IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Празници (имендени, слави) и празнувања
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Празници (имендени, слави) и празнувања

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567>
Автор
Порака
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2010 во 21:00
Ovie praznichni denovi, denovi na Htistovoto voskresenie mu gi posvetuvam na moeto semejstvo.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2010 во 23:08

10 најневеројатни Велигденски ритуали

ritualizaveligden2.jpg

Ако во близина на Велигденските празници добиете ненадејна желба да си ја избичувате жената со каиш или да ја полиете со ладна вода, не се грижете, има место каде што ќе ве разберат. Сепак, пред да ги спакувате куферите, да ги одвиткате каишите и да ја одведете вашата сакана во Прага....Поготово ако сте зависни од детективски заплети. Таму, нормално за Велигден владее тотална хистерија околу криминалистичките филмови.

Камшикување на жените
За да ја прославите подобро женската младост и убавината, да и го вратите  руменилото на лицето и неколку други локации од стратешки интерес отколку да  ја полиете со ладна вода или да ја избичувате. Совршено во склад во велигденското славење на природата која се буди, нејзиното процветување и свежината, мажите во Чешка и Словачка традиционално на велигденскиот понеделник сакаат да си зададат болка за сеопштото цветање.  Се тепаат со каиши и го враѓаат руменилот на телата на своите сакани. Со истата цел и во нешто помокра верзија ги полеваат со ладна вода.....смеење

Стрелање со парфеми
Помалку болна прослава на пролетта се практицира за Велигден во Унгарија, Трансилванија и Војводина. За да си си се приспособат едни со други со цвеќе, овие не одат толку на создавање на кожно црвенило колку што се гаѓаат со парфеми. .............смеење

Детективска хистерија
Скандинавците толку ги погодува мистеријата на празен гроб што за секој Велигден на помош го повикуваат Poirot, Шерлок Холмс и инспектор Фрост. Тв програмите и весниците се полни со детективски приказни, нациите си ги лупаат главите за прашањето кој, како и со кои мотиви, и иако велигденската драма завршува доста среќно за нашиот главен јунак, овие нема да се смират додека не дознаат под кој агол е свртен каменот од гробот на Исус. Е, само ако Агата Кристи го пишуваше Евангелието...

Црквена зона во обиколка на Рим
Имено, за велигденското тродневје сите црквени ѕвона во Бенелукс стивнуваат. Традицијата кажува дека ѕвонците одат за Рим. Ако, под било каков случај пред Велики четврток видите ѕвоно од својата Црква како стопира на пат за Словенија, сега барем знаете за што станува збор. По враќањетро во неделата, ѕвонците со себеси носат јајца и зајаци....

Крштевка на школките
Зошто да се крштеваат само луѓето кога можат и школките? Нема суштества кои тоа прашање не си го поставуваат барем три пати дневно. Одговорот не го знаат ниту на полинезиските осторви, што сепак не ги спречува да не го практикуваат. На Велика Сабота масовно се кршеваат тие небројни морски катекумени кои на Велигден се враќаат во морето каде што наводно, ќе воскреснат....

Лонец низ прозор
За подобро да ја изразиме лутината поради изневерување отколку да кршиме чинии, шојли и кујнски помагала? Кореографијата на брачните расправии која е позната за секој пар со висока температура и чинии, Грците ги довеле до неслушнати верски висини кога на Велика сабота почанел да ги фрлаат своите садови и лонци низ прозор. Обичајот на катапутирање на садовите во знак на изјавата на Јуда верно се чува на посебни подрачја како островот Крв.......


Портокали и бакнежи
Како изговор за велигденско бакнување со развратни сограѓанки во некои делови на Англија се задржува доста комплициран средновековен обред Hocktide. Во вторник после Велигден градот избира нов началник на полицијата кој со пукање во рог ги вика сите градски мажи во советот. Таму избираат два т.н. “тутија“ кои на стапови носат портокали украсени со пролетни цветчиња. Поворката потоа тргнува низ улиците на градот и им го поделува на дамите наведеното овошје во змаена за бакнеж. Каква врска има полицијата, пожртокалите и бакнежите со Велигден изгледа тоа е далеку поголема мистерија од самиот Велигден......голема%20насмевка

Чад, слатки и вештерки
Веројатно уште од времето кога не знаеле да читаат календарот, па се помешале. Ноќтта на вештерките и Велигден, Финците и Данците и некои Швеѓани за велигденските празници ги мачкаат своите деца со пепел, ги облекуваат како вештерки и ги испраѓаат низ соседството да собираат слатки. Во замена за бомбони, колачи и чоколади децата ги даваат легендарните цица маци. Вистинско чудо што во таа кајгана од традиции никој не го измешал Св. Патрик и Дедо Мраз.

Кајгана
Во духот на протестантската штедливост можеби би било најдобро сите велигденски празници да се измучкаат во еден ден, но најголеми велигденски мутачи се Фанцузите од Хаукс. Секоја година на Велигден кршат околу 4.500 јајца за монструозна кајгана која потоа се сервира на илјада чинии. Сите кои сакаат да учетвуваат во колективното мутење мора своите јајца да ги скршат рано наутро дома и да ги донесат потоа н аглавниот плоштад за време на ручек. Минатогодишниот омлет беше широк скоро три метри....

Кршење со јајца
Многумина ќе се сложат дека двобојот во кршење на јајца е моментот на конечното “да се биде или не“ на празничната атмосфера. Бидејќи јајцето има два краја, секогаш можете да извлечете реми или да бидете двократен победник, што во потполност следи велигденската порака дека секој има нова шанса. Ако баш ве фати судбината на двокаретн лузер, не очајувајте. Можеби сте во немилост од небесата, но сепак можете да изберете од која страна ќе почнете да го лупите јајцето.......и добар апетит...даИзменето од bijonse1 - 02.Април.2010 во 23:11
Кон врв
33 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 07.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај 33 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2010 во 08:58
HRISTOS VOSKRESNA,za mnogu godini praznikot,zdravje,ljubov i uspeh od se srce vi posakuvam na site (inaku mojot problem so logiranje seuste ne e resen,pa moram so rezerven nik)
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2010 во 14:26
Cestit imenden na site Eleni i Konstantinovci

Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2010 во 16:17
Шо бе, на сите Елени им е именден?
Не знаев..
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2010 во 20:03
да бе....

ај честито името на сите ЕленИ....

особено на една...големо%20гушкањебакнежбакнежбакнеж
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2010 во 08:38
.. Денес .....Честито Име .... на сите   кои што се викаат...
 
...Иванка ...... Иван.......Ивана......среќа....
 
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2010 во 09:14
Честита слава и среЌни имендени на сите Петровци и Павловциголемо%20гушкање
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2010 во 08:24
Аааааа ова мора да се одбележиголема%20насмевка
Денес-  Меѓународниот ден на младитеголемо%20гушкање

Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2010 во 08:11
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2010 во 12:34
 
 ..Свети Никола .... 
 
 St-Nikolai027_G
 

Многу македонски семејства за свој домашен заштитник го имаат Св. Никола и неговиот ден го празнуваат со многу свечености. Во народното паметење овој лик  останал како заштитник на патниците, посебно на оние што патуваат по вода, но и по тоа што како за време на животот така и по смртта ги помагал сиромасите, ги заштитувал затворениците и неправедно осудените, ги откупувал робовите и ги пуштал на слобода.

Именден празнуваат: Никола, Нино, Николина, Коле...

Кон врв
vanesa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vanesa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2010 во 13:33
Neka im e vechno imeto na site koi denes slavat.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2010 во 19:27
Среќна слава и именден на сите Николовци и Николиниголемо%20гушкање
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2010 во 05:32
Fala fala...големо%20гушкање
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.