IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Дали да се легализира марихуаната?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали да се легализира марихуаната?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2324252627 31>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2015 во 19:42
TheNagual пријателе, гледам дека те фрустрираат некои работи, како што тоа често пати ме прави и мене, но сепак, тоа не значи дека нашето избувнување е секогаш исправно и издржано.

Во коментаров мешаш пoвеќе неповрзани работи сметајќи дека незадоволството од едната дава право да се стави равенство на сите други, нешто што постојано го гледам во коментарите на повеќето нaши членови, а исто така и во секојдневните комуникации со луѓето во Македонија. Небаре тоа станало терк на стандардно однесување.

Ќе се повторам, човекот бил санкциониран од полицијата поради "овозможување на употреба на наркотични дроги"... "при што им овозможил на четири лица да ја користат". Тоа е сериозна работа. Тој не само што пушел, туку им овозможил на четири лица да употребуваат наркотично cредство (според сегашниот важечки закон).

Во случајов полицијата реагирала коректно. Не е важно колку дрога имало кај него, важно е дека ја сoлицитирал и споделувал истата со други лица.

Законот не предвидува ослободителна провизија во однос на количината на споделената дрoга. Не е важно дали оној што ја споделува во себе имал 2 грама, туку е важно дека активно овозможувал користење на истата.

Толку. Тука застанува паричката. Законот е доследно следен и спроведен. 

Згора на тоа, како што се вели во линкот кој го споделуваш, Кривичниот Закон не дозволува посед на никаква количина марихуана. Тогаш за каква олеснителна или ослободителна опција говориш за приведениот?

Сето натаму изложеното е беспредметно за случајот. 

Но за атер на муабетот, точно е дека службеното лице може да претресе само ако има налог за тоа или да претреси без налог доколку го затекнал лицето во вршење кривично дело. Така е во кривичните закони на сите држави во светот. А токму таков случај е посочениот.

Затоа велам дека народот со овој случај не губи доверба во полицијата, туку напротив, таа доверба се потврдува бидејќи полицијата прави токму оноа за што е поставена - да го брани Законот, како и редот и поредокот на државата.

Напаѓањето на полицијата е копање дупка во вода, тоа е пукање во празно. Таа не е крива затоа што делува во согласност со Законот.

Ако сакаме нешто да промениме, тоа треба да го сториме во однос на Законот.

Законот треба да се промени, а не полицијата. 






Изменето од Messenger - 24.Октомври.2015 во 19:43
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
TheNagual Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 156
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TheNagual Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2015 во 15:53
Ова со смешните количини се случува со години. Не се фаќај за конкретниов случај. Ете прогуглај малце ќе најдеш кривични пријави за 0.08 грама без никакво овозможување и слично. Имало и апсења за отпушок во пепељара, неколку семки и сл. (ме мрзи сеа да редам линкови)
Треба ли да напоменувам дека сето тоа во бајаги голем број на случаи се спроведува со огромни пречекорувања на овластувањата од страна полицијата. Прочитај го интервјуто со Митровски уште еднаш, особено делот со нашите права при средби со полицијата. Системите кои треба да не зашитат како граѓани (внатрешна контрола, правни механизми) слабо функционираат, скоро ич. Значи полицијата сепак не работи толку по устав и закон колку што сакаш да ја идеализираш.
Можам да замислам што ќе се случува ако и тие малку контролни механизми недостасуваат.

Е сега тие се спремни да ти ги погазат сите уставно загарантирани права, но никогаш нема да ти простат 0.08 грама во џебот.
Never underestimate the power of stupid people in large groups
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2015 во 16:39
Originally posted by TheNagual TheNagual напиша:

 Значи полицијата сепак не работи толку по устав и закон колку што сакаш да ја идеализираш.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:



Згора на тоа, како што се вели во линкот кој го споделуваш, Кривичниот Закон не дозволува посед на никаква количина марихуана... полицијата прави токму оноа за што е поставена - да го брани Законот...

Напаѓањето на полицијата е копање дупка во вода, тоа е пукање во празно...

Законот треба да се промени


Значи да  не маваме по самарато наместо по магарето.

Ако полицијата не работи како што работи (тука не говорам за расипани јаболка кои ја злоупотребуваат својата позиција),  тогаш би ја окривил и би ја криткувал за лошо (не)работење.

Но ние луѓетo не умееме да се организираме и да го смениме законот, па се свртуваме против оноа што лесно можeме да го препознeме и со кое секојдневно се среќаваме на улицата - полицаецот кој има должност да го брани законот.

Инаку за контролните мерки (како што ги нарекуваш)… тие се исти како и во западните земји. Тука нема никаква разлика… побрзо би рекол дека се 100% копија.

Оноа што можеби е различно е нивното непознавање и некористење.

Ама и за тоа лична одговорност треба да си земат самите луѓе.

















Изменето од Messenger - 31.Октомври.2015 во 16:49
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
TheNagual Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 156
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TheNagual Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2015 во 17:56
Кога велам дека полицијата не работи според закон, не мислам на кривичниот закон. Од нивно гледиште што повеќе дејствија се кривични тоа подобро за нив. Зборувам за почитување на основните граѓански права. А што се однесува до кривичниот закон како тогаш го објаснуваш фактот што во еден случај за џоинт се добива прекршочна парична казна, а во друг идентичен случај кривична пријава. Ова ти кажувам од лично искуство на близок човек. Тоа е недопустливо од правен аспект. Народски кажано башибозук.

Инаку во врска со внатрешната контрола и правните механизми. Сакаш да кажеш дека внатрешната контрола функционира исто и во Шведска и во Холандија и во Белорусија и кај нас??? Правилниците за работа на полицијата, на хартија тие се горе-долу исти низ цел свет, но не и во пракса. Плус кај нас не е проблемот што луѓето не ги познаваат своите права. Проблемот е во тоа што правниот систем кој треба да им биде на располагање на граѓаните при пречекорувања на полицијата не функционира. Во Америка на пример со мали познавања на правата можеш да избегнеш претрес. Како на пример:

https://www.youtube.com/watch?v=-7HCD3XGNUQ

https://www.youtube.com/watch?v=rmhjvngZZkw

И така натаму...
Во некои американски држави дури имате право да пукате во полицијата доколку ви влезат на приватен имот без налог. А кај нас ќе изедеш ќотек во најмала рака само доколку им побараш легитимација, а да не зборуваме да си ги побараш правата. Во тој поглед ние сме светлосни години назад и тоа неможе да се негира.
И сеа ако тоа е лична одговорност???
Ма дај.
Never underestimate the power of stupid people in large groups
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2015 во 07:11
Не сакам да те разубедувам во ништо… само да те потсетам дека темава не е за полиција, туку "Дали да се легализира марихуаната?"

Инаку, имаш среќа што практично не ја знаеш американската полиција. 







Изменето од Messenger - 02.Ноември.2015 во 07:11
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2015 во 14:11
Министерството за здравство и Агенцијата за лекови и медицински средства, организираат јавна дебата на тема „Примената на индискиот коноп и канабиноидите во медицински цели“, која ќе се одржи утре во 12 часот во хотелот Александар Палас.

На јавната дебата ќе учествуваат стручни лица од повеќе области на медицината и фармацијата, како и регулаторните органи, кои со своите искуства ќе придонесат за предочување на бенефитите и ризикот од употребата на марихуаната.

Дебатата е отворена за јавноста.



Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2015 во 18:12

Дебата за примена на индискиот коноп во медицински цели


На дискусијата присуствуваше и министерот за здравство, кој посочи дека се зголемува бројот на држави во Европа, кои ја озакониле употребата на канабисот во здравството.

Лекарите се согласни дека потребни се дополнителни истражувања и анализи, пред да се донесе одлука дали Македонија да ја легализира употребата на екстракти од марихуана во медицински цели. Дебатата ја организираа од Министерството за здравство и Агенцијата за лекови и медицински средства, а е иницирана од најновите научни и медицински сознанија за употребата на канабисот во медицински цели. 


Дебата за примената на индискиот коноп, 13 европски држави веќе ја легализираа употребата на канабисот во медицината

Bкупно 13 земји од ЕУ овозможиле употреба на канабисот во медицински цели, меѓу кои, како што наведе, се Чешка, Финска, Романија, Италија, Шпанија, Холандија, Франција, Австрија …Секоја од наведените земји е потписничка на Единствената конвенција на Обединетите Нации за опојни дроги од 1961 година, Конвенцијата на ОН за психотропни супстанции од 1971 година, Конвенцијата на ОН против недозволен промет и психотропни супстанции од 1988 година. Воедно, на овие конвенции е потписничка и Република Македонија








Изменето од Messenger - 22.Ноември.2015 во 18:46
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2015 во 18:42
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Неколку пати имам кажано дека Форумов редовно е читан од релевантни лица и ние имаме значително влијание врз македонската јавност. Можеби не сме форум со најголем број членови, но сигурно сме најпочитуваниот.

Нештата се менуваат… с'е си доаѓа како што треба, некогаш порано, некогаш подоцна.


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ќе го доживееме денот кога марихуаната ќе се декриминализира и легализира и така ќе биде исправена неправдата нанесена на Божјето растение дарено за добро на човекот.

Се предлага закон за употреба на канабис во медицински цели


 





Изменето од Messenger - 16.Декември.2015 во 18:46
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2015 во 17:41
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2015 во 14:59
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2016 во 17:20
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Суада Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2015
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Суада Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2016 во 17:26
Од сега редовно ќе се напуШУВАМ...
Па кај оди нека оди... Барем ќе ми ги штити оние здравите, а можи и нема да дозволи да ми фати организмо некои метастази. Подобро спречити него лечити.
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе
Кон врв
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2016 во 11:50
eh! da imav i da mu dadev nekomu..

koj stradashe tolku mnogu od bolka!   
едно е - не се две
Кон врв
Gebroche..herz Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Јануари.2016
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gebroche..herz Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2016 во 22:11
suki ako imas nesto odveke pozajmi mi nekoe parce ke ti go vratam    
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2324252627 31>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.