IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Куран - нешто општо за оваа книга
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Куран - нешто општо за оваа книга

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака Обратен редослед
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Куран - нешто општо за оваа книга
    Испратена: 07.Декември.2021 во 19:35
Оригиналниот теxт (текстови) од кој подоцна е компалиран Кopанот бил на Арамејски јазик ?

Затоа никој до сега не успеал да го пронајде "оригиналниот" Кoран ?  

Како што прашуваше ЕвАнгелос: "доколку Алах е сѐмокјен зошто не им кажал на верниците каде е изгубениот или сокриенот Коран? " 

Можниот одговор би бил: затоа што тој не постои бидејкји овој кој го имаме денес е компилација од некогашните оригинални арамејкји текстови за Исус и христијанското учење.

https://www.youtube.com/watch?v=1f11FFjcFLQ


Изменето од Messenger - 07.Декември.2021 во 20:02
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2012 во 15:50
Originally posted by MalcolmX MalcolmX напиша:

пс. кажи ми за модераторкава на идивиди што го прифатила Исламот дали е точно, гледам по приват се правиш на три и пол.


До кога ќе продолжувате да се БЛАМИРАТЕ?!!Ко коинциденција баш лично ја познавам таа модераторка што наводно преминала во ислам и одма ја прашав(и ова беше пред ,месеци и месеци).Дури не знаела дека она наводно станала муслиманка?!!
Очигледно дека проблемот со вас е што безобразно ЛАЖЕТЕ кога учествувата на верска дебата и не само за ова,а следен чекор вие и да се заканувате.
Ако некој ЛАЖЕ за да ја докаже својат позиција ,тогаш зошто воопшто би правел сериозен муабет со него и послем се жалите дека ве ребрачат и вреѓаат без потреба?!?


Изменето од ahmar1 - 27.Март.2012 во 15:51
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
saguaro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saguaro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2012 во 09:22
Originally posted by MalcolmX MalcolmX напиша:

пс. кажи ми за модераторкава на идивиди што го прифатила Исламот дали е точно, гледам по приват се правиш на три и пол.


???
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2012 во 03:15
Чудата не се доказ за ништо.

Затоа Исус и просветлените луѓе никогаш не сакале да прават чуда за да регрутираат верници.

Верникот не стапнува на вистински пат поради видените чуда.   И Ѓаволот прави чуда.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
MalcolmX Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Март.2012
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 70
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MalcolmX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2012 во 14:30
Одговорено ти е на ова и правен е дијалог на форумов уште со Даија, се сеќаваш? Предпоставував дека затоа и прашуваш ти , а не дека не знаеш, со вакви ефтини фрки можеш да ги лажеш сега на саем децата, ако воопшто си на саемот. Иначе, ако гледаш така и Павле бил сам кога му се јавил наводно Исус и кога ја имал визијата, за ова атеистите те направиле ршим. Иначе колку само евреи прифатиле Ислам со чудата на Мухаммед а.с. можам и имињата да ги ставам тука и колку само арапи кога го чуле Куранот кои го разбирале арапскиот јазик увделе дека тоа не е говор од човек и дека далеку се разликува во секој сегмент и дека тоа е говор н Створителот, работи кои до негово време уште не биле случени Куранот зборува за тие работи и еден куп чуда на Мухаммед а.с. кои можам да ги ставам тука, ама како што евреите не му поверувале на Исус, и атеистите ти се смеат на тебе за чудата на Исус, така и ти не веруваш во Мухаммед а..с и неговите чуда и се исмејуваш ама тоа е твое мислење. За ова е зборувано и нема потреба пак да се отвора тема, не пијам нафта иако сум нов на форумот сум ги читал темите наназад кои сте ги зборувале... пс. кажи ми за модераторкава на идивиди што го прифатила Исламот дали е точно, гледам по приват се правиш на три и пол.

Изменето од MalcolmX - 20.Март.2012 во 14:32
Кој ќе спаси еден човечки живот е како да го спасил целото човешство, а кој ќе убие еден невин човечки живот е како да го убил целото човештво.- Куран
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2012 во 23:27
Originally posted by MalcolmX MalcolmX напиша:

Да, поделбата на Месечината...Исра и Мираџ, сонот кој го видел како ќе влезат во Мека како победници со бричени глави или кратени коси, мислам познати ти се овие чуда и си читал за нив, нив ги има во Куранот.


1. Во Кyранот никаде не пишува дека Мухамед ја поделил Месечината. Има еден ајет што вели: „Се ближи Часот и месечината се раздели!“ (Ел Камер 54:1) Но ова е толку нејасен ајет што и меѓу самите муслимани има различни мислења за кој „час“ се работи таму. Некои толкуваат дека тоа е еден од знаците за судниот ден бидејќи за тоа се зборува подоле во сурата. Сеедно, неверојатно е дека тоа се случило од следниве причини:

- Да имало такво нешто, тоа би било спектакл на небото и истото би било забележано од илјадници луѓе, а исто така и од писателите и историчарите. Сепак историјата не познава таков настан. Изгледа како дел од чудото да било и тоа што Алах на сите луѓе им ги спуштил главите надоле или пак сите ги заспал и само Мухамед бил буден тогаш.

- Кога неверниците барале знак(чудо) од Мухамед, тој јасно им давал до знаење дека тој е само обичен пејгамбер, опоменувач и не спомнал никакво направено од него чудо:

„И зборуваат: “Никогаш нема да ти веруваме се додека не направиш да прсне вода од земјата, вода која ќе извира “,или: “ако имаш бавча со урми и со лозја па да направиш да избувнат големи реки од неа”, или: “ако не го срушиш небото врз нас - како што сметаше - во парчиња”, или; ако не ни ги доведеш Аллах и мелеките за помош“, или: “ако немаш куќа со украси” - или ако не се извишиш на небо - уште: нема да ти веруваме и во извишувањето твое се додека не ни спуштиш Книга што ќе ја читаме.” Кажи: “Славен нека биде Господарот мој! Не сум ли јас само човек пејгамбер!?”“ (Сура Ел-Исра 17:90-93)

Тука гледаме како луѓето очајно барале некаков, било каков, знак, чудо што ќе потврди дека Мухамед е Божји пратеник, но тој не спомнал никакво чудо, никаков знак, туку само рекол: „Не сум ли јас само човек пејгамбер?“ тага

„Па, можеби ќе оставиш од она што ти се објавува и од она што ги стеснува градите твои, зашто зборуваат: “Зошто не му е спуштен ковчег или зошто не дојде со него мелек?Ти си, навистина, опоменувач! Аллах е Закрилник на се!“ (Сура Худ 11:12)

„Оние кои не веруваат, велат: “Зошто не му се објавува знамение од Господарот негов?Ти си само опоменувач. Секој народ има упатувач!“ (Сура Ер-Рад 13:7)

Луѓето збунети се прашувале зошто не му се објавува некакво знамение од неговиот Господар? Но Алах го теши Мухамед велејќи му „Ти си само опоменувач“, со други зборови: Твојата работа не е да правиш чуда, туку само да ги опоменуваш - што повторно е доказ дека Мухамед не направил никакво чудо.

Тие се колнат во Аллах, со најголема заклетва, дека, ако им дојде чудо, сигурно поради тоа верници ќе станат. Кажи: „Сите чуда се во Аллахова власт! ” А од каде вие знаете дека тие, кога би им дошло тоа, верници ќе станат, и дека Ние срцата нивни и очите нивни нема да ги запечатиме, и дека нема да веруваат како што ни претходно не веруваа, и дека нема да ги оставиме да талкаат во заблудата своја расеани?“ (Сура Ел Енам 6:109-110)

Погледнете, луѓето дури се колнеле и тоа со најголема заклетва дека доколку Мухамед направи некакво чудо дека тие ќе поверуваат во него и ќе станат негови верници. А на тоа Мухамед им одговара „Сите чуда се во Аллахова власт!“ Потоа објаснува дека и доколку би им дошло некакво чудо преку Мухамед, дека тие пак не би верувале. Значи повторно гледаме луѓе кои очајно бараат некакво чудо од Мухамед, но за возврат добиваат само зборови „Сите чуда се во Аллахова власт!“ или парафразирам: „Абе и да ви направиме чудо џабе е, вие пак нема да верувате“.


2. Што се однесува до Исра и Мираџ, единствениот сведок дека Алах го прошетал Мухамед од Мека до Ерусалим (а потоа до највисокото небо) е самиот Мухамед. Замисли утре наутро да ти дојде комшијата и да ти рече дека ноќеска, додека сите спиеле, Бог го земал доцна во ноќта и го прошетал до Ерусалим и по небесата. Ќе му веруваш?

Изменето од EvAngelos - 18.Март.2012 во 23:28
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
MalcolmX Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Март.2012
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 70
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MalcolmX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2012 во 16:59
Да, поделбата на Месечината...Исра и Мираџ, сонот кој го видел како ќе влезат во Мека како победници со бричени глави или кратени коси, мислам познати ти се овие чуда и си читал за нив, нив ги има во Куранот.

п.с. сум мислел дека ти си го прочитал Куранот, затоа што во некои наврати се обидуваше да го толкуваш во некои теми каде што читав, ама по се изгледа не си го прочитал, поз.

Изменето од MalcolmX - 18.Март.2012 во 17:43
Кој ќе спаси еден човечки живот е како да го спасил целото човешство, а кој ќе убие еден невин човечки живот е како да го убил целото човештво.- Куран
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2012 во 15:38
Originally posted by MalcolmX MalcolmX напиша:

Чудата на Иса(Исус) а.с. спомнати во Куранот


А дали во Кyранот е спомнато некое чудо на Мухамед?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
MalcolmX Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Март.2012
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 70
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MalcolmX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2012 во 14:56
Чудата на Иса(Исус) а.с. спомнати во Куранот


Куранот ги споменува следниве чудеса на Месијата:

Уште додека бил во колевка зборувал како возрасен човек : „Тој ќе им зборува на луѓето уште во колевка, а и како возрасен, и честит ќе биде.“ (Али Имран 46).

„И таа дојде со него кај народот свој, носејќи го. 'О Мерјем[1]'-рекоа тие- 'нешто нечуено си сторила! Еј ти, која според моралот наликуваш на Харун, татко ти не беше никаквец, а мајка ти не беше блудница'. Таа него им го посочи- 'Како да зборуваме со дете во колевка'- рекоа тие. 'Јас сум Аллахов роб-рече тој- Тој мене Книга ќе ми даде и веровесник ќе ме направи'. “ (Мерјем 27-30)

Од глина направил облик во форма на птица и кога вдахнал во неа, таа, со Божја волја, се претворила во вистинска птица. Исцелил човек кој бил роден слеп. Ги лечел лепрозните. Оваа болест била многу раширена меѓу Евреите и предизвикувала големи проблеми, ако го земеме предвид верозаконикот кој тогаш постоел во еврејското општество. Овие чудеса во Куранот се споменуваат во следните зборови на Возвишениот: „Кога Аллах ќе каже: ' О Иса, сине Мерјемин, сети се на благодатта Моја кон тебе и кон мајката твоја: кога со Џибрил[2] те помогнав, па со луѓето уште од колевка и како зрел маж разговараше; и кога на писменост и на мудрост, и на Тевратот[3] и на Инџилот[4] те научив; и кога со волјата Моја од глина направи нешто како птица и вдахна, и кога таа со волјата Моја стана птица; и кога со волјата Моја од раѓање слеп и лепрозен исцелуваше; и кога со волјата Моја мртвите ги креваше; и кога од тебе синовите Израилови ги одбив, кога јасни докази им донесе, па тие меѓу нив кои не веруваа-викнаа: 'Ова не е ништо друго туку вистинска магија.' “ (Ел Маида 110). На луѓето им говорел што да јадат и што да складираат во своите домови.

На тоа укажува и следниов Курански ајет: „И ќе ви кажувам што јадете и што во домовите ваши натрупувате!“. (Али Имран 49). Од небото им спуштал на луѓето трпеза. Од оваа храна јадел тој и неговите придружници, а за тоа посведочува овој ајет: „Иса, синот Мерјемин рече: ' О Аллах, Господару наш, спушти ни од небото трпеза да ни биде празник, и на првите од нас и на подоцнежните, и чудо Твое, и снабди нè, а Ти си најдобриот Снабдувач.' “ (Ел Маида, 114).[1] Марија [2] Гаврил [3] Тора [4] Евангелието

Изменето од MalcolmX - 18.Март.2012 во 14:59
Кој ќе спаси еден човечки живот е како да го спасил целото човешство, а кој ќе убие еден невин човечки живот е како да го убил целото човештво.- Куран
Кон врв
MalcolmX Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Март.2012
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 70
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MalcolmX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2012 во 17:30
Новиот превод на значењето на Благородниот Куран на македонски литературен јазик - Второ издание излезе од печат. Истиот може да се најде во неколку градови во Македонија, меѓу кои во Скопје, Кичево, Дебар и Струга. Во Скопје го има и во книжара Табернакул. Цената изнесува 500 ден, и е во ограничени количини. Па повелете набавете го ова најново издание. За повеќе информации обратете се на povikkonvistinata@gmail.com.

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2010 во 00:28
Originally posted by ANTEROS ANTEROS напиша:

Дали можеме да веруваме дека Куpанот е коректор на искривенот верување на евреите и христијаните, и дека спомнативе две групи треба да се одрекнат од она што за нив до ден денешен се свети книги, и да се осврнат кон Kypанот и да ги прилагодат своите верувања и обожавање на Бог на начин на кој тоа е опишано дека треба во Kypaнот?


Се разбира дека можеш. Човек може да си верува во што сака. Македонија е секуларна земја и слободата на личната вера ти е гарантирана со уставот. Јас имам еден пријател што верува дека реалниов свет е всушност проекција на некоја видео игрица. Нешто слично како во Матрикс филмот. Можеби на некој ова верување ќе му изгледа смешно, ама сепак тоа си е негово лично убедувања и се разбира дека и тој може да си верува во тоа и никој не смее да му го попречи неговото право да си верува така.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2010 во 19:43
Ova e samo veruvanje na muslimanite. Ako prifatish takvo veruvanje za vistinito togash morash da prifatish deka drugite se pogreshni.

Vazhi i obratnoto.

Akcentot na seto ova lezhi vo zborot veruvanje.

A se veruva samo vo neshto za shto ne sme sigurni, oti ako sme sigurni togash nema da govorime za veruvanje, tuku za znaenje. No togash nema nitu da spomnuvame vera, tuku kje velime nauka.

So drugi zborovi, mozheme da si veruvame vo shto sakame i s'e dodeka toa ne go dokazheme preku sekoe somnenie nikoj nema da ni obrne seriozno vnimanie.

Изменето од Messenger - 02.Ноември.2010 во 19:44
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ANTEROS Кликни и види ги опциите
Група
Група

Seeker

Регистриран: 06.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 77
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANTEROS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2010 во 18:59
Дали можеме да веруваме дека Куpанот е коректор на искривенот верување на евреите и христијаните, и дека спомнативе две групи треба да се одрекнат од она што за нив до ден денешен се свети книги, и да се осврнат кон Kypанот и да ги прилагодат своите верувања и обожавање на Бог на начин на кој тоа е опишано дека треба во Kypaнот?

Изменето од ANTEROS - 02.Ноември.2010 во 19:00
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2010 во 15:40
Da, tokmu na toa mislev koga rekov:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Taka se veli samo od muslimanite i od nikoj drug.


Oti ako se prashaat hristijanite, budistite, hindusite, sikite, mormonite, taoistite, zenistite, bahaistite, kandoblijcite, zoroasterejcite, zantereite, djanaistite, shintoistite, taoistite, jehovinite svedoci... tie kje kazhat neshto drugo.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.