Испечати | Затвори го прозорот

Протеинска исхрана, рецепти...

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Здравје
Име на форумот: Вежбање
Опис на форумот: Фитнес, билдинг, џогинг, ролање, бицепси, трицепси...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=21078
Датум на принтање: 24.Февруари.2024 во 23:49
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Протеинска исхрана, рецепти...
Постирано од: La Ninja
Наслов: Протеинска исхрана, рецепти...
Датум на внесување: 09.Декември.2009 во 12:11
Plocki za definicija
(kakvo ime za kolaci..mjami среќа)


8 dozer. protein (cokolado)
250 gr ovesni snegulki
1 puding (cokolado)
1/2 l. nemasno mleko

Se mesa i se stava vo posuda (ramnomerno), da odstoi preku nokj. Se sece na 8 ednakvi delovi
Edno parce sodrzi:

28 gr JH
30 gr PRO
3 gr masti
-257 kcal

Cokoladni proteinski plocki so cimet

250 gr ovesni snegulki
65 gr puter od kikiriki
2.5 dl nemasno mleko
4 dozer. protein (cokolado)
4 tecen natren
Cimet


Se mesa podolgo, i se stava vo posuda ramnomerno. Se sece na 8 ednakvi parcinja i se ostava da odstoi preku nokj.

Edno parce sodrzi:

26 gr JH
21 gr PRO
11 gr masti

SOVET: Cimetot moze da se zameni i so kakao vo prav bez sekjer ...
Da ti e merak da si bilder голема%20насмевка


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....Коментари:
Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 09.Декември.2009 во 12:13
Eve nesto od licnata moja kujna....


Blueprayer Cherry kocki љубов


Choco max
Ekspandiniran oriz
Proteinska cokolada (stopena na parea zaedno so natren)
Koncentrat-CHERRY


-Vistinski CHERRY kolacinja голема%20насмевка


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 09.Декември.2009 во 12:24
Ovesni palacinki3 belki
1/2 solja ovesni snegulki
1/2 supena lazica integralno brasno
1 dozer protein
Se miksira se zaedno i se pece vo tavce (kako normalni palacinki плазење)
-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Gjoroski
Датум на внесување: 02.Јануари.2010 во 19:34
Интересни рецепти,само со сличево од аватарот некако не одат

-------------
http://herkules.com.mk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=36&Itemid=60 - протеини, гејнери, амино, креатин... Испорака до врата!


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 02.Јануари.2010 во 20:15
jeli... голема%20насмевка ja pojke devojkata nego sampanjacot ali aj ke ja smenam голема%20насмевкаголемо%20гушкање


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 13.Јануари.2010 во 11:48
Се надевам дека кога сме кај исхраната, протеините, не сум оф-топик. Имено, со вежбањето почнав и диета (од вчера), се вика Протеинска Диета. Во тек на држење на истата, се слабее во просек 500 грама на ден. Во текот на овој режим, се врши еден хемиски процес со кој се согоруваат мастите, и затоа оброците не се прескокнуваат (проверена, јас сум ја применувала одамна и навистина е така). Доручекот е: 2 јајца варени или пржени без маснотија, чаша обезмастено млеко, 50 грама леб, 1 грејпфрут Ручек-месо, риба или пилешко, се подразбира варено или печено без маснотија, сезонски зелнчук-салата (може нели лимонче, зачин), и после тоа овошна салата (јасно банана, гројзе, смоква не доаѓа предвид) со 1 лажичка мед (да ) На крај-пак шоља млеко, чај, кафе со засладувач. (јасно, овошјето може да се земе како ужина меѓу ручек и вечера) И вечерава е иста како ручекот, само место месо-може да се земе младо посно сирење. (млеко не мора) Да напоменам, мојата цел не е мускулна маса или таква работа, туку ИСКЛУЧИВО слабеење и зајакнување на телото, издржливост, здравје..мислам ме разбирате нели? Што мислите за режимов, смеам да го комбинирам со вежбите? Ѓорговски?

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 13.Јануари.2010 во 12:33
Slichna dieta imam i jas drzeno, no vegetarijanska dieta. Racunaj deka ke ti se namali apetitot, toa se podrazbira koga ke smenis rezim na ishrana. Zajaknuvanje na teloto znaci solidni muskuli. Slabeenje znaci slabeenje i salo i muskul. Mislam deka Gjoroski poubavo moze da ti objasni okolu toa, a moj sovet ti e ovosjeto da go stavis vo prviot del od denot.


PS Se izvinuvam sto upagjam nepovikana црвенеење


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 13.Јануари.2010 во 13:31
Секој совет е добредојден, Блу. Сите вие што пишувате овде со толкава жар за вежбањето (како за рецепти за торти да зборувате а не за вежби на справи ) ме мотивиравте да соберам храброст и да внесам некои промени во животот во поглед на активност и исхрана, и искрено сум ви многу благодарна. И со задоволство и понатаму ќе ве читам

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Gjoroski
Датум на внесување: 14.Јануари.2010 во 22:47
Еден мој оброк. Не е сликана салатата, се извинувам за тоа

http://img63.imageshack.us/i/20797260.jpg/">

-------------
http://herkules.com.mk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=36&Itemid=60 - протеини, гејнери, амино, креатин... Испорака до врата!


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 14.Јануари.2010 во 22:52
Imam novi razlicni recepti za Bonzita хи,%20хи... Ke mora sefot dagi proba da proveri dali se dobri плазење
Eve nesto...


Bonzita


200 gr margarin
100 gr oves
100 gr ekspandiniran oriz
7 lazici med
5 laz.seker -zamena natren
70 gr suvo grozje
100 gr potpecen susam
chokolado(po zelba)

margarinot , sekerot (natrenot) i medot se topat na ogan. otkako ke se stopat se dodavaat ostanatite namirnici i se mesa dodeka ne se soedini dobro. Na pleh namackan so margarin se nanesuva kako kora. Se ostava dobro da se stegne (oladi) i se seche.


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 17.Јануари.2010 во 16:02
А каде се протеините во рецептот за Бонжитата ?
   Патем да прашам, знам дека кикириките имаат доста протеини, но и доста калории . Погоре некаде пишав дека сум на протеинска диета која ја приложив. Јасно, таму кикириките ги нема, но дали ќе направам штета ако еден оброк бар го заменам со кикирики? Многу ми се грицка нешто...криза ме фаќа. Кои други оревести плодови се извор на протеини?


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 17.Јануари.2010 во 16:16
Znaci-proteinska ishrana. recepti....sepak RECEPTI koi spagjaat vo domenot na sportistiteнамигнување

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Eleni
Датум на внесување: 17.Јануари.2010 во 19:38
Originally posted by La Ninja La Ninja напиша:

Imam novi razlicni recepti za Bonzita хи,%20хи... Ke mora sefot dagi proba da proveri dali se dobri плазење
Eve nesto...


Bonzita


200 gr margarin
100 gr oves
100 gr ekspandiniran oriz
7 lazici med
5 laz.seker -zamena natren
70 gr suvo grozje
100 gr potpecen susam
chokolado(po zelba)

margarinot , sekerot (natrenot) i medot se topat na ogan. otkako ke se stopat se dodavaat ostanatite namirnici i se mesa dodeka ne se soedini dobro. Na pleh namackan so margarin se nanesuva kako kora. Se ostava dobro da se stegne (oladi) i se seche.
 
 
Receptot moze e dobar vo pogled na vkus,ama polosho neshto od tolku margarin mislam nema. Najlosh*te masti se vo nego. Znachi ima masti koi se dobri i potrebni za teloto,a ima i loshi..tie vo margarinot najloshi :-)


-------------
Destiny is not a matter of chance,it is a matter of choice.It is not a thing to be waited for,it is a thing to be achieved


Постирано од: Eleni
Датум на внесување: 17.Јануари.2010 во 19:40
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

А каде се протеините во рецептот за Бонжитата ?
   Патем да прашам, знам дека кикириките имаат доста протеини, но и доста калории . Погоре некаде пишав дека сум на протеинска диета која ја приложив. Јасно, таму кикириките ги нема, но дали ќе направам штета ако еден оброк бар го заменам со кикирики? Многу ми се грицка нешто...криза ме фаќа. Кои други оревести плодови се извор на протеини?
 
 
Obrok ne mozesh da zamenish so kikiriki,mozesh minimalno da gi dodadesh kako dodatok vo zitarici i slichno. Ako ti se gricka neshto mozesh slobodno sonchogled, semki i pukanki...sekako bez sol :-)


-------------
Destiny is not a matter of chance,it is a matter of choice.It is not a thing to be waited for,it is a thing to be achieved


Постирано од: Milaa
Датум на внесување: 17.Јануари.2010 во 19:41
Originally posted by Eleni Eleni напиша:

[QUOTE=La Ninja]Imam novi razlicni recepti za Bonzita хи,%20хи... Ke mora sefot dagi proba da proveri dali se dobri плазење
Eve nesto...


Bonzita


200 gr margarin
100 gr oves
100 gr ekspandiniran oriz
7 lazici med
5 laz.seker -zamena natren
70 gr suvo grozje
100 gr potpecen susam
chokolado(po zelba)

margarinot , sekerot (natrenot) i medot se topat na ogan. otkako ke se stopat se dodavaat ostanatite namirnici i se mesa dodeka ne se soedini dobro. Na pleh namackan so margarin se nanesuva kako kora. Se ostava dobro da se stegne (oladi) i se seche.
 
 
Receptot moze e dobar vo pogled na vkus,ama polosho neshto od tolku margarin mislam nema. Najlosh*te masti se vo nego. Znachi ima masti koi se dobri i potrebni za teloto,a ima i loshi..tie vo margarinot najloshi :-)
[/QUOTE
маргаринот е само втврднат растителен зејтин,добиен со хидрогенизацијанамигнување


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 17.Јануари.2010 во 19:43
Originally posted by Eleni Eleni напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

А каде се протеините во рецептот за Бонжитата ?
   Патем да прашам, знам дека кикириките имаат доста протеини, но и доста калории . Погоре некаде пишав дека сум на протеинска диета која ја приложив. Јасно, таму кикириките ги нема, но дали ќе направам штета ако еден оброк бар го заменам со кикирики? Многу ми се грицка нешто...криза ме фаќа. Кои други оревести плодови се извор на протеини?
 
 
Obrok ne mozesh da zamenish so kikiriki,mozesh minimalno da gi dodadesh kako dodatok vo zitarici i slichno. Ako ti se gricka neshto mozesh slobodno sonchogled, semki i pukanki...sekako bez sol :-)


Благодарам, леле не да ми се грицка...полудев.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 17.Јануари.2010 во 19:59
Sugestivno ti e toa Marija. od sto si naviknata da djvakas nesto. Ke ti pomine. I dajte vakvi muabeti vo soodvetni temi, dosta prefrlam samo.

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Eleni
Датум на внесување: 17.Јануари.2010 во 20:06
Originally posted by Milaa Milaa напиша:

Originally posted by Eleni Eleni напиша:

[QUOTE=La Ninja]Imam novi razlicni recepti za Bonzita хи,%20хи... Ke mora sefot dagi proba da proveri dali se dobri плазење
Eve nesto...


Bonzita


200 gr margarin
100 gr oves
100 gr ekspandiniran oriz
7 lazici med
5 laz.seker -zamena natren
70 gr suvo grozje
100 gr potpecen susam
chokolado(po zelba)

margarinot , sekerot (natrenot) i medot se topat na ogan. otkako ke se stopat se dodavaat ostanatite namirnici i se mesa dodeka ne se soedini dobro. Na pleh namackan so margarin se nanesuva kako kora. Se ostava dobro da se stegne (oladi) i se seche.
 
 
Receptot moze e dobar vo pogled na vkus,ama polosho neshto od tolku margarin mislam nema. Najlosh*te masti se vo nego. Znachi ima masti koi se dobri i potrebni za teloto,a ima i loshi..tie vo margarinot najloshi :-)
[/QUOTE
маргаринот е само втврднат растителен зејтин,добиен со хидрогенизацијанамигнување
 
 
среќаtoa shto kje kazeme ''rastitelen'' ne znachi avtomatski deka e dobar za koristenje :-) site onie shto neli se grizat za svoeto zdravje i pazat shto vnesuvaat vo organizmot,znaat deka najzdravoto maslo e maslinovoto maslo (najpoznato extra virgin olive oil) Ako ne po sostavot,dovolno e razlikata vo cena da se pogledne :-)
Znachi margarinot i rastitelniot zejtin imaat visok procent na masti (saturated fat se vika ovde,kaj nas ne znam kako go definiraat vo sostavot na produktite) . A rekov deka toa se najlosh*te masti shto go pomagaat,ubrzuvaat procesot na zgolemuvanje na ''loshiot'' holesterol . Sea da ne razglabam koi se posledicite od visok holesterol,toa vekje vo medicina kje zabega :-)


-------------
Destiny is not a matter of chance,it is a matter of choice.It is not a thing to be waited for,it is a thing to be achieved


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 17.Јануари.2010 во 20:07
Se soglasuvam so eleni, mada toa e receptot za Bonzita среќа

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Keti*
Датум на внесување: 14.Април.2011 во 13:59
Сакам да ве прашам што мислите за диетава- Сабајле: банана и чаша јогурт; Ручек Риба, пилешко или варени јајца, салата и парче сирење; Вечера исто како појадокот. Сакам да ослабам 15 кг ама се плашам да не имам проблеми со здравјето ако јадам само протеини.

-------------
http://ketiscloset.blogspot.com/


Постирано од: Pavaroti
Датум на внесување: 16.Април.2011 во 09:43
Originally posted by Keti* Keti* напиша:

Сакам да ве прашам што мислите за диетава- Сабајле: банана и чаша јогурт; Ручек Риба, пилешко или варени јајца, салата и парче сирење; Вечера исто како појадокот. Сакам да ослабам 15 кг ама се плашам да не имам проблеми со здравјето ако јадам само протеини.

За доручек јади овошје, во него внеси по некое јаболко, нашиот организам најдобро ги употребува хранливите елементи од овошките што растат во нашето поднебје.
Во ручекот додади јаглени хидрати: компир, ориз, исто внеси мешункасти растенија: грав, грашок итн. За вечера салата, никако овошје (овошјето има шекери), ако неможеш да издржиш со салата изеди некоја туна, или така нешто што содржи протеини. АЕРОБЕН СПОРТ ОБАВЕЗНО. Јас вежбав во теретана 6 години и бев свиња дебела, сега вежбам бокс и возам точак и за неполни 2 месеца ослабев 13 кг нормално со диета.
Со срека!


Постирано од: igork10
Датум на внесување: 09.Јуни.2011 во 01:50
za site so sakat da naracvat sekakvi suplementi od najpoznati marki po eftina cena i dostava preporacvam
na amazon isto go ima
http://www.kroc-hard.com/onlinestore/ - K-ROC Sports Supplements

http://www.amazon.com/gp/browse.html?ie=UTF8&marketplaceID=ATVPDKIKX0DER&me=A2B0FV6FMW2X6Q - K-ROC Sports Supplements on AMAZONИспечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk