IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Празници (имендени, слави) и празнувања
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Празници (имендени, слави) и празнувања

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4567>
Автор
Порака
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2011 во 09:44
 
 
  Денес е   ... Бадник ......  
 


Изменето од zamislena - 06.Јануари.2011 во 09:45
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2011 во 22:55

Бадник...06.01.2011 год 

Изменето од bijonse1 - 06.Јануари.2011 во 22:57
Кон врв
Anarhist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Ноември.2006
Локација: Vinica
Статус: Офлајн
Поени: 471
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarhist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2011 во 23:18
Prekrasno ...
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2011 во 20:16
http://i.data.bg/06/05/12/1527_orig.jpg http://pictures.wayn.com/photos/800x/027247940_216859362.jpg

Мислењето е поделено … едни етнолози велат дека обичајот со мартинки потекнува од Римско , а други од Дако Тракиско потекло…во антички Рим новогодишната ноќ била одбележана на 1-ви  март ,, Martius,, инаку како месец наречен во чест на  богот Марс …

богот Марс не бил само бог на војната , туку и земјоделски старател кој се грижел за повторно раѓање на природата…од таму може да се објасни да црвената и белата боја на мртинките иде од боите на војна и мир… Тракијците истотака ја прославувале новогодишната ноќ на 1-ви март во  чест  на богот Marsyas Silen како пронаоѓач на музичкиот инструмент fluier , а бил исто господар на земиштето и вегетацијата…во поголемиот дел од своето постоење, Тракија била сојуз од неколку племиња, а само кратко време била обединета држава…Во раната антика “Тракија” била земjата во која живееле Тракијците на север до реката Дунав , на исток до Црно Море , на југ до до Егејско Море и на запад до реките Морава и Вардар … денеска називот ,,Тракија ,,   ги опфаќа јужниот и југоисточниот дел од  Бугарија  ( Северна Тракија )…североисточниот дел на Грција ( Западна Тракија ) …. и европскиот дел на Турција ( Источна Тракија ) наречена понекогаш Румелија… бреговите на Тракија ги мијат водите на три мориња…Мраморско Море, Егејското Море , Црното Море …

http://bgnauka.com/pic/his/rim/thracmp4.GIF  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/2b/Thrace_and_present-day_state_borderlines.png/270px-Thrace_and_present-day_state_borderlines.png    http://voyages.ideoz.fr/wp-content/uploads/2010/02/martisor1.jpg    http://www.baricada.ro/ziar/wp-content/uploads/2011/02/togoie.jpg

значи , територијата претежно се простирала на граничните области на денешните Грција, Турција и Бугарија, но нејзината независност или проширување постојано биле предмет на војна со соседите… била дел од Персиската, па и од Римската империја за кратко време, а подоцна била асимилирана од Османската империја раѓање на природата и плодноста на пролет во негова чест…

  http://woobicha.com/wp-content/uploads/2011/02/martisor_cheie-300x260.jpg http://www.saltmin.com/wp-content/uploads/2011/02/martisor.jpg  http://static2.voxpublica.ro/wp-content/uploads/2010/03/4395972079_78a4c0249f_o-306x459.jpg Martisor  

Извадок од нет… цитат /…Ксантика е една од најсветлите обележја на старомакедонските народни обичаи, која со својата волшебна моќ ги обединувала душите на Македонците во заедничките стремежи за опстанок и подобар живот…како празник на пролетта, љубовта, цвеќињата и убавината… но, за жал, во сегашно време не се знае скоро ништо за овој духовен празник, кој во старо време беше синоним за македонскиот идентитет… првите податоци за Ксантика потекнуваат од VI век пред Христа и нив ни ги пренесува старогрчкиот писател Хесихиос, од кои дознаваме дека Ксантика ја празнувале луѓето кои живееле на север од Олимп и дека при празнувањето доаѓало до излив на силни емотивни чувства, тешко разбирливи за елинскиот свет. .. многу подоцна, во I век од новата ера дознаваме за Ксантика од античките писатели: Диодор, Јустин и к*ртиј Руф… во своите дела посветени на походите и подвизите на Александар III Македонски, ја споменуваат Ксантика како празник на пролетта, во кој македонските војници ја манифестирале длабоката почит кон обичаите на своите предци…од нив дознаваме дека Ксантика се славела секоја година, со спонтани манифестации, културни приредби и спортски игри, без разлика што престојувале меѓу други со различни култури… празнувањето на Ксантика преставувало голема атракција за тамошните жители… македонските војници ја славеле Ксантика облечени во свечена македонска облека, пееле и играле македонски песни и ора со што ја истакнувале својата посебност во однос на војниците припадници на други народи, а посебно од војниците на елинските државички-градови…современите истражувачи на македонската историја, американскиот професор Јуџин Борза и британскиот научник Николас Хејмонд, ја споменуваат Ксантика како посебен празник на кој Македонците им оддавале особена чест и на починатите македонски цареви…. тоа го правеле во завршните свечености на празникот, кога во свечената поворка во македонската престолнина Пела се изнесувале златната дијадема, воената опрема, оружјето, царскиот дневник и други воени трофеи на секој починат цар во посебни возила …

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/29/Martisor_jewel_1.jpg http://www.nik-bg.com/img/martenici/full/IMGP0930.JPG  

и Александар III Македонски својот историски подход, го започнал во пролетниот празник – Ксантика…
неуморниот истражувач на изворната македонска митологија, проф. Ташко Белчев, во своето дело: “Орфеј – Горпеј”, ја оживува легендата за Божицата на цвеќињата Ксантија и богот Македон, синот на семоќниот Бог на Пантеонот Ѕевс (Диј)…според преданијата, Ксантија била Божица на сите цвеќиња што цветаат во градините, полињата и горите… во неа бил вљубен до последниот здив Богот Македон… но, откако злите сили на некои од боговите на Пантеонот ја замениле Ксантија во цвеќе, кутриот бог Македон, секоја пролет ја барал својата прва и незаборавна љубов низ сите ливади и полиња, кај сите бистри потоци и реки, кај сите цветни градини во својата омилена земја – Македонија…во чест на оваа необична и несреќна љубов на Богот Македон и на Божицата на цвеќињата Ксантија, Македонците првиот пролетен месец го нарекоа Ксант, а пролетниот празник Ксантика…Празникот на пролетта Ксантика е многу битен за сфаќањето на светогледот на Македонците, за нивното обединување и формирањето на нивната држава од страна на легендарните аргеадски цареви со потекло од Орештија (Орестија)…

http://2.bp.blogspot.com/_RsZI88nnGsA/SamvhNKK8bI/AAAAAAAAAeU/YaLQiA-I880/s400/Martisor_2009_07.JPG http://www.777magic.net/wp-content/uploads/2009/02/potcoava-martisor-aducatoare-de-noroc.JPG

Ксантика е празник во кој Македонците верувале дека се случува “измивање на душите”, простување на гревовите, доминација на разбудената пролетна светлина врз зимската темнина, што ги притиска нивните души… симбол на празникот беше црвено-белата врвка исплетена од бел и црвен конец… од тука, нешто што е и до денес зачувано и кај нас, тоа е онаа “мартинка”, онаа просто волшебна црвено-бела плетенка која тогаш се провлекувала како нишка за спојување на тие луѓе за време на празникот…белата боја во таа плетенка најверојатно потекнува како симбол на белиот делфин кој се сметал за божји дар и кој живеел само во Егејско Море, па и оттука и називот” Беломорска Македонија”… Ксантиката се славаше цел месец, со зачудувачки ентузијазам и вознес кон боговите и вечното Сонце – симболот на животот… / затворен цитат!!!........

во некои Дако Романи на пролет се прославувала аграрна Нова Година и секогаш пред 1ви март се одбирало еден ден од 1- 09 март и каков ќе биде денот што го одбрал секој таква ќе му биде годината…во некои Дако Романи на пролет се прославувала аграрна Нова Година и секогаш пред 1ви март се одбирало еден ден од 1- 09 март и каков ќе биде денот што го одбрал секој таква ќе му биде годината…на почетокот мартинката била црна бела и се викала ,,јаже на годината,, каде белата боја асоцирала светли денови , лето и раѓање , Господово небо и чистотата … додека црната боја асоцирала на ладни зимски денови , на смртта , на боја на плодна почва , мајка на сите … Земјата…според античка римска традиција црвениот конец т.е. боја означува боја на оган , крв , симбол на животот поврзано со страста со жените , додека белата боја , како боја на победа , боја на снегот , облаците и мудроста на мажите…од таму овие две бои се многу присутни во фолклорот на Дако Романците…кај бугарската мартеница се мисли дека имало корени уште во 7 век , кога бугарскиот хан Asparuhk  сакал да испрати порака преку Дунав и писмото го врзал со бел конец за ногата на еден гулаб писмоносец , Византијците го раниле гулабот писмоносец со стрела , но успевајќи да долета ранет и белиот конец размачкан со крв т.е. црвена боја…

од 1-ви до 9-ти е ден се деновите на мартинките … недела на жената… и да не заборавите денот на жената 8-ми март…

ние сите сме под едно небо… и ќе бидеме секогаш посреќни , подолговечни кога не ќе кажеме МОЕ Е… туку ќе кажеме НАШЕ  Е …  НА СИТЕ Е… ПРИРОДАТА ПОВТОРНО СЕ РАЃА … ПРОЛЕТТА ЌЕ ДОЈДЕ … НЕКА ЖИВЕЕ ЉУБОВТА ВО СЕКОЈ ЧОВЕК… САКАЈТЕ СЕ ЛУЃЕ ТОА Е НАЈУБАВО НА СВЕТ !!даИзменето од bijonse1 - 03.Март.2011 во 20:31
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2011 во 09:43
Денска православните семејства се посветени на

Велики Поклади - Прочка

Јас такаречи си завршив синоќа сеголема%20насмевка
Вечер  останува да си речеме- Простими-да ти простамголемо%20гушкање

Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2011 во 10:30

Велигден низ светот - обичаи и традиција

Велигден е еден од празниците што се слават ширум светот. Оваа година дури католиците и православните ќе го прослават во ист ден. Па, да видиме какви обичаи има во неколку земји низ светот и што се прави за Велигден.
 
1. Ако живеете во Романија или некогаш одите за Велигден, тој ден ќе треба да си купите нова облека, за да го обележите денот како нов почеток и да го заборавите минатото. Односно, како да почнувате одново со животот во однос со Христовото Воскресение.

2.
Во САД овој е еден од празниците што, како и Божиќ, се трошат многу пари. Американците за Велигден ќе ги украсат своите домови со велигденски зајачиња и кошнички со шарени јајца. Еден обичај е интересен за децата, а тоа е криење јајца низ дворот или дома, со што се оди во „лов“ на јајца. Децата ги бараат и треба да ги соберат сите, секако потоа добиваат подарок.

3.
Ако сте во Полска, очекувајте да бидете мокри, затоа што на овој ден Полјаците се полеваат со вода. Тоа е еден вид прочистување од гревовите и продолжување со чиста совест.

4.
Шведска за Велигден ќе биде обоена во жолто. Поточно, таа боја се смета за традиционална, а јајцата, покрај бојата и за разлика од Американците кај кои заштитно животно е зајакот, во Шведска главна декорација ќе бидат пилињата.

5
. Илјадници верници ширум светот ќе заминат за Израел, поточно во Ерусалим, за да го прослават воскреснувањето на Исус. Се пали оган насекаде или, пак, светилки пред секој дом со цел да се означи овој ден.

6.
Германците ќе запалат голем оган во недела и ќе јадат јагнешко месо, а ќе се пие исклучиво црвено вино.

7.
Во Македонија православните во сабота вечер ќе се соберат пред православните храмови и по светата литургија по полноќ ќе се скршат и првите јајца. Кој ќе победи ќе го земе јајцето на оној што загубил во „битката“ за најсилното јајце. Истата вечер завршува и големиот пост, па сите што постеле ќе седнат да каснат нешто масно, но внимавајте, по толку долг пост, внесување на големо количество масти одеднаш може да ви направи проблем во организмот. Јадете умерено.
 
Уживајте во празникот заедно со семејството, тоа е најважно!

Убав помин на сите за велигденските празници. големо%20гушкање

Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2011 во 20:28
Погледнете колку биле креативни 75 годишните пензионери Волкер и Криста Карфт од Германија,тие си го украсиле дрвото во сопствениот двор со 9.800 бојадисани јајца.

Дрвото%20со%20јајца
Дрвото%20со%20јајца
Дрвото%20со%20јајца

Секоја чест за нивната креативност,а вам драги форумџии во посакувам среќни  велигденски празници исполнети со радост ,среќа и внимание од најблиските!големо%20гушкање

Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
dobrilcho Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Април.2011
Статус: Офлајн
Поени: 209
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dobrilcho Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2011 во 20:37
DOBRI DAN... sekoj den e moj imendan oti mojto ime e DOBRI!!!
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2011 во 17:16

Распет Петок ...најтежок празник!

http://dangeisel16.files.wordpress.com/2010/10/not-jesus-2.jpg   http://sevoedno.com/upload/small_isus.jpg  http://thumbnails.truveo.com/0022/68/3C/683C29EC2BB691384EC556_Large.jpg 

Велики Петокуште се вика и Распет петок, зашто на тој ден бил распнат Исус Христос…поради тоа овој ден се смета за најтежок празник во христијанската религија… Велики Петок, наспроти вообичаеното одбележување на верските празници со свети литургии и принесување на таканаречената бескрвна жртва, се празнува со читање извадоци од евангелијата од делот кој ја опишува неделата на страдањата на Синот божји…

http://covenantoflove.net/wp-content/uploads/2010/04/passionofthechrist.jpg   http://www.dw-world.de/image/0,,1138542_1,00.jpg   http://www.maticanaiselenici.com/images/news/reportaza-petok.jpg

според преданието, Христос починал на крст во “шестиот час на денот, а завесата на ерусалимскиот храм во истиот тој час се преполовила, сонцето се замрачило, мртвите станувале од гробови, а сите ѕвона се распукале”… оттогаш, на Велики Петок бијат дрвени ѕвона, а камбаните не ѕвонат се до недела, кога за првпат ќе ја огласат радоста на Христовото воскресение… одлука за погубувањето на Христос на Велика среда ја донело Еврејското црковно собрание (Синедрионот), а тој бил пронајден и уапсен кај Гетсеманската градина, по Тајната вечера ноќта меѓу Велики четврток и Велики петок, по импровизираното судење, Христос бил изведен пред Понтиј Пилат, римскиот намесник за Јудеја, кој го предал на народот, кој пак го осудил на смрт… откако ја изрекол пресудата, Понтиј Пилат ги измил рацете и му се обратил на насобраниот народ со зборовите: “Јас не сум виновен за смртта на овој праведник”… разбеснетиот еврејски народ кој го барал христовото распнување и смрт извикувал: “Крвта негова на нас и на нашите деца”… потоа, со венец од трње на главата Христос го носел својот крст до ридот Голгота, каде што е распнат и каде пред да испушти душа побарал прошка од Бога за своите џелати извикувајќи: “Оче, прости им зашто не знаат што прават”… времето на смртта и симнувањето на телото Христово од крстот во Црквата се одбележува со вечерно богослужење и со посебен ритуал на изнесување на покривката, на посебно украсена маса пред олтарот кој го симболизира гробот на Христос…потоа трипати се обиколува црквата со покривката што го симболизира Исусовото погребување придружено со звуци на тропала… црвената прекривка на која се извезени слики од Господовото страдање стои пред олтарот и се бакнува до денот на неговото воскресение…обичај е на тој ден да се вапсаат велигденски јајца во црвена боја, која со симболичка смисла ја претставува невино пролеаната крв на Христос…

http://www.quotesarcade.com/graphics/easter/easter_quotes_graphics_01.gif      http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-snc4/49138_1245411455_9850_n.jpg   http://www.ivanjareka.zupa.hr/wp-content/uploads/2011/02/isus-marija.jpg        http://www.ohridnews.com/sliki/vesti1/2009/04/16/21-48-15_7461/Raspetie.Hristovo.jpg

така да според христијанското учење, страдањето му претходи на воскресението, а без страдање и смрт нема воскресение… Велики петок предвидува строг пост со вода, а многу верници на тој ден не пијат, ниту јадат до зајдисонце… денот да помине без јадење и пиење (освен за немоќните и престарените), на денот на христијанската жалост не се работи по дома, ниту на поле…Изменето од bijonse1 - 22.Април.2011 во 17:20
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2011 во 10:26
ХРИСТОС ВОСКРЕСЕголемо%20гушкање

Кон врв
revoltirana Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 12.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 37
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај revoltirana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2011 во 10:39
HRISTOS VOSKRESE - VISTINA VOSKRESE

Neka ni e za mnogu godini ovoj ubav den! Da go slavime dolgo godini srekni i veseli, vo blagosostojba!
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2011 во 18:26


Честит празник на сите кои слават Ѓурѓовден. големо%20гушкање
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2011 во 08:10
Честит Национален ден на Власите-на сите: 100%, половинка, четвртинка, осминка, шеснајтинка Власи (па дури и на оние кои се пишаа Власи за рамковно полесно да се вработатголема%20насмевка.)

Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2011 во 18:05
Пред само неколку часа од еден сосед дознав дека денес бил меѓународен ден на власите! Досега не сум слушнал за ова, а ги имам толку пријатели власи!глупчо
Како и да е, им посакувам на сите власи (и оние „дропки“ кои ги спомнува Мамиголема%20насмевка) да си поминат убаво во остатоков од денот (и ноќта, секаконамигнување).
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4567>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,656 секунди.