов и некои маргинали, дали некој посериозен Македонец се залагал за посебна македонска нација?

Јас и Вие ја знаеме улогата на Егзархијата , ја знаеме моќта на истата , ги знаеме и резултатите од своето делување на територијата на Македонија и Одринско .

Со самото тоа , знаеме какви би биле реакциите на Атанас Шопов во однос на се што не е во интерес на политиката на Егзархијата и Бугарија .

Вие изјавивте дека ви е интересно да ги видите ставовите на самите Македонци , ги добивте .

Мене ми е интересно како е возможно истовремено , и од исти побуди , Вие и секретарот на Егзархијата да делите “ комплименти “ - србофили , за лугето ( Македонци , Руси , Бугари ...) кои ги сметале Македонците различни од Србите и Бугарите ?

Вие одговоривте место А. Шопов , поточно , вие немате одговор на тезите туку доказот ви е само и само етикетирањето “ србофили “ , “ непрјатели на Бугарија “ , “ антибугарска политика на Русија “ , “ Платени “ и сл.
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2010 во 17:22
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:


1903 год.
Годната кога Мисирков го создава делото , годината кога Александар Валентинович Амфитеатров го издава своето дело и година кога премиерот на Бугарија јавно , во собранието изјавува :

На 30 јануари 1903 година владата на Стојан Данев под европски притисок става МОО надвор од законот.


Председателот на владата своите одлуки ги промовира пред бугарскиот парламет , со задоволство , а не пред Европската Унија , НАТО и сл.

Би те замолил за да ја согледаш политичката карта на Европа и да ми посочиш кој тоа правел притисок на Бугарија во 1903 .

Изменето од eptendosadno - 11.Јануари.2010 во 17:23
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.