Испечати | Затвори го прозорот

Влез во НАТО и ЕУ како Северна Македонија?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Политика и вести
Опис на форумот: Вести од МК, партии, скандали, протести...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=21116
Датум на принтање: 25.Април.2024 во 05:34
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Влез во НАТО и ЕУ како Северна Македонија?
Постирано од: zambija
Наслов: Влез во НАТО и ЕУ како Северна Македонија?
Датум на внесување: 12.Декември.2009 во 09:06
Dali e vremeto za vlez pod imeto severna makedonija ili ke cekame grcita da pobarat i nesto drugo?



Коментари:
Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 12.Декември.2009 во 10:06
Ne Zambija, nema da dojde toa vreme.


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 12.Декември.2009 во 11:38
Ни сум за влез под тоа име, ниту чекам да побараат уште некоја глупост....лутина

-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 12.Декември.2009 во 15:26
Северна Македонија, Република Северна Македонија или Северна Република Македонија?
Експертите викаат имало разлика, пред се поради импликациите на името врз именувањето на јазикот и народот, поточно за идентитетот.

Кое и да е тука предлог (а пожелно би било прецизно да се дефинира предлогот на темава), јас сум против!

П.С. А што тоа уште да бараат грците - душа да им дадеме веќе?!
И мора ли ние по принципот на радодајка, кој што побара - давај!...лутина




-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 12.Декември.2009 во 16:56
Четири поста а девет гласа....размислување
 
Па дај, наместо да гласате како глувци (чепни-бегај), изјаснете се и зошто гласате така....намигнување


-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 12.Декември.2009 во 16:57
Да, посебно тие првите кои засега се шест...?збунетост

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 12.Декември.2009 во 17:46
Сакам влез со крената глава како македонец од Република Македонија ништо друго.Ако на некој не му одговара несакам да бидам во негово друштво


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 12.Декември.2009 во 21:58
Не сум присталица да се покрстувам на овие години. Но, ако поод тоа име влеземе во НАТО и ЕУ дали некој е свесен дека тогаш сецерната граница ќе ни биде до Ниш.............незнам како на тоа Србија би реагирала...а згора не се покрај северната граница се наметнуват и други прашања кои за своја разрешница ќе створат големи доплнителни проблеми и дестабилизација на Балканот и регионот со евентуална воена разрешница и сигурна интервенција на двете голими светски сили.
Затоа лично не верувам дека под било кое друго име ќе влеземе.
Има неофицијални показатели кот укажуваат дека името токму какво сега ни се наметнува  дека во минатата 2008 година е прифатено и дека за тоа има подпишано документ.Но доколку е така тогаш некој си поиграл со судбината на македонскиот народ.
Најискрено сакам сите овие присилби, најави и предлози да се само нечии лош сон.   


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: Polaris
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 00:22
Originally posted by zambija zambija напиша:

Dali e vremeto za vlez pod imeto severna makedonija ili ke cekame grcita da pobarat i nesto drugo?
 
 
Pa i vo Obedineti Nacii Makedonija e clenka kako FYROM,zosto tolku golema reakcija za Severna Makedonijaзбунетост Ama normalno gi razbiram makedoncite, koj se pak grcite da diktirat vaka treba ili ne ,,pa zaradi inaet REPUBLIKA MAKEDONIJA..чекање


-------------
Hayatta kimseye güvenme! çünkü beyaz gülün gölgesi bile siyahtır.


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 00:23
Е ова е да се чудиш....изненадување
На анкети, 90% се против промена на името....а тука уште малку ќе биде 2:1 ......изненадување


-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 00:53
Oваа е за утре во весници да има
„Според најновата анкета македонците се спремни да прифатат промена на името“

ХА ХА ХА АААААААААААААААААААААААААх


Постирано од: zambija
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 01:05
Originally posted by orlov orlov напиша:

Не сум присталица да се покрстувам на овие години. Но, ако поод тоа име влеземе во НАТО и ЕУ дали некој е свесен дека тогаш сецерната граница ќе ни биде до Ниш.............незнам како на тоа Србија би реагирала...а згора не се покрај северната граница се наметнуват и други прашања кои за своја разрешница ќе створат големи доплнителни проблеми и дестабилизација на Балканот и регионот со евентуална воена разрешница и сигурна интервенција на двете голими светски сили.Затоа лично не верувам дека под било кое друго име ќе влеземе. Има неофицијални показатели кот укажуваат дека името токму какво сега ни се наметнува  дека во минатата 2008 година е прифатено и дека за тоа има подпишано документ.Но доколку е така тогаш некој си поиграл со судбината на македонскиот народ.Најискрено сакам сите овие присилби, најави и предлози да се само нечии лош сон.   

Ako mislis deka e poarno SLAVOMAKEDONIJA glasaj za grujo


Постирано од: zambija
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 01:08
REPUBLIKA SEVERNA MAKEDONIJA kako REPUBLIKA SEVERNA IRSKA toa e edna drzava so samo teritorijalna referenca,a makedonski narod...
Bidete pametni i ne mu vervajte na vlada koja vodi tajni pregovori


Постирано од: zambija
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 01:10
Anketata kazva deka nikoj ne se zamaa poveke so imeto,ajde glasajte za severna makedonija i za poke da zemate pari vo EU


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 01:37
Originally posted by zambija zambija напиша:

Anketata kazva deka nikoj ne se zamaa poveke so imeto,ajde glasajte za severna makedonija i za poke da zemate pari vo EU


Како б.ц. да ти има шепнато или неееееееее


-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 02:43
Демагогијата на Европјаните е правило...
не исклучок...
но што нам ни преостанува...???
и Северна е подобра од ФИРОМ...
дискутирав со еден...
вели ако е, па што ако е Северна...
вели па што ако се викаме граѓани на Северна Македонија...
вели па што ако јазикот ни биде јазик на Северна Македонија...
а типот е од ВМРО (ако кми е дозволено ваков начин на изразување)...
тоа ме запрепасти...
за него е тоа реалност...
за него културата и јазикот не се губат ако не крстат така, вака или онака...
не ми се веруваше...
сеуште...
не ми се верува...

црвената линија за некои е растеглива категорија...
за некои кои ги мешаат лончињата не е ни категорија...
не се чудам...
само се прашувам...
ќе издржиме ли како Македонци...
навистина...
што за нас е демагогија...
името...
идентитетот..
што...?????!!!


Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 09:43
Originally posted by zambija zambija напиша:

REPUBLIKA SEVERNA MAKEDONIJA kako REPUBLIKA SEVERNA IRSKA toa e edna drzava so samo teritorijalna referenca,a makedonski narod...
Bidete pametni i ne mu vervajte na vlada koja vodi tajni pregovori


Ne mesaj babi i zabi... Opcijata na Severna Irska e Alster, pod koe ime nikoj nema da gi prepoznava kako Irci, tuku kako Anglicani.
Ako baras paralela, togas severniot del na Grcija treba da se vika Juzna Makedonija.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 16:04
Originally posted by zambija zambija напиша:

Anketata kazva deka nikoj ne se zamaa poveke so imeto,ajde glasajte za severna makedonija i za poke da zemate pari vo EU


Зарем сметаш дека анкета на форум е валидно мерило за пулсот на народот по некое прашање... или така ти чини?

Статистички “ептен“ репрезентативен примерок (досега): 21 спрема 2.000.000 ...замисленост




-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 17:48
Аналитиката како дел од статистиката воопшто и не се занимава со тоа кој што и колку кажал на форумов.
Жално е од само една едина причина, атоа р што добар дел од присутните на форумов и те како пореално гледаат на збиднувањата одошто самите политичари кои за тоа се платени а патем повеќе или помалку на одредени седници од битен карактер се само физички присутни.



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 19:25
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

Originally posted by zambija zambija напиша:

Anketata kazva deka nikoj ne se zamaa poveke so
imeto,ajde glasajte za severna makedonija i za poke da zemate pari vo
EU


Зарем сметаш дека анкета на форум е валидно мерило за пулсот на народот по некое прашање... или така ти чини?Статистички “ептен“ репрезентативен примерок (досега): 21 спрема 2.000.000 ...замисленост

Да ама кога ќе го извртиш оваа еве вака
Во македонија 80 постро од народот користи интернет од нив според последната анкета на идивиди 80% посто се за промена на името
Се е лесно ако се сака


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 19:32
жалосно

-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Античкиот
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 11:48
Јас сум 13-тиот кој гласал за, а прв кој пишува пост, за да образложи.
Прво, Сполај му на Бога , што ми дал шанса да прошетам по земјите од Западот. Споредувајки го животот таму и животот овде... можам да кажам - да му е жал на чоека кај е роден... Ама пак треба да сме благодарни што не сме родени Кина, Индија или Африка...лол...
Што ми е поентата, јас не мислам дека со промената на името и автоматки нивниот стандард ке дојде и кај нас, но како членка на ЕУ - вервите ке имаме ШАНСА...ШАНСА која голем дел од населението денес овде ја нема... Мојата генерација до сега скоро целиот живот го помина во транзиција и како таква испадна да биде осудена, осуетена, деформисана и со отровно психолошко бреме...
Јас ги разбирам и овие џоа патриотиве... Верувајте, после 5 години стаж во ЕУ тотално ке ви е сеедно... ние ке сме граждани на европејскија сојуз, можеби и ке се подобри стандардот... од нас зависи... можеби со плата од 1000 ЕУР -просек и со ЕУ биометриски пасош - призмата на гледање на нештата ке ни се измени... не знам... јас така мислам... така гласав... не сум ничив полтрон нити член на партија... ова е мое лично мислење...


Постирано од: zambija
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 17:57
Seuste 60% e za,znaci mnogu pobiden faktor e toa sto pomladata generacija saka promena na imeto,bidejku taa koristi internet. Znaci ako se napravi anketa i so postarata populacija sigurne ke bide pogolem procentot.Vreme e......


Постирано од: dras
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 18:05
....деца....зошто не!?...., дали и Вие сакате да бидете губитници!....а што и ако кажете дека се сложувате,...пак ќе има нешто трето,!?....


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 19:13
Treto sekako kje ima. No e vazjno dali toa po volja na narodot, dali e iznudeno od narodot ili pak e beskompromisno da ne recham nasilno vmetnato- natureno so izgovor deka kje bidat uskrateni mal milion drugi beneficii- povolnosti.
Toa so drugi zborove e asimilacija so sila.



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: mileg
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 19:41
Луѓе свестете се малку ние не сакаме да си го менуваме нашето уставно име за една ЕУ и НАТО.На мене лично како граѓанин на оваа држава не ми треба НАТО и ЕУ без уставното име Република Македонија.Тие ќто се за да се влезе под тн име Северна Македонија,тие се предавници на оваа дрѓава,да не ги бројам си знаат тие кои се.Инаку уште еднаш мојот сав и преедлог е не менување на името,па не ни треба ниту нато ниту ЕУ.Тооа се.и е библиско име и ке си остане,

-------------
2244435863_d877ea2c34[1


Постирано од: dras
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 20:21
Originally posted by mileg mileg напиша:

Луѓе свестете се малку ние не сакаме да си го менуваме нашето уставно име за една ЕУ и НАТО.На мене лично како граѓанин на оваа држава не ми треба НАТО и ЕУ без уставното име Република Македонија.Тие ќто се за да се влезе под тн име Северна Македонија,тие се предавници на оваа дрѓава,да не ги бројам си знаат тие кои се.Инаку уште еднаш мојот сав и преедлог е не менување на името,па не ни треба ниту нато ниту ЕУ.Тооа се.и е библиско име и ке си остане,


....штета што сме далеку од Швицарска!....и Јас би мислел така,...веројатно тука е зајкото.....


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 22:50
Makedonija vo NATO sekako e., ne kako chlenka tuku kao partner.
Starata dama preoblichena vo EU e pred svojot kraj.
Zgora na se OON poleka no sigurno ja vrakja svojata poraneshna uloga na TRETA SVTSKA SILA.........pa dali vredi da se zjrtvuva i zalozji se za EU a da voopshto i ne se vleze ili se stane chlenka pred samata mrt na EU koja sega navleguva vekje vo klinichka smrt?
Moe mislenje e deka nashata politika treba da se koncetrira tuka, doma vo makedonij i na revitalizacija i razvoj na stopanstvoto i ekonomijata.
Zaludni se zalozjbite na poedinci za vlez EU koj za kratko kje ne odvede vo kjor sokak.



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: brza
Датум на внесување: 15.Декември.2009 во 11:24
na ovoj ni eden nostradamus ne mu e ramen !изненадување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 15.Декември.2009 во 11:28
ja nigde ne odam!ovde ke si чекање

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 15.Декември.2009 во 11:37
Незамисливо. Само утврдува позициите и вистиността на ставот на други две-три држави.


Постирано од: zambija
Датум на внесување: 15.Декември.2009 во 18:34
Originally posted by mileg mileg напиша:

Луѓе свестете се малку ние не сакаме да си го менуваме нашето уставно име за една ЕУ и НАТО.На мене лично како граѓанин на оваа држава не ми треба НАТО и ЕУ без уставното име Република Македонија.Тие ќто се за да се влезе под тн име Северна Македонија,тие се предавници на оваа дрѓава,да не ги бројам си знаат тие кои се.Инаку уште еднаш мојот сав и преедлог е не менување на името,па не ни треба ниту нато ниту ЕУ.Тооа се.и е библиско име и ке си остане,
Za kakovo biblisko ime zborvas ,nesvakam,Makedonija si e makedonija,dali e Socijalisticka,Severna,ili Repulika taa e Makedonija


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 15.Декември.2009 во 18:49
Во Европа само како Македонија, Македонци и македонски...

Понижен и обезличен не одам никаде...

Ако ме примат нека ме примат таков каков што сум а не со додавки и наставки...

Ние нема што да менуваме , Европа треба да се менува...


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 15.Декември.2009 во 18:55
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Во Европа само како Македонија, Македонци и македонски...

Понижен и обезличен не одам никаде...

Ако ме примат нека ме примат таков каков што сум а не со додавки и наставки...

Ние нема што да менуваме , Европа треба да се менува...
за жал не постои ваква опција, или Европа, или Македонија, бирај
фала богу ја сум за второто


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: mileg
Датум на внесување: 15.Декември.2009 во 19:55
Originally posted by orlov orlov напиша:

Makedonija vo NATO sekako e., ne kako chlenka tuku kao partner. Starata dama preoblichena vo EU e pred svojot kraj. Zgora na se OON poleka no sigurno ja vrakja svojata poraneshna uloga na TRETA SVTSKA SILA.........pa dali vredi da se zjrtvuva i zalozji se za EU a da voopshto i ne se vleze ili se stane chlenka pred samata mrt na EU koja sega navleguva vekje vo klinichka smrt?Moe mislenje e deka nashata politika treba da se koncetrira tuka, doma vo makedonij i na revitalizacija i razvoj na stopanstvoto i ekonomijata.Zaludni se zalozjbite na poedinci za vlez EU koj za kratko kje ne odvede vo kjor sokak.
Орлов еднаш засекогаш да разбереме дека сме Македонци и нема да го менуваме името.Знам дека вие сте од спротивната моја страна,но сакам да ви препорачам во оваа реплика следното: Нека не разберат клетите грци,Македонскио име нема да загине Оваа е порака која сите македонци мора бда ја сфатат бидејки добрио кажува и пораката дека ние како народ и нација нема да загимене.Со тоа ке ја завршам репликата:ЕУ ке се растури за кратко време.

-------------
2244435863_d877ea2c34[1


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 15.Декември.2009 во 20:03
Originally posted by pagane pagane напиша:

Незамисливо. Само утврдува позициите и вистиността на ставот на други две-три држави.


Да не станува збор за "вистинитоста" на едни "многу пријателски" соседни држави?збунетост


-------------


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 15.Декември.2009 во 23:41
Originally posted by mileg mileg напиша:

Originally posted by orlov orlov напиша:

Makedonija vo NATO sekako e., ne kako chlenka tuku kao partner. Starata dama preoblichena vo EU e pred svojot kraj. Zgora na se OON poleka no sigurno ja vrakja svojata poraneshna uloga na TRETA SVTSKA SILA.........pa dali vredi da se zjrtvuva i zalozji se za EU a da voopshto i ne se vleze ili se stane chlenka pred samata mrt na EU koja sega navleguva vekje vo klinichka smrt?Moe mislenje e deka nashata politika treba da se koncetrira tuka, doma vo makedonij i na revitalizacija i razvoj na stopanstvoto i ekonomijata.Zaludni se zalozjbite na poedinci za vlez EU koj za kratko kje ne odvede vo kjor sokak.
Орлов еднаш засекогаш да разбереме дека сме Македонци и нема да го менуваме името.Знам дека вие сте од спротивната моја страна,но сакам да ви препорачам во оваа реплика следното: Нека не разберат клетите грци,Македонскио име нема да загине Оваа е порака која сите македонци мора бда ја сфатат бидејки добрио кажува и пораката дека ние како народ и нација нема да загимене.Со тоа ке ја завршам репликата:ЕУ ке се растури за кратко време.



Isto mislime i sakame a pogreshno se razbirame. Zatoa vlezi vo istorija i posetija temata ,,Antichkite koreni se vistinata za makedonija,,. Nikot so koj ja otvoriv temata vekje ne postoi. No zatoa js so site fakti za vistinata i zalozjbite za makedonkite koreni i opstojbite na makedonija sum seushte zjiv- odnosno postojam.
Sepak jas i denes rabotam na taa kauza niz raznorazni tribini. Tuka sum povekje ili pomalku da go opipam pulsot na narpdot od site etnikumi. I da ti kazjam pravo ima rezultati.
Isti sme prijatele vo mislenjeta i stavovivte. Nemaj gajle.
Orlov e Makedonec, pogolem od site koi mavtaat so partiski knishki i se deklariraat kako makedonci.


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: brza
Датум на внесување: 16.Декември.2009 во 12:02
nema potreba za toa .,od koj  e:намигнување

Orlov e Makedonec, pogolem od site koi mavtaat so partiski knishki i se deklariraat kako makedonci.


eve be,...jas ne maftam!задоволство...i toa sum!среќа...iako mi e sram od toa!....koga gledam od  kolku :"bistar" narod sum del...
тага.


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 16.Декември.2009 во 12:22
Originally posted by mileg mileg напиша:

Луѓе свестете се малку ние не сакаме да си го менуваме нашето уставно име за една ЕУ и НАТО.На мене лично како граѓанин на оваа држава не ми треба НАТО и ЕУ без уставното име Република Македонија.Тие ќто се за да се влезе под тн име Северна Македонија,тие се предавници на оваа дрѓава,да не ги бројам си знаат тие кои се.Инаку уште еднаш мојот сав и преедлог е не менување на името,па не ни треба ниту нато ниту ЕУ.Тооа се.и е библиско име и ке си остане,
 
 
..ocigledno  deka e taka!....stvarno nemas potreba od EU i NATO.
.. i vo eden tvoj komentar procitav deka NEMA da go smenime iNEMA da go smenime imeto....ocigledno po pisuvanjeto, i po tvoe mislenje...NIKOGAS!
.....a ako go smenime,togas  i ti go menjas nikot,garant,posto ke te udavime ..zezajki se..голема%20насмевка


-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: mileg
Датум на внесување: 16.Декември.2009 во 13:03
Originally posted by zagor zagor напиша:

Originally posted by mileg mileg напиша:

Луѓе свестете се малку ние не сакаме да си го менуваме нашето уставно име за една ЕУ и НАТО.На мене лично како граѓанин на оваа држава не ми треба НАТО и ЕУ без уставното име Република Македонија.Тие ќто се за да се влезе под тн име Северна Македонија,тие се предавници на оваа дрѓава,да не ги бројам си знаат тие кои се.Инаку уште еднаш мојот сав и преедлог е не менување на името,па не ни треба ниту нато ниту ЕУ.Тооа се.и е библиско име и ке си остане,





 

 

..ocigledno  deka e taka!....stvarno nemas potreba od EU i NATO.

.. i vo eden tvoj komentar procitav deka NEMA da go smenime iNEMA da go smenime imeto....ocigledno po pisuvanjeto, i po tvoe mislenje...NIKOGAS!

.....a ako go smenime,togas  i ti go menjas nikot,garant,posto ke te udavime ..zezajki se..голема%20насмевка
Загор ме натера да ти одговорам.Јас никогаш не планирам никот да си го менувам бидејки така е според актуелните правила.А за името не го менувам мојот сѕав не сум за негово менување.

-------------
2244435863_d877ea2c34[1


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 16.Декември.2009 во 13:09
А за името не го менувам мојот сѕав не сум за негово менување...
 
 
...toa sto e tvoj stav e vo red..i jas imam takov stav,ama jas ne kazuvam deka nema da go smenat...za razlika od tebe!ne ubeduvas deka nie nikogas nema da go smenime...t.e. Vladata na Gruevski.
ma nemoj,kamo da e taka...
ustvari sto znam,mozebi i nema vo ovoj mandat na Grujo da se smeni...moze Crven-kapa ke go stori toa...ne se znae...ta nie bozem utre ke vlezeme vo pregovori ili EU...вртење%20со%20очи


-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 17.Декември.2009 во 10:25
koj ja shisha pa nea?!изненадување  taa neka si go promeni nejzinoto !

jas moeto ne go davam!намигнување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 17.Декември.2009 во 18:18
ако го смениме името нема да умре македонскиот народ, ама стварно, мора ли да подлегнуваме на фашизоидни лудаци за еден обичен влез во сојуз кој не ветува многу?

-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Radijator
Датум на внесување: 18.Декември.2009 во 16:33
Ako se misli na Severna Republika Makedonija, glasav DA.Kratko objasnuvanje zosto.

Od edna strana,prvo jas licno mislam deka situacijata e mnogu razlicna od toa sto ni go prikazuvaat,no ajde ako ja gledam momentalnata situacija odnosno nacinot na koj sto se postaveni kockite, jas vednas bi se soglasil za Severna Republika Makedonija i tolku,no ne i za Republika Severna Makedonija.Na toj nacin pred cela megunarodna javnost bi imale izgovor deka od nasa strana e napraven nekakog progres za priblizuvanje kon resenie.Ustav, identitet, jazik,ne stanuva zbor bidejki spored privremenata spogodba sme se obvrzale i morame da pregovarame toa e toa, no samo za ime i nisto drugo,kratko i jasno.Ako dobro gi sledite izjavite na pretstavnicite na vladeackata garnitura ke zabelezite deka celo vreme kazuvaat sto nema da pravat, a nikade ne spomnuvaat sto ke pravat.
No od druga strana pak nie,obicnite gragani, ne raspolagame so dovolno informacii za da moze da dademe odgovor na edno vakvo dosta komplicirano prasanje.Taka da spored mene sega za sega sme vo korsokak, slepa ulica.


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 18.Декември.2009 во 18:24
луѓе зошто воопшто размислувате за компрокмиси и промени? до кога ќе му попуштаме на секој што сака нешто како дете кое сака играчка?

не се работи ни за идентитет, ни за име, туку за политика и завземање на одредено место во неа, ние наместо да завземеме место, дозволуваме да не буткаат и ставаат каде сакаат


а и дека ми се мења име, баш и не ми се мења плазење


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 19.Декември.2009 во 02:53
Originally posted by Radijator Radijator напиша:

... spored privremenata spogodba sme se obvrzale i morame da pregovarame toa e toa, no samo za ime i nisto drugo,kratko i jasno...

Да, само за името требаше да бидат преговорите.
Но, што потоа?
Ако по претпоставка ние веднаш се согласевме на промена на името (дали со географска одредница или целосно променето), што мислиш, веднаш ќе се смиреа грците или ќе имаше следна фаза на негирање од нивна страна? Тоа во секој случај ќе беше оспорување на идентитетот, јазикот и се друго што има придавка македонски,а,о. Бидејќи не е можно држава со едно име да има граѓани со друго име, а и нивните жители во нивната Македонија така се нарекуваат и, тогаш тие ќе се „закачеа“ за тоа, па ајде, би  се воделе преговори за тоа како да се нарекуваме, па за јазикот, па за ... Додека не се одречеме од се!
Со ставањето на прашањето за идентитетот и јазикот, предвреме се исфрлија на виделина адутите на грчките фанариоти, со кои мислеа да го пролонгираат процесот. Од последниве нивни изјави јасно се виде нивната намера.


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: novace
Датум на внесување: 19.Декември.2009 во 07:44
Дека јужниот-ни сосед...и децениски во се непријател на Македонскта Држава и Народ..мораше да си ги докрај открие сите (или најголемиот дел од) своите фрустрации...покажа и досега водената постапка во изнудените (и прифатена од наивните наши „политичари„) пристапи кон преговарање за сопственото име..исклучок невиден во дипломатската пракса во светот..
Најголемиот... или по-голем дел од урнисаната позиција на Макеоднија се должи токму поради наивната и анти-македонска политика на досегашните ..и сам незнам зашто..„преговарачи„ за нашето име...(знаме,химна)
И досега ...непреземените мерки за казнување на ова не-дело..
Како за поука на идните..и (ако се) мераклии..кон преговори со некој кој ...ќе ни оспорува нешто ....за и во нашата суверена држава..барем за таква е прикажана..
Иако..дел од „партиите„ на поранешни качаци..искажуваат поинакви желби за статус на нашата држава..демек да постанела „протекторат„ ..а се населија овде..токмо од таков...
намигнување


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: zambija
Датум на внесување: 19.Декември.2009 во 11:27
Nema dosega nikoj odgovor zosto amerika pocna da pritiskA za severna Makeonija?

-------------


Постирано од: zambija
Датум на внесување: 19.Декември.2009 во 13:33
seuste vodi severna makedonija,interesno....hm.....


Постирано од: novace
Датум на внесување: 19.Декември.2009 во 14:46
Само во Македонија има (само до кога) ...едно од малцинствата да лелека за права..а во меѓувреме да не си плаќа она ....што секидневно си го користат...
И чекаат ...други да им ги плаќаат сметките...а тие само да трошат..туѓо време и пари.
И да ни „сугерира„ за (какво) име..демек да сме ние  „прифателе„...
Јас предлагам..под итно секое ЗНАМЕ освен Македонското да се забрани овде..оти не може да се вее туѓо знаме ...на наша територија..
А малцинствата..ќе си веат (туѓи) знамиња само во туѓи на нас територии..
намигнување


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: novace
Датум на внесување: 19.Декември.2009 во 16:14
На темата:
 
Само како и останатите таму примени..
Односно ....САМО како Македонци...
намигнување


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: zambija
Датум на внесување: 20.Декември.2009 во 10:43
Originally posted by novace novace напиша:

Само во Македонија има (само до кога) ...едно од малцинствата да лелека за права..а во меѓувреме да не си плаќа она ....што секидневно си го користат...
И чекаат ...други да им ги плаќаат сметките...а тие само да трошат..туѓо време и пари.

И да ни „сугерира„ за (какво) име..демек да сме ние  „прифателе„...

Јас предлагам..под итно секое ЗНАМЕ освен Македонското да се забрани овде..оти не може да се вее туѓо знаме ...на наша територија..

А малцинствата..ќе си веат (туѓи) знамиња само во туѓи на нас територии..

намигнување

ti imav odgovoreno,ama mi go izbrisaja komentarot,a ti nemA da sfatis kolku neznaes,deka nie sme toa sto sme,a drug ni dade toa sto imame ,a sami ne se izborivme i sega terba da igrame po tugi pravila koj sto ni gi kazuvaat a ti ke prifatis


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 20.Декември.2009 во 19:46
Originally posted by brza brza напиша:

nema potreba za toa .,od koj  e:намигнување

Orlov e Makedonec, pogolem od site koi mavtaat so partiski knishki i se deklariraat kako makedonci.


eve be,...jas ne maftam!задоволство...i toa sum!среќа...iako mi e sram od toa!....koga gledam od  kolku :"bistar" narod sum del...
тага.



I da znaesh brza.......Orlov go nema na nitu eden partiski spisok. A tochno e toa deka e gord i golem makedonec. No samo jas i ti ne mozjeme da ja zadrzjime Makedonija i makedonshtinata. Treba masa narod vo chiie srce i veni teche chista makedonska krv...Samo taka kje ja sochuvame Makedonija.
A deka ne ni e potrebno chlenstvo vo NATO pak kje povtoram.........dovolno e a mozjebi i premnogu shto sme partneri na NATO......mislam deka sega vo celost sum razbran..




-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: zambija
Датум на внесување: 20.Декември.2009 во 20:45
Clenstvo vo nato e potrebno zaradi toa sto ke ja izgubime teritorijata,od nekoja pogolema voena sila


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 20.Декември.2009 во 21:08
Originally posted by zambija zambija напиша:

Clenstvo vo nato e potrebno zaradi toa sto ke ja izgubime teritorijata,od nekoja pogolema voena sila

Досега во историјата на човештвото никој не освоил некоја држава преку некоја друга држава. Тоа мора да биде од соседна земја.
А ако видиме, соседите на Македонија се земји членки на НАТО (Албанија, Бугарија, Грција). За Косово да не зборувам, тоа е повеќе од членка, некако како некое милениче им доаѓаплазење
И? Тие членки на (миротворната) НАТО ќе не’ нападнат?
Од кого да очекуваме напад, при што би ја изгубиле територијата? Од Замбија?
Или можеби од Србија? Оти нели, таа не е членка на НАТО, па ќе може да не’ нападне.ма%20ајде


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: zambija
Датум на внесување: 21.Декември.2009 во 14:08
Se misli na gubenje teritorija pomegu Albanija i Bugarija kako protektorati,a ne so sila....Ni treba nato zaradi bezbednost


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 21.Декември.2009 во 15:27
Originally posted by zambija zambija напиша:

Se misli na gubenje teritorija pomegu Albanija i Bugarija kako protektorati,a ne so sila....Ni treba nato zaradi bezbednost

збунетост збунетост збунетост
Не си ми јасен т.е. јас не те разбирам ... Албанија и Бугарија како протекторати ...?изненадување  И, велиш: „Не со сила“ „ама заради безбедност“ ...
Дали мислиш дека овие НАТО членки што ги спомна, ќе не’ поделат меѓу себе како нивни протекторати ...?
Те молам дај малку дообјасни! ОК?молитва


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: zambija
Датум на внесување: 21.Декември.2009 во 16:22
zelbata na nasive albanci e poznata,poslem sekoe novo pregrupiranje na silite vo regionot ,tie cekat da si ja zemat zapadna Makedonija,kako "nivna"teritorija so granici kako 2001.
Dodeka bugarija si go bara istocniot del, koj trebalo da bidi poslem vojnata vo 2001g,odnosno izjavata na togasniot premier da rasporedi 100 000 vojska vo makedonija kako garancija za nenavleguvanje na albanski teroristi vo nivno mesto.Nema potreba ako sme clenki na nato da se plasime za bezbednosta,no ako ne sme togas so so ke se branime,so tengala,razrusena armija,stari helihopteri,dotraeni tenkovi....


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 21.Декември.2009 во 16:23
Originally posted by zambija zambija напиша:

zelbata na nasive albanci e poznata,poslem sekoe novo pregrupiranje na silite vo regionot ,tie cekat da si ja zemat zapadna Makedonija,kako "nivna"teritorija so granici kako 2001.
Dodeka bugarija si go bara istocniot del, koj trebalo da bidi poslem vojnata vo 2001g,odnosno izjavata na togasniot premier da rasporedi 100 000 vojska vo makedonija kako garancija za nenavleguvanje na albanski teroristi vo nivno mesto.Nema potreba ako sme clenki na nato da se plasime za bezbednosta,no ako ne sme togas so so ke se branime,so tengala,razrusena armija,stari helihopteri,dotraeni tenkovi....

Не не не ние сме Швајцарија на Балканот,Оаза на Мирот


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 22.Декември.2009 во 12:07
Претходно велиш:
Originally posted by zambija zambija напиша:

Se misli na gubenje teritorija pomegu Albanija i Bugarija kako protektorati,a ne so sila....Ni treba nato zaradi bezbednost

А потоа:
Originally posted by zambija zambija напиша:

zelbata na nasive albanci e poznata,poslem sekoe novo pregrupiranje na silite vo regionot ,tie cekat da si ja zemat zapadna Makedonija,kako "nivna"teritorija so granici kako 2001.
Dodeka bugarija si go bara istocniot del, koj trebalo da bidi poslem vojnata ...

Значи сепак мора да се има војна, неможе така едноставно (не со сила) да се подели Македонија, без тоа да предизвика посериозни последици на поширокиот реон?
И, дали навистина се мисли дека после толку војни што досега се воделе за Македонија некој ќе се дрзне да почне нова војна? И таа да биде предизвикана од членка на НАТО ... ?

Ако е така, тогаш не за џабе јас претходно реков:
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

... И? Тие членки на (миротворната) НАТО ќе не’ нападнат? ...

И? Ни’ треба членство во една таква организација?
размислување

Р.Ѕ. Се чудам една работа! Како досега нема направено некој терористички акт од страна на некои муџахедини, Ал Каеда и сл.! Да не заборавиме, Македонија е петта по ред земја (според број на војници во однос на населението) која, иако не е членка на НАТО, испраќа свои трупи во кризниве подрачја (посебно Ирак и Авганистан).
Немојте да се чудите ако еден ден тоа и се случи! (Можеби сеуште не сме им дојдени на „дневен ред“!) Погледнете што им прават на новинари, на туристи, на амбасади ... на земјите кои имаат испратено свои војници таму!
Дали треба нам да ни’ се случи такво нешто, па да се освестиме во што се впуштаме?размислувањеразмислувањеразмислување

-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: zambija
Датум на внесување: 22.Декември.2009 во 16:13
Vojnata e posledica na eden poslab faktor i eden poslilen faktor.Momentalno sme nie najslabata sila vo Evropa,a da ne stiti nekoj treba da vlezime vo SOJUZ so Bugarija ili Srbija ,ili Grcija,a nie toa ne go sakame,pa edinstven sojuz koj ke ne brani od sosedite e NATO.
A,sojuz so sosedna drzava zaci kapitulacija i predastvo,zatoa ni ostanuva samo NATO. Najbrzo prifakanje na Severna Makedonija,najbrz vlez vo NATO i EU.
A teroristicki akci ima,samo neznam kolku pratis vesti i koja partija ja sakas taka ke gi gledas tiee akcii.


Постирано од: mileg
Датум на внесување: 22.Декември.2009 во 16:40
Originally posted by zambija zambija напиша:

Vojnata e posledica na eden poslab faktor i eden poslilen faktor.Momentalno sme nie najslabata sila vo Evropa,a da ne stiti nekoj treba da vlezime vo SOJUZ so Bugarija ili Srbija ,ili Grcija,a nie toa ne go sakame,pa edinstven sojuz koj ke ne brani od sosedite e NATO.
A,sojuz so sosedna drzava zaci kapitulacija i predastvo,zatoa ni ostanuva samo NATO. Najbrzo prifakanje na Severna Makedonija,najbrz vlez vo NATO i EU.
A teroristicki akci ima,samo neznam kolku pratis vesti i koja partija ja sakas taka ke gi gledas tiee akcii.
Замбија не сакам да правам офтопици бидејки го споменав тоа и за името:Јас како државјанин на РМ не сакам да влезам како Северна Македонија туку сакам да влезам под уставното име.Тоа значи дека според мене ако влеземе под името Северна Македонија ние ке сме предавници.Инаку и вие можеби се согласувате со мојот став.

-------------
2244435863_d877ea2c34[1


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 22.Декември.2009 во 16:57
Originally posted by zambija zambija напиша:

Dali e vremeto za vlez pod imeto severna makedonija ili ke cekame grcita da pobarat i nesto drugo?



Ne e vreme. Sega e pravoto nevreme...a i haos vladeeopshto vo svetot.
A, dali voopshto bi prifatile da ni go smenai nekoj imeto?
Ostavetego Grujo i ostanatite politichari.......tie se opsednati so igri na srekja a ne so vodenje na realna politika koja ja bara narodot.
Zatoa dragi moi ne se opteretuvajte so EU, a za NATO znaete deka sme partneri so niv, a zatoa vlez vo NATO ne ni treba.



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 22.Декември.2009 во 18:38
тоа што е зацртано како задача уште од првиот ден на осамостојување , МОРА да се исполни но сигурно нема да биде како фиромија или пак онака како што ние сакаме .... ќе биде онака како што од нас бараат за да го сочуваат овој дел од балканот од понатамошни непријатности , поделби , воени конфронтации и тако то .......... сметам дека е време да го сториме тоа што е прифатено со потпишување на договорот во ООН а во врска со спорот околу името ..... нема тука сакам , не сакам , влегувам , излегувам .....

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: mileg
Датум на внесување: 22.Декември.2009 во 18:54
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

тоа што е зацртано како задача уште од првиот ден на осамостојување , МОРА да се исполни но сигурно нема да биде како фиромија или пак онака како што ние сакаме .... ќе биде онака како што од нас бараат за да го сочуваат овој дел од балканот од понатамошни непријатности , поделби , воени конфронтации и тако то .......... сметам дека е време да го сториме тоа што е прифатено со потпишување на договорот во ООН а во врска со спорот околу името ..... нема тука сакам , не сакам , влегувам , излегувам .....
Маршале јас како што разбрав сте за промена на иметио и идентитетот?Па тоа го бараат од нас за да влеземе во ЕУ кое ние не може да го прифатиме.Со тоа ако го смениме идентитетот и името нема да влезе РМ туку ке влезе некоја друга држава со друго име и друг идентитет.Јас со вашиот став не се согласувам,бидејки вашиот став е неприфатлив за владејачката партија,а и за мене нормално како нејзин претставник.Не ни треба НАТО и ЕУ ни трееба името да го задржеме.

-------------
2244435863_d877ea2c34[1


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 22.Декември.2009 во 18:57
воопшто не ме занима каков е ставот на “ владејачката партија “ ....... мене ме интересираат само моите ставови и мојата перспектива како дел од еу а не како жител на јура парк каде живееме во минатото и само за минатото кое рака на срце и не е многу многу за фалење .......... замисли , 6 векови под турско а само две востанија ..... и тоа едното по заслуга на цинцарите ..........

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 22.Декември.2009 во 22:18
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

воопшто не ме занима каков е ставот на “ владејачката партија “ ....... мене ме интересираат само моите ставови и мојата перспектива како дел од еу а не како жител на јура парк каде живееме во минатото и само за минатото кое рака на срце и не е многу многу за фалење .......... замисли , 6 векови под турско а само две востанија ..... и тоа едното по заслуга на цинцарите ..........


Карпошевото востание 1689 година
Разловечкото востание 1876 година
Кресненското востание 1878 година
Илинденското востание 1903 година

Ова се четири нели?збунетост


-------------


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 22.Декември.2009 во 22:19
Originally posted by Македон Македон напиша:


Карпошевото востание 1689 година
Разловечкото востание 1876 година
Кресненското востание 1878 година
Илинденското востание 1903 година

Ова се четири нели?збунетост
 
 
4 за 600 години збунетост .. а последното себап на цинцарите .......

Маршале, именувај го Власите онака како што се декларираат и како што се запишани во Уставот.




-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 22.Декември.2009 во 22:21
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Карпошевото востание 1689 година
Разловечкото востание 1876 година
Кресненското востание 1878 година
Илинденското востание 1903 година

Ова се четири нели?збунетост
 
 
4 за 600 години збунетост .. а последното себап на цинцарите .......


Да простиш, ама Никола Карев не е Влав, Атанас Лозанчев не е Влав, Борис Сарафов не е Влав, Даме Груев...итн.
Доволни ли се овие или уште да набројувам?


-------------


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 22.Декември.2009 во 22:22
простено ........ не набројувај ........ мислам дека ги наброи скоро сите голема%20насмевка

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 23.Декември.2009 во 00:26
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:


воопшто не ме занима каков е ставот на “ владејачката партија “ ....... мене ме интересираат само моите ставови и мојата перспектива како дел од еу а не како жител на јура парк каде живееме во минатото и само за минатото кое рака на срце и не е многу многу за фалење .......... замисли , 6 векови под турско а само две востанија ..... и тоа едното по заслуга на цинцарите ..........
А по колку востанија имале другите


Постирано од: sloboden MKD
Датум на внесување: 25.Март.2010 во 23:40
Kakvo ime, kakvi bakraci, dajte bre luge da ziveeme normalno, aman veke.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 25.Март.2010 во 23:47
Мислиш промената на името е она што ќе ни ја нормализира состојбата во државата?

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 26.Март.2010 во 00:31
Ne mozam da veruvam 20 ludje glasale za promena na imeto...wtf...bas ce gi procitam site 6 strani da vidam koj e vo zabluda deka rozi ce ni cvetaat vo EU a bogami i NATO...

-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 26.Март.2010 во 00:53
Ех, прочитај, има што да видиш...

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 26.Март.2010 во 01:17
Procitav ama samo 2-3 od tie 20 se javile...maca pojela jezik...cccc...Jas ne bi dozvolil da me vikaat Severen Gonzo, a ne pa Sev. Makedonija...



MKDFOREVER...

-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 26.Март.2010 во 06:07
Па зарем има сеуште...
такви кои мислат дека...
името нема да се смени...???
ако беше така...
немаше да постои овој притисок...
од "меѓународната заедница"...
која бара договор...
а што е договор ако не...
менување на постоечката ситуација...


Постирано од: abnormalen
Датум на внесување: 26.Март.2010 во 13:43
крајно време е да се смени! и еден проблем помалку на вратот народен.

-------------
Gluposta e najneobična od site bolesti - od nea NE pati bolniot tuku, SITE OSTANATI!


Постирано од: aLbaneso
Датум на внесување: 26.Март.2010 во 15:25
A so promena na imeto se ke bide OK ili posle ke izleze uste nekoj pa uste nekoj problem, znaci nema kraj na problemite ........................

-------------
Љаеш НЕ касаш !


Постирано од: konan
Датум на внесување: 26.Март.2010 во 16:50
na glupostite nema kraj, ako se smene imeto se menuva se, juznite komsii vekje napravija radikalen cekor, steten za nas, go zastitile imetoMAKEDONIJA, taka da: najnov problem ke se pojave sega so toa sto na site nasi proizvodi sto gi izvezuvame ke nemozime da napisime od kade se, a toa znaci nema izvoz,
sepak najvazno e da imame ubav glaven grad so grdi spomenici i tugja istorija


-------------
Nekogas gospod ja smiruva burata,a nekogas te smiruva tebe za da ja prziveis istata


Постирано од: computer
Датум на внесување: 26.Март.2010 во 16:54
Јас сум против! Во Еу и Нато ама како Македонија!

-------------
Алберт Ајнштајн рекол: Постојат две бесконечни нешта. Вселената и човечката глупост. Ама за вселената не сум сигурен дека е толку голема.


Постирано од: denbabaden
Датум на внесување: 27.Март.2010 во 18:26
So tuga istorija ne se vleguva vo nato ni vo eu.



Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 27.Март.2010 во 18:36
Originally posted by denbabaden denbabaden напиша:

So tuga istorija ne se vleguva vo nato ni vo eu.



Koj te laze toa...eve Bugarija vleze i vo dvete i toa so kradenje na nasata istorija...

-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 27.Март.2010 во 18:40
Originally posted by abnormalen abnormalen напиша:

крајно време е да се смени! и еден проблем помалку на вратот народен.


Ako tebe ti tezi imeto Makedonija na vratot , toa ne ti e do imeto tuku kicmata ti e slaba...

-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 27.Март.2010 во 18:41
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Па зарем има сеуште...
такви кои мислат дека...
името нема да се смени...???
ако беше така...
немаше да постои овој притисок...
од "меѓународната заедница"...
која бара договор...
а што е договор ако не...
менување на постоечката ситуација...


Ustavnoto ime moze da se smeni no samo na referendum, pa ti vidi kako ce glasas...

-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: гoстин
Датум на внесување: 29.Март.2010 во 17:38
Makedonec koj saka da vleze pod Severna Makedonija vo EU toj nema ni gordost ni pa moze da se racuna kako Makedonec!!! A Najmalce pa ke cekam nesto novo od Grcija! Ke dojde vreme koga ke vlezeme pod ova ime sto ni e sega, pa na kraj i da ne vlezeme golem k**...!

-------------



Постирано од: IggyK
Датум на внесување: 20.Јули.2010 во 09:59

Драги форумџии,

Спремни ли сте за нашата татковина да се здобие со едно име еднаш за секогаш. Не зборувам за контраверзното име кое всушност го означува регионот кој дури ни на половина не го имаме. Зборувам за предлогот според логиката на географијата односно Република Северна Македонија.

Со тоа избирате да расчистите со себе си и со Европа која се повеќе ја смета Р. Македонија за своето слепо црево, а сите ја знаеме судбината на бунтовните слепи црева.

Дали имаме нешто повеќе што може да понудиме на Европа? Впрочем, знаеме ли што е ЕУ и НАТО? Излеговме ли од денешна Р. Македонија да споредиме како е зад граница како е кај нас?
Спремни ли сте да влеземе во овие организации како Северна Македонија?

-------------
Помогнете и` на македонската википедија!


Постирано од: DameMak
Датум на внесување: 20.Јули.2010 во 10:04
НЕ!


Постирано од: brza
Датум на внесување: 20.Јули.2010 во 10:04
jas ...ne sum spremen ,.не.................намигнување

podobro i slepo crevo,..otkolku nekoj zdrav ...korisen organ,...да

samo,...kolku shto se razbiramзбунетост ,.slepoto crevo ,...moze i da se izvadi ...pa , da se frli...

...bog znae kade...тага


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: DameMak
Датум на внесување: 20.Јули.2010 во 10:05
Од како знам за себе, знам дека сум МАКЕДОНЕЦ.
Никогаш не сум бил Северно-македонец, нема ни да бидам, нема ни моите деца да бидат северно-македонци.


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 20.Јули.2010 во 10:11
од како знам за себе , и јас сум Македонец .... и тоа ќе останам ма каде и да живеам ...... било да е во африка , азија или некој друг континент ..... а знам дека и моите деца ќе бидат тоа што се ..... Македонци ..... без обзир на тоа како ќе се вика државата во која ќе живеат ..... а се надевам дека ќе живеат во истата во која се родени .... не би сакал да поради економски причини или не дај боже и некои други , бидат приморани да ја напуштат па да бидат несеверно Македонци ама во некоја туѓа држава ... а постои и реална опасност да со текот на времето бидат несеверно Македонци во некоја сосем друга држава а на истата територија и во истиот роден град ........ сепак , кога ќе размислам малку поубаво , од две зла би го одбрал помалото а сето тоа во интерес на подобра иднина токму на своите деца ....... може , што да не ? да

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: IggyK
Датум на внесување: 20.Јули.2010 во 10:16

Како тогаш ќе го објасниме следното
Држави кои се зачленија во ЕУ и НАТО денеска се на завидно ниво и итаат напред да просперираат.
Р. Македонија просперира со тупање во гради за А. Македонски кој неспорно е јасно дека ширел елинизам а не македонизам (кој постои од 19 век), гради антички споменици. Секоја чест секој си наоѓа начин како државата да му просперира.
Дали сме побогати или барем онолку платежно моќни како се повеќето соседи? Ако толку Македонецот се тупа по гради, зошто се повеќе од нив вадат бугарски пасоши, и во Европската Унија се заведуваат како бугари? И зашто во толку области во економијата која е егзестенцијална за постоењето на оваа држава сме на последно место од позади?

-------------
Помогнете и` на македонската википедија!


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 20.Јули.2010 во 10:18
многу лесно .... оние кои се тупаат во гради си го нашле економското оправдување и напредок за себе и своите најблиски и БЕЗ ЧЛЕНСТВО во нато или ЕУ ....... ни сто стапа на туѓ грб не болат а сит гладном не верује голема%20насмевка

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: DameMak
Датум на внесување: 20.Јули.2010 во 10:21
Ова е и за ИггиК и за МАРШАЛ:
Моето интимно чувство на национална припадност т.е. национален идентитет не е ставено на пазар за продавање.

Нека излезе БИЛО КОЈА политичка партија со таков став како твојот (демек поарно ќе ни било економски ако сме го сменеле името), И АКО ДОБИЕ ПОДДРШКА ОД НАРОДОТ - нека ја прави таа глупост и нека го менува името на мојата земја.

Овие што се сега на власт го добија мојот глас ДЕКА ВЕТИЈА РЕФЕРЕНДУМ после постигнување компромисно решение.

КОМПРОМИСНО РЕШЕНИЕ НЕ Е ПРОМЕНА НА МОЈОТ ИДЕНТИТЕТ.


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 20.Јули.2010 во 10:23
компромисно решение е решение за подобра иднина на сите сегашни и идни генерации ...... без решение прашање е како и дали во иднина воопшто и ќе функционира она поради кое се тупате во гради и мислиме дека е наше и САМО НАШЕ намигнување 

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: DameMak
Датум на внесување: 20.Јули.2010 во 10:24
Се работи за нешто најинтимно. Ако не чувствуваш ништо кон тоа најинтимно чувство на национален идентитет - тогаш излишна е нашава дискусија.
Нема да се убедиме, а можда на крај ќе се отераме у три п.м.


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 20.Јули.2010 во 10:25
види друже ........ интимно е во секој случај но сакам да ти појаснам дека интимноста нема да вреди додека газот ти е откриен и сите плукаат по него ....... намигнување

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: IggyK
Датум на внесување: 20.Јули.2010 во 10:28
Апсолутно се сложувам со маршал.
Тоа е и мојата поента за овој тегав спор што политичарите веќе одамна требаа да му стават крај, бидејќи се си плаќаме за оваа ситуација малку по малку на рати. За што? За неизвесен крај.

-------------
Помогнете и` на македонската википедија!


Постирано од: DameMak
Датум на внесување: 20.Јули.2010 во 10:30
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

види друже ........ интимно е во секој случај но сакам да ти појаснам дека интимноста нема да вреди додека газот ти е откриен и сите плукаат по него ....... намигнување


Вака размислувале торбешите во турско време па заради притисоците смениле друг еден идентитет (религиозниот).
Ама поголемиот дел од македонскиот народ си останал тоа што си бил (и по вера и по национално чувство).


Постирано од: DameMak
Датум на внесување: 20.Јули.2010 во 10:32
Ако ви се менува идентитетот и името - земете си друг - никој не ви брани.

Јас ви бранам МОЈОТ идентитет да ми го менувате.

МОЈОТ идентитет е МАКЕДОНЕЦ.

Никаков северен, горен, вардарски, ....

-------------
Illegitimi Non Carborundum



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk