IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Вежбање
  Активни теми Активни теми RSS - Протеинска исхрана, рецепти...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Протеинска исхрана, рецепти...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Протеинска исхрана, рецепти...
    Испратена: 09.Декември.2009 во 12:11
Plocki za definicija
(kakvo ime za kolaci..mjami среќа)


8 dozer. protein (cokolado)
250 gr ovesni snegulki
1 puding (cokolado)
1/2 l. nemasno mleko

Se mesa i se stava vo posuda (ramnomerno), da odstoi preku nokj. Se sece na 8 ednakvi delovi
Edno parce sodrzi:

28 gr JH
30 gr PRO
3 gr masti
-257 kcal

Cokoladni proteinski plocki so cimet

250 gr ovesni snegulki
65 gr puter od kikiriki
2.5 dl nemasno mleko
4 dozer. protein (cokolado)
4 tecen natren
Cimet


Se mesa podolgo, i se stava vo posuda ramnomerno. Se sece na 8 ednakvi parcinja i se ostava da odstoi preku nokj.

Edno parce sodrzi:

26 gr JH
21 gr PRO
11 gr masti

SOVET: Cimetot moze da se zameni i so kakao vo prav bez sekjer ...
Da ti e merak da si bilder голема%20насмевка
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2009 во 12:13
Eve nesto od licnata moja kujna....


Blueprayer Cherry kocki љубов


Choco max
Ekspandiniran oriz
Proteinska cokolada (stopena na parea zaedno so natren)
Koncentrat-CHERRY


-Vistinski CHERRY kolacinja голема%20насмевка


Изменето од blueprayer - 09.Декември.2009 во 12:13
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2009 во 12:24
Ovesni palacinki3 belki
1/2 solja ovesni snegulki
1/2 supena lazica integralno brasno
1 dozer protein
Se miksira se zaedno i se pece vo tavce (kako normalni palacinki плазење)


Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Gjoroski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 529
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gjoroski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2010 во 19:34
Интересни рецепти,само со сличево од аватарот некако не одат
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2010 во 20:15
jeli... голема%20насмевка ja pojke devojkata nego sampanjacot ali aj ke ja smenam голема%20насмевкаголемо%20гушкање
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2010 во 11:48
Се надевам дека кога сме кај исхраната, протеините, не сум оф-топик. Имено, со вежбањето почнав и диета (од вчера), се вика Протеинска Диета. Во тек на држење на истата, се слабее во просек 500 грама на ден. Во текот на овој режим, се врши еден хемиски процес со кој се согоруваат мастите, и затоа оброците не се прескокнуваат (проверена, јас сум ја применувала одамна и навистина е така). Доручекот е: 2 јајца варени или пржени без маснотија, чаша обезмастено млеко, 50 грама леб, 1 грејпфрут Ручек-месо, риба или пилешко, се подразбира варено или печено без маснотија, сезонски зелнчук-салата (може нели лимонче, зачин), и после тоа овошна салата (јасно банана, гројзе, смоква не доаѓа предвид) со 1 лажичка мед (да ) На крај-пак шоља млеко, чај, кафе со засладувач. (јасно, овошјето може да се земе како ужина меѓу ручек и вечера) И вечерава е иста како ручекот, само место месо-може да се земе младо посно сирење. (млеко не мора) Да напоменам, мојата цел не е мускулна маса или таква работа, туку ИСКЛУЧИВО слабеење и зајакнување на телото, издржливост, здравје..мислам ме разбирате нели? Што мислите за режимов, смеам да го комбинирам со вежбите? Ѓорговски?

Изменето од maria_magdalena - 13.Јануари.2010 во 11:50
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2010 во 12:33
Slichna dieta imam i jas drzeno, no vegetarijanska dieta. Racunaj deka ke ti se namali apetitot, toa se podrazbira koga ke smenis rezim na ishrana. Zajaknuvanje na teloto znaci solidni muskuli. Slabeenje znaci slabeenje i salo i muskul. Mislam deka Gjoroski poubavo moze da ti objasni okolu toa, a moj sovet ti e ovosjeto da go stavis vo prviot del od denot.


PS Se izvinuvam sto upagjam nepovikana црвенеење
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2010 во 13:31
Секој совет е добредојден, Блу. Сите вие што пишувате овде со толкава жар за вежбањето (како за рецепти за торти да зборувате а не за вежби на справи ) ме мотивиравте да соберам храброст и да внесам некои промени во животот во поглед на активност и исхрана, и искрено сум ви многу благодарна. И со задоволство и понатаму ќе ве читам

Изменето од maria_magdalena - 13.Јануари.2010 во 13:32
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Gjoroski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 529
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gjoroski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2010 во 22:47
Еден мој оброк. Не е сликана салатата, се извинувам за тоа

Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2010 во 22:52
Imam novi razlicni recepti za Bonzita хи,%20хи... Ke mora sefot dagi proba da proveri dali se dobri плазење
Eve nesto...


Bonzita


200 gr margarin
100 gr oves
100 gr ekspandiniran oriz
7 lazici med
5 laz.seker -zamena natren
70 gr suvo grozje
100 gr potpecen susam
chokolado(po zelba)

margarinot , sekerot (natrenot) i medot se topat na ogan. otkako ke se stopat se dodavaat ostanatite namirnici i se mesa dodeka ne se soedini dobro. Na pleh namackan so margarin se nanesuva kako kora. Se ostava dobro da se stegne (oladi) i se seche.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2010 во 16:02
А каде се протеините во рецептот за Бонжитата ?
   Патем да прашам, знам дека кикириките имаат доста протеини, но и доста калории . Погоре некаде пишав дека сум на протеинска диета која ја приложив. Јасно, таму кикириките ги нема, но дали ќе направам штета ако еден оброк бар го заменам со кикирики? Многу ми се грицка нешто...криза ме фаќа. Кои други оревести плодови се извор на протеини?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2010 во 16:16
Znaci-proteinska ishrana. recepti....sepak RECEPTI koi spagjaat vo domenot na sportistiteнамигнување
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Eleni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Јануари.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 1872
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eleni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2010 во 19:38
Originally posted by La Ninja La Ninja напиша:

Imam novi razlicni recepti za Bonzita хи,%20хи... Ke mora sefot dagi proba da proveri dali se dobri плазење
Eve nesto...


Bonzita


200 gr margarin
100 gr oves
100 gr ekspandiniran oriz
7 lazici med
5 laz.seker -zamena natren
70 gr suvo grozje
100 gr potpecen susam
chokolado(po zelba)

margarinot , sekerot (natrenot) i medot se topat na ogan. otkako ke se stopat se dodavaat ostanatite namirnici i se mesa dodeka ne se soedini dobro. Na pleh namackan so margarin se nanesuva kako kora. Se ostava dobro da se stegne (oladi) i se seche.
 
 
Receptot moze e dobar vo pogled na vkus,ama polosho neshto od tolku margarin mislam nema. Najlosh*te masti se vo nego. Znachi ima masti koi se dobri i potrebni za teloto,a ima i loshi..tie vo margarinot najloshi :-)
Destiny is not a matter of chance,it is a matter of choice.It is not a thing to be waited for,it is a thing to be achieved
Кон врв
Eleni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Јануари.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 1872
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eleni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2010 во 19:40
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

А каде се протеините во рецептот за Бонжитата ?
   Патем да прашам, знам дека кикириките имаат доста протеини, но и доста калории . Погоре некаде пишав дека сум на протеинска диета која ја приложив. Јасно, таму кикириките ги нема, но дали ќе направам штета ако еден оброк бар го заменам со кикирики? Многу ми се грицка нешто...криза ме фаќа. Кои други оревести плодови се извор на протеини?
 
 
Obrok ne mozesh da zamenish so kikiriki,mozesh minimalno da gi dodadesh kako dodatok vo zitarici i slichno. Ako ti se gricka neshto mozesh slobodno sonchogled, semki i pukanki...sekako bez sol :-)
Destiny is not a matter of chance,it is a matter of choice.It is not a thing to be waited for,it is a thing to be achieved
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,391 секунди.