Испечати | Затвори го прозорот

Мејк ап-во слики и коментари

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Мода и убавина
Опис на форумот: Креатори, козметика, фризура, целулит, трендови...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=21171
Датум на принтање: 24.Април.2024 во 16:58
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Мејк ап-во слики и коментари
Постирано од: maria_magdalena
Наслов: Мејк ап-во слики и коментари
Датум на внесување: 15.Декември.2009 во 18:33
Шминкањето воопшто за мене е дел од секојдневната рутина.
Тоа е за мене и вистинска уметност.
Многу ретко сум ненашминкана, но уживам да шминкам и други. Неретко шминкам пријателки за некои прилики или матурантки (црвенеењеза се ме бидува).

И сега да не бидам банална, да кажам дека со убава шминка може навистина да се направи многу-да се истакне некој убав дел а да се стави во втор план некој помалку убав дел од лицето, да се прикријат недостатоците, да се пситигне одреден ефект...
Може да се зборува многу за ова, но сепак сликата вреди повеќе од 1000 зборови.

Затоа и така ја замислив темава, во слики и коментари да си размениме искуство и знаење за оваа прастара уметност. Не е на одмет (за похрабрите) да ставите и некое ваше дело. Можеби ќе ставам и јасцрвенеење

Од каде да почнеме? Како што реков, сликата вреди 1000 збора...






-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.



Коментари:
Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 15.Декември.2009 во 18:51






-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 15.Декември.2009 во 18:55





-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 15.Декември.2009 во 20:06


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 15.Декември.2009 во 20:08

се шминкам и јас редовно
последно време не толку јако,по природно подобро ми е
освен за некоја пригода ако треба


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 15.Декември.2009 во 20:08


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 15.Декември.2009 во 20:40
Ги гледам сликиве постирани...и баш ич не ми се допаѓаат...
Премногу вештачки делуваат, премногу нападно...
Како маска...Мора ли да се исцртуваат веѓитезбунетост


-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 15.Декември.2009 во 20:49


убаво е кога знаеме да го носиме мејк- апот...
да ги почитуваме правилата-нежни пастелни бои за ден и јаки задимени за вечерните часовитрепкање


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 18.Декември.2009 во 23:28



-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 18.Декември.2009 во 23:29



-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 21.Декември.2009 во 23:46



-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 21.Декември.2009 во 23:48
Dior i se e mozno љубов




-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 10.Јануари.2010 во 00:00
%5bUS1.jpg%5d%5bUS5.jpg%5d

-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 10.Јануари.2010 во 00:02
%5bUS4.jpg%5d%5bUS6.jpg%5d

-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 10.Јануари.2010 во 00:03
%5bUS3.jpg%5d%5bUS2.jpg%5d

-------------


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 10.Јануари.2010 во 03:10
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:







Imam ekstra hvat za shminkanje. Do sega na nekolku prezentacii imam shminkano i sakav sovet da dadam za ovoj nachin na tretiranje na okoto.Devojkava e prekrasno nashminkata. NO ova stoi samo na devojki so sitni ochi. Vo sprotivnoke vi go zgolemat uste tolku okoto i bukvalno samo na klovn moze da licite. Da naglasam-zboram zacrtite sotush pod okoto na dolniot kapak.


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: mariija
Датум на внесување: 10.Јануари.2010 во 11:07



Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 11.Јануари.2010 во 23:43
Originally posted by La Ninja La Ninja напиша:



Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:



Imam ekstra hvat za shminkanje. Do sega na nekolku prezentacii imam shminkano i sakav sovet da dadam za ovoj nachin na tretiranje na okoto.Devojkava e prekrasno nashminkata. NO ova stoi samo na devojki so sitni ochi. Vo sprotivnoke vi go zgolemat uste tolku okoto i bukvalno samo na klovn moze da licite. Da naglasam-zboram zacrtite sotush pod okoto na dolniot kapak.


И мене ми се допаѓа ова, инаку бара и веѓите да бидат-во топ форма, средени, исцртани, а мислам дека на девојкава на сликата и се дотерани со трајна шминка односно тетоважа на веѓи.

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 28.Февруари.2010 во 02:25
Бледи усни и нагласени очи со темна сенка на капаците ми дава посебен вамп изглед.трепкање
Нормално, не за секој ден и за до продавница смеење





-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 28.Февруари.2010 во 02:28
Пастелни боички, нежно и колоритно, со потенциран долен капак... лично не обожавам ваква комбинација, ама не изгледа лошо.




-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 28.Февруари.2010 во 02:46
Ич не сакам вакви тенки и цртани веѓи.






-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 28.Февруари.2010 во 02:47



-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 28.Февруари.2010 во 10:18

Прочитав дека marija_magdalena , ја бидува за шминкање ,па би ја прашала каква шминка најмногу одговара за црвено  фарбана коса,притоа да употреби и туш за очи за да даде ефект на визуелно покрупно око.

Еве за каква боја  на коса се работи .....
 
 
 


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 28.Февруари.2010 во 19:19
Марија Магдалена, фаќај се за работа, почни да држиш лекции за шминкање.голема%20насмевкаголема%20насмевка

Бтв. некој младелашки изглед ќе ми препорача некој?среќа



-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 28.Февруари.2010 во 21:17
Mene bas bi mi trebale sovet dva:)
Jas izbegnuvam cesto sminkanje, osven imam takvo raspolozenie..Obicno pominuvam so pudra, sjaj za usni i rumenilo...
Ama, long time ago, dva pati za vazna prilika bev na sminkanje kaj profesionalec i izleze super..Posle toa probav da gi imitiram gledajki od slikite, ama nikako ne mi trgnuva od raka isto taka da nasminkam. Prvo imav super ten so fenomenalna pudra i nijansa( koja ne mozam da ja najdam, a go izgubiv kontaktot za da prasam sto upotrebi), posle poseben akcent bese staven na ocite, so senki i molivcinja,nezno a sveceno, epten ubavo.



Постирано од: sneska_v
Датум на внесување: 01.Март.2010 во 18:02


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 01.Март.2010 во 22:56


-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: емил
Датум на внесување: 15.Март.2010 во 12:38
Шминка за сечии очи

Секоја боја на очи бара соодветна шминка. Во прилог ви нудиме неколку идеи кои што можете да ги употребите за следното излегување.

Сини очи

Преку ден: сите нијанси на сината боја од индиго до тиркизна, одлично им прилегаат на сините очи. За најдобар ефект комбинирајте сина со топли бои, како окер, боја на праска или портокал. Нанесете портокалова боја на горниот капак, а сината сенка ставете ја над неа. За очите да изгледаат покрупно, со тенка четкичка повлечете темно сина линија под окото.

Навечер: сребрената сенка им дава на сините очи гламурозен изглед. Во предвид доаѓаат сите нијанси од темносива до металик сребрена. Идеалниот ефект ќе го постигнете доколку темносивата сенка ја нанесете на горниот капак и под очите. Над капакот нанесувајте се посветли нијанси сива боја се до веѓите. Со поширока четка ублажете го преодот од боја до боја.

Зелени очи

Преку ден: за елегантен изглед користете сенка за очи во темнозелена боја, додека за нежен изглед определете се за пастелни нијанси на зелената боја. Преку ден нанесете само сенка на капакот од окото.

Навечер: виолетовата и розовата боја даваат возбудлив контраст со зелените очи. Затоа комбинирајте ги сите нијанси, од светлорозова до темно виолетова, која е најмодерна оваа есен. Темната сенка нанесете ја на целиот горен капак, а светлата, виолетова или розова, веднаш под самите веѓи.

Светло кафени очи

Преку ден: најдобриот начин да ги истакнете овие очи е светкава бела сенка и зелен молив за очи. Црното моливче употребете го доколку сакате посебно да ги истакнете очите. Светлата сенка нанесете ја на целиот капак до веѓите, а со зелениот молив исцртајте ги краевите на горниот и долниот дел од окото.

Навечер: темносината боја ќе ја открие магичната длабочина на светло кафените очи, а во комбинација со сребрена сенка ќе ги направо очите навистина атрактивни. Сината сенка нанесете ја на капакот. Под веѓите ставете ја сребрената сенка.


Црни очи

Преку ден: бојата на шампањ и нежните кафени тонови посебно ги нагласуваат темните очи. Преку ден избегнувајте светкави сенки и определете се за мат варијанта.

Навечер: златните и бакарните сенки им даваат сјај на црните очи. Овие бои одговараат на сите жени без разлика на бојата на кожата. Ако пак ставите темносина сенка на очите, ќе изгледате таинствено. Златната сенка нанесете ја со тенка четка над трепките, а бакарната веднаш после неа, се до веѓите.



-------------


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 15.Март.2010 во 15:09

Вака се шминкам преку ден...
Лесно и не делува теткински. трепкање



-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 30.Март.2010 во 00:36



-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 30.Март.2010 во 03:01


Дневна шминка. среќа
Преку ден вака се шминкам. трепкање



-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 30.Март.2010 во 03:06


Вечерен изглед. среќа
Мене лично „smokey eyes“ не ми стои баш-баш, ме прави да изгледам многу повозрасна од што сум. голема%20насмевка


-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 30.Март.2010 во 09:26


-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 11.Април.2010 во 11:09
Мејк-ап „финти“ од професионални шминкери

Што да направите со маскарата која се исушила, како правилно да ги налакирате ноктите, што може да послужи како замена за руменило, се прашањата на кои одговараат познатите шминкери. Мејк-ап артистите велат дека одговорите се во правилното искористување на шминката со која располагате.

Пудра во прав како зацврстувач на кармин


Транспарентната пудра во прав, освен за матирање на лицето, можеме да ја искористиме и како подлога за кармин. По нанесувањето на еден слој кармин, нанесете пудра во прав, а потоа повторно ставете кармин. Резултатот е 40 отсто зголемена долготрајност на карминот.

Руменило за свеж изглед

Овој трик функционира само ако не нанесете комплетна шминка или ако ставате сосема малку. Комплетната шминка не доаѓа предвид, бидејќи во тој случај образите нема да бидат во прв план, па нема да има никаков ефект. Со помош на малку руменило во розева или боја на праска ќе постигнете одморен и свеж изглед. Лицето ќе ви изгледа како да е полно со енергија.


Спас за исушената маскара


Дури и за исушената маскара има спас. На четкичката нанесете малку обична крема и вратете ја во маскарата. Повторете ја постапката неколку пати се дури не бидете задоволни од вашата старо-нова маскара.

Моливче за очи наместо сенка

Исцртајте ги очите со моливче, а потоа линиите размачкајте ги со стапче за уши од внатрешноста на окото, кон надворешниот агол. Така ќе добиете зачаден поглед и ќе изгледа како на очниот капак да сте нанеле моливче за очи и сенка во иста боја.

Умерена количина лак за нокти

Пред секое нанесување лак во боја, најважно е да ставите подлога - безбоен лак кој ќе ги поправи сите нерамнини на ноктот. За правилно нанесување на лакот за нокти потребно е многу пракса. Некои стилисти сметаат дека кога се лакира еден нокт потребни се само три чекори: еднаш се става од лакот само на средината на ноктот, а веднаш потоа се става лак на страничните површини. Сето ова мора да биде брзо изведено, за да не се исуши лакот на средината на ноктот.

Сјај на капаците

Кога ви е потребено да изгледате како ѕвезда која се движи на црвениот килим, нанесете сјај за усни точно на местото каде што се преклопува очниот капак. Доколку сте храбри, нанесете сјај на целиот очен капак. Гламурозниот изглед е загарантиран.


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: емил
Датум на внесување: 11.Април.2010 во 11:15
 

-------------


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 11.Април.2010 во 13:42


Ммммм... голема%20насмевка


-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 11.Април.2010 во 15:59
Вака сум нашминкана преку ден, тоа ми е нешто како облека.

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 11.Април.2010 во 16:09
Преку ден? збунетост
Не мислиш дека е малку нападно? голема%20насмевкаголемо%20гушкање


-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 11.Април.2010 во 16:19
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

Преку ден? збунетост
Не мислиш дека е малку нападно? голема%20насмевкаголемо%20гушкање


Можеби, ама ете, од ко знам за себе така се шминкам, било да одам да пазарувам или по работа...таква сум и по дома, така готвам, работам, додека не си ја избришам шминката пред спиење..Тоа сум јасголемо%20гушкање


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Stojadin Lord
Датум на внесување: 11.Април.2010 во 21:08
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

Преку ден? збунетостНе мислиш дека е малку нападно? голема%20насмевкаголемо%20гушкање


Ova ljepojka magdalena mi ceo dn razubavila.
Tj se kzu oci, a ne sitne dupke sta neko krije ko podrumske kjelije.
Bravo Magdalena.

Zar vj nije ponapadn ss kol u jeziku? Ako je tj moda za njega nek dodze u moje selo pa i kopita kje mu potkovam ja

-------------
u mojoj kozi najbolje disem....


Постирано од: емил
Датум на внесување: 12.Април.2010 во 18:19

/stil/moda-i-ubavina/1052-koja-senka-odgovara-na-koja-boja-na-oci - Која сенка одговара на која боја на очи


Зелени очи
За ден: За елегантен изглед, користете сенка за очи во темно-зелена боја, додека пак со пастелни нијанси на зелена и беж сенка, ќе изгледате по нежно.
Постапка: На цел капак нанесете зелена сенка, а беж сенка под веѓите и под очите.
За навечер: Виолетови и розови бои даваат возбудлив контраст со зелените очи. Комбинирајте ги сите нијанси, од светло-розова до темно-виолетова.
Постапка: Потемната сенка нанесете ја на целиот горен капак, а светлата, виолетовата или розовата, под самите веѓи.



Сини очи

За ден: Сите нијанси на сина, од тиркизна до индиго боја, одлично се вклопуваат со сините очи. За најдобар ефект комбинирајте сини со топли бои, како што се окер, боја на праска или портокалова боја.
Постапка: Нанесете на горниот капак од портокаловата сенка и сина сенка врз неа. За да направите очите да изгледаат поголеми, повлечете со тенка четкичка темно сина линија под окото.
За навечер: Сребрената сенка на сините очи им дава гламурозен изглед. Овде би можело да ги има сите нијанси од темно сива до сребрена боја.
Постапка: Темно-сива сенка нанесете на горниот капак и под очите. Над капакот нанесете светла нијанси на сива боја се до веѓите.



Светло кафени очи

За ден: Светло кафените очи нагласете ги со блескаво бел и зелен креон. Црн креон користете доколку сакате посебно да ги нагласите контурите на очите.
Постапка: Светлата сенка нанесете ја врз целиот капак до веѓите, а со зелен молив, исцртајте ги краевите на горната и долната линија по должина на трепките.
За навечер: Темно-плавата боја ќе ја открие магичната длабнатина на светло кафените очи, а во комбинација со сребрената сенка ќе изгледаат попривлечно.
Постапка: Сина сенка нанесете на капакот и оставете да премине настрана. Под веѓите нанесете сребрена сенка.

Темно кафени очи

За ден: Боја на шампањ и нежни кафени тонови, посебно ги нагласуваат кафените очи. Во текот на денот, избегнувајте сјајни сенки и определете се за мат сенки.
Постапка: Кафена сенка нанесете на очните капаци, а беж под веѓите.
За навечер: Златно-бакарните сјајни сенки ќе ви дадат сјај на темните очи. Овие бои се соодвети за сите жени, без оглед на бојата на коса. Ако ставите темно-сина сенката за очи, ќе изгледате мистериозно.
Постапка: Златна сенка со тенка четка нанесете низ должината на трепките, а бакарна над неа, се до веѓите.



-------------


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 12.Април.2010 во 18:51
Добро бре Стојане... добро... голема%20насмевка

Марија.. и не е лошо.. ипак ти си 30 год. жена...
Ја мислев нешо као 20тина.. голема%20насмевка

П.С Убави веѓи..
Мечатаам по такви. тага


-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 14.Април.2010 во 20:25


Мај ај... трепкање
Мојот мејкап за нова година...

Малку со уморно окце...
Ама ваква шминка дава секси и фин изглед. голема%20насмевка


-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 14.Април.2010 во 20:29
празно.


-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 10:19
Тигииии, леле колку си била младичкааа...Супер мејк ап за твоите години

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 10:23
А ова е у мој стил, пак “smokey" ама како за излегување, сенката е преку целиот капак и блендирана со светло долж линијата на веѓите со што се постигнува “природен“ премин во прегибот на капакот...
Инаку сиви и црни сенки имам безброј, и кога ќе решам да си купам некоја сенка, демек да променам нешто, пак земам темна дим...


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 14:05


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 18.Април.2010 во 00:20






-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 18.Април.2010 во 00:23


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 18.Април.2010 во 01:01




-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 25.Април.2010 во 13:53


-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 25.Април.2010 во 14:49
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:




Оргинал женско око! среќа


-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 25.Април.2010 во 14:52





-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 25.Април.2010 во 14:56






Од секад ми се свиѓала девојкава како знае да се нашминка...
Башка, убава е. среќа

Така некако јас се шминкам коа излегувам.


-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 25.Април.2010 во 16:12
Вечерна шминка



-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 25.Април.2010 во 16:57


-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: sneska_v
Датум на внесување: 26.Април.2010 во 16:05

МЕСЕЧЕВ ТЕН

Исконската убавина на новата генерација на вампири, потекнува токму од перфектно измазнетата кожа. Се што треба да направите е да ги покриете флеките, акните, лузните...со коректор, а потоа да нанесете две нијанси посветла пудра, од таа што ја користите. Внимателно и полека нанесувајте ја пудрата за да постигнете рамномерност. Изедначеноста е клучо за ваков тен. Заборавете на руменилото и бронзениот руж, единствено можете да си дозволите малку сребрена пудра или руж во прав. Нанесете ја на образите со исклучиво чиста четка за да не го извалкате тенот од претходните честички што се задржале на неа. Вака ќе постигнете дијамантски ефект, исто како вампирите кога се појавуваат на сонце.

МИСТИЧНИ ОЧИ

Постојат два трика со кои ќе го постигнете ефектот на таинствени очи што зрачат со невиност  и расипаност во исто време. Едниот е да нанесете сенки што се преливаат на сонце, како металик сина или зелена. Со секое движење на окото, ваквите сенки ја менуваат нијансата, а со тоа несомнено ќе го заробат туѓиот поглед. Другиот начин е да нанесете светкава сива сенка околу очите, а во окото ставетевкафено моливче за поинтензивен и поопасен изглед, секако не заборавајте маскара.  Веѓите нека бидат средени под конец, а задолжително истакнете ги со моливче.

ПОДГРИЗНАТИ УСНИ

dark_sexy_lips

Заборавете на перфекција и рамномерно нанесен кармин...

Усните треба да изгледаат како штотуку да ги цицал вашиот сакан вампир. Што значи заборавете на перфекција и рамномерно нанесен кармин. Тој треба да биде размачкан на усните, но да не излегува надвор од линиите. Побарајте кармин со крвава, модра боја и нанесете го на центарот на усните. Со помош на прстите разнесете го до краевите, не ставајте премногу кармин бидејќи целта не е да ги нашминкате усните.



Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 27.Април.2010 во 03:03


-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: sneska_v
Датум на внесување: 05.Мај.2010 во 18:45
http://www.crnobelo.com/zivot/moda-i-ubavina/kako-da-se-nasminkate.html - Како да се нашминкате?

kako-da-se-nasminkate-povekjeОваа пролет ќе биде шарена! И тоа не само кога ќе расцветаат цветовите и дрвјата, туку и на вашето лице. На модните писти дизајнерите ги презентираа...

 

...манекенките во шарени и силни бои.

Оваа сезона слободно покажете повеќе бои на очите, а усните нашминкајте ги со додатна доза сјај.

kako-da-se-nasminkate

1. Виолетова, тиркизна, жолта, зелена – се главни бои оваа сезона кои треба да се најдат на капаците на вашите очи.

Бројните визажисти се инспирирале од последниот филмски хит “Аватар“ и решија да створат шминка како од бајките.

Преку ден идеални се нежни сјаеви со пудреста структура кои ќе додадат и благ пастелен ефект. Навечер смее да бидете и поупадливи.

2. Тргнете од бојата на своите очи. За жените со кафени очи тука се сенките во виолетова и сина боја. На зелените очи спектакуларно ќе изгледа жолтата боја, а на сините зелената.

Ако вашите капаци се нашминкани во бои, немојте тоа да го правите и со трепките.

Држете се до добрата стара црна маскара, а вашите усни нека бидат колку може поприродни – во благи розеви нијанси.

3. Како да се задржи бојата на вашите усни?

Нанесете подлога и моливче за усни по рабовите на устата. Внимавајте бојата да биде во тон со бојата на карминот. Најлесно моливчето ќе го нанесете ако се движите од краевите кон средината на усните.

Карминот нанесете го со помош на четкичка. Со шамивче благо поминете преку усните за да го соберете вишокот нанесен кармин.

Ако имате тенки усни нанесете проѕирен сјај на средина на усните. Овој мал трик визуелно ќе ги зголеми вашите усни.



Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 30.Јуни.2010 во 22:34
Женски, зошто дозволувате ваква убава тема да се запусти?
Ајде, давајте мислења...
И ако сте храбри, можете да покажете и ваша шминка, ваша мајсторија.

Онтопик:
Покушавав нешто вакво:

...од чиста радозналот, не дека сум даркерка или слично... и увидов дека не ми стои. Ич. Како гробарка сум.

Еве убава вечерна шминка:


-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 30.Јуни.2010 во 22:38
Еве мејкап што поштуем:

... и најбитно: права фризура и убаво, нежно нашминкани очи   во комбинација со црвен кармин, изгледа преубаво. Одсекогаш жени што носеле црвен кармин ми делувале зрело.

А еве типичен пример на лошо употребен црвен кармин:

Делува ефтино.

-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 01.Јули.2010 во 08:45


На првиот му фали уште една сенка.
Вториот е пренападно нашминкан.
На третиот емоциите не му се во склад со мејк-апот.
Четвртиот има светол тен за ваква шминка и плус косата не му е црна.
А на сите музиката им е катастрофа.


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 27.Јули.2010 во 17:21
Најчесто сум ваква...неприметлива сенка и безбоен сјај...

Но...кога се мора...среќа
Во зависност од тоа што носам и кое годишно време е ....најчесто...или  нагласени очи со мноооогу темна сенка.....

или со малку посветла...да не изгледам...гадноплазење

___
Во лето најчесто...некоја сенка во боја што ..не е нападна но се приметува...




-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: sneska_v
Датум на внесување: 03.Август.2010 во 20:40
http://www.on.net.mk/galerii/Nasser_Mecili/images/On.net_Nasser_Mecili_016.jpghttp://www.on.net.mk/galerii/Nasser_Mecili/images/On.net_Nasser_Mecili_020.jpghttp://www.on.net.mk/galerii/Nasser_Mecili/images/On.net_Nasser_Mecili_004.jpg


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 04.Август.2010 во 00:32



-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 04.Август.2010 во 00:40
ова црново ми е стандард не се може без него



-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: lotus flower
Датум на внесување: 04.Август.2010 во 18:45


-------------
~Live the life you love, love the life you live~


Постирано од: sneska_v
Датум на внесување: 04.Август.2010 во 19:50
lice_2164922.jpg


Постирано од: sneska_v
Датум на внесување: 04.Август.2010 во 19:53
7makeup-trikova_1b.jpg


Постирано од: sneska_v
Датум на внесување: 04.Август.2010 во 19:56
Тренди шминка - истакнати очи

Некои работи никогаш не излегуваат од мода, додека пак некои други постојано се менуваат, од сезона во сезона, а понекогаш дури и почесто. Кога станува збор за шминкањето, сосема е нормално шминката да се менува во зависност од сезоната, односно самите временски услови, но и модните трендови.

Така оваа сезона дефинитивно се тренди очите силно истакнати со моливче за очи или туш во таканаречениот „smoky“ изглед.

Доколку сакате во вечерните часови да изгледате атрактивно и модерно, нанесете црна сенка на целиот очен капак. Но ако станува збор за дневна шминка почитувајте го правилото, помалку е подобро. Тренди дневна шминка е природниот изглед. Руменилото е секогаш „ин“, но се разбира доколку е во умерена количина која на лицето ќе му даде свеж изглед.

05-12-08sminka3.jpg

Црната маскара во двоен слој уште повеќе ќе ги истакне Вашите очи, а усните би било добро да го задржат природниот изглед со светли нијанси на кармини и здолжителен сјај за усни. Сенката за очи во дневна варијанта би било добро да ја избегнувате или пак да користите светли тонови, додека во вечерните часови ќе можете слободно да ги искористете темните нијанси.



Постирано од: sneska_v
Датум на внесување: 04.Август.2010 во 20:14
Kolku sminkata moze da go promeni izgledot:



Постирано од: sneska_v
Датум на внесување: 07.Август.2010 во 20:37

Очите имаат огромна улога во целосниот изглед. Нема подобар начин да ги истакнете вашите очи, од употребата на убави сенки, кои да си одговараат со бојата на очите. Потрагата по идеалната боја на сенки за очи е долга и мачна, особено ако не знаете во која насока да тргнете.

Каква боја на сенки за очи треба да изберете, зависи како од бојата на вашите очи, така и од тенот. Еве неколку совети кои ќе ве упатат кон вистинските бои, со кои вашите очи ќе ја покажат целата своја убавина.

Сини очи

Топлите нијанси на кафеавата боја и прасковата боја се идеални за да ги истакнете вашите очи. Исто така можете да користите сенки со розови нијанси. Тие ја истакнуваат убавината на сините очи. Избегнувајте сенки во сина боја.

Зелени очи

За да ги истакнете, користете топли портокалово-кафеави нијанси. Силен ефект ќе постигнете и ако употребувате виолетови и пурпурни нијанси на сенки.

Кафеави очи

Ако имате кафеави очи, бидете среќни. Можеби не се толку уникатни како зелените или сините очи, но имаат и свои предности. Добрата страна на кафеавите очи е тоа што можете да користите било какви бои. Избегнувајте бела и жолта боја, затоа што тие прават вашите очи да изгледаат помали. Сите останати бои почнувајќи од лилава, сива, златна, кафеава и стигнувајќи до сина и зелена, ќе стојат прекрасно на вашите очи.

Независно од бојата на вашите очи, внимавајте кога употребувате розови сенки. Тие ги прават очите да изгледаат како потечени. Сообразувајте ја нијансата на сенките со вашиот тен. Ако имате потемен тен, користете потемни нијанси, а ако имате светол тен – светли нијанси.




Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 17.Август.2010 во 22:14
побрзо и полесно здравје



-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 22.Август.2010 во 10:49


-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: sneska_v
Датум на внесување: 25.Август.2010 во 22:26
urban-eyelinerindigo-eyelinereyelinerhot_80s_makeup_trends_you_can_modernize0d74d5e9c124eb20b1a07f0ba2f6fe46


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 27.Ноември.2010 во 19:12


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 28.Ноември.2010 во 11:48


-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 13.Декември.2010 во 13:20
Шминка за кафени очи
 

Знаете ли дека бојата на очите не е единственото нешто за кое треба да се грижите кога се шминкате?

Исто така, треба да забележите дали сенката на очи се совпаѓа со бојата на кожата.

Темна кожа

Одличен избор на сенка за оние девојки со кафени очи и темен тен на кожата е темната зелена, сина или сино - сива нијанса. Секако секогаш ставајте само една нијанса и не експериментирајте.

Еден слој кафена или црна маскара одлично ќе им прилега на вашите очи.

Усните ќе изгледаат одлично со светло кафен или темно црвен кармин.

Ни светла, ни темна кожа

Средните нијанси на зелената боја ќе бидат одлични за вашите кафени очи и бојата на кожата која се наоѓа во златната средина - ниту темна, ниту премногу светла. Кон списокот на бои може да ги додадете виолетовата, сивата, сината и сино - сивата нијанса.

Секако и овој пат не смеете да експериментирате со боите. Сенката нанесете ја на целиот капак, се до веѓата.

Еден слој кафена маскара е доволен за истакнување на очите.

Провидниот сјај сосема одлично ќе им прилегаат на вашите усни и ќе им дадат прекрасен сјај.

Светла кожа

Идеална сенка за бојата на вашите очи и кожата е нијанса на зелена боја. Најдобра зелена е онаа која потсетува на тревата, интензивна, светла, потемна...

Сенката се нанесува врз целото око и запомнете никогаш дека не треба да мешате две нијанси во исто време.

Откако ќе ја нанесете сенката, најдобро е да ставите еден или евентуално два слоја на маскара.

Безбојниот балсам за усни или сјај ќе ви ја даде потребната свежина на целиот израз.



-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 13.Декември.2010 во 13:25
Совети за шминкање на зелените очи
 

Секој шминкер ќе ви потврди дека со зелените очи е навистина забавно да се работи. Зошто?  Изборот на сенки е неограничен, а што е најинтересно добро им стојат сите нијанси на зелено што не е случај со сините очи.

Овие совети се наменети скоро за сите нијанси на зелени очи. Но нема подобро од тоа сами да се уверите и да му верувате на сопствениот вкус. Не сте должни да ставате нешто само поради тоа што некој стилист кажал дека е екстра.

Предлог сенки за зелени очи!

За вечерен гламурозен изглед:

Пробајте со повеќе нијанси на кафено, особено со чоколадните сенки. Ставете од чоколадната сенка на капакот, на краевите засенете со темно зелена сенка, а на долниот дел од окото повлечете линија со златно моливче.

За дневен, но уникатен изглед:

Зелените очи потсетуваат на камелеон. Ги менуваат нијансите според добата на денот. Преку ден се нежни и прозрачни. За да ги направите уште понежни ставете сенка со боја на кајсија, јака портокалова, а може и беж. Комбинација на сенки која не смеете да ја пропуштите е портокалова сенка со азурно зелено моливче.

За специјални и незаборавни моменти:

Темно виолетовата сенка, металик виолетова или онаа со боја на зелена слива се одлични за стемнување на зеленото око. Очите добиваат неприродна нијанса или боја на маслинка. Навистина изгледаат неповторливо. Останатите ќе помислат дека носите леќи.

Сенки кои треба да ги избегнувате!

Кога веќе сме тука, можеме да спомнеме и кои бои се неприфатливи за зеленото око.

Да почнеме со сината. Сите нијанси на сино, без разлика дали е темно или светло, па дури и виолетовите и сивите сенки со син прелив, се неприфатливи за зелените очи.

Розовата. Розовата сенка навистина ретко добро стои на девојка со зелени очи. Најчесто им стои на оние девојки кај кои е тешко да процените дали бојата е сина или зелена. Но ако зборуваме за јасно зелени очи тогаш розовата сенка не доаѓа во предвид.

Сребрена. Заборавете и на сребрената сенка,оставете им ја на сините очи.

Препорачливи креони!

Црното моливче не се препорачува, но ако не можете да му одолеете, користете го. Најмногу ќе ви се најдат кафените, златните, а може и белите моливи.



-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 13.Декември.2010 во 13:27
Совети за шминкање на сините очи
 

Без разлика дали бојата е светла како небото или темна како морското дно, сините очи секогаш имаат потенцијал да сјаат фабулозно. Тајната лежи во соодветната шминка која треба да ги истакне, а не да ги засени очите.

Основното правило во шминкањето беше дека не смеете да користите сенка со боја на вашите очи. Со креонот се истакнува линијата на окото, но сенката најмногу влијае за истакнување на бојата на очите. Ова особено се забележува кај сините очи бидејќи најлесно може да се игра со нивните нијанси.

За небесносини очи...

За синото око да биде поотворено и светло, употребете сребрена или светлосива сенка. За да не изгледате болежливо, на краевите засенете со темна сенка. Со четката нанесете малку црна сенка или кафена и затемнувајте директно на крајниот дел од капакот и малку под него.

За морски сини очи...

Ако сакате сините очи да бидат затемнети, а со тоа и мистични, употребете виолетова сенка. Нека биде потемна, а може и со нијанса на модра слива. Речиси сите виолетови тонови добро прилегаат на сините очи. А за оваа сезона дефинитивно во тренд се виолетовите смоки-очи.

За живи и секси сини очи...

Нијансите на кафено, со гаранција овозможуваат секси сини очи. Сините очи и онака повеќе се забележуваат, но живоста на бојата уште толку доаѓа до израз кога ќе дојдат во допир со кафено. Земјената кафена влијае да се истакнат сите сини дамки на окото. Со темната кафена ќе постигнете да имате мачкини очи.



-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: sneska_v
Датум на внесување: 13.Декември.2010 во 19:50
http://www.facebook.com/photo.php?pid=222261&id=120456787972731">


Постирано од: sneska_v
Датум на внесување: 13.Декември.2010 во 19:54
http://www.facebook.com/photo.php?pid=277651&id=109716669078909">


Постирано од: sneska_v
Датум на внесување: 13.Декември.2010 во 19:56
http://www.facebook.com/photo.php?pid=912200&id=8012646169">


Постирано од: sneska_v
Датум на внесување: 01.Февруари.2011 во 19:11
http://www.facebook.com/photo.php?pid=3503199&id=90113299441"> http://www.facebook.com/photo.php?pid=3082579&id=90113299441">


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 01.Февруари.2011 во 21:09



-најдобра работа.






-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: Nadia
Датум на внесување: 01.Февруари.2011 во 21:23


Постирано од: Nadia
Датум на внесување: 01.Февруари.2011 во 21:44




Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 05.Февруари.2011 во 17:38


-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: Nadia
Датум на внесување: 05.Февруари.2011 во 19:06





Постирано од: sneska_v
Датум на внесување: 02.Март.2011 во 16:44
http://www.crnobelo.com/zivot/moda-i-ubavina/6404-nanesete-tus-za-oci -

nanesete-tus-za-oci-povekjeСе снаоѓате ли со нанесувањето туш на очите? За совршено добро исцртана линија потребен е малку тренинг. И не секое око трпи ист начин на шминка.

 

Затоа ако веќе се решавате за ваков тип на исцртување на очите, имајте ги на ум овие неколку варијанти:

nanesete-tus-za-oci

1. За мали очи. Повлечете ја линијата со црн туш по горните капаци така што постепено ќе се задебелува кон надворешните рабови. На работ на долните трепки повлечете тенка линија со некоја посветла боја како златна, сребрена или бела.

2. Вцрвенети очи. Линијата на горниот капак нанесете ја со пастелен темен туш. Потоа преку тушот, на надворешните рабови на горниот капак нанесете нежна неутрална сенка за очи (сива или кафена), и со истата сенка повлечете тенка линија по рабовите на долните капаци од очите.

3. Уморни очи. Тенка линија повлечете по самиот раб на горните трепки, внимателно виткајќи ја нагоре кон самиот надворешен раб на капакот.



Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 06.Март.2011 во 11:39






-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 17.Октомври.2011 во 09:04

Руменило за сечие лице

Руменилото секогаш игра голема улога во начинот на кој изгледа вашето лице. Токму затоа Blic во соработка со познатиот шминкер Александар Џикиќ и модната уредничка Софија Кузмановиќ направија своевиден туторијал за аплицирање руменило на различна форма на лице.


Тркалезно лице - со широка четка нанесете руменило како што е прикажано на сликата, така што бојата да биде најинтензивна во должина на надворешните страни на замислениот триаголник. На тој начин вашето лице ќе изгледа потесно.

Овално лице - на слепоочната коска нанесете руменило со кружни движења на четката. Внатрешноста од круговите треба да има помал интензитет на боја во самата внатрешност на кругот.


Триаголно лице - нанесете руменило високо на јагодиците така што горната линија да биде рамна, точно под долниот капак. Сенчете ги рабовите на јагодиците, а внатрешниот дел од лицето прескокнете го.

Четвртесто лице - со едно движење на четката повлечете тенка линија од врвот на јагодиците која се спушта кон носот. Бојата треба да биде посилна на рабовите од лицето


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 17.Октомври.2011 во 09:06

Декодирање на нејзината шминка

Црвен кармин знак на самоувереност

Доколку девојката почесто користи црвен кармин тоа открива дека станува збор за самоуверена индивидуа која не се плаши да го добие она што го сака. Оваа личност знае што сака, се карактеризира со оптимистички карактер и преку шминката одлично го доловува својот жар кон животот.

Лажни трепки- маска и забава

Носењето лажни трепки преку ден симболизира маска, односно желба да се сокриете од некого. Кога станува збор за ноќни излегувања открива личност желна за флерт и добра забава

Силно моливче-желна за животен предизвик

Ако препознатлив знак за една девојка се моливчињата за очи во силни бои, таа секогаш е подготвена за нови предизвици. Пронаоѓа инспирација во се околу себе и секогаш е во тренд. Класичен пример за трендсетерка.



-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 22.Октомври.2011 во 17:11

Шминка за оваа сезона

Трендот за облека и шминка се менува заедно со менувањето на годишните времиња. Природната шминка е водечки тренд за оваа есен. Промовирањето на природниот изглед ги истакнува боите на сенки што се во согласност со есенските тонови и природни нијанси.

Палетата на есенски бои содржи кафеава, сиво-кафеава, бронзена, темноцрвена. Бојата на карминот треба да биде соодветна на овие тонови, па се препорачува да биде во потемни нијанси.

Веѓи
Дебелите и добро оформени веѓи и понатаму се главен тренд. За Prada, Narciso Rodriguez и Alberta Ferretti дебелите веѓи се задолжителен акцент во шминката. Може да ги нагласите со молив но не заборавајте да го зајакнете и остатокот од шминката.

Очи
Ако сакате да постигнете посекси изглед користете потемни сенки за очи. Шминката со златни нијанси никогаш нема да излезе од мода, бидејќи дава гламурозен сјај и изглед. „Зачадената“ шминка оваа сезона наместо со сиви и црни, направете ја со темно сини сенки или со било која друга боја.

Усни
Трендовите на шминка за оваа есен ги нагласуваат и усните. Модерни бои за кармин се сјајните и интензивни црвени нијанси, коралната боја и „бледите усни”.

 



-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 01.Ноември.2011 во 08:30

Мејкап трендови – есен/зима 2011-2012

http://www.femina.mk/убавина-и-мода/шминка/мејкап-трендови-есен-зима-2011-2012 - http%3A%2F%2Fwww.femina.mk%2F%D1%83%D0%B1%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%B8-%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D0%B0%2F%D1%88%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B0%2F%D0%BC%D0%B5%D1%98%D0%BA%D0%B0%D0%BF-%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B8-%D0%B5%D1%81%D0%B5%D0%BD-%D0%B7%D0%B8%D0%BC%D0%B0-2011-2012&layout=button_count&locale=mk_MK&node_type=link&sdk=joey&show_faces=false&width=180 -
- Мејкап артистите ги покажаа своите замисли и визии за шминката за наредната сезона и освен силно акцентирање на одредени делови од лицето, понудија и поприродни варијанти. Сочни вампирски усни, „зачадени“ очи, богати трепки, природен изглед... Еве ги највпечатливите трендови со кои сигурно ќе посакате да
-
http://www.femina.mk/убавина-и-мода/шминка/мејкап-трендови-есен-зима-2011-2012 - http://forum.idividi.com.mk/http%3A%2F%2Fwww.femina.mk%2F%D1%83%D0%B1%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%B8-%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D0%B0%2F%D1%88%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B0%2F%D0%BC%D0%B5%D1%98%D0%BA%D0%B0%D0%BF-%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B8-%D0%B5%D1%81%D0%B5%D0%BD-%D0%B7%D0%B8%D0%BC%D0%B0-2011-2012&layout=button_count&locale=mk_MK&node_type=link&sdk=joey&show_faces=false&width=180 -
- http%3A%2F%2Fwww.femina.mk%2F%D1%83%D0%B1%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%B8-%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D0%B0%2F%D1%88%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B0%2F%D0%BC%D0%B5%D1%98%D0%BA%D0%B0%D0%BF-%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B8-%D0%B5%D1%81%D0%B5%D0%BD-%D0%B7%D0%B8%D0%BC%D0%B0-2011-2012&layout=button_count&locale=mk_MK&node_type=link&sdk=joey&show_faces=false&width=180">експериментирате:
Бургундец%20%28вамп%29%20усниДебели%20веѓиЗаводнички%20„зачадени“%20очиУлтра%20акцентирани%20трепкиМетални%20очни%20капациАјлајнер%20и%20над%20и%20под%20очитеНикаде%20без%20руменилоПрироден%20изглед%20„без%20шминка“

Бургундец (вамп) усни

Бакнете го розовиот кармин за збогум. Есента нè враќа кон вечно модерните http://www.femina.mk/убавина-и-мода/шминка/неодоливи-црвени-усни-вашиот-моден-адут - црвени усни .

Дајте им на вашите усни неодолив ефект со длабоки богати нијанси на црвено. Во студените денови наместо дречлив црвен, изберете кармин во боја на бургундец. Матираниот финиш кој потсетува на кадифе е многу помодерен од блескавиот сјаен изглед. Но, нема да погрешите ако ставите малку сјај на средината на долната усна.

http://www.femina.mk/убавина-и-мода/шминка/мејкап-трендови-есен-зима-2011-2012?likeid=1#photo1 - http%3A%2F%2Fwww.femina.mk%2F%D1%83%D0%B1%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%B8-%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D0%B0%2F%D1%88%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B0%2F%D0%BC%D0%B5%D1%98%D0%BA%D0%B0%D0%BF-%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B8-%D0%B5%D1%81%D0%B5%D0%BD-%D0%B7%D0%B8%D0%BC%D0%B0-2011-2012%3Flikeid%3D1%23photo1&layout=button_count&locale=mk_MK&node_type=link&sdk=joey&show_faces=false&width=230 -

- Дебели веѓи

- Не ја потценувајте моќта на http://www.femina.mk/убавина-и-мода/лице/веѓите-круната-на-очите - веѓите , бидејќи нивната форма може комплетно да го промени вашето лице. А, ако досега не сте потпаднале под заводливото дејство на убаво оформените дебели веѓи, можеби ќе се решите да го искористите нивното сексапилно влијание оваа сезона.

Дозволете ѝ на природната форма на вашите веѓи да излезе на виделина, а вие само акцентирајте ја нејзината убавина со http://www.femina.mk/убавина-и-мода/шминка/вистинската-боја-на-сенки-за-вашите-очи - сенка за очи и мала четкичка или соодветен молив за очи.

http://www.femina.mk/убавина-и-мода/шминка/мејкап-трендови-есен-зима-2011-2012?likeid=2#photo2 - http%3A%2F%2Fwww.femina.mk%2F%D1%83%D0%B1%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%B8-%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D0%B0%2F%D1%88%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B0%2F%D0%BC%D0%B5%D1%98%D0%BA%D0%B0%D0%BF-%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B8-%D0%B5%D1%81%D0%B5%D0%BD-%D0%B7%D0%B8%D0%BC%D0%B0-2011-2012%3Flikeid%3D2%23photo2&layout=button_count&locale=mk_MK&node_type=link&sdk=joey&show_faces=false&width=230 -

- Заводнички „зачадени“ очи

- Нема есен и зима без http://www.femina.mk/убавина-и-мода/шминка/smokey-eyes-шминка-за-секси-и-мистериозен-поглед - „smokey eyes“ изгледот да доминира меѓу трендовите. Сепак, секоја нова сезона си носи и мали примеси кои го прават овој безвременски тренд уште помодерен.

„Зачадената“ шминка оваа сезона наместо со сиви и црни, направете ја со темно сини сенки или со било која друга боја на скапоцени камења – смарагд, аметист, рубин...

http://www.femina.mk/убавина-и-мода/шминка/мејкап-трендови-есен-зима-2011-2012?likeid=3#photo3 - http%3A%2F%2Fwww.femina.mk%2F%D1%83%D0%B1%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%B8-%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D0%B0%2F%D1%88%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B0%2F%D0%BC%D0%B5%D1%98%D0%BA%D0%B0%D0%BF-%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B8-%D0%B5%D1%81%D0%B5%D0%BD-%D0%B7%D0%B8%D0%BC%D0%B0-2011-2012%3Flikeid%3D3%23photo3&layout=button_count&locale=mk_MK&node_type=link&sdk=joey&show_faces=false&width=230 -

- Ултра акцентирани трепки

- Тргнете во потрага по квалитетна маскара наменета и за издолжување и за волумен на трепките. Откако ќе ја пронајдете, нанесете барем два слоја, бидејќи еден од најжешките мејкап трендови е силно изразени драматични http://www.femina.mk/убавина-и-мода/шминка/истакнете-ги-очите-со-заводливи-трепки - трепки .

Како мини тренд вреди да се спомене трендот „спајдер“ трепки или пајак трепки. Тоа значи дека кога трепките ќе ви се залепат една со друга, не е задолжително да ги разделувате. „Спајдер“ трендот промовира долги дебели трепки. Сепак, овој тренд тешко се „продава“ кај мнозинството и најверојатно ќе биде прифатен само од најхрабрите експериментаторки.

http://www.femina.mk/убавина-и-мода/шминка/мејкап-трендови-есен-зима-2011-2012?likeid=4#photo4 - http%3A%2F%2Fwww.femina.mk%2F%D1%83%D0%B1%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%B8-%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D0%B0%2F%D1%88%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B0%2F%D0%BC%D0%B5%D1%98%D0%BA%D0%B0%D0%BF-%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B8-%D0%B5%D1%81%D0%B5%D0%BD-%D0%B7%D0%B8%D0%BC%D0%B0-2011-2012%3Flikeid%3D4%23photo4&layout=button_count&locale=mk_MK&node_type=link&sdk=joey&show_faces=false&width=230 -

- Метални очни капаци

- Гламурозно и привлечно. Нашминкајте ги очите со метални нијанси на злато, сребро или бронза за да му дадете блесок и магија на вашиот поглед.

- Внатрешната област на очните капаци нашминкајте ја со метална сенка и веднаш ќе забележите дека вашиот поглед станува посјаен, а вашите очи поголеми. Ова е супер тренд за вечерно излегување и посвечени прослави, а препорачливо е да го комбинирате со мат кожа.

http://www.femina.mk/убавина-и-мода/шминка/мејкап-трендови-есен-зима-2011-2012?likeid=5#photo5 - http%3A%2F%2Fwww.femina.mk%2F%D1%83%D0%B1%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%B8-%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D0%B0%2F%D1%88%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B0%2F%D0%BC%D0%B5%D1%98%D0%BA%D0%B0%D0%BF-%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B8-%D0%B5%D1%81%D0%B5%D0%BD-%D0%B7%D0%B8%D0%BC%D0%B0-2011-2012%3Flikeid%3D5%23photo5&layout=button_count&locale=mk_MK&node_type=link&sdk=joey&show_faces=false&width=230 -

- Ајлајнер и над и под очите

- Оцртувањето на формата на очите со http://www.femina.mk/убавина-и-мода/шминка/ајлајнерот-основата-на-секоја-шминка - ајлајнер е најумниот метод за збогатување на шминката со сексапил. Додека минатата сезона беше доволно да ги оцртате очите само на горниот капак, сега ќе треба да повлечете линија и на долниот.

Доколку сте навикнати да користите течен ајлајнер, долниот капак од окото можете полесно да го оцртате со молив за очи.

Доста застапен тренд на модните писти беа мачешките очи. Со ајлајнерот на горниот капак продолжете ја линијата малку повеќе за да ги закосите очите, а потоа со сенка продлабочете го изгледот.

http://www.femina.mk/убавина-и-мода/шминка/мејкап-трендови-есен-зима-2011-2012?likeid=6#photo6 - http%3A%2F%2Fwww.femina.mk%2F%D1%83%D0%B1%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%B8-%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D0%B0%2F%D1%88%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B0%2F%D0%BC%D0%B5%D1%98%D0%BA%D0%B0%D0%BF-%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B8-%D0%B5%D1%81%D0%B5%D0%BD-%D0%B7%D0%B8%D0%BC%D0%B0-2011-2012%3Flikeid%3D6%23photo6&layout=button_count&locale=mk_MK&node_type=link&sdk=joey&show_faces=false&width=230 -

- Никаде без руменило

- Розовото и руменилото со пигменти на праска и кајсија ќе доминираат во наредната сезона. Но, она што професионалните мејкап артисти го нудат е и разновидност во техниките за http://www.femina.mk/убавина-и-мода/шминка/како-да-го-одберете-и-нанесете-руменилото - нанесување на руменило .

Можете да го нанесете руменилото на јаболкниците и елегантно да го продолжите кон слепоочниците. Или пак, за поинтересен изглед, можете да го нанесете на целиот образ, но под јаболкниците.

http://www.femina.mk/убавина-и-мода/шминка/мејкап-трендови-есен-зима-2011-2012?likeid=7#photo7 - http%3A%2F%2Fwww.femina.mk%2F%D1%83%D0%B1%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%B8-%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D0%B0%2F%D1%88%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B0%2F%D0%BC%D0%B5%D1%98%D0%BA%D0%B0%D0%BF-%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B8-%D0%B5%D1%81%D0%B5%D0%BD-%D0%B7%D0%B8%D0%BC%D0%B0-2011-2012%3Flikeid%3D7%23photo7&layout=button_count&locale=mk_MK&node_type=link&sdk=joey&show_faces=false&width=230 -

- Природен изглед „без шминка“

- Во денешно време изгледот „без шминка“ подразбира употреба на шминка, но умерено и во границите на природниот свеж изглед.

- Искористете пудра и коректор за да ги прекриете недостатоците на кожата, маскара за да ги истакнете очите и малку руменило за да делувате свежо. За крај, ставете безбоен балсам на усните и широко насмевнете се. Доколку сте надарени со природно убава кожа, дозволете ѝ слободно да дише без пудра.

http://www.femina.mk/убавина-и-мода/шминка/мејкап-трендови-есен-зима-2011-2012?likeid=8#photo8 - http%3A%2F%2Fwww.femina.mk%2F%D1%83%D0%B1%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%B8-%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D0%B0%2F%D1%88%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B0%2F%D0%BC%D0%B5%D1%98%D0%BA%D0%B0%D0%BF-%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B8-%D0%B5%D1%81%D0%B5%D0%BD-%D0%B7%D0%B8%D0%BC%D0%B0-2011-2012%3Flikeid%3D8%23photo8&layout=button_count&locale=mk_MK&node_type=link&sdk=joey&show_faces=false&width=230 -


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 01.Ноември.2011 во 08:40

Како да го одберете и нанесете руменилото

http://www.femina.mk/убавина-и-мода/шминка/како-да-го-одберете-и-нанесете-руменилото"> http%3A%2F%2Fwww.femina.mk%2F%D1%83%D0%B1%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%B8-%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D0%B0%2F%D1%88%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B0%2F%D0%BA%D0%B0%D0%BA%D0%BE-%D0%B4%D0%B0-%D0%B3%D0%BE-%D0%BE%D0%B4%D0%B1%D0%B5%D1%80%D0%B5%D1%82%D0%B5-%D0%B8-%D0%BD%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D1%81%D0%B5%D1%82%D0%B5-%D1%80%D1%83%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D1%82%D0%BE&layout=button_count&locale=mk_MK&node_type=link&sdk=joey&show_faces=false&width=180">

Денес голем дел од жените ја избегнуваат употребата на руменило како дел од нивната шминка. Американско истражување покажало дека во 1948г. 66% од жените употребувале руменило, а денес тој процент се намалил до 47.

За вашето лице да има свеж, здрав и природен изглед, нема ништо подобро од руменилото. Сепак, треба да го употребувате внимателно, затоа што премногу руменило на лицето може да ве направи да изгледате смешни.

Какво руменило да изберете?

http://www.femina.mk/images/articles/192/large/rumenilo-za-lice.jpg">Руменило%20за%20лицеКако дел од дневната шминка, употребувајте посветло руменило, а за вечерна шминка - потемни нијанси.

Какава боја? Бојата на вашето руменило треба да биде една до две нијанси потемна од вашиот тен. За подобро да утврдите каква боја ви е потребна, штипнете ги малку образите. Бојата што ќе ја добијат, треба да биде и бојата на вашето руменило.
Најчесто на светла кожа и одговара розова или праскова боја, а на темна кожа руменило со боја на кајсија или црвена. Како дел од дневната шминка, употребувајте посветло руменило (розово, со боја на кајсија или праска), а за вечерна шминка - потемни нијанси.

Кремасто или руменило во прав? Ако прв пат употребувате руменило, можеби подобро е да започнете со кремасто руменило. Тоа лесно се разнесува со прстите и се меша со течната пудра.
Најдобро е руменилото да го избирате во согласност со типот на вашата кожа. Ако имате мрсна кожа, користете руменило во прав, затоа што подолго време ќе се задржи на вашата кожа и нема да предизвика непотребен блесок. Ако имате сува кожа, користете кремасто руменило.

Како да ги нанесете руменилото?

Најдобар трик пред да почнете да го нанесувате руменилото е да се насмевнете. Така ќе ги истакнете јаболкниците на образите. Нанесувајте го руменилото со четка за руменило (ако е во прав) или со прстите ако употребувате кремасто руменило.

Руменилото треба да го нанесувате од долу, па нагоре по лицето (отприлика под агол од 45 степени). Правете брзи движења. Не ги повторувајте истите места, освен ако не сакате да го зголемите интензитетот.

Ако нанесете премногу руменило во прав, земете ја четката за пудра и обидете се да го отстраните вишокот. Доколку нанесете повеќе кремасто руменило, најдобро е вишокот да го отстраните со сунѓерче за нанесување на течна пудра.

Не нанесувајте руменило блиску до носот или под очите.



-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 01.Ноември.2011 во 08:42

10 тренди предлози за шминка за очи

http://www.femina.mk/убавина-и-мода/шминка/10-тренди-предлози-за-шминка-за-очи - http%3A%2F%2Fwww.femina.mk%2F%D1%83%D0%B1%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%B8-%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D0%B0%2F%D1%88%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B0%2F10-%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BB%D0%BE%D0%B7%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D1%88%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%BE%D1%87%D0%B8&layout=button_count&locale=mk_MK&node_type=link&sdk=joey&show_faces=false&width=180 -

Очите се огледало на душата, но и незаменлив дел од женската убавина. Тие имаат моќ да заведуваат и освојуваат, па се користат како моќно оружје за http://www.femina.mk/љубов-и-секс/сингл/уметноста-на-флертувањето - флертување . Очите имаат и способност да зборуваат дури и во миговите кога мочите. Затоа, не е ни чудно што мејкап артистите ги поставуваат во центарот и околу нив ги градат своите дела.

Потенцирањето на убавината на очите со помош на шминката е секојдневна задача на претставничките на понежниот пол. Неколку прецизни потези со моливот за очи, маскарата и апликаторот за сенки можат магично да го преобразат вашето лице.

Најдобриот мејкап изглед за вас можете да го пронајдете само преку експериментирање. Па, посегнете по вашата колекција и пробајте некој од следниве предлози:

Шминка%20за%20очиШминка%20за%20очиШминка%20за%20очиШминка%20за%20очиШминка%20за%20очиШминка%20за%20очиШминка%20за%20очиШминка%20за%20очиШминка%20за%20очиШминка%20за%20очи

Вратете ја свежината на лицето со розови и златно-жолти нијанси. Ваквата колоритна комбинација ќе ги „отвори“ вашите очи.

Искористете течен туш за да оформите убава контура околу окото и не се плашете да им дадете „крилја“ на очите со тоа што ќе ја продолжите тенката линија малку повеќе кај надворешните агли.

http://www.femina.mk/убавина-и-мода/шминка/10-тренди-предлози-за-шминка-за-очи?likeid=1#photo1 - http%3A%2F%2Fwww.femina.mk%2F%D1%83%D0%B1%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%B8-%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D0%B0%2F%D1%88%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B0%2F10-%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BB%D0%BE%D0%B7%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D1%88%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%BE%D1%87%D0%B8%3Flikeid%3D1%23photo1&layout=button_count&locale=mk_MK&node_type=link&sdk=joey&show_faces=false&width=230 -

„Зачадете“ го својот поглед со кафеави и сенки во боја на керамида. Земјените тонови ќе придонесат да се истакне бојата на вашите очи, без разлика дали се кафеави, зелени или сини.

За оцртување на окото користете молив за очи кој не е премногу остар. Така ќе добиете „меки“ дебели линии.

http://www.femina.mk/убавина-и-мода/шминка/10-тренди-предлози-за-шминка-за-очи?likeid=2#photo2 - http%3A%2F%2Fwww.femina.mk%2F%D1%83%D0%B1%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%B8-%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D0%B0%2F%D1%88%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B0%2F10-%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BB%D0%BE%D0%B7%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D1%88%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%BE%D1%87%D0%B8%3Flikeid%3D2%23photo2&layout=button_count&locale=mk_MK&node_type=link&sdk=joey&show_faces=false&width=230 -

Виолетовата шминка е апсолутен хит оваа модна сезона, а освен тоа познато е дека виолетовите сенки одговараат на сите бои на очи. Тоа се две доволно силни причини за да се обидете да доловите заводлив http://www.femina.mk/убавина-и-мода/шминка/smokey-eyes-шминка-за-секси-и-мистериозен-поглед - smokey eyes изглед со виолетови нијанси.

Интересното кај оваа шминка е изгледот на долниот капак. Со помош на црно моливче за очи исцртајте ја природната линија на окото на долниот капак и продолжете со оцртување малку повеќе од крајот на надворешниот агол на окото. Оставете мала „празна“ површина помеѓу шминката на горниот и долниот капак (како на сликата).

Не заборавате да го акцентирате делот под веѓата и површината околу внатрешниот агол на окото со бела сенка.

http://www.femina.mk/убавина-и-мода/шминка/10-тренди-предлози-за-шминка-за-очи?likeid=3#photo3 - http%3A%2F%2Fwww.femina.mk%2F%D1%83%D0%B1%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%B8-%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D0%B0%2F%D1%88%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B0%2F10-%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BB%D0%BE%D0%B7%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D1%88%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%BE%D1%87%D0%B8%3Flikeid%3D3%23photo3&layout=button_count&locale=mk_MK&node_type=link&sdk=joey&show_faces=false&width=230 -

Доколку не сте обожавателка на драматичната шминка, а сепак сакате нешто впечатливо, тогаш изберете поедноставен класичен smokey eyes изглед.

Ставете основа за шминка и нанесете кафеава сенка. Оцртајте ги горниот и долниот капак на окото, а потоа нанесете црна http://www.femina.mk/убавина-и-мода/шминка/вистинската-боја-на-сенки-за-вашите-очи - сенка за очи само на капаците. Со помош на мала четка, разнесете ја сенката така што нејзиниот интензитет ќе се намалува кон краевите на очниот капак.

Финиширајте со осветлување на областа под http://www.femina.mk/убавина-и-мода/лице/веѓите-круната-на-очите - веѓата со бела сенка и нанесете поголемо количество маскара.

http://www.femina.mk/убавина-и-мода/шминка/10-тренди-предлози-за-шминка-за-очи?likeid=4#photo4 - http%3A%2F%2Fwww.femina.mk%2F%D1%83%D0%B1%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%B8-%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D0%B0%2F%D1%88%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B0%2F10-%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BB%D0%BE%D0%B7%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D1%88%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%BE%D1%87%D0%B8%3Flikeid%3D4%23photo4&layout=button_count&locale=mk_MK&node_type=link&sdk=joey&show_faces=false&width=230 -

Жолтите, портокаловите, сините и розовите сенки за очи беа меѓу најупотребуваните од мејкап артистите на славните дизајнери за сезоната пролет/лето 2011. Не велете дека вам не ви одговара жолта шминка пред да пробате дали навистина е така.

Посветлите нијанси нанесете ги на надворешниот крај на долниот капак и на горниот дел на внатрешниот агол на окото. Горниот очен капак во областа на надворешниот агол „набојте“ го со крем сенка, а црн молив искористете само за надворешната четвртина од горниот капак.

http://www.femina.mk/убавина-и-мода/шминка/10-тренди-предлози-за-шминка-за-очи?likeid=5#photo5 - http%3A%2F%2Fwww.femina.mk%2F%D1%83%D0%B1%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%B8-%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D0%B0%2F%D1%88%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B0%2F10-%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BB%D0%BE%D0%B7%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D1%88%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%BE%D1%87%D0%B8%3Flikeid%3D5%23photo5&layout=button_count&locale=mk_MK&node_type=link&sdk=joey&show_faces=false&width=230 -

Не се плашете да пробате малку посвежа летна шминка со бежови и силни розови сенки.

На внатрешната страна на очите нанесете беж сенка, а на надворешната страна направете „>“-форма со помош на впечатливи розови сенки. Искористете црн молив за да го истакнете надворешниот агол од окото и завршете со два слоја маскара.

http://www.femina.mk/убавина-и-мода/шминка/10-тренди-предлози-за-шминка-за-очи?likeid=6#photo6 - http%3A%2F%2Fwww.femina.mk%2F%D1%83%D0%B1%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%B8-%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D0%B0%2F%D1%88%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B0%2F10-%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BB%D0%BE%D0%B7%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D1%88%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%BE%D1%87%D0%B8%3Flikeid%3D6%23photo6&layout=button_count&locale=mk_MK&node_type=link&sdk=joey&show_faces=false&width=230 -

Пробајте гламурозен smokey eyes изглед со сини сенки. Нанесете црна сенка на горните очни капаци и на надворешниот дел на долниот капак. Потоа, со црв молив нежно оцртајте го окото.

Со сина сенка со светулки заобиколете го окото, притоа ставајќи поголемо количество на вдлабнатината над очниот капак. На крајот, со светло сина сенка истакнете ги внатрешниот и надворешниот агол. Нанесете повеќе маскара на горните http://www.femina.mk/убавина-и-мода/шминка/истакнете-ги-очите-со-заводливи-трепки - трепки .

http://www.femina.mk/убавина-и-мода/шминка/10-тренди-предлози-за-шминка-за-очи?likeid=7#photo7 - http%3A%2F%2Fwww.femina.mk%2F%D1%83%D0%B1%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%B8-%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D0%B0%2F%D1%88%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B0%2F10-%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BB%D0%BE%D0%B7%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D1%88%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%BE%D1%87%D0%B8%3Flikeid%3D7%23photo7&layout=button_count&locale=mk_MK&node_type=link&sdk=joey&show_faces=false&width=230 -

Направете си тробојна шминка со жолта, розова и виолетова сенка. Спојувањето на три бои ќе ви донесе интересен весел изглед кој ќе го разигра вашиот поглед.

Ако имате мали очи, користете го моливот за оцртување само на надворешниот агол на очите. Внимавајте добро да ги споите боите за да нема видлива граница помеѓу нив.

http://www.femina.mk/убавина-и-мода/шминка/10-тренди-предлози-за-шминка-за-очи?likeid=8#photo8 - http%3A%2F%2Fwww.femina.mk%2F%D1%83%D0%B1%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%B8-%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D0%B0%2F%D1%88%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B0%2F10-%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BB%D0%BE%D0%B7%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D1%88%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%BE%D1%87%D0%B8%3Flikeid%3D8%23photo8&layout=button_count&locale=mk_MK&node_type=link&sdk=joey&show_faces=false&width=230 -

Ако имате темен тен, не пропуштајте да пробате како ви стои тиркизна шминка на очите. Нанесете бела сенка на внатрешниот агол на окото и на долниот капак, а потоа премачкајте го целиот горен капак со тиркизна сенка.

Со црно моливче оцртајте ¾ од горниот капак и ½ од долниот.

http://www.femina.mk/убавина-и-мода/шминка/10-тренди-предлози-за-шминка-за-очи?likeid=9#photo9 - http%3A%2F%2Fwww.femina.mk%2F%D1%83%D0%B1%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%B8-%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D0%B0%2F%D1%88%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B0%2F10-%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BB%D0%BE%D0%B7%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D1%88%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%BE%D1%87%D0%B8%3Flikeid%3D9%23photo9&layout=button_count&locale=mk_MK&node_type=link&sdk=joey&show_faces=false&width=230 -

Златната шминка отсекогаш примамувала со својот гламурозен шарм. За да постигнете ваков изглед, со помош на остар црн молив оцртајте го целото око, притоа оформувајќи остри агли на краевите кои ќе ви дадат „мачкин“ поглед.

Посветли златни нијанси нанесете на внатрешниот агол, а надворешната „>“-форма направете ја со темно кафеава сенка. Поминете неколку пати со четка за да не се познава граница помеѓу златната и кафеавата сенка. Нанесете два своја маскара и на горните и на долните трепки.

http://www.femina.mk/убавина-и-мода/шминка/10-тренди-предлози-за-шминка-за-очи?likeid=10#photo10 - http%3A%2F%2Fwww.femina.mk%2F%D1%83%D0%B1%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%B8-%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D0%B0%2F%D1%88%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B0%2F10-%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BB%D0%BE%D0%B7%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D1%88%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%BE%D1%87%D0%B8%3Flikeid%3D10%23photo10&layout=button_count&locale=mk_MK&node_type=link&sdk=joey&show_faces=false&width=230 -


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 01.Ноември.2011 во 08:45

5 мејкап производи за сечие лице

http://www.femina.mk/новости/мода/5-мејкап-производи-за-сечие-лице"> http%3A%2F%2Fwww.femina.mk%2F%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B8%2F%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D0%B0%2F5-%D0%BC%D0%B5%D1%98%D0%BA%D0%B0%D0%BF-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B8%D0%B7%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D1%81%D0%B5%D1%87%D0%B8%D0%B5-%D0%BB%D0%B8%D1%86%D0%B5&layout=button_count&locale=mk_MK&node_type=link&sdk=joey&show_faces=false&width=180">
Жените експериментираат со шминката за да можат да ги пронајдат најдобрите производи што ја акцентираат нивната убавина. Не може на секоја од нас да ѝ стои зелена сенка за очи, како што не може секоја да се „извлече“ со дречливо црвени усни.

Но, има неколку мејкап производи кои списанието InStyle ги нарече универзални, а кои ѝ прилегаат на секоја жена. Еве ги:

Златна%20и%20виолетова%20сенка%20за%20очиРозово-кафеав%20молив%20за%20усниПроѕирен%20розевкав%20сјај%20за%20усниТемнокафеав%20молив%20за%20очиЦрвено-розово%20кремасто%20руменило

Златна и виолетова сенка за очи

Комбинацијата златно-виолетово може да го разубави секој женски очен капак и да ги направи очите понеодоливи. Златната сенка ставена на внатрешните агли ги прави очите поблескави, а виолетовите сенки познато е дека одговараат на секоја боја на очите и на секој тен.

Розово-кафеав молив за усни

Ваквиот молив успешно ги дефинира усните, воопшто не изгледа нападно, вештачки или смешно, а одговара и на светол и на темен тен.

Проѕирен розевкав сјај за усни

Изберете проѕирен розов сјај за усни, бидејќи не само што сите бои на усни изгледаат убаво со него, туку и затоа што им дава суптилна убавина.

Темнокафеав молив за очи

Темнокафеавиот молив за очи е доволно темен за да се познава на лице со темен тен, а не е премногу силен за лице со светол тен.

Црвено-розово кремасто руменило

Секој тен добива здрав и свеж изглед со помош на руменило кое не е ниту премногу црвено, ниту розово. Кремастата структура помага за поголема контрола при нанесувањето.



-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 01.Февруари.2012 во 19:30

Тренд: Жолта сенка - жолт туш

Новата сезона, носи низа нови трендови, а меѓу нив и оној на ајлајнери во боја. Она што ќе биде најинтересно во следниот период несомнено се тушевите и сенките за очи во бојата на сонцето. Жолтите нијанси се оние кои ќе ја разведрат оваа зима. Сепак, пред да ги нанесете ви е потребна стабилна рака и добра подлога.

Започнете со нанесување на пудра која има лесна текстура. Потоа со коректор прекријте ги сите неправилности над и под окото. За впечатлив изглед земете црно моливче и исцртајте линија од внатрешноста на окото следејќи го капакот со благо извивање кон надвор. Откако ќе го направите ова следува нанесување на жолтиот туш или сенката по горниот капак од окото.

Трепките убаво навиткајте ги, а потоа поминете ги со маскара за зголемување на волуменот. За посилен ефект под веѓите нанесете сенка во боја на кожа, додека усните поминете ги со розов сјај.





-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: bohrmann_04
Датум на внесување: 19.Април.2012 во 13:53
http://youtu.be/AsnLYFRtJXY" rel="nofollow - Mona Lisa make up



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk