Испечати | Затвори го прозорот

Корицата на книгата

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Уметност , култура и традиција
Опис на форумот: Литература, театар, сликарство, дијалекти...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=2107
Датум на принтање: 26.Април.2024 во 10:16
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Корицата на книгата
Постирано од: Barbika
Наслов: Корицата на книгата
Датум на внесување: 14.Ноември.2005 во 19:14
Многу ,многу сакам книгата да е убаво укоричена посебно да се обрне внимание на дизајнот во зависност на тематиката која ја разработува!Дали сте приметиле и Вие некое такво чувство кај Вас!?
Свесна сум дека е поскапо ама доколку некогаш би издала некоја своја книга би обрнала внимание токму на тоа!Книгата точно останува запаметена по темата,но сепак ова...премногу ли барам!?


-------------



Коментари:
Постирано од: Синдарела
Датум на внесување: 14.Ноември.2005 во 19:18

Свесна сум дека е поскапо ама доколку некогаш би издала некоја своја книга би обрнала внимание токму на тоа!Книгата точно останува запаметена по темата,но сепак ова...премногу ли барам!?
[/QUOTE]
ШТО ЗНАЧИ ТОА ДЕКА ИМАШ АСПИРАЦИИ ДА БИДЕШ ПИСАТЕЛКА?
ИНАЧЕ И ЈАС МНОГУ ГЛЕДАМ НА КОРИЦИТЕ АМА ЕПАК НЕ И МИ СМЕТАЛО ДА ПРОЧИТАМ И КНИГА КОЈА Е БЕЗ КОРИЦИ А МИ КАЖАЛЕ ДЕКА Е ДОБРА


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 14.Ноември.2005 во 19:20

ne mi znaci mnogu toa kakva e koricata....vazna e sodrzinata zad koricata...ali sepak normalno se zaprimetuva i koricata...:)ima nekoi korici so mi se svigjaat nekoi ne...ali seedno mi e...:)



-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: Nate
Датум на внесување: 14.Ноември.2005 во 19:40
Koricata ne e tolku bitna za razlika od sodrzinata na knigata,ali mi se ima sluceno da kupam kniga tokmu poradi koricata,koja  na prv pogled se izdvojuvase od ostanatite knigi.


Постирано од: Barbika
Датум на внесување: 18.Ноември.2005 во 19:02
Се согласувам со сите вас содржината е нјаважна,сепак убаво би било кога една таква книга со јака содржина има и уште еден плус,а тоа е прекрасно дизајнирани корици.
Тоа е до можноста...,но да не сум погрешно сватена сепак ја сакам книгата и ја ценам по содржината!
Се останато е шминка која според мене не би и наштетило на нитуедна книга!
 
 


-------------


Постирано од: Carnation
Датум на внесување: 14.Декември.2005 во 19:10
e pa vaka sega.MITO e vsusnost muzicki izraz i gi oznacuvat onie prvite noti koi vsusnost ja privlekvet publikata.znacit prvite noti se od golemo psiholosko znacenje za privlekuvanje na publikata.e sega povrzano so ovaa tema koricata na nekoj nacin e mito.znacit se setame nekade i stigvime do prodavnica so knigi.psihicki gledano najprvo ke se zafatime na knigata koja so imat korici koi ke ni ostavat najgolem vpecatok.a ne znam dali znajte ama posledno vreme na koricite na knigite rabotat psiholoski timoj,ama sepak to se desavat vo porazvienite zemji kaj so ne stedet pari na raboti koi na prv pogled ne se vazni a vsusnost imet ogromna vaznost.istoto e i so reklamite,ama za to si imat tema


Постирано од: Синдарела
Датум на внесување: 14.Декември.2005 во 19:47
Originally posted by Barbika Barbika напиша:

Ñå ñîãëàñóâàì ñî ñèòå âàñ ñîäðæèíàòà å í¼àâàæíà,ñå ;ïàê óáàâî áè áèëî êîãà åäíà òàêâà êíèãà ñî ¼àêà ñîäðæèíà èìà è óøòå åäåí ïëóñ,à òîà å ïðåêðàñíî äèçà¼íèðàí è êîðèöè.
Òîà å äî ìîæíîñòà...,í&# 238; äà íå ñóì ïîãðåøíî ñâàòåíà ñåïàê ¼à ñàêàì êíèãàòà è ¼à öåíàì ïî ñîäðæèíàòà !
Ñå îñòàíàòî å øìèíêà êî¼à ñïîðåä ìåíå íå áè è íàøòåòèëî íà íèòóåäíà êíèãà!
 
 

денес со комјутерите и модерниот дизајн на секоја амбалажа е запазен така да сега и тоа најмногу се бара бидејќи тоа ја продава робата!



-------------
http://www.fantasytrend.blogspot.com - TRENDY


Постирано од: Pharaoh
Датум на внесување: 18.Декември.2005 во 01:39
abe neznam kolku da e volsebna koricata i kolku da te magepsa ako nemas pari nema da ja dobies knigata pa neznam kolkav citac na knigi da si sto znaci analogno na toa kolku poubava korica povekje vreme i materijal potroseno na nejzina produkcija sto znaci poskapa kniga ako saka neka e cisto bela samo neka e dostapna za citatelite zatoa sto visokite ceni na knigite se smrt za citatelite na istite

-------------
Fortune favores the bold - Среќата ги прати храбрите


Постирано од: Merlinka
Датум на внесување: 18.Декември.2005 во 04:15
мора да ја видите корицата на новата книга на Ким Катрал
ја има во октомвриската Joy

-------------
mErLiNka & KeNeDi


Постирано од: joki
Датум на внесување: 19.Декември.2005 во 21:24
definitivno i jas mislam deka koricata igrat znacajna uloga, ne kolku sodrzinata, ama sepak dobra korica, ja velicat i sodrzinata, kakva i da e

-------------
Точачиња.


Постирано од: walker_girl
Датум на внесување: 24.Март.2006 во 22:54

Koga odam vo biblioteka po kniga najcesto prvo ja zabelezuvam koricata i naslovot na knigata i od toa mozam da zaklucam barem minimalno kakva e nejzinata sodrzina. Site knigi sto imaat dobri korici imaat i dobra sodrzina. Toa odi paralelno.



-------------
http://imageshack.us">


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 14.Април.2006 во 12:36
Корицата на секоја книга носи секогаш своја приказна  ,барем сметам дека би требало да е така  ........многу многу ретко се случува  извонредно вредни книги да имаат ,,обична,, корица......


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 15.Април.2006 во 09:46

Mislam deka na koricata e naslikana sodrzinatasekogas e taka



-------------


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 15.Април.2006 во 09:50
Да ...или барем нешто поврзано, асоцирано, пораката од книгата често пати....знаеш кога ке сретнам ретки раритетни книги просто се воодушевувам како некој со толку љубов потрошил толку енергија за корицата.... 


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 15.Април.2006 во 09:59
Mislam deka porano koricite bea podobri,imase poveke pari pa koricite bea od debel karton so tekstil a ozgora so uste edna zastitna plastificirana obvivka na koja bese ilustracijata....sega vo Makedonija se stedi na toa....

-------------


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 15.Април.2006 во 10:54

 и јас исто мислам , ти текнува ли на некои книги ако си имала прилика да забележиш во црквите .....да речеме некоја стара библија ....па дел од корицата или често и целата  окована во бакар .....па апликацијата рељефно изработена па мотивот прекрасен......и тоа специјално нели само за таа книга..........такви корици ме пленат стално.....



Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 15.Април.2006 во 11:01
DA ama toa e unikatna korica,mislam i denes mozes da si naracas takva da ti izraboti nekoj zanatcija samo sto e skapo a i nikoj ne znae da go ceni toa .Da dades tolku pari za takva obvivka veruvaj poveketo od tvoite bliski ke mislat deka nesto si se poremetilLOLa za ostanatite da ne pravime zbor.

-------------


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 15.Април.2006 во 11:09

баш така....кога велам корица што ме плени мислам на уникатна корица што има душа  , ова е само размислување за корици  , јас секако немам намера нешто да ..............а дека многу луге не го ни приметуваат тоа во право си .....ама тоа мене воопшто не ме  ...разбираш ....тоа е многу далеку од мене



Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 17.Април.2006 во 10:31
Dobro imalo i druga dusa koj smeta deka duhovnoto,umetnosta,knizevnosta...se vistinskite vrednosti vo zivotot.Znaes jas koga bi trbalo da se opredelam megu kniga unikatna skapa ili megu pr.bluza od MANGO ke se fatam za knigata....a i toa e bolestLOL

-------------


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 17.Април.2006 во 11:26
Togas osven komplimenti komplimenti komplimenti drugo ne bi mozel da dodadam ovde sepak se nadevam deka ne si MNOGU bolna


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 17.Април.2006 во 11:39
A,ne sum ekcentricen bolen tip-bez gajleLOL

-------------


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 17.Април.2006 во 11:46

, znaes li za ,,Satanski stihovi,, od Salman Ruzdi ? ....ja baram na hartija ........ja imam vo elektronska forma ......( ne e na temata se izvinuvam ke prefrlime na LP )



Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 04.Јули.2006 во 00:36
knigata od Tolstoj sto ja preprocituvam sega e od 1963...koricite se depeli i obvieni so platno so zlatni bukvi,a ima odozgora i plastificirana korica neshto za zashtita....poveke nema vakvi knigi so vakvi korici...odnosno mnogu retko...

-------------


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 05.Јули.2006 во 10:43
Жално што денес книжарите се полни со книги кои се со тенки светкави и премногу шарени корици, а често неквалитетна хартија , неквалитетно отпечатени....



Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 05.Јули.2006 во 15:41
da se nadovrzam na Butel2 i na koi vednash im se odlepuva koricata a stranicite si se dvojat

-------------


Постирано од: Freya
Датум на внесување: 15.Јануари.2007 во 02:03
Корицата на книгата  воопшто не ми е битна...уствари најмногу сакам да читам такви стари изветвени книги,некако ми прават поголем мерак.


-------------
Во мене се борат две личности,идиот и гение, се плашам да не попушти попаметниот.


Постирано од: laze
Датум на внесување: 15.Јануари.2007 во 11:21
не ми е битна корицата туку она што е внатре во неа

-------------
CUVAJ MOJE SLIKE,SRCE TE MOLE,JER KOPIJA TE GLEDA,A OGIGINAL VOLE!!!!!!!!


Постирано од: BiG_kIsS
Датум на внесување: 15.Јануари.2007 во 13:49
Викаат Don't judge a book by it's cover.... Ама мене ако не ми се свиѓа корицата (не мора да е со дебела корица, може да е и извиткана, искината, битно да ми изгледа интересно, да ми остави впечаток) тогаш немам мерак да ја читам...


-------------
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!


Постирано од: UK25
Датум на внесување: 16.Јануари.2007 во 23:06
Originally posted by Merlinka Merlinka напиша:

мора да ја видите корицата на новата книга на Ким Катрал
ја има во октомвриската Joy


Toa ne e kniga, sex slikovnica e :)

Gledam vo avtor, gledam vo naslov (koja kniga e), gledam vo recenzija, pa gledam koj e izdavacot (najbiten element od detalite), pa gledam korica... najcesto biram hardback - onie debelite, cvrsti koi gi kazuvate... dobra kniga, vredi da e vo takva korica... da stoi na polica i nit vreme nit nisto da ne ja abi... dizajnot na paperback... boze pazi, ako mi e do dizajn ke otidam na nekoe graficko show ne vo knizara. .. al da, dobri dizajni ima na primer Susan Sontag, za potpaluvanje ogrev pomaga toa bojata.



Постирано од: Bufce
Датум на внесување: 02.Март.2007 во 20:02

ja ko bef treto odd si kupif kniga "zbogum moi petnaeset godini" samo zasto devojkata na koricata bese mnogu ubava!

LOLLOLLOL



-------------
put crepe bows round the white necks of the public doves...


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 21.Јуни.2007 во 15:22
и јас имам навика да забележувам убава корица
Smile ако писателот ми е познат и спаѓа во оние кои со задоволство ги читам тогаш корицата ми е на второ место, но ако купувам нова книга ме привлекува убавата корица


Постирано од: that's me
Датум на внесување: 21.Јуни.2007 во 16:28
eee,samo  da znajte kolko korici sum procital mi nema ramen
i toa samo naslovni
veke i ne gi brojamBig%20smile


-------------
Пази,памтам к'ту слон.


Постирано од: Цаци Галапчарот
Датум на внесување: 28.Јуни.2007 во 23:47
САКАМ КНИГИ СО ДЕБЕЛИ КОРИЦИ.

-------------
Еј, гулаби, гулаби бели.


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 29.Јуни.2007 во 03:24
Корицата на книгата во голема мерка зборува за авторот на книгата.

-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: Цаци Галапчарот
Датум на внесување: 29.Јуни.2007 во 10:09
Originally posted by Палестинец Палестинец напиша:

Корицата на книгата во голема мерка зборува за авторот на книгата.
 
ТАКА Е.Clap


-------------
Еј, гулаби, гулаби бели.


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 29.Јуни.2007 во 17:22
Originally posted by that's me that's me напиша:

eee,samo  da znajte kolko korici sum procital mi nema ramen
i toa samo naslovni
veke i ne gi brojamBig%20smile
 
Наградно прашање за тебе знаеш ли да броиш?
Награда-Абакус т.е. сметалка.


-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: majstorce62
Датум на внесување: 22.Јануари.2008 во 15:48
Originally posted by Barbika Barbika напиша:

Многу ,многу сакам книгата да е убаво укоричена посебно да се обрне внимание на дизајнот во зависност на тематиката која ја разработува!Дали сте приметиле и Вие некое такво чувство кај Вас!?

Свесна сум дека е поскапо ама доколку некогаш би издала некоја своја книга би обрнала внимание токму на тоа!Книгата точно останува запаметена по темата,но сепак ова...премногу ли барам!?

Корицата учествува со 1/4 од вредноста на книгата. Колку поквалитетно изработена корица, толку е и цената на книгата повисока. Но дали квалитетот и содржината на корицата се еквивалент на квалитетот на содржината на книгата е сосема друго прашање. Корицата денес повеќе има значење на маркетиншка вредност.

-------------
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ


Постирано од: topsexy
Датум на внесување: 22.Јануари.2008 во 17:53
ne mi igra golema uloga.........
neodamna procitav kniga so nikakva korica,no bese fenomenalna.
vazno e toa sto e vnatre napisano


Постирано од: Monuska
Датум на внесување: 22.Јануари.2008 во 18:22
поубаво ми е кога во библиотека ми даваат од оние стари книги со еднобојни корици, се мислам дека се тие поинтересни и помистериозни

-------------
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...


Постирано од: Quentin
Датум на внесување: 22.Јануари.2008 во 18:26
Од моето досегашно искуство, најголемиот дел од книгите што имаат сензационални и колоритни корици, се покажале како тотално промашување во нивната содржина. Амбалажата не кажува што има во внатрешноста, исто како што убавиот изглед на маж или жена не кажува каков IQ поседуваат...

-------------
http://www.thirdchapter.blog.mk - http://www.thirdchapter.blog.mk

http://www.poetryandbeyond.blog.com.mk - http://www.poetryandbeyond.blog.com.mk



Постирано од: brza
Датум на внесување: 22.Јануари.2008 во 18:36
kako shto ima ufircani tipovi( i tipki),...taka ima i ufircani,....knigi !

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: jas ili nie
Датум на внесување: 23.Јануари.2008 во 02:13
JAS OD ISKUSTVO BI PROGOVORIL NA OVAA TEMA KORICATA E VAZNA ISTO KOLKU I TEKSTOT VO KNIGATA. ISTO KOLKU I AVTOROT KOJ JA SOZDAVAL.AMA OVA SETO NEMA DOPIRNA TOCKA SO IZDAVACITE NITU PAK SO PECATNICITE KADE SE MATERIJALIZIRA .
A ZA SEMEJSTVOTO I BEZ SKAPA KORICA AVTORITE DOMA SE PO PRAVILO BOLNI LUGE - CELO VREME IMAAT TRETMAN NA BOLNI.

KNIGATA NE TREBA AVTOROT DA PLAKA ZA DA SE POJAVI PRED CITATELOT.
CITATELOT NE TREBA DA PLAKA ZA KNIGATA.
DUHOVNATA PORAKA DALI E SLIKA ILI E ZBOR NE MOZE DA SE NAPLATI.
ZIVOTOT GO VDISUVAME , CUVSTVUVAME ILI RASKAZUVAME SE PRETOCUVAME EDNI VO DRUGI I PRITOA AKO NAPLATIME NE SME ZIVI.
OTTUKA POCNUVA SEMEJSTVOTO ILI OPSTESTVOTO DA KUPUVA LEKOVI ZA BOLNITE , ZA NEZIVITE. DA GI PRODAVA KNIGITE ILI SLIKITE SE KE NAPRAVI KE SE IZMACI SO KUTRITE SAMO DA NE CITA ILI GLEDA ILI NE DAJ BOZE ZA MIG V OCI SE POGLEDNE I TUKU TAKA SE PRETOCI ZIVOT VO ZIVOT .
SE PLASI DA NE SE SLUCI TOA.


Постирано од: majstorce62
Датум на внесување: 23.Јануари.2008 во 07:33
Корицата може,ама и не мора да биде индикатор за добра содржина. Во скапи корици обично се пакуваат содржини на познати и реномирани автори. Инаку, овие книги најчесто се употребуваат како декор за регал, витрина и слично.

-------------
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 23.Јануари.2008 во 20:58
“Дајте ми некоја книга со убави дебели корици, на розе“смеење


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: IQ
Датум на внесување: 23.Јануари.2008 во 21:30
poveke me privlekuva naslovot, no i toj moze da izlazhe, ti si mislish edno ima vo knigata, ono posle sosem treto mo a ispadne i zatoa si chitam sekogash od pozadi za sho se raboti vo knigata, pa togash se reshavam dali da ja kupam, koricata ne mi pravi razlika, inaku preferiram knigi so debeli korici oti poveke vreme traat

-------------
http://imageshack.us">
[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/


Постирано од: BidiFit
Датум на внесување: 24.Јануари.2008 во 12:52
Ubavo zapakuvan podarok lazi oci. Sto znaci ima vlijanie i koricata, posebno ako sakate knigata da ja poklonite.

-------------
http://www.bidifit.com.mk - http://www.bidifit.com.mk


Постирано од: james dean
Датум на внесување: 08.Февруари.2008 во 22:29
А бе одамна е познато дека "You can't judge a book by its cover", ама мене искрено ми е битно книгата да има убави корици и целиот дизајн воопшто да е добар. Не знам тоа можеби е поради тоа што читам таква литература што тука ретко се наоѓа да се купи, па најчесто морам да се мачам со копии. Стварно е многу попријатно да читаш од книга со тврд повез, особено ако се работи за некоја поголема. Исто така ми е битен и квалитетот на листовите. Многу ги мрзам овие новиве книги кои имаат речиси проѕирни страници и го гледаш текстот од другата страна.


-------------


Постирано од: james dean
Датум на внесување: 08.Февруари.2008 во 22:44
Originally posted by Monuska Monuska напиша:

поубаво ми е кога во библиотека ми даваат од оние стари книги со еднобојни корици, се мислам дека се тие поинтересни и помистериозни


Тие книги некако имаат посебен дух!

Знаеш дека многу луѓе пред тебе го читале истиот текст и размислувале за истото за што размислуваш и ти во моментот. Дали размислувале исто како тебе? Тие ги дознале тие работи многу пред тебе (кога се работи за научна книга) и сл. Понекогаш како да сакаш да размениш некое мислење со нив (затоа што имаат ист вкус, ист интерес како вас). Па некогаш има и некои белешки во книгата ... А бе филм.
А кога сме кај филмот на оваа тема сте го гледале ли The Ninth Gate со Johnny Depp?
Фантастичен филм кога се во прашање мистериозните книги!





-------------


Постирано од: majstorce62
Датум на внесување: 08.Февруари.2008 во 23:02
Додека ние печатевме книги на второкласни и третокласни автори и ги укоричувавме во скапи корици, странците што ги среќава за време патувањата со воз читаа книги укјоричени во ефтини и едноставни книги.
Додека нашите скапи изданија се печатеа во тираж од неколку илјади примероци, нивните беа печатени во тираш од неколку стотици илјади примероци.
Како резултат на тоа нашите издавачки куќи (повеќето од нив пропаднаа или едвај крај со крај врзуваат), а странските печатат во милионски тиражи и пак со скромни насловни страници...

-------------
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 11:37
Не е се до корицата... не ми е важна. Знам еднаш кога бев да земам книги од библиотека книгата со глупа корица беше прекрасна а другата со добрата корица беше тапа. Не ми мењаат кориците и насловите на книгите.

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: MLEKCE
Датум на внесување: 06.Април.2008 во 00:01
Vo red. No toa se pretezjno komercijalni knigi.

-------------
,,JA ZJELIM MALO NJEZJNOSTI I LJUBAVI,,     


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 12.Октомври.2019 во 18:37
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Не е се до корицата... не ми е важна. Знам еднаш кога бев да земам книги од библиотека книгата со глупа корица беше прекрасна а другата со добрата корица беше тапа. Не ми мењаат кориците и насловите на книгите.

Да, корицата не е најважна, секако, но почитувам убава илустрација... како бонусче. Антолог се добри со кориците на некои книги... дури и за квалитетот правам муабет.


-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk