Испечати | Затвори го прозорот

МРТВ присилно ќе ги наплаќа сметките

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Право
Опис на форумот: Tолкување и коментирање закони, правни совети, судска практика
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=20900
Датум на принтање: 22.Септември.2020 во 13:24
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: МРТВ присилно ќе ги наплаќа сметките
Постирано од: Morfeus
Наслов: МРТВ присилно ќе ги наплаќа сметките
Датум на внесување: 26.Ноември.2009 во 10:32
ДРЖАВНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА ПОЧНА НЕЗАКОНСКА АКЦИЈА
МРТВ присилно ќе ги наплаќа сметките

Голема акција за присилна наплата на радиодифузната такса почна да спроведува Македонската радио-телевизија (МРТВ). Извршни решенија за сметки од октомври минатата година до минатиот месец од неодамна осамнаа на адресите на граѓаните и фирмите во земјава. Рокот за плаќање е 15 дена, а ако во тој временски период не ги платат заостанатите сметки, МРТВ присилно ќе си ги земе парите. Граѓаните и фирмите тврдат дека од лани досега не им стигнувале сметки за радиодифузна такса, со исклучок на неколку месеци во летото. Креаторите на Законот за радиодифузија се категорични дека ова е недозволиво зашто на граѓаните треба да им биде овозможено да ја плаќаат таксата за радио и за телевизија на 12 рати за решението да може да биде извршно. - Ако МРТВ им дистрибуирала сметки секој месец, решението е валидно и може да се изврши присилно наплаќање на долгот ако не го платат во предвидениот рок. Но, ако сметки не стигнувале, МРТВ ќе мора да докаже дека ги дистрибуирала, во спротивно решението не ги исполнува условите за да биде извршно - вели Роберто Беличанец, креатор на Законот за радиодифузија. Тој додава дека со неиспраќањето на месечните сметки, МРТВ го крши Законот и ги прави луѓето заложници. - МРТВ треба да наплатува однапред, а не наназад. Не можете да станете должник без да знаете и не може да ве задолжи годинава за лани. МРТВ игра на картата дека граѓаните нема да тужат зашто се работи за мали суми, а судските трошоци се четири пати повисоки. Единствено решение е тие да тужат здружено, на пример цела зграда да го тужи јавниот сервис и да бара враќање на парите земени со извршител и привремена забрана за наплата на таксата - вели Беличанец. Во сметководствените бироа во земјата велат дека кога ќе им стигне извршно решение, фирмите се принудени да го платат зашто во спротивно МРТВ ќе им ја блокира сметката за да ги земе пари. - Иако најголем дел од нив немаат телевизори, мора да платат зашто со блокирана сметка нема да можат да работат. Фирмите се жалат дека нема ред како пристигнуваат решенијата, некогаш за три, за пет, седум или за девет месеци. Се случи на фирма која била регистрирана во декември минатата година да и стигне решение за наплата на радиодифузна такса од октомври, кога таа и не постоела - велат во едно од сметководствените бироа. Од МРТВ велат дека од неодамна почнале да им испраќаат извршни решенија и на граѓаните, за разлика од порано кога тоа стигнувало само на адреса на фирмите. - Се работи за дистрибуирани решенија за сметки од октомври минатата година кога се донесе Законот за радиодифузна дејност, со кој месечната такса се намали на 130 денари. Ова е јавна давачка и обврска да плаќаат имаат сите физички и правни лица, без разлика дали поседуваат телевизор или не - велат од Секторот за наплата на МРТВ.
http://http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=1875&ArticleID=127405 - http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=1875&ArticleID=127405

На фирмите ќе им ги блоќираат жиро сметките за да ја наплатат таксата... Но знае ли некој како ќе ја наплатуваат таксата од граѓаните? Може ли преку трансакциските сметки на граѓаните да наплатуваат?Коментари:
Постирано од: brza
Датум на внесување: 26.Ноември.2009 во 11:37
a,mozebi ...ke ti dojdat pred vrata ..dva-trojca "snagatori"...i so oven ke ti ja razvalat vratata ako ne im otvorish milom...pa ke ti go ...ukradat tevelizorot?збунетост

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Morfeus
Датум на внесување: 11.Декември.2009 во 09:34
После реакцијата на народниот правобранител за незаконитоста на сметките http://www.sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/spored-narodniot-pravobranitel-smetkite-od-mrtv-se-nezakonski - http://www.sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/spored-narodniot-pravobranitel-smetkite-od-mrtv-se-nezakonski МРТВ реши:

МРТВ ќе го послуша народниот правобранител

Јавниот радиодифузен сервис целосно ќе ги почитува препораките на народниот правобранител за плаќањето на решенијата за радиодифузна такса. Според директорот на МРТВ, Ефтим Гаштов, граѓаните не мора да го платат целиот износ одеднаш, доволно е обврската да се исполнува редовно и месечно, и против ниедно физичко лице нема да бидат преземени мерки за присилна наплата.

Народниот правобранител препорача, согласно законските одредби, обврската за плаќање на радиодифузната такса за 2009 година да почне да се исполнува месечно од јануари наредната година. Истовремено укажа дека радиодифузната такса треба да се наплаќа според регистарот на обврзници, односно да плаќаат само оние што имаат ТВ или радиоприемник, а не сите граѓани. Слепите и глувите, смета народниот правобранител, треба да бидат ослободени од обврската.

- Согласно законските одредби, има параметри според кои слепи и глуви лица треба да бидат ослободени од радиодифузната такса. Ние апсолутно ќе се придржуваме до нив, но ако се случи да има какви било пропусти сите забелешки ќе бидат прифатени - вели Гаштов.

Согласно препораката на народниот правобранител, наредната година граѓаните сепак ќе се најдат во ситуација да плаќаат одеднаш по две месечни рати за таксата.

- МРТВ нема законска обврска решенијата да ги испорачува месечно. Поради високите трошоци, тоа ќе се прави квартално, но најверојатно ќе биде испратено едно решение за сите месеци за целата 2010 година - вели Гаштов.

Тоа значи дека откако МРТВ ќе ги испрати решенијата, граѓаните ќе треба да платат една тековна рата од 130 денари за еден месец од 2009 и 130 денари за еден месец од 2010 година. Во МРТВ, сепак, оставаат простор граѓаните сами да одлучуваат дали ќе плаќаат само една, две или подоцна за три месеци одеднаш.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=260384C1F4CD6C45B4971BC50103289E - http://dnevnik.com.mk/?ItemID=260384C1F4CD6C45B4971BC50103289E


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 11.Декември.2009 во 10:34
како некој бара да платам нешто за кое воопшто не сум добила побарување за наплата во текот на целата година?
на крај да платам за месеци од 2008 и цела 2009...па ова го нема ни во Занзибар!!!
да не спомнувам што на споменатата телевизија нема ни што да се гледа освен некој филм од 1772 ,иселенички џубокс и гласот на народот кој патем и воопшто не е гласот на овој народ и  саморакламирање на владата?
нели треба да понудат нешто за возврат


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасуваПостирано од: LouWeed
Датум на внесување: 11.Декември.2009 во 10:39
ako sakate vo EU, ke se naucite da si gi podmirete obvrskite, vo sekoja drzava se plakjat radio/tv taksi, dali gi gledas ili ne nema veze....-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 11.Декември.2009 во 10:45
ок де се плаќаат ама не на овој начин...
сметките кои ми стигаат на време јас си ги плаќам
нормално е дека треба да се платат
ама не можам и не сакам да платам нешто за пред две гдини и тоа во рок од 15 дена...
така е на Запад?-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасуваПостирано од: LouWeed
Датум на внесување: 11.Декември.2009 во 11:10
vo germanija n.pr. nisto ne ti stiga, obvrska si e da si odis u banka, da si prijavis na formularot kolku aparaturi imas (tv, radio, budilnici so radio, avtoradio etc..) i si plakjas...-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 11.Декември.2009 во 11:14
ама тоа еднаш треба да се регулира со закон па после ќе прајме и ние де ко во Германија...ама никако да се договорат со закониве..не дека ние сме недисциплинирани и неплаќачи...ама нели за се постои процедура а богами во Германија или ако сакаш било каде на запад не се сменуваат законите на секои 5 минути...
со вакви чекори нам запад ни е Албанија и треба да се огледуваме изгледа на неа а не во оној запад кој сите од надвор ни го триете на нос


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасуваПостирано од: LouWeed
Датум на внесување: 11.Декември.2009 во 11:50
ako samite ne pocnuvame, ne biduvame drzava.....

ne plakjamae danoci, ne plakjame obvrski, ne plajkame registracii, ne plakjame ddv i fiskalni danoci.....

etc, etc....

so takov narod, tesok napredok

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 11.Декември.2009 во 13:12
ма ние плаќаме Лу ...еве дури и патриотските фискални ги плативме џабе..паднаа на уставен а нам нема кој да ни ги врати парите...
сликата воопшто не е таква каква што сака некој да ја прикаже...
заради тоа што некој не може да си реализира наплата плаќачите во оваа држава плаќаат повеќе...и за неплаќачите...
зборот ми беше дека ваквиот начин на наплата каков сака да спроведе МРТВ не е законски


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасуваПостирано од: abnormalen
Датум на внесување: 11.Декември.2009 во 13:37
Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

vo germanija n.pr. nisto ne ti stiga, obvrska si e da si odis u banka, da si prijavis na formularot kolku aparaturi imas (tv, radio, budilnici so radio, avtoradio etc..) i si plaкјаs....

нормално дека е така!  ништо таму не им  недостига, па и тоа со што (доброволно) си  ги подмируваат сметките , за разлика од тука.-------------
Gluposta e najneobična od site bolesti - od nea NE pati bolniot tuku, SITE OSTANATI!


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 11.Декември.2009 во 14:06
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

ма ние плаќаме Лу


posto rabotnoto mesto mi dozvoluva da pravam takva "analiza", ne e ni pretpostavka, znam za sto zboruvam....

za zal...svesta kaj makedonskiot narod za obvrskite sprema drzavata e nula, a za francuzite da ne ni zboruvam....

primer od mojata ulica, od 20 kukji dali 5 plakjat redovno struja (dodeka ne im ja isklucat), smet, voda, i slicno...
ali od tie 20 kukji 15 semejstva zimat socialna pomos i penzii koj vo normala ne im sleduvaat...


toa e vistinata, site kukame za nekoj davacki i obvrski, no prikjutuvame licen kriminal sprema samata drzava

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 11.Декември.2009 во 14:06
Originally posted by abnormalen abnormalen напиша:


Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

vo germanija n.pr. nisto ne ti stiga, obvrska si e da si odis u banka, da si prijavis na formularot kolku aparaturi imas (tv, radio, budilnici so radio, avtoradio etc..) i si plaкјаs....

нормално дека е така!  ништо таму не им  недостига, па и тоа со што (доброволно) си  ги подмируваат сметките , за разлика од тука.


sto ti nedostiga...daj primer!?

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 11.Декември.2009 во 14:17
ок,дојдовме до констатација дека државата си е супер само народов не чини...
не ми одговори зошто ме тераат да платам нешто на начин кој се коси со законот-тоа ме интересира.-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасуваПостирано од: LouWeed
Датум на внесување: 11.Декември.2009 во 14:19
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

ок,дојдовме до констатација дека државата си е супер само народов не чини...не ми одговори зошто ме тераат да платам нешто на начин кој се коси со законот-тоа ме интересира.


drzavata e takva kako sto i e narodot, posto narodot ja pravi drzavata....

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 11.Декември.2009 во 14:23
м да...мошне исцрпен одговорнамигнување

-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасуваПостирано од: igi 3
Датум на внесување: 20.Декември.2009 во 22:08
A sto ne neplakala do sega prisilno?тага


Постирано од: Xelmep
Датум на внесување: 29.Јануари.2010 во 11:30
"ПЉАЧКА НА ТРЕТИОТ РАЈХ" - Конечно стигна и во македонија преку Македонската Радио Телевизија,

    МКРТВ Си има право да си наплаќа кога сака и од кај сака пари, за 1300 денари да си одземе од која сака сметка на фирма околу 7000 денари, алал да и е на оваа држава.

Ви пишувам од Ростуше(Регионот на Река-Западна Македонија), каде што се гледа МТВ1, МТВ2 и Собраниски канал (Понекогаш и тие ги нема), за разлика од поголемиот дел од Македонија каде гледаат уште 10-ина национални канали, а сумата за наплата е 130 денари за сите исто, после ни се криви Грците што не ја признаваат Македонија.

На сајтот на МКТВ нема контакт, знаци неможеш да ги контактираш, службата на телекон за информации за телефонски броеви, нема информација за телефонски број од Македонска Телевизија.

   Е така се пљачка народот.
Па ако некој ме поддржува нека пише коментар, и коментар за правната држава.

-------------


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 29.Јануари.2010 во 13:53
Срамно е навистина тоа што го прави МРТВ, затоа што, сепак, доколку не ги наплатиле сметките навреме, дел од истите застареле и не можат туку-така да наплаќаат од граѓаните заостанати долгови.
Не случајно дури и Уставниот Суд ќе се произнесува за ова прашање.
Посебно е неправедно кон малите места како Ростуше, кои зависат од националната телевизија, а таа таму наплаќа за услуга која граѓаните не ја ни добиле.


-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 29.Јануари.2010 во 19:41
Ne znam kako e tochno kaj vas, no kaj mene e vaka...


Ako neshto se plakja od drhzavniot budzhet, znachi od danokot na lugjeto, togash toa e vekje plateno i e public domain. Na primer, site onie fotografii i snimki od NASA se plateni od drzhavjanite na USA i mozhe sekoj od niv da gi koristi besplatno. Istoto vazhi i za radio i televizijskite NPR i PBS servisi, kako shto se besplatni i site programi koi se emitirat preku anteni i ne se kodirani. Znachi, dokolku se prima radio i televiziska programa preku antena i taa ne e zashtitena so kod koj se odstranuva so plakjanje na nekakva pretplata, e besplatna.

Ima programi koi se emitiraat besplatno (se primaat preku anteni), no se naplakjaat ako se dobivaat peku kabel. Vo toj sluchaj naplakjanjeto ne e za nivnata sodrzhina (bidejki taa vekje se distribuira besplatno), tuku za troshocite na kabelskiot servis.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: bingo
Датум на внесување: 29.Јануари.2010 во 19:44
каде вие она сега па во хрватска падна законот за пушачи бла бла бла па таму не престанале да плаќат не дека ми годи тоа што ќе се плаќа сега и кај нас само сакам да укажам дека на сите теми се влегува политички мотивирано


Постирано од: brza
Датум на внесување: 29.Јануари.2010 во 22:53
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ne znam kako e tochno kaj vas, no kaj mene e vaka...


Ako neshto se plakja od drhzavniot budzhet, znachi od danokot na lugjeto, togash toa e vekje plateno i e public domain. Na primer, site onie fotografii i snimki od NASA se plateni od drzhavjanite na USA i mozhe sekoj od niv da gi koristi besplatno. Istoto vazhi i za radio i televizijskite NPR i PBS servisi, kako shto se besplatni i site programi koi se emitirat preku anteni i ne se kodirani. Znachi, dokolku se prima radio i televiziska programa preku antena i taa ne e zashtitena so kod koj se odstranuva so plakjanje na nekakva pretplata, e besplatna.

Ima programi koi se emitiraat besplatno (se primaat preku anteni), no se naplakjaat ako se dobivaat peku kabel. Vo toj sluchaj naplakjanjeto ne e za nivnata sodrzhina (bidejki taa vekje se distribuira besplatno), tuku za troshocite na kabelskiot servis.
  mnogu ubavo kazano !.....blago na tebe !изненадување......inache...ovdeshnive sve plakjaat ,...bez razlika dali neshto mu e kodirano ( koe shto ne moze i da saka da go "troshi") ....ili pak....besplaten da mu e priemot.......


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 29.Јануари.2010 во 23:00
Originally posted by Македон Македон напиша:

Срамно е навистина тоа што го прави МРТВ, затоа што, сепак, доколку не ги наплатиле сметките навреме, дел од истите застареле и не можат туку-така да наплаќаат од граѓаните заостанати долгови.
Не случајно дури и Уставниот Суд ќе се произнесува за ова прашање.
Посебно е неправедно кон малите места како Ростуше, кои зависат од националната телевизија, а таа таму наплаќа за услуга која граѓаните не ја ни добиле.

Наплаќаат од фирми, од секого. А за гледаноста не ги интересира.


-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 29.Јануари.2010 во 23:01
aj sega ne kukajte!изненадување....shto se 130 din.....mesechno......osobeno za nacionalno....sranje!...намигнувањеголема%20насмевка

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 30.Јануари.2010 во 03:43
Ne znam kako se sproveduva naplatata, no po site zakoni ne mozhe nikoj da vi naplati za uslugi ili proizvodi koi ne gi koristite ili ne gi konzumirate.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 30.Јануари.2010 во 07:44
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ne znam kako se sproveduva naplatata, no po site zakoni ne mozhe nikoj da vi naplati za uslugi ili proizvodi koi ne gi koristite ili ne gi konzumirate.

 Ееее тука е маката,  што може. Како? Е па немаме доказ дека ниеднаш не сме кликнале на МТВ и дека не гледаметага. Имаме докази дека плаќаме кабелска од која веројатно (Македон ке ни објасни  како е во законотголемо%20гушкање) и МТВ добива дел од парите.
Симпатично кај МТВ е тоа што има 3 канали МТВ1 кој емитува програма за која сите шпекулираат  дека е по шема на оној кој е на власт (за сите овие години од осамостојување на Македонија.
МТВ3 е собраниски канал на кој се емитуваат седниците на парламентот и состаноците на разноразни собраниски и владини седници.
МТВ 2 е за националностите ама така распоредено што Бошњаците, Србите, Власите, Ромите имаат по полчасовен програм во термин од 14:30 до 15:30 а останатиот најголемиот дел емитуваат Албанците ( за Турците не знам колкав дел од времето добиваат).
 И ако јас како Влаинка од МТВ гледам само час и половина седмично кога одат емисиите на влашки јазик која е логиката да платам исто на пр. со Албанецот кој има цел ден да си емитува емисии на канал кој сите треба да го плаќамезбунетост
 И најголемата небулоза е што некои плаќаат 2 пати за иста услуга и како приватни и како правни лица(барем така велат оние кои имаат фирми). Значи една фризерка, еден дуќанџија плаќа и за дома и за во фирма а нема ни радио ни ТВ приемник во фирма а дома не гледа МТВ.
Неколкугодишните обиди за наплата на тв претплатата сега кулминираа со наплата со извршители и ни помалку ни повеќе плаќање и наназад- ретроактивно.збунетост
Морам да кажам дека ова е гледање од лаик и паталец. како другите гледаат и колку гледаат ке си кажат самите. Важно е дека законот важи за сите.
И што е најважно има и некоја заврзлама со рекламите, ама лично не ја разбирам па не можам да зборам.-------------


Постирано од: Xelmep
Датум на внесување: 30.Јануари.2010 во 09:18

Кога зборуваме за национална телевизија, не станува збор само за МРТВ, како национални телевизии се и А1, Сител, канал5, Алсат, Телма и незнам уште кои други, значи тие 130 денари ке одат за сите, меѓутоа јас сум принуден да плаќам нешто што го немам, значи во мојот регион освен сигналот на мтв нема ништо друго од национална телевизија, и тоа сра*е никогаш не го гледам и неми ни треба.

 
 


-------------


Постирано од: Xelmep
Датум на внесување: 30.Јануари.2010 во 09:22
а најголемата трагедија, МРТВ присилно наплаќа на амбуланти, стоматолошки ординации аптеки и сл. значи луѓе немојте кога ќе појдете на забар да си заминете додека не изгледате ЅВОН или некој цртан филм од 61год.  што се прикажуваат на МТВ1, немојте да давает плав картон ако не ви пушти телевизија голема%20насмевка


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 30.Јануари.2010 во 22:05
Originally posted by mamamd mamamd напиша:Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ne znam kako se sproveduva naplatata, no po site zakoni ne mozhe nikoj da vi naplati za uslugi ili proizvodi koi ne gi koristite ili ne gi konzumirate.
 Ееее тука е маката,  што може. Како? Е па немаме доказ дека ниеднаш не сме кликнале на МТВ и дека не гледаме[.


mamamd, ne mozhe nikoj da ti naplati samo spored pretpostavka deka neshto si koristela.

Nitu mozhe da ti stavi uslov da ne plakjash samo dokolku ti dokazhesh deka nikogash ne si koristela.

Za da mozhe nekoj da ti naplati za svoj produkt ili servis toj mora da dokazhi deka ti si gi koristela negovite uslugi.

Vo sprotivno, sekoj sekomu kje mozhe da mu naplakja za s'e i seshto.Moja preporaka: ne plakjajte nishto i barajte da ve dadat na sud. Tamu izjavite deka nikogash ne gledate MTV i deka so drago srce bi ja platile pretplatata dokolku MTV dokazhe deka vie ste ja gledale nejzinata programa.

MTV nema nikogash da ve dade na sud zatoa shto nevozmozhno e go podnese baraniot dokaz. A ako go izgubi sluchajot so vas, avtomatski pagja celata politika na prisilno (raketiranje) naplakjanje pretplata.   

Patem, sekoj onoj koj kje go istera sluchajov do vrhoven sud, kje go dobie bez problem. Vo Makedonija imate mnogu adokati koi baraat rabota... potreben e samo eden so volja da prevzeme prupno sudenje na MTV od strana na gragjanjite i da si napravi nezboravna reklama za sebe.
-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 30.Јануари.2010 во 22:18
Originally posted by Messenger Messenger напиша:mamamd, ne mozhe nikoj da ti naplati samo spored pretpostavka deka neshto si koristela.E moj Mesi, moze i naplakja nashata mtv odnosno izvrsh*telite vo nejzino imeтага
Site nie imame doma pola metro uplatnici na koi jasno stoi deka mora da gi platime, ama nie seushte ne gi plakjame. Golem broj lugje od strav od kaznata -naplata na dolgot pd 8 000 od koi 100 evra se za izvrsh*telot  gi plakjaat smetkite.
Dokolku padne zakonov na ustaven verojatno ke treba da tuzat da si gi povratat sredstvata.


-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 30.Јануари.2010 во 22:31
OK, ne e vo red da ja gledate programata, a da ne ja plakjate. Toa go ostavam na svesta i na dushata na sekoj chovek...


Govoram za onie koi NAVISTINA ne ja gledaat programata.

Tie ne treba da plakjaat, slobodno neka pojdat na sud i neka pobaraat od sudijata da im dokazhi deka kako pravni subjekti na drzhavata tie moraat da plakjaat za nechii privatni uslugi i produkti koi ne gi koristat i ne gi narachale, i deka zakonot koj e donesen da gi prisiluva na neshto takvo e ustaven.

Ako vi kazhe deka nemate pravo, togash podete do nego, dajte mu ubavo spakuvana kutija od chevni so edna cigla vnatre i rechete mu deka vi dolzhi 100 evra.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 30.Јануари.2010 во 23:33
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Dokolku padne zakonov na ustaven verojatno ke treba da tuzat da si gi povratat sredstvata.


Мамамд, така е, убаво кажа и самата, веројатно, доколку Уставен одлучи да ја поништи одредбата од законот, а со тоа и ќе настане движење на вредности, меѓутоа ако изрично не ја поништи, дури тогаш останува дилема што ќе се прави.


-------------


Постирано од: Xelmep
Датум на внесување: 31.Јануари.2010 во 00:58

Според законот мислам дека телевизијата е задолжително да плаќа секое домаќинство, без разлика дали си ја гледал или не. Значи ако си сопственик на два стана ќе плаќаш два пати телевизија и по автоматизам имаш право и репризите да ги гледаш.кубење%20косаПостирано од: Glenn
Датум на внесување: 31.Јануари.2010 во 15:20

По западните земји (моделот на подмирување сметки е сличен) задолжително се плаќа месечен или годишен надоместок за користење тв услуги. Тоа ти доаѓа како Дозвола за гледање телевизија, независно дали имаш кабловска, сателитска или незнам што. Тоа си е башка.

Фрустрацијата на македонските граѓани доаѓа од фактот дека МТВ сака да наплатува а ништо не дава за возврат. Тоа е револт, но нема никаква врска со подмирување на давачките спрема државата.


-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 02.Февруари.2010 во 03:27
Во високо развиените земји, барем таму јас кај што сум бил, државните телевизии се јавен сервис и се беспалтни. Таквите телевисизки куќи се буџетски финансирани и до пред исзвесно време не им беше дозволено да имаат сектор за маркетинг и пропаганда. Неодамна тоа им е дозволено, а се со цел да го олесната оптоварувањето на буџетот. Овие куќи се поквалитетни, имаат своја продукција и повеќе се ориентирани на теми и простори кои се надвор од локалните економско-политички интерси. Квалитетот е издржан, научен и едукативен, но помалку гледан.

Комерцијалните куќи претежно се приватни компании кои исто така се беспалтни, но стриктно се самофинасирани преку продажба на пропаганден простор. На секој 20 минути се одстапуваат 5 минути за рекламни цели. Нивната продукција е мала и пртежно се фокусира на домашната политчка и еконсомска сцена. Квалитетот е скромен и шарен, но гледан.

Телевизиските улуги кои се наплаќаат се за сервиси добиени по пат на кабел или сателит. Тоа се засебни приватни компании или корпрации кои имаат инвестирано значаен капитал, немаат продукција, а купуваат се што може да се продаде, од спорт, култура, уметност кинематографија, историски канали, географија, религија, драма..... Изборот е на секој поединец дали ќе се приклучи и кој пакет ќе го избере, според сопствениот интерес.

Новинарите во комерцијалните, кабловските и сателитските ТВ куќи се повеќе платени, но незначи дека се и покомпетнетни. Сите овие се интегрален дел од поголеми медиски куќи кои во својот домен имаа и радио стници, печатени и електронски медиуми. Генерално идеолошки се нефлексибилни и во глобала имаат силно влијание врз формирањето на јавното мнение, пред се водено од политчките ставови на газдата.

Буџетски финансираните куќи имаат полиберален пристап, дозволуваат и дебати по алтерантивни политчки сфаќања, но и тоа е дозволиво во рамките на некои општо прифатени параметри. Во случај кога некој уредник и новинар ќе излезе надвор од дозволените рамки, за нивните постапки сносат одредени консеквенци. Смалување на финасиската подршка, укинување на некои програми, па богами и одпуштање од работа. Демократски.

И волкот сит и овците на број.

Каде е решението за МТВ?

Проемена на законот и препишување на еден од законите кои се примнеуваат на запад. Ако пак Македонија смета дека не и е потребен јавен сервис, тогаш нека ја укине МТВ, а владата ќе заштеди многу, многу пари. Таа треба да одлучи дали има потреба и е економски испалтливо да вложува.

За се има алтерантива, а дали е во интерес на македоснката држава да не информираат Рамковски, Стојменов, CNN, BBC, FOX (fair and balanced), Alsat, ТВ Планета или Пинк е сосема друго прашање.

-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 07:34
Сите слушаме како е во светот, ма очигледно дека светот не знае како е кај нас.
Кога се носеше законот за извршители зборувавме дека ќе биде весело и трагично. И бидна. Таксата за радиодифузија е 1300 ден за 10 месеци, а за извршителот 100 евразбунетост
Што е ова, сеење страв?
Впрочем, даваат ли фискална сметка кога ке наплатат?
Мизерија на нашето секојдневие
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=D9DB99C0BCE79B41BE02E7D32AC7E169 - Таксата за МРТ присилно без знаење се симнува од сметката во банка


-------------


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 18:57
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Сите слушаме како е во светот, ма очигледно дека светот не знае како е кај нас.Кога се носеше законот за извршители зборувавме дека ќе биде весело и трагично. И бидна. Таксата за радиодифузија е 1300 ден за 10 месеци, а за извршителот 100 евразбунетостШто е ова, сеење страв?Впрочем, даваат ли фискална сметка кога ке наплатат? Мизерија на нашето секојдневие http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=D9DB99C0BCE79B41BE02E7D32AC7E169 - Таксата за МРТ присилно без знаење се симнува од сметката во банка


Прво треба извршителот да стапи во контакт со должникот и спогодбено да ги наплати побарувањата.

Доколку не се најде спогодбено решение во три обиди за наплата на долгот тогаш на довоерителот му се нудат три опции:

- да го прости долгот и му се намали платежниот рајтинг на должникот
- да се покрене судска постапка.

По донесувањето на судската одлука должникот

- треба да ја плати сметката во целост или на рати според финансиските можности
- да му се одземат предмети во против вредност на сметката + акумулираните админстративни и судски трошоци или
- да оди во затвор.


Во ниеден случај не смее да дојде до блокада на сметката од причина што тоа не е во интерес на банаката, а посебно ако нејзиниот клиент си ги исполнува сите обврски према банката.

До блокада може да дојде само доколку

- е покрената постапка за ликвидација од доверителите (значи има позначителни суми кои им се должат)
- самиот сопственик на сметката покрене постапка за ливидација и прогласи дека е банкрот.

Така е на западот, се друго е само институционализрано ракетарство.

-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“Постирано од: eptendosadno
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 19:36
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Сите слушаме како е во светот, ма очигледно дека светот не знае како е кај нас.Кога се носеше законот за извршители зборувавме дека ќе биде весело и трагично. И бидна. Таксата за радиодифузија е 1300 ден за 10 месеци, а за извршителот 100 евразбунетостШто е ова, сеење страв?Впрочем, даваат ли фискална сметка кога ке наплатат? Мизерија на нашето секојдневие http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=D9DB99C0BCE79B41BE02E7D32AC7E169 - Таксата за МРТ присилно без знаење се симнува од сметката во банка


Прво треба извршителот да стапи во контакт со должникот и спогодбено да ги наплати побарувањата.

Доколку не се најде спогодбено решение во три обиди за наплата на долгот тогаш на довоерителот му се нудат три опции:

- да го прости долгот и му се намали платежниот рајтинг на должникот
- да се покрене судска постапка.

По донесувањето на судската одлука должникот

- треба да ја плати сметката во целост или на рати според финансиските можности
- да му се одземат предмети во против вредност на сметката + акумулираните админстративни и судски трошоци или
- да оди во затвор.


Во ниеден случај не смее да дојде до блокада на сметката од причина што тоа не е во интерес на банаката, а посебно ако нејзиниот клиент си ги исполнува сите обврски према банката.

До блокада може да дојде само доколку

- е покрената постапка за ликвидација од доверителите (значи има позначителни суми кои им се должат)
- самиот сопственик на сметката покрене постапка за ливидација и прогласи дека е банкрот.

Така е на западот, се друго е само институционализрано ракетарство.


Прво треба извршителот да стапи во контакт со должникот и спогодбено да ги наплати побарувањата.

Како се стапува во контакт ?
Со препорачано писмо , преку телефон , одење лично на адреса на фирмата и.т.н.

Јас ве уверувам дека извршителот нема полза вие да го добиете решението , па аналогно на тоа , истиот применува минимални обиди вие да бидете информирани , и доколку не се јавите кај него , следи наплатата .

Од лично искуство знам дека извршителот намерно не ми го доставувал решението на прописната адреса .-------------
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 07.Февруари.2010 во 03:24
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Сите слушаме како е во светот, ма очигледно дека светот не знае како е кај нас.Кога се носеше законот за извршители зборувавме дека ќе биде весело и трагично. И бидна. Таксата за радиодифузија е 1300 ден за 10 месеци, а за извршителот 100 евразбунетостШто е ова, сеење страв?Впрочем, даваат ли фискална сметка кога ке наплатат? Мизерија на нашето секојдневие http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=D9DB99C0BCE79B41BE02E7D32AC7E169 - Таксата за МРТ присилно без знаење се симнува од сметката во банка


Прво треба извршителот да стапи во контакт со должникот и спогодбено да ги наплати побарувањата.

Доколку не се најде спогодбено решение во три обиди за наплата на долгот тогаш на довоерителот му се нудат три опции:

- да го прости долгот и му се намали платежниот рајтинг на должникот
- да се покрене судска постапка.

По донесувањето на судската одлука должникот

- треба да ја плати сметката во целост или на рати според финансиските можности
- да му се одземат предмети во против вредност на сметката + акумулираните админстративни и судски трошоци или
- да оди во затвор.


Во ниеден случај не смее да дојде до блокада на сметката од причина што тоа не е во интерес на банаката, а посебно ако нејзиниот клиент си ги исполнува сите обврски према банката.

До блокада може да дојде само доколку

- е покрената постапка за ликвидација од доверителите (значи има позначителни суми кои им се должат)
- самиот сопственик на сметката покрене постапка за ливидација и прогласи дека е банкрот.

Така е на западот, се друго е само институционализрано ракетарство.


Прво треба извршителот да стапи во контакт со должникот и спогодбено да ги наплати побарувањата.

Како се стапува во контакт ?
Со препорачано писмо , преку телефон , одење лично на адреса на фирмата и.т.н.

Јас ве уверувам дека извршителот нема полза вие да го добиете решението , па аналогно на тоа , истиот применува минимални обиди вие да бидете информирани , и доколку не се јавите кај него , следи наплатата .

Од лично искуство знам дека извршителот намерно не ми го доставувал решението на прописната адреса .
Во англосаксонскиот свет, тие извршители се нарекуваат DEBT COLLECTORS. Тоа се професионални фирми кои услугите ги наплатуваат како процент од наплатата плус админстративните трошоци.

Тие се ангажираат од доверителите. Процесот кој го применуваат е законски регулиран и постапуваат во рамките на законските овалстувања. Значи секој нивен обид треба да биде докумнетиран, а притоа да се придржуваат кон роковите. Доколку дојде до судски процес сето ова се приложува како евиденција во постапката.

Самите довоерители, а и извршителите прават проценка дали е вредно да се покрене постапката или кога истата би било пожелно да се прекине, со цел да се минимизираат непотребните трошоци.

Стапувањето во контакт е официјално, писмена кореспонденција на меморандум на фирмата на извршителот, следат телефонски разговори, емаили и лични контакти. Извршителот ја игра улогата на посредник, а често пати се вршат и преговори околу висината на наплатата па и рокот на наплата. Се е на ниво и без многу емоции.

Извршителите на некој начин се институционализирани рекетари кои мораат да го почитуваат законот и неносат пиштоли. Во затегнати ситуации сосебе во придужба мора да имаат и претставник на службата за внатрешни работи.

Од се преходно напишано за МРТВ, можам да заклучам дека изврштелите го правата она што некој им го дозволил да го правата. По се изгледа дека законот не е јасно прецизиран, а процедурата околу спроведувањето на законот е оставена на слободна интерпретација на сите учесници во процесот.

Понатаму, индикација дека има нешто труло е тоа што ниту еден граѓанин на Република Македонија нема склучено купопродажен договор со понудувачот на јавните услуги, во овај случај МРТВ. МРТВ немаат право да наплатува за услуги за кои некој не ги користи или неможат да докажат дека ги користи. Значи треба да има промена и во законот кој регулира и оваа проблематика.

Владата или Законодавецот прво треба да дојде до сознание дали јавниот сервис како национална потреба е навистина од суштинска важност и која е неговата економска оправданост. Ако е на мислење дека е важен за иднината на државата тогаш ќе треба тој сервис буџетски да се сервисира. Средствата наменети за оваа буџетска институција ќе се подмируваат од собраните даноци.

Сите други телевизиии кои се комерцијални и приватни сами ќе треба да си одлучат дали своите услуги ќе ги наплатуваат и како или ќе бараат други извори на финансирање.

Секоја една медиска куќа терба да поседува лиценца за да може да емитува програми. Нивна обврска е редовно да си ја плаќаат годишната радио дифузна и телевизика апанажа, која бездруго ќе ја полни буџетската каса. Во лиценцата се стипулираат сите подробности вклучувајќи ја и фрекфенцијата.

Во секој случај не треба да се измислува топла вода, туку треба законите и процесите да се систематизираат и усогласат.-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“Постирано од: eptendosadno
Датум на внесување: 07.Февруари.2010 во 12:45
Проблемот е што , не се доставуваат уредно сметките , значи неможе да платиш нешто ако немаш сметка , второ , не се доставуваат уредно решениеата , не иде тоа како препорачано писмо , како достава на рака и.т.н.

Закон им овозможува да повлечат пари од сметка , да наплатат присилно со одземање на имот и слично , само и само со користење аргументи на извршителот , без да се земе изјава , исказ или било каква потврда дека засегнатиот добил сметка , решение и.т.н.

Никој не ја знае тарифата на извршилтелот , никои не знае како таа се утврдува и кои се параметри се земаат во предвит , никој нема право да интервенира во однос на висината на наплатата , ни еден неможе да го оспори извршувањето на наплатата .

Единствен начин да си ги повратиш парите е да тужиш .

Е тогаш за извршителот следи процедурата - поднесување на тужба , свикување на ричиште , ангажирање на адвокат , покана неколку пати , можност за одлошувањето на рочиштето од здравстевени причини , поради недоагање на адвокатот и така неколку години , а парте од сметка ги нема , за цело време .

И доколку до добиеш случајот , повратокот на парите ќе трае исто така неколку години , прво треба извршителот да ги исплати , потоа судот да сивика .... абе , бог да чува .-------------
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 07.Февруари.2010 во 14:02
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Проблемот е што , не се доставуваат уредно сметките , значи неможе да платиш нешто ако немаш сметка , второ , не се доставуваат уредно решениеата , не иде тоа како препорачано писмо , како достава на рака и.т.н.

Закон им овозможува да повлечат пари од сметка , да наплатат присилно со одземање на имот и слично , само и само со користење аргументи на извршителот , без да се земе изјава , исказ или било каква потврда дека засегнатиот добил сметка , решение и.т.н.

Никој не ја знае тарифата на извршилтелот , никои не знае како таа се утврдува и кои се параметри се земаат во предвит , никој нема право да интервенира во однос на висината на наплатата , ни еден неможе да го оспори извршувањето на наплатата .

Единствен начин да си ги повратиш парите е да тужиш .

Е тогаш за извршителот следи процедурата - поднесување на тужба , свикување на ричиште , ангажирање на адвокат , покана неколку пати , можност за одлошувањето на рочиштето од здравстевени причини , поради недоагање на адвокатот и така неколку години , а парте од сметка ги нема , за цело време .

И доколку до добиеш случајот , повратокот на парите ќе трае исто така неколку години , прво треба извршителот да ги исплати , потоа судот да сивика .... абе , бог да чува .Тоа е слика и прилика за несредена законска регулатива и стандардизиран процес кој треба да биде согласно законот.

Законот и процесот не се виша матетматика за да биде толку комплицирано.

Верувам кога проблемите ќе станат повидливи, некој ќе се сети дека треба да стори нешто.

Ај не се секирај и тоа ќе се среди, оди прослави за роденденот.

-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 22.Февруари.2010 во 21:06
Plakaat hoteli, moteli, frizernici, piljari ama dolgovi baraat i od odamna umreni. Bash me interesira kako ke go naplatat dolgot. Ke go pratat li izvrsh*telot do onoj vek изненадување
http://www.spic.com.mk/kat/hronika/pocinata-veke-20-godini-sekoj-mesec-dobiva-smetka-od-mrtv.html -
- Почината веќе 20 години секој месец добива сметка од МРТВ-------------


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 22.Февруари.2010 во 21:12
На МРТ да и се забрани со закон да постои додека не се најде решение...просто и едноставно...


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 21:26
Ima lesno reshenie, dokolku drzhavata smeta oti edna takva kukja mora da postoi.

Neka ja proglasi kako esencijalna potreba, kako shto e vojskata, policijata, poshtata, obrazovanieto i zdravstvoto, pa neka ja plakja od budzhetot.

Togash nema da ima prisilno naplakjanje na smetkite.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 26.Февруари.2010 во 01:35
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Plakaat hoteli, moteli, frizernici, piljari ama dolgovi baraat i od odamna umreni. Bash me interesira kako ke go naplatat dolgot. Ke go pratat li izvrsh*telot do onoj vek изненадување
http://www.spic.com.mk/kat/hronika/pocinata-veke-20-godini-sekoj-mesec-dobiva-smetka-od-mrtv.html -
Почината веќе 20 години секој месец добива сметка од МРТВНе може да плаќа за нешто кое таа не го добила, бидејќи колку што знам, наплатата се воведе долго откако починатата не била веќе меѓу живите.
А да не говорам дека речиси сите тие побарувања се веќе одамна застарени.


-------------


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 12.Март.2010 во 19:01
Денеска останав без збор кога разбрав дека и на  тезгаџиите (демек нивните фирми) им наплаќале ТВ претплата. Колку е блиску до паметот луѓе кои цел ден седат на ладно  и од ТВ немаат време ни Т да изговорат да им се наплаќа оваа претплата. До каде ке се оди со небулозности, а уште по чудно, до кога ќе трпат лугево?изненадување

-------------


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 18.Април.2010 во 15:13
Мора да се плаќа на МРТВ, па кој ќе ја величи владата, кој ќе го плаќа пропагандистот Томиќ,кој ќе ги плаќа сите глупости на МРТВ а и дали има уште некој што ја гледа.ВМРО да потсетиме на времето повикуваше да не се плаќаат сметките на МРТВ( но сега е нивна - си ја присвоија како да не е за граганите - та и владата си врши преноси кога сака).


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 18.Април.2010 во 15:14
Арач рајо. дајте арач.Станвме раја во 21 век.Леле мајко!..


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 06.Мај.2010 во 22:14
Од една страна долгови..од друга страна бара наплата на сметки. На кого човек да плати
 

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=122875 - МРТ само лани направила загуба од 2,5 милиони евр
-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 07.Мај.2010 во 19:14
mislish ,изненадување...ne zarabotila kolku shto smetala pa,...toa go rachuna kako,...zaguba?

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Gorazd777
Датум на внесување: 08.Јуни.2010 во 12:04
Ние не ја плаќаме мрт-болшевичко-комунистичката и фашистичка тв,владата тоа си го вметна како ДАНОК,меѓу останатите и таа сметка е даночно оптоварување на граѓаните,а не сметка за нешто квалитетно или непристрасно.?!

-------------
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 11.Јуни.2010 во 06:59
Ма не ми е мене тешко да ја платам радиодифузната такса,

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=EAC4DC6659BADC4BA2166C1BD97A5E66 -

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=EAC4DC6659BADC4BA2166C1BD97A5E66 - МРТ праќа извршители
ама таман ќе се убедам-ќе спремам парите и сметките и чим речам дека ќе  тргнам до пошта по медиуми ќе прочитам нешто што ќе ми ги запали дамарите и пак се враќам дома и не плаќам...еве ви цитат...
...извршниот директор на овој јавен информативен сервис, Ефтим Гаштев, кој рече дека принудната наплата ќе се врши само за оние граѓани што не ги намириле своите обврски во периодот од јануари до април годинава.

- Ние тоа мора да го направиме, бидејќи сакаме да се придржуваме до она што се наши законски обврски. Тие предвидуваат дека сметките треба да се плаќаат по истекот на средината на месецот. Ова значи дека, почнувајќи од 15 јуни, ние ќе почнеме со принудна наплата на нашите побарувања. Први на листа ќе бидат оние граѓани што во тој четиримесечен период воопшто не платиле ниту една сметка. Потоа на ред ќе дојдат и оние што платиле помал број месечни обврски од по 130 денари - изјави вчера Гаштев.

И се прашувам, како си ја почитуваат својата законска обврска за наплата, ама никако да научат да си ја научат својата законска обврска за нудење квалитет по вкус на гледачотзбунетост
Значи, еве јас лично освен услугите од вториот канал поконкретно емисиите на влашки јазик не гледам ништо друго а треба да им платам. За 3 пати седмично по 30 мин. во термин од 14:30 до 15 часот кога за жал повеќе не можам отколку можам да си ги гледам емисиите на мајчиниот ми јазик- треба да им платам радиодифузна такса,
Зашто господинов директор и сите таму главуши не размислиле емисијата (според Бадинтернамигнување) да ја стават во некој нормален термин после 18  часот за да можат сите да ја гледаат. Тоа не им е законска обврска, ама законски им е да ми наплатат ни помалку нои повеќе со извршители.
Значи останува да си дозволам да ми наплатат со извршител па после да ги тужам онаму во Стразбур пред тој комитетот за малцински заедницитага
Кога можат Албанците да се изборат така речи цел термин на вториот  канал да го добијат зошто не би и јас за некој поголем и попогоден термин. Очигледно за Македонија не важи-Кроткото јагне од девет мајки цица!!!изненадување


-------------


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 11.Јуни.2010 во 12:16
И кај мене дома се плаќаат сметките за радиодифузна такса
Но од друга страна кога ќе размислам не би требало да ги плаќаме бидејки не добиваме ништо за тоа. А колку плус плаќаме за ТВрамнодушност -  бум тв, кабловскатага


Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 11.Јуни.2010 во 13:07
П Л А Т И    М Т В ! !Плаќањето МРТВ е класичен рекет, плаќаш за услуга која не ја сакаш (нека ми ја исклучат, ама само МТВ)


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 11.Јуни.2010 во 17:42
Originally posted by Gorazd777 Gorazd777 напиша:

Ние не ја плаќаме мрт-болшевичко-комунистичката и фашистичка тв,владата тоа си го вметна како ДАНОК,меѓу останатите и таа сметка е даночно оптоварување на граѓаните,а не сметка за нешто квалитетно или непристрасно.?!


Истиот начин на плаќање е преземен од западноевропските држави, само што таму,чинам, радиодифузната такса е дел од сметките за струја.

-------------


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 11.Јуни.2010 во 17:51
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

]И се прашувам, како си ја почитуваат својата законска обврска за наплата, ама никако да научат да си ја научат својата законска обврска за нудење квалитет по вкус на гледачотзбунетостЗначи, еве јас лично освен услугите од вториот канал поконкретно емисиите на влашки јазик не гледам ништо друго а треба да им платам. За 3 пати седмично по 30 мин. во термин од 14:30 до 15 часот кога за жал повеќе не можам отколку можам да си ги гледам емисиите на мајчиниот ми јазик- треба да им платам радиодифузна такса,Зашто господинов директор и сите таму главуши не размислиле емисијата (според Бадинтернамигнување) да ја стават во некој нормален термин после 18  часот за да можат сите да ја гледаат.


Мамамд, гледано од тој аспект, Македонците треба да плаќаат само за МТВ1, малцинствата за МТВ1 и МТВ2. Нема законска основа за сето тоа.

П.С. Во однос на извршувањето, за да дојдеш до Стразбур, прво треба да ги исцприш сите домашни правни инстанци, а дури потоа да поднесеш тужба до судот за човекови права во Стразбур, а бидејќи со закон е утврдено дека сите плаќаат еднакво, тужбата ќе ти биде отфрлена како неоснована.

-------------


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 11.Јуни.2010 во 19:02
Originally posted by Македон Македон напиша:Мамамд, гледано од тој аспект, Македонците треба да плаќаат само за МТВ1, малцинствата за МТВ1 и МТВ2. Нема законска основа за сето тоа.

П.С. Во однос на извршувањето, за да дојдеш до Стразбур, прво треба да ги исцприш сите домашни правни инстанци, а дури потоа да поднесеш тужба до судот за човекови права во Стразбур, а бидејќи со закон е утврдено дека сите плаќаат еднакво, тужбата ќе ти биде отфрлена како неоснована.

Ccc По логично е Македонците (ама само оние од  вмро) останатите се опозиција  да гледаат МТВ1
Малцинствата МТ2-ама со еднаква распределба на етерот
а ВЛАДТА да си плати МТВ3-односно собранискиот кнал да с го плати собраниеторазмислување
Е сега околу тубата не биди толку сигурен за отфрлањето- сите плаќаат еднакво но не добиваат сите еднаква услуга.
И околу патот на процедурата- го знам ама го скратив во објаснувањево оти ме мрзи да пишувам. Ај оди во Вицови ке ти го напишам вицот со Итар Пејо,  да ја разбереш во иднина мојата “скратена постапка“намигнување
Тука нема смисла да ја расипуваме темата
 Ииии онака објаснение од правен аспект- Ќе треба ли брат Љубе да плати- посебно за услугата за емисиите каде убаво се разработува неговиот  патриотизам од патриотските новинари?збунетост-------------


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 11.Јуни.2010 во 19:21
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Originally posted by Македон Македон напиша:


Мамамд, гледано од тој аспект, Македонците треба да плаќаат само за МТВ1, малцинствата за МТВ1 и МТВ2. Нема законска основа за сето тоа.

П.С. Во однос на извршувањето, за да дојдеш до Стразбур, прво треба да ги исцприш сите домашни правни инстанци, а дури потоа да поднесеш тужба до судот за човекови права во Стразбур, а бидејќи со закон е утврдено дека сите плаќаат еднакво, тужбата ќе ти биде отфрлена како неоснована.
Ccc По логично е Македонците (ама само оние од  вмро) останатите се опозиција  да гледаат МТВ1Малцинствата МТ2-ама со еднаква распределба на етерота ВЛАДТА да си плати МТВ3-односно собранискиот кнал да с го плати собраниеторазмислувањеЕ сега околу тубата не биди толку сигурен за отфрлањето- сите плаќаат еднакво но не добиваат сите еднаква услуга.И околу патот на процедурата- го знам ама го скратив во објаснувањево оти ме мрзи да пишувам. Ај оди во Вицови ке ти го напишам вицот со Итар Пејо,  да ја разбереш во иднина мојата “скратена постапка“намигнувањеТука нема смисла да ја расипуваме темата Ииии онака објаснение од правен аспект- Ќе треба ли брат Љубе да плати- посебно за услугата за емисиите каде убаво се разработува неговиот  патриотизам од патриотските новинари?збунетост


Ете, јас не гледам телевизија повеќе од половина час седмично, најмногу час, повеќе време поминувам пред компјутер или пак надвор и во читање книги. Дали тоа значи дека јас не треба да плаќам радиодифузна такса исто колку што и ти? Секако дека не. Или пак затоа што не гледам МТВ 2 дали треба да плаќам помалку отколку ти? Секако дека не. Радиодифузната такса е утврдена со закон, значи дека нема поделби на малцинство и мнозинство, Македонци и малцинства, гледачи или негледачи и слично.

П.С. Во однос на постапката, сега има и таму измени, откако Врховниот суд стана надлежен за предмети кои траат неразумно долго. Но, сепак, доколку имаше законска основа за било што, досега ќе беше поведена, независно дали тоа ќе беше тужба, или пак постапка за оценување на уставноста и законистоста на законот пред Уставниот суд.

П.П.С. За "патриотизмот на Љубе", кои не сум ги следел искрено, некој ако каже невистина, може да заработи тужба од самиот Љубе за клевета. А инаку чинам дека сите тие реклами се дел од платена политичка програма.-------------


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 11.Јуни.2010 во 22:46
Originally posted by Македон Македон напиша:П.П.С. За "патриотизмот на Љубе", кои не сум ги следел искрено, некој ако каже невистина, може да заработи тужба од самиот Љубе за клевета. А инаку чинам дека сите тие реклами се дел од платена политичка програма.


Pa za covekot e greota...Makedonec...kaj da plaka?збунетост


-------------


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 13.Јуни.2010 во 07:43
Една моја пријателка вели- Во Македонија најлесно се носат и лесно паѓаат закони . Тешко е за оние кои “изгореа“ додека траеше оти нема начин како да си го врати она што му е земено. Така е и со овој закон- донесен гледајки го само  едниот аспект, односно во интерес на МРТВ ( читај владеачката партија- ама сите до една).
Каде се обврските на МРТВ?
Каде е можноста граѓанинот да си каже дека плаќа услуга која не ја користи?
Најжалосно е кога се дерат и оние слоеви кои ама ич не им е дојдено до програмата на МТВ оти кутрите немаат ни тв приемник. Ама кога реакцијата е од опозицијата, од партии кои се во немилост заради  тоа што друг им ја скрои ќулафката...никој не реагира.

http://www.time.mk/read/NONE/7f3a8ae472/index.html - „Владата преку извршители создава социјални случаи“

 

-------------


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 13.Јуни.2010 во 19:14
Паметна одлука

http://www.time.mk/read/NONE/9a64f69b37/index.html - Одложена примената на законот за извршување на неодредено време
-------------


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 13.Јуни.2010 во 22:18
арно ама....
 
 

Одлагањето на законот не важи за долговите за радио и телевизија. МРТВ најави дека од оваа недела ќе почне со присилна наплата со извршители, а први на удар ќе бидат семејствата што не платиле за ниту еден месец од годината.-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасуваПостирано од: Andjelina
Датум на внесување: 15.Јуни.2010 во 22:53
http://www.vest.com.mk/default.asp?ItemID=0B56C97ACA9AD143B3B99E7DD40E9213 - Патриоти - извршители

-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасуваПостирано од: Platenik
Датум на внесување: 19.Јуни.2010 во 04:53
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Gorazd777 Gorazd777 напиша:

Ние не ја плаќаме мрт-болшевичко-комунистичката и фашистичка тв,владата тоа си го вметна како ДАНОК,меѓу останатите и таа сметка е даночно оптоварување на граѓаните,а не сметка за нешто квалитетно или непристрасно.?!


Истиот начин на плаќање е преземен од западноевропските држави, само што таму,чинам, радиодифузната такса е дел од сметките за струја.


На запад радиодифузна такса или телевисзиска претплата на
free to air телевизиските куќи никој неплаќа. За поединците или крајните корисници тој сервис е бесплатен.

Радиодифузна такса палќаат телевизиските станици како дел од лиценцата со која се стекнува правото да емитуваат програми. Парите одат во буџетот.

Поединци плаќаат телевисиска претплата само во случај ако имаат склучено формален договор за користење на услугите, кабелска, сателитска телевизија.....-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 19.Јуни.2010 во 06:33
Na zapad, dokolku ima drzhavna radiodifuzijska organizacija (ima i takvi), togash taa se finansira od budzhetot na drzhavata i od donacii.

Onoa shto se emitira preku predavateli i se prima so antena e besplatno, Se naplakja satelitskata televizija bidejki se podrazbira isto kako i kabelskiot sevis - lugjeto plakjaat za sevisnata usluga na ovie biznisi, a ne za kontentot na programite ili troshokot za nivnata produkcija. Televizijskite stanici (programi) se finansiraat voglavno od reklami i neshto od donacii.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 19.Јуни.2010 во 07:15
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Na zapad, dokolku ima drzhavna radiodifuzijska organizacija (ima i takvi), togash taa se finansira od budzhetot na drzhavata i od donacii.

Onoa shto se emitira preku predavateli i se prima so antena e besplatno, Se naplakja satelitskata televizija bidejki se podrazbira isto kako i kabelskiot sevis - lugjeto plakjaat za sevisnata usluga na ovie biznisi, a ne za kontentot na programite ili troshokot za nivnata produkcija. Televizijskite stanici (programi) se finansiraat voglavno od reklami i neshto od donacii.http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=20900&PN=3 - Значи зборуваме за исто.


Радиодифузиски куќи како такви не потојат, но тоа можат да бидат владини институции или независни тела (формирани од самата индистрија) кои се во функција на регулриање на правилата во таа индустрија.

Што се однесува до крајните корисници и за оние услуги за кои мора да се плати, висинaта на претплатата е во директна зависност со изборот на содржината, контентот. Значи за поголем избор и сумата е поголема.

На располагање стојат и специјализирани канали, кои можат да се гледаат по нарачка и по потреба. Значи и тука се плаќа содржината. Pay per view!

-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 19.Јуни.2010 во 21:34
Kako ne postojat radiodifuzijski kukji? Shto se MRT, CBS, ABC, CBC, PBS ? Jas ne govoram za vladini ili nevladini tela za regulacija na radiodifuzijata, tuku za onoa shto se podrazbira kako "radio stanica" , "televizijska stanica" ili "radio-telelvizijska stanica". Tie so eden zbor se narekuvat radiodifuzijski kukji.

Krajniot korisnik plakja za brojot na programite shto gi dobiva, a ne za nivnata sodrzhina. Normalno e deka sekoj program e razlichen po sodrzhina, no na korisnikot ne mu se naplakja za sodrzhinata. Servisot koj gi prodava programite ne veli "za vesti kje patish $5, a za sport $10". Toj naplakja za broj na upotrebeni kanali. Sodrzhinata na kanalite samo go reflektira interesot na konzumentot. Specijaliziranite "Pay per view" kanali se posebna grupa programi koi se naplakjaat spored interesot na konzumentite i nivnata ekskluzivnost. Toa obichno se zhivi programi ili programi po potreba (ne mora da se cheka odreden den i termin da se gleda neshto za shto se ima in teres vo daden moment). Za takvi neshta sekako deka se plakja premijum cena.-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 20.Јуни.2010 во 07:30
Добро, расчистивме што значи радиодуфзиска куќа (broadcasters).

Значи на западот има 3 видови на радиодифузиски куќи

- државни
- комерцијални кои се приватни и одат слободно во етерот
- сателитски и кабловски кои во суштина се приватни и ги наплаќаат своите услуги

Крајниот корисник неплаќа никаков надоместок за сервисот кој го добива од државните и комерцијалните, но затоа тој мора да плаќа претплата доколку одлучи да користи сателитски и кабловски услуги.

Радиодуфизиската такса не е обврска на крајните корисници, туку е обврска на радиодифузиските куќи кои со палтената такса тие се стекнуваат со правото да емитуваат радиотелевизиски програми. Телата кои го организираат ова се продолжена рака на владата, а може да има и независни тела формирани од самата индустрија. Преку нив се регулира целокупната проблематика на емитување, од доделување на фрекфенциите па се до надоместокот кои ќе треба да го платат за да се стекнат со валидна лиценца.

Кога зворуваме за сателитските и кабловските телевизии, никој на сметката не назначува дека крајните корисници плаќаат за контентот и неговата продукција. Тие продаваат пакети, а пакетитет се дефинираат според потребите на одредан група на граѓани и нивните интереси. Не сите пакети содржат спортски, филмски или канали за вести.

Дистрибутерот (телевизиската станица) ја формира неговата цена на чинење врз основа на неговите оперативни трошоци,неговите продукциски трошоци (ако има своја продикција) како и врз висината на договорите кои ги има потпишано со контент провајдерите, CNN, BBC, FOX, ESPN, EUROSPORT, SKY, MGM, TNT, PARAMOUNT, National geographic....

Јас како краен корисник можам да изберам да имам филмски и канали за вести, но неморам да имам и спортски итн. Врз основа на мојот избор се одредува и висната на мојата претплата. Со други зборови, никој не ме задолжува да плаќам за контентот, но индиректно јас плаќам за содржините кои сум избрал да ги гледам.

Од програмски аспект во интерес е на дистрибутеорт да обезбеди што побогати содржини, да склучи договори со поголем број контент провајдери или продукциски куќи (кои се професионалци во тој домен) со цел да ме убеди дека моите 40, 50 или 100 долари месечна претплата се одлично потрошени пари.

Може слободно да се каже дека овие дситрибутери се само продавачи на забава, дилери на професионалните продукциски куќи. Исто како еден дилер на Тојота, тој е само продавач кој е обврзан да ти даде пордшка и ти ја испрача содржината наречена Тојота.

Застранивме од темата, но сепка сметам дека дискусијата е поучна и може некому да му помогне околу регулирањето на оваа проблематика во Македонија.

Некој треба да направи студија и да дојде до заклучок дали на Македонија и е потребна национална радиотелевизиска куќа, колку ќе чини да се има еден таков сервис, а истовремено да се изнајде финансиски модел кој ќе биде економски оправдан.

Норамлно е во едни несредени односи да се има еден ваков антагонистички став према единствената национала радио телевисиска куќа. Луѓето не би имале проблем да плаќаат доколку се убедени дека добиваат соодветна противвредност за потрошените пари. За жал, луѓето не веруваат во вредноста која ја добиваат, избегнуваат да плаќаат за нешто што не користат (ма колку тоа МТВ била од национален интерес) и се подготвени да им плаќаат на некои независни диструбутери кои обезбедуваат побогата и поиздржана содржина.-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 20.Јуни.2010 во 18:31
Satelitskite i kablovskite servisi se provajderi (distibuteri) na kontent, na onoa shto go produciraat radiodifuzijskite kukji, a tie samite mnogu retko se proizvoditeli na programi.

Sodrzhina i kontent znachi isto. Korisnikot na kablovskiot ili satelitskiot servis ne plakja za sodrzhinata (site kanali imaat razlichna sodrzhina), tuku za brojot na dobivanite kanali (programi).

Radiodifuzijskite kukji se producenti (proizvoditeli) na programite, a ne dileri. Dileri se servis provajderite (kabel i satelit). Dobar ti beshe primerot so Tojota i dilerite. Tojota proizveduva, a drugi se zanimavaat so prodavanje na proizvodite. Jasno e deka na Tojota i odi vo prilog da napravi podobri avtomobili ( radiodifuzijskite kukji - programi).

Vo Makedonija MTV se javuva istovremeno vo dve ulogi - kako proizvoditel i diler. Kako drzhavna ustanova taa uzhiva drzhavna protekcija i dostapna i e kasata na drzhavniot budzhet. Poradi toa, taa mozhe da bara samo individualni donacii, no ne mozhe so sila da naplakja pretplata.

Faktichki korenot na problemov ne e vo nea, tuku vo zakonodavecot. Ne mi e jasno kako mozhel da donese zakon za nasilno naplakjanje na proizvod za koj nemozhe da dokazhi deka e koristen od onia od koi go naplakja, a istovremeno ne go finansira od drzhavniot budzhet koga vekje go smeta za drzhaven servis?

Ova mu doagja kako drzhavno raketarstvo. Sakal gledal, sakal ne gledal, mora da platish!

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 21.Јуни.2010 во 03:00
Се сложувам, проблемот е во регулативата и нерешениот статус на МТВ.-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 21.Јуни.2010 во 13:13
ne mozhe... se ushte...malu morgen ......samo zaplashuvaat!!


-------------


Постирано од: annaja
Датум на внесување: 03.Септември.2010 во 01:52
Почна присилното наплаќање?


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 03.Септември.2010 во 15:19
Originally posted by annaja annaja напиша:

Почна присилното наплаќање?


Законот за извршување е одложен на неопределено време.

-------------


Постирано од: annaja
Датум на внесување: 03.Септември.2010 во 22:50
Ама тоа не важи за МРТВ,се одложи за струја,вода,тел.јас така разбрав.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 04.Септември.2010 во 01:15
Originally posted by annaja annaja напиша:

Ама тоа не важи за МРТВ,се одложи за струја,вода,тел.јас така разбрав.


Примената на Законот е одложена, а МТВ има можност да поднесе тужба до оние кои не плаќаат.

-------------


Постирано од: annaja
Датум на внесување: 04.Септември.2010 во 16:30
Така ли? Е добро,ми олесна....


Постирано од: Pannet
Датум на внесување: 05.Септември.2010 во 00:54
Originally posted by annaja annaja напиша:

Ама тоа не важи за МРТВ,се одложи за струја,вода,тел.јас така разбрав.


Разликата е во тоа што за МРТВ се плаќа данок (такса), а не е сметка за комуналии. Во овој случај, истата не застарува и за истата може да се спроведе извршна постапка.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 06.Септември.2010 во 14:12
Originally posted by Pannet Pannet напиша:

Originally posted by annaja annaja напиша:

Ама тоа не важи за МРТВ,се одложи за струја,вода,тел.јас така разбрав.


Разликата е во тоа што за МРТВ се плаќа данок (такса), а не е сметка за комуналии. Во овој случај, истата не застарува и за истата може да се спроведе извршна постапка.


Долгот кон МТВ застарува за определен период, иако тоа чинам не е една година како што е со сметките за комуналии.

Не случајно МТВ досега не поведе извршна постапка за долговите од 2008 година.

-------------


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 20.Октомври.2010 во 00:01
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=128979 - УЈП ќе ги наплаќа сметките за радиодифузна такса

Еве и http://sobranie.mk/ext/materialdetails.aspx?Id=aedf6306-6822-4519-9be2-48ee5f63e8b9 - линк до предлогот на закон за изменување и дополнување на Законот за Управата за јавни приходи (второ читање).

-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 20.Октомври.2010 во 00:08
da!...MRTv-ata tv ke si go klati kako i dosega ,изненадување
 
..i  samo,ke cheka drug da mu ja sobere "platata" ...t.e...drzavata!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: blek stena
Датум на внесување: 09.Ноември.2010 во 22:08
Originally posted by Македон Македон напиша:

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=128979 - УЈП ќе ги наплаќа сметките за радиодифузна такса

Еве и http://sobranie.mk/ext/materialdetails.aspx?Id=aedf6306-6822-4519-9be2-48ee5f63e8b9 - линк до предлогот на закон за изменување и дополнување на Законот за Управата за јавни приходи (второ читање).


izmenite na zakonot za upravata za javni prihodi se usvoeni i izlezeni vo sluzben vesnik na RM od 05.11.2010 kako i izmenite na zakonot za radiodifuzna taksa


Постирано од: fstak
Датум на внесување: 11.Ноември.2010 во 09:44
znam deka temata ne e za strujata ama imam edno prasanje.Dali zakonski EVN ni naplaka 33% angazirana moknost?


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 11.Ноември.2010 во 15:48
Originally posted by fstak fstak напиша:

znam deka temata ne e za strujata ama imam edno prasanje.Dali zakonski EVN ni naplaka 33% angazirana moknost?


Доколку тоа не е спротивно на договорот меѓу ЕВН и Република Македонија, тогаш никако не го кршат договорот. А колку што знам, доколку е спротивно на законот, тогаш побарувањето е ништовно.

-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 11.Ноември.2010 во 22:42
pa nema vekje ...manipulativni....збунетост

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 12.Ноември.2010 во 13:40
Originally posted by brza brza напиша:

pa nema vekje ...manipulativni....збунетост


Сеуште се води прекршочна постапка против ЕВН. Ќе видиме како ќе одлучи комисијата.

-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 12.Ноември.2010 во 19:50
pa nema be vekje takvo neshto,..odvoeno mislam so posebna stafka,изненадување
 
...ili ima?збунетост


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: fstak
Датум на внесување: 13.Ноември.2010 во 14:53
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by fstak fstak напиша:

znam deka temata ne e za strujata ama imam edno prasanje.Dali zakonski EVN ni naplaka 33% angazirana moknost?


Доколку тоа не е спротивно на договорот меѓу ЕВН и Република Македонија, тогаш никако не го кршат договорот. А колку што знам, доколку е спротивно на законот, тогаш побарувањето е ништовно.

nerazbrav postoj zakon ili ne postoj ili koj sto stigne ne strizi.Jas imam potcueno deka so voveduvanjeto 18 % ddv.,toa trebalo da prestane da se naplaka,zatoa sto vaka ispaga deka nie plakame poveke od 50% danok.A toa e duplo od toa sto imame potroseno.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 13.Ноември.2010 во 16:14
Originally posted by fstak fstak напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by fstak fstak напиша:

znam deka temata ne e za strujata ama imam edno prasanje.Dali zakonski EVN ni naplaka 33% angazirana moknost?


Доколку тоа не е спротивно на договорот меѓу ЕВН и Република Македонија, тогаш никако не го кршат договорот. А колку што знам, доколку е спротивно на законот, тогаш побарувањето е ништовно.

nerazbrav postoj zakon ili ne postoj ili koj sto stigne ne strizi.Jas imam potcueno deka so voveduvanjeto 18 % ddv.,toa trebalo da prestane da se naplaka,zatoa sto vaka ispaga deka nie plakame poveke od 50% danok.A toa e duplo od toa sto imame potroseno.


Постои закон, но постои и договор, кој секако е базиран врз Уставот и законите. Не би знаел да ти кажам дали ДДВ е супституција на овие нешта, но, знам дека се води прекршочна постпка против ЕВН. Што ќе одлучат таму, ќе видиме.

-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 13.Ноември.2010 во 19:26
ne e tolku problemot taa tretina,...problemot e shto koga ja rachunaat strujata tuka sprema drugi,
 nea ne ja rachunaat , pa izleguva deka strujata za nas e skoro besplatna ,...
 
...shto apsolutno ne e taka , koga ke se sobere se vo smetkata izleguva deka tuka e ...tuka nekade so drugite zemji vo evropa , pa duri i poskapa od ,,....vo nekoi zemji...изненадување
 
...samo shto tuka desetici pati pomalku se plakja istata rabota  tamu!лутина
 
tuka saatnica e okolu edno evro ( a i pomalku ) ,...shto otprilika znachi deka cel saat r'mbash za eden poasalen sladoled na...stapche!изненадување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 29.Јануари.2011 во 22:50
Cccc..posle kravite na red dojdoa gluvcite od podrumite vo zgradite...sega nim ke im stavat televizori za da gledaat..oti drug koj ke gledaзбунетост

http://www.time.mk/read/NONE/334db60337/index.html - Македонија- Радиодифузната такса за куќните совети чека толкувањ
-------------


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 27.Март.2015 во 01:08
Овие од УЈП ако се нормални јас ќе се обесам на сред плоштад.
Денес скапав во таа зградата на МРТ, поголем хаос не можат да направат. Еден шалтер, броеви нема, сите преку ред се пикаат
Ми стигнаа сметки на дури три адреси!!! Абе алооо, физички е невозможно да живеам на три места истовремено, а законски невозможно е да имам три постојани адреси во лична карта. Па дали сте вие нормални???
Први месец во годината, платив за 6 месеци ОДНАПРЕД! Во февруари платив за уште 6!
И на последната сметка ми пишува заостанат долг од ХХХ денари.
На еден човек пред мене му блокирале трансакциска за веќе ПЛАТЕНИ сметки! 
И нормално не завршив работа. Ама утре пред 9 им се цртам на шалтер, има да зажалат што ме натерале да излегувам од работа во период кога се ми е турболутина

Ми иде јас да ги тужам. Кој знае дали можамзбунетост


-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVEИспечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk