IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Дали да се легализира марихуаната?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали да се легализира марихуаната?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 293031
Автор
Порака
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2020 во 16:48

хм сакале безбедњаците на ниво на ООН да се легализира Марихуана [1] точно, но меѓу првите таму потегнаа и корпоратистите [1] а за кратко стигнав и да му префрлам Каде Бе Со Тој Памет на еден од ороводците на MMM за европа Farid Ghehioueche кога одеа во ООН на гласање , ама на мрмр-активистите шемата им е (за жал) барај рака за да добиеш прст, наместо да седнат да думаат кој легализирачки модел каде би бил корисен, но во цел свет анблок наеднаш да се легализира марихуанчето тоа чинам е голема глупост, евала од што ќар повторно ќе оит за корпоратистите бидејќи така масовно легализирана повторно ќе мора и да се регулира истата, што теоретски е поарно од декриминилизација, но какви и кои ќе бидат гаранциите дека корпоратистите нема од неа да прават гмо или хемиска-касапана, можно ли е да се стори контрола на квалитет преку случаен избор на инспекциски примероци!? иако тоа и сега е случај кога Зелениот Иљач е во раце на мафијата, а кои се гаранциите дека така ако не денес утре нема да се досети некој мафиозо да килави некоја популација виа запрашување на залахите, можеби и ненамерно за да го појача квалитетот а сепак тоа да има несогледливи последици потоа по денешните нелегални улични конзументи!

веројатно за болните би била дозволива Рурална Легализација, но за останатите доколку сакаат истата да ја продаваат а така да се подресетирува и сиромаштво, веројатно само Државни Расадници ко што велам пост понапред може се најидеално чаре a како постојано би се вршело контрола на квалитетот, во кои пак Расадници освен државата би одгледувале Марихуана и оние индивидуалци земјоделци кои наместо корпоратистите би произведувале Мрмр за Медицинско Масло, за потоа топтан сите да си имаат заеднички сервис за достава кој би го терал некој посебен одел при МВР за да е загарантирана и цена и квалитет и достава, што можеби делува вака на прва како баук, но ако се има предвид дека живееме во супер коруптивни времиња ем опкружени со разни мафии друго чаре нема а да се осигура ваков еден систем да е долгорочно самоодржлив! Плус имајте во предвид дека ако Црквата е заобиколена и не се чуе нејзиниот глас сето ова ќе забега озбилно, не дека во каква и да е варијанта ќе добиете Благослов но гледајте да не ве стигне анатема, можеби ако е под озбилна контрола сето ова на државата со Државни Расадници та некако да се најде нзс за болните и за едибл варијанта наместо лексилиум или алкохол кога би сакале да се опуштите, но повторно мора да постојат гаранции дека природната Сатива ќе биде посреди а не сите оние современи цветови на стероиди!

најбитно, сето ова е неопходно за Полиција да се растерети озбилно од мрмрџии и се сврти уште поозбилно кон чистење Улични Хемии и затворање простор за делување така на мафијашките кланови! дури и голем број мрмр-дилери денеска лесно би прешалтале така на Село ем под постојан надзор во поблискиот државен расадник и мирно би си имале и за себе и за минималец па и повеќе во џеб без да ризикуваат затвор или коленичење пред некои локални мафијашки аги, но оди потоа Полиција нека се разбере со нив, а не верувам дека тие ќе седат со скрстени раце, евентуално да се раскринкуваат на ангро итно бидејќи и така си ги знаат Но би требало некаков модел на размена на непожелни граѓани со други земји пример комшилук каде би биле протерувани на подолго доколку не сакаат да опаметат, а кога таквата квота би била норма и за еу-азија-африка ем со забрана за движење. веројатно и ќе се опаметуваат инстант наместо да лежат по затвори или пак се препуцаваат со Полиција чекајќи ред кога ќе им дојде крајот! во принцип тие се и поболни од локалните дилери или уживатели бидејќи во прашање е страст а среброљубие а не сластољубие која е далеку поозбилна заебанција, евентуално да им се отворат нови хоризонти за реинвестирање на капиталот па така со лесно да олабават, но се додека им е бришан простор за распалување со хемиите посекако ним секогаш тоа ќе им е поатрактивно како нерегулиран инвестициски простор него да влетуваат во регуларни бизнис води! туку тешко на оние Полицајци кои се нафатиле да му слугуваат на Народ а станале слуги на мафијаши и мафијашки кланови, ним душата им е веќе рецната за во пекол макар и само слугувањето било подзамижување на едното око пред шверцот односно транзитот на дроги низ земјава, Господ На Сите Да Ви Е Напомош бидејќи не знаете што праите и каде всушност на крај ќе завршите бидејќи за жал ко по обичај или родителите ве запишале во средно полициско или пријателите кумувале да запишете факултет за безбедност, веројатно и едните и другите заборавате дека ко Покрстени не одговарате само пред земниот ами и пред Божјиот Закон а судот велат е се’ поголем како општествениот статус и служба е поголема ...


Изменето од Zelenikovo - 08.Март.2020 во 17:48
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 293031
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.