IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Влез во НАТО и ЕУ како Северна Македонија?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Влез во НАТО и ЕУ како Северна Македонија?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 30>
Прашање: Дали сте за влез во НАТО и ЕУ како Северна Македонија?
Одговор Гласови Статистика
35 [49,30%]
36 [50,70%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака Обратен редослед
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2014 во 20:48
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Оние кои во моментов живеат во Македонија немаат никакво ексклузивно право на говор и тоа право да им го узурпираат на другите по било која основа. 

Ако веќе сакаме да ја провориме демократијата, тогаш тоа практично да го докажеме со нејзиното практицирање.

 

Оние кои живеат во Македонија имаат ексклузивно право...
да одлучуваат за својата судбина...
оние кои не живеат...
сакаат да го узурпираат нивното право да одлучуваат за својата судбина...

ебеш му матер ако е тоа демократија...
ама џабе си зборам...
тоа што за нив е демократија...
за нас е оспорување на основното човеково право...
да избере како ќе живее...

колку ли е тоа тешко...
на било кој нормален човек...
да го разбере тоа...збунетост

а бе никој од нас...
не ви кажува вас, како да живеете, за кого да гласате и што да правите во вашата држава...
многу поедноставно...
лично мене...
ме заболе к..р како живеете таму...

со други зборови...
живејте си...
и остајте ги другите да си живеат...

незнам како да кажам на друг начин...
да ви нацртам...?збунетост











Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2014 во 20:12
Луѓе, не знам зошто не може да се дискутира без коментирањe за личноста на коментаторите, без префрлања зошто некој мисли онака како што мисли, без набој од негативна енергија, без навредувања и без оспорување на слободата за изнесување лично мислење.

Темата е отворена за сите членови и секој може слободно да коментира за неа без обзир кој каде живее.

Оние кои во моментов живеат во Македонија немаат никакво ексклузивно право на говор и тоа право да им го узурпираат на другите по било која основа. 

Ако веќе сакаме да ја провориме демократијата, тогаш тоа практично да го докажеме со нејзиното практицирање.

Коментирајте за темата , а не за коментаторите и нивното право или неправо да дискутираат за неа.










 


Изменето од Messenger - 14.Февруари.2014 во 20:17
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2014 во 19:03
Originally posted by Platenik Platenik напиша:



Никој не рече дека немаш интерент или пријатели во странство, но едно е да ги примаш инофромациите од втора, трета или незнам кој рака, а друго е кога живееш со истите. Ги искусуваш, директно, опитно.....


Мора да се заебаваш...изненадување
па ти збориш за тоа што треба да правиме ние овде...
примајќи информации од втора, трета или којзнае која рака...
а не живееш овде, да искусуваш директно, опитно...

а ни солиш памет нам кои живееме тука...?збунетост

си побркал нешто...

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2014 во 17:57
Замолени сте да коментирате за темата, а не за коментаторите.

Нeколку последни коментари се избришани.




Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2014 во 17:25
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2014 во 04:20
Да ти ја исполнам љубопитноста, ниту еден од мојата генерација мигранти не го имаат сменето своето име или имаат прифатено англиска транскрипција.

Бранко останал Бранко, Иван остнал Иван, Славко е Славко, Дараган е Драган, Игор е Игор, Владимир е Владимир.....


Е како го изговараат локалните тоа е нивен проблем.... така Бранко станува Бренко, Иван е Ајван, Славко е Слевко или Слав Драган е Дреган, Игор е Иго со безгласно р, а Владимир е Владимиа или Влад.....

Незначи дека нема по некој Џорџ, Пита(р) или Бил (од Благоја) но тоа повеќе доаѓа од локалните одколку од самите нас. Кај предходните генерации мигранти сугурно ќе најдеш повеќе транскрипции и нелогични преводи. Неверувам дека меѓу помладите генерации ќе најдеш Трпевци,Стојковци, Јовановци или Ламбевци...... кои ќе бараат дополнителна адаптација кон околината во кој се наоѓаат.

Поентата, пријателе поентата? ЕУ нема да ти ги исполни очекувањата!

ПС, такви сме ние, балканците, не ни недостасува доза на емотивност! Секогаш плачеме по она што ни недостасува, нели?



Изменето од Platenik - 14.Февруари.2014 во 04:45
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2014 во 10:14
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


Претставници на македонската дијаспора...
после Вашот вложен труд...
и напишани форумски страници и страници убедувања со неоспорни факти, вистини и документирани аргументи...
успеавте да ми ги отворите очите, за да не останам слепец...

затоа...
Ве молам...
простете ми...
грешев...молитва


Кој сум јас,

Нема потреба, да бараш прошка. Ниту сме свештени лица, ниту судска институција или председатели кои ќе врачуваат помуиливања.

Треба, барем да се обидеш да се оградиш од балканскиот начин на размислувања. Купувај, поготово што нечивото искуство неможе да се измери со пари, а од друга страна ти е дадено без компензација.

Ако ги помешаш рзличните искуства, постои голема веројатност да ги збогатиш сопствените и дојдеш до некоја друга вистина. Отовреноста, кон туѓите размислувања, незначи прифаќање на истите, но дефинитивно ќе ти овозможат полатерално да размислуваш. Верувај, помогнува многу при решавањето на проблемите, без разлика од каква природа се тие.

Во услови на учмаенoст и стагнација, добрите менаџери често пати применуваат техника за собирање/купување на знаење. Brain storming!





Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2014 во 09:30
Originally posted by sikter sikter напиша:


amin!да
i plus ke moraat da im gi kachat na Makedoncite platite , i toa preku nokj, barem na 2000 evra.( jasno mesechno ,iako i sega tolku zimaat  ama -godishno).ма ајде

samo , pitam se, kolku li zemaat ovie nashive siroti izbeglici  tamu, koga onoj u ochi ti plesna deka  koga bi imal tamu samo 2500 evra mesechno, odma bi se vratil  kaj nas i bi uzival so negovite , t.est na site nas,......200 evra mesechno.

i ushte  ne mi e jasno , shto ke jade , pie i oblekuva tuka,koga tie 200 nema da mu stignat da si ja plati ni kirijata , a kamoli pa da pomisli i da  kasne neshto, ili da ne sheta gol.

i nezmam vekje so  koj obraz im kazuvaat na ostanatite vo ''rajot'',a i najgrlati se vo toa, da ne menjaat nishto i toa samo od........ "the other side-ot of''' the planetata.

e pa, poglednete ja samo anketata tuka i se e jasno.

 koga bi imalo i Albanci tuka, sigurno barem za petina bi nateznale ovie shto bi si go smenile toa ime.



Море, Сиктер ме изненадуваш, како небаре да си отаде Беласица, неправи разлика, источно или јужно. Пак ги вадиш работите од контекст. Или навистина неразбираш или се правиш дека не разбираш.

Поентата, да добјаснам, не е во асполутиниот износ, туку во квалитетот на животот што таа апсолутна сума ти го овозможува. Некој да се крене, се одкорени и отиде да живее 20000км од најблиските, а притоа да се чувстува исто така мизерно, по мене е неприфатливо. Жртвата која ја поднесуваш е неоправдана. Има некои работи кои не се мерат преку јајца и леб. Финасиската сатисфакција од вложениот труд, треба да ти овозможи да водиш исполнет живот, како материјален, така и духовен. Тие 45000 долари тоа не ти го овозможуваат.

Да моите примања се многу над просекот на Австралија, а постојат многу добри индикации дека и ако останев во Македонија, ќе беа над македонскиот. Немам никаква грижа на совест или намера да се правдам, затоа што никој ништо не ми подарил. Неплаќам кирија овде, а немаше ни таму. Во животот сум донел многу тешки одлуки и сум бил спремен да излезам од својата конфортна зона. Да напуштиш место кое може само да се посака и да почнеш нешто свое е ризик. Дали си спремен на нешто такво?! Многу малку луѓе се спремни на таков чекор, без разлика дали се тоа домашни или увезени.

Имаше и сеуште има моменти кога дебело ја плаќаш цената на лидерство. Овде, а и секаде во развиениот свет, прво ќе си ги подмириш сите трошоци и ќе им поделиш на работниците, за на крајот, ако остане, ќе си земеш за себе. Периоди, сушни, ама и со обилни поројни дождови.

Намерата не е да јас тебе ти тријам сол на твоите рани или докажувам колку сум успешен, туку да им ги пренесам сопствените искуства на идните, потенцијални мигранти од Македонија. Да им се стави до занење дека преголемите очекувања, може да не се реализраат, а разочарувањето да биде уште поголемо. Странство не е за секого, ма колку тоа звучело примамливо од македонска перспектива.

Зато ќе те молам, покажи барем малку од малку дека знаеш да сослушаш. Ако сакаш да прифатиш добро, ако несакаш, пак добро. Сраказмот неводи никаде, најмалку кон плодна и конструктивна дебата.

Ако сакаш нешто конкретно да прашаш, како функционира финасискиот сектор, пазарот на работна сила, трговијата, индустријата.... слободно прашај. Во рамките на моите можности би ти дал објективен, а не субјективен одговор, одговор растоварен од било какви политички или емоционални влијанија.

Едно е сигурно, западот не е она што беше кога дојдов. Има се помалку прилики за домашните, а се разбира и за дојдените. Ако некогаш постоел хуманизам, трката по профити, го има доведено во прашање.

ПС Ние не сме избеглици, азиланти.....зборувам за себе, одлуката беше моја.

Изменето од Platenik - 13.Февруари.2014 во 09:52
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2014 во 09:19

деморализација,конфликт,обнова и стабилизација се начинот на кој се потчинуваат земјите .
Меѓутоа за ова да се реализира треба внатрешно да биди добро разработена мрежата која ке ги исполни сите овие точки.
Компаниите не случајно се разградуваа толку време за да се купат по смешна цена, но тоа и не е толку страшно колку фактот дека се купува земјиште и други ресурси кои подоцна не се во сопственост на граѓаните.
Затоа кога дебатираме за името е толку многу смешно бидејки државата е распродадена и сме многу слични со ситуацијата во Конго.
Уште шумите и водата остана да ги продадеме и да се затвори кругот.
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2014 во 08:08
EU ne propagja... Se transformira postojano vo korist na nezamislivo maloto malcinstvo od nekolku stotini nevidlivi lugje, na koi i "golemite" politicari kako Merkel, Obama i slicni im se potcineti.

Ima edno pravilo: Ako nesto ne ti e jasno ili ti se cini deka nema smisla, sledi go tokot na parite. Se ke ti se razjasni.

Poglednete koi kompanii gi kupija najprofitabilnite firmi vo MK. Raskopajte malku, pa videte koi kompanii gi poseduvaat ili im se doveriteli na tie kompanii. Pa napravete go toa uste ednas, dvapati ili tripati, i ke stignete do vistinskiot sopstvenik. Od bilo koja golema kompanija vo svetot da pojdete, ke stignete do istata grupa lugje.

Toa e grupata lugje koja vladee so svetot bez izbori, preku potcinuvanje na ekonomiite na zemjite. Niv ne gi interesiraat nacii, nim im trebaat samo resursi. Gi privatiziraa elektrostopanstvata, telekomite, vodovodite, bolnicite, rudnite bogatstva. Se sto mu pripagja na lokalnoto naselenie, duri i vodata. Ke dojde moment koga ke treba dozvola da naberes diva dudinka od drvo sto raste pokraj patot, zatoa sto e poseduvana od nekoj koj i ne znae deka ja poseduva.

Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2014 во 06:48
Добро, зошто вака...?збунетост
јасно им е на луѓево дека ЕУ пропаѓа...?
а европските закони се наменети за воведување диктатура...?

Македонските закони 80% се усогласени со европските, но во пракаса не се инплементираат

А и премиерот, не го разбирам...изненадување

Груевски побара од Расмусен заслужено членство на Македонија во НАТО

ама грешат...
зошто ли не ги прашуваат иселениците во дијаспората...?збунетост



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2014 во 04:41
Кога на аргументи и факти соговорникот одговара со емоции и потсмевање, тоа покажува дека останал со празни раце.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
sikter Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 650
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sikter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2014 во 23:34
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Најнов текст објавен денес:

НОАМ ЧОМСКИ: БРИСЕЛ ДИКТИРА УНИШТУВАЊЕ НА ДЕМОКРАТИЈАТА

http://republika.mk/?p=201442

da be, eve vekje pochnale so toa ukinuvanje na demokratijata:
изненадувањеa be, i enver hodja, chaushesku bi se posramotile , ako bi mozele denes da gi vidat shto pravat zapadnite kapitalisti ,...a za onoj severnion kim  ne stanuva zbor pa,...toj e vistinska bubica vo odnos na niv.

'' Брисел диктира уништување на демократијата


Во Европа како и во САД политичката агенда ја диктираат посебните интереси на големите финансиски групации и банки, а една од нивните главни цели е деструкција на социјалната држава, која претставува едно од најголемите достигнувања во повоена Европа, оцени Чомски.''

 da be, bankarite se znachi tolku glupavi, pa ke si ja isechat (pa duri  i glavna cel im bilo toa)grankata od koja ( i do sega!) gi berat parite ,...t.e. zadovolniot rabotnik....taka shto ke mu ja  rasturat socijalnata drzava i ke mu vovedat diktatura,
diktatura na  evropjanite,a?
ма ајдеova e navistina glupost ,pa makar izlegla od ustata i na eden ''najvlijatelen intelektualec ''vo svetot !

Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2014 во 23:28
Originally posted by sikter sikter напиша:

amin!да
i plus ke moraat da im gi kachat na Makedoncite platite , i toa preku nokj, barem na 2000 evra.( jasno mesechno ,iako i sega tolku zimaat  ama -godishno).ма ајде

samo , pitam se, kolku li zemaat ovie nashive siroti izbeglici  tamu, koga onoj u ochi ti plesna deka  koga bi imal tamu samo 2500 evra mesechno, odma bi se vratil  kaj nas i bi uzival so negovite , t.est na site nas,......200 evra mesechno.

i ushte  ne mi e jasno , shto ke jade , pie i oblekuva tuka,koga tie 200 nema da mu stignat da si ja plati ni kirijata , a kamoli pa da pomisli i da  kasne neshto, ili da ne sheta gol.

i nezmam vekje so  koj obraz im kazuvaat na ostanatite vo ''rajot'',a i najgrlati se vo toa, da ne menjaat nishto i toa samo od........ "the other side-ot of''' the planetata.

e pa, poglednete ja samo anketata tuka i se e jasno.

 koga bi imalo i Albanci tuka, sigurno barem za petina bi nateznale ovie shto bi si go smenile toa ime.

Интересно ...доста интересно е за размислување..подцртаниот и болдиран текст погоре како резултат на твое (изгледа) длабоко размислување !!?
Се прашувам и јас понекојпат нели....кога наместо македонското име ..еве како за пример ...дека би требало да се менува:
 - албанското име а?.
- И што (ти) мислиш како добро упатен во ова .....колку албанци овде(шни) ќе гласаат за таква промена ..а?.

Или овака поставена дилема...како за тебе и слични на тебе здраво-мислечки овдешни „експерти„?.

- Што (ти) мислиш...кога би требало например да се  менува ....денешното албанско знаме за секидневна употреба во Македонија ...со некое поинакво и посоодветно за користење !?.
И колку македонци например...би (им) се придружиле ....на оние албанци кои би се определиле за тоа ... за некаква промена на знамето!?.
Искрено се надевам ...дека ќе не удостоиш со својот експертски одговор..веднаш или доста брзо?.

намигнување

Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 30>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,391 секунди.