IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Кој православен свештеник ве фасцинирал?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кој православен свештеник ве фасцинирал?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
Ane09 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 209
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ane09 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Кој православен свештеник ве фасцинирал?
    Испратена: 27.Ноември.2009 во 15:43

Za mene cudesen e zivotniot pat na Otec Seraphim Rose.

Изменето од Ane09 - 27.Ноември.2009 во 15:44
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2009 во 21:50
Кога отварате тема или пишувате нешто на тема за првпат, кажете збор-два, направете еден вовед во темата, дадете свое лично мислење по однос на истото за да може сите да знаат за што и кого се работи па да се развие дискусија.

Па така, ја замолувам членката која ја отвори темата да ни каже нешто за Серафим Роуз и што ја фасцинирало кај него, што е тоа чудесно што и оставило впечаток и сл.

Ако не дојде членката, ве повикувам некој од останатите да каже нешто.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Stojadin Lord Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јуни.2008
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Stojadin Lord Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2009 во 23:42
Pet'r Ostrogovski Pravoslavni
u mojoj kozi najbolje disem....
Кон врв
vistinskipravoslavec Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 70
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vistinskipravoslavec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2009 во 00:36
Ни ЕДЕН Што не зна4и дека во иднина нема некој да ме фасцинира.
Во небесното царство нема да влезе секој 4овек што ми се обракја ,Господе,Господе, туку само оние кои го извршуваат она што од нив го бара мојот небесен татко.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2009 во 18:52

Sega nemam vreme da zapisam inaku definitivno toj covek za mene bese svet , vo site aspekti. Ke najdam nekoj link za nego i ke go stavam ovde.

Negovata dobrina, istrajnost, poniznost, blagost, mudrost... Imase mnogu kvaliteti.
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2009 во 19:57

vjaceslav polozin pravoslaven svestenik i toa visok poglavar ra ruskata pravoslavna vrkva   najpoveke me fascinira sto primi islam ''




Вјачеслав Положин
Висок поглавар на руската православна црква преминува во Ислам(пренесува Новаја Газета 1999 година)


Архиерeјот на руската православна црква и свештеник од областа Калуга и воедно е главен представик во одборот за односи со јавност и верски заедници во руската ДУМА има преминато во Ислам.
„Решив да го доведам мојот друштвен статус соодветно со моите убедувања и да јавно изјавам дека се сметам себеси за следбеник на една прастара традиција на монетеизам која датира од времето на Аврам.И заради тоа не се сметам себеси повеќе ниту за свештеник ниту за следбеник на било која црква.“-изјавил Вјачеслав Положин.
За да потоа јавно посведиочи дека„Нема друг Бог освен Аллах и дека Мухамед е негов последен Пратеник.“
Вјачеслав потврдува дека последна Божја објава е к*ранот и дека се многу погрешни наодите дека психологијата и јазикот на к*ранот е непознаница за Рускиот менталитет.
Во својата изјава Вјачеслав оштро ги критизираше христијанските уедувања дека Бог се отелотворил во човек,со што Создателот станал создаденото и што преставува антропоморфизам.
Исто вика дека во христијанството со векови постоеле медиатори,учители и свети отци кои збореле во името Божје , наместо пророците-мислејќи на култот на светците.Таквата пракса станала норма во црквите која е многу тешко да се избегне за лаиците,а за позицијата на свештеник е невозможна.Тој исто така напоменал дека и неговата жена ги дели истите идеи и дека се слага со неговиот избор.
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2009 во 04:59

 
 
Јас би зборувал за еден прекрасен човек од овие денови.

Личност која ќе ја потенцирам е отец (или како што повеќе милува да биде нарекуван: брат) Ивица Тодоров. По служба во Црквата - тој е презвитер. (тој е на погорната фотографија)

Зошто сакам да зборувам за него? Од каде да почнам...

Она што кај него многу ми се допаѓа, тоа е што пред се’ тој е Христијанин - човек кого го интересира пред се’ и над се’ Троичниот Бог во ХРИСТИЈАНСКА смисла на зборот. Не му припаѓа на “попството“ на кое му припаѓаат некои пасивни православни таканаречени “попови“, не го полни џебот од маката и бељата која го има снајдено народот, туку е напротив човек кој е посветен активно за доброто на народот, дури и прекувремено, така што понекогаш мислам дека на сметка на Црквата тој ја подзапоставува, односно нема доволно време за својата (како што самиот вели) домашна Црква (односно за неговото семејство).

Нему му е од особен интерес да од луѓето прави ЖИВИ во вистинска смисла на зборот и ЗДРАВИ во вистинска смисла на зборот Личности (со големо “Л“). Тој НЕ прави свои пасивни следбеници и подражавачи, туку живи и активни Христијани (но не “православци“ или “Христијани“ кои ја ИСЧИТАЛЕ Библијата, но неПРОЧИТУВАЈЌИ ја нејзината СУШТИНА ја ставиле на страна да собира прашина во плакарите, ниту пак “православци“ или “Христијани“, кои без оглед на тоа колку имаат или немаат знаење и познавање на Верата само роптаат во себе или на глас и зборат за тоа колку поповите биле вакви или такви, Православната Црква била ваква или таква, крадечка, мафијашка, идолопоклоничка, паганска... и им е страст да покажуваат со прст кон другите наместо НАЈПРВИН КОН САМИТЕ СЕБЕ, со што фрлајќи сенка врз Црквата, се обидуваат да најдат изговор за животот или неживотот кој го живеат. Брат Ивица настојува да ја обновува живата Христова Црква, која треба да биде сочинета од Христијани кои се во вистинска смисла на зборот ХРИСТОВИ УЧЕНИЦИ, кои во СЕКОЈА ПРИЛИКА кога се во можност темелно ја проучуваат, длабински (а не површно) ја анализираат, активно ја живеат и во животот свој ја сведочат смислата и суштината на напишаното во Светото Писмо и Светото Предание, за да учејќи се себеси - се спасуваат себеси но и оние околу нив, и за да учејќи - се поучуваат себеси но и оние околу нив. Христијански пристап, зар не?)

Брат Ивица не е креатор на успани, полуживи, полумртви, мртви личности и пасивни слушатели и бубачи (кои учат на памет, без вистинска и сериозна студиозност), туку сосема спротивното.
Духовните Средби со него не се класични предавања, во кои предавачот зборува и зборува и зборува, а на слушателите им се здосадува, бидејќи само молчат, слушаат, климаат потврдно со главите, и за малку не заспиваат. Кај него, гооооооолем дел од средбите се сосема поинакви, бидејќи на нив АКТИВНО УЧЕСТВУВААТ присутните, тие РАЗГОВАРААТ со него, го прашуваат а тој им одговара, тој ги прашува а тие одговараат, размислуваат гласно, анализираат гласно и на таков начин, преку тие тренинзи и вежби ние работиме на наше личносно и Духовно зреење и преобразување, раст, развој и постојан напредок во Христијанска и Духовна смисла.

Многу ме радува тоа што тој иако знае и тоа многу добро од ЛИЧНО ИСКУСТВО, а не од “рекол-кажала“, какви се состојбите во МПЦ, сепак не излегол од неа и не им рекол ниту јавно, ниту зад грб, ниту во лице, ниту меѓу редови на оние од МПЦ: “Вие кршете глава, баш ми е гајле за вас! Јас ќе гледам САМО ЗА СЕБЕ и ќе гледам ЛИЧНО СЕБЕ да се спасувам“ не превземајќи ОДГОВОРНОСТ (што воопшто не личи на Христовиот Однос кон нештата) туку напротив, сфаќајќи ја суштината и смислата на Светото Евангелие и Светото Христово и Библиско Учење ИМА ПРЕВЗЕМЕНО ОДГОВОРНОСТ и подвиг да ги ИЗМЕНИ работите во самата МПЦ во која е и тој самиот, за да СИТЕ НИЕ ЗАЕДНО се спасуваме како Црква (читај: Заедница). Тоа е подвиг кој бара жртва и големо себепредавање и себевложување, но тоа и не е тешко за човек кој се именува како Христијанин (е ТОА, како однос кон нештата е многу сличен со тоа како Христос се однесувал кон нештата - ОДГОВОРНО и пожртвувано со максимална жртва)!!

Брат Ивица е голем критичар (но не осудувач на туѓите грешки и гревови), голем себекритичар, човек кој прима критики и совети, личност која знае кои се мааните и проблемите, ама не ги избегнува, не ги ублажува, ниту пак живее во илузија дека НЕМА проблеми, туку свесно и намерно се соочува со сите нив, барајќи решение, зашто знае дека со секој решен проблем во Верска, Црковна, Духовна смисла - еден од нас или дел од нас или сите ние сме поблиску до Бога и до Вечниот Живот со Него во Неговото Царство, кој Вечен Живот почнува уште сега ВО ОВОЈ ЖИВОТ!!

Тој не е формалист, туку суштинист! Низ добар личносен тренинг, со негова помош и силна поддршка се оди чекор по чекор напред во нашето Воцрковување (читај: влегување во Живата Заедница - Светата Христова Црква).

Ако си барал(а) Духовник, со чија помош би напредувал(а) кон Христа и кон Вечноста СУШТИНСКИ - тоа е брат Ивица.

Ако не веруваш дека вакво нешто постои меѓу луѓето со црна мантија, и ако сето ова ти изгледа невозможно, тогаш е време да се увериш и да го запознаеш овој така едноставен и (не)секојдневен и невозгордеан и ненадмен човек, ами голем пријател и добромисленик, понизен и народски човек, пријатен, благ, непосреден и љубезен, кој е лично целосно излеан во жртвата за доброто на народот од оваа наша мила Македонија, бидејќи силно го љуби овој народ, а љубовта се познава по нејзините ПЛОДОВИ!! Ако сакаш да го запознаеш брат Ивица и начинот на кој тој дејствува и работи со нас, топло ти препорачувам да го побараш во Црквата “Свети Ѓорѓија“ во населба Чаир во Скопје, каде што е Парохиски Свештеник. Можеш да го побараш на телефон за време на работното време од понеделник до петок, и во недела (Господовиот Ден) после Светата Литургија, или можеш да доаѓаш во четвртоците во 18:00 часот за да присуствуваш на нашите Духовни Средби, кои се од ден на ден се’ попосетени и попосетени, бидејќи постојано има по некој нов посетител(и).

Фала Му на Бога за братот Ивица, да му подари Господ Спасение, Вечен Живот, Царство Небесно, Благодат врз Благодат, здравје на душата и телото, мир, љубов, радост, се’ најубаво - и нему и на неговото семејство!!! АМИН!!!

Ова ти го кажувам од искуство, него го познавам од есента 2004 година. Го гледам со телесните очи и со очите на мојот внатрешен човек, го слушам со моите телесни уши и со ушите на мојот внатрешен човек, ГО ПОЗНАВАМ МНОГУ ДОБРО и како личност, и како работник и како домаќин - тој е Христијанин во вистинска смисла на зборот!

Дојди и види за да дознаеш, па и ти да им кажуваш на другите...



Изменето од Pravoslavie - 21.Февруари.2010 во 18:52
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
Ивона02 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ивона02 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2009 во 05:04
G g Mihailov
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2009 во 10:49
Мора да биде православен???
Кон врв
Vlad Tepesh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2008
Локација: Romania
Статус: Офлајн
Поени: 540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlad Tepesh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2009 во 12:17
Otec Jovan-Vranishkovski-Toj e ednistveniot iskren borec za Avtokefalnost i zhrtven jarec na politichki manipulacii na relacija Vlada-Sinod.Koga denes na MPC i ja dodadoa dodavkata Ohritska Arhiepiskopija koja Otecot sakashe mnogu porano da ja sprovede nego go osudija na sekularen sud  da se zamachkaat ochite na samodeklariranite vcherashni vernici koi protestiraa protiv Otecot ni sami neznaejci zoshto i shto e toa ,,Avtokefalnost,, a manipulantite mu namestija igra so finansiski chkaljki i go sudat za neshto shto voopshto nema vrska so drzhavniot sud bidejci crkvata e odvoena od drzhavnata kasa makar na papiru.Go sudea ,go manipuliraa ,go zatvaraa,pritvaraa go brkaat -gonat-progonuvaat ne mu davat da registrira verska zaednica i red ushte shto ne... Otecot Jovan vo nitu eden moment ne podlegna na iskushenijata i ostana dostoen vo svojata borba za Avtokefalnost. ovoj pravoslaven sveshtenik najmnogu me fascinira so pochit   mu posakuvam da istrae големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2009 во 13:42
Originally posted by Pravoslavie Pravoslavie напиша:

Личност која ќе ја потенцирам е отец (или како што повеќе милува да биде нарекуван: брат) Ивица Тодоров. По служба во Црквата - тој е презвитер. (тој е на погорната фотографија ...




Православие, нити тебе нити Ивица не сум ве видел и запознал (барем немие свестно дека ве познавам) но нешто во мене ми кажува дека овие зборови се вистинити!

Единсвениот Вистински Милостиви БОГ да ве Благослови (вас, сите верници но и исите останати) и да ви дари толку многу од неговиот СВЕТОЛ ДУХ, та потполно да можете да го надминете и индивидуалниот и колективниот егоизам па така заедно суштински да се соединат сите со СОВРШЕНАТА ВИСТИНА Која БОГ ОТЕЦОТ НА ЖИВОТОТ - за спасение на сите - Ја Отелотвори во ГОСПОДА Исуса ХРИСТА!


АМИН


п.с. Му благодарам на БОГА за тебе, за Ивица и за секој кој ќе ја согледа својата индивидуална и колективна кривица!






Изменето од spiros - 29.Ноември.2009 во 13:46
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2009 во 14:16
Originally posted by Pravoslavie Pravoslavie напиша:

 
Јас би зборувал за еден прекрасен човек од овие денови.

Личност која ќе ја потенцирам е отец (или како што повеќе милува да биде нарекуван: брат) Ивица Тодоров. По служба во Црквата - тој е презвитер. (тој е на погорната фотографија)

Зошто сакам да зборувам за него? Од каде да почнам...

Она што кај него многу ми се допаѓа, тоа е што пред се’ тој е Христијанин - човек кого го интересира пред се’ и над се’ Троичниот Бог во ХРИСТИЈАНСКА смисла на зборот. Не му припаѓа на “попството“ на кое му припаѓаат некои пасивни православни таканаречени “попови“, не го полни џебот од маката и бељата која го има снајдено народот, туку е напротив човек кој е посветен активно за доброто на народот, дури и прекувремено, така што понекогаш мислам дека на сметка на Црквата тој ја подзапоставува, односно нема доволно време за својата (како што самиот вели) домашна Црква (односно за неговото семејство).

Нему му е од особен интерес да од луѓето прави ЖИВИ во вистинска смисла на зборот и ЗДРАВИ во вистинска смисла на зборот Личности (со големо “Л“). Тој НЕ прави свои пасивни следбеници и подражавачи, туку живи и активни Христијани (но не “православци“ или “Христијани“ кои ја ИСЧИТАЛЕ Библијата, но неПРОЧИТУВАЈЌИ ја нејзината СУШТИНА ја ставиле на страна да собира прашина во плакарите, ниту пак “православци“ или “Христијани“, кои без оглед на тоа колку имаат или немаат знаење и познавање на Верата само роптаат во себе или на глас и зборат за тоа колку поповите биле вакви или такви, Православната Црква била ваква или таква, крадечка, мафијашка, идолопоклоничка, паганска... и им е страст да покажуваат со прст кон другите наместо НАЈПРВИН КОН САМИТЕ СЕБЕ, со што фрлајќи сенка врз Црквата, се обидуваат да најдат изговор за животот или неживотот кој го живеат. Брат Ивица настојува да ја обновува живата Христова Црква, која треба да биде сочинета од Христијани кои се во вистинска смисла на зборот ХРИСТОВИ УЧЕНИЦИ, кои во СЕКОЈА ПРИЛИКА кога се во можност темелно ја проучуваат, длабински (а не површно) ја анализираат, активно ја живеат и во животот свој ја сведочат смислата и суштината на напишаното во Светото Писмо и Светото Предание, за да учејќи се себеси - се спасуваат себеси но и оние околу нив, и за да учејќи - се поучуваат себеси но и оние околу нив. Христијански пристап, зар не?)

Брат Ивица не е креатор на успани, полуживи, полумртви, мртви личности и пасивни слушатели и бубачи (кои учат на памет, без вистинска и сериозна студиозност), туку сосема спротивното.
Духовните Средби со него не се класични предавања, во кои предавачот зборува и зборува и зборува, а на слушателите им се здосадува, бидејќи само молчат, слушаат, климаат потврдно со главите, и за малку не заспиваат. Кај него, гооооооолем дел од средбите се сосема поинакви, бидејќи на нив АКТИВНО УЧЕСТВУВААТ присутните, тие РАЗГОВАРААТ со него, го прашуваат а тој им одговара, тој ги прашува а тие одговараат, размислуваат гласно, анализираат гласно и на таков начин, преку тие тренинзи и вежби ние работиме на наше личносно и Духовно зреење и преобразување, раст, развој и постојан напредок во Христијанска и Духовна смисла.

Многу ме радува тоа што тој иако знае и тоа многу добро од ЛИЧНО ИСКУСТВО, а не од “рекол-кажала“, какви се состојбите во МПЦ, сепак не излегол од неа и не им рекол ниту јавно, ниту зад грб, ниту во лице, ниту меѓу редови на оние од МПЦ: “Вие кршете глава, баш ми е гајле за вас! Јас ќе гледам САМО ЗА СЕБЕ и ќе гледам ЛИЧНО СЕБЕ да се спасувам“ не превземајќи ОДГОВОРНОСТ (што воопшто не личи на Христовиот Однос кон нештата) туку напротив, сфаќајќи ја суштината и смислата на Светото Евангелие и Светото Христово и Библиско Учење ИМА ПРЕВЗЕМЕНО ОДГОВОРНОСТ и подвиг да ги ИЗМЕНИ работите во самата МПЦ во која е и тој самиот, за да СИТЕ НИЕ ЗАЕДНО се спасуваме како Црква (читај: Заедница). Тоа е подвиг кој бара жртва и големо себепредавање и себевложување, но тоа и не е тешко за човек кој се именува како Христијанин (е ТОА, како однос кон нештата е многу сличен со тоа како Христос се однесувал кон нештата - ОДГОВОРНО и пожртвувано со максимална жртва)!!

Брат Ивица е голем критичар (но не осудувач на туѓите грешки и гревови), голем себекритичар, човек кој прима критики и совети, личност која знае кои се мааните и проблемите, ама не ги избегнува, не ги ублажува, ниту пак живее во илузија дека НЕМА проблеми, туку свесно и намерно се соочува со сите нив, барајќи решение, зашто знае дека со секој решен проблем во Верска, Црковна, Духовна смисла - еден од нас или дел од нас или сите ние сме поблиску до Бога и до Вечниот Живот со Него во Неговото Царство, кој Вечен Живот почнува уште сега ВО ОВОЈ ЖИВОТ!!

Тој не е формалист, туку суштинист! Низ добар личносен тренинг, со негова помош и силна поддршка се оди чекор по чекор напред во нашето Воцрковување (читај: влегување во Живата Заедница - Светата Христова Црква).

Ако си барал(а) Духовник, со чија помош би напредувал(а) кон Христа и кон Вечноста СУШТИНСКИ - тоа е брат Ивица.

Ако не веруваш дека вакво нешто постои меѓу луѓето со црна мантија, и ако сето ова ти изгледа невозможно, тогаш е време да се увериш и да го запознаеш овој така едноставен и (не)секојдневен и невозгордеан и ненадмен човек, ами голем пријател и добромисленик, понизен и народски човек, пријатен, благ, непосреден и љубезен, кој е лично целосно излеан во жртвата за доброто на народот од оваа наша мила Македонија, бидејќи силно го љуби овој народ, а љубовта се познава по нејзините ПЛОДОВИ!! Ако сакаш да го запознаеш брат Ивица и начинот на кој тој дејствува и работи со нас, топло ти препорачувам да го побараш во Црквата “Свети Ѓорѓија“ во населба Чаир во Скопје, каде што е Парохиски Свештеник. Можеш да го побараш на телефон за време на работното време од понеделник до петок, и во недела (Господовиот Ден) после Светата Литургија, или можеш да доаѓаш во четвртоците во 18:00 часот за да присуствуваш на нашите Духовни Средби, кои се од ден на ден се’ попосетени и попосетени, бидејќи постојано има по некој нов посетител(и).

Фала Му на Бога за братот Ивица, да му подари Господ Спасение, Вечен Живот, Царство Небесно, Благодат врз Благодат, здравје на душата и телото, мир, љубов, радост, се’ најубаво - и нему и на неговото семејство!!! АМИН!!!

Ова ти го кажувам од искуство, него го познавам од есента 2004 година. Го гледам со телесните очи и со очите на мојот внатрешен човек, го слушам со моите телесни уши и со ушите на мојот внатрешен човек, ГО ПОЗНАВАМ МНОГУ ДОБРО и како личност, и како работник и како домаќин - тој е Христијанин во вистинска смисла на зборот!

Дојди и види за да дознаеш, па и ти да им кажуваш на другите...



Потполно се согласувам со Православие, што  повеќе вакви свештеници во редовите на МПЦ ќе допринесат за духовно будење на цел народ.
Овој човек навистина е нешто посебно. Скромен, понизен, вистински Христов следбеник и проповедник на Живата реч.

Кога зборувам за реформи (иако за жал не секогаш поаѓам од себе), го имам пред очи овој човек.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2009 во 14:17
Originally posted by spiros spiros напиша:




п.с. Му благодарам на БОГА за тебе, за Ивица и за секој кој ќе ја согледа својата индивидуална и колективна кривица!




аплаузаплаузаплаузаплауз


МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2009 во 01:53
Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:


vjaceslav polozin pravoslaven svestenik i toa visok poglavar ra ruskata pravoslavna vrkva   najpoveke me fascinira sto primi islam ''




Вјачеслав Положин
Висок поглавар на руската православна црква преминува во Ислам(пренесува Новаја Газета 1999 година)


Архиерeјот на руската православна црква и свештеник од областа Калуга и воедно е главен представик во одборот за односи со јавност и верски заедници во руската ДУМА има преминато во Ислам. Тој исто така напоменал дека и неговата жена ги дели истите идеи и дека се слага со неговиот избор.


Црвеното ( Поглавар, Архиереј ) и синото ( жена ) не одат заедно. Не ќе да станува збор за поглавар и архиереј...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.