IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали има противречности во библијата?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали има противречности во библијата?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 9>
Автор
Порака
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Дали има противречности во библијата?
    Испратена: 16.Декември.2009 во 14:58
dali ima protivrecnosti t.e kontradikci vo bilijata ?
toa mie prasanje na site pravoslavni forumdzii   dali ima ili nema , ako nema bi sakal da doakzete , ako ima protivrecnosti bi proizleglo prasanje dali ovaa biblija e bozja kniga ako e bozja kniga ne bi trebalo da ima prtivrecnosti bi zel eden primer kade isus govori za sebe i dobro da analizirame ;

evagleie spored jovan 5,31,;;

AKO JAS SVEDOCAM SAM ZA SEBE MOETO SVEDOSTVO NEMA DA BIDE VISTINSKO''
VO ISTO EVAGELIE 8,14, VELI;

ISUS VO ODGOVOR IM RECE; IAKO SVEDOCAM SAM ZA SEBE MOETO SVEDOSTVO E VISTINSKO'
pa bi ve zaprasal koja e vistinata na ovie dva citati od evaagleie spored jovan;
vo prviot citat veli deka svedostvoto na isus za sam sebe nema da bide vistinsko dodeka vo drugiot citat veli deka svedostvoto e vistinsko ,
zasto ima sprotivvni teksta ,prasanje prizleguva ako e bozja kniga zasto da ima sprotivni teksta t.e kontradikcii?
pa ve molam na ova komentar i opsto na ovaa tema zamo dadov primer i ke ve zamolam da se kometira samo zai okolu ovaa tema ima ili nema protivrecnosti vo bilijata i svoj komentar i dokaz za toa ?
blagodaram '
pozdrav





Изменето од el_kevser - 16.Декември.2009 во 15:00
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 15:05

AKO JAS SVEDOCAM SAM ZA SEBE MOETO SVEDOSTVO NEMA DA BIDE VISTINSKO''
VO ISTO EVAGELIE 8,14, VELI;

ISUS VO ODGOVOR IM RECE; IAKO SVEDOCAM SAM ZA SEBE MOETO SVEDOSTVO E VISTINSKO'

И во двата случаја Исус потврдува дека Неговото сведоштво е поткрепено со сведоштвото на Бог Таткото.

Во првиот цитат тоа значи дека директно се повикува на Бог-Отецот а во Вториот само ни потврдува дека неговото сведоштво е вистинско поради тоа што отецот и Синот се едно.

(Според Мојсеевите закони, сведоци морало да има двајца).
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 15:05
на кратко-Нема противречности.

А на кратко одговарам на темава зашто мислам дека повеќето сунитски муслимани тука се у некаков си филм на МОНОЛОГ.

Демек прашува(а уставри цитира од оние јадни брошурки од студенсконо здружение)па послем или не ги разбира образлагањаат на христијаните или не ги ни чита.

А кога ние ќе започнеме дискусија за Коранот и неговите противречности од повеќе аспекти ,муслиманите на форумот мистериозно ги СНЕМУВА од форумов.
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 15:10
Постојат десет стратегии со кои муслиманите се користат при разговор со Христијани, тоа е веќе видена тактика.
Иако не ја прочитале Библијата, веќе се научени на тие неколку финти. Негација на Тројството, барање контрадикторности, Песна над песните и ах тој-Павле пусти што мислат дека ја изменил Библијата. Ги имам и јас тие книжиња, ги земам од кај вехабијата од кого купувам црн сусам и парфемчиња од Саудиска Арабија.големо%20гушкање
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 15:11
Само да потсетам, ваква или слична тема има, ќе ја побарам а потоа постовите ќе ги преместам тамутрепкање
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 15:20
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Постојат десет стратегии со кои муслиманите се користат при разговор со Христијани, тоа е веќе видена тактика.Иако не ја прочитале Библијата, веќе се научени на тие неколку финти. Негација на Тројството, барање контрадикторности, Песна над песните и ах тој-Павле пусти што мислат дека ја изменил Библијата. Ги имам и јас тие книжиња, ги земам од кај вехабијата од кого купувам црн сусам и парфемчиња од Саудиска Арабија.големо%20гушкање


biblija ima sekade mozes da ja najde kade i da sakas ja ima i na internet



http://www.mkbible.net/
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 15:22
Да де, не реков јас дека нема туку дека повеќето кои ја негираат не ја прочитале.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 15:23
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

AKO JAS SVEDOCAM SAM ZA SEBE MOETO SVEDOSTVO NEMA DA BIDE VISTINSKO''
VO ISTO EVAGELIE 8,14, VELI;

ISUS VO ODGOVOR IM RECE; IAKO SVEDOCAM SAM ZA SEBE MOETO SVEDOSTVO E VISTINSKO'И во двата случаја Исус потврдува дека Неговото сведоштво е поткрепено со сведоштвото на Бог Таткото.Во првиот цитат тоа значи дека директно се повикува на Бог-Отецот а во Вториот само ни потврдува дека неговото сведоштво е вистинско поради тоа што отецот и Синот се едно.(Според Мојсеевите закони, сведоци морало да има двајца).


i zarem ovie citati ne se ptoriv recni edna od druga ili ke bide ;
vistinsko svedostvoto negovo ili ne
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 15:23
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Да де, не реков јас дека нема туку дека повеќето кои ја негираат не ја прочитале.


imam prilika i ja citam
ne se sekiraj    
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 15:24
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


AKO JAS SVEDOCAM SAM ZA SEBE MOETO SVEDOSTVO NEMA DA BIDE VISTINSKO''
VO ISTO EVAGELIE 8,14, VELI;

ISUS VO ODGOVOR IM RECE; IAKO SVEDOCAM SAM ZA SEBE MOETO SVEDOSTVO E VISTINSKO'

И во двата случаја Исус потврдува дека Неговото сведоштво е поткрепено со сведоштвото на Бог Таткото.

Во првиот цитат тоа значи дека директно се повикува на Бог-Отецот а во Вториот само ни потврдува дека неговото сведоштво е вистинско поради тоа што отецот и Синот се едно.

(Според Мојсеевите закони, сведоци морало да има двајца).


Ама ти одговори читаш?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 15:26
spored koji mojseovi zakoni obrazlozi?
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 15:31
Е па сеа од каде да знам кој амандман од Мојсеевиот, битно морало да има двајца сведоци.намигнување

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 15:35
И Исус сведочел пред двајца-Отецот и Он, затоа и сведоштвото му било вистинско.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 15:42
stom go spomnuvas treba i da obrazloziz pa da vidime dali se mojseovi zakoni ili ne



Изменето од el_kevser - 16.Декември.2009 во 15:42
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,406 секунди.