IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Влез во НАТО и ЕУ како Северна Македонија?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Влез во НАТО и ЕУ како Северна Македонија?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2324252627 30>
Прашање: Дали сте за влез во НАТО и ЕУ како Северна Македонија?
Одговор Гласови Статистика
35 [49,30%]
36 [50,70%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2014 во 09:19

деморализација,конфликт,обнова и стабилизација се начинот на кој се потчинуваат земјите .
Меѓутоа за ова да се реализира треба внатрешно да биди добро разработена мрежата која ке ги исполни сите овие точки.
Компаниите не случајно се разградуваа толку време за да се купат по смешна цена, но тоа и не е толку страшно колку фактот дека се купува земјиште и други ресурси кои подоцна не се во сопственост на граѓаните.
Затоа кога дебатираме за името е толку многу смешно бидејки државата е распродадена и сме многу слични со ситуацијата во Конго.
Уште шумите и водата остана да ги продадеме и да се затвори кругот.
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2014 во 09:30
Originally posted by sikter sikter напиша:


amin!да
i plus ke moraat da im gi kachat na Makedoncite platite , i toa preku nokj, barem na 2000 evra.( jasno mesechno ,iako i sega tolku zimaat  ama -godishno).ма ајде

samo , pitam se, kolku li zemaat ovie nashive siroti izbeglici  tamu, koga onoj u ochi ti plesna deka  koga bi imal tamu samo 2500 evra mesechno, odma bi se vratil  kaj nas i bi uzival so negovite , t.est na site nas,......200 evra mesechno.

i ushte  ne mi e jasno , shto ke jade , pie i oblekuva tuka,koga tie 200 nema da mu stignat da si ja plati ni kirijata , a kamoli pa da pomisli i da  kasne neshto, ili da ne sheta gol.

i nezmam vekje so  koj obraz im kazuvaat na ostanatite vo ''rajot'',a i najgrlati se vo toa, da ne menjaat nishto i toa samo od........ "the other side-ot of''' the planetata.

e pa, poglednete ja samo anketata tuka i se e jasno.

 koga bi imalo i Albanci tuka, sigurno barem za petina bi nateznale ovie shto bi si go smenile toa ime.



Море, Сиктер ме изненадуваш, како небаре да си отаде Беласица, неправи разлика, источно или јужно. Пак ги вадиш работите од контекст. Или навистина неразбираш или се правиш дека не разбираш.

Поентата, да добјаснам, не е во асполутиниот износ, туку во квалитетот на животот што таа апсолутна сума ти го овозможува. Некој да се крене, се одкорени и отиде да живее 20000км од најблиските, а притоа да се чувстува исто така мизерно, по мене е неприфатливо. Жртвата која ја поднесуваш е неоправдана. Има некои работи кои не се мерат преку јајца и леб. Финасиската сатисфакција од вложениот труд, треба да ти овозможи да водиш исполнет живот, како материјален, така и духовен. Тие 45000 долари тоа не ти го овозможуваат.

Да моите примања се многу над просекот на Австралија, а постојат многу добри индикации дека и ако останев во Македонија, ќе беа над македонскиот. Немам никаква грижа на совест или намера да се правдам, затоа што никој ништо не ми подарил. Неплаќам кирија овде, а немаше ни таму. Во животот сум донел многу тешки одлуки и сум бил спремен да излезам од својата конфортна зона. Да напуштиш место кое може само да се посака и да почнеш нешто свое е ризик. Дали си спремен на нешто такво?! Многу малку луѓе се спремни на таков чекор, без разлика дали се тоа домашни или увезени.

Имаше и сеуште има моменти кога дебело ја плаќаш цената на лидерство. Овде, а и секаде во развиениот свет, прво ќе си ги подмириш сите трошоци и ќе им поделиш на работниците, за на крајот, ако остане, ќе си земеш за себе. Периоди, сушни, ама и со обилни поројни дождови.

Намерата не е да јас тебе ти тријам сол на твоите рани или докажувам колку сум успешен, туку да им ги пренесам сопствените искуства на идните, потенцијални мигранти од Македонија. Да им се стави до занење дека преголемите очекувања, може да не се реализраат, а разочарувањето да биде уште поголемо. Странство не е за секого, ма колку тоа звучело примамливо од македонска перспектива.

Зато ќе те молам, покажи барем малку од малку дека знаеш да сослушаш. Ако сакаш да прифатиш добро, ако несакаш, пак добро. Сраказмот неводи никаде, најмалку кон плодна и конструктивна дебата.

Ако сакаш нешто конкретно да прашаш, како функционира финасискиот сектор, пазарот на работна сила, трговијата, индустријата.... слободно прашај. Во рамките на моите можности би ти дал објективен, а не субјективен одговор, одговор растоварен од било какви политички или емоционални влијанија.

Едно е сигурно, западот не е она што беше кога дојдов. Има се помалку прилики за домашните, а се разбира и за дојдените. Ако некогаш постоел хуманизам, трката по профити, го има доведено во прашање.

ПС Ние не сме избеглици, азиланти.....зборувам за себе, одлуката беше моја.

Изменето од Platenik - 13.Февруари.2014 во 09:52
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2014 во 10:14
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


Претставници на македонската дијаспора...
после Вашот вложен труд...
и напишани форумски страници и страници убедувања со неоспорни факти, вистини и документирани аргументи...
успеавте да ми ги отворите очите, за да не останам слепец...

затоа...
Ве молам...
простете ми...
грешев...молитва


Кој сум јас,

Нема потреба, да бараш прошка. Ниту сме свештени лица, ниту судска институција или председатели кои ќе врачуваат помуиливања.

Треба, барем да се обидеш да се оградиш од балканскиот начин на размислувања. Купувај, поготово што нечивото искуство неможе да се измери со пари, а од друга страна ти е дадено без компензација.

Ако ги помешаш рзличните искуства, постои голема веројатност да ги збогатиш сопствените и дојдеш до некоја друга вистина. Отовреноста, кон туѓите размислувања, незначи прифаќање на истите, но дефинитивно ќе ти овозможат полатерално да размислуваш. Верувај, помогнува многу при решавањето на проблемите, без разлика од каква природа се тие.

Во услови на учмаенoст и стагнација, добрите менаџери често пати применуваат техника за собирање/купување на знаење. Brain storming!





Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2014 во 04:20
Да ти ја исполнам љубопитноста, ниту еден од мојата генерација мигранти не го имаат сменето своето име или имаат прифатено англиска транскрипција.

Бранко останал Бранко, Иван остнал Иван, Славко е Славко, Дараган е Драган, Игор е Игор, Владимир е Владимир.....


Е како го изговараат локалните тоа е нивен проблем.... така Бранко станува Бренко, Иван е Ајван, Славко е Слевко или Слав Драган е Дреган, Игор е Иго со безгласно р, а Владимир е Владимиа или Влад.....

Незначи дека нема по некој Џорџ, Пита(р) или Бил (од Благоја) но тоа повеќе доаѓа од локалните одколку од самите нас. Кај предходните генерации мигранти сугурно ќе најдеш повеќе транскрипции и нелогични преводи. Неверувам дека меѓу помладите генерации ќе најдеш Трпевци,Стојковци, Јовановци или Ламбевци...... кои ќе бараат дополнителна адаптација кон околината во кој се наоѓаат.

Поентата, пријателе поентата? ЕУ нема да ти ги исполни очекувањата!

ПС, такви сме ние, балканците, не ни недостасува доза на емотивност! Секогаш плачеме по она што ни недостасува, нели?



Изменето од Platenik - 14.Февруари.2014 во 04:45
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2014 во 17:25
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2014 во 17:57
Замолени сте да коментирате за темата, а не за коментаторите.

Нeколку последни коментари се избришани.




Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2014 во 19:03
Originally posted by Platenik Platenik напиша:



Никој не рече дека немаш интерент или пријатели во странство, но едно е да ги примаш инофромациите од втора, трета или незнам кој рака, а друго е кога живееш со истите. Ги искусуваш, директно, опитно.....


Мора да се заебаваш...изненадување
па ти збориш за тоа што треба да правиме ние овде...
примајќи информации од втора, трета или којзнае која рака...
а не живееш овде, да искусуваш директно, опитно...

а ни солиш памет нам кои живееме тука...?збунетост

си побркал нешто...

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2014 во 20:12
Луѓе, не знам зошто не може да се дискутира без коментирањe за личноста на коментаторите, без префрлања зошто некој мисли онака како што мисли, без набој од негативна енергија, без навредувања и без оспорување на слободата за изнесување лично мислење.

Темата е отворена за сите членови и секој може слободно да коментира за неа без обзир кој каде живее.

Оние кои во моментов живеат во Македонија немаат никакво ексклузивно право на говор и тоа право да им го узурпираат на другите по било која основа. 

Ако веќе сакаме да ја провориме демократијата, тогаш тоа практично да го докажеме со нејзиното практицирање.

Коментирајте за темата , а не за коментаторите и нивното право или неправо да дискутираат за неа.










 


Изменето од Messenger - 14.Февруари.2014 во 20:17
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2014 во 20:48
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Оние кои во моментов живеат во Македонија немаат никакво ексклузивно право на говор и тоа право да им го узурпираат на другите по било која основа. 

Ако веќе сакаме да ја провориме демократијата, тогаш тоа практично да го докажеме со нејзиното практицирање.

 

Оние кои живеат во Македонија имаат ексклузивно право...
да одлучуваат за својата судбина...
оние кои не живеат...
сакаат да го узурпираат нивното право да одлучуваат за својата судбина...

ебеш му матер ако е тоа демократија...
ама џабе си зборам...
тоа што за нив е демократија...
за нас е оспорување на основното човеково право...
да избере како ќе живее...

колку ли е тоа тешко...
на било кој нормален човек...
да го разбере тоа...збунетост

а бе никој од нас...
не ви кажува вас, како да живеете, за кого да гласате и што да правите во вашата држава...
многу поедноставно...
лично мене...
ме заболе к..р како живеете таму...

со други зборови...
живејте си...
и остајте ги другите да си живеат...

незнам како да кажам на друг начин...
да ви нацртам...?збунетост











Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2014 во 23:06
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Оние кои во моментов живеат во Македонија немаат никакво ексклузивно право на говор и тоа право да им го узурпираат на другите по било која основа. 

Ако веќе сакаме да ја провориме демократијата, тогаш тоа практично да го докажеме со нејзиното практицирање.

 

Оние кои живеат во Македонија имаат ексклузивно право...
да одлучуваат за својата судбина...
оние кои не живеат...
сакаат да го узурпираат нивното право да одлучуваат за својата судбина...

ебеш му матер ако е тоа демократија...
ама џабе си зборам...
тоа што за нив е демократија...
за нас е оспорување на основното човеково право...
да избере како ќе живее...

колку ли е тоа тешко...
на било кој нормален човек...
да го разбере тоа...збунетост

а бе никој од нас...
не ви кажува вас, како да живеете, за кого да гласате и што да правите во вашата држава...
многу поедноставно...
лично мене...
ме заболе к..р како живеете таму...

со други зборови...
живејте си...
и остајте ги другите да си живеат...

незнам како да кажам на друг начин...
да ви нацртам...?збунетост












Жал ми е што не го читаш ниту оноа што си решил да го цитираш.

Патем, никој не негира дека народот треба самиот да си одбере што милува и да си живее со консеквенците од својот избор. Барем јас не гледам ништо од тоа.









Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
sikter Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 650
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sikter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2014 во 23:29
''Патем, никој не негира дека народот треба самиот да си одбере што милува и да си живее со консеквенците од својот избор. Барем јас не гледам ништо од тоа.''

 -edno pishuva ......drugo zbori !изненадување

 -epa shto se meshate togash? 
zoshto glatko ne ste ja odbile idejata da glasate  ushte koga nekoj prvp pat ja spomnal?

 i koja shto i te kakvo vlijanie ima tuka na onie shto se srekjni tolku spored vas ,pa ostanale da ja chuvaat  drzavata.

 ako ne drugo,..barem nekolku milioni evra pomalku ke ne koshta vasheto ogromno interesiranje za toa shto i kako i koga da pravime i kako da go napravime toa?

...iako , ne veruvam deka tie milioni ke se upotrebat popametno  , ama sepak bodat ochi , kako shto bodat i onie 120 +3 leshperi u sobranieto.

na kraj kraevi , i ako ste morale da se ''meshate'' vo nash*te raboti , trebalo da se namali brojot na ovdeshnite shtipikurovi i pak da ostanat  120.

iako na dva milioni ,premnogu se i 90.
ama , vidi ti ....dosega ne sum sretnal na nekoj i da mu tekne na takvo neshto , a ne pak i da se napravi.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2014 во 04:02
sikter

Темава е отворена за дискусија.

Ние разговараме. 

РАЗГОВАРАМЕ.

На форум сме да размeнуваме мислења.

Тоа правиме.

Ако сакаш нешто друго, слободно отвори си свој форум или блог, па пишувај си самиот и пуштај ги само оние кои ти се истомисленици.

Ова е демoкратски форум, отворен за секој член кој се придржува на форумските правила.

Секој има право да си го каже своето мислењe и никој нема право поради тоа да му ја напaдне неговата личност.













Изменето од Messenger - 15.Февруари.2014 во 04:03
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2014 во 10:18
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:



Никој не рече дека немаш интерент или пријатели во странство, но едно е да ги примаш инофромациите од втора, трета или незнам кој рака, а друго е кога живееш со истите. Ги искусуваш, директно, опитно.....


Мора да се заебаваш...изненадување
па ти збориш за тоа што треба да правиме ние овде...
примајќи информации од втора, трета или којзнае која рака...
а не живееш овде, да искусуваш директно, опитно...

а ни солиш памет нам кои живееме тука...?збунетост

си побркал нешто...






Не се заебавам, туку серизоно мислам. Не солам памет, а уште помалку дека нешто сум побркал!

Прво ти си заборавил дека јас сум роден во Македонија. Образованието го формирав таму, а богами и работниот век го започнав. Еден сум од двајцата од цела моја фамилија (по двете линии) кој одлучи да фати пат под нозе.

Одам редовно во Македонија и останувам барем по 2 месеци. Доста долг период за да можеш од прва рака да ги процениш состојбите, посебно кога имаш предзнаење. Имам роднини, пријатели, школски другари и колеги како од факутет, така и од работа. Инфорамции колку сакаш.

Туку да те запрашам јас тебе, колку пати ти си бил во странство во последниве 3 години на подолг период од 7 дена? Колку си имал можност да го осознаеш животот и приликите во таа земја?

Сето ова не е ни толку битно. Се фруструираш без потреба, демонстрирајќи непсремност да сослушаш. Проблемот е што сме премногу емотивни и бурно реагираме. Донесуваме судови врз перцепции, наместо на работите да им пристапиме аналитички, плански.

Зошто велам перцепции? Кога се распаѓаше предходниот систем, ние сите верувавме дека ситемот има проблем, а не ние. Нејсе го сменивме, мислевме дека капитализмот му е мајката. Праксата го покажа спротивното. Економијата почна да оди надолу, се затвараа капацитетите, остануваа луѓето без работа. Некои профитираа. Социјалата, здравстовто, образованието се уназади и безмалку се доведоа на многу ниско ниво. Нема стандард, а тоа најдобро се гледа преку јавните гласила и медиумите. Какви карактери се појавија, полуписмени, едноставно човек да се запраша, дали навистина ова го сакавме. Се повампирија сите предсоцијалситички, национализми, шовинизми и иредентизми.

Сите ние веруваме дека, штом ќе го смениме системот веднаш, ние ќе постанеме САД, Велика Британија, Шведска, франција, Канада, Австралија....незневме дека овие земји првобитниот капитализам го изживеаа пред 200-250 години. Поминале низ сито и решето за да го достигнат овај степен на развој, како општествен така и економски. За жал ниту една земја од источна Европа немаше кпацитети, во било кој домен, како би можеле да прескокнат некои фази на развиток на капиталистичкиот систем. Едноставно мораше да се вратат во фазата на првобитна акумулација на капиталот. Сега кога се е поделено, да неречам разграбено, се бара регулатива, односно поставување на правила на игра со кои ќе се штити капиталот.

Реално гледано нам во Македонија не ни остана ништо друго, сем да се вратиме на она што била наша компаративна предност, земјоделието. Не сме кадри да конкурираме во било која друга сфера. Еноставно, мали сме, немаме пред се човечки ресурси.

Сите овие писанија се со цел да се укаже на фактот дека не сме ја научиле лекцијата од минатото. Повторно перцепциите, наместо аналитиката ни го поматуваат паметот кога станвуа збор за ЕУ. Таа се распаѓа, тамо луѓето кукаат и не сакаат да останат, ние по секоја цена да сме влезеле во 'елитното' друштво. Макар и да седиме на крајот на масата, на помошно столче. Ако ништо друго да ги проучиме туѓите исуства, оние кои го изоделе тој пат и сонувале да бидат Европјани. Исто како и ние.

Познавајќи го ситемот на западниот свет, каде нема ништо за џабе, убеден сум дека ЕУ не е најповолната солуција за Македонија. Таа ќе се уназади уште повеќе. Посебно ЕУ не е солуција, кога во името на незнам што, поставува нечесни, ниски и понижувашки предлози.

Како мигранти, опсрувал некој или не, барем ние од првата генерација имаме длабоки емотивни врски со родната земја. Наша обврска е, барем јас така мислам, добронамерно да се пренесат стекнатите искуства. Да не се трча по морковот и стапот и да се мисли дека секогаш тревата е позелена од другата страна на оградата. На крајот може само стапот да го изедеш. За виталните прашања за опстанокот на земјата, мислам дека и ние имаме право да коментираме и бидеме загрижени.

Што се однесува до внатрешните содржини и политичките премрежија во земјата, сметам дека тоа е исклучиво право на нејзините граѓани. Ние кои живееме надвор нема за што да одлучуваме, може евентуално да дадеме совет. Јас дури би им го укинал и правото на глас на оние кои живеат надвор од земјата.

Неверувам дека некој од нас, од светото тројство, некому му кажал за која политичка опција треба да гласа. Тоа е идивидулано право на секој поединец, а согласно неговите идеолошки убедувања.

Кога станува збор за опстанокот на земјата, тогаш компромис нема. Консензус мора да има меѓу спртивставените партии, без разлика на која страна тие седеле на политичкиот спектрум. Мора да седнат на иста маса и ја решат националната стратегија. За се друго може да си вадат очи.

Тоа е така и кај нас, во развиениот запад.





Изменето од Platenik - 15.Февруари.2014 во 10:29
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2014 во 10:44
http://www.sloboda.hr/madarska-skinuli-zastave-eu-u-parlamentu-i-bacili-ih-kroz-prozor/

Унгарците не се шалат!

Изменето од Platenik - 15.Февруари.2014 во 10:47
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2324252627 30>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.