IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Автомобили и моторцикли
  Активни теми Активни теми RSS - Сеат Леон 1.4
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Сеат Леон 1.4

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2009 во 14:07
Нема теорија Сеат да да биде Фолксваген. Ако беа исти-исто пари ќе беасреќа. Сеатите се покрути од матичната марка, пробај ги ќе осетиш.  Опелите имаат супер подвозје, ако биде помеко од тоа веќе ќе страдаат деловите на потпирањето по нашиве улици многу лесно. (пример имаш со француските коли , конкретко меган претходна генерација, на која предницата ја менуваат на „секој“ сервис. ).
Што се однесува до потрошувачката на Астра , како и кај сите во тој сегмент основни бензинци троши  од 9 па нагоре (зависи од режимот на возење). Не е тоа некоја голема потрошња за компактголема%20насмевка
Бронхи, ти си знаеш сепак, ама јас не би го зел леонот иако ми е преубав надворешно освен поклон ако не ми го дадат, пошто е ептен спортски поставен и ептен е неприфатлив за низ град.
Блу, кажи што пари сакаш да одделиш за кола , па ќе пробам да ти издвојам неколку супер понуди кои ќе бидат и убави и квалитетни.

Кон врв
Bronhi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 348
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bronhi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2009 во 22:00
Благодарам за помошта на сите, конечно си купив кола денес. Тојота Корола 2003г 1.6 VVT-i.
Земете БРОНХИ полесно се дише
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2009 во 23:07
Топ избор.... со здравје да си ја возиш.... Ако може да знаеме која цена? задоволство
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2009 во 12:43
Originally posted by Bronhi Bronhi напиша:

Благодарам за помошта на сите, конечно си купив кола денес. Тојота Корола 2003г 1.6 VVT-i.
е така бе малиголемо%20гушкање
Со здравје да се вози количето и безброј безгрижни километри ти посакувамголема%20насмевка Па.... прати некај слика од колата да ја видиме ако сакаш
Кон врв
Bronhi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 348
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bronhi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2010 во 23:08
Гледав неколку, 8 мислам дека беа. Мојата голема%20насмевка е 2003, а останатите беа понови 2004-05. Најевтината од нив беше 7900е со околу 60 000км, ама дознав дека сегашниот газда и е четврти и реални има околу 210 000км. Убаво е да познаваш некој што работи препродажба на коли, сите што се сомнителни ги познаваат. Мојата ја платив 7000евра со 136 000км. Си ја тестирав во Тојота пред да ја купам и не и најдоа мана.

Инаку цените ги ставаат, барем оние што ги гледав од памет и сите бараа над 9000евра, но од старт ти пуштаат по 300-400евра, а за поише колку те биванамигнување
Земете БРОНХИ полесно се дише
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2010 во 23:15
Uvek e taka.Nabivaat ceni za posle da spustat do tolku kolku sto planirale голема%20насмевка Bronhi so zdravje da si ja vozis голема%20насмевка
Кон врв
fotoja Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 33
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fotoja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2010 во 23:22
kolku (ke) trosi Tojotata? :)

Изменето од fotoja - 04.Јануари.2010 во 23:24
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2010 во 09:56
моја претпоставка е дека ќе троши околу 10л. во град...... но затоа пак моторот на тие модели посебно со ввти технологијата е премногу добар и нема смрт..... 
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2010 во 15:59
ех... 10изненадување
онаа мојана што е со карбураторско, и од таа генерација што колите трошат премногу ми троши до 10 градска, а не пак современо тојотче. Мислам дека ќе оди и испод 9 на королкатанамигнување Па јапонец е, колку упаљач троши....
Кон врв
Bronhi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 348
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bronhi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2010 во 20:01
Ако возам културно градска ПЛИН просечна 5,9л/100км вика она компјутерот, а ако ја стиснам ко шо си знам 11/12л плинче голема%20насмевка

Си ја сакам Тојотката. утре ја тераме малку низ Македонија, наредниве 3 дена планирам барем 500км да и сторам.

П.С. Најекономочна е во 4та брзина, 2000/2500обртаи - 60км/час. тогаш оди и под 5,5л/км. Имам 20и нешо литарска боца плин (во гепек на местото од резервната гума), ја наполнив цела кога ја купив и до сега имам поминато 342км и уште има, ме интересира до кога збунетост


Изменето од Bronhi - 07.Јануари.2010 во 20:06
Земете БРОНХИ полесно се дише
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2010 во 17:38
Originally posted by Bronhi Bronhi напиша:

Ако возам културно градска ПЛИН просечна 5,9л/100км вика она компјутерот, а ако ја стиснам ко шо си знам 11/12л плинче голема%20насмевка

Си ја сакам Тојотката. утре ја тераме малку низ Македонија, наредниве 3 дена планирам барем 500км да и сторам.

П.С. Најекономочна е во 4та брзина, 2000/2500обртаи - 60км/час. тогаш оди и под 5,5л/км. Имам 20и нешо литарска боца плин (во гепек на местото од резервната гума), ја наполнив цела кога ја купив и до сега имам поминато 342км и уште има, ме интересира до кога збунетост
нема никаков мерач за тоа плинот?  Види по пазарине, можиш да најдиш. Многу полесно ќе си минувашнамигнување
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2010 во 18:02
ne se za veruvanje... mnogu pati imaat zgreseno pa posle problem so palenje, pa na sred ulica izgasila i sl.... 
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
vlad0 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Титула нема поради неплатени сметки

Регистриран: 18.Ноември.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 2263
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vlad0 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2010 во 18:12
abe hunter ostavi go covekot ako ja zel kolata toj kje kaze kakva e
Која е таа љубовна состојка која не држи поврзани за оние кои ги сакаме и покрај тоа што ни нанесуваат многу голема болка?!
Кон врв
Bronhi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 348
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bronhi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2010 во 13:52
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

Originally posted by Bronhi Bronhi напиша:

Ако возам културно градска ПЛИН просечна 5,9л/100км вика она компјутерот, а ако ја стиснам ко шо си знам 11/12л плинче голема%20насмевка

Си ја сакам Тојотката. утре ја тераме малку низ Македонија, наредниве 3 дена планирам барем 500км да и сторам.

П.С. Најекономочна е во 4та брзина, 2000/2500обртаи - 60км/час. тогаш оди и под 5,5л/км. Имам 20и нешо литарска боца плин (во гепек на местото од резервната гума), ја наполнив цела кога ја купив и до сега имам поминато 342км и уште има, ме интересира до кога збунетост
нема никаков мерач за тоа плинот?  Види по пазарине, можиш да најдиш. Многу полесно ќе си минувашнамигнување


Има сонда на боцата уште колку има во неа и пишти кога е при крај ама се уште не знам на колку, но сакав да знам колку километри ќе помине со една боца голема%20насмевка

Инаку вака викендашки боцата се испразни на 336,38 км, според километражата. Просек културно возење и беше околу 6-7 литри, ама Велес-Скопје потрошив четвртина резервоар (цело време на плин) и тоа не стигнав до дома. На обиколницата некаде кај излезот за Радишани почна да пишти сондата дека сум при крај и не ми се ризикуваше префрлив на бензин. Можеби имаше уште 4-5 литра плин, ама одев со 170км/час и не ми се ризикуваше да ми строкира. Максимум ја стиснав 185 (поише не ми се ризикуваше, нема асален пат за поголема брзина, и 170 на автопатот од Велес кон Скопје беше ризично, на два пати морав на тоа кривините асално да кочам, башка кај нас луѓето сметаат дека крајната лева лента е за возење, а не за претекнување. 
Ситуација 1:
Југо пред тебе што вози некаде 100-110, а ти улетан доаѓаш и блендираш ко луд (настанов се случува синоќа околу 18.00 значи темно) типов ама нема намера да мрдне, не му чуе да се префрли недај Боже у средна лента да вози, истово ми се случи и со една вектра.
Ситуација 2: најкултурно гледаш возило некаде светка пред тебе и пушташ средно светло, како се доближуваш блиндираш еднаш да му кажеш дека ќе го поминеш, го минуваш и типот ни не помислува да смени долгото со средно светло. Пушташ трепкачи да знае дека не ти е ОК, батката нема абер шо ми кажуеш.
Ситуација 3: исто како претходново, само овој пат е камион кој откако ќе го поминеш ти пушта се што му свети напред. Типов имаше некои светла над кабината, ме оќоре.
Ситуација 4: возиш у колона, чисто на километар пред тебе и сакаш да претекнеш, даваш лев трепкач, после 2-3 секунди тргаш, на типот пред тебе у истиот миг кога ти тргаш да го поминеш му текнува дека и тој сака да претекнува, само што ни на крај памет не му е да даде трепкач, за и другите да знаат што намислил. Ај закочив типов трга, јас чекам да ги помине (3 коли беа пред него). Ја минува првата, втората, тргам јас, ја минува третата јас го стигам, нема намера да се врати у десната лента туку стиска на тоа гаста мислиш животот му отиде ако ме пушти да го минам, а беше голф4 некој дизел чади зад него мислиш Џемс Бонд димни завеси пушта.

Еј се изнервирав само шо се присетив како ми го уништија колегиве-нешофери патувањето. Имам уште да прикажувам ама ме стегна желудников од нервоза.

Како и да е колата се покажа бомбонче, ржи кога ќе ја стиснеш, многу интересен звук: ти вели нема проблем, кај сакаш, кога сакаш, како сакаш, ама кога таа ќе посаканамигнување Забележав дека обртомерот веднаш реагира на гаста, ама моторот не ја испорачува веднаш силата како што би очекувал туку некако рамномерно со некое задоцнување. Како да ја собира прво некаде и потоа полека ја испорачува. Личи на возење авион, прво брчи и потоа веднаш те лепи на седиште. Прашав, сите Тојотки биле такви шо имаат ВВТ-и мотор. Она малото i значело интелигенцијаплазење

I love My TOYOTA големо%20гушкање

P.S. Боцата збирала околу 30, а не 20 литри.


Изменето од Bronhi - 11.Јануари.2010 во 13:53
Земете БРОНХИ полесно се дише
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.