IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Влез во НАТО и ЕУ како Северна Македонија?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Влез во НАТО и ЕУ како Северна Македонија?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1920212223 30>
Прашање: Дали сте за влез во НАТО и ЕУ како Северна Македонија?
Одговор Гласови Статистика
35 [49,30%]
36 [50,70%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2014 во 13:02
Кој сум јас,

Врувам дека ниту еден од нас кој се пишува на овај форум, а живее во странство, не го прави тоа со задна намера да некого дупи во здрав мозок или му соли памет.

Од она што го имам прочитано, а го напишале Месинџер и Мечката гледам дека сме скоро на истата бранова должина. Убеден сум дека и ним намерите им се искрени. Мслам дека имам(е) доволно акредитација, работно и животно искуство кои ни овозможува аналитички да им пристапувам(е) на проблемите.

Јас во една друга прилика имам напишано, дека мојата намера е искрена. Целта ми е да ги пренсесам сопствените искуства, кои пред се стеканти опитно. Ниту сакам ниту имам намера некому да му тријам сол на раните. Реков кој сака нека прифати кој неска нека им верува на гаталците и перцепциите кои тие ги создаваат.

Проблемот е што ние не сме спремни да ги сослушаме другите, без разлика за која тема се работи. Ние знаеме најдобро, онака по балкански, тој мене ќе ми кажува!

Ако ги собереш сите мои постови, на подфорумите политика, економија и историја веројтано ќе се собере доволно материјал за една книга. На ниту еден посериозен мој пост не добив сериозен одговор. Се се сведува на вратете се назад, немојте да ни солите памет..... критчки ставови, негативизам, обвинувања, идеолошко-политичко препукуваање и вулгаризирање на темата.

Да работите не се сјајни во МК. Но сакал ти да веруваш или не, развиениот свет не е она што некогаш беше. Системот се соочува со огромни проблеми и почнува да пука по рабовите. Тоа незначи дека во развиениот свет е исто толку лошо колку што е лошо во Македонија. Можностите се драстично намалени, поризводствените капацитети се затвараат и селат во Азија. Се помалку работадавците можат да ги покријат трошоците на своите бизниси. Невработеноста се зголемува и има се помалку работни места на кои може да се зараборува добро. Вишокот на работна сила го апсорбираа сервисните индустрии и малопродажбата. Таму сатнините се на загарантираниот минимум кој изнесува 18 долари. Бруто годишнта палта изнесува цирка 33000 долари. Просекот на ниво на Австралија е 45000 долари. Со оваа плата едно семејство може само да преживее, ништо повеќе. Значи потребна е втора плата. Куќа под 450000 не се наоѓа, а каматата на стамбените кредити е цирка 7%. Ако сака некој да купи куќа една плата ќе оди само на плаќање на каматата. Кириите се од 300 долари неделно, па нагоре. Пензиските фондови не ги исполнуваат очекувањата, па владата е принудена да го продолжи работниот век до 67 години. Па види сега ти самиот.

Не ми е намерата да правам споредба со Македонија, од еднсотавна причина што состојбата во Македонија е уште подрамтична.

Поентата е на сето ова е дали некој кој ќе замине во странство, новата земја ќе може да му ги исполни очекувањата. Моите сознанија велат,во глобала не!

Тоа незначи дека на индвидуално ниво некому неможе да му се отворат картите. Секој со својата среќа, а пред се знаење, експертиза, упорност и имање дебела кожа.

Прашањето на кое треба да се бара одговор е, како секој еден Македонија да си ја направи, Канада, Австралија, Германија......

Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6755
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2014 во 13:10
И не заборавај Платеник, зависи и од очекувањата!
Некој очекува да живее, а некој да ПРЕживее.
Затоа што нели, ако само еден работи во Македонија има доволно само за половина сметки и половина кирија/рата за кредит. Значи -,не може ни да ПРЕживее
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
sikter Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 651
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sikter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2014 во 13:53
Originally posted by Platenik Platenik напиша:Си велам, мајаката, човеков го знам од некаде, ама неможам да се стам од каде.

ПС. Што денвено бе?! Ние тие пари ги заработуваме за саат-саат и пол!
 изненадувањеstoposto si se prepoznal, i ne si ni prv ni posleden,ama i ne se  sekiraj mnogu.sigurno e poradi toa shto odamna ne si se kachil navaka, vo ljubenata tvoja tatkovina намигнување, pa ti se prividuvaat nekoi stvari.
 
-znachi minimalna plata tuka ni e: (na papir, i toa na ''samo'' 30-tina % od site  shto imaat srekja da rabotat vo zemjiniov raj, a na mnogu, mnogu ne im ja davaat ni nea)

-znachi: 8050din = 131 € ili po tvoe = skoro 200 aud $-chinja. (a nas  tolku ni treba  pa i povekje, samo za smetkite za struja vo zima)

pa ti sega samiot presmetaj si kolku ti e dnevnicata , dali za eden den ni ja zimash minimalnata nasha , dali za dva ili pak duri i saat-dva ne e bitno tolku.

i ne mora da ni ja kazuvash , samo samiot vidi si dali sum u pravo ili ne.

tuka vikaat deka so prosechnata nasha od okolu 6000 aud $ (oficijalno, a realnata dali e i 3000), samo mozesh da preziveesh, a i ti si kazal pogore deka so prosechnata australiska od ''samo''' 45000 aud $ tamu isto samo mozesh da preziveesh?!

ма ајде

ps...daj ako voopshto  ima milosrdni tuka, da im sobirame po paket-dva AID mesechno za ovie  shto ni se....gore ili dole?
 za da si ziveat lugjeto , a ne samo da prezivuvaat ,...daleku od nivnata sakana i ( nikogash neprezalena) tatkovina.тага
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2014 во 14:46
Originally posted by sikter sikter напиша:


Originally posted by Platenik Platenik напиша:Си велам, мајаката, човеков го знам од некаде, ама неможам да се стам од каде.

ПС. Што денвено бе?! Ние тие пари ги заработуваме за саат-саат и пол!
 изненадувањеstoposto si se prepoznal, i ne si ni prv ni posleden,ama i ne se  sekiraj mnogu.sigurno e poradi toa shto odamna ne si se kachil navaka, vo ljubenata tvoja tatkovina намигнување, pa ti se prividuvaat nekoi stvari.
 
-znachi minimalna plata tuka ni e: (na papir, i toa na ''samo'' 30-tina % od site  shto imaat srekja da rabotat vo zemjiniov raj, a na mnogu, mnogu ne im ja davaat ni nea)

-znachi: 8050din = 131 € ili po tvoe = skoro 200 aud $-chinja. (a nas  tolku ni treba  pa i povekje, samo za smetkite za struja vo zima)

pa ti sega samiot presmetaj si kolku ti e dnevnicata , dali za eden den ni ja zimash minimalnata nasha , dali za dva ili pak duri i saat-dva ne e bitno tolku.

i ne mora da ni ja kazuvash , samo samiot vidi si dali sum u pravo ili ne.

tuka vikaat deka so prosechnata nasha od okolu 6000 aud $ (oficijalno, a realnata dali e i 3000), samo mozesh da preziveesh, a i ti si kazal pogore deka so prosechnata australiska od ''samo''' 45000 aud $ tamu isto samo mozesh da preziveesh?!

ма ајде

ps...daj ako voopshto  ima milosrdni tuka, da im sobirame po paket-dva AID mesechno za ovie  shto ni se....gore ili dole?
 za da si ziveat lugjeto , a ne samo da prezivuvaat ,...daleku od nivnata sakana i ( nikogash neprezalena) tatkovina.тага


Стилот ми е многу препознатлив. Вие нас ќе ни кажувате?!
Ете и по тој основ да почнеме да се делиме.

Незнам кој дел од мојот постот не го разбра?!

Не ми е намерата да правам споредба со Македонија, од едноставна причина што состојбата во Македонија е уште подрамтична.

Поентата е на сето ова е дали некој кој ќе замине во странство, новата земја ќе може да му ги исполни очекувањата. Моите сознанија велат,во глобала не!

Тоа незначи дека на индвидуално ниво некому неможе да му се отворат картите. Секој со својата среќа, а пред се знаење, експертиза, упорност и имање дебела кожа.

Прашањето на кое треба да се бара одговор е, како секој еден Македонија да си ја направи, Канада, Австралија, Германија......


А ти ако си кадарен, повели! Ти пожелувам, избраната земја да ти ги исполни очекувањата и дека нема да бидеш разочаран како што си разочаран во Македонија. Можам само да ти кажам дека со просечните 45000 ќе бидеш подеднакво разочаран, ако не и повеќе! Минимум 100ка!

Не сум бил 2,5 години, ама доаѓам во Мај!
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2014 во 14:51
Originally posted by evangeline evangeline напиша:

И не заборавај Платеник, зависи и од очекувањата!
Некој очекува да живее, а некој да ПРЕживее.
Затоа што нели, ако само еден работи во Македонија има доволно само за половина сметки и половина кирија/рата за кредит. Значи -,не може ни да ПРЕживее


Токму така Евангелина, некој кој заминува очекува да живее и многу повеќе од тоа, а не да оди за да преживее.

Да не биде само разчоравуањето уште по депресивно. Затоа рековме секој со својата среќа и своите квалитети. Простор сеуште има, ама не е толку голем како кога дојдовме ние!
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1028
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2014 во 15:15
Простор има и се сложувам со тебе дека треба да се има квалитет,познавање на јазик,почетни средства,срека и тнт...
Успехот не доага преку нок тоа е факт бидејки првата генерација ке лупа за втората да биди малце порелаксирана од обврските.
Но да земиме и друга работа, квалитетот на животот дали е тоа Америка,Австралија,Германија,Канада е многу подобар од Македонија.
Условите за работа не се исти во Македонија и во Германија.


Кон врв
sikter Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 651
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sikter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2014 во 15:19
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

[QUOTE=sikter]
[QUOTE=Platenik]


А ти ако си кадарен, повели! Ти пожелувам, избраната земја да ти ги исполни очекувањата и дека нема да бидеш разочаран како што си разочаран во Македонија. Можам само да ти кажам дека со просечните 45000 ќе бидеш подеднакво разочаран, ако не и повеќе! Минимум 100ка!

Не сум бил 2,5 години, ама доаѓам во Мај!
vidi, aj ke ja zadrzam''topkata'' kaj mene , samo ushte ova neka bide.

kazi mi ti shto mozesh tamu so toj prosek od 3 750 AUD $ mesechno .

 i ja ke ti kazam posle, shto mozam ja so moite 450 $  tuka. ( iako  ,pak kazuvam deka toj oficijalen prosek nema vrska so onoj realniot,koj e sigurno barem za tretina pomal ili nema ni 300 $)

pa da vidime koj povekje kje prezivee i shto e povazno- kako ke prezivee.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2014 во 20:56
Со вакви споредби дискутиравме неколку пати порано и неколку пати убаво ти беше објаснето дека работите не се споредуваат само co леб и јајца. 
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2014 во 21:28
Ако идејата за добивање членство во ЕУ и во НАТО е за да се постигне поголем просперитет и ако просперитетот се мери со зголемување на БДП, тогаш зошто е потребно да им се приклучите на овие групи кога БДП на Македонија се зголемува и без да биде членка на некоја од овие организации? Сфаќам дека ги поедноставувам работите, но поентата е дека не морате да бидете членка на ниту една од двете организации за да си го зголемите БДП. Се разбира, лидерите на двете организации и другите, особено некои лидери од невладините организации, ќе ви речат дека мора да бидете членка на двете организации за вашиот БДП да се зголеми (а за да станете членка мора да си ги смените името и идентитетот). А ова е ноторна лага.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
sikter Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 651
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sikter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2014 во 23:33
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Со вакви споредби дискутиравме неколку пати порано и неколку пати убаво ти беше објаснето дека работите не се споредуваат само co леб и јајца. 
e mene  ne mi kazal ni ednas.изненадување

slushaj , chovekot vika  deka toj tamu so 45 000 ke ziveel isto ,pa duri i pobedno od mene tuka, so moite 5-6000 aud$ 

e pa , daj da vidam neka objasni kako e mozno toa koga ja ,samo za kukjni  troshoci plakjam skoro cela  plata?

a toj tamu od tie bedni 45000 plakja i kirija za stan, pa troshoci okolu nego,...pa gorivo,razni relaksacii ikulturi,  danoci, porezi i odrezi,...i na kraj , sigurno e ponajaden od mene  i kvalitativno i vantitativno...
 a ja . srekjnikot , otkako ke platam , struja, voda ,greenje, telefoni, tv....i ke izedam nekoj gevrek i kifla pa mozno e i burek (bez jogurt ama), ke mi ostane  ,mozebi duri i u kino da otidam dva-tri pati vo mesecot.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

http://evesti.mk/2014/01/09/djejson-miko-imeto-i-identitetot-na-makedonja-se-nemenlici/  
...i na ovoj gringovo bi mu porachal da dojde tuka i da zivee so dva-trista $ pa , posle neka im popuva na Makedoncite.
a i vo pravo e , ama samo za identitetot .
nikoj ne moze vekje da ti kaze deka si neshto drugo osven makedonec ,pa i kakva i da e dodavka da imash pred imeto,  ama onoj shto si i navistina, a ne tamu nekoj si  antichki ........ 
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2014 во 01:00
Платеник, Мечката и јас ти напишавме една серија текстови на која ти ги објаснивме сите трошоци за кои не си ни сонувал дека постојат, а уште помалу колку се високи… и на крајот самиот рече дека не си бил запознаен со сето тоа, па се примири малу со репликите.

Не знам сега што скокаш повторно со истото ?

Било како, ако другите двајца имаат трпение и време одново да ги пишуваат истите нешта нека повелат, јас кревам раце од тоа. 
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2014 во 14:40
Originally posted by sikter sikter напиша:


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Со вакви споредби дискутиравме неколку пати порано и неколку пати убаво ти беше објаснето дека работите не се споредуваат само co леб и јајца. 

e mene  ne mi kazal ni ednas.изненадување

slushaj , chovekot vika  deka toj tamu so 45 000 ke ziveel isto ,pa duri i pobedno od mene tuka, so moite 5-6000 aud$ 

e pa , daj da vidam neka objasni kako e mozno toa koga ja ,samo za kukjni  troshoci plakjam skoro cela  plata?

a toj tamu od tie bedni 45000 plakja i kirija za stan, pa troshoci okolu nego,...pa gorivo,razni relaksacii ikulturi,  danoci, porezi i odrezi,...i na kraj , sigurno e ponajaden od mene  i kvalitativno i vantitativno...
 a ja . srekjnikot , otkako ke platam , struja, voda ,greenje, telefoni, tv....i ke izedam nekoj gevrek i kifla pa mozno e i burek (bez jogurt ama), ke mi ostane  ,mozebi duri i u kino da otidam dva-tri pati vo mesecot.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

http://evesti.mk/2014/01/09/djejson-miko-imeto-i-identitetot-na-makedonja-se-nemenlici/<span style="line-height: 1.4;">  
...i na ovoj gringovo bi mu porachal da dojde tuka i da zivee so dva-trista $ pa , posle neka im popuva na Makedoncite.</span>
<span style="line-height: 1.4;">a i vo pravo e , ama samo za identitetot .</span>
<span style="line-height: 1.4;">nikoj ne moze vekje da ti kaze deka si neshto drugo osven makedonec ,pa i kakva i da e dodavka da imash pred imeto,  ama onoj shto si i navistina, a ne tamu nekoj si  antichki ........</span>
<span style="line-height: 1.4;">
</span>

<span style="line-height: 1.4;">
</span>
<span style="line-height: 1.4;"> </span>Кажано ти е неколку пати. Ако не те мрзи, побарај низ форумов и ќе најдеш. Се соменвам дека ќе ја разбереш поентата, од причина што не ми одоговори на прашањето, што не си разбрал од мојот пост. Секогаш ја сведуваш работата, како што рече Месинџер на јајца и леб!

Можам само да ти кажам, ако бев на 45ооо(бруто) тогаш неседев овде, сигурно! Овдешните 45 не се многу поразлични од тамошните 6.

Се ми се чини дека проблемот кај нас постанал гентски. Најверјатно авата е таква, да се кука. Пусто турско!

Се распадна социјализмот, нечинел, бил прменогу рестриктивен. Транзицијата апашлук, првобитна акумулација на капиталот. Сите верувавме дека капиталзимот и демократијата ќе ја оправат работата, но се докажа дека ние навистина сме далеку од капиталзимот или потчно дека само сме мечтаеле. Сега некои мечтаат дека ЕУ е солуцијата. Мора во нешто да се верува, нели?!

Скептикот или хроничниот песимист станува уште подеструкитвен, уште понегативен, кога ќе се најде некој да му ги прекине сонот и замислената верба во подбро утре.

И ако е репер(да неречам сон) годишна плата од 45000, некој да стигне до тоа требало многу години да создава и акумулира. Ние во Македонија сме стигнале до 6000. Ќути, има и полоши, кои се на 400 долари годишно.

Ај секое добро и од мене!
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2014 во 18:32
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Платеник, Мечката и јас ти напишавме една серија текстови на која ти ги објаснивме сите трошоци за кои не си ни сонувал дека постојат, а уште помалу колку се високи… и на крајот самиот рече дека не си бил запознаен со сето тоа, па се примири малу со репликите.

Не знам сега што скокаш повторно со истото ?

Било како, ако другите двајца имаат трпение и време одново да ги пишуваат истите нешта нека повелат, јас кревам раце од тоа. 


Nemam sto da kazam povekje... Ima povekje karakteri na forumov koi nikogas ne bile, ama so sigurnost znaat kako e. Slusanjeto e biten del od komunikacijata, ne samo zborenjeto.
голема насмевка

  
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2014 во 19:54
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

 
Скептикот или хроничниот песимист станува уште подеструкитвен, уште понегативен, кога ќе се најде некој да му ги прекине сонот и замислената верба во подбро утре.

Токму така! да

А зарем ќе му дозволи егото да биде разуверен во неговата песимистичка вера, да се откаже од своите ставови и да се преобрати во позитивец ??? НИКОГАШ ! 


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1920212223 30>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.