IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Патувања...
  Активни теми Активни теми RSS - Охрид или некоја дестинација во странство??
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Охрид или некоја дестинација во странство??

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2011 во 07:00
За мене во Охрид се оди (и тоа вон сезона) на симпозиуми, семинари, конгреси, и сл. а може и на понекоја добра свадба, но не за одмор - скапо е а неквалитетно, освен убавата глетка на Охридското езеро од Канео и други повисоки места.

На одмор се оди во Хрватска, Грција, В.Британија, Словачка(зимно време особено), Норвешка, Канада, Тајланд, Виетнам...

Изменето од Majkl - 22.Мај.2011 во 07:03
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2011 во 11:39
Потполно е во право Мајкл!
Охрид како град го сакам,таму ми помина детството имам убави спомени врзани со Охрид,но екстремно високите цени како да влијаеа и на туризмот затоа е намалена посетеноста,па кој би се решил да фрли 1000 евра за десетдневен  одмор во Охрид кога би можел да додаде на планираната сума уште нешто и да си мине одмор со сите нишани на море?!збунетост
А за конгреси,семинари и викенд посета и јас сум ЗА и задолжително одам 2 пати годишно.
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2011 во 15:07
Од што многу ја „сакам„ Македонија, само еднаш у мој живот имам отидено во Охрид и да ме праша некој странец во врска со туризмот во Македонија, би му препорачала да си иде на викенд во Дојран и да продолжи накај Грција.

А вакво мислење ко мене ќе има секој оној кој е максимално разочаран од државата и изгубил желба за се што е поврзано со Македонија.
Значи дојдена сум до тој степен што не ми е убаво тука во Мк, едноставно не можам да живеам во држава во која сите лажат ....секоја чест на исклучоци , искрени луѓе....

Веќе ми е дојдено преку глава од лицемерни луѓе, од луѓе кои гледат само да ја искористат твојата добрина, од луѓе кои бараат само да им завршиш некоја услуга, од неблагодарни луѓе ,од нехумани луѓе,  од луѓе кои гледаат да те наместат дека си виновен за нешто за што ти поима немаш и од луѓе кои ти се мешаат во приватен живот.

Крајно сум разочарана и апсолутно ништо не ме интересира за Македонија,  исто ми се фаќа дали ќе ја бомбандираат државата, дали ќе го менат името, не ме интересира ништо.

Не ми е јасно како може да сме толку мрзелив народ, па толку вулгарен,  безобразен , да се немало основна култура и почит кон повозрасен.

Од денеска секој од вас може да ми се обраќа со прекар анти - македонка , бидејќи нема ништо што би можело барем малку да го смени лошото мислење што го имам за Македонија во целина. ненене


П.С.  Што се однесува до работа и кариера, за џабе има, кога цело време работиш со нелуѓе, со душмани.болен
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2011 во 23:49
далеку од тоа дека туристите би ги отерал во Дојран и Грција, какво е тоа размислување?
ме нервира што Охрид постојано ни се сервира како главна македонска туристичка дестинација, тоа што го има во Охрид го има насекаде низ Македонија и никој не се обидува ни малку да размисли, имаме многу потенцијал, а сеуште вртиме муабети за Охрид и за тоа како биле цените и услугите таму, а и реално гледано доколку Охрид има конк*ренција, ќе видите како одма ќе се скротат и ќе научат како се води бизнисот...

штосе однесува до прашањево, преферирам да биде Македонија или Странство и би ги одбрал и двете, реално гледано, авантуристичка душа сум и сакам сите ќошиња на светот да ги разгледам, но најпрво сакам да си ја посетам цела македонија, кога ќе имам време и шанса, веднаш би прошетал на неколку турнеи во различни области...

мене воопшто не ми значи дали таму каде што ќе одам има плажа, никогаш не сум посетил место поради тоа, иако пливањето ми е омилен спорт, едноставно сакам да ја запознаам културата на местата кои ги посетувам и се што спаѓа во неа, најмногу луѓето да ги запознаам
во Охрид бев во последниве три години и скоро воопшто не ни бев на плажа
Охрид според мене е град што само еднаш се посетува како туристика дестинација, а повторно би отишол на културни манифестации и толку, нема што секоја година да одам таму, дури и условите да се совршени

да не збориме што низ Македонија има многу природни и вештачки езера и и таму е поволно да се развие туризам, а да не збориме за угостителски објекти во чиј склоп има огромни базени со „плажа“ како што има во странство, јас иднината на туризмот ја гледам во тоа
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2011 во 00:08
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

далеку од тоа дека туристите би ги отерал во Дојран и Грција, какво е тоа размислување?
ме нервира што Охрид постојано ни се сервира како главна македонска туристичка дестинација, тоа што го има во Охрид го има насекаде низ Македонија и никој не се обидува ни малку да размисли, имаме многу потенцијал, а сеуште вртиме муабети за Охрид и за тоа како биле цените и услугите таму, а и реално гледано доколку Охрид има конк*ренција, ќе видите како одма ќе се скротат и ќе научат како се води бизнисот...
 
 
баш ме заинтересира твојот пост и сакам да ми кажеш која е конк*ренцијата на Охрид во Македонија односно летен туризам или било каков туризам.Без зимски се разбира.
 
п.с. несакам да ти одам контра.Само сум радознален да видам која му е конк*ренцијата на Охрид.мечтаење
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2011 во 00:37
 moree,..sega so skopskite plazi,...mamata ke si ebat ohridgjani.....definitivno !смеење
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2011 во 02:47
Originally posted by емил емил напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

далеку од тоа дека туристите би ги отерал во Дојран и Грција, какво е тоа размислување?
ме нервира што Охрид постојано ни се сервира како главна македонска туристичка дестинација, тоа што го има во Охрид го има насекаде низ Македонија и никој не се обидува ни малку да размисли, имаме многу потенцијал, а сеуште вртиме муабети за Охрид и за тоа како биле цените и услугите таму, а и реално гледано доколку Охрид има конк*ренција, ќе видите како одма ќе се скротат и ќе научат како се води бизнисот...
 
 
баш ме заинтересира твојот пост и сакам да ми кажеш која е конк*ренцијата на Охрид во Македонија односно летен туризам или било каков туризам.Без зимски се разбира.
 
п.с. несакам да ти одам контра.Само сум радознален да видам која му е конк*ренцијата на Охрид.мечтаење
па тоа е поентата, нема конк*ренција, покрај толкави потенцијали за баш било каков вид на туризам меѓу кои и летен, цела Македонија е сведена на Охрид бидејќи очигледно мозокот ни го имаат испрано со него...

размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2011 во 16:55
Originally posted by tevis tevis напиша:

Za letovanje povekje bi otishle vo Ohrid i ludo bi se zabavuvaleee (mislam mladi znaete kako e vo ohrid :D:D:D) ili nekoja destinacija vo stranstvo?


Охрид е убав. Тој е наш бисер.
Но, прошетајте маку низ просторите на државата во чии склоп како федерална единка до 1991 година бевме. Запознајтеги сите нејзини УБАВИНИ, и вратетесе побогати со една импресија и задоволство, но и тага затоа што некој направи тие простори за секого независно дали е македонец, србин, црногорец, хрват, босанец или словенец, во секоја поранешна федерална Република од тоа време денес мора да влезе како небаре оди во Америка.ДА. Токму така, како да оди во некоја странска земја. Но, сепак после завршувањето на сите лудории во последниве неколку години сепак сечувствуваме како да сме заедно.
Прошетајте за да го доловите тоа чувство.
Чувство на задоволство .


,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2011 во 01:33
vo ohrid-ot ,...na mochanje samo,...mislam,...vo ezeroto ! да
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2011 во 11:22
Според Lonelyplanet Охрид спаѓа во топ 10 места на светот за посета .............. према џебот.... вредноста намигнување
 
 

8. Ohrid, Macedonia

There’s always a race for the next big thing in Europe, and budget-friendly Macedonia is rising in popularity for its mountainous setting of vineyards, lakes and Byzantine churches; it’s also a mainstay stop-off on Balkan trips. Beyond the lively capital Skopje, the spiritual heart is three road hours’ west at Ohrid, a lovely town with a medieval castle looking over church-lined hilly streets and the lush coastline of Lake Ohrid. Private rooms are easy to find for €10 euro or less, while opulent historic villas turned into B&Bs run for under €50 (US$71.50). Bus services run to sites along the lake coast, including Galičica National Park with hiking, boating and swimming spots.

For info on local services, contact Lost in Ohrid.

http://www.lonelyplanet.com/usa/travel-tips-and-articles/76857
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2011 во 23:21
малку ме иритира што охрид е „туристичката дестинација“ на Македонија, ако не одам во странство, порадо би направил една тура низ земјава, одколку да одам „на одмор“ во Охрид, во Охрид би одел ако има некој посебен настан таму или пак на кратко, на една вечер
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2011 во 13:39
Се согласувам so zabegan, еве ако мора да биде во Македонија, нека биде Преспа, Берово, Битола сосе Пелистер!
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!
Кон врв
bond....james b Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bond....james b Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2011 во 19:20
aaahhh,
'' Ohrid,.....sweet Ohrid'' !да
You live only ONCE!
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2012 во 17:42
Што подалеку, тоа подобро и поквалитетно...а богами и поефтинода


Ох­рид­ски­от кре­вет двојно пос­кап од грч­ки­от


Не се па­ме­ти ко­га Ох­рид во овој пер­и­од од лет­на­та се­зо­на имал тол­ку мал­ку гос­ти. Не­о­фи­ци­јал­но, на ри­ви­е­ра­та ги има не­кол­ку ил­ја­ди, а мож­нос­ти за смес­ту­ва­ње има за око­лу 30 ил­ја­ди ту­рис­ти.

Хо­те­ли­те се ис­пол­не­ти со 80 от­сто од рас­по­ло­жи­ви­те 4.500 кре­ве­ти. Го­лем број апар­тма­ни што ник­наа пос­лед­ни­ве го­ди­ни се по­луп­раз­ни или праз­ни. Гра­дот е полн са­мо за ви­кен­ди­те.
„Не мо­жам да ви ка­жам кол­ку ту­рис­ти има мо­мен­тал­но на ри­ви­е­ра­та. Хо­те­ли­те се ис­пол­не­ти со 80 от­сто, пре­ку до­го­во­ре­ни аран­жма­ни со Хо­лан­ѓа­ни, Бел­гиј­ци и со Фин­ци. Ин­ди­ви­ду­ал­ни­те угос­ти­те­ли што ну­дат апар­тма­ни, на Са­е­мот во Бел­град из­ле­гоа со це­на од 10 ев­ра за кре­вет, а Гр­ци­те ја сим­наа це­на­та на пет ев­ра за кре­вет во апар­тман. Тре­ба да раз­мис­лат и за прет­ста­ву­ва­ње­то на са­е­ми­те пред се­зо­на­та. Јас ги мо­лев тоа да го нап­ра­ват не­кол­ку ме­се­ци пред по­че­то­кот на се­зо­на­та", ве­ли Дон­чо Та­не­ски, прет­се­да­тел на ХО­ТАМ.
Ту­рис­тич­ки­те ра­бот­ни­ци пос­то­ја­но пов­то­ру­ва­ат де­ка ква­ли­те­тот на по­ну­да­та е тоа што ги прив­ле­ку­ва гос­ти­те.
„Јас ќе ви ка­жам еден би­за­рен при­мер. Гр­ци­те слу­жат биф­тек за 400 де­на­ри, а гос­ти­нот е со но­зе­те во мо­ре, не­га­зи­ра­на во­да и ес­пре­со за 1,5 ев­ро и ска­ра за двај­ца за 12 ев­ра. Пок­рај дру­го­то, и ова е ед­на од при­чи­ни­те што мно­гу на­ши и гос­ти од дру­ги­те зем­ји од­лу­чу­ва­ат да одат на од­мор во оваа зем­ја", наг­ла­су­ва Та­не­ски. 


http://www.vest.com.mk/default.asp?ItemID=E85AD0A5F6297E40922B25649CAB853D&arc=1

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.