IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Влез во НАТО и ЕУ како Северна Македонија?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Влез во НАТО и ЕУ како Северна Македонија?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 27282930>
Прашање: Дали сте за влез во НАТО и ЕУ како Северна Македонија?
Одговор Гласови Статистика
35 [49,30%]
36 [50,70%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2014 во 18:02
Што ќе ти е па тебе европски пасош, кога имаш повреден хи, хи...
Остај го емил што зборува.
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2014 во 04:26
Права си. Ама сакав да му овозможам на Емил да се почувствува позначаен, поисполент....Европјанин, макар доаѓал http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/7840187.stm од еден од позначајните делови на европскиот дом!
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
paracetamol Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 11.Ноември.2012
Статус: Офлајн
Поени: 71
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај paracetamol Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2014 во 19:36
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by paracetamol paracetamol напиша:

Ima edna druga rabota so e isto taka vazna........ a toa e da mu pokazime zabi na Ali Ahmeti. Toa se pokazuva samo so unija zaedno so Pravoslavnite Grci i Srbi .....se razbira i Bugarite ako se slozat deka imame jazik....


Од овие твои партнери, велиш помалку ќе те боли?! Не дека нема да те боли, ама нивниот бол полесно ќе го поднесеш.

Велиш во името на православието?! ЦЦЦ...во името на Христа се обидуваат повеќе од 100 години да ја добијат Македонија!

Велиш се разбира ако Бугарите се сложат да имаме јазик?! Ние имаме јазик кој е кодифициран, признат и се предава на повеќе од 25 универзитети ширум светот. Не велиш ако ние им дозволиме да имаат јазик, односно им дозволиме источно македонските дијалекти, одтаде Пирин, ги нарекуваат бугарски! Бугарискиот јазик и припаѓал на турската група на јазици. Сличен на онај кој го користат Гагаузите, Волшките Бугари и Чувашите. Овај “бугарски“ јазик е политички исконструиран.

Туку пријател смени ја реториката и барај друг модел или платформа за решавање на проблемите. Христијанството, православието или словенстовто е докажано дека не работат.

Наместо некој друг да го држи стапот, обиди се ти да стигнеш до него. Не за да тепаш со него, туку како превентива, христијански. Користи го само ради воспитни цели. Страв лозје чува!

Mnogu jasno e deka za da ja zacuvame drzavata mora pod itno vlez vo Nato i EU......
Ili nova opcija i podobra Putin da ne proglasi za proruska teritorija.
Problemot e so Albancite poleka no sigurno ja dobivat drzavata.Vidovte kako go dobija Kosovo,pa sega zapadna Makedonija i na kraj soedinuvanje so Albanija.Znaci morame da vlezime vo sojuz so pravoslavnite samo radi toa sto Albancite so sigurnost ke ja dobijat i narednata vojan protiv nas.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2014 во 08:58
Originally posted by paracetamol paracetamol напиша:

 
Mnogu jasno e deka za da ja zacuvame drzavata mora pod itno vlez vo Nato i EU......
Problemot e so Albancite poleka no sigurno ja dobivat drzavata.Vidovte kako go dobija Kosovo,pa sega zapadna Makedonija i na kraj soedinuvanje so Albanija...

А ти сигурен си дека со (евентуален) влез на МК во НАТО, албанците ќе се откажат од таа идеја за Голема Албанија? ма ајде
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
paracetamol Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 11.Ноември.2012
Статус: Офлајн
Поени: 71
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај paracetamol Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2014 во 07:42
Siguren sum,bidejki Nato nemoze da se raspadne od nekakvi idei za Velika Albanija,a toa znaci deka ke imame oruzje za odbrana od siptarskite teroristi vo slucaj na vojna.
A sega nemame ni kursumi nitu vojnici
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2014 во 12:02
А тие велат, I pay, I say! Е штом тие плаќаат, тие и ќе клатат. Се ми се чини дека не ќе мозже да избегнеш да не бидеш клатен!

Значи прашање е кој ќе те клати, нели?!

Туку да парафразирам, онај кој се бори за присоединување на Македонија кон Србија, Бугарија, Грција....а може и САД, ЕУ, Русија тој може да биде само добар Србин, Бугарин, Грк.....но и добар Американец, Европјанин или Рус, но не и Македонец.

Политика на еквидистанца и со кротко, со усул....посебно кога немаш соодветни ресурси. Кротко јагне до две овци цица!
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
paracetamol Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 11.Ноември.2012
Статус: Офлајн
Поени: 71
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај paracetamol Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2014 во 13:52
NE RAZBRAV....
FRANCIZITE SE EVROPEJCI OTI SE VO EU ILI FRANCUZI?
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2014 во 01:34
Originally posted by paracetamol paracetamol напиша:

NE RAZBRAV....
FRANCIZITE SE EVROPEJCI OTI SE VO EU ILI FRANCUZI?


Кој ги спомна Французите?! Но, ако треба да се дообјасни ќе го сториме и тоа!

Французите се Французи, а истовремено и Европјани. Французите се и ќе бидат Французи без разлика на општествено-политичките уредување на поширокиот поим Европа. Се разбира, тие се Французи и кога зборуваме за еден дел од Европа, кој дел е многу популарен во изминативе 20-30 години, а го нарекуваме ЕУ. Со самиот факт дека зборуваме за уредувања, здружување, унија тоа значи дека тие форми на организација се променлива категорија. Константи се Франција, Германија Англија, Русија....па ако сакаш и Македонија.

Македонија и Македонците се Европјани и без ЕУ, нели?! Така и треба да биде, како што Французите секогаш ќе бидат Французи, без разлика што галските петлиња избрале да носат германско име. Франки има германско потекло.

Со други зборови, ЕУ а посебно оние кои одлучуваат во таа формација, немаат право да дефинираат кој е Европеец, а кој не. Тоа право е над нивната куповна/платежна моќ. Најмалаку имаат право да некому поставуваат услови, уцени, закани.....му бидат кумови. Се додека тие тоа го прават само ќе им отвараат поростор на нашите “мили“ соседи да ги спроведуваат нивните геополитички цели од 19 век. Во тој контекст ги споменувам и нашите христијански, православни и словенски „браќа“.


Нам целта треба да ни биде ЕУ, но не по секоја цена, не по цена која е ќе биде изнудена, не по цена која не сум спремен да ја платам!

Се дотогаш, ќе си бараш алтернативни можности за соработка. Како стојат работите Македонија ќе ја надживее ЕУ.

Никакви додавки, придавки, епитети, географски маркери, топоними.....зборот Република пред Македонија е доволно јака одредница да секој еден знае за која земја станува збор!

Доста веќе со нечесни предлози, доста веќе со indecent proposals!   

Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
svetosparki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 694
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svetosparki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2014 во 21:39
REPUBLIKA SEVERNA MAKEDONIJA...za kaj pa da ne...
ima dosta zemji u svetot so se vikaat Severna,Juzna,Zapadna,Gorna,Dolna...
i nisto ne im fali...ne sme edinstven narod u svetot so zivee u nekolku drzavi,no za sreka ,za del od taa famozna Makedonija imame tapija...
za razlika od nekoi so uste se borat za nacionalni prava...a za toa e kriva svetskata politicka hipokrizija...
Ikaj e sea problemot so imeto...SEVERNA MAKEDONIJA...
pa nie samite ja delime na Vardarska,Pirinska i Belomorska{Egejska)...
Nie,den deneska,kukame i se lupame od zemja za Makedonija od pred
100,200 godini koga imalo drugacija geo-politicka konstyelacija vo
Evropa.Placeme za podelbata na Makedonija i nekakva okupacija...
Pa,nie nemavme ADMINISTRATIVNA GRANICA,pa da proglasime okupacija na teritorija i denes pred Megunaroden sud da barame prava...
Istoriskite etno-granici gi barase i Srbija
pa znaeme kako si pomina...EDINSTVENO,mozeme da se borime za
unapreduvanje na graganskite prava na nasiot narod so zivee
van ovie granici...
SOLUN E NAS...Zimi majka...Nikad nikoj ne go osvoil od Makedonskite
pleminja...Kao Dubrovnik...
Da se prestane so taa retorika i praktika,da ne pocnat pa oni da baraat nesto od nas...
Istorijata treba da se postuva,a ne da ja zivees...
ako minatoto ti se spletka so segasnosta-ebes idnina...
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2014 во 15:06
Република е доволно јака одредница! Нјадобра солуција и за нас и за соседите, а е во согласност и со уставот и гаранциите кои се дадени со него.

Северна имплицра дека има источна, а има и јужна. Како што некој го турна ѕидот меѓу источна и западна Германија, некој ќе сака да го турне и ѕидот меѓу геогрфските Македонии, нели? А еве сведоци сме како и ѕидините ќе ја делат Украина, по етничките рабови.

Република Македонија е WIN/WIN solution. Верувам дека многу малку се оние кои веруваат дека Солун ќе биде наш. Најдобро што можеме да направиме е да се избориме да Македонците го уживаат цивилизациското право за самоопределување. Се разбира, без да бидат маргинализирани во општествата во кои живеат.

За жал геополитиката од 19 век сеуште е жива и тоа не само во опкружувањето, туку и во Европа. ЕУ не е исклучена од тоа. Сеуште доминираат сферите на влијание, нели?

Кога пак се зборува за соседите и геополитиката која тие ја промовираат во изминативе 120-130 години може да им се каже дека имаат предност во однос на Република Македонија, само, од некои 70тина години. Тоа е многу мал период за некој некому да му го го оспорува правото на самоопределување. Недај боже пак да копа по минатото и прави ретроградни проекции за нивното “историско“ право или иснтитуционализирана државност.
Да незабораваме дека сите ние бевме 500 години само обична раја. Турски државјани!

Админситративните граници не постојат ниту за една Србија, Грција, Бугарија, Хрватска, Словенија или Грција пред последната 1/4 од 19 век.

Грција никогаш не била унитарна држава, а нејзината територија е заокружена по Балканските војни. Зарем треба да се зборува за етничкото чистење во ЈУЖНА Македонија?!

Бугарија е консолидирана по првата светска војна. Никогаш непсотоела како словенска држава и со утврдени админситративни граници пред 1878 година.

Србија исто така. Како автономија во отманското царство од 1878 година и тоа во рамките на Белградскиот пашалак.

Хрватска се до НДХ не постои како држава.

Словенија до 1945 непостои како држава.

Албанија исто така. Формирана 1912 година.

За жал она што го бараат од нас е неразумно. Убеден сум, познавајќи го нашиот менталитет, дека историјата ќе ни беше најмалку важна, доколку нразумните не го наметнуваат овај ирационален спор. Кога си нападнат, мора да се браниш. Се фокусираш, трошиш енергија и ресурси, на нешто што неноси добра сегашност и светла иднина. Но, тој пат мора да се изоди.   

Изменето од Platenik - 22.Април.2014 во 08:42
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
svetosparki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 694
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svetosparki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2014 во 22:11
teritorijata na Makedonija znaeme od kaj do kaj se protega,no
nie neame ekskluzivno pravo na celata teritorija.
nie sega imame administrativni granici i daj da se fokusirame na toa.
nemozeme da svojatame nesto so ne ni pripaga.
postoi nova podelba na granicite i toa e toa...
povtoruvam deka Srbija radi toa go papase...
Sega i Rusija nesto se prai mutava...
ako praime karta sprema etnicki granici,togas Makedonija treba da se gra nici so finska,magarska so spanija,germanija so grcka,,,,
mora da se pomirime so segasnata geo-politicka konstelacija
inaku,veruj mi,nema da ima kraj
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2014 во 09:14
Па тоа и го зборувам. Да се грижме за своите браќа по крв во соседните земји. Усатвот е јасен и дециден, односно дека Република Македонија нема претензии кон соседните земји. Има морално право да се грижи за ти луѓе кои се чувстуваат Македонци. Да се избори тие луѓе да небидат маргинализирани.

Не претерувај, се знаат етнографските граници на Македонија. До река Места на исток, Шар Планина, Кораб на запад, по река Река Бистрица и Белото Море на југ и практично денешната граница со Србија и Косово на север.

Да, како стојат работите во изминативе 100-120 години, ние немаме ексклузивно право на целата територија на Македонија, како што велиш. Поделбите се направени според потребите на големите сили и нивните сфери на влијанија. Никој не го прашал народот, едноставно му ја поставиле границата. Ете се помиривме дека нема да бидем обединети и ќе прифатиме да живееме во повеќе држави. Но тоа не е проблемот. Проблемот е непризнавањето на македонското малцинство во соседството, а и непризанвањето на нивната матична земја. Правото на екслузивитет го бара некој друг, мада тој, другиот, никогаш немал унитарна држава, а камо ли проширени административни граници. Неговата државност е еднсотавно политички создадена. И пак ќе речам, не според неговите потреби, туку според потребите на дрматорите.

Овај проблем е ирационален и наметнат. Ние само ги сносиме консеквенците од неразумот. Не ти е потребна ниту ЕУ, ниту НАТО доколку те третираат како последно дупче на шупелче!


ПС. Незнам дали Русија се прави мутава, но знам дека Киевска Русија е првата руска држава. Цели 2 века пред русите да се прошират на исток и ја формираат Москва, на пример!




Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
svetosparki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 694
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svetosparki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2014 во 16:55
Znam deka za granicite ne me svati bukvalno,no drugo mi bese idejata:
So poise penetriras,tolku poise nekoj e eban...
nemozes da se siris,a nekoj da ne go plati cehot...
pa site drzavi se stvaraat od geo-politicki rezon...
koj bara izlez na more,koj saka pozadi grb da ne mu e ovoj ili onoj,
koj si prai tampon-zona megu nego i drugiot...
pa,ziti sve,vidi Kosovo ko prvo kako go sozdadoa...
NATO i EU poise geo-strateski nastupaat
bez nekoja geo-politicka pravicnost,aj taka da kazam
posto u politikata nema pravicnost...
Da se prasuvam ja-ebes i NATO i EU,koj gi ebe...
Ama ja i ti ne go vodime svetov,tuku bahkarite...
Da stvoris drzava-ti trebaat pari i radi pari moze i da se rasturi...
ali toa e druga tema...
ako ti odgovara muabetov,moze da go prodolzime

POZDRAV
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2014 во 21:46
Точно,во политиката нема правичност има само интерес.
Косово лежи на квалитетен лигнит кој можи да обезбеди енергија неколку декади и причина плус за војната беше тоа.
Македонија има голем хидро потенцијал,руда,шума , квалитетна земја но ние не ги користиме, ги дадовме на странски концесионери.
Во светот владее правилото деморализација,дестабилизација нормализација и реформација па така големите сили ги дробат земјите со цел нивна експлоатација на природните ресурси, задолжување и целосно уништување на ентитетот на подрачјето.


Изменето од Alekxandar - 22.Април.2014 во 21:48
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 27282930>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.