IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Автомобили и моторцикли
  Активни теми Активни теми RSS - Проблеми и прашања
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Проблеми и прашања

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213>
Автор
Порака
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2013 во 15:17
А да си земеш Астра а?голема насмевкаплазење

Освен поплаки околу палењето кои биле иритирачко-чести друго немам слушнато (а и не сум била заинтересирана де ) среќа
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2013 во 20:32
Пријателе, најискрено и најотворено да ти кажам :
-Ако нема траги на удирано (или нешто не те посочува на истото), освен ако не се работи за чукнато само фарче, штопче, браниче или слична дрангалашка
-ако моторот до сега не е отваран (пишува во сервисната книшка) внатре ,  т.е. не се вадени тоа декли, клипови, радилици
-ако цената е реална и километражата прифатлива
-ако има сервисна книшка (не мора , ама убаво е)
-ако човекот ја гледа домаќински....

КУПИ ЈА!

Киата е страшно квалитетна машина. Ретко ќе имаш потреба од менување делови... многу доверлива и многу успешна е киа сид.

Е , сеа....  за дизелаши деловите секогаш се поскапи од колку за бензинец. Делови има , фала богу, барем сега има се и сешто по продавниците за авто делови, можи да порачаш и да ти донесат ако нема моментално... лесно за делови особено ако моделот има повеќе од 2-3 години историја. За сервис не е проблем, но треба да ја работи сервисер а не самопрогласен мајстор со малецко ресфрлено гаражиче (тие самопрогласените сами си прават дихтони од картон , импровизираат и поткраднуваат на се што можат)...

СЕКОЈА од модерните коли бара повеќе пари за одржување ... НОРМАЛНО! Не знам ти колку си расположен за да одделиш пари за редовен сервисен интервал, кој сепак на овие коли мораш да му го правиш . Ерата на прескокнување сервис завршува со периодот на Голф3.

Редовниот сервис скоро секаде исто чини (можеби мала разлика има некаде, добро е кога ќе начекаш...

Пред да ја купиш прашај во 2 - 3 сервиси за цени :

- ребраст и затегаши
-масло и филтер , филтер за водух
-делови од предница (еден по еден - јабучици, амортизери, балансштангла)
-плочки за кочници
-дискови за кочници....

тоа се делови (барем тие сега ми текнаа) кои најбрзо се трошат и најчесто се прави сервис за тоа... ете така... поздрав па со среќа купувањето...
Кон врв
MK-Vozac Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Март.2013
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MK-Vozac Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2013 во 22:49
Prijatele,
Ti blagodaram mnogu za iscrpniot odgovor, seuste sum vo dilema za KIA CEED 1.6 CRDI, sega mi vleze vo igra i Skoda Oktavija 1.9 TDI, ima mnogu poveke pominato od CEEDOT no 40% e pak poeftina pocetnata cena.Ti blagodaram uste ednas!
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2013 во 15:21
Чекај другар... Ти сега и мене ме кладе во мисла. 1.9 тди е мотор на сите времиња. Сервисот за него е упола од сервисот за киа. Број на сервиси, можности за импровизации.... се е дупло поповолно.  Зависи за која година правиш муабет... Моторот е од Голф 4 , никогаш нема да страдаш за делови на таа кола... А деловите се , верувај, толку поефтини што стварно вреди. Барем кажи за колкава километража зборуваш... до 150 000 се ништо за таа кола.
Поголема, покомотна, поелегантна (немојта сите сеа да се налутите ако не ја сакате Шкодата намигнување), попрактична... зборувам за корисен простор, потрошња во однос на големина и сила и за тоа што и по 100 години за неа ќе има делови и нови и половни.
Плус... шкодата се продава побрзо од Киа и лесно ќе и извадиш и добра цена кога ќе ја продаваш.

Ако се прашувам јас, попрво би зел Шкода Октавиа отколку Голф 4.
Пиши повторно... заинтересиран сум баш за ова што ми го кажа, се надевам дека ќе успеам да ти помогнам....
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2013 во 16:26
Треба да ни каже која година е октавијата, дали е увоз или не, колку има поминато, каква состојба е моторот и сл. Инаку првите октавии имаа мотор од венто и голф 3.. проблемот е што не и е решена звучната изолација на тие возила, па внатре е премногу бучен. Околу сервисот е далеку поевтина од киата, комфорот е горе доле тука на исто ниво (зборам за кабината) можеби киата малце е покомфорна внатре за разлика од октавиата. Е сега ако е од увоз поарно и не ја гледај октавијата.. гарант е утепана од возење, со вратена километража и побајаги шминка на неа...

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
MK-Vozac Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Март.2013
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MK-Vozac Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2013 во 12:58
Skoda Oktavija od 2007 god. ima pominato 170 000 km. od MK e so servisna kniska e kolata, na vozenje po mene e poudobna i pomeka od KIA CEED, za ovoj motor na Oktavija kazuvat deka strada mnogu zamaecot i setot (lamela, potisna i drug lager) skoro site vozila VW i Skoda so ovoj motor na 200 000 km. moras da i gi smenis ovie delovi, no vo sekoj slucaj za delovi se polesni od KIA (dostapnost i cena), a verojatno i polesno ke najdes podobar majstor za Skodata. Moeto prasanje do vas e dali e motorot vo Oktavija isti kako motorot vo VW (vo celost). Pozdrav
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13912
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2013 во 13:47
,,,,sekogash ,,,vo shkodite ,,,/ne samo vo oktavijata ,,kako konkreten model/,,,i vo svoite sestrinski firmi,,,,wolksvagen im dozvoluva da vgradat motori ,,edna generacija postara od nivnite aktuelni modeli,,shto gi vgraduvaat,,,najnovite generacii na motori ,,i sekako so ponapredna tehnologija prvo se vgraduvaat vo wv,,,pa posle vo ostanatite firmi,,,
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2013 во 23:49
Originally posted by MK-Vozac MK-Vozac напиша:

Skoda Oktavija od 2007 god. ima pominato 170 000 km. od MK e so servisna kniska e kolata, na vozenje po mene e poudobna i pomeka od KIA CEED, za ovoj motor na Oktavija kazuvat deka strada mnogu zamaecot i setot (lamela, potisna i drug lager) skoro site vozila VW i Skoda so ovoj motor na 200 000 km. moras da i gi smenis ovie delovi, no vo sekoj slucaj za delovi se polesni od KIA (dostapnost i cena), a verojatno i polesno ke najdes podobar majstor za Skodata. Moeto prasanje do vas e dali e motorot vo Oktavija isti kako motorot vo VW (vo celost). Pozdrav
VW не прави многу измени, така да би требало да е потполно истиот мотор од голф 4. Ако не е од 4 , тогаш е од 5.... сеедно, секако има делови за него
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2013 во 11:45
Напротив... достапноста на деловите кај корејските како и генерално сите вон европски возила, стана многу голема... во Скопје конкретно имаш (барем јас што ги знам) 6 специјализирани продавници и тоа далеку поевтини од овластените импортери, кои набавуваат делови од Грција највеќе, и можеш кај нив да најдеш дел и за 15-20 години старо корејско возило. Инаку пред некој ден имав можност да возам Шкода Октавија 1.9 ТДИ со 105 кс, од 2008 година, и бев прилично изненаден од агилноста на моторот. Убаво повлекува и на ниски вртежи во висок степен. Единствено што ми сметаше е бучавата на моторот. Тоа кај постарите модели на Шкода конкретно со 1.9 ТДИ мотор е многу лошо решено. Звучната изолација е катастрофа.  Како и да е... економичноста е јака страна на Шкодата, комфор има во изобилие, цврсто и солидно возило со малку стерилен изглед.... А киата е нешто сосема поинакво... комфорот и изгледот и се баш на место... не е баш економична како шкодата но и не е некоја огромна разлика. Теоријата со достапноста на деловите паѓа во вода, бидејќи секоја подобро снабдена продавница за делови има и за КИА и за Шкода.... одлуката е сепак твоја... Фактор вредност при следна продажба е ист... и двете губат цена драстично и покрај квалитетот кој го имаат. 
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2013 во 11:48
Само уште да додадам... Октавија 2007, купена од МК а поминала 170 000 км е поприлично голема бројка... во просек му доаѓа 25-30 000 км годишно... просекот на поминати км. во Македонија е 15 000 годишно, можеби и до 20 000 (што е над просекот)... Пази да не е случајно Шкодата таксирана...

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2013 во 10:03
5000 километри ни е репер „што е над просекот“?? таман работа...

Тоа е нормална километража за кола што е возена , а не в гаража лежена.... затоа и ја купуваме, нели...

И како би можеле слепо да се држиме до просекот?
просто речено, првата година ко го зедовме Опелот поминавме 50 000 километри исклучиво за домашни потреби, а еве сега веќе се вози само в град и не знам ни дали поминуваат ни по 5000 километри годишно моиве. Јас кога го купив Фиќото дневно поминував по 20-25 километри, а од кога ја зедов новиов класик - Шкодата (имам за честење) за 10 дена не направив ни 100 километри .... едноставно такви ми се потребите... Кога ќе треба, поминувам и по 50 километри (и повеќе) дневно в град, а тоа можда нема да биде годинава.... 

Како се вади сега на ова просек?

5000 километри не се нешто за плашење, поготово не на 1.9tdi.

Такси кола се познава уште по кваката на вратата и во никој случај не можиш да ја наречиш одржана ако возела повеќе од 6 месеци такси. Тоа доволно добро се приметува, што и ќор ќе го забележи. Поздрав
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2013 во 01:17
Просек на возило се вади со оглед на големината на местото во кое живееш, еве да речеме Скопје... Просечна дневна километража во Скопје на 1 возило е 60-70 км и тоа преку сила... Од Ѓорче до Автокоманда да се возиш, а тоа е скоро од едниот до другиот крај на градот во еден правец ти е 15 км... да одиш и да се вратиш во денот 2 пати тоа е 60км... секој ден во месецот да возиш тоа ти е 1800-2000 км... и на тоа ако помножиш по 12 месеци му доаѓа 24 000 км... на сето тоа кога ќе додадеш уште 2000 км дополнителни км доаѓаш до 26000 км... и тоа говорам ако живееш од едниот до другиот крај на градот... е сега ако и на мочање одиш со колата пак горе доле додај уште 100-200 км месечно... значи возило старо 10 години во МК со просечни 25 000 км годишно треба да помине 250 000 км е сега... тоа е под претпоставка.. но е сепак просек... и тоа добар просек со додадена километража... 60-80км дневно во Скопје се добра километража...
Е сега што се однесува до Октавијата која е 2007, а поминала веќе 170 000 км, можам да кажам дека тоа може и да било некое службено возило... бидејќи кај што работам сега, имаме службена Октавија, купена 2007 1.9 ТДИ и таа е со босански рег.таблички.. на секои 2 недели таа кола поминува релација Посушје - Скопје што е горе доле 700 км во правец... таа сега има поминато 180.000км, а од прв ден се вози на долги релации... Споредено со понудената Октавија, можам да кажам дека понудената поминала значително голема километража со оглед на годините...
Ќе додадам уште еден пример.. комшијата 2006 година купи нов Меган 1.5 ДЦИ... секој ден го вози, и баш пред некој ден паднавме у муабет... има поминато 140.000 км... а работи на некои 10км од домот... во денот најмалку 4-5 пати го вози... и сепак дури сега има 140.000 км...
Зборот ми беше дека возилата во Македонија за приватни потреби во просек поминуваат 15-20000 км годишно... Што значи дека понудената Октавија според годините е поприлично амортизирана... барем според македонските стандарди...

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2013 во 01:25
И само еден мал додаток... 5000 км ако не знаеш како е возена колата се дури и премногу па и за тенковски мотор... така да 170 000км, а не знаеш како е возена, а делува дека е доста извозена дава претпоставка дека таа кола е прилично добро извозена.... 
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
MOVENPICK Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Мај.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MOVENPICK Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2013 во 19:18
Me interesira dali nekoj moze da mi kaze kade se proizveduva Toyota Corolla 1.4 d4d sto se prodava od nasiot ovlasten distributer.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.