IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Корицата на книгата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Корицата на книгата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
UK25 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2006
Локација: Vatican City State
Статус: Офлајн
Поени: 102
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај UK25 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2007 во 23:06
Originally posted by Merlinka Merlinka напиша:

мора да ја видите корицата на новата книга на Ким Катрал
ја има во октомвриската Joy


Toa ne e kniga, sex slikovnica e :)

Gledam vo avtor, gledam vo naslov (koja kniga e), gledam vo recenzija, pa gledam koj e izdavacot (najbiten element od detalite), pa gledam korica... najcesto biram hardback - onie debelite, cvrsti koi gi kazuvate... dobra kniga, vredi da e vo takva korica... da stoi na polica i nit vreme nit nisto da ne ja abi... dizajnot na paperback... boze pazi, ako mi e do dizajn ke otidam na nekoe graficko show ne vo knizara. .. al da, dobri dizajni ima na primer Susan Sontag, za potpaluvanje ogrev pomaga toa bojata.

Кон врв
Bufce Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 57
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bufce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2007 во 20:02

ja ko bef treto odd si kupif kniga "zbogum moi petnaeset godini" samo zasto devojkata na koricata bese mnogu ubava!

LOLLOLLOL

put crepe bows round the white necks of the public doves...
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2007 во 15:22
и јас имам навика да забележувам убава корица
Smile ако писателот ми е познат и спаѓа во оние кои со задоволство ги читам тогаш корицата ми е на второ место, но ако купувам нова книга ме привлекува убавата корица
Кон врв
that's me Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Март.2006
Локација: Burundi
Статус: Офлајн
Поени: 581
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај that's me Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2007 во 16:28
eee,samo  da znajte kolko korici sum procital mi nema ramen
i toa samo naslovni
veke i ne gi brojamBig%20smile
Пази,памтам к'ту слон.
Кон врв
Цаци Галапчарот Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Локација: Byelorussian SSR
Статус: Офлајн
Поени: 955
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Цаци Галапчарот Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2007 во 23:47
САКАМ КНИГИ СО ДЕБЕЛИ КОРИЦИ.
Кон врв
Палестинец Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Палестинец Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2007 во 03:24
Корицата на книгата во голема мерка зборува за авторот на книгата.
Кон врв
Цаци Галапчарот Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Локација: Byelorussian SSR
Статус: Офлајн
Поени: 955
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Цаци Галапчарот Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2007 во 10:09
Originally posted by Палестинец Палестинец напиша:

Корицата на книгата во голема мерка зборува за авторот на книгата.
 
ТАКА Е.Clap
Кон врв
Палестинец Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Палестинец Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2007 во 17:22
Originally posted by that's me that's me напиша:

eee,samo  da znajte kolko korici sum procital mi nema ramen
i toa samo naslovni
veke i ne gi brojamBig%20smile
 
Наградно прашање за тебе знаеш ли да броиш?
Награда-Абакус т.е. сметалка.
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2008 во 15:48
Originally posted by Barbika Barbika напиша:

Многу ,многу сакам книгата да е убаво укоричена посебно да се обрне внимание на дизајнот во зависност на тематиката која ја разработува!Дали сте приметиле и Вие некое такво чувство кај Вас!?

Свесна сум дека е поскапо ама доколку некогаш би издала некоја своја книга би обрнала внимание токму на тоа!Книгата точно останува запаметена по темата,но сепак ова...премногу ли барам!?

Корицата учествува со 1/4 од вредноста на книгата. Колку поквалитетно изработена корица, толку е и цената на книгата повисока. Но дали квалитетот и содржината на корицата се еквивалент на квалитетот на содржината на книгата е сосема друго прашање. Корицата денес повеќе има значење на маркетиншка вредност.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
topsexy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
10-K-H-HOT

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3022
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај topsexy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2008 во 17:53
ne mi igra golema uloga.........
neodamna procitav kniga so nikakva korica,no bese fenomenalna.
vazno e toa sto e vnatre napisano
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2008 во 18:22
поубаво ми е кога во библиотека ми даваат од оние стари книги со еднобојни корици, се мислам дека се тие поинтересни и помистериозни

Изменето од Monuska - 24.Јануари.2008 во 16:38
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
Quentin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 763
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Quentin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2008 во 18:26
Од моето досегашно искуство, најголемиот дел од книгите што имаат сензационални и колоритни корици, се покажале како тотално промашување во нивната содржина. Амбалажата не кажува што има во внатрешноста, исто како што убавиот изглед на маж или жена не кажува каков IQ поседуваат...
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2008 во 18:36
kako shto ima ufircani tipovi( i tipki),...taka ima i ufircani,....knigi !
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
jas ili nie Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 90
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jas ili nie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2008 во 02:13
JAS OD ISKUSTVO BI PROGOVORIL NA OVAA TEMA KORICATA E VAZNA ISTO KOLKU I TEKSTOT VO KNIGATA. ISTO KOLKU I AVTOROT KOJ JA SOZDAVAL.AMA OVA SETO NEMA DOPIRNA TOCKA SO IZDAVACITE NITU PAK SO PECATNICITE KADE SE MATERIJALIZIRA .
A ZA SEMEJSTVOTO I BEZ SKAPA KORICA AVTORITE DOMA SE PO PRAVILO BOLNI LUGE - CELO VREME IMAAT TRETMAN NA BOLNI.

KNIGATA NE TREBA AVTOROT DA PLAKA ZA DA SE POJAVI PRED CITATELOT.
CITATELOT NE TREBA DA PLAKA ZA KNIGATA.
DUHOVNATA PORAKA DALI E SLIKA ILI E ZBOR NE MOZE DA SE NAPLATI.
ZIVOTOT GO VDISUVAME , CUVSTVUVAME ILI RASKAZUVAME SE PRETOCUVAME EDNI VO DRUGI I PRITOA AKO NAPLATIME NE SME ZIVI.
OTTUKA POCNUVA SEMEJSTVOTO ILI OPSTESTVOTO DA KUPUVA LEKOVI ZA BOLNITE , ZA NEZIVITE. DA GI PRODAVA KNIGITE ILI SLIKITE SE KE NAPRAVI KE SE IZMACI SO KUTRITE SAMO DA NE CITA ILI GLEDA ILI NE DAJ BOZE ZA MIG V OCI SE POGLEDNE I TUKU TAKA SE PRETOCI ZIVOT VO ZIVOT .
SE PLASI DA NE SE SLUCI TOA.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.