IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - МРТВ присилно ќе ги наплаќа сметките
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

МРТВ присилно ќе ги наплаќа сметките

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
Автор
Порака
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2009 во 14:19
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

ок,дојдовме до констатација дека државата си е супер само народов не чини...не ми одговори зошто ме тераат да платам нешто на начин кој се коси со законот-тоа ме интересира.


drzavata e takva kako sto i e narodot, posto narodot ja pravi drzavata....
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2009 во 14:23
м да...мошне исцрпен одговорнамигнување
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
igi 3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
KVO VADIS

Регистриран: 30.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 18736
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај igi 3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2009 во 22:08
A sto ne neplakala do sega prisilno?тага
Кон врв
Xelmep Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 12.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Xelmep Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2010 во 11:30
"ПЉАЧКА НА ТРЕТИОТ РАЈХ" - Конечно стигна и во македонија преку Македонската Радио Телевизија,

    МКРТВ Си има право да си наплаќа кога сака и од кај сака пари, за 1300 денари да си одземе од која сака сметка на фирма околу 7000 денари, алал да и е на оваа држава.

Ви пишувам од Ростуше(Регионот на Река-Западна Македонија), каде што се гледа МТВ1, МТВ2 и Собраниски канал (Понекогаш и тие ги нема), за разлика од поголемиот дел од Македонија каде гледаат уште 10-ина национални канали, а сумата за наплата е 130 денари за сите исто, после ни се криви Грците што не ја признаваат Македонија.

На сајтот на МКТВ нема контакт, знаци неможеш да ги контактираш, службата на телекон за информации за телефонски броеви, нема информација за телефонски број од Македонска Телевизија.

   Е така се пљачка народот.
Па ако некој ме поддржува нека пише коментар, и коментар за правната држава.

Изменето од Македон - 29.Јануари.2010 во 14:00
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2010 во 13:53
Срамно е навистина тоа што го прави МРТВ, затоа што, сепак, доколку не ги наплатиле сметките навреме, дел од истите застареле и не можат туку-така да наплаќаат од граѓаните заостанати долгови.
Не случајно дури и Уставниот Суд ќе се произнесува за ова прашање.
Посебно е неправедно кон малите места како Ростуше, кои зависат од националната телевизија, а таа таму наплаќа за услуга која граѓаните не ја ни добиле.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2010 во 19:41
Ne znam kako e tochno kaj vas, no kaj mene e vaka...


Ako neshto se plakja od drhzavniot budzhet, znachi od danokot na lugjeto, togash toa e vekje plateno i e public domain. Na primer, site onie fotografii i snimki od NASA se plateni od drzhavjanite na USA i mozhe sekoj od niv da gi koristi besplatno. Istoto vazhi i za radio i televizijskite NPR i PBS servisi, kako shto se besplatni i site programi koi se emitirat preku anteni i ne se kodirani. Znachi, dokolku se prima radio i televiziska programa preku antena i taa ne e zashtitena so kod koj se odstranuva so plakjanje na nekakva pretplata, e besplatna.

Ima programi koi se emitiraat besplatno (se primaat preku anteni), no se naplakjaat ako se dobivaat peku kabel. Vo toj sluchaj naplakjanjeto ne e za nivnata sodrzhina (bidejki taa vekje se distribuira besplatno), tuku za troshocite na kabelskiot servis.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
bingo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2522
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bingo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2010 во 19:44
каде вие она сега па во хрватска падна законот за пушачи бла бла бла па таму не престанале да плаќат не дека ми годи тоа што ќе се плаќа сега и кај нас само сакам да укажам дека на сите теми се влегува политички мотивирано

Изменето од bingo - 29.Јануари.2010 во 19:45
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2010 во 22:53
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ne znam kako e tochno kaj vas, no kaj mene e vaka...


Ako neshto se plakja od drhzavniot budzhet, znachi od danokot na lugjeto, togash toa e vekje plateno i e public domain. Na primer, site onie fotografii i snimki od NASA se plateni od drzhavjanite na USA i mozhe sekoj od niv da gi koristi besplatno. Istoto vazhi i za radio i televizijskite NPR i PBS servisi, kako shto se besplatni i site programi koi se emitirat preku anteni i ne se kodirani. Znachi, dokolku se prima radio i televiziska programa preku antena i taa ne e zashtitena so kod koj se odstranuva so plakjanje na nekakva pretplata, e besplatna.

Ima programi koi se emitiraat besplatno (se primaat preku anteni), no se naplakjaat ako se dobivaat peku kabel. Vo toj sluchaj naplakjanjeto ne e za nivnata sodrzhina (bidejki taa vekje se distribuira besplatno), tuku za troshocite na kabelskiot servis.
  mnogu ubavo kazano !.....blago na tebe !изненадување......inache...ovdeshnive sve plakjaat ,...bez razlika dali neshto mu e kodirano ( koe shto ne moze i da saka da go "troshi") ....ili pak....besplaten da mu e priemot.......
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2010 во 23:00
Originally posted by Македон Македон напиша:

Срамно е навистина тоа што го прави МРТВ, затоа што, сепак, доколку не ги наплатиле сметките навреме, дел од истите застареле и не можат туку-така да наплаќаат од граѓаните заостанати долгови.
Не случајно дури и Уставниот Суд ќе се произнесува за ова прашање.
Посебно е неправедно кон малите места како Ростуше, кои зависат од националната телевизија, а таа таму наплаќа за услуга која граѓаните не ја ни добиле.

Наплаќаат од фирми, од секого. А за гледаноста не ги интересира.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2010 во 23:01
aj sega ne kukajte!изненадување....shto se 130 din.....mesechno......osobeno za nacionalno....sranje!...намигнувањеголема%20насмевка
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2010 во 03:43
Ne znam kako se sproveduva naplatata, no po site zakoni ne mozhe nikoj da vi naplati za uslugi ili proizvodi koi ne gi koristite ili ne gi konzumirate.

Изменето од Messenger - 30.Јануари.2010 во 03:55
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2010 во 07:44
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ne znam kako se sproveduva naplatata, no po site zakoni ne mozhe nikoj da vi naplati za uslugi ili proizvodi koi ne gi koristite ili ne gi konzumirate.

 Ееее тука е маката,  што може. Како? Е па немаме доказ дека ниеднаш не сме кликнале на МТВ и дека не гледаметага. Имаме докази дека плаќаме кабелска од која веројатно (Македон ке ни објасни  како е во законотголемо%20гушкање) и МТВ добива дел од парите.
Симпатично кај МТВ е тоа што има 3 канали МТВ1 кој емитува програма за која сите шпекулираат  дека е по шема на оној кој е на власт (за сите овие години од осамостојување на Македонија.
МТВ3 е собраниски канал на кој се емитуваат седниците на парламентот и состаноците на разноразни собраниски и владини седници.
МТВ 2 е за националностите ама така распоредено што Бошњаците, Србите, Власите, Ромите имаат по полчасовен програм во термин од 14:30 до 15:30 а останатиот најголемиот дел емитуваат Албанците ( за Турците не знам колкав дел од времето добиваат).
 И ако јас како Влаинка од МТВ гледам само час и половина седмично кога одат емисиите на влашки јазик која е логиката да платам исто на пр. со Албанецот кој има цел ден да си емитува емисии на канал кој сите треба да го плаќамезбунетост
 И најголемата небулоза е што некои плаќаат 2 пати за иста услуга и како приватни и како правни лица(барем така велат оние кои имаат фирми). Значи една фризерка, еден дуќанџија плаќа и за дома и за во фирма а нема ни радио ни ТВ приемник во фирма а дома не гледа МТВ.
Неколкугодишните обиди за наплата на тв претплатата сега кулминираа со наплата со извршители и ни помалку ни повеќе плаќање и наназад- ретроактивно.збунетост
Морам да кажам дека ова е гледање од лаик и паталец. како другите гледаат и колку гледаат ке си кажат самите. Важно е дека законот важи за сите.
И што е најважно има и некоја заврзлама со рекламите, ама лично не ја разбирам па не можам да зборам.Изменето од mamamd - 30.Јануари.2010 во 07:47
Кон врв
Xelmep Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 12.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Xelmep Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2010 во 09:18

Кога зборуваме за национална телевизија, не станува збор само за МРТВ, како национални телевизии се и А1, Сител, канал5, Алсат, Телма и незнам уште кои други, значи тие 130 денари ке одат за сите, меѓутоа јас сум принуден да плаќам нешто што го немам, значи во мојот регион освен сигналот на мтв нема ништо друго од национална телевизија, и тоа сра*е никогаш не го гледам и неми ни треба.

 
 


Изменето од Македон - 30.Јануари.2010 во 14:03
Кон врв
Xelmep Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 12.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Xelmep Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2010 во 09:22
а најголемата трагедија, МРТВ присилно наплаќа на амбуланти, стоматолошки ординации аптеки и сл. значи луѓе немојте кога ќе појдете на забар да си заминете додека не изгледате ЅВОН или некој цртан филм од 61год.  што се прикажуваат на МТВ1, немојте да давает плав картон ако не ви пушти телевизија голема%20насмевка
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.