IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Непристојни места во светите писанија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Непристојни места во светите писанија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2010 во 12:22
Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

ahmare
Авраам одговори: „Навистина сметав дека нема Божји страв во ова место и дека луѓето ќе ме убијат заради мојата жена.
12 Освен тоа, таа е навистина моја сестра: ќерка е на татка ми, иако не и на мајка ми, па ми стана жена

zarem avram se ozenil so svoojata sestra?


Овој дел од стариот завет е 20-та глава од Битието(од Тората).
поправилен превод би бил:

12. А Всушност и ми е сестра по татко но не и по мајка,и се омажи за мене...

Значи според еврејската роднинска терминологија Сара му била БРАТУЧЕДКА од таткова страна.
Инаку и ден денес кај повеќето арапи на блискиот исток братучедките се најсоодветни кандидати за брачни другари.
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2010 во 12:42


Изменето од maria_magdalena - 08.Февруари.2010 во 13:40
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2010 во 12:46
Не знам ја луѓето зашто се чудат за настани од пред неколку илјади години... и сакаат да ги толкуваат и разберат од современиот мирогледски аспект....

Не може ние денес да бидеме и размислуваме како оние некогаш... затоа мене ништо не ми е чудно...
па види што се сучува со Чаламба....
за друго... шта да ти причам...
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2010 во 15:20
Tokmu taka.

Nie sekoagsh so deneshen arshin merime nekogashni mustri.

Zamislite shto bi pomislile biblijskite lugje ako tie so niven, nekogashen arshin, ne merat nas, deneshnite mustri?

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2010 во 17:59
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

ahmare
Авраам одговори: „Навистина сметав дека нема Божји страв во ова место и дека луѓето ќе ме убијат заради мојата жена.
12 Освен тоа, таа е навистина моја сестра: ќерка е на татка ми, иако не и на мајка ми, па ми стана жена

zarem avram se ozenil so svoojata sestra?


Овој дел од стариот завет е 20-та глава од Битието(од Тората).
поправилен превод би бил:

12. А Всушност и ми е сестра по татко но не и по мајка,и се омажи за мене...

Значи според еврејската роднинска терминологија Сара му била БРАТУЧЕДКА од таткова страна.
Инаку и ден денес кај повеќето арапи на блискиот исток братучедките се најсоодветни кандидати за брачни другари.


sepak e sestra
a toe e incest,,
znaci sega biblijata go dozvoluva toa?
i sto mora   da se spomnuva   vo biblijata za tie sto storile incest na primer ete spomna za lut
za ruvin   za juda i negovata snaa tamara,,
zosto seto ovie raboti i sramni dela nepristojni da se kazuvaa vo sveta kniga biblija   i dali seto toaa go izvrsile ona vo sto pisuvaa vo bibiljata,, i zosto voopsto nee se kritikuvanii ovie sto storile incest,,
i dali voopsto treba ovie raboti da se kazuvaa vo biblijata,dali se izmislieni ili vistiniti prikazni,?

Изменето од el_kevser - 12.Јануари.2010 во 22:26
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2010 во 01:14

Vo Biblijata se opisani mnogu raboti,i ubavi i neubavi, zasto takov e svetot vo koj ziveeme.

Bozjata Rec ni dava vistinski slucki od koi nie treba da izvleceme pouka kako treba i sto ne treba da pravime .


Znaci, Biblijata e kniga za lugeto. Takvi sme nie lugjeto i Biblijata mnogu dobro ne opisuva.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2010 во 01:31
Celoto nedorazbiranje poteknuva od toa kako se prfakja Biblijata. Ako se misli deka taa e buklvalen Bozhji zbor, togash se misli oti s'e sto e napishano tamu e Negova naredba ili preporaka.

Ako se razbere Biblijata kako chovekova inspiracija od Boga, togash rabotite stanuvaat poednostavni i pojasni.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2010 во 12:17
Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:


sepak e sestra
a toe e incest,,
znaci sega biblijata go dozvoluva toa?


Значи ел кесвер,првин прочитај што сум напишал(и тоа внимателно)..Сара му била братучедка на Авраам а не полу-сестра.
Сега ваљда правиш разлика помеѓу родена сестра,полу-сестра и братучедка ..
Да, имаа некои народи кои имаат малце посиромашна роднинскa терминологија (како на пример евреите па и на аглофонските популации кои све им е uncle и cosuin).
И одтаму некои недоразбирања,но на балканскиот полуостров сите популации имаат доста поразвиена ваква терминологија и затоа не вели дека сум рекол нешто што не сум рекол.


Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

i sto mora   da se spomnuva   vo biblijata za tie sto storile incest na primer ete spomna za lut
za ruvin za juda i negovata snaa tamara,,


сигурно мислиш за Лот,е тоа го објаснив погоре со првиот мој пост,прочитај го пак внимателно.
рувин,јуда и тамара ...ајде кажи од кој дел од стариот завет е ова,зашто не го знам стариот завет на памет..
И кога велиш дека имало срамни работи у библијата барем помачи се и кажи која книга и кој стих,не е финта ја сега тебе да ти ги наоѓам тие делови и да протокувам што си сакал да прашаш.Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

i zosto voopsto nee se kritikuvanii ovie sto storile incest,,
i dali voopsto treba ovie raboti da se kazuvaa vo biblijata,dali se izmislieni ili vistiniti prikazni,?


Инцестот на почетокот бил неопходен за да се умножи човечкиот род но потоа е забранет(па прочитај ги мојсеевите правила кои Бог му ги кажал на пророкот).


Изменето од ahmar1 - 13.Јануари.2010 во 12:19
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2010 во 13:42


Изменето од maria_magdalena - 08.Февруари.2010 во 13:40
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2010 во 14:31
Ќе се надоврзам на тебе марија,еден брат во Христа многу убаво ми кажа еднаш дека во родослов на Богочовекот Христос кој е напишан во Евангелијата има и ликови кои не биле баш луѓе за пример,но поената зашто тоа не е скриено ниту разубавено е дека какви такви сепак не треба да се срамиме од своите предци какви и да биле.
Од некои нивни дела да но не и како личности.

Затоа во светото писма има и не толку убави работи за читање..убиства,војна,предаства,прељуби и секави лошотилаци што можат луѓе на луѓе да си ги направат.

А меѓу другото и случки како онаа со Лот и неговите ќерки..

Сепак тоа е РЕАЛНА историја од РЕАЛНИ луѓе а не стихозбирки за мали деца.

Но сепак треба и ти малку ел кесвер да ја прочиташ малце подетално Библијата па за да можеш аргументирано да ја критукуваш.А не да користиш на пример рекла казала од оние јадни антихристијански брошури на студенсконо здружение.
поздрав

Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2010 во 18:06
Додека Израел престојуваше во оној крај, Рувим отиде и легна со Вала, соложница на татка си. Израел научи за тоа. Јаков имаше дванаесет синови
ruvin kako izvrsuva incest so tatkovata naloznica vela

Ја известија Тамара: „Ене ти го свекорот - и рекоа - на пат за Тамна, за да ги стриже овците.”

14 Таа ја соблече вдовичката облека, се покри со превез и се завитка и седна на влезот во Енаим, што е на патот за Темна. Имено, виде дека Шела порасте, ама неа уште не ја омажија за него.

15 Кога Јуда ја виде, помисли дека е блудница, зашто го имаше покриено лицето.

16 Тој наврати при неа и рече: „Дај да ти пристапам!” Не знаеше дека му е снаа. А таа одговори: „Што ќе ми дадеш, за да влезеш при мене?”

17 „Ќе ти испратам едно јаре од своето стадо”, одговори. „Треба да оставиш емство додека не го испратиш.”

18 А тој ја праша: „Какво емство да ти оставам?” Таа одговори: „Својот печат на врвцата, и стапот што ти е во раката.” & ги даде и едното и другото, а потоа и пријде, и таа зачна од него.

juda i negovata snaa tamara izvrsuva incest so svojata snaa tamara i plus ona zacnuva od nego , so toa bog fakticki go nagraduva juda
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2010 во 14:34
Добро е што барем посочуваш сега стих (ама пак не ја посочуваш од која книга е со што се гледа дека ти цитираш пак нешто од оние антихристијански памфлети од студенското здружение или пак он некој сличен тип на исламски издавач)

Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

Додека Израел престојуваше во оној крај, Рувим отиде и легна со Вала, соложница на татка си. Израел научи за тоа. Јаков имаше дванаесет синови
ruvin kako izvrsuva incest so tatkovata naloznica vela


Значи наложница или конкубина НЕ Е ВО КРВНО СРОДСТВО со својот посоник така да инцест тука е малце прејак збор но сепак тоа е неморално.

Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

juda i negovata snaa tamara izvrsuva incest i plus ona zacnuva od nego , so toa bog fakticki go nagraduva juda


Значи она го измамила и не се преставила дека е она Тамара.А и она и он НЕ СЕ КРВНИ СРОДНИЦИ туку духовни сродници но сепак тоа пак спаѓа во нешто општествено неприфатливо,а и туак зборот инцест е прејак збор.

Но сепак кесвер мора да ги прочиташ претходните постови каде ти велам дека стариот завет не е стихозбирка за мали деца и во неа се опишани навистина неубави работи.
Зашто тоа го правеле незнам да ти кажам,не сум бил таму и тогаш.Но останало запишано бидејќи тоа е РЕАЛНА ИСТОРИЈА ЗА РЕАЛНИ ЛУЃЕ.

Инаку ако судам ја по твоите мерки испаѓа дека и Мохамед којимал СЕКС( и тоа многу пати зашто му станала жена) со поранешната жена на неговиот посинок истотака има направено ИНЦЕСТ.

Па ја не ни велам дека направил он инцест туку дека тоа е крајно невкусно и просто ЧУДНО тоа што он немал сили да ја спречи својат попалена бивша снаа од нејзините сексуални апетити така што славниот пророк кој покорил многу свои непријатели немал сили да се спротистави на една нимфоманка, и тоа жена на неговиот посинок!!Изменето од ahmar1 - 14.Јануари.2010 во 14:36
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2010 во 16:22


Изменето од maria_magdalena - 08.Февруари.2010 во 13:40
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2010 во 18:28
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Добро е што барем посочуваш сега стих (ама пак не ја посочуваш од која книга е со што се гледа дека ти цитираш пак нешто од оние антихристијански памфлети од студенското здружение или пак он некој сличен тип на исламски издавач)

Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

Додека Израел престојуваше во оној крај, Рувим отиде и легна со Вала, соложница на татка си. Израел научи за тоа. Јаков имаше дванаесет синови
ruvin kako izvrsuva incest so tatkovata naloznica vela


Значи наложница или конкубина НЕ Е ВО КРВНО СРОДСТВО со својот посоник така да инцест тука е малце прејак збор но сепак тоа е неморално.Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

juda i negovata snaa tamara izvrsuva incest i plus ona zacnuva od nego , so toa bog fakticki go nagraduva juda


Значи она го измамила и не се преставила дека е она Тамара.А и она и он НЕ СЕ КРВНИ СРОДНИЦИ туку духовни сродници но сепак тоа пак спаѓа во нешто општествено неприфатливо,а и туак зборот инцест е прејак збор.

Но сепак кесвер мора да ги прочиташ претходните постови каде ти велам дека стариот завет не е стихозбирка за мали деца и во неа се опишани навистина неубави работи.
Зашто тоа го правеле незнам да ти кажам,не сум бил таму и тогаш.Но останало запишано бидејќи тоа е РЕАЛНА ИСТОРИЈА ЗА РЕАЛНИ ЛУЃЕ.

Инаку ако судам ја по твоите мерки испаѓа дека и Мохамед којимал СЕКС( и тоа многу пати зашто му станала жена) со поранешната жена на неговиот посинок истотака има направено ИНЦЕСТ.

Па ја не ни велам дека направил он инцест туку дека тоа е крајно невкусно и просто ЧУДНО тоа што он немал сили да ја спречи својат попалена бивша снаа од нејзините сексуални апетити така што славниот пророк кој покорил многу свои непријатели немал сили да се спротистави на една нимфоманка, и тоа жена на неговиот посинок!!
posocuvam od biblijataa mak biblija evee od tuka;


http://www.mkbible.net/biblija/index.php?Bitie%201kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.