IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Влез во НАТО и ЕУ како Северна Македонија?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Влез во НАТО и ЕУ како Северна Македонија?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2425262728 30>
Прашање: Дали сте за влез во НАТО и ЕУ како Северна Македонија?
Одговор Гласови Статистика
35 [49,30%]
36 [50,70%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2014 во 10:46
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2014 во 13:17

Дечки, знам дека можете да дискутирате и без да се навредувате. Можете нели? големо гушкање

Сите имате право, секој од својот агол на перцепција на работите.
Избегнувам да дискутирам на темиве, токму поради ваквите препукувања, иако во многу работи се согласувам со секој од вас.
Едно нешто што ме бендиса од Платеникот и кое сакам да го потенцирам, бидејќи е и мој став:да



Originally posted by Platenik Platenik напиша:

За виталните прашања за опстанокот на земјата, мислам дека и ние имаме право да коментираме и бидеме загрижени.

Што се однесува до внатрешните содржини и политичките премрежија во земјата, сметам дека тоа е исклучиво право на нејзините граѓани. Ние кои живееме надвор нема за што да одлучуваме, може евентуално да дадеме совет. Јас дури би им го укинал и правото на глас на оние кои живеат надвор од земјата.

Неверувам дека некој од нас, од светото тројство, некому му кажал за која политичка опција треба да гласа. Тоа е идивидулано право на секој поединец, а согласно неговите идеолошки убедувања.



Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2014 во 15:11
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2014 во 16:03

Svetski Kompanii, Makedonski Plati

Sekoj koj misli deka so vlez vo EU platite "avtomatski" ke porasnat desetkratno, treba da go pogledne linkot. Se dodeka za 5 rabotni mesta konkuriraat 1000 dusi, platite moze samo da pagjaat.
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2014 во 17:09
Значи три дена ме немаше и дозволивте да стигнете до таму за Администратор да сокрива коментари! Засрамете се!
Под мојов коментар не сакам да има:

1. Коментари за опомените на Модератор и Администратор

2. Навреди на членови

3. Коментари кои се однесуваат на одредено лице што коментирало на темава, а нема никаква врска со ВЛЕЗОТ ВО НАТО И ЕУ КАКО СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА (или било кое друго име различно од Република Македонија)

4. Коментари за тоа колку добро се живее надвор од земјава како и коментари поврзани со т.н Велеченственото Тројство, како и да е, почитувајте се пред се како луѓе!



Покажете дека заслужувате во ЕУ, со вашата култура, почит и свест!
И сметајте дека ова е последна опомена, затоа што ги потрошивте сите џокери. 
Секој коментар кој што не се однесува на темава ќе биде сокриен најмногу 30 минути од пишувањето, а членот санкциониран, па ако треба ќе дежурам тука!






Изменето од evangeline - 15.Февруари.2014 во 17:38
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2014 во 18:19
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:


Svetski Kompanii, Makedonski Plati

Sekoj koj misli deka so vlez vo EU platite "avtomatski" ke porasnat desetkratno, treba da go pogledne linkot. Se dodeka za 5 rabotni mesta konkuriraat 1000 dusi, platite moze samo da pagjaat.

Уште повеќе, не знам како си замислуваат луѓето дека со зачленување во некакво друштво, без обзир на промената на економскиот ефект од нивната работа, платите ќе им се зголемат неколкукратно. Па, платата е награда за трудот, а не за друштво.

Како за илустрација, ако во продавница купувате шише "Скопско" пиво за 150 денари, зарем ќе решите да го плаќате 550 денари затоа што ќе го примите сопственикот на "Пивара" во вашето друштво ???

Ако тоа не би го направиле вие, зошто сметате дека тоа би го сторил германецот ? 














Изменето од Messenger - 15.Февруари.2014 во 22:48
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2014 во 01:21
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:


Svetski Kompanii, Makedonski Plati

Sekoj koj misli deka so vlez vo EU platite "avtomatski" ke porasnat desetkratno, treba da go pogledne linkot. Se dodeka za 5 rabotni mesta konkuriraat 1000 dusi, platite moze samo da pagjaat.


Класичен пример за понуда и побарувачка. За жал во Македонија и опкружувањето понудата на работна сила секогаш ја надминувала и ЌЕ ЈА НАДМИНУВА побарувачката за истата. Се додека не се состави еквилибриум цената на работнат сила ќе паѓа. Рековме во неколку предходни прилики, дека работодавачот, без разлика дали е тој мал, голем или светски, тој нема оптештвена свест. Неговата примарна функција и фокус е профитот.

Тоа значи дека политички мора да се интервенира и воведе минимум со цел да се заштити цената на трудот, а тоа се коси со основните принципи на капитализмот. Пазарот да ја регулира оваа материја?!

Минимумот е потребна административна мерка, но во себе содржи, вградени рестриктивни каркатеристики. Во случајот на Македонија е премногу низок и не обезбедува доволно средства за опстанок на вработените, но привлекува инвеститори. Во Австралија И ЕУ е премногу висок и допринесува капиталот да се одлева онаму каде што ќе може полесно да се оплодува.

Во случајот на Македонија владата е принудена да дозволува експлоатација на сопствениот народ инаку како би го привлекла странскиот капитал и намалувањето на невработеноста?! Проблемот е што неверувам дека некој во Македонија седнал и направил проценка колку средства се потребни за егизтенијален опстанок на еден човек. Барем математички да го утврди тој минимум, а не паушално. 8000 денари месечно или 3,5 евра на ден сигурно е дека се премалку.

Во ЕУ тоа е направено, но затоа цената на крајниот прозивод ја прави неконкурентна, па капиталот мора да бега, а невработеноста зголемува.

И во двете средини, само мал број на луѓе имаат придобивка од ваквите состојби. Впрочем и затоа обичните граѓани ширум светот се незадоволни. и реагираат.

ЕУ дефинитвно не е решението за економските проблеми на Македонија и таа мора да бара алтернативи. Во дадената геополитчка консталација членството во ЕУ би било пожелно за решавањето на политичката стабилност во однос на опкружувањето. Но, не по секоја цена и сигурно не под притисок и уцена!

НАТО е амортизиран одпадок од времето на студената војна. Таа органзиација ја има надминато својата употребна вредност, која своевремено била контра тежа на Вашавскиот Договор. Таа во таков биполарен свет, ја имала својата функција, денеска сигурно не!
Веројатно таа организација некому му е потребна со цел на сила да ја оджува сопствената позиција. Остантите членки се само маргинални играчи, а се потребни за да и дадат легитимитет на организацијата, а богами и масовен интернационален карактер.

Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2014 во 20:16
Факт е дека платата е награда за трудот но дали трудот правилно се вреднува ,дали таргетот кој е поставен е реален ,кој се условите на работа..
Има многу прашања на кој треба да се одговори за да се донеси заклучок дали платата е избалансирана,ниска или нереално висока.
На почетокот пред да се пуштат во производство капацитетите се шпекулираше дека во фабриките платите ке се движат од 250 евра како некој минимум па нагоре,а се ќе зависи од тоа како производството ке напредува и како оперативците ке ги усвојат новите знаења кој се потребни за да се интегрираат во самиот процес.
Платата не е ниска поради странците,издејствувано е да остани на ниско ниво како би се задржале работниците од другите производствени капацитети да не ги напуштат местата и да заминат во новите те.странските компании кои се лоцирани во индустриските зони.
Кај нас константно платата се движи во просек 8500-12000 ден во оние сектори каде работникот е најексплоатиран,а секојдневно цените на прехрабените производи се во пораст шо доведува до пауперизацијата кај поголем дел од населението.

Кон врв
sikter Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 650
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sikter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2014 во 16:25
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

 

НАТО е амортизиран одпадок од времето на студената војна. Таа органзиација ја има надминато својата употребна вредност, која своевремено била контра тежа на Вашавскиот Договор. Таа во таков биполарен свет, ја имала својата функција, денеска сигурно не!

na toj shto mu istekla upotrebata , vekje odamna i go nema!
NATO e formiran 1949g ,duri 6-7 godini pred toj varshavski pakt, pa ti sega vidi koj za kogo i na shto mu  pariral.
ili da ne mislish deka deneshnava Rusija e miroljubiva kako evnuh, pa zatoa i nema potreba od NATO?

haha...koga toa ne bi bilo, odamna ushte Ukraincite ke bea pregazeni od niv.

a pa,  onie shto odvreme na vreme im e na um bomardiranjeto na London, Pariz,..... 
ich da ne gi spomnuvam.

 i otkako e formirano , nikade vo Evropa se nema slucheno nekoi zemji poseriozno (t.e. voeno) da se ''zakachat''megju sebe, a da se vo NATO.

ili  ,sigurno  mislish Turcive i Grcite dosega nemashe da si gi odmerat silite , da ne bea vo toj ......''otpadok''?
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2014 во 21:14
Грците и Турците си ги одмерија силите околу Кипар, иако беа во НАТО. Токму во тој период бев во Грција и добро се сеќавам на тоа. 
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2014 во 21:29
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:


Svetski Kompanii, Makedonski Plati

Sekoj koj misli deka so vlez vo EU platite "avtomatski" ke porasnat desetkratno, treba da go pogledne linkot. Se dodeka za 5 rabotni mesta konkuriraat 1000 dusi, platite moze samo da pagjaat.

Уште да го добиеме одговорот на прашањето - Кој е тој што треба да ја намали невработеноста и кој не требаше да го дозволи ова да не се случи? 20 години транзиција, 20 години има за политичарите, а нема за работниците. Никој не сака во НАТО и ЕУ затоа што таму преку ноќ ќе се збогати, туку затоа што таму на овие азгани ќе им се тури оглав и не ќе можат да се богатат оволку колку успееја само со еден политички мандат.
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2014 во 21:36
Дискусиите веќе неколку страни немаат никаква врска со темата...

ОФТОПИК СТЕ.

Отворете си нова тема во смисла како ја гледате МК економски во Европската Унија (ако веќе нема отворено таква тема)



Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2014 во 21:43
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

Дискусиите веќе неколку страни немаат никаква врска со темата...

ОФТОПИК СТЕ.

Отворете си нова тема во смисла како ја гледате МК економски во Европската Унија (ако веќе нема отворено таква тема)




Ма би ние, ама не зависи од нас како би изгледала Македонија во ЕУ и НАТО.намигнување
Тоа како даскалите им даваат на децата тема- Моите соништа за среќно детствотага
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2014 во 22:30
Originally posted by sikter sikter напиша:


Originally posted by Platenik Platenik напиша:

 

НАТО е амортизиран одпадок од времето на студената војна. Таа органзиација ја има надминато својата употребна вредност, која своевремено била контра тежа на Вашавскиот Договор. Таа во таков биполарен свет, ја имала својата функција, денеска сигурно не!

a toj shto mu istekla upotrebata , vekje odamna i go nema!

NATO e formiran 1949g ,duri 6-7 godini pred toj varshavski pakt, pa ti sega vidi koj za kogo i na shto mu  pariral.

ili da ne mislish deka deneshnava Rusija e miroljubiva kako evnuh, pa zatoa i nema potreba od NATO?

haha...koga toa ne bi bilo, odamna ushte Ukraincite ke bea pregazeni od niv.

a pa,  onie shto odvreme na vreme im e na um bomardiranjeto na London, Pariz,.....ich da ne gi spomnuvam.

i otkako e formirano , nikade vo Evropa se nema slucheno nekoi zemji poseriozno (t.e. voeno) da se ''zakachat''megju sebe,

ili  ,sigurno  mislish Turcive i Grcite dosega nemashe da si gi odmerat silite , da ne bea vo toj ......''otpadok''?


Не, Русите не се цвеќе за мирисање. Секој кој е голем и јак има влијание врз тековите. Меѓутоа гледано историски, од времето на Катерина, Петар Велики....односно од времето кога се создавала руската империја, Русите не воделе освојувачки војни и походи. Најмалку према западна Европа. Всушност ич! Имале неколку интервениции, ради идеолошки причини и ништо повеќе! Но таа идеологија е веќе надмината.

Украинците се народ од 50тина милиона. Незнам дека некој лесно би можел да ги збрише.

А на тие што бомбардирањето на Лондон, Париз.... им е на памет, НАТО не би можел да ги одбрани од нив. Бомабардирањето на Ирак, Либија, Аваганистан....не реши ама баш ништо!

За тоа дека членките на НАТО не се имаат посериозно “закачено“ меѓусебе, прав си. Познавајќи ја историјата на западот и безбројните меѓусебни обиди за доминација, НАТО веројатно суште има одредена фукнција. Да ги штити членките од самите себе.

Да небеше НАТО, Турците и Грците одамна ќе се спукаа, отворено!

Затоа и реков, ако Македонија треба да пристапи кон ЕУ и НАТО, тоа мора да биде само ради политички, безбедносни причини. Ако некој смета дека треба и ради економкси придобивки, тогаш се лаже. Пристапот, рековме, нетреба и несмее да биде условуван! Најголема одстапка што може да се даде во целава оваа игра е да ние влеземе во тие институции како Република Македонија. Зборот РЕПУБЛИКА е доволно голема одредница, со која би им излегле во пресрет на психопатските барања на православните Турци од хеленската Република.

Секое друго идиотско решение, Северна, Горна, Вардарска.,. во себе содржи и елементи на аспирација, од двете страни. Зарем Северен Епир не е доволен индикатор?!

Изменето од Platenik - 17.Февруари.2014 во 22:36
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2425262728 30>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.