IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Близнаци - две во едно или едно во две?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Близнаци - две во едно или едно во две?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 13>
Автор
Порака
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Близнаци - две во едно или едно во две?
    Испратена: 12.Декември.2009 во 17:00
Близнаци еднојајчани дали навистина исто  функцинираат ......
меѓусебе поврзани .....
Коментари околу нив .......ама и слики од еднојајчани близнаци....голема%20насмевкаИзменето од bijonse1 - 20.Мај.2017 во 20:52
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2009 во 17:09

It's karaoke time for Annabelle, Alex, Sarah, Olivia and Zoe. Picture: TANYA FRY

Related image        Related image


Изменето од bijonse1 - 20.Мај.2017 во 20:54
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2009 во 17:18
Image result for twins mishel butel    Related image

Изменето од bijonse1 - 20.Мај.2017 во 20:56
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2009 во 17:24
Image result for twins

Изменето од bijonse1 - 20.Мај.2017 во 20:59
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2009 во 17:27
Related image


Изменето од bijonse1 - 20.Мај.2017 во 21:00
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2009 во 17:33

    Image result for twinsИзменето од bijonse1 - 20.Мај.2017 во 21:01
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2009 во 17:43

Египетска загатка на тивката прегратка


...,,Нијанкхкхнум и Кхнумхотеп се држат за раце и се допираат со носовите, омилениот начин на бакнувањe.Двајцата мажи насликани во прегратка во една египетска гробница веќе 43 години цел на разни шпекулации.Пред повеќе од 40 години, кога египтолозите првпат влегоа во гробницата, очекуваа да бидат изненадени. Истражувачите на новооткриени гробници секогаш го очекуваат тоа, но овој пат не беа разочарани, беа збунети. Тоа беше во далечната 1964 година, пред Каиро, во непосредна близина на Скалестата пирамида во некрополисот на Сахара и малку подалеку од сфингите и пирамидите во Гиза. Во новооткриената гробница немаше кралски мумии или запрепастувачки накит. Меѓутоа, истражувачите сопреа со потрагата кога нивните ламби од керозин фрлија светлина врз уметноста на ѕидот во најсветата просторија.

Таму, изделкани во камен, беа сликите на двајца мажи како се прегрнуваат. Нивните имиња беа испишани над нив: Нијанкхкхнум и Кхнумхотеп. Иако не биле благородници, сепак, тие биле многу почитувани во палатата како главни маникири на кралот во периодот од 2380 до 2320 г. пр.н.е., во времето познато како петтата династија на Старото кралство. Дотерувањето на кралот била почитувана професија. Археолозите беа изненадени. Во антички Египет вистинска реткост било елитните гробници да бидат делени од две лица со очигледно ист статус. Вообичаената практика за таквите мртовечки храмови била тие да бидат последното почивалиште на една истакната личност, неговата сопруга и децата. И уште поневообичаено било две лица од ист пол да бидат насликани прегрнати. Во други сцени се гледа како тие се држат за раце и се допираат со носовите, омилениот начин на бакнување во антички Египет....,,


... ,,Сликите на Нијанкхкхнум и Кхнумхотеп изделкани во нивната гробница крај Гиза, подигната за време на Старото кралство
. Со текот на годините уметноста од ѕидот на гробницата инспирираше забележителни шпекулации. Една интерпретација беше дека двете лица биле браќа, најверојатно идентични близнаци и ова можеби е најпрвиот опис на близнаци. Другата, пак, беше дека лицата биле во хомосексуална врска, понова интерпретација што доби поддршка меѓу геј-поддржувачите. Сега египтолог на Њујоршкиот универзитет влезе во дебата со трета интерпретација. Тој собрал посредни докази дека двете лица можеби биле споени близнаци, познати како сијамски близнаци...,,Изменето од bijonse1 - 20.Мај.2017 во 21:03
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2009 во 17:47
СЕЛО СО 250 ПАРА БЛИЗНАЦИ

....,, Докторите и научниците веќе долго време се обидуваат да откријат во што се состои тајната на индиското село во кое живеат 250 пара близнаци..
Процентот на близнаци во селото Kodinhi во Kerali е шест пати поголем од светскиот просек на раѓање на близнаци.Само минатата година во ова село се родиле 15 пара близнаци од кои сите се потполно здрави, а во последните пет години во селото се родиле дури 60 пара близнаци.Феноменот на раѓање близнаци во ова село не е разјаснет, а научниците тврдат дека со детална биохемиска анализа на ова подрачје би можело да се открие зошто рагањето близнаци е толку честа појава.Оваа појава во селото е забележана три генерации наназад, а селаните се сеќаваат дека пред тоа не било вака често раѓањето на близнаци...,,не%20знам


Изменето од bijonse1 - 20.Мај.2017 во 21:04
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2009 во 22:30
Related image   Related image

Изменето од bijonse1 - 20.Мај.2017 во 21:06
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2009 во 22:32
Related image    Image result for twins

Изменето од bijonse1 - 20.Мај.2017 во 21:07
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2009 во 22:36
Image result for twins Related image

Изменето од bijonse1 - 20.Мај.2017 во 21:08
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2009 во 22:37
Image result for twins

Изменето од bijonse1 - 20.Мај.2017 во 21:08
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2009 во 22:41
Image result for twins 

Изменето од bijonse1 - 20.Мај.2017 во 21:09
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2009 во 22:42
Image result for twins

Изменето од bijonse1 - 20.Мај.2017 во 21:10
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.