Испечати | Затвори го прозорот

Проблеми и прашања

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Технологија
Име на форумот: Автомобили и моторцикли
Опис на форумот: Модели, карактеристики, новости, олдтајмери
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=21361
Датум на принтање: 14.Јули.2024 во 23:01
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Проблеми и прашања
Постирано од: fotoja
Наслов: Проблеми и прашања
Датум на внесување: 03.Јануари.2010 во 00:06
me interesira zosto na oficijalnata web strana na Peugeot go nema 307 modelot? dodeka 207 go imaat? ne e moznod ane se proizveduva veke ili slicno !!!???Коментари:
Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 03.Јануари.2010 во 10:09
Тука ќе ве молам да ги постирате сите ваши проблеми и прашања поврзани за миленичињата на 2-4 или повеќе тркала.... 

-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 03.Јануари.2010 во 10:13
Originally posted by fotoja fotoja напиша:

me interesira zosto na oficijalnata web strana na Peugeot go nema 307 modelot? dodeka 207 go imaat? ne e moznod ane se proizveduva veke ili slicno !!!???


Моделот 307 веќе 2 години е исфрлен од производствените погони на францускиот производител на автомобили Peugeot....
Со секое затворање на производствен процес на одреден модел, автоматски производната лента/и се префрла на рециклажа, или на преработка, со што се прави нова лента за некој иден модел....
Инаку моделот 207 е сеуште актуелен модел, кој всушност своето деби го имаше пред 2 години... И сигурно дека ќе се произведува уште некои си 2 до 3 години.
Но мислам дека нема да го замени успехот на претходникот 206.


-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: fotoja
Датум на внесување: 05.Јануари.2010 во 16:06
razlikata pomegu 207 i 307 e ...?
sporedba:
-307/207
-astra
-Golf 5

ps: sega vozamm astra G 2002 2.0 i trosi 13 litri...


Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 05.Јануари.2010 во 16:08
Originally posted by fotoja fotoja напиша:

razlikata pomegu 207 i 307 e ...?
sporedba:
-307/207
-astra
-Golf 5

ps: sega vozamm astra G 2002 2.0 i trosi 13 litri...
307 спаќа во компактна класа (ривал на Голф, Астра.....) , а 207 е класа под него заедно со (Гранде Пунто, I20...)


сасвим нормална потрошња за кола од 2000 кубици, ама сепак мислам дека имаш поприлично тешка нога на педалататрепкање


-------------


Постирано од: fotoja
Датум на внесување: 05.Јануари.2010 во 16:20
ok Corsa, 207, C2, punto se taa poniska klasa
koj e najkomforen?

207'micata e nadvoresna)dolzina 4050 i komfortot e skoro kako vo 307 dali se soglasuvame...!!??

307, astrata, i golfot sporedba ako moze?

ps: 13 litra se sredna vrednost za gradska, da malku mi e poteska nogata... ama nemam nekoja dolga relacija...


Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 05.Јануари.2010 во 18:11
Originally posted by fotoja fotoja напиша:

ok Corsa, 207, C2, punto se taa poniska klasa
koj e najkomforen?

207'micata e nadvoresna)dolzina 4050 i komfortot e skoro kako vo 307 dali se soglasuvame...!!??

307, astrata, i golfot sporedba ako moze?

ps: 13 litra se sredna vrednost za gradska, da malku mi e poteska nogata... ama nemam nekoja dolga relacija...
значи вака сега.... 207 е дури и многу големо количе, ама јас би избрал гранде пунто пошто кај него најдобро е искористен внатрешниот простор и ми има најубава позиција на седење. Па уште кога во обзир ќе се земе разликата од цената без размислување повеќе викам ПУНТО. Уште пак кога ќе видиш дека линеа е само продолжено пунто... уште поубавоголема%20насмевка
Се сложувам дека е удобно скоро колку 307, ама сепак премекото подвозје си го прави своето и на подолги патувања е како да се возиш во брод. Секоја кривина ја осеќаш со целото тело, а секоја дупка ја осеќаш само по џебот. За тоа викам...Во наредниот сегмент...
307 би го исфрлил уште од старт пошто е веќе многу застарен модел и конк*рентите се многу понапред. И сега престанувам да коментирам за него.

Астрата е добра генерално. Иако понудата на нисколитражни мотори ич не ми се бендисува, за големите кубикажи имам само убави зборови, поготово за дизелите.
Со оглед на тоа што и овај модел е пред замена, а до сега се покажа како многу успешен, би рекол дека астра , со 5 врати, со 1.7 турбо дизел, комон-реил, 100 коња, пакет Есентиа за 19 000 евра е поприлично добар избор во компактите.

А пак кај Голф најдобрата понуда е за мали пари и мала кубикажа. Имено, се работи за 1400 ццм TSI мотор. Опремен со турбо, има 122 коња.... што може поубаво за 16 000 евратрепкањељубов
И за + 2000 евра добиваш DSG автоматски менувач од кој ќе бидеш повеќе од задоволен.


-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 05.Јануари.2010 во 19:59
ne mi pal !изненадување..i.......shto e problemot?збунетост

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 05.Јануари.2010 во 20:56
ех... можам да докторирам на оваа тема....голема%20насмевка
ај опиши малце фазла... и кажи дали е дизел или бензинец, за што кола се работи со што мотор?

кажи ми дали вергла колата воопшто.
ако вергла, дали верглањето е млитаво или снажно врти? Дали многу се пригушуваат (или скроз се гасат) ламбите на инструмент-таблата ?
Ако не вергла: вади некаков звук кога ќе го свртиш клучот (некој вид на чукнување, ц-цкања некакви)? Дали работат другите уреди во колата (ламби, парно)?


-------------


Постирано од: fotoja
Датум на внесување: 06.Јануари.2010 во 09:20
Цитирај значи вака сега.... 207 е дури и многу големо количе, ама јас би избрал гранде пунто пошто кај него најдобро е искористен внатрешниот простор и ми има најубава позиција на седење. Па уште кога во обзир ќе се земе разликата од цената без размислување повеќе викам ПУНТО. Уште пак кога ќе видиш дека линеа е само продолжено пунто... уште поубавоголема%20насмевкаСе сложувам дека е удобно скоро колку 307, ама сепак премекото подвозје си го прави своето и на подолги патувања е како да се возиш во брод. Секоја кривина ја осеќаш со целото тело, а секоја дупка ја осеќаш само по џебот. За тоа викам...Во наредниот сегмент...307 би го исфрлил уште од старт пошто е веќе многу застарен модел и конк*рентите се многу понапред. И сега престанувам да коментирам за него. Астрата е добра генерално. Иако понудата на нисколитражни мотори ич не ми се бендисува, за големите кубикажи имам само убави зборови, поготово за дизелите.Со оглед на тоа што и овај модел е пред замена, а до сега се покажа како многу успешен, би рекол дека астра , со 5 врати, со 1.7 турбо дизел, комон-реил, 100 коња, пакет Есентиа за 19 000 евра е поприлично добар избор во компактите.А пак кај Голф најдобрата понуда е за мали пари и мала кубикажа. Имено, се работи за 1400 ццм TSI мотор. Опремен со турбо, има 122 коња.... што може поубаво за 16 000 евратрепкањељубовИ за + 2000 евра добиваш DSG автоматски менувач од кој ќе бидеш повеќе од задоволен.


za Astrata se soglasuvam, min 1.6 benzin i 1.7 dizel me zbuni 1.2 astrata.. :))

golf glfot 1.4 site go prodavaat, nikoj ne se fali; slab e toj motor za sasijata.
ke treba da go probam g. puntoto ama mene ne mi se dopaga bubackata,a na zadnite sedista e PREtesno. ako go sporedime so 207, i corsata osven sto e poevtin za
dzebot, nema drugi prednosti...a koga se odnesuva za dlabinata na dzebot bi biral 207 ili astra...valjda


Постирано од: brza
Датум на внесување: 06.Јануари.2010 во 12:39
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

ех... можам да докторирам на оваа тема....голема%20насмевка
ај опиши малце фазла... и кажи дали е дизел или бензинец, за што кола се работи со што мотор?

кажи ми дали вергла колата воопшто.
ако вергла, дали верглањето е млитаво или снажно врти? Дали многу се пригушуваат (или скроз се гасат) ламбите на инструмент-таблата ?
Ако не вергла: вади некаков звук кога ќе го свртиш клучот (некој вид на чукнување, ц-цкања некакви)? Дали работат другите уреди во колата (ламби, парно)?
bidna!....i "puknal" glavniot osigurach...najdi si nekoja druga "k'rntija" da majstorisheshголема%20насмевка

sepak fala za ponudata.задоволство


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 06.Јануари.2010 во 13:05
Aj vaka malce....
Znaci Opel ja napravi najgolemata greska so Opel Astra G koga go vmetna motorot od 1.2 ccm3 so 75 k.s.... Toj e ubavo poznatiot ECOTEC koj se vmetnuvase vo Corsata i kaj nejze dade ekstremno dobri rezultati... prosecna potrosuvacka kaj Corsata vadese nekade 5.5 l. Sto za motor od 1.2 ks. e sosema solidna.. No istiot rezultat ne go dade kaj Astrata.. Ednostavno Astrata bese preteska kaj nego.. I samiot proizvoditel Opel kaza deka toa e celosno promasuvanje, i posle 1 godina proizvodstvo go povlece celosno od vgraduvanje kaj Astrata... Motorite, 1.4 kaj prethodniot model t.e Astra G se pokazaa kako edni od najdobrite vo svojot segment.. Srazmerna tezina na voziloto, a motorot sepak dovolno silen za mirno da ja nosi teskata karoserija na Opel Astra.... Se sto otide na 1.4 motorot vekje samo gi podobruvase performansite, i ja zgolemuvase potrosuvackata.

Inaku ako se napravi sporedbata pomegju,

Peugeot 207
Opel Corsa C`mon
Grande Punto...

Peugeot 207.... osnoven motor 1.1 i.

negativno: Bucen, dosta vibracii, golema potrosuvacka, visoka cena, skapi rezervni delovi i redoven servis.

pozitivno: Dobra prostranost vo kabinata, Dobar bagazen prostor, ubavo podvozje, udobno vozenje na podolgi relacii, no da ne se nosi motorot na visoki vrtezi bidejki vednas stanuva nepodnoslivo bucen, ubava finalna izrabotka na nadvoresnosta i vnatresnota. ubav kvalitet na materijalite vgradeni vo vnatresnosta, dolgi servisni intervali


Opel Corsa c`mon..... osnoven motor 1.0 i

negativno: trocilindarski motor so mnogu mala sila, neverojatno bucen, golemi oscilacii vo rabotata, nevoobicaeno golema potrosuvacka za tolku mal motor, mnogu tvrdo podvozje, koe potsetuva na sportsko vozilo, sredna cena, visoka cena na rezervni delovi, skapi redovni servisi

pozitivno: golem bagazen prostor, dosta prostor vo vnatresnosta, kvalitetna zavrsna obrabotka vo vnatresnosta i nadvoresnosta, dolg servisen interval

Fiat Grande PUNTO.... osnoven motor 1.2

negativno: golema potrosuvacka, nadvoresno bucen, slaba izolacija na buka vo kabinata, nizok kvalitet na materijalite vgradeni vo celoto vozilo, premnogu slab motor za dadenata zafatnina, mnogu fabricki defekti, kratok servisen interval

pozitivno: najgolem vo svojata klasa, najgolem bagazen prostor, mnogu prostor za patnicite vo kabinata, meko podvozje koe dava uzivanje vo vozenjeto, najniska cena vo svojata klasa, evtini rezervni delovi, evtin servisen interval.-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 06.Јануари.2010 во 13:21
Inaku da bideme na cisto....
1.4 motorite koga za prv pat se pojavija vo noviot koncept vo 1986 godina, bea celosna revolucija. Opel za prv pat go proizvede toj motor, a potoa nastana kopiranjeto od site drugi proizvoditeli. Za toa vreme 1.4 motorot so 65 k.s vazese za golema revolucija, bidejki pruzase dosta sila, ubava potrosuvacka, mala bucavost, ubavo zabrzuvanje.
No vreminjata se izmenija, a 1.4 motorite dobija nekolku modifikacii, a toa se, namesto karburator kaj niv se vgraduvaa sistemi so direktno vbrizguvanje koi ja zgolemija silata od 65 ks na 75 ks, potoa ja dobija 12 ventilskata tehnologija koja dopolnitelno ja zgolemi silata, ja namali potrosuvackata, pa taka pred 5-6 godini 1.4 motorot so sistem na direktno vbrizguvanje i 12 ventilska tehnologija dobi mokj od 80 i 85 ks. Kako najnova inovacija se TSI motorite koi gi prv gi proizvede Volkswagen grupacijata, koi zavisat mnogu od goleminata na turbo polnacite, brojot na ventili, nacinot na rabota na ventiliti, i vbrizguvanjeto na gorivoto vo povekje tocki vo samiot cilindar. Seto toa rezultirase so ubavi 122 k.s do impresivni 180 k.s koi se ispumpuvaat od srceto na ovoj mal motor.
I za kraj da rezimirame... Standarden 1.4 i motor so 16 ventilska podrska nemoze da pruzi nekoe uzivanje vo vozenjeto i nemoze da impresionira so svojata sila, bidejki negovata namena e da go dvizi voziloto vo normalni granici, a pri toa da ne trosi premnogu gorivo... Sekogas imajte na um, koga kupuvate vozilo so ovaa rab. zafatnina... Dali sakate performansi ili vozilo koe ke ve prenese od edna do druga destinacija, bezbedno i bez premnogu da go optovari vasiot dzeb.... 


намигнување


-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: konan
Датум на внесување: 06.Јануари.2010 во 14:46
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Inaku da bideme na cisto....
1.4 motorite koga za prv pat se pojavija vo noviot koncept vo 1986 godina, bea celosna revolucija. Opel za prv pat go proizvede toj motor, a potoa nastana kopiranjeto od site drugi proizvoditeli. Za toa vreme 1.4 motorot so 65 k.s vazese za golema revolucija, bidejki pruzase dosta sila, ubava potrosuvacka, mala bucavost, ubavo zabrzuvanje.
No vreminjata se izmenija, a 1.4 motorite dobija nekolku modifikacii, a toa se, namesto karburator kaj niv se vgraduvaa sistemi so direktno vbrizguvanje koi ja zgolemija silata od 65 ks na 75 ks, potoa ja dobija 12 ventilskata tehnologija koja dopolnitelno ja zgolemi silata, ja namali potrosuvackata, pa taka pred 5-6 godini 1.4 motorot so sistem na direktno vbrizguvanje i 12 ventilska tehnologija dobi mokj od 80 i 85 ks. Kako najnova inovacija se TSI motorite koi gi prv gi proizvede Volkswagen grupacijata, koi zavisat mnogu od goleminata na turbo polnacite, brojot na ventili, nacinot na rabota na ventiliti, i vbrizguvanjeto na gorivoto vo povekje tocki vo samiot cilindar. Seto toa rezultirase so ubavi 122 k.s do impresivni 180 k.s koi se ispumpuvaat od srceto na ovoj mal motor.
I za kraj da rezimirame... Standarden 1.4 i motor so 16 ventilska podrska nemoze da pruzi nekoe uzivanje vo vozenjeto i nemoze da impresionira so svojata sila, bidejki negovata namena e da go dvizi voziloto vo normalni granici, a pri toa da ne trosi premnogu gorivo... Sekogas imajte na um, koga kupuvate vozilo so ovaa rab. zafatnina... Dali sakate performansi ili vozilo koe ke ve prenese od edna do druga destinacija, bezbedno i bez premnogu da go optovari vasiot dzeb.... 


намигнување
Ete taka druze, drz se ti do motori i kol,газење%20од%20смеењеi bar nema da nastradas kako vo ljubovte

-------------
Nekogas gospod ja smiruva burata,a nekogas te smiruva tebe za da ja prziveis istata


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 06.Јануари.2010 во 14:51
mislis? nemozam so kolata bre da spijam... c c cc  голема%20насмевка

-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: konan
Датум на внесување: 06.Јануари.2010 во 14:54
ama mozis u neam sam da si igrasтага(da se pleskas mislev) ke bide i poskapo, rucni radгазење%20од%20смеење

-------------
Nekogas gospod ja smiruva burata,a nekogas te smiruva tebe za da ja prziveis istata


Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 06.Јануари.2010 во 15:07
Значи вака... за фаци кои не веруваат „во новогодишна маѓија“ постојат нисколитражни мотори, со само неколку „магариња“ кои не достигнуваат никако брзина поголема од 130 на сат, кои безбедно те носат од точка А до точка Б и цурик. Не те удираат по џеб, не сакаат „љубов“ и така натаму...

Женска за женска, кола за кола... тие две ствари немаат мешание една со друга , ама само со едното без другото е монотононамигнување


-------------


Постирано од: konan
Датум на внесување: 06.Јануари.2010 во 15:11
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

Значи вака... за фаци кои не веруваат „во новогодишна маѓија“ постојат нисколитражни мотори, со само неколку „магариња“ кои не достигнуваат никако брзина поголема од 130 на сат, кои безбедно те носат од точка А до точка Б и цурик. Не те удираат по џеб, не сакаат „љубов“ и така натаму...

Женска за женска, кола за кола... тие две ствари немаат мешание една со друга , ама само со едното без другото е монотононамигнување
abe ti se pobrka pa sea ke ni kazuvas, ode se zaedno be i se se meshaгазење%20од%20смеење

-------------
Nekogas gospod ja smiruva burata,a nekogas te smiruva tebe za da ja prziveis istata


Постирано од: fotoja
Датум на внесување: 06.Јануари.2010 во 16:12
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Aj vaka malce....Znaci Opel ja napravi najgolemata greska so Opel Astra G koga go vmetna motorot od 1.2 ccm3 so 75 k.s.... Toj e ubavo poznatiot ECOTEC koj se vmetnuvase vo Corsata i kaj nejze dade ekstremno dobri rezultati... prosecna potrosuvacka kaj Corsata vadese nekade 5.5 l. Sto za motor od 1.2 ks. e sosema solidna.. No istiot rezultat ne go dade kaj Astrata.. Ednostavno Astrata bese preteska kaj nego.. I samiot proizvoditel Opel kaza deka toa e celosno promasuvanje, i posle 1 godina proizvodstvo go povlece celosno od vgraduvanje kaj Astrata... Motorite, 1.4 kaj prethodniot model t.e Astra G se pokazaa kako edni od najdobrite vo svojot segment.. Srazmerna tezina na voziloto, a motorot sepak dovolno silen za mirno da ja nosi teskata karoserija na Opel Astra.... Se sto otide na 1.4 motorot vekje samo gi podobruvase performansite, i ja zgolemuvase potrosuvackata.Inaku ako se napravi sporedbata pomegju, Peugeot 207Opel Corsa C`monGrande Punto...Peugeot 207.... osnoven motor 1.1 i.negativno: Bucen, dosta vibracii, golema potrosuvacka, visoka cena, skapi rezervni delovi i redoven servis.pozitivno: Dobra prostranost vo kabinata, Dobar bagazen prostor, ubavo podvozje, udobno vozenje na podolgi relacii, no da ne se nosi motorot na visoki vrtezi bidejki vednas stanuva nepodnoslivo bucen, ubava finalna izrabotka na nadvoresnosta i vnatresnota. ubav kvalitet na materijalite vgradeni vo vnatresnosta, dolgi servisni intervaliOpel Corsa c`mon..... osnoven motor 1.0 inegativno: trocilindarski motor so mnogu mala sila, neverojatno bucen, golemi oscilacii vo rabotata, nevoobicaeno golema potrosuvacka za tolku mal motor, mnogu tvrdo podvozje, koe potsetuva na sportsko vozilo, sredna cena, visoka cena na rezervni delovi, skapi redovni servisipozitivno: golem bagazen prostor, dosta prostor vo vnatresnosta, kvalitetna zavrsna obrabotka vo vnatresnosta i nadvoresnosta, dolg servisen intervalFiat Grande PUNTO.... osnoven motor 1.2negativno: golema potrosuvacka, nadvoresno bucen, slaba izolacija na buka vo kabinata, nizok kvalitet na materijalite vgradeni vo celoto vozilo, premnogu slab motor za dadenata zafatnina, mnogu fabricki defekti, kratok servisen intervalpozitivno: najgolem vo svojata klasa, najgolem bagazen prostor, mnogu prostor za patnicite vo kabinata, meko podvozje koe dava uzivanje vo vozenjeto, najniska cena vo svojata klasa, evtini rezervni delovi, evtin servisen interval.
blagodaram za opsirniot opis okolu motorite.
mene me interesira koga se raboti za niskata klasa motori 1.4 so ~90ks
i srednata klasa benzin/dizel ..... 110-120 ks


Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 06.Јануари.2010 во 16:19
Originally posted by fotoja fotoja напиша:

Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Aj vaka malce....Znaci Opel ja napravi najgolemata greska so Opel Astra G koga go vmetna motorot od 1.2 ccm3 so 75 k.s.... Toj e ubavo poznatiot ECOTEC koj se vmetnuvase vo Corsata i kaj nejze dade ekstremno dobri rezultati... prosecna potrosuvacka kaj Corsata vadese nekade 5.5 l. Sto za motor od 1.2 ks. e sosema solidna.. No istiot rezultat ne go dade kaj Astrata.. Ednostavno Astrata bese preteska kaj nego.. I samiot proizvoditel Opel kaza deka toa e celosno promasuvanje, i posle 1 godina proizvodstvo go povlece celosno od vgraduvanje kaj Astrata... Motorite, 1.4 kaj prethodniot model t.e Astra G se pokazaa kako edni od najdobrite vo svojot segment.. Srazmerna tezina na voziloto, a motorot sepak dovolno silen za mirno da ja nosi teskata karoserija na Opel Astra.... Se sto otide na 1.4 motorot vekje samo gi podobruvase performansite, i ja zgolemuvase potrosuvackata.Inaku ako se napravi sporedbata pomegju, Peugeot 207Opel Corsa C`monGrande Punto...Peugeot 207.... osnoven motor 1.1 i.negativno: Bucen, dosta vibracii, golema potrosuvacka, visoka cena, skapi rezervni delovi i redoven servis.pozitivno: Dobra prostranost vo kabinata, Dobar bagazen prostor, ubavo podvozje, udobno vozenje na podolgi relacii, no da ne se nosi motorot na visoki vrtezi bidejki vednas stanuva nepodnoslivo bucen, ubava finalna izrabotka na nadvoresnosta i vnatresnota. ubav kvalitet na materijalite vgradeni vo vnatresnosta, dolgi servisni intervaliOpel Corsa c`mon..... osnoven motor 1.0 inegativno: trocilindarski motor so mnogu mala sila, neverojatno bucen, golemi oscilacii vo rabotata, nevoobicaeno golema potrosuvacka za tolku mal motor, mnogu tvrdo podvozje, koe potsetuva na sportsko vozilo, sredna cena, visoka cena na rezervni delovi, skapi redovni servisipozitivno: golem bagazen prostor, dosta prostor vo vnatresnosta, kvalitetna zavrsna obrabotka vo vnatresnosta i nadvoresnosta, dolg servisen intervalFiat Grande PUNTO.... osnoven motor 1.2negativno: golema potrosuvacka, nadvoresno bucen, slaba izolacija na buka vo kabinata, nizok kvalitet na materijalite vgradeni vo celoto vozilo, premnogu slab motor za dadenata zafatnina, mnogu fabricki defekti, kratok servisen intervalpozitivno: najgolem vo svojata klasa, najgolem bagazen prostor, mnogu prostor za patnicite vo kabinata, meko podvozje koe dava uzivanje vo vozenjeto, najniska cena vo svojata klasa, evtini rezervni delovi, evtin servisen interval.
blagodaram za opsirniot opis okolu motorite.
mene me interesira koga se raboti za niskata klasa motori 1.4 so ~90ks
i srednata klasa benzin/dizel ..... 110-120 ks
другар , во план си нешто да земаш?
Ако пманираш нешто за купување јас и ЕнЕрЏи ќе ти спремиме добра понуда за парите што сакаш да ги одделиш. голема%20насмевка


-------------


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 06.Јануари.2010 во 17:59
Originally posted by fotoja fotoja напиша:

Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Aj vaka malce....Znaci Opel ja napravi najgolemata greska so Opel Astra G koga go vmetna motorot od 1.2 ccm3 so 75 k.s.... Toj e ubavo poznatiot ECOTEC koj se vmetnuvase vo Corsata i kaj nejze dade ekstremno dobri rezultati... prosecna potrosuvacka kaj Corsata vadese nekade 5.5 l. Sto za motor od 1.2 ks. e sosema solidna.. No istiot rezultat ne go dade kaj Astrata.. Ednostavno Astrata bese preteska kaj nego.. I samiot proizvoditel Opel kaza deka toa e celosno promasuvanje, i posle 1 godina proizvodstvo go povlece celosno od vgraduvanje kaj Astrata... Motorite, 1.4 kaj prethodniot model t.e Astra G se pokazaa kako edni od najdobrite vo svojot segment.. Srazmerna tezina na voziloto, a motorot sepak dovolno silen za mirno da ja nosi teskata karoserija na Opel Astra.... Se sto otide na 1.4 motorot vekje samo gi podobruvase performansite, i ja zgolemuvase potrosuvackata.Inaku ako se napravi sporedbata pomegju, Peugeot 207Opel Corsa C`monGrande Punto...Peugeot 207.... osnoven motor 1.1 i.negativno: Bucen, dosta vibracii, golema potrosuvacka, visoka cena, skapi rezervni delovi i redoven servis.pozitivno: Dobra prostranost vo kabinata, Dobar bagazen prostor, ubavo podvozje, udobno vozenje na podolgi relacii, no da ne se nosi motorot na visoki vrtezi bidejki vednas stanuva nepodnoslivo bucen, ubava finalna izrabotka na nadvoresnosta i vnatresnota. ubav kvalitet na materijalite vgradeni vo vnatresnosta, dolgi servisni intervaliOpel Corsa c`mon..... osnoven motor 1.0 inegativno: trocilindarski motor so mnogu mala sila, neverojatno bucen, golemi oscilacii vo rabotata, nevoobicaeno golema potrosuvacka za tolku mal motor, mnogu tvrdo podvozje, koe potsetuva na sportsko vozilo, sredna cena, visoka cena na rezervni delovi, skapi redovni servisipozitivno: golem bagazen prostor, dosta prostor vo vnatresnosta, kvalitetna zavrsna obrabotka vo vnatresnosta i nadvoresnosta, dolg servisen intervalFiat Grande PUNTO.... osnoven motor 1.2negativno: golema potrosuvacka, nadvoresno bucen, slaba izolacija na buka vo kabinata, nizok kvalitet na materijalite vgradeni vo celoto vozilo, premnogu slab motor za dadenata zafatnina, mnogu fabricki defekti, kratok servisen intervalpozitivno: najgolem vo svojata klasa, najgolem bagazen prostor, mnogu prostor za patnicite vo kabinata, meko podvozje koe dava uzivanje vo vozenjeto, najniska cena vo svojata klasa, evtini rezervni delovi, evtin servisen interval.
blagodaram za opsirniot opis okolu motorite.
mene me interesira koga se raboti za niskata klasa motori 1.4 so ~90ks
i srednata klasa benzin/dizel ..... 110-120 ksZa niska klasa na vozila so motori so povisoka zafatnina, i te kako ti ja preporacuvam Opel Corsa C`mon, bidejki toj motor sosema uspesno se pokaza kaj Opel Astra G i H modelot, no so rabotnata zafatnina taka i cenata. Bidi sekogas podgotven da izdvois mnogu pogolema suma za voziloto.. Moja preporaka za niska klasa na vozila ti e 1.2 motorot na Opel, koj e so 85 k.s. Sosema dobra sila, za mnogu dobra cena... Ne aludiram na Opel celo vreme, zasto jas vozam Opel ili deka sum rabotel za Opel, tuku kaj Opel Corsa 1.2 Enjoy mozes mnogu da dobies za cena od 10.500 eur. kako prvo dobar performans, mala potrosuvacka, dobar komfor, mnogu oprema... Licno ne bi odel na PSA grupacijata, bidejki nivnite benzinski motori nemaat pokazano nesto posebno, no zatoa dizelskite varijanti im se sosema odlicni.. Ako odime na Pezo, Citroen so dizel agregat 1.4 HDI e sosema soliden motor, so mnogu nisko nivo na bucavost, i smesno mala potrosuvacka.
Dokolku planiras da odis na sredna/niska klasa na vozila, znaci Opel Astra, VW Golf, Seat Leon, Citroen C4, Peugeot 308, Renault Megane, Kia Ceed, togas tuka imas sosema golem izbor.. no kako prvo treba da kazes do koja suma si spremen da odvois, sto baras od samoto vozilo, i konkretno vo koja klasa da pripadne...

Znaci modeli i proizvoditeli po klasi:

Niska klasa na vozila:

Peugeot 207/206 +
Opel Corsa C`mon
Citroen C3
Fiat Grande Punto
Renault Clio
VW Polo
Seat Ibiza
Skoda Fabia
Chevrolet Aveo
Hyundai Getz
Dacia Sandero
Toyota Yaris

Sredna/niska klasa na vozila:

Opel Astra H
Seat Leon
VW Golf
Skoda Octavia
Fiat Bravo
Citroen C4
Peugeot 308
Renault Megane
Kia Ceed
Chevrolet Cruze
Honda Civic
Toyota Auris


Ima uste nekoi, no ete kako reper nabrojav nekolku...
-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 06.Јануари.2010 во 18:04
Za dizelska varijanta ti preporacuvam

1.4 ili 1.6 HDI na PSA t.e Peugeot i Citroen, kako i
1.7 CDTI kaj Opel i FIAT,
1.9 kaj VW e vekje mnogu poskap

Za benzin varijanta

1.4 i 16v so 85-90-95 k.s kaj Opel e najubavo pokazan
1.4 TSi kaj VW i Seat najubavo pokazan
1.6 i 16 v -110 ks. kaj Citroen i Peugeot


-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: fotoja
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 00:00
seuste nemam odluceno gi razgleduvam site opcii,... ne mi se brza, za edno dva meseci ke znam kolku mozam da potosam za nov avtomobil... zasega favorit mi e astrata no ke vidime mozda zema kola stara nekoj 3 godini ili slicno....
blagodarnost...


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 07:15
Super... se nadevame deka ke ni se obratis za sovet i togas...

Kako eden vid strucno lice vo delot na prodazbata na avtomobili, moj sovet bi ti bil novo vozilce.... sepak polovno vozilo e polovno vozilo... Razlikata e toa sto na polovnoto vozilo e mozno pomalku da izgubis na pari i vrednost na samoto vozilo pod uslov da nemas nekoi posebni defekti ili problemi so voziloto. Dodeka kaj novoto vozilo, 20 % od samata vrednost ti se odzemaat so samoto izleguvanje od salon... No sepak ti kupuvas za da mu se iznavozis, a ne da trckas po majstori sekoj den... Jas bi odel na varijanta novo, bidejki premnogu imam iskustva so polovnite vozila....

Se nadevam deka ti pomognavme sega, i deka ke mozeme da ti pomogneme pri izborot za ponatamosno kupuvanje na vozilo....


-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: konan
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 10:14
imam megan sedan 2007 noemvri, koga go kupiv nekoj mi rekoa deka ke mi rikne turbina na 30.000km, jas izvoziv 60.000 se nadevam deka ke e se vo red, taa e 1,5 so 85konja mislam,obicno ja vozam od 130 do 150 , koe e tvoeto mislenje okolu turbinata i voopsto kolata

-------------
Nekogas gospod ja smiruva burata,a nekogas te smiruva tebe za da ja prziveis istata


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 10:35
Да ти појаснам конан.

Како прво, не сум голем обожавател на нисколитражни дизели, од проста причина што создаваат големи вибрации и доста тешко ги носат каросериите и шасиите на кои се намонтирани.
Но морам од друга страна да признаам дека Renault се надмина себеси со 1.5 dCi моторот. Сосема солиден мотор со фер сила. Сепак 85 к.с се сосема доволни за да се вози пристојно и со макс.брзина од 175-180 км/ч.
Имено турбината која што се вградува на самиот мотор е од најновата генерација, со ротирачко лептирче, а не е од старите со клапна. Што значи дека протокот на воздух е дури поголем кај таа турбина отколку кај постарите модели.
Капацитетот и силата на моторот се сосема доволни за тежината на автомобилот без тежината на моторот. Соодносот на менувачот во голема мерка е подобрен за разлика од стариот, и менувањето на брзините е тивко, скоро неосетно, без онаа дупка што се создаваше кај претходниот модел. Работата на моторот е доста тивка, дури невообичаено тивка за нисколитражен дизел. На големи вртежи се осеќа бучавост, но сепак е во некоја граница на нормалата.
Овој мотор е првично наменет за домаќинско возење, и да не се носи на големи вртежи постојано. Сепак се чувствува мало оптеретување на моторот при поголема брзина, каде што и потешко стига до посакуваното забрзување... но од мал мотор и не се бара премногу.
Потрошувачката е многу мала кај Рено меганот, дури смешно мала за таа класа на возило. Со еден збор, си добил многу за малку пари. Каросеријата е со убав изглед, внатрешноста е доста пространа со пријатно чувство, солиден квалитет на материјалите што се вградуваат во него. Исто така меганот се одликува со многу мека вожња, а тоа е благодарение на двонасочните гасни амортизери и на одличното и меко подвозје кое има мулти линк поврзување.

А околу делот на цркнување на турбините, јас неможам да замислам Renault да ја направи таа грешка, да произведе возило со пазарна вредност од 12-13 000 евра, а притоа да остави дефект на турбината и после 30 000 км, да мораш да ја промениш, а самата турбина кошта над 1500-2000 евра. Тоа е најголем апсурд. Тој што ти го кажал тоа најверојатно е или љубоморен или имал исти проблем, ама претходно возел трактор или арабаџиска кола. Искрено мој совет.. Редовен сервис во и вон гарантен период, редовни проверки на возилото, да не се форсира моторот над 3000 вртежи во минута, бидејќи сепак е мал мотор. И да не се користи секаков тип на гориво.. Особено да не се става од црвената нафта...


Со здравје да си ја користиш уште 20 години...


-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 10:41
Другар мој имаше големи проблеми со палењето на Рено Меган,после триста сервиси некако еден приватник го дуздиса палењето да биде во ред и тоа после сервисите од овластениот дилер,никако не можеа да го поправат,сетне еден неугледен и измрсен механичар ја среди работата.

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.Постирано од: konan
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 10:55
fala druze, sega vaka, 2004 kupiv akcent posle 100000 go prodadov , znaci za 3 godini nekade, go kupiv meganot, imam 60000 pominati, nekade ovaa na kraj ili narednata ke go menam , mnogu mi se dopagja tusonot hyndai, aj gugni nesto za negoголема%20насмевка

-------------
Nekogas gospod ja smiruva burata,a nekogas te smiruva tebe za da ja prziveis istata


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 10:57
iskreno Hyundai Tucson ne... toa ti e Kia Sportage u drugo pakuvanje.. ako planiras da dvois pari za SUV, bi ti preporacal CHEVROLET CAPTIVA..... 2.0 CDTI 130 k.s cena okolu 20.000 eur. so ddv... perfektno vozilce... 

-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: konan
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 11:01
abevistina sakam ,ama sekogas vnimavam i na potrosuvackata na vozilata, vozev hyundai i znam kolku trosat,
da so reno nema sporedba, 4 l/100 no sepak nekako mi se dopagja na izgled tusconтага


-------------
Nekogas gospod ja smiruva burata,a nekogas te smiruva tebe za da ja prziveis istata


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 11:04
Originally posted by fiks fiks напиша:

Другар мој имаше големи проблеми со палењето на Рено Меган,после триста сервиси некако еден приватник го дуздиса палењето да биде во ред и тоа после сервисите од овластениот дилер,никако не можеа да го поправат,сетне еден неугледен и измрсен механичар ја среди работата.


Iskreno serviserite vo Renault ne se bas od najstrucnite.... kako i vo mnogu od nasite ovlasteni servisi.. sekoja cest na isklucoci.... Mozebi i zatoa nemozele da mu go popravat... mnogu pati problem za 100 servisi moze da ispadne eden obicen kontakt na nekoe sijalice... Ama 90 % od serviserite se preku prijateli primeni, pa zatoa i kvalitetot na servisite e na mn. nisko nivo... ne e servis, samo promena na filtri, masla i tecnosti...


-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 11:05
Originally posted by konan konan напиша:

abevistina sakam ,ama sekogas vnimavam i na potrosuvackata na vozilata, vozev hyundai i znam kolku trosat,
da so reno nema sporedba, 4 l/100 no sepak nekako mi se dopagja na izgled tusconтага


Ne se vodi sekogas po izgledot i privlecnosta na voziloto.. najprvo kolku bi odvoil za SUV? potoa ke pravime sporedi....


-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: konan
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 11:16
3 godini i 100.000 sekogas tolkuголемо%20гушкање

-------------
Nekogas gospod ja smiruva burata,a nekogas te smiruva tebe za da ja prziveis istata


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 14:09
За кој модел конкретно на Hyundai Tucson си заинтересиран, за да видиме што се имаш друго во негова ценовна граница? 

-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 14:12
Compare Bikes: Hyundai Tucson 2.0 CRDi 4X4 Vs. Chevrolet Captiva 2.0 LT AT

Model
Hyundai Tucson 2.0 CRDi 4X4
Chevrolet Captiva 2.0 LT AT
  • http://www.vicky.in/compare/cars/tucson/2.0crdi4x4/captiva/2.0ltat/#spec - Car Specification
  • http://www.vicky.in/compare/cars/tucson/2.0crdi4x4/captiva/2.0ltat/#feature - Car Features
  • http://www.vicky.in/compare/cars/tucson/2.0crdi4x4/captiva/2.0ltat/#mileage - Mileage
Engine
Engine Type
Displacement
Power
Torque
Valve Mechanism
Bore
Stroke
Compression Ratio
No. of Cylinders
Cylinder Configuration
Valves Per Cylinder
Fuel Type
Fuel System
Dimensions
Length
Width
Height
Wheel Base
Ground Clearance
Boot Space
Kerb Weight
No. of Doors
Capacity
Seating Capacity
Fuel Tank Capacity
Maximum Speed
Transmisson
Transmission Type
Gears
Clutch Type
Final Reduction Gear Ratio
Suspension
Front Suspension
Rear Suspension
Steering
Steering Type
Power Assisted
Minimum Turning Radius
Brakes
Front Brakes
Rear Brakes
Wheels & Tyres
Wheel Type
Wheel Size
Tyres
Hyundai Tucson 2.0 CRDi 4X4
TurboCharged CRDI
1991 cc
122 PS @ 4000 RPM
245 NM @ 2800 RPM
SOHC
83 mm
92 mm
17.7
4
Inline
4
Diesel
Electronic Common Rail System
Hyundai Tucson 2.0 CRDi 4X4
4325 mm
1830 mm
1730 mm
2630 mm
195 mm
litre
2130 kg
5
Hyundai Tucson 2.0 CRDi 4X4
7
58
164
Hyundai Tucson 2.0 CRDi 4X4
Manual

NA

Hyundai Tucson 2.0 CRDi 4X4
Independent, McPherson with Coil spring, Pneumatic Assisted Hydraulic Double acting Shock Absorber
Independent with Dual Link, Coil Springs, Pneumatic Assisted Hydraulic Double acting Shock Absorber
Hyundai Tucson 2.0 CRDi 4X4
Rack & Pinion
Standard
5.4
Hyundai Tucson 2.0 CRDi 4X4
Ventilated Discs
Discs
Hyundai Tucson 2.0 CRDi 4X4
Alloy
16 "
215 / 65 R 16 (Tubeless)
Chevrolet Captiva 2.0 LT AT
VCDi Diesel
1991 cc
150 PS @ 4000 RPM
320 NM @ 2000 RPM
SOHC
mm
mm
17.5
4
Inline
4
Diesel
CRDI
Chevrolet Captiva 2.0 LT AT
4660 mm
1870 mm
1755 mm
2705 mm
197 mm
litre
1910 kg
5
Chevrolet Captiva 2.0 LT AT
7


Chevrolet Captiva 2.0 LT AT
Automatic
5
NA

Chevrolet Captiva 2.0 LT AT
McPherson strut with Twin tube gas pressure strut
Multi link ,level ride with Twin tube gas pressure strut
Chevrolet Captiva 2.0 LT AT
Rack & Pinion, Power-assisted
Standard
5.8
Chevrolet Captiva 2.0 LT AT
Ventilated Disc
Ventilated Disc
Chevrolet Captiva 2.0 LT AT
Alloy
7 J x 17"
235 / 60 R 17 (Tubeless)


-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: vlad0
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 14:18
нргмкд дали чини новото мицубиши лансер што пристигна во македонија??

-------------
Која е таа љубовна состојка која не држи поврзани за оние кои ги сакаме и покрај тоа што ни нанесуваат многу голема болка?!


Постирано од: Sunny
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 14:21
Абе Енерџи од кај знаеш ти волку за коли бе? збунетост

-------------
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 14:22
Споредено во цени и опрема.

CHEVROLET CAPTIVA 2.0 LS 127 k.s Low power front wheel drive 2WD

Oprema:

▪ ABS
▪ TCS
▪ Мануелен клима уред со полен филтер
▪ Централно заклучување со далечинско отклучување
▪ 6 воздушни перничиња (фронтални, странични, завеси)

СТАНДАДНА ОПРЕМА LS
▪ Странични лајсни во боја на каросерија
▪ Магленки
▪ 8 звучници
▪ Трепкачи на ретровизори

ОПРЕМА - CHEVROLET CAPTIVA
▪ Стакло на петта врата со независно отварање и далечинско отклучување
▪ Електронски сигурносни ремени со 3 точки на затегање
▪ Кровни носачи
▪ Ретровизори во боја, со електрично прилагодување, склопување и греење
▪ Паркинг сензор - назад (кај моделите со 7 седишта)
▪ Деллива задна клупа (60-40), склпување во рамен под
▪ Брисачи со сензор за брзина на возилото
▪ Електрика на сите прозоци
▪ Браници, рачки, ретровизори бо боја на возилото, тонирани стакла
▪ Возачко седиште со мануелно прилагодување (висинско и лумбарно)
▪ RDS радио со MP3 CD player, со 6 звучници и аудио команди на волан
▪ Наслон за рака со кутија за предмети
▪ Полица за предмети, полица за компкат дискови, подни кутии, држач за картички
▪ Алуминумски фелни 7Ј x 16"
▪ Волан со висинско и длабинско прилагодување
▪ Прскалки за миење на предни светла
▪ Греачи на ветробранско стакло
▪ Cruise control
▪ Греење на предни седишта


Цена: 20.000 еур. со вкалкулиран ддв од 18 %

HYUNDAI TUCSON
Моќност: 140 KS
Врати: 5
Опрема:
2WD,
кодиран клуч,
подесиви фарови,
тонирани стакла,
ABS,
EBD,
алуминиумски бандажи,
воздушно перниче Х2,
подесиво седиште по висина,
далечинско отклучување,
централна брава,
аларм,
серво управувач подесив по висина,
електрични стакла,
електрично подесување ретровизори,
светла за магла,
клима уред,
кровни носачи...

Цена: 
23.580 eur. со вкалкулиран ддв од 18 %-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 14:27
Originally posted by vlad0 vlad0 напиша:

нргмкд дали чини новото мицубиши лансер што пристигна во македонија??


Новото Mitsubishi Lancer не е ништо ново освен каросериска изведба на веќе постоечкиот модел... Значи се што важи за седан изведбата важи и за хечбек верзијата... Моторите се истите, перформансите немаат разлика...
Најслабиот мотор од 1.5 ccm3 е сосема доволен за убаво да ја носи каросеријата... Можам и да извадам тест за возилото да прочитате, колку за да ги препознаете позитивните и негативните карактеристики...


-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 14:28
Originally posted by Sunny Sunny напиша:

Абе Енерџи од кај знаеш ти волку за коли бе? збунетост


Продажен менаџер бев во неколку авто компании кај нас во Мкд.
Воедно автомобилите ми се пасија уште од мали нозе..


-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: Sunny
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 14:29
демек сакаш да возиш,а? хи,%20хи...

-------------
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 14:35
Originally posted by Sunny Sunny напиша:

демек сакаш да возиш,а? хи,%20хи...


Сакам да возам.. а ти? намигнување


-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 14:38
Mitsubishi Lancer 1,5 - сепак семеен автомобил
Ако ги тргнеме на страна EVO моделите, Lancer никогаш не бил импресивен фамилијарен автомобил. Конк*рентите секогаш беа пред него во сите аспекти важни за таа класа на автомобили. Затоа, задачата на новиот Lancer е да ги привлече оние кои до сега купуваа Corolla или Civic Sedan, односно семејствата...
http://www.koli.com.mk/novosti_vnatresna.aspx?id=162#foto - Види фотографии http://www.koli.com.mk/novosti_vnatresna.aspx?id=162#komentar - Напиши коментар

Каков е однадвор    

Прво што паѓа во очи кога ќе се погледне Lancer е агресивната предна маска, која никого не остава рамнодушен, посебно не посилниот пол. Малите и широки налутени фарови и големите отвори за воздух се вистински празник за очите. Линиите извлечени од предниот дел продолжуваат и странично, во класична седан семејна лимузина и завршуваат во помалку инвентивен заден дел.На ваков агресивен дизајн штета е и да не се стават поголеми тркала – со основниот модел доаѓаат 16 инчни, но и тоа како би легнале 18-ки. За да дополнително нагласување на агресивноста, од Mitsubishi нудат безброј додатоци и спојлери за целата каросерија, со кои Lancer дури потсетува и на спортската EVO верзија. Ретко кој произведувач може да се пофали со тоа. Сет од спојлери, во вредност од околу 2.000 Евра имаше токму моделот кој го имавме на тест.

Каков е внатре

Ентериерот на Lancer е изведен во познатиот јапонски минималистички стил, со малку копчиња и чисти линии - едноставно и убаво. Простор има на претек и напред и назад, но јасно е дека малку е заштедено на материјалите од кои е изработен ентериерот – главно пластиката е помалку квалитетна и тврда на допир.

Простор

Lancer нуди простор на ниво на автомобилите од средната класа – класичната лимузинска каросерија придонесува за одличен комфор и на предните и на задните седишта. Напред, дури и повисоките патници ќе можат комфорно да се сместат, бидејќи простор има и во ширина и во должина. На задната клупа, просторот е лимузински и единствено може да има проблеми со просторот за нозете ако се смести некој многу висок патник во на предното седиште.

Големината на багажникот изнесува 400 литри, што е под просекот во класата. На сметка на повисоката задница за убав изглед одстрана оди високиот раб на товарање, а забележлив е и малиот отвор за багажникот. Факт е дека Lancer може да голтне доста багаж, но во класата постојат многу подобро организирани и пофункционални багажници.Удобност

Kaj Lancer постигнато е високо ниво на компромис помеѓу удобност и возни својства. Релативно е удобен, но не како кај најдобрите од класата. Поминува суверено преку поголемите дупки или нерамнини, но малку е несигурен кај помалите. Нерамнините се чувствуваат и слушаат, но ударите не се пренесуваат на телата на патниците, автомобилот е цврст и компактен.

На автопат, Lancer се однесува како поголем автомобил. Но, бучавата која ја произведува моторот при брзини над 110 km/h во најмала рака е неподнослива, па некогаш може и да засмета при зборувањето на телефон - нешто што сигурно нема да им се допадне на оние кои бараат семеен автомобил. Ова се чини делумно е и до менувачот со 5 степени – со шести степен буката и тоа како би се намалила!

Во градски услови  и при ниски вртежи моторот е тивок, а при кратките посилни притискања, спортскиот звук само ќе ги погали сетилата за слух, доаѓа како порачан за оние кои сакаат поспортски звук од моторот.

Ергономија

Дизајнерите на ентериерот на Lancer завршиле одлична работа – секоја команда и инструмент паѓаат природно во рака. Управувачот ги има вистинските димензии, а дебелата рачка на менувачот е поставена поблиску до воланот.

Командите се логично распоредени и нема многу копчиња кои ќе го оттргнат возачот од патот. Аудио системот е мошне лесен и едноставен за користење, па дури и командите на управувачот стануваат излишни. Кружните прекинувачи за климата, бидејќи се користат помалку, логично се поставени подолу, па за нив дури и не треба време за навикнување. Истото важи и за командите на управувачот – секое копче е на дофат на палците и е јасно обележано со сликичка!

За истакнување е и Bluetooth системот кој доаѓа со нивото на опрема Invite – по подесувањето е лесен за користење и овозможува разговори преку звучниците на автомобилот... и, што е најдобро, легален е за разговор додека се вози.

Материјали/Завршна обработка

Во Lancer е забележчиво дека е посветено големо внимание на деталите, но малите зјаеви помеѓу одлично склопените делови лесно ќе излажат неистренирано око – пластиката сепак е тврда и покалку квалитетна од некои конк*ренти, посебно од јапонските. Но, тоа и не треба да ја намали перцепцијата на квалитетен производ, каков и што е Lancer.

На пат    

Lancer е стабилен автомобил и сосема солидно се држи на пат. Но, факт е дека Golf, Focus, Civic, Mazda 3, па и Auris имаат подобри возни својства и се позабавни за возење.Мотор/Перформанси

Основниот мотор со зафатнина од 1,5 литри како да е измислен за нашиот пазар, каде за мотор со зафатнина над таа на Lancer се плаќа поголема акциза. Развива 109 КС при 6.000 врт/мин и 143 Nm при 4.000 врт/мин.

Како и секој јапонски мотор, и моторот на Lancer за да ја извлече декларираната сила мора да постигне високи вртежи. Во услови на градско секојдневно возење има сила и при пониските вртежи, за што најмногу е заслужна MIVEC технологијата на варијабилно подесување на отвореноста на вентилите. Но, при посилно притискање на педалата за гас, Lancer не се буни да се заврти до црвеното поле, кога моторот произведува одличен звук, но кога и нагло расте потрошувачката.

До 100 km/h, Lancer стигнува за 11,6 секунди, што не е лош резултат за основен модел и е подобар од 1,4 литарските бензинци на конк*рентите во класата. Максималната брзина пак изнесува 191 km/h, што е одличен резултат за ваков мотор и дури е и во рангот на 1,6 литарските бензинци во класата.

Возни својства

Стабилноста со која Lancer ги поминува свиоците е на солидно ниво, но и покрај мултилинк оската назад, возните својства не се на ниво на најдобрите компакти.  При побрзи влегувања во кривина, носот на Lancer знае да пролизга кон надворешноста од свиокот, и се добива чувство дека возите автомобил со голема маса. Слично е и кога се во прашање кочниците. Иако педалата се дозира лесно и не бара голем притисок за автомобилот нагло да забави, сепак кога кочењето е во прашање и тука Lancer e зад најдобрите во класата. Иако надворешниот изглед кажува нешто друго, сепак, во однос на возните својства, во класата има позабавни и поизбалансирани автомобили.

Сепак, за спортски расположените возачи, Mitsubishi ги нуди EVO моделите, кои имаат темелно преработена шасија и се во врвот кога се во прашање возните својства. Но се е работа на компромис, нели?

Управување/Менувач

Управувањето во Lancer, повторно, не е на ниво на името кое го носи. За низ град, односно за секојдневно возење управувачот е лесен и прецизен, но тоа чувство се намалува кога ќе се стигне до кривулести патишта. Ако се претера, управувањето станува непрецизно, посебно ако се поминуваат повеќе кривини одеднаш. Од друга страна, менувачот е одличен за користење – брзините се менуваат лесно и течно, тој одлично лежи во рака и е задоволство да се користи, но и тука ќе напоменеме дека е во рамките на просекот – останатите јапонски и германски конк*ренти моменто нудат подобри менувачи, француските се стандардно просечни. Сепак, ако го споредиме со менувачот на Kia cee’d на пример, Lancer сепак има одличен менувач.

Трошоци    

На нашиот пазар Lancer има навистина ниска цена и одлична опрема. Основниот модел чини 13.980 евра и нуди несебично богата опрема. За пофалба е и добрата потрошувачка на основниот мотор, но само при претпазливо и смирено возење.

Цена/Опрема

Моделот кој го имавме на тест беше опремен со нивото Invite и чини 15.480 евра. Нуди се што некој би посакал од опрема – ABS + EBD, ASC+TCS системи за стабилност и против пролизгување, 7 воздушни перничиња, автоматски клима уред со ладилник во фиоката, серво управувач, целосна електроника, радио со CD+MP3 со 6 звучници, 16 инчни алуминиумски тркала, патен компјутер, кодиран клуч, Bluetooth конекција за мобилен телефон со говорни команди, управувач и менувач во кожа, рачки и ретровизори во боја на каросерија, пониклувани делови од внатрешноста и пониклувани лајсни на вратите. Овој модел, би бил и препорака од гамата на Lancer, бидејќи за не многу висока цена, нуди опрема која не се сретнува ниту во моделите од средната класа.

Сепак, ако не барате многу, основниот модел, за цена од 13.980 евра, нуди ABS+EBD, 7 воздушни перничичња, мануелен клима уред, серво управувач подесив по висина, целосна електроника, радио со CD+MP3 со 4 звучници, патен компјутер и кодиран клуч. Интересно, некарактеристично за фамилијарен автомобил, Lancer нуди високо ниво на персонализација. Тестираниот примерок беше опремен со цел сет спојлери, сензори за паркирање, заштитници за сонце на задните стакла, светла за магла, сет за детско седиште и аларм, со што цената се качува за околу  2.000 евра. Вредно е да се спомне дека има преку 40 различни спојлери за декорирање на надворешноста, како и голем избор на алуминиумски тркала, нешто што не ниту еден друг модел од класата моментно не може да понуди.Потрошувачка

Фабричките податоци кажуваат дела Lancer троши 6,4 литри во просек, односно 5,4 на отворено и 8,2 литри во град. Реално, моторот троши околу 1 литар повеќе. што и понатаму е добар резултат за мотор со 109 КС во семејна лимузина. Со малку поагресивно возење лесно може да потрошите и преку 10 литри во град.

Безбедност    

Новиот Lancer во хечбек изведба доби одлични 5 ѕвездички на новите построги тестови на EuroNCAP, но во моментов не можеме да потврдиме дека истиот резултат важи и за седан верзијата и покрај тоа што EuroNCAP вели дека рејтингот важи за сите хечбек возила продавани по 18 Февруари. Сепак, нема причина да се сомневаме во безбедноста на Lancer, бидејќи тој уште во основното ниво на опрема има 7 воздушни перничиња, активни потпирачи за глава, појаси со автоматско затегнување во случај на судир и ABS+EBD.

За кого не е овој автомобил    

Во Lancer нема да се пронајдат оние кои бараат спортски автомобил и покрај таквиот изглед на автомобилот. Основниот мотор не нуди некои спортски перформанси, а ниту подвозјето е така подесено за да овозможи максимална забава во возењето. Секако, во понуда е и бензинецот 1,8 со 143 КС, но за правите фанови на спортското возење, на пазарот има други модели.

За кого е овој автомобил

Ниската цена, добрата опрема, економичниот мотор и пространата внатрешност, најмногу ќе им се допаднат на љубителите на класичните троволуменски лимузини. Значи сите кои сакаат на изглед спортски, но сепак посмирен седан автомобил, со меко и удобно возење и ниски трошоци, нека не мислат многу. Само пуштете го радиото погласно кога ќе тргнете на пат - моторот навистина е бучен!-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 18:59
ЕнЕрЏи, си го ѕирнал во живо количево? Појди уште утре да го видиш ако не ти е до сега, и ако имаш шанса закажи си тест возење, нема да зажали, верувајголема%20насмевка

Јас бев импресиониран. Многу опрема, големо багажниче, убаво поставени управувачки елементи, голем преден ветробран....

е , сега, минус е дизајнот на ентериерот. Незгодните седишта (за мој вкус), управувачот што не лежи в раце и + што нема фелни во основен пакет.

А како екстра во понудата го гледам тоа што има многу агресивна муцка и многу јакиот мотор.

Пишува дека оди 191 на сат, така?
Колата достугнува и преку 200 (мислам точно 215 на сат), 100% пороверена информација, машината корни...

е сега еден минус на таа кола е што пневматиците што ги ставаат фабрички не се за европскиве патишта и имаат ептен мизерни перформанси. Друго колата е без мананамигнување


-------------


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 18:09
Iskreno sum ja imal na nekolku dena, i ne me ima premnogu vooduseveno.. Motorot e soliden, ubavo izraboten, no sepak so mnogu maani.. ednostavno premnogu dupki vo zabrzuvanjeto se pojavuvaat, znae cesto da omalaksa na pogolemi obrtai, stanuva premnogu bucen... okolu dizajnot na predniot del nemam zborovi.. duri e preubav, no za razlika od nego zadniot del bara golema dorabotka, premnogu e sterilen...... vnatresnosta e sosema solidna i pregledna, no ne mi se dopagja kvalitetot na materijalite koi se vgradeni.. sepak za vozilo so taa cena, mozele da vgradat malce pofini i pokvalitetni materijali....
Se na se, moj zaklucok e deka cenata treba malce da se simne, ili da se vlozi uste malce, kako bi ja opravdal segasnata cena....
Vo globala bi mu dodelil sredna pozicija vo negoviot segment...


-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 18:12
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:Пишува дека оди 191 на сат, така?
Колата достугнува и преку 200 (мислам точно 215 на сат), 100% пороверена информација, машината корни...Iskreno motorot ne razviva povekje od 195 km/h, i dodeka ja dostigne taa brzina potrebno mu e golemo zabrzuvanje i dolg period... 215 km/h moze da go opravda 1.8 motorot, cija maks. brzina e toa... istiot podatok se pojavi kaj Opel Astra 1.4 i GTC, koja najprvo tvrdea deka dostiga maks. 195 km/h, po sto se ispostavi deka max. brzina na ova vozilo e ne povekje od 184 km/h....


-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 19:37
100% дига преку 200...
ај по ЛП ќе ти пишамголема%20насмевка

во врска со дизајнот и јачината....
Назад фали потполнување, ептен е празно и грубо, ама предницата е доволно силна за да се одржи рамнотежа...

Нормално дека е слаб ако го споредуваш со ѕверката твоја...
спореди го со неговите конк*ренти.... октавиа 1.4, пежо 308 1,4, астра 1.4.... и ќе видиш дека стварно е најдобарнамигнување 109 коња се, не се малце....
голф за тие пари има 59 (80), исто толку и шкода, пежо нуди 95 коња,Астра нуди 89коња.....


-------------


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 09.Јануари.2010 во 09:51
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

100% дига преку 200...
ај по ЛП ќе ти пишамголема%20насмевка

во врска со дизајнот и јачината....
Назад фали потполнување, ептен е празно и грубо, ама предницата е доволно силна за да се одржи рамнотежа...

Нормално дека е слаб ако го споредуваш со ѕверката твоја...
спореди го со неговите конк*ренти.... октавиа 1.4, пежо 308 1,4, астра 1.4.... и ќе видиш дека стварно е најдобарнамигнување 109 коња се, не се малце....
голф за тие пари има 59 (80), исто толку и шкода, пежо нуди 95 коња,Астра нуди 89коња.....


Искрено, јас ја возев неколку дена и со полна папуча на гас, едвај стигна до 192 км/ч.

Ја добив лп и можам да ти кажам, дека секое возило врз кое фабриката врши тестирања, дека се изведува во идеални услови, под максимално оптеретување на самото возило. Од сликата јас искрено неможам да заклучам дали тој што сликал, вози мотор 1.5, или 1.6, дали е сам во кола, и дали е на надолнина.. Искрено мене ми се има случено, астрата во одреден момент на правец со убава надолнина да ми покаже 260 км/ч што на стандарден правец без надолнина макс. е 250 км/ч.... затоа сакам да ти кажам, дека тестирањата што ги врши фабриката во врска со брзината најпрво ги врши со фиксирање на возилото, а потоа го врши на идеални тест патеки. Само тестирањата за потрошувачката се вршат под минимални оптеретувања и во услови каде што не се симулира премногу метеж или на идеални автопатишта, па доаѓаат до дадените вредности во каталозите, кои нашите дилери си сакаат да си ги менуваат со намалување на параметрите во нив, како на пр. намалуваат приказ на потрошувачка најчесто и до 2-3 литри кај големите потрошувачи, ја зголемуваат макс. брзина кај најатрактивните модели за продажба, ја зголемуваат вредноста кај забрзувањето и макс. брзина кај спортските модели, само за да добие малце повеќе на атрактивност самото возило....
Пак ќе кажам... мора да се знае под какви услови е сликана километражата...


-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 09.Јануари.2010 во 15:56
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

100% дига преку 200...
ај по ЛП ќе ти пишамголема%20насмевка

во врска со дизајнот и јачината....
Назад фали потполнување, ептен е празно и грубо, ама предницата е доволно силна за да се одржи рамнотежа...

Нормално дека е слаб ако го споредуваш со ѕверката твоја...
спореди го со неговите конк*ренти.... октавиа 1.4, пежо 308 1,4, астра 1.4.... и ќе видиш дека стварно е најдобарнамигнување 109 коња се, не се малце....
голф за тие пари има 59 (80), исто толку и шкода, пежо нуди 95 коња,Астра нуди 89коња.....


Искрено, јас ја возев неколку дена и со полна папуча на гас, едвај стигна до 192 км/ч.

Ја добив лп и можам да ти кажам, дека секое возило врз кое фабриката врши тестирања, дека се изведува во идеални услови, под максимално оптеретување на самото возило. Од сликата јас искрено неможам да заклучам дали тој што сликал, вози мотор 1.5, или 1.6, дали е сам во кола, и дали е на надолнина.. Искрено мене ми се има случено, астрата во одреден момент на правец со убава надолнина да ми покаже 260 км/ч што на стандарден правец без надолнина макс. е 250 км/ч.... затоа сакам да ти кажам, дека тестирањата што ги врши фабриката во врска со брзината најпрво ги врши со фиксирање на возилото, а потоа го врши на идеални тест патеки. Само тестирањата за потрошувачката се вршат под минимални оптеретувања и во услови каде што не се симулира премногу метеж или на идеални автопатишта, па доаѓаат до дадените вредности во каталозите, кои нашите дилери си сакаат да си ги менуваат со намалување на параметрите во нив, како на пр. намалуваат приказ на потрошувачка најчесто и до 2-3 литри кај големите потрошувачи, ја зголемуваат макс. брзина кај најатрактивните модели за продажба, ја зголемуваат вредноста кај забрзувањето и макс. брзина кај спортските модели, само за да добие малце повеќе на атрактивност самото возило....
Пак ќе кажам... мора да се знае под какви услови е сликана километражата...
под какви услови е сликано, исрено не знам. Знам дека фраеров е еден од поголемите мајстори зад управувач до сега што ги знам и дека си застанува со појаки коли (сепак, не претерано) и дека ги јаде обавезноголема%20насмевка

Е, сега како му успеало да го постигне ова - не знам, ама сигурен сум дека ќе го постигнеш и ти ако пониетишнамигнувањеголемо%20гушкање


-------------


Постирано од: aurelianus
Датум на внесување: 15.Јануари.2010 во 10:30
одреден момент на правец со убава надолнина да ми покаже 260 км/ч...
 
 
...kaj najde kaj nas ubava nadolnica za da mozes so Astrata da krenes 260km/h?
 
p.s. 260km/h so  Astra kaj nas ,nema sansa da vozis,se razbira podolgo od 2-3 km.normalno ako saka covek da pozivee malku...


-------------
8"


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 15.Јануари.2010 во 12:24
нема кај нас, ама има накај Будимпешта и накај Виена... среќа

-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 15.Јануари.2010 во 12:26
Инаку Астрата има точно 210 к.с.... макс. брзина моментално и е 250 км/ч на правец... мерено накај Ниш.... 

-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: somoteitbe
Датум на внесување: 16.Јануари.2010 во 23:36
Luge dajte mislenje za Qashkaito so 1.5dCi ili so 2.0 dCi dizel motor (mislam deka e renoov motor)posebno za prviot me interesira oti imam mnogu kontroverzni informacii za nego kako mnogu los motor ak e istiot od Meganot.
Thanx


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 17.Јануари.2010 во 03:31
Iskreno NISSAN QASHQAI 1.5 dCi e mnogu ubavo vozilo od klasata na SUV. Motorot kako motor samiot po sebe e mnogu dobar, pogotovo generacijata II sto ja izvadija od nego (da toa e istiot renoov motor sto se vgraduva vo Renoovite avtomobili).... Inaku Renault e spostvenik na 65 % od akciite na NISSAN t.e negov dominanten sopstvenik..... Mnogu e stedliv, a voedno i dovolno silen... Mislam deka ne e bas za vo karoserijata na Qashqaito, no za vo gradski uslovi kade i 85 % od svojot vek vozilata pominuvaat e sosema dovolen. Na otvoren pat mu nedostasuva sila, i pri brzina pogolema od 130 km/h, navistina se osekja nedostatokot na sila, i pritoa pocnuva da sozdava golema vibracija. Motorot 2.0 dCi e vekje prikazna za sebe. Silen, tivok, so mn. smiren rezim na rabota.. Odlicno se vklopuva vo Nissanot. Inaku celosen vpecatok za Nissanot e deka e sosema komforen, kvalitetno izraboten, vnatresno e ubavo ureden, so meki i fini linii. Nadvoresnosta dava vpecatok na seriozno no i vozilo nameneto za zabava... So eden zbor, ubavo vozilo. Malce kaj cenata e promaseno, smetam deka e povisoka otkolku sto treba, no donekade i opravdano, ako se zeme ogled kvalitetot na materijalite sto se vgradeni vo nego...Ako imas plan da zemes NISSAN QASHQAI nema da zgresis.. Imav prilika da go vozam 3 dena do Perg vo Avstrija i mozam da kazam sosema pofalni zborovi za nego.... 

-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: alekso_2000
Датум на внесување: 30.Јануари.2010 во 16:52
Originally posted by somoteitbe somoteitbe напиша:

Luge dajte mislenje za Qashkaito so 1.5dCi ili so 2.0 dCi dizel motor (mislam deka e renoov motor)posebno za prviot me interesira oti imam mnogu kontroverzni informacii za nego kako mnogu los motor ak e istiot od Meganot.
Thanx


Се е во ред и со двата мотори кои се вградуваат во Нисанот но првиот односно 1.5 го биет лош глас затоа што тоа е сепак мал мотор за онолкава каросерија и сите тие редуктори и диференцијали !!!
Тоа е нешто слично со Југо 45 и Југо 55 !!!

-------------
car's freack


Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 22.Февруари.2010 во 16:41
еј....
ај малце побрзински одговор ми требатрепкање

Ми се појави малце пења во маслото....
сеа чаре какво има? Морам ли да го сменувам маслото или...?


-------------


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 06:32
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

еј....
ај малце побрзински одговор ми требатрепкање

Ми се појави малце пења во маслото....
сеа чаре какво има? Морам ли да го сменувам маслото или...?


1. Kakvo maslo koristis?
2. Kolku vreme i km imas pominato otkako si go smenil masloto?
3. Koga posleden pat go smeni masloto dali go smeni i filterot?
4. Dali doturas od istoto maslo vo motorot, ili go mesas so drug tip?
5. Kakov cad (po boja) izleguva od auspuhot na voziloto?
6. Dali motorot go ima promeneto rezimot na rabota, kako i zvukot?
-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 06:33
Voedno ako se pojavuva pena vo masloto, mozebi doslo do mesanje na voda so masloto, preku samiot dihtung na glavata, ili napuknuvanje na blokot....

-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 09:48
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

еј....
ај малце побрзински одговор ми требатрепкање

Ми се појави малце пења во маслото....
сеа чаре какво има? Морам ли да го сменувам маслото или...?


1. Kakvo maslo koristis?
2. Kolku vreme i km imas pominato otkako si go smenil masloto?
3. Koga posleden pat go smeni masloto dali go smeni i filterot?
4. Dali doturas od istoto maslo vo motorot, ili go mesas so drug tip?
5. Kakov cad (po boja) izleguva od auspuhot na voziloto?
6. Dali motorot go ima promeneto rezimot na rabota, kako i zvukot?
јас колку што знам тоа е индикатор на вода во маслото... е сега, што е причинител абер немамтага

Пошто имам релативно малце поминато со Аудиот (пошто го возам само низ град) некаде пред околу 500 километри (според таксот) поминати е сменето масло сосе филтер, тоа уште кај претходниот газда. Јас масло немам менувано и исто така не знам што масло има ставано.
ДОлу меѓу картерот и блокот приметувам незначително капење на масло , па можи преку тоа место да влегува вода.  Е сега, пошто маслото ја премина минималната граница треба да дотурам малце, па еве кажете какво да и туран, не можам цело да го менувам освен ако не е ептен кнап работава со пенава...

Звукот не се смени, ама малце подолго вергла при палење. Дали саухот може нешто (иако мислам дека не) да смени во тоа, пошто престанав да го користам??? Чудно ми е што скоро и да не излегува чад низ ауспухот... нз што е финтатаизненадување


-------------


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 10:00
...nisto strasno ne e pojavata na pena na kapaceto za maslo.
toa e samo kondenzacija,pogotovo sto ja VOZIS NA KRATKI RELACII..
 


-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 17:05
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

еј....
ај малце побрзински одговор ми требатрепкање

Ми се појави малце пења во маслото....
сеа чаре какво има? Морам ли да го сменувам маслото или...?


1. Kakvo maslo koristis?
2. Kolku vreme i km imas pominato otkako si go smenil masloto?
3. Koga posleden pat go smeni masloto dali go smeni i filterot?
4. Dali doturas od istoto maslo vo motorot, ili go mesas so drug tip?
5. Kakov cad (po boja) izleguva od auspuhot na voziloto?
6. Dali motorot go ima promeneto rezimot na rabota, kako i zvukot?
јас колку што знам тоа е индикатор на вода во маслото... е сега, што е причинител абер немамтага

Пошто имам релативно малце поминато со Аудиот (пошто го возам само низ град) некаде пред околу 500 километри (според таксот) поминати е сменето масло сосе филтер, тоа уште кај претходниот газда. Јас масло немам менувано и исто така не знам што масло има ставано.
ДОлу меѓу картерот и блокот приметувам незначително капење на масло , па можи преку тоа место да влегува вода.  Е сега, пошто маслото ја премина минималната граница треба да дотурам малце, па еве кажете какво да и туран, не можам цело да го менувам освен ако не е ептен кнап работава со пенава...

Звукот не се смени, ама малце подолго вергла при палење. Дали саухот може нешто (иако мислам дека не) да смени во тоа, пошто престанав да го користам??? Чудно ми е што скоро и да не излегува чад низ ауспухот... нз што е финтатаизненадување


Мој совет ти е, да го промениш маслото, бидејќи незнаеш какво масло е претходно ставено (во принцип не се мешаат масла со различна градација како на пр. 15 / 40 со 20/50), и да го промениш филтерот за масло. Моја препорака е да ставиш моторно масло со градација САЕ 20 W 50 ALL CLIMATE, бидејќи тоа погусто масло, твојот мотор е доста истрошен, а воедно доаѓаат и жешки денови каде што маслото дополнително се растенчува од топлината... Можеш да му ставиш Приста, ИНА... сосема добри масла се со ниска цена. И доколку можеш стави некој адитив во моторот, кој дополнително ќе ја смири буката од моторот и ќе му го продолжи малце векот на користење...

Втора работа е ако можеш да ставиш 1 шишенце адитив во горивото, кое има својство на чистење на каналите за дотур на гориво од резервоарот до моторот, како и да направиш едно темелно чистење на карбураторот со дизните...И да монтираш едно филтерче за гориво пред влезот во карбураторот.
Трета работа... Промени ги свеќичките и каблите кои одат од разводна капа до свеќици.

Направи едно дополнително штелување на вентилите.

За капењето меѓу моторот и блокот, треба да направиш промена на дихтунгот.

Сево ова нема да те кошта повеќе од 2-3000 денари, 1 ден работа највеќе 2, а ќе добиеш сигурно на намалена потрошувачка и помирен мотор.-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 17:12
За подолгото верглање, мислам дека е убаво да го провериш палењето и платинката во разводникот.. Може и да е дотраена па да лепи...Или да го има изместено тајмингот на палење.

Инаку убаво е да ја палиш колата под саух. Новите автомобили имаат автоматски електронски саух, а старите имаат рачен. Пали ја колата под саух и барем 2-3 мин после палење остави ја да работи под саух, и нека работи во место, за да може маслото убаво да се крене и да се рашири во моторот, пред да почнеш да ја возиш...

Јас променив 4-5 коли и покрај трки со нив, ниеднаш не сум ја донел со фаза на ремонт.. Редовен сервис, убаво одржување и ме терале и по 100 и кусур илјади без некои проблеми околу моторот освен ситните потрошни материјали. 

-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 24.Февруари.2010 во 16:24
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

еј....
ај малце побрзински одговор ми требатрепкање

Ми се појави малце пења во маслото....
сеа чаре какво има? Морам ли да го сменувам маслото или...?


1. Kakvo maslo koristis?
2. Kolku vreme i km imas pominato otkako si go smenil masloto?
3. Koga posleden pat go smeni masloto dali go smeni i filterot?
4. Dali doturas od istoto maslo vo motorot, ili go mesas so drug tip?
5. Kakov cad (po boja) izleguva od auspuhot na voziloto?
6. Dali motorot go ima promeneto rezimot na rabota, kako i zvukot?
јас колку што знам тоа е индикатор на вода во маслото... е сега, што е причинител абер немамтага

Пошто имам релативно малце поминато со Аудиот (пошто го возам само низ град) некаде пред околу 500 километри (според таксот) поминати е сменето масло сосе филтер, тоа уште кај претходниот газда. Јас масло немам менувано и исто така не знам што масло има ставано.
ДОлу меѓу картерот и блокот приметувам незначително капење на масло , па можи преку тоа место да влегува вода.  Е сега, пошто маслото ја премина минималната граница треба да дотурам малце, па еве кажете какво да и туран, не можам цело да го менувам освен ако не е ептен кнап работава со пенава...

Звукот не се смени, ама малце подолго вергла при палење. Дали саухот може нешто (иако мислам дека не) да смени во тоа, пошто престанав да го користам??? Чудно ми е што скоро и да не излегува чад низ ауспухот... нз што е финтатаизненадување


Мој совет ти е, да го промениш маслото, бидејќи незнаеш какво масло е претходно ставено (во принцип не се мешаат масла со различна градација како на пр. 15 / 40 со 20/50), и да го промениш филтерот за масло. Моја препорака е да ставиш моторно масло со градација САЕ 20 W 50 ALL CLIMATE, бидејќи тоа погусто масло, твојот мотор е доста истрошен, а воедно доаѓаат и жешки денови каде што маслото дополнително се растенчува од топлината... Можеш да му ставиш Приста, ИНА... сосема добри масла се со ниска цена. И доколку можеш стави некој адитив во моторот, кој дополнително ќе ја смири буката од моторот и ќе му го продолжи малце векот на користење...

Втора работа е ако можеш да ставиш 1 шишенце адитив во горивото, кое има својство на чистење на каналите за дотур на гориво од резервоарот до моторот, како и да направиш едно темелно чистење на карбураторот со дизните...И да монтираш едно филтерче за гориво пред влезот во карбураторот.
Трета работа... Промени ги свеќичките и каблите кои одат од разводна капа до свеќици.

Направи едно дополнително штелување на вентилите.

За капењето меѓу моторот и блокот, треба да направиш промена на дихтунгот.

Сево ова нема да те кошта повеќе од 2-3000 денари, 1 ден работа највеќе 2, а ќе добиеш сигурно на намалена потрошувачка и помирен мотор.

аеееееееееееее..... полека бре ... изненадување(плазење)

многу е ова....

Пари за масло менување не планирам освен ако не е ептен кнап работата, пошто и вака сум во давачки до гуша и за гориво едвај тргам на странатага

моторот е ремонтиран и испарителот ич не дува, така да од готово не си правам вересија. Колата има (да се рече) нов карбуратор, а што се однесува до адитивите ни на крај памет не ми паѓаат такви работи пошто и вака е добар. Филтер за гориво морам да ставам од пусти страв да не влета некоја мушичка в карбуратор како што си го заборавам јас капачето од резервоарот отвореноголема%20насмевка

Кабли, свеќици - тоа за месец дена ако дојдат на ред , кога ќе се фарба колатасреќа

Штеловање вентили - нема теорија... пошто аупухот ми е сиот ренде така да тој е приоритет

А за капењето ќе сменам дихтунг ако не прекини со додатно притегнување шрафови...

сепак... можеби не е ништо сериознонамигнување-------------


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 25.Февруари.2010 во 05:32
Друже, но ти незнаеш претходно какво масло е ставено, и неможеш да правиш експерименти со маслата.. Може има ставено полу или фул синтетчко масло... И сега за да му дотуриш ќе ставиш некое обично и ќе дојде до мешање на маслата и на крај да испадне држ ме мајко..
Ако дотураш, дотурај од тоа тој тип што го има внатре. Ако незнаеш кое е и какво е, поарно смени го... Како и да е... 4 литра масло по 150-200 ден, се 600-800 ден.. Не ја вози 2-3 дена колата, ќе смениш масло.. ете ти заштеда која подолгорочно ќе се исплати.. Во наредни 5000 км ќе бидеш раат...
Значи пак ќе ти кажам, и не слушај мајстори по градот.. Масла не се мешаат.... Само ако се со иста градација...-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 25.Февруари.2010 во 05:37
Ако е веќе ремонтиран мотор, тоа подразбира, менување клипови, хилзнување, обработка на радилица, промена на карики, и промена или шлајфување на вентилите, рамнење глава, промена на сите дихтунзи и сл.
Што значи испарителот т.е одушник не треба ни да има извадено вон моторот. Ако има испарител кој е завртен надоле - нагоре, тогаш има проблем и не е правен целосен ремонт...


-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: fotoja
Датум на внесување: 01.Март.2010 во 10:30
zdravo,
i mene motorot vo posledno vreme na Astra G e pobucen i povoznemiren :)
druze "volkswagen" vels deka moze da se stavi aditiv za smiruvanje, toa e vremeno resenie ili..?
" И доколку можеш стави некој адитив во моторот, кој дополнително ќе ја смири буката од моторот и ќе му го продолжи малце векот на користење..."

Dali ima nekoi stetni posledici aditivot, i koi bi bile moznite pricini da motorot pocnuva da bide pobucen... i toa ne sekogas odvreme navreme mu se slucuva.Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 01.Март.2010 во 12:39
значи вака...
ЕнЕрЏИ го рече тоа за адитивот... до сега јас никад не сум ставал среќа

Пред се .... дизел или бензин е колата?-------------


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 01.Март.2010 во 15:58
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

значи вака...
ЕнЕрЏИ го рече тоа за адитивот... до сега јас никад не сум ставал среќа

Пред се .... дизел или бензин е колата?

 
 
 
 
..garant stavil crveno gorivo!не


-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 01.Март.2010 во 16:48
Originally posted by fotoja fotoja напиша:

zdravo,
i mene motorot vo posledno vreme na Astra G e pobucen i povoznemiren :)
druze "volkswagen" vels deka moze da se stavi aditiv za smiruvanje, toa e vremeno resenie ili..?
" И доколку можеш стави некој адитив во моторот, кој дополнително ќе ја смири буката од моторот и ќе му го продолжи малце векот на користење..."

Dali ima nekoi stetni posledici aditivot, i koi bi bile moznite pricini da motorot pocnuva da bide pobucen... i toa ne sekogas odvreme navreme mu se slucuva.Jas preporacav stavanje aditiv kaj motori koi imaat pominato nad 100 000 km. Na nov motor sigurno ne bi mu stavil aditiv. Inaku aditivot i te kako znae dobro da deluva kaj postar motor.
Sto se odnesuva za bucavata i tresenjeto, t.e oscilacii vo rezimot na rabotata, moze da bide najvekje od gorivoto. Zavisi kade stavas gorivo. Makpetrol na site pumpi nema isto gorivo. Go klasificiraat, razreduvaat i sekoja pumpa si ima klasifikacija. Jas najubavi rezultati so makpetrol gorivata imam oseteno na benzinskata vo Vlae, koja e vo pravec na skopje, isto i na benzinskata kaj Rumunska bolnica. Mozam toa da go vidam spored pominatata kilometraza na astrata. Luk Oil imaat mnogu loso gorivo. Za privatnive ne se osuduvam da stavam od pricina sto go zemaat od Okta ili od drugo mesto, i nekako mi e somnitelno. Ne sakam da eksperimentiram.
Probaj na Astrata da stavas gorivo od edna pumpa i ke vidis razlika vo rezultatite. Ako ispadne deka ne e do gorivoto, odi na servis. Moze da e drug problem.

Kako i da e. Na dizel motori koi imaat pominato nad 100 000 km. preporacuvam aditiv za motorot, kako i aditiv za naftata.
-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: fotoja
Датум на внесување: 01.Март.2010 во 17:11
benzin e kolata, nemam stavano nikakvo ujdurma benzin...


Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 01.Март.2010 во 17:18
абе не и е ништо... нова кола енамигнување

Земи повози ја малце , нагази ја до црвена зона на вртежи и ќе си се среди сето што заебава, нема гајле таа кола, бесмртна еголема%20насмевка


-------------


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 01.Март.2010 во 17:23
Originally posted by fotoja fotoja напиша:

benzin e kolata, nemam stavano nikakvo ujdurma benzin...


Dali igra strelkata na obrtomerot. Ako varira togas e do elektronikata. A moze i nekoj drzac na motorot da e otkacen ili skinat pa da drma i trese od nego.
Dali ispusta plav ili crn dim od auspuh?


-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 01.Март.2010 во 17:24
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

абе не и е ништо... нова кола енамигнување

Земи повози ја малце , нагази ја до црвена зона на вртежи и ќе си се среди сето што заебава, нема гајле таа кола, бесмртна еголема%20насмевка


Ne e taka ednostavno kaj modernite injection motori. Eden kup elektronika e odgovorna za motorot. Da e karburatorska ajde de. Ama moderen motor ne saka premnogu brkanje.


-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 02.Март.2010 во 09:13
sondata na katalizatorot e zaprljana....izduvaj ja malku nadvor od gradov...

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: fotoja
Датум на внесување: 02.Март.2010 во 19:02
strelkata ne na brzinometarot ne igra, go imam videno toa kaj postarite modeli...

Sepak Astra G ne e nova 8 godini e stara, no ima nekoj kompjuter i elektronika koja go regulira rabotenjeto na motorot...

dali i sto bi mozel tuka da stori aditivot za smiruvanje na motorot neznam...
moze malku da se izduva nadvor od gradot , no ne mi se veruva deka ke izmeni nesto...


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 03.Март.2010 во 10:48

auspuhot ako e od desna strana ,moze da se sluci da nema dovolen izduv i go gusi motorot...ako e od leva,proveri go dali e zaprljan..napolnet so sagji...gubre...itn...

pa ne ni kaza benzin li e,dizel..plin..
ako ti e plin,frli go vo otpad...sjebano e sve unutra..


-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: alekso_2000
Датум на внесување: 05.Март.2010 во 10:48
Дали свирката на пежо 206 имат врска со лентата за Воздушното перниче на воланот???
Пред некое време при полно вртење во лево почнуваше да ми трепкат сијаличето за Воздушно перниче !!!
сега ми откажа свирката !!!

-------------
car's freack


Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 05.Март.2010 во 11:06
контактите се 100%

ако можиш извади го воланот, потстегни ги контактите, ќе се среди... ми има и мене правено така со свирката


-------------


Постирано од: fotoja
Датум на внесување: 05.Март.2010 во 16:55
Originally posted by fotoja fotoja напиша:

strelkata ne na brzinometarot ne igra, go imam videno toa kaj postarite modeli...

Sepak Astra G ne e nova 8 godini e stara, no ima nekoj kompjuter i elektronika koja go regulira rabotenjeto na motorot...

dali i sto bi mozel tuka da stori aditivot za smiruvanje na motorot neznam...
moze malku da se izduva nadvor od gradot , no ne mi se veruva deka ke izmeni nesto...


Na benzin e kolata, i od makpetrol polnam, najcesto nova zeleznicka i debar maalo.
me buni zosto odvremenareme se menuva rezimot na rabotenje na motorot i glasnosta...

-------------
Znaes kolkava e kaznata za pojasot, me prasa... : )))


Постирано од: fotoja
Датум на внесување: 05.Март.2010 во 16:57
Originally posted by zagor zagor напиша:

auspuhot ako e od desna strana ,moze da se sluci da nema dovolen izduv i go gusi motorot...ako e od leva,proveri go dali e zaprljan..napolnet so sagji...gubre...itn...


pa ne ni kaza benzin li e,dizel..plin..
ako ti e plin,frli go vo otpad...sjebano e sve unutra..
Originally posted by fotoja fotoja напиша:

Originally posted by fotoja fotoja напиша:

strelkata ne na brzinometarot ne igra, go imam videno toa kaj postarite modeli...

Sepak Astra G ne e nova 8 godini e stara, no ima nekoj kompjuter i elektronika koja go regulira rabotenjeto na motorot...

dali i sto bi mozel tuka da stori aditivot za smiruvanje na motorot neznam...
moze malku da se izduva nadvor od gradot , no ne mi se veruva deka ke izmeni nesto...


Na benzin e kolata, i od makpetrol polnam, najcesto nova zeleznicka i debar maalo.
me buni zosto odvremenareme se menuva rezimot na rabotenje na motorot i glasnosta... izduvot e na leva strana, taka da ...


-------------
Znaes kolkava e kaznata za pojasot, me prasa... : )))


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 05.Март.2010 во 18:53
Originally posted by alekso_2000 alekso_2000 напиша:

Дали свирката на пежо 206 имат врска со лентата за Воздушното перниче на воланот???
Пред некое време при полно вртење во лево почнуваше да ми трепкат сијаличето за Воздушно перниче !!!
сега ми откажа свирката !!!


Se sozdava kontakt kaj volanot so polno vrtenje vo desno ili levo, pa pravi mala zbrka vo kompjuterot. Pojdi do servis ke ti go sredat. Ne cepkaj na svoja raka i po neovlasteni serviseri.


-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: Avtopomos
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 01:36
Bi sakal da prasam dokolku mozete da mi pomognete. Sega vo rok od 1-2 meseci treba da kupam avtomobil na staro do 4500 evra.Inaku sum student na 2godina na fakultet i baram avtomobil koj bi imal posportski izgled a voedno i dobar motor za da ne odam sekoja nedela na servis. Voziloto bi trebalo da bide od 2001 i da ima pominato do 100000 ovie uslovi mi gi postavi tatkomi.Bi ve zamolil za nekoja preporaka.


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 03:18
Probaj so Honda Civic ili CRX... tie se taka posportski... e sega bas okolu godinata i cenata nemozam bas da komentiram... zasto ima mnogu raboti koi zavisat... sakas da vklopis dobro vozilo so dobar motor i performansi, a da ne platis skapo..
I voedno dali baras vozilo od Makedonija ili vozilo od nadvor?
Da znaeme sto da barame...
-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 03:39
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=129459273&__lp=21&scopeId=C&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&sortOption.sortOrder=ASCENDING&makeModelVariant1.makeId=900&makeModelVariant1.modelId=7&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&minPowerAsArray=87&minPowerAsArray=KW&vehicleCategory=Car&segment=Car&fuels=PETROL&minFirstRegistrationDate=2001-01-01&ambitCountry=DE&transmissions=MANUAL_GEAR&siteId=GERMANY&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&export=ALSO_EXPORT&customerIdsAsString=&lang=en&pageNumber=1 - Alfa Romeo 147 1.5 T.spark - 118 k.s - 2001 god. 103 000 km.
-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 03:52
http://www.pazar3.mk/ViewItem.aspx?itemId=706012 - Golf IV - 1.4 16V na Mk.tablici-2001 god - 130 000 km...

-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: Avtopomos
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 11:33
Znaci ne baram avtomobil so performansi tuku naprotiv postedliv avtomobil no so posportski izgled. Fala za sugestiite posebno mi se dopadna alfata i ja gledav vo Slovenija no tamu se malce poskapi od 4500 pa nagore idat.


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 11:40
Моја препорака е ако одиш на штедлива варијанта, а бараш возило со слик изглед да побараш Хонда или Тојота... убав изглед, доста издржливи машини, убав перформанс, а воедно и економичност... Значи сосема доволно би ти бил 1.4 16 в 90 к.с моторот кај Хонда. Моја лична препорака ти е тоа... Верувај нема да згрешиш.. А воедно и не се држи стриктно до цената или годината... секогаш може постаро возило да те изненади пријатно, за разлика од поново.... 

-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: Avtopomos
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 11:48
Pa dobro znaci imam gledano se i sesto i favoriti mi se peugeot 307, seat ibiza, golf 4, opel astra, polo, alfava sto mi ja pokaza bas super e i toa bi bil krugot. Ako imas nesto novo pisi. Inaku ne mi prai razlika dali e od stranstvo ili od ovde.Fala


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 11:53
Значи крајна цена што можеш да платиш за колата со сите давачки е 4500 еур?

За да знаеме во кој опсег се движиме.....


-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: Avtopomos
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 19:57
Da da tolku bi bilo 100 do 200 evra poveke eventualno.


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 20:21
тоа значи дека возилото надвор од мк би требало да изнесува не повеќе од 25-600 евра... уффф.. тежок избор... скоро и да го нема... а проба да прошеташ по авто плацовиве кај нас? тие веќе имаат донесено возила кои се оцаринети и до регистрација... 

-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: Avtopomos
Датум на внесување: 17.Април.2010 во 19:18
Pa ne deka treba bas 2500 ili 2600 zosto imam eden drugar zede hyundai accent od Slovenija za 2500 i go fati so site davacki 3350 evra znaci nekade mislam deka 3400,3500 bi bilo posoodvetno. A inaku po avtoplacevive ne mi se odi zosto ako mozel on da zeme Astra i da mi ja prodava za 4000 sigurno jas moze da najdam za poeftino.


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 17.Април.2010 во 21:39
Originally posted by Avtopomos Avtopomos напиша:

Pa ne deka treba bas 2500 ili 2600 zosto imam eden drugar zede hyundai accent od Slovenija za 2500 i go fati so site davacki 3350 evra znaci nekade mislam deka 3400,3500 bi bilo posoodvetno. A inaku po avtoplacevive ne mi se odi zosto ako mozel on da zeme Astra i da mi ja prodava za 4000 sigurno jas moze da najdam za poeftino.


Sosema si vo pravo, samo koj ke ti ja donese od gore... ako odis sam, ke si ja najdes po merka... jas ti preporacuvam da gi zirnes www.mobile.de, ili www.autoscout.de i ke znaes orientaciono vo koj pravec se dvizis, i sto mozes da najdes za parite sto gi planiras... samo dobra matematika napravi si...


-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: Avtopomos
Датум на внесување: 21.Април.2010 во 01:34
Znam sto sakas da kazes, tuku mene mi bese poentava od tie vozila sto gi nabrojav sto bi mi preporacale a inaku imam moznost da ostanam na podolg period vo Germanija ili Francija taka da smestuvanjeto ne e problem :). Inaku se dvoumam megju(Polo,Astra,307,golf4,ibiza) i nekoj tvoj predlozi. Koe vozilo spored tebe e najkvalitetno odnosno ima najdobra kombinacija na izgled i performansi.Pozdrav


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 21.Април.2010 во 16:29
Originally posted by Avtopomos Avtopomos напиша:

Znam sto sakas da kazes, tuku mene mi bese poentava od tie vozila sto gi nabrojav sto bi mi preporacale a inaku imam moznost da ostanam na podolg period vo Germanija ili Francija taka da smestuvanjeto ne e problem :). Inaku se dvoumam megju(Polo,Astra,307,golf4,ibiza) i nekoj tvoj predlozi. Koe vozilo spored tebe e najkvalitetno odnosno ima najdobra kombinacija na izgled i performansi.Pozdrav


Друже мораш малце да ги разграничиш класите.. немој само да се водиш според изгледот.. Сепак мораш да запазиш перформанс, функционалност и сл.

Ако сакаш малце поспортски перформанс комбиниран со изглед, строго ја препорачувам Алфата. Доколку бараш квалитет и издржливост со послаб перформанс и изглед, тогаш можеш слободно да се определиш за Голф 4 или Астра Г. Голф 5 и Астра Х немаш во таа сума што бараш.
Полото и Ибицата се солидни и квалитетни градски возила, кои можеш слободно да ги возиш и на отворен пат. Комбинирани со мотор 1.4 ссм3 тогаш веќе добиваш и на перформанс и издржливост.
Јас би разгледал и Форд Фиеста (солидно возило без мн.проблеми), Пежо 206 (дизајн, квалитет, издржливост, економичност), Цитроен ксара (комфор, мала потрошувачка, просечен квалитет), Хјундаи аксент (слаба каросерија, издржлив и штедлив мотор).-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: Avtopomos
Датум на внесување: 21.Април.2010 во 19:53
Fala na mislenjeto. Ako mozes uste da mi kazes koj motor od vozilava sto gi nabroja se pokazal najdobar kaj dadenoto vozilo bi ti bil mnogu blagodaren. A primetiv i deka kaj pezovo imase najveke pofalbi.Pozz


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 22.Април.2010 во 06:13
Па добро имам пофалби кај пежото, но имаат и една маана. Страдаат на задниот трап многу... Но тоа не е нешто посебно страшно, зашто лесно се санира. Инаку за различен тип различен мотор.

еве ќе одиме хронолошки
Бидејќи ти кажа дека повеќе одиш на дизајн отколку на перформанс...

1. Пежо 206 исклучиво ХДИ (дизел).. бензинецот многу троши
2. Цитроен Ксара 1.4i - одлична машина
3.Хјундаи Акцент - исклучиво 1.5 ссм3... другите мотори се послаби, повеќе трошат, склони кон дефекти...
4. Сеат Ибица - 1.4i докажан фолксвагенов мотор
5. Фолксваген Поло - 1.2 или 1.4i истите машини од Голф 4, Сеат ибица, Сеат Леон
6. Сеат Леон - 1.4i или 1.9 TDI (нема разлика со голфот дури подобар изглед има според мене).
7. Опел Астра G - 1.2 16v или 1.4 16 v, а ако успееш да најдеш 1.7 ТДИ Исузу мотор, одма земај и отфрли се друго предложено.
8. Фолксваген Голф - 1.4i или 1.9 TDI (ништо друго).

Значи еве ти некоја насока кои машини да ги бараш, кои се имаат покажано како екстра кај предложените модели.

Одлучуваат нијанси, кои само купувачот може да ги перцепира, и кое возило ќе му остави најсилен впечаток како целина...Сепак останува да тестираш, повозиш и сам одлучиш... Не брзај со изборот, пробај од сите модели и марки што ти ги предложив и одлучи си сам... Сепак пари се во прашање.....-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: w2w
Датум на внесување: 25.Април.2010 во 13:32
Najnapred pozz do site . Imam problem so centralna brava so seat toledo 1.9tdi -00 god .. Prestanaa da rabotat kopcinjata na klucot za lock / unlock .. Bateriite se vo red .. Dali znaete kako poednostavno da go dekodiram klucot (go imam i rezervniot) poso iam gledano na netot sekakvi raboti za dekodiranje no niso ne mi e jasno ...Ako mozete da mi objasnite kako da go dekodiram ... mozebi znaete od licno iskustvo .. PLS HELP !!!!


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 26.Април.2010 во 20:24
ќе одиш во Кадис, ќе го декодираат без проблем, но под услов да го имаш кодот... ако го немаш ќе го најдат во мрежата, и ќе ти завршат работа...

башка темава оди во проблеми и прашања...


-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: stigma04
Датум на внесување: 06.Мај.2010 во 03:03
imam peugeot 206 1.1 benzin se dumam dali da go prodadam da zemam drugo ama so ovie kolite sto vlegoja mi se odmili a nemam pari za novo neznam so da pram a i najverovatno da si go cuvam

-------------
Jas sum pepel tamu kade sto bev oganИспечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk