IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Дали да се легализира марихуаната?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали да се легализира марихуаната?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 31>
Автор
Порака
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2009 во 17:34
Originally posted by Македон Македон напиша:


Oди направи тестови на крвта и мокрачата, па спореди ги резултатите со некој кој нема пробано, ако те интересира, јас ќе ти ги кажам моите, сега брзо правев,  па донеси заклучок самиот за влијанието на истата.

Верувам дека ти го знаеш заклучокот и дека ќе ни го кажеш на сите.
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2009 во 17:42
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Јас 7-8 год. пушам, имам во меѓувреме направено неколку паузи од по 6-7 месеци и марихуаната не ствара зависност. Башка тоа, помалку штетна е од алкохол и цигари, од хамбургер, или од претерана мрсна храна. Се` што е претерано е штетно.

Хм, незнам што да ти речам?не%20знам
Добро е што (сеуште) можеш да се контролираш! Но, ... еден ден  (ќе си ја чукаш главата)

Р.Ѕ. Баш ме интересира, зошто после прекините повторно почнуваш? Не е тоа еден вид зависност?
Или си мислиш дека како и претходно, ќе можеш без тоа?хипнотизиран

Р.Р.Ѕ. Кога веќе си кажа дека пушиш, може ли да знаеме на која возраст почна?Баш ме интересира од што, или зошто мислиш дека ќе си ја чукам главата, некој ден.

Не е зависност. Јас ненамерно се откажав од марихуаната неколку пати, не со намера, едноставно ми беше дојдено доста од тоа (на моменти), зашто порано многу повеќе пушев, за разлика од сега. Сега пушам 2-3 пати месечно, кога ќе се погодиме друштво на муабет. Знам дека имав еден период пред 5 години кога секој ден пушев по неколку џоинти и бааги долг беше тој период. Решив да се откажам, бидејќи беше претерано и сакав да видам дали можам, или пак сум зависен. Затоа велам дека зависност не создава. Од друга страна, цигари пушам една третина од мојот живот, 100 пати имам пробано и не можам да ги откажам т.е. зависен сум.

Почнав да пушам марихуана на 16 год.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2009 во 18:17
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Oди направи тестови на крвта и мокрачата, па спореди ги резултатите со некој кој нема пробано, ако те интересира, јас ќе ти ги кажам моите, сега брзо правев,  па донеси заклучок самиот за влијанието на истата.

Верувам дека ти го знаеш заклучокот и дека ќе ни го кажеш на сите.


Како што знам, оние кои пушат трева, па дури и цигари, па и оние кои знаат да претераат со алкохол, имаат поголеми шанси да имаат проблеми со бројот на црвени крвни клетки од оние кои не го прават тоа, затоа што некои од тие материи се врзуваат со црвените крвни клетки. Не сум ли во право?
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2009 во 18:30
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:


Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:


Јас 7-8 год. пушам, имам во меѓувреме направено неколку паузи од по 6-7 месеци и марихуаната не ствара зависност. Башка тоа, помалку штетна е од алкохол и цигари, од хамбургер, или од претерана мрсна храна. Се` што е претерано е штетно.
Хм, незнам што да ти речам?не%20знамДобро е што (сеуште) можеш да се контролираш! Но, ... еден ден (ќе си ја чукаш главата)Р.Ѕ. Баш ме интересира, зошто после прекините повторно почнуваш? Не е тоа еден вид зависност?Или си мислиш дека како и претходно, ќе можеш без тоа?хипнотизиранР.Р.Ѕ. Кога веќе си кажа дека пушиш, може ли да знаеме на која возраст почна?
Баш ме интересира од што, или зошто мислиш дека ќе си ја чукам главата, некој ден.Не е зависност. Јас ненамерно се откажав од марихуаната неколку пати, не со намера, едноставно ми беше дојдено доста од тоа (на моменти), зашто порано многу повеќе пушев, за разлика од сега. Сега пушам 2-3 пати месечно, кога ќе се погодиме друштво на муабет. Знам дека имав еден период пред 5 години кога секој ден пушев по неколку џоинти и бааги долг беше тој период. Решив да се откажам, бидејќи беше претерано и сакав да видам дали можам, или пак сум зависен. Затоа велам дека зависност не создава. Од друга страна, цигари пушам една третина од мојот живот, 100 пати имам пробано и не можам да ги откажам т.е. зависен сум.Почнав да пушам марихуана на 16 год.
Да продолжиш да пушиш ама зошто треба јас да плаќам за тебе.
Ако немате пари крадите
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2009 во 18:31
Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:


Originally posted by Македон Македон напиша:


Oди направи тестови на крвта и мокрачата, па спореди ги резултатите со некој кој нема пробано, ако те интересира, јас ќе ти ги кажам моите, сега брзо правев, па донеси заклучок самиот за влијанието на истата.
Верувам дека ти го знаеш заклучокот и дека ќе ни го кажеш на сите.
Како што знам, оние кои пушат трева, па дури и цигари, па и оние кои знаат да претераат со алкохол, имаат поголеми шанси да имаат проблеми со бројот на црвени крвни клетки од оние кои не го прават тоа, затоа што некои од тие материи се врзуваат со црвените крвни клетки. Не сум ли во право?

Не тие летаа ама послем сметката друг ја плаќа
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2009 во 19:08
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

  Да продолжиш да пушиш ама зошто треба јас да плаќам за тебе.
Ако немате пари крадите

Ако те кради некој тебе дома, тогаш ти си имаш проблем. Не ме проценувај каков човек сум, само поради тоа што пушам марихуана.
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2009 во 19:10
Originally posted by Македон Македон напиша:


Како што знам, оние кои пушат трева, па дури и цигари, па и оние кои знаат да претераат со алкохол, имаат поголеми шанси да имаат проблеми со бројот на црвени крвни клетки од оние кои не го прават тоа, затоа што некои од тие материи се врзуваат со црвените крвни клетки. Не сум ли во право?


Ајде да претпоставиме дека може да настанат проблем со црвените крвни клетки. Дали ќе бидат намалени, или зголемени црвените крвни клетки? И каков проблем може да предизвика тоа?
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2009 во 12:27
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Добро е што (сеуште) можеш да се контролираш! Но, ... еден ден  (ќе си ја чукаш главата)

Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Баш ме интересира од што, или зошто мислиш дека ќе си ја чукам главата, некој ден.

Зошто? Затоа што можеби еден ден не ќе можеш да се контролираш! Затоа!

Значи, несакам да ме сфатиш погрешно (дека неможеш да се контролираш), затоа велам „можеби“.
И добро е што си престанал. А, што мислиш дека ќе се случи ако продолжиш да пушиш? Мислиш дека се ќе биде „нормално“? Дека ќе нема да има никакви последици? Искрено, не би сакал да дознаеш што би се случило.
Како им било на твоите родители кога (ако) дознале дека пушиш (=се дрогираш)? Дали тие го одобриле тоа?
Како ќе ти биде тебе кога ти ќе станеш родител и кога ќе дознаеш дека твоето дете почнало да се дрогира? А ти поаѓајќи од самиот себе, мислиш дека и тоа самото ќе може да се контролира и ќе го оставиш „на раат“!губитник Е, и тогаш можеби ќе си ја чукаш главата!

Уште еднаш, те молам, немој да го сфатиш ова злонамерно, туку само како една предупредувачка можност!големо%20гушкање
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
igi 3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
KVO VADIS

Регистриран: 30.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 18736
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај igi 3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2009 во 18:35
Ej bre narode Makedonski zarem ne gledate deka cigarite gi zabranija a vie sakate marihuanata da ja legaliziraat газење%20од%20смеење
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2009 во 22:50
Kade gi zabranile cigarite? Kolku shto znam, sekade se vo slobodna prodazhba.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
igi 3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
KVO VADIS

Регистриран: 30.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 18736
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај igi 3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2009 во 23:35
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Kade gi zabranile cigarite? Kolku shto znam, sekade se vo slobodna prodazhba.

Da ama ako te fatat da pusis na javni mesta (vo kafeani i kafici)tesko tebe газење%20од%20смеење
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2009 во 21:14
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:


Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Да продолжиш да пушиш ама зошто треба јас да плаќам за тебе.
Ако немате пари крадите
Ако те кради некој тебе дома, тогаш ти си имаш проблем. Не ме проценувај каков човек сум, само поради тоа што пушам марихуана.

Не те проценувам туку многу млади деца од мара завршија на вена.А потоа почнуваат да крадат и да прават проблеми во општеството.Во Битола има центар за лечење на зависници и секој ден бројот е се поголем.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2009 во 21:25
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Добро е што (сеуште) можеш да се контролираш! Но, ... еден ден  (ќе си ја чукаш главата)

Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Баш ме интересира од што, или зошто мислиш дека ќе си ја чукам главата, некој ден.

Зошто? Затоа што можеби еден ден не ќе можеш да се контролираш! Затоа!

Значи, несакам да ме сфатиш погрешно (дека неможеш да се контролираш), затоа велам „можеби“.
И добро е што си престанал. А, што мислиш дека ќе се случи ако продолжиш да пушиш? Мислиш дека се ќе биде „нормално“? Дека ќе нема да има никакви последици? Искрено, не би сакал да дознаеш што би се случило.
Како им било на твоите родители кога (ако) дознале дека пушиш (=се дрогираш)? Дали тие го одобриле тоа?
Како ќе ти биде тебе кога ти ќе станеш родител и кога ќе дознаеш дека твоето дете почнало да се дрогира? А ти поаѓајќи од самиот себе, мислиш дека и тоа самото ќе може да се контролира и ќе го оставиш „на раат“!губитник Е, и тогаш можеби ќе си ја чукаш главата!

Уште еднаш, те молам, немој да го сфатиш ова злонамерно, туку само како една предупредувачка можност!големо%20гушкање

Ова е исто како јас секој ден да пливам оддалечен од езерскиот брег по 300-400 метри и ти да ми речиш опасно е тоа. Да, можеби е опасно за некој друг, ама јас тоа го правам 6-7 год. и сум сигурен што може да се случи. Второ, не е докажано дека марихуаната ствара зависност, а тоа значи штом големите земји се уште го немаат докажано тоа, дека и не ствара зависност.

На една друга тема имам пишано дека, доколку мојот син пуши само марихуана јас би бил пресреќен. Можеби некои не сте запознаени со моменталната слика во Македонија, колку зависници и навлечени на дрога има (не зборам за марихуана, туку за потешки работи), ама ситуацијата е алармантна.

Секој живее како сака, некој прави по 5 деца, некој се пијанчи по цел ден, некој чита книги цел ден. Кој како сака.намигнување
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2009 во 21:28
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:


Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Да продолжиш да пушиш ама зошто треба јас да плаќам за тебе.
Ако немате пари крадите
Ако те кради некој тебе дома, тогаш ти си имаш проблем. Не ме проценувај каков човек сум, само поради тоа што пушам марихуана.

Не те проценувам туку многу млади деца од мара завршија на вена.А потоа почнуваат да крадат и да прават проблеми во општеството.Во Битола има центар за лечење на зависници и секој ден бројот е се поголем.


Јас во седум години не сум пробал нешто повеќе од трева. Нема ни да пробам, немам ни потреба.

Си се запрашал ли оние кои крадат, дали сите се навлечени на дрога? Дали сите крадат само за да купат дрога? Или имаат други проблеми и потреби?

И зошто има дрога во нашата држава? Во државата каде што плаќаш данок?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 31>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.