IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - МРТВ присилно ќе ги наплаќа сметките
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

МРТВ присилно ќе ги наплаќа сметките

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
Автор
Порака
Morfeus Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 34
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Morfeus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: МРТВ присилно ќе ги наплаќа сметките
    Испратена: 26.Ноември.2009 во 10:32
ДРЖАВНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА ПОЧНА НЕЗАКОНСКА АКЦИЈА
МРТВ присилно ќе ги наплаќа сметките

Голема акција за присилна наплата на радиодифузната такса почна да спроведува Македонската радио-телевизија (МРТВ). Извршни решенија за сметки од октомври минатата година до минатиот месец од неодамна осамнаа на адресите на граѓаните и фирмите во земјава. Рокот за плаќање е 15 дена, а ако во тој временски период не ги платат заостанатите сметки, МРТВ присилно ќе си ги земе парите. Граѓаните и фирмите тврдат дека од лани досега не им стигнувале сметки за радиодифузна такса, со исклучок на неколку месеци во летото. Креаторите на Законот за радиодифузија се категорични дека ова е недозволиво зашто на граѓаните треба да им биде овозможено да ја плаќаат таксата за радио и за телевизија на 12 рати за решението да може да биде извршно. - Ако МРТВ им дистрибуирала сметки секој месец, решението е валидно и може да се изврши присилно наплаќање на долгот ако не го платат во предвидениот рок. Но, ако сметки не стигнувале, МРТВ ќе мора да докаже дека ги дистрибуирала, во спротивно решението не ги исполнува условите за да биде извршно - вели Роберто Беличанец, креатор на Законот за радиодифузија. Тој додава дека со неиспраќањето на месечните сметки, МРТВ го крши Законот и ги прави луѓето заложници. - МРТВ треба да наплатува однапред, а не наназад. Не можете да станете должник без да знаете и не може да ве задолжи годинава за лани. МРТВ игра на картата дека граѓаните нема да тужат зашто се работи за мали суми, а судските трошоци се четири пати повисоки. Единствено решение е тие да тужат здружено, на пример цела зграда да го тужи јавниот сервис и да бара враќање на парите земени со извршител и привремена забрана за наплата на таксата - вели Беличанец. Во сметководствените бироа во земјата велат дека кога ќе им стигне извршно решение, фирмите се принудени да го платат зашто во спротивно МРТВ ќе им ја блокира сметката за да ги земе пари. - Иако најголем дел од нив немаат телевизори, мора да платат зашто со блокирана сметка нема да можат да работат. Фирмите се жалат дека нема ред како пристигнуваат решенијата, некогаш за три, за пет, седум или за девет месеци. Се случи на фирма која била регистрирана во декември минатата година да и стигне решение за наплата на радиодифузна такса од октомври, кога таа и не постоела - велат во едно од сметководствените бироа. Од МРТВ велат дека од неодамна почнале да им испраќаат извршни решенија и на граѓаните, за разлика од порано кога тоа стигнувало само на адреса на фирмите. - Се работи за дистрибуирани решенија за сметки од октомври минатата година кога се донесе Законот за радиодифузна дејност, со кој месечната такса се намали на 130 денари. Ова е јавна давачка и обврска да плаќаат имаат сите физички и правни лица, без разлика дали поседуваат телевизор или не - велат од Секторот за наплата на МРТВ.
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=1875&ArticleID=127405

На фирмите ќе им ги блоќираат жиро сметките за да ја наплатат таксата... Но знае ли некој како ќе ја наплатуваат таксата од граѓаните? Може ли преку трансакциските сметки на граѓаните да наплатуваат?

Изменето од Morfeus - 26.Ноември.2009 во 10:38
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 11:37
a,mozebi ...ke ti dojdat pred vrata ..dva-trojca "snagatori"...i so oven ke ti ja razvalat vratata ako ne im otvorish milom...pa ke ti go ...ukradat tevelizorot?збунетост
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Morfeus Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 34
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Morfeus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2009 во 09:34
После реакцијата на народниот правобранител за незаконитоста на сметките http://www.sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/spored-narodniot-pravobranitel-smetkite-od-mrtv-se-nezakonski МРТВ реши:

МРТВ ќе го послуша народниот правобранител

Јавниот радиодифузен сервис целосно ќе ги почитува препораките на народниот правобранител за плаќањето на решенијата за радиодифузна такса. Според директорот на МРТВ, Ефтим Гаштов, граѓаните не мора да го платат целиот износ одеднаш, доволно е обврската да се исполнува редовно и месечно, и против ниедно физичко лице нема да бидат преземени мерки за присилна наплата.

Народниот правобранител препорача, согласно законските одредби, обврската за плаќање на радиодифузната такса за 2009 година да почне да се исполнува месечно од јануари наредната година. Истовремено укажа дека радиодифузната такса треба да се наплаќа според регистарот на обврзници, односно да плаќаат само оние што имаат ТВ или радиоприемник, а не сите граѓани. Слепите и глувите, смета народниот правобранител, треба да бидат ослободени од обврската.

- Согласно законските одредби, има параметри според кои слепи и глуви лица треба да бидат ослободени од радиодифузната такса. Ние апсолутно ќе се придржуваме до нив, но ако се случи да има какви било пропусти сите забелешки ќе бидат прифатени - вели Гаштов.

Согласно препораката на народниот правобранител, наредната година граѓаните сепак ќе се најдат во ситуација да плаќаат одеднаш по две месечни рати за таксата.

- МРТВ нема законска обврска решенијата да ги испорачува месечно. Поради високите трошоци, тоа ќе се прави квартално, но најверојатно ќе биде испратено едно решение за сите месеци за целата 2010 година - вели Гаштов.

Тоа значи дека откако МРТВ ќе ги испрати решенијата, граѓаните ќе треба да платат една тековна рата од 130 денари за еден месец од 2009 и 130 денари за еден месец од 2010 година. Во МРТВ, сепак, оставаат простор граѓаните сами да одлучуваат дали ќе плаќаат само една, две или подоцна за три месеци одеднаш.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=260384C1F4CD6C45B4971BC50103289E

Изменето од Morfeus - 11.Декември.2009 во 09:40
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2009 во 10:34
како некој бара да платам нешто за кое воопшто не сум добила побарување за наплата во текот на целата година?
на крај да платам за месеци од 2008 и цела 2009...па ова го нема ни во Занзибар!!!
да не спомнувам што на споменатата телевизија нема ни што да се гледа освен некој филм од 1772 ,иселенички џубокс и гласот на народот кој патем и воопшто не е гласот на овој народ и  саморакламирање на владата?
нели треба да понудат нешто за возврат
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2009 во 10:39
ako sakate vo EU, ke se naucite da si gi podmirete obvrskite, vo sekoja drzava se plakjat radio/tv taksi, dali gi gledas ili ne nema veze....

Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2009 во 10:45
ок де се плаќаат ама не на овој начин...
сметките кои ми стигаат на време јас си ги плаќам
нормално е дека треба да се платат
ама не можам и не сакам да платам нешто за пред две гдини и тоа во рок од 15 дена...
така е на Запад?

Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2009 во 11:10
vo germanija n.pr. nisto ne ti stiga, obvrska si e da si odis u banka, da si prijavis na formularot kolku aparaturi imas (tv, radio, budilnici so radio, avtoradio etc..) i si plakjas...

Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2009 во 11:14
ама тоа еднаш треба да се регулира со закон па после ќе прајме и ние де ко во Германија...ама никако да се договорат со закониве..не дека ние сме недисциплинирани и неплаќачи...ама нели за се постои процедура а богами во Германија или ако сакаш било каде на запад не се сменуваат законите на секои 5 минути...
со вакви чекори нам запад ни е Албанија и треба да се огледуваме изгледа на неа а не во оној запад кој сите од надвор ни го триете на нос
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2009 во 11:50
ako samite ne pocnuvame, ne biduvame drzava.....

ne plakjamae danoci, ne plakjame obvrski, ne plajkame registracii, ne plakjame ddv i fiskalni danoci.....

etc, etc....

so takov narod, tesok napredok
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2009 во 13:12
ма ние плаќаме Лу ...еве дури и патриотските фискални ги плативме џабе..паднаа на уставен а нам нема кој да ни ги врати парите...
сликата воопшто не е таква каква што сака некој да ја прикаже...
заради тоа што некој не може да си реализира наплата плаќачите во оваа држава плаќаат повеќе...и за неплаќачите...
зборот ми беше дека ваквиот начин на наплата каков сака да спроведе МРТВ не е законски
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
abnormalen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај abnormalen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2009 во 13:37
Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

vo germanija n.pr. nisto ne ti stiga, obvrska si e da si odis u banka, da si prijavis na formularot kolku aparaturi imas (tv, radio, budilnici so radio, avtoradio etc..) i si plaкјаs....

нормално дека е така!  ништо таму не им  недостига, па и тоа со што (доброволно) си  ги подмируваат сметките , за разлика од тука.

Gluposta e najneobična od site bolesti - od nea NE pati bolniot tuku, SITE OSTANATI!
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2009 во 14:06
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

ма ние плаќаме Лу


posto rabotnoto mesto mi dozvoluva da pravam takva "analiza", ne e ni pretpostavka, znam za sto zboruvam....

za zal...svesta kaj makedonskiot narod za obvrskite sprema drzavata e nula, a za francuzite da ne ni zboruvam....

primer od mojata ulica, od 20 kukji dali 5 plakjat redovno struja (dodeka ne im ja isklucat), smet, voda, i slicno...
ali od tie 20 kukji 15 semejstva zimat socialna pomos i penzii koj vo normala ne im sleduvaat...


toa e vistinata, site kukame za nekoj davacki i obvrski, no prikjutuvame licen kriminal sprema samata drzava

Изменето од LouWeed - 11.Декември.2009 во 14:07
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2009 во 14:06
Originally posted by abnormalen abnormalen напиша:


Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

vo germanija n.pr. nisto ne ti stiga, obvrska si e da si odis u banka, da si prijavis na formularot kolku aparaturi imas (tv, radio, budilnici so radio, avtoradio etc..) i si plaкјаs....

нормално дека е така!  ништо таму не им  недостига, па и тоа со што (доброволно) си  ги подмируваат сметките , за разлика од тука.


sto ti nedostiga...daj primer!?
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2009 во 14:17
ок,дојдовме до констатација дека државата си е супер само народов не чини...
не ми одговори зошто ме тераат да платам нешто на начин кој се коси со законот-тоа ме интересира.

Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.