IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Празници (имендени, слави) и празнувања
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Празници (имендени, слави) и празнувања

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 567
Автор
Порака
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2011 во 13:32
 
Света преподобна маченица Параскева - Света Петка 8.VIII/26. VII
 
Света Петка - Летна
 

Kултот кон Света Петка кај нашиот народ е многу раширен. Таа се смета за заштитничка од разни несреќи, но и од многу болести.

Во православниот каландар постојат три личности со исто име Света Параскева - Петка, поради што кај народот најчесто се мешаат и се мисли дека се работи за иста личност. Првата е света Петка - Римјанка, втората света Петка од Иконија и третата света Петка Епиватска, позната и како Трновска. Најпозната меѓу нив е третата на која празникот, познат под името Петковден и се празнува на 27/14 октомври, и поради тоа и другите две се идентификуваат со неа. Ефтим Спространов во записите на обичаи и верувања од Охрид сведочи дека се правело разлика меѓу Петковден, празникот во октомври и Света Петка од 26 јули (стар стил). Тој уште сведочи дека на овој ден од градот и од селата оделе на манастирот посветен на света Петка во близината на Охрид.

Овие личности името го добиле поради тоа што се родени во петок, а петокот бил ден за подготовка поради тоа што кај Евреите во претхирстијанскиот период саботата била празник. Оттука Параскева значи подготовка.

Првата Света Петка  е преподобната маченица Параскева Римјанка. Во нејзиното житие се вели дека нејзините родители биле Римјани, дека биле христијани и дека таа како единствена ќерка им се родила по долги и искрени молитви. Уште од мала била воспитувана во христијански дух, а и самата влијаела врз луѓето да се однесуваат христијански. Рано и умреле родителите, а таа целиот имот го раздала на сиромаси и се замонашила. Како монахиња со уште поголема жар го проповедала христијанството иако во тоа време оваа вера била забранувана и најжестоко прогонувана од римската власт. Пакосните Евреи први ја наклеветиле кај императорот Антониј Пиј, кој најпрвин со ласкања се обидел да ја придобие да се откаже од својата вера. Но кога во тоа не успеал ја подложил на жестоки измачувања ставајќи и на главата вжештен шлем. Но и од овие страдања на чуден начин се спасила, побегнала од Рим и продолжила да ја проповеда вистинската вера Христова. Уште на два пати, односно уште во два града Параскева била измачувана но пак на чуден начин се спасила, неверојатно брзо излечувајќи се од раните. На нејзиното мачење присуствувал и самиот император, а кога била фрлена во котел со врело масло и со катран, таа останала неповредена, а од течноста му прснало на императорот во очите по што тој ослепел. Параскева се помолила на Господа и тој оздравел. Гледајќи ги нејзините страдања, но и чудата што се случувале многумина ја примиле христијанската вера. За да ја скријат вистинската причина за нејзиното брзо оздравување, паганите нејзините чуда ги објаснувале со маѓии, а оздравувањето му го припишувале на нивниот Бог. Но самата Параскева еднаш на мачителот му рекла: „Не ме излекуваа твоите Богови, туку мојот единствен Бог Исус Христос.” Најпосле некој кнез по име Тарасиј ја исекол со меч. Тоа се случило во ИИ век. Подоцна моштите и биле пренесени во Цариград.

Култот кон Света Петка кај нашиот народ е многу раширен. Таа се смета за заштитничка од разни несреќи, но и од многу болести. Со нејзиното име се поврзани и чудотворни икони и многу лековити води наречени петочни води. Оттука и празнувањето на петокот како посебно тежок ден во неделата. Според некои записи од минатото во некои наши краишта (на пр. Мариово) петокот се празнувал повеќе од неделата.

Кон врв
Бела Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Декември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Бела Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2012 во 23:59
Почна одбележувањето на Христовото раѓање со палење на бадников оган. Традиционално како и секоја година, јадење, пиење и музика. Од толку гласна музика, не требаше да искочам надвор да знам што се случува, се изнаслушав "хитови" од Дејан Матич, Синан Сакич, слушнав Сине мој и Све је постало пепео и дим, ајде за вторава ќе разберам, наменска е, за фајрон хаха..и така натака да не набројувам пола српска естрада.. Ја слушнав и милионерче, а врвот беше типот што ја пееше кеш, и малку по срамежливо на делот секси веш, но не навлегувам подлабоко во таа тема. Не ми е јасно, до толку ли сме штури во избор на песни, наши, македонски, па да мора да се отупува со овие песни? Ова повеќе ми личи на свадба, па чочеци, па незнам што ли уште не, завиваат на микрофон, стварно незнам на што личи ова? Аман веќе од Србомани и Бугарофили, да ве потсетам, ако некој се пронајде во ова, да ве прашам КАДЕ СТЕ МАКЕДОНЧИЊАА?
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2012 во 00:02
[QUOTE=Бела]Почна одбележувањето на Христовото раѓање со палење на бадников оган. Традиционално како и секоја година, јадење, пиење и музика. Од толку гласна музика, не требаше да искочам надвор да знам што се случува, се изнаслушав "хитови" од Дејан Матич, Синан Сакич, слушнав Сине мој и Све је постало пепео и дим, ајде за вторава ќе разберам, наменска е, за фајрон хаха..и така натака да не набројувам пола српска естрада.. Ја слушнав и милионерче, а врвот беше типот што ја пееше кеш, и малку по срамежливо на делот секси веш, но не навлегувам подлабоко во таа тема. Не ми е јасно, до толку ли сме штури во избор на песни, наши, македонски, па да мора да се отупува со овие песни? Ова повеќе ми личи на свадба, па чочеци, па незнам што ли уште не, завиваат на микрофон, стварно незнам на што личи ова? Аман веќе од Србомани и Бугарофили, да ве потсетам, ако некој се пронајде во ова, да ве прашам КАДЕ СТЕ
Е НЕ МОЖАМ ДА РАЗБЕРАМ НАВИСТИНА ТОЛКУ ШАБАНЕРИЈА И НА ОВОЈ ДЕН КАЈ НАРОД СО 2000 ГОДИШНА ТРАДИЦИЈА....КРАЈ....
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2012 во 01:37
 chestitka na site onie shto go nosat imeto ., bozhin i shto go chevstvuvaat praznikot .,  
 sreken imenden
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2012 во 08:40
Христос се роди!
Нека ни е честит најголемиот празник на сите православни големо гушкање
Честит Именден на сите кои го носта името Божин, Божана, Божицаголемо гушкање

http://www.srbijanet.rs/images/stories/drustvo/slike1/1/rodjenje-isusa-hrista-498.jpg


Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2012 во 09:58

Hristos se rodi!
Srekjen imenden na site koi slavat!
големо гушкање
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2012 во 23:36
Среќен именден на сите Василки, Васковци, Василевциголемо гушкање
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2012 во 08:24
 na site ., Jovanki ., i Jovan ., shto go imaat ova sveto ime im go chestiyam imendenot ., zdravje i sreka vo zhivotot
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2012 во 21:46
 

 Прочка  и   Простувањето ....

Проштавајте и ќе ви биде простено.

Човечки е да се греши но и да се простува. Денешниов  ден според православниот календар се празнува како ден на простувањето.

Постарите од помладите и обратно бараат прочка за сите умислени навреди и грешки кои си ги сториле еден на друг. Со прочка започнуваат и големите Велигденски пости кои траат цели 7 недели .

Празникот се смета за еден од најголемите празници веднаш по Божиќ и Велигден. Покрај богата трпеза за прочка се амкаат и варени јајца.

Според обичајот јајцето се врзува на конец над трпезата, а детето што ќе успее да го гризне јајцето се прогласува за најсреќно во следната година.

Денот по Прочка е чист понеделник а воедно овој ден го означува и крајот на зимските и почетокот на пролетните празници.
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2014 во 16:49
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2014 во 20:19
Денеска е „Летник“ - внимавајте што правите

Денес го празнувавме „Летник“.

 

По стариот календар овој ден се празнува на први март, а по новиот денес, на 14 март. Според народните преданија, тоа што денес ќе ви се случи, ќе ви се случува цело лето.

Овој празник датира уште од античко време, а своите корени ги има задржано особено во западните делови на Македонија, каде што во областа Голо Брдо сè уште се празнува и тоа дури и од муслиманското население, коишто заедно со христијаните положуваат внимание на Летникот. Во античка Македонија празникот бил нарекуван Ксантика и како и денешната верзија наречена Летник, го славел сонцето и зголемувањето на денот, односно завршувањето на зимата и доаѓањето на пролетта, односно топлото лето веднаш по него.

На овој ден почнуваат да се враќаат и птиците преселници од јужните краишта, а во различни делови од земјата, се одбележува и на различен начин. Пред сè, заради верувањето дека како ќе тргне овој ден, така ќе оди цело лето, луѓето наутро бркнуваат во своите џебови за да извадат паричка со што целото лето ќе биде богато. Сечија желба било да се случи нешто позитивно, за остатокот од периодот да биде исто така позитивен.

Македонскиот симбол, мартинките, на овој ден се доста значајни, бидејќи речиси во сите краишта се користат како симбол за денешниот ден. Се прават од црвен и бел конец и се врзуваат на некој дел од телото.

Кон врв
LenaLove Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 20.Јуни.2017
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LenaLove Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2017 во 13:40
Здраво дечки!
Можете ли да ми помогнете да најдам подарок за роденденот на мојот сопруг?
Тој ќе се претвори 29 следниот месец и тој е заинтересиран за модерната технологија. Мојот буџет е околу 100 динари. Дали имате било какви предлози?
Кон врв
LenaLove Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 20.Јуни.2017
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LenaLove Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2017 во 12:20
Така че намерих тази сладка пощенска картичка с опция за прикачване на видео с увеличена реалност :) Това беше чудесно решение да я купя! Майк обичаше това, докато записах забавно поздравително видео за него и той го гледаше директно на пощенска картичка! : D Купих го от postcardactually.com
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 567
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.