IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Што е ИСУС ХРИСТОС?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што е ИСУС ХРИСТОС?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 17>
Автор
Порака
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Што е ИСУС ХРИСТОС?
    Испратена: 01.Јануари.2010 во 17:56
eve edna tema koja moze ,da posluzi za razjasnuvanjeto na prasanjeto sto e Isus Hristos, kako i zosto.......
 
moze da dademe i objasnuvanje ,posíroko,vo kontekst na SV:TROICA;no pred se temata neka bide posvetena na licnosta na Isus.
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2010 во 18:02
najkratko kazano........
 
Toj e   BOGOCOVEK!
 
znaci edna licnost ,so dve prirodi.............
covecka i bozestvena...........
soedineta od SV.DUH....................
preku marija deva dobiva se sto e covecko........kako Bog Sin ,se soedinuva so TAA priroda,i kako licnost stanuva nositel na dve prirodi.......
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2010 во 18:07
Духовноста во Православната црква не е еден апстрактен религиозен живот, нити пак е плод на психичките сили на човекот. Таа не е апстрактен религиозен живот, зашто Црквата е Тело Христово, а не просто религија која теоретски верува во некаков Бог. Второто Лице на Света Троица, Логосот Божји, заради нас прими човечка природа, ја соедини со Својата Ипостас на Божествената природа и стана Глава на Црквата. Затоа Црквата е Тело на Богочовекот Христос.

Поврзано со темата ... ќе биде корисно иако станува збор за православната духовност... види последниот коментар: за православната духовност.
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2010 во 18:11
dali gledanjeto na isus e isto sto i gledanjeto vo boga bidiiki toj e vo tatkoto a takoto e vo nego,taka e nelii kako sto veli evangeleiteo od jovan 14,9,10.
kako ovaa ke go protumacis?poveli
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2010 во 18:19
eve eden prekraseb tekst koj ,kolku sto moze po slabostite na svojot avtor gi izrazuva vistinite za licnosta HRISTOVA.
se izvinuvam sto e na stranski........
 

 

Ако има бића у коме су се стекле све свештене тајне не­ба и све тужне тајне земље, онда је то биће — Исус из Наза­рета. Све што је небеско, онострано, метафизичко, божанско, у Њему је постигло своју земаљску, овострану, физичку реалност. Кроз Њега је невидљиво постало видљивим, небеско-земаљским, божанско-човечанским, онострано-овостраним, трансцендентно-иманентним, Богочовеком. Све тајне неба и земље у Њему су тако чудесно здружене, сљубљене, сједињене, да је неосетан и природан прелаз оностраног у овострано, метафизичког у физичко, натприродног у природно, божанског у људско. Сва тајна Бога и сва тајна човека оваплотиле су се у Њему; сав Бог и сав човек оваплотили су се у Њему, и то је оно што Га је учинило јединственом и изузетном Личношћу, Личношћу која се не може поновити ни у једном све­ту. Као такав, Он је највеће чудо у свима световима, чудо како за људе тако и за Анђеле. А ако се и ђаволи ичему чуде, чуде се Богу у телу. Отуда је Он — „једино ново под сунцем" (το μόνον κοανόν ύπό τον ήλιον).

На све овостране истине навикао је ум људски, на све земаљске појаве навикло је око људско и чула људска, али и за ум и за чула људска Исус је тајанственији од свега тајанственог, необичнији од свега необичног, чуднији од свега чудног. Нема личности у историји света око које је никло толико питања; нема личности око које се толико спорило и го­ворило; нема личности око које су толики људи падали и по­падали, дизали се и подизали. Господ Исус је постао камен спотицања7, о који се мора спотаћи сваки који се иоле озбиљно замисли над тајном живота и смрти. Он се јавио као стена саблазни, коју не може обићи ни једна душа на своме путу ка истини вечној и бесмртној. „Шта је ово?" питали су се у чуду савременици и очевици Господа Исуса. Шта је ово? питају се људи свих времена чим се сретну са сетним Исусом из Назарета, за кога веле да се никад смејао није, али су Га често виђали где плаче. Као огроман, огроман пламени знак питања Он се протеже од земље до у врх неба, и мора га видети ко макар тренутно прогледа на свет вечних реланости. Он је најзагонетнији знак питања, на који сваки човек мора дати одговор себи или у овом или у оном свету. Тешко је, претешко уму човечијем и срцу снаћи се пред овако необичним проблемом, пред овако непоновљивим чудом, пред ова­ко небивалом тајном. А одговорити правилно на питање: ко је и шта је Исус из Назарета? немогуће је без помоћи Божје, без откривења Божјег. То посведочава сам Исус. Његови присни ученици, који су дуго времена ишли за Њим, пратили Га и дању и ноћу, присуствовали па и учествовали у његовим доживљајима, у његовим делима, у његовим поукама, никако нису могли да силом свог човечанског сазнања схвате: ко је Он, шта је Он. И Он, тајна над тајнама, претвара се сам у питање, и пита своје ученике: А ви шта мислите, ко сам ја? И када апостоли одговарају: Ти си Христос, Син Бога живога, Господ Христос им показује да им је ту истину о Њему открио Отац Небески, а не њихова људска крв, њихов људски ум, њихово људско срце. Јер је Он тајна која надраста све што се човек зове.

Тако је сам Господ Исус једном за свагда показао начин, на који се може једино правилно решити проблем његове Личности, и одговорити на питање: ко је и шта је Исус Хри­стос? Ту одговара сам Бог кроз Свето Откривење, јер „нико не зна Сина до Отац, нити Она ко зна до Син, и ако Син коме хоће открити", и јер „нико не може Исуса назвати Госпо­дом осим Духом Светим"; као што и обратно, по речи светог Кирила Александриског, нико не може рећи: анатема на Исуса, осим Велзевулом. Тајна Сина открива се Духом Светим. Речи Откривења: „У светлости твојој видимо светлост", значе, по тумачењу светог Григорија Богослова: у Ду­ху видимо Сина.

Божанско откривење казује нам три истине о Исусу Христу, три истине које се своде на једну истину. А те су три истине ове: 1) Исус Христос је истинити Бог, 2) Исус Хри­стос је истинити човек, и 3) Исус Христос је Богочовек.

 

oprostete za jazikot no moite intelektuelni sposobnosti,se daleku od dovolni za prevod na eden vakov tekst...........
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2010 во 18:21
Домостројот,... или Божјиот план за спасение на родот човечки е тоа што сакаш да го слушнеш...

Значи за да го разбереш тоа, предходно треба да разбереш и многу други работи - ограничениот ум и закоравеното срце многу тешко може да се озари од светлината на Богопознанието...

Кој го гледа Христос го видел и Отецот....
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2010 во 18:26
isus hristos bogo covek ..?a dali se soedineti bog i isus vo edno?
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2010 во 18:27
Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

dali gledanjeto na isus e isto sto i gledanjeto vo boga bidiiki toj e vo tatkoto a takoto e vo nego,taka e nelii kako sto veli evangeleiteo od jovan 14,9,10.
kako ovaa ke go protumacis?poveli
...
 
da no toj stih isus e prasan....nesto posiroko....
 
za Isus se veli deka bese ,,OTSJAJ I OGLEDALO NA SLAVATA NA OTECOT;;:::...taka da vo toj kontekst moze da se vidi OTECOT VO Nego...vprocem zatoa i doagja Toj vo telo,najblisku da moze Bog da ,,objavi,, na covekot..........
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2010 во 18:29
Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

isus hristos bogo covek ..?a dali se soedineti bog i isus vo edno?
ne:! vo ISUS se soedineti BOG I COVEKOT:
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2010 во 18:30
da se vidi bog na ovoj svet spored vasiot govor i vo evangelija toa e nevosmozno da se vidi isis nee isto kako se vidi bog vie gledanjeto go komentirate so soznanie, da se spoznae isus vo telesen smisol ito taka ne znaci soidinuvanje, tocnoe e samo toa deka onoj koj gi videl delata sto gi pravi isus e isto kako da gi videl bozjite dela,bidiiki tie se slucile po negova naredba i negova volja,.
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2010 во 18:33
се чудам како Агарјаните во 9 век одлично го разбирале св Кирил (Константин) Философ, кога ги објаснувал овие работи (па примиле христијанство)... а денес се чудат ... или намерно се прават дека не разбираат,... затоа сметам дека со такви нема смисла човек да дискутира,..
п.с.
имајте убави празници

големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
големо%20гушкање
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2010 во 18:33
KAKO NE E MOZNO KOGA TOJ BOGOCOVEK DOSOL ;BAS PORADI TOA DA BIDE VIDEN;DA ZBORUVA;DA JADE I DA PIE SO LUGJETO????
 
nema logika.....vo toa sto go zboruvas......
 
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2010 во 18:35
mnogu dosega   mi go izbegnuvaat moeto prasanje   i nikoj ne mi go odgovoril dosegaa

zosto isus imal potreba da se moli na boga t.e tatkoto,
aKO TOJ BIL BOG?
evee gi citati od eevangelie spored matej


Тогаш Исус дојде со нив на местото, кое се вика Гетсеманија, и им рече на учениците: „Седете тука додека Јас отидам онаму да се помолам.”

37 И ги поведе со себе Петра и двајцата Зеведееви синови и почна да тагува и да се вознемирува.

38 Тогаш им рече: „Мојата душа е длабоко натажена до смрт; останете тука и бдејте со Мене!”

39 И отиде малку потаму и падна на Своето лице и се помоли, велејќи: „Татко Мој! Ако е можно, нека Ме одмине оваа чаша; но не како што сакам Јас, туку како Ти!”

40 И дојде при учениците, и ги најде како што спијат, и му рече на Петра: „Така! Не можевте ли да пробдеете со Мене еден час?

41 Бдејте и молете се, за да не паднете во искушение! Духот е бодар, но телото е слабо!”

42 Пак, повторно отиде и се помоли, велејќи: „Татко Мој! Ако не е можно да Ме одмине оваа чаша, да не ја пијам, нека биде Твојата волја.”

43 И кога дојде пак ги најде како што спијат, зашто очите им беа натежнале.

44 И пак ги остави и отиде да се помоли, по третпат, и ги изговори истите зборови.

45 Тогаш дојде при учениците и им рече: „Само спијте и почивајте. Еве, наближи часот кога Човечкиот Син ќе биде предаден во рацете на грешниците.

46 Станете, да одиме! Ете, наближи Мојот предавник


on imal potrebaa
poveliii,

kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2010 во 18:36
mnogu interesno e na pr.....zamisli ...
 
koga ISUS se probrazuva na gorata , vo svetlina.......sto ,,spoznale,,togas apostolite?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.