IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Вежбање
  Активни теми Активни теми RSS - Протеинска исхрана, рецепти...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Протеинска исхрана, рецепти...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
Milaa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
unique

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1523
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Milaa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2010 во 19:41
Originally posted by Eleni Eleni напиша:

[QUOTE=La Ninja]Imam novi razlicni recepti za Bonzita хи,%20хи... Ke mora sefot dagi proba da proveri dali se dobri плазење
Eve nesto...


Bonzita


200 gr margarin
100 gr oves
100 gr ekspandiniran oriz
7 lazici med
5 laz.seker -zamena natren
70 gr suvo grozje
100 gr potpecen susam
chokolado(po zelba)

margarinot , sekerot (natrenot) i medot se topat na ogan. otkako ke se stopat se dodavaat ostanatite namirnici i se mesa dodeka ne se soedini dobro. Na pleh namackan so margarin se nanesuva kako kora. Se ostava dobro da se stegne (oladi) i se seche.
 
 
Receptot moze e dobar vo pogled na vkus,ama polosho neshto od tolku margarin mislam nema. Najlosh*te masti se vo nego. Znachi ima masti koi se dobri i potrebni za teloto,a ima i loshi..tie vo margarinot najloshi :-)
[/QUOTE
маргаринот е само втврднат растителен зејтин,добиен со хидрогенизацијанамигнување
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2010 во 19:43
Originally posted by Eleni Eleni напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

А каде се протеините во рецептот за Бонжитата ?
   Патем да прашам, знам дека кикириките имаат доста протеини, но и доста калории . Погоре некаде пишав дека сум на протеинска диета која ја приложив. Јасно, таму кикириките ги нема, но дали ќе направам штета ако еден оброк бар го заменам со кикирики? Многу ми се грицка нешто...криза ме фаќа. Кои други оревести плодови се извор на протеини?
 
 
Obrok ne mozesh da zamenish so kikiriki,mozesh minimalno da gi dodadesh kako dodatok vo zitarici i slichno. Ako ti se gricka neshto mozesh slobodno sonchogled, semki i pukanki...sekako bez sol :-)


Благодарам, леле не да ми се грицка...полудев.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2010 во 19:59
Sugestivno ti e toa Marija. od sto si naviknata da djvakas nesto. Ke ti pomine. I dajte vakvi muabeti vo soodvetni temi, dosta prefrlam samo.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Eleni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Јануари.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 1872
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eleni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2010 во 20:06
Originally posted by Milaa Milaa напиша:

Originally posted by Eleni Eleni напиша:

[QUOTE=La Ninja]Imam novi razlicni recepti za Bonzita хи,%20хи... Ke mora sefot dagi proba da proveri dali se dobri плазење
Eve nesto...


Bonzita


200 gr margarin
100 gr oves
100 gr ekspandiniran oriz
7 lazici med
5 laz.seker -zamena natren
70 gr suvo grozje
100 gr potpecen susam
chokolado(po zelba)

margarinot , sekerot (natrenot) i medot se topat na ogan. otkako ke se stopat se dodavaat ostanatite namirnici i se mesa dodeka ne se soedini dobro. Na pleh namackan so margarin se nanesuva kako kora. Se ostava dobro da se stegne (oladi) i se seche.
 
 
Receptot moze e dobar vo pogled na vkus,ama polosho neshto od tolku margarin mislam nema. Najlosh*te masti se vo nego. Znachi ima masti koi se dobri i potrebni za teloto,a ima i loshi..tie vo margarinot najloshi :-)
[/QUOTE
маргаринот е само втврднат растителен зејтин,добиен со хидрогенизацијанамигнување
 
 
среќаtoa shto kje kazeme ''rastitelen'' ne znachi avtomatski deka e dobar za koristenje :-) site onie shto neli se grizat za svoeto zdravje i pazat shto vnesuvaat vo organizmot,znaat deka najzdravoto maslo e maslinovoto maslo (najpoznato extra virgin olive oil) Ako ne po sostavot,dovolno e razlikata vo cena da se pogledne :-)
Znachi margarinot i rastitelniot zejtin imaat visok procent na masti (saturated fat se vika ovde,kaj nas ne znam kako go definiraat vo sostavot na produktite) . A rekov deka toa se najlosh*te masti shto go pomagaat,ubrzuvaat procesot na zgolemuvanje na ''loshiot'' holesterol . Sea da ne razglabam koi se posledicite od visok holesterol,toa vekje vo medicina kje zabega :-)
Destiny is not a matter of chance,it is a matter of choice.It is not a thing to be waited for,it is a thing to be achieved
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2010 во 20:07
Se soglasuvam so eleni, mada toa e receptot za Bonzita среќа
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Keti* Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јули.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Keti* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2011 во 13:59
Сакам да ве прашам што мислите за диетава- Сабајле: банана и чаша јогурт; Ручек Риба, пилешко или варени јајца, салата и парче сирење; Вечера исто како појадокот. Сакам да ослабам 15 кг ама се плашам да не имам проблеми со здравјето ако јадам само протеини.
http://ketiscloset.blogspot.com/
Кон врв
Pavaroti Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Експерто нумеро 2

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pavaroti Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2011 во 09:43
Originally posted by Keti* Keti* напиша:

Сакам да ве прашам што мислите за диетава- Сабајле: банана и чаша јогурт; Ручек Риба, пилешко или варени јајца, салата и парче сирење; Вечера исто како појадокот. Сакам да ослабам 15 кг ама се плашам да не имам проблеми со здравјето ако јадам само протеини.

За доручек јади овошје, во него внеси по некое јаболко, нашиот организам најдобро ги употребува хранливите елементи од овошките што растат во нашето поднебје.
Во ручекот додади јаглени хидрати: компир, ориз, исто внеси мешункасти растенија: грав, грашок итн. За вечера салата, никако овошје (овошјето има шекери), ако неможеш да издржиш со салата изеди некоја туна, или така нешто што содржи протеини. АЕРОБЕН СПОРТ ОБАВЕЗНО. Јас вежбав во теретана 6 години и бев свиња дебела, сега вежбам бокс и возам точак и за неполни 2 месеца ослабев 13 кг нормално со диета.
Со срека!
Кон врв
igork10 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 03.Јануари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај igork10 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2011 во 01:50
za site so sakat da naracvat sekakvi suplementi od najpoznati marki po eftina cena i dostava preporacvam
na amazon isto go ima
K-ROC Sports Supplements

K-ROC Sports Supplements on AMAZON
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.