IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мода и убавина
  Активни теми Активни теми RSS - Мејк ап-во слики и коментари
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мејк ап-во слики и коментари

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2223242526 28>
Автор
Порака
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 91264
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2016 во 09:55
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 91264
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2016 во 09:56
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 91264
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2016 во 09:57
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 91264
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2016 во 09:58
 photo New_years_makeup_maryam_zpsb75125c4.jpg
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 91264
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2016 во 21:37
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 91264
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2016 во 08:31

Како да се нашминкате ако имате кафени очи


Девојките со кафеави очи можат да одбираат помеѓу различните палети на бои кога е во прашање шминкањето и истакнувањето на очите.

vodic-za-devojkite-so-kafeni-oci-kko-pravilno-da-se-nasminkate-1

Овие илустрации ќе ви помогнат да ги одберете вистинските нијанси на сенки во зависност од тоа дали имате светло кафеава, средно кафеава или темно кафеава боја на очи.

Можеби до сега користевте погрешна боја на сенка, затоа погледнете го овој водич за правилно шминкање на кафеавите очи:


1. Светло кафеави очи

vodic-za-devojkite-so-kafeni-oci-kko-pravilno-da-se-nasminkate-2

Измешајте ги богатите виолетови нијанси, со малку бело моливче или сенка. Тие ќе им дадат длабочина на вашите очи.

Освен тоа овие нијанси имаат некој посебен бисерен сјај, па би било добро доколку пронајдете светкава виолетова сенка, која ќе им додаде посебен сјај.


2. Средно кафеави очи

vodic-za-devojkite-so-kafeni-oci-kko-pravilno-da-se-nasminkate-3

Одберете палета на сенки кои ќе ги содржат сината, тиркизната и златната боја која ќе ја нанесете на аглите од вашите очи.

Сите овие бои можете да ги комбинирате една со друга или пак да ги нанесувате посебно, како и да е тие со сигурност ќе ги истакнат вашите очи.


3. Темно кафеави очи

vodic-za-devojkite-so-kafeni-oci-kko-pravilno-da-se-nasminkate-4

Светлите нијанси на сенки како праска боја, белата, светло зелената и нежните златни нијанси се одлични за девојките со темно кафеави очи.

Ако сакате потемен изглед на очите за вечерните излегувања, нанесете потемна зелена сенка на краевите, а на почетокот посветла златна нијанса.


4. Бонус совет:

Маскарите во разни бои се уште еден начин да ја истакнете кафеавата боја на очи. Ако се брзате, нанесете бронзер и златна сенка и подготвени сте да блеснете во полн сјај.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 91264
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2016 во 08:22

Час по шминкање за почетници: Станете експерт со сенките за очи


cas-po-shminkanje-za-pocetnici-stanete-ekspert-so-senkite-za-oci-01.jpg

Неколку трикови кои ќе ви го олеснат животот:

1. Нијансирање на сенката за очи

На внатрешниот дел на окото и делот под веѓите треба да нанесете најсветла сенка за очи, а како одите кон надворешниот дел на окото, најтемна.

cas-po-shminkanje-za-pocetnici-stanete-ekspert-so-senkite-za-oci-1.jpg


2. Одредете каков тип на очи имате

Одредете каков тип на очи имате за да знаете какви сенки за очи и каков тип на шминкање најмногу одговараат за вашиот тип на очи.

cas-po-shminkanje-za-pocetnici-stanete-ekspert-so-senkite-za-oci-2.jpg


3. Мачкини очи

Постојат различни типови на мачкини очи, а потребно е да го одберете вистинскиот кој одговара на вашиот тип на очи

cas-po-shminkanje-za-pocetnici-stanete-ekspert-so-senkite-za-oci-3.jpg


4. Одберете го вистинскиот ајлајнер

Во зависност од тоа каков ефект сакате да постигнете, потребно е да ја одберете вистинската боја на сенка за очи.

cas-po-shminkanje-za-pocetnici-stanete-ekspert-so-senkite-za-oci-4.jpg


5. Туш за почетници

Нанесете неколку точки од внатрешниот до надворешниот дел на окото, а потоа поврзете ги точките.

cas-po-shminkanje-za-pocetnici-stanete-ekspert-so-senkite-za-oci-5.gif


6. Како да нанесете молив за очи и да ги истакнете трепките истовремено?

Само следете ја сликата...

cas-po-shminkanje-za-pocetnici-stanete-ekspert-so-senkite-za-oci-6.jpg


7. Брз трик за мачкини очи

За почеток нацртајте триаголник на надворешниот дел од окото, потоа уште една заоблена линија која води до внатрешниот дел на окото и пополнете.

cas-po-shminkanje-za-pocetnici-stanete-ekspert-so-senkite-za-oci-7.jpg


8. За подраматичен изглед

Нанесете тенка линија и на долниот дел од окото, притоа линијата треба да биде малку подолга и да се поврзува со линијата од горниот капак.

cas-po-shminkanje-za-pocetnici-stanete-ekspert-so-senkite-za-oci-8.jpg


9. Комбинирајте стилови на шминкање

Мачкините очи можете да ги надополните на тој начин што ќе ставите малку сенка на надворешниот дел од очите. Со коса четка и црна сенка за очи нанесете молив за очи, а потоа размачкајте го. На крајот, нанесете туш за очи.

cas-po-shminkanje-za-pocetnici-stanete-ekspert-so-senkite-za-oci-9.jpg


10. Убаво нанесена линија

Пополнете го со молив за очи внатрешниот дел на горниот капак – делот под трепките, а потоа нанесете туш за очи.

cas-po-shminkanje-za-pocetnici-stanete-ekspert-so-senkite-za-oci-10.jpg


11. Моќта на белиот молив

Тој е тајна на секој професионален шминкер...

cas-po-shminkanje-za-pocetnici-stanete-ekspert-so-senkite-za-oci-11.jpgИзменето од Valerija - 08.Февруари.2016 во 08:23
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 91264
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2016 во 22:12
Зачадени очи во стилот на Џенифер Лопез
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 91264
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2016 во 14:02
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 91264
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2016 во 09:29

Шминкање за почетници: Која боја на сенка одговара со бојата на вашите очи?


Целта на шминката е да ве направи совршени за важните прослави и настани. Но, тоа е невозможно доколку не ги знаете правилата на врвните шминкери.

sminkanje-za-pocetnici-koja-boja-na-senka-odgovara-so-bojata-na-vasite-oci-01.jpg

Едно од најважните правила при шминкањето на очите е бојата на сенка која ќе ја одберете.

Зависно од тоа дали имате сини, зелени или кафеави очи, ви одговараат одредени бои, додека други може да направат очите да ви изгледаат тажно и мрачно.

За да не ја направите оваа грешка, следете ги овие комбинации:

За сиво-сини очи

1. Темно розова сенка

sminkanje-za-pocetnici-koja-boja-na-senka-odgovara-so-bojata-na-vasite-oci-02.jpg

2. Зелена сенка

sminkanje-za-pocetnici-koja-boja-na-senka-odgovara-so-bojata-na-vasite-oci-03.jpg

3. Сенка во боја на кожа во комбинација со сива сенка

sminkanje-za-pocetnici-koja-boja-na-senka-odgovara-so-bojata-na-vasite-oci-04.jpg

4. Светло розова сенка

sminkanje-za-pocetnici-koja-boja-na-senka-odgovara-so-bojata-na-vasite-oci-05.jpg

5. Сребрена сенка

sminkanje-za-pocetnici-koja-boja-na-senka-odgovara-so-bojata-na-vasite-oci-06.jpg

За зелени очи

1. Тропски бои на сенка

sminkanje-za-pocetnici-koja-boja-na-senka-odgovara-so-bojata-na-vasite-oci-07.jpg

2. Светло сина во комбинација со виолетова сенка

sminkanje-za-pocetnici-koja-boja-na-senka-odgovara-so-bojata-na-vasite-oci-08.jpg

3. Сенка во боја на праска

sminkanje-za-pocetnici-koja-boja-na-senka-odgovara-so-bojata-na-vasite-oci-09.jpg

4. Корално сина сенка

sminkanje-za-pocetnici-koja-boja-na-senka-odgovara-so-bojata-na-vasite-oci-10.jpg

За кафеави очи

1. Тиркизна и розова сенка

sminkanje-za-pocetnici-koja-boja-na-senka-odgovara-so-bojata-na-vasite-oci-11_copy.jpg

2. Виножито

sminkanje-za-pocetnici-koja-boja-na-senka-odgovara-so-bojata-na-vasite-oci-12.jpg

3. Комбинација од златна и пурпурна сенка

sminkanje-za-pocetnici-koja-boja-na-senka-odgovara-so-bojata-na-vasite-oci-13.jpg

4. Светло кафеава сенка

sminkanje-za-pocetnici-koja-boja-na-senka-odgovara-so-bojata-na-vasite-oci-14.jpg

5. Розова сенка 

sminkanje-za-pocetnici-koja-boja-na-senka-odgovara-so-bojata-na-vasite-oci-15.jpg

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 91264
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2016 во 08:53
dm look
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 91264
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2016 во 08:53
dm look
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 91264
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2016 во 14:23
https://www.girlshue.com/wp-content/uploads/2016/07/unnamed-file-5786.jpg
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 91264
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2016 во 08:36

Во пресрет на најлудата ноќ сите имаме по малку тенденција да се предотеруваме, пренакитуваме и да употребиме многу шминка. Новогодишна елка веќе има, нема потреба да изгледаме како таква, особено кога станува збор за декоративната козметика.

Edinstvenite-3-izgledi-koi-vi-se-potrebni-za-novogodisnata-nokj-01.jpg

За да ја избегнеме замката во која ќе изгледаме како елки или нашлакани торти, препорачуваме 3 едностани, но ефектни и моќни изгледи за новогодишната прослава:

Мачкини очи со црн туш

Тушот за очи ви е најдобар пријател за овој изглед. Одберете некој долготраен кој нема да се разлева и размачкува. Комбинирајте го со кармин во боја на модра слива, со полуматиран финиш. Кожата е чиста и мат, руменилото е природно и не премногу нагласено, а маскарата и долгите трепки задолжителни.

Edinstvenite-3-izgledi-koi-vi-se-potrebni-za-novogodisnata-nokj-02.jpg

Перфектни зачадени очи

„Smokey“ или зачадените очи не излегуваат од мода. Комбинирани со веѓи со природен изглед и неутрални усни во праска или пудра-розова нијанса, акцентот паѓа врз очите. За пригодата употребете сиви и црни тонови на сенки со бисерен финиш и суптилна тенка линија со моливче исцртана во долниот дел од окото.

Edinstvenite-3-izgledi-koi-vi-se-potrebni-za-novogodisnata-nokj-03.jpg

Смел црвен кармин

Акцентирани се усните, кои потсетуваат на црвено меко кадифе. Употребете долготраен мат кармин во жешка црвена или силна корална нијанса. Веѓите се малку понагласени, обликувајте ги посмело. Употребете и хајлатер за нагласување на горниот дел од усните и јаболчниците. Руменилото е бронзено, а очите се „чисти“, со само еден слој маскара.

Edinstvenite-3-izgledi-koi-vi-se-potrebni-za-novogodisnata-nokj-04.jpg

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2223242526 28>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.