IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Хуманост на дело
  Активни теми Активни теми RSS - Итно се потребни донации за Емил Новески
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Итно се потребни донации за Емил Новески

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 10:49
“Имам“ еден дежурен просјак кој секогаш знае дека кај мене ќе добие кеса со леб, овошје, конзерва риба...ако имам да поделам.

Еден ден решив да му дадам алишта. Грижливо испрани и испеглани кошули и блузи од маж ми (очувани, башка не-демодирани, а издвоени за в црква). Ги прими кошулите и замина.

Малку подоцна излегов од дома и на мое запрепастување ги најдов кошулите расфрлани пред соседната града. Искрено, бев малку навредена, па и се разгневив. Кога се смирив заклучив дека немам право да му се лутам на просјакот.

Тој доаѓа кај мене по храна и некој динар, а не по гардероба.

Наравоучение: давајте им го на луѓето она што им е најпотребно ако веќе сакате да бидете хумани.


Изменето од maria_magdalena - 25.Ноември.2009 во 10:50
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
donacii Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Ноември.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај donacii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 18:41

УШТЕ ЕДНО ДЕТЕ СО ЛЕУКЕМИЈА БАРА ПОМОШ ЗА ДА ОСТАНЕ ЖИВО

Сакам пак да играм фудбал

Само неколку часа пред на единаесетгодишниот Емил Новески од Кавадарци да му се влоши состојбата и пред да биде приклучен на апарат за дишење, тој и неговите родители побараа преку "Вест" да ги замолат сите добри луѓе да му помогнат на ова момче да преживее.

- Јас сум силен и ќе ја победам болеста - ни рече во телефонскиот разговор малиот Емил.

Потресната приказна на единаесетгодишното момче започнала во мај оваа година, кога поради висока температура било испратено на клиника, каде што се открило дека боледува од леукемија. Веста за болеста родителите ја примиле во шок, но по четирите макотрпни хемотерапии во октомври лекарите ги израдувале дека болеста целосно се повлекла. Радоста кратко траела. На редовната контрола во средината на ноември, со ужас било констатирано дека леукемијата повторно се вратила, и тоа во многу посилна форма. Сега единствена опција за спас на животот на Емил е трансплантацијата на коскена срцевина во најбрз можен рок на некоја од клиниките во Европа. Првичната сума за лекување би изнесувала над 100.000 евра, родителите се во паника.

- Мајка ми не престанува да плаче - ни кажа Емил во телефонскиот разговор - вознемирена е затоа што немаме доволно пари за моето лекување. Добрите луѓе многу и помогнаа на малата Мартина Димитрова којашто исто така е болна од леукемија и заедно со мене лежи во болницата во Скопје, па се понадевав дека ќе има луѓе кои ќе сакаат и мене да ме спасат. Знам дека од оваа болест се умира, затоа помогнете ми да живеам, вечно ќе сум благодарен - беа потресните зборови што малиот Емил нe замоли да ги пренесеме. Тој уште вели дека многу сака да се врати во училиштето и пак да игра фудбал со другарчињата, но и да им се врати на неговите братчиња близначиња кои нетрпеливо го чекаат дома.

Откако детето е приклучено на апарати, неговата мајка Јованка Новеска повеќе не беше во состојба да разговара и само ни кажа дека сега животот на Емил е во рацете на Бог и милоста на хуманите луѓе.

Сите оние кои што сакаат да му помогнат на Емил можат да донираат парични средства на жиро сметката на Стопанска Банка
200-002-018-470-082, за Емил Новески.

 

----------

Извор: Вест

Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 11:55
Еве ја веб страната на ЗДРУЖЕНИЕТО ЗА НЕГУВАЊЕ НА ПРАВОСЛАВНИ ВРЕДНОСТИ.

Поздрав и секое добро
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2009 во 01:55
Originally posted by donacii donacii напиша:

УШТЕ ЕДНО ДЕТЕ СО ЛЕУКЕМИЈА БАРА ПОМОШ ЗА ДА ОСТАНЕ ЖИВО



Не е тоа уште едно дете, туку тоа е истото дете (Емил Новески) за кое што зборуваме на оваа тема.
Поздрав!

п.с. Случајно да не знаете што стана со броевите за донации?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2009 во 21:30

броеви за донација 070 143 115 и 077 143 500, помагајте!

штотуку ги дознав броевите. ќе слушнете љубезен глас кој ќе ви заблагодари за донацијата, потоа ќе добиете порака дека сте донирале 100 денари за Емил и на крај, Емил ќе ви биде доживотно благодарен, што ќе може да добие шанса да ужива во животот!

Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2009 во 21:43
Се надевам ќе се соберат парите
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2009 во 15:51
Konechno stignaa broevite za donacija ,se nadevam ovoj nachin kje bide poefikasen od onoj so ziro smetkite.
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2009 во 16:28
Доколку користите facebook, запишете ја оваа порака на вашиот статус:

***
Ве молам итно донирајте за операцијата на 11 годишниот Емил Новески (леукемија) на броевите 070 143 115 и 077 143 500 (едно вртење 100ден). Копирајте ја оваа порака на вашиот статус и истата, со Божја помош, ќе се мултиплицира!

***

Копирајте ја целата порака меѓу ѕвездичките!
Позздрав!
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2009 во 03:06
Во понеделник, на 14 Декември, со почеток од 20:00 часот, во спортската сала „Јасмин“ во Кавадарци ќе се одржи хуманитарен концерт за помош на Емил Новески.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
super babicka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 348
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај super babicka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2009 во 05:09
Da se zdruzime i pomogneme na maliot Emil so po nekolku vrtenja na human. broevi za nas e taka reci nisto no za maliot i negovoto semejstvo e dobredojdeno .Gospod da mu pomogne .Bravo za negovite sogragjani!
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2009 во 01:53
GOLEM HUMANITAREN KONCERT ZA POMOS NA EMIL NOVESKI

Дата:понеделник, 14 декември 2009
Време:20:00 - 23:00
Локација:KAVADARCI, sportska sala JASMIN

Опис

DA MU DADEME SANSA NA EMIL POVTORNO DA ZAIGRA FUDBAL.

Pomognete i vie so vaseto prisustvo da se spasi eden nevin detski zivot.

Повеќе за ова има на facebook
Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2009 во 23:17
Покрај финансиските проблеми се појави уште еден...На Емил итно му е потребна крв од крвната група 0+. Не секој сега може да помогне, а оние кои можат, голема благодарност доколку се јават на детската клиника и даруваат дел од течноста која живот значи.
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2009 во 18:59
broj za donaci: T-MOBIL 070 143-115, VIP 077 143-500, ONE 075 143-350. edno vrtenje kosta 100den, zavas e mnogu malku a za EMIL toa mnogu znace vi blagodarime.
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2009 во 09:58
Biba,imash li informacii dali se ozbezbedi krv za Emil,iskreno se nadevam deka barem ovoj problem e nadminat,a  za donaciite  ne  se somnevam deka sekoj koj ima blagorodno srce nema da go chinii nishto barem so 100 den da dade svoj doprinos,sitna suma za  golema dusha.
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.