IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Хуманост на дело
  Активни теми Активни теми RSS - Итно се потребни донации за Емил Новески
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Итно се потребни донации за Емил Новески

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Итно се потребни донации за Емил Новески
    Испратена: 20.Ноември.2009 во 18:37
Dragi prijateli, imam potreba od vasha pomosh. Neocekuvano se javi recidiv na bolesta Akutna Mieloicna Leukemija. Potrebna e itna transplantacija za koja trebaat golemi sredstva.
Od se Srci Vi Blagodaram.



Emil Noveski
Denarska
t-ska: 200 002 018 470 082
Stopanska Banka Kavadarci

Devizna
Emil Noveski
SWIFT: SOB MK 2X
IBAN: MK 072 000 020 184 742 53
ова го копирав од facebook страната за Емил Новески.
http://www.facebook.com/group.php?gid=178294627799

во тек е постапка за отварање на телефони за донации.
истите ќе бидат дополнително додадени во темава.



Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2009 во 01:56

Носете го Емил на Манастирот Острог во Црна Гора (тоа е на патот од Подгорица накај Никшиќ)

 
Господ да му подари Спасение и здравје! Амин! големо%20гушкање
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2009 во 02:52
Originally posted by Pravoslavie Pravoslavie напиша:

Носете го Емил на Манастирот Острог во Црна Гора (тоа е на патот од Подгорица накај Никшиќ)


И таму ли пресадуваат коскена срж?

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2009 во 04:30
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Pravoslavie Pravoslavie напиша:

Носете го Емил на Манастирот Острог во Црна Гора (тоа е на патот од Подгорица накај Никшиќ)


И таму ли пресадуваат коскена срж?

 
Не, туку таму Го замолуваат Се’Добриот Господ да им ги исцели болестите и Тој излегува во пресрет секому според потребата за Спасение на душите. Слава на Бога! големо%20гушкање


Изменето од Pravoslavie - 22.Ноември.2009 во 04:32
Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2009 во 12:18
Gi molime site humani luge da pomognat.
Pomoshta e Besceneta samo ako e dobiena navreme.
A vremeto e kratko...

vreme za molitvi imame na pretek...Vremeto za lekuvanje istekuva... Sekoj denar e dobredojden... Bidete humani i pomognete тага
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2009 во 17:02
Се согласувам со Biba_G, времето за лекување истекува и сега не е време Емил да се шета по манастири, туку потребно и да иде во некоја од Европските болници за да му пресадат коскена срж. Ова операција чини над 100.000 евра - сума која е невозможна за семејството Новески.

Pravoslavie, Севишниот Бог не живее во манастири, ниту во какви било ракотворни храмови. Тој е сеприсутен и Тој ги слуша молитвоте кои Му се упатени Нему независно од тоа каде се наоѓа молителот. Како што вели Светото Писмо:

Сèвишниот не живее во ракотворни храмови, како што вели пророкот: Небото Ми е престол, а земјата е подножје на Моите нозе. Каков дом ќе ми изградите - говори Господ - или какво ќе биде местото за Моја починка? Не го направи ли сè тоа Мојата рака?"
(Дела на апостолите 17:48-50, Библијата)

Значи Господ не живее во манастири. Ако мене ме прашувате, од мое искуство (и јас сум земал хемотерапии како Емил) Тој е најблиску до оние кои деноноќно Му се молат во болниците големо%20гушкање

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2009 во 19:14
Prashanje do Dogi.....do kade e postapkata so otvaranje na telefonski broevi za donacija?
Ovde se  navedeni samo ziro smetkite ,smetam deka so  voveduvanje na telefonski broevi od trite operatori ,polesno bi se sobrale odredeni sredtstva koi bi mu pomognale na Emil.
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2009 во 20:11
od stranata na Emil na fejsbuk procitav deka broevite kje startuvaat od utre...dosega imalo nekoi precki od telekom,najverojatno pak od onie pusti birokratski administratorski proceduri...Najiskreno se nadevam deka od utre navistina kje zapocnat da funkcioniraat...Kje bidat objaveni i tuka...
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2009 во 20:18
Blagodaram Biba,brza i ekspeditivna kako i sekogash.
Jas iskreno se nadevam deka seushte ima lugje koi kje dadat  svoj doprinos.
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2009 во 01:00
Иако разговоров со EvAngelos не е баш директно врзан за конкретнава донаторска акција, сепак сметам и дека не е погрешно што ќе бидеме до некаде off-topic, зашто и на ваков начин ќе ја актуелизираме темава повеќе да биде забележувана.
 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Се согласувам со Biba_G, времето за лекување истекува и сега не е време Емил да се шета по манастири, туку потребно и да иде во некоја од Европските болници за да му пресадат коскена срж. Ова операција чини над 100.000 евра - сума која е невозможна за семејството Новески.

Pravoslavie, Севишниот Бог не живее во манастири, ниту во какви било ракотворни храмови. Тој е сеприсутен и Тој ги слуша молитвоте кои Му се упатени Нему независно од тоа каде се наоѓа молителот. Како што вели Светото Писмо:

Сèвишниот не живее во ракотворни храмови, како што вели пророкот: Небото Ми е престол, а земјата е подножје на Моите нозе. Каков дом ќе ми изградите - говори Господ - или какво ќе биде местото за Моја починка? Не го направи ли сè тоа Мојата рака?"
(Дела на апостолите 17:48-50, Библијата)

Значи Господ не живее во манастири. Ако мене ме прашувате, од мое искуство (и јас сум земал хемотерапии како Емил) Тој е најблиску до оние кои деноноќно Му се молат во болниците големо%20гушкање

 
 
Јас никаде не кажав дека Бог живее во ракотворни Храмови. Ниту кажав, ниту помислив, ни од блиску подразбрав, ни од далеку подразбрав. Не знам зошто го споменуваш ова.
 
Тој Е секаде присутен, и се’ гледа, и се’ слуша, и се’ знае, и се’ може и за се’ се грижи. Сепак да ги ставиме на кантар Библиските факти, па да направиме една пресметка.
 
Дали крвоточивата жена БАШ МОРАЛА да се допре до Исус? Зарем не можела да седи дома и со силна молитва да моли да и’ помине болеста? Дали Господ ја прекорил за тоа? Дали одбил да и’ помогне? Дали ја вратил назад и дали и’ рекол да се моли од дома? Не! Уште повеќе што таа верувала дека макар и да се допре ДО РЕСИТЕ (или ДО КРАЈОТ) на Неговата облека, би оздравеала. Никаде прекор! Само љубов и топлина! големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
 
Дали болниот сосе леглото го спуштија низ покривот на куќата во која Беше Тој? Да! Дали Тој ја виде нивната вера и поради нивната вера му прости и го излекува човекот? Да! Дали тие со нивната вера можеа да бидат дома и да се молат и таа нивна вера да роди силна молитва и на таков начин да се излекува човеков? Можеа! Ама сепак Господ го излекува на ТОЈ начин човеков. Никаде прекор! Само љубов и топлина!големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
 
Дали во тремовите на бањата Витезда лежеа мнозина болни, слепи, сакати... кои чекале ангел да ја разбранува водата па да се симнат и да се излекуваат? Да! Дали можеле да бидат БИЛО КАДЕ - некаде надвор од тремовите на бањата и да се молат силно и Господ поради нивната вера и по нивната молитва да ги излекува? Можел! Дали им рекол “Јас не живеам на оваа бања, сте можеле да бидете некаде надвор и да се молите и Јас би ве излекувал“? Не им рекол, туку исцелувал секого кој со вера му пристапувал, а Господ Исус Христос на еден од нив најнепосредно лично му подарил исцелување. Никаде прекор! Само љубов и топлина! големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
 
А слепите кои Му пристапиле? Зарем не можеле да бидат некаде надвор, дури и да не знаат за Него, туку само дење ноќе да бидат во молитви и поради нивната вера и по нивните молитви да им подари вид? Дали ги истера? Не! Дали ги одби? Не! Никаде прекор! Само љубов и топлина! големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
 
 
Во сите овие случаи луѓево знаеле од каде излегува исцелителна сила, и оделе таму. Си знаеле дека: “Нема потреба да седам дома и да се молам, одам кај Тој за Кого сите зборуваат дека помага секому, па и јас се надевам дека ќе добијам излекување за мене.“ И не се излажале!
 
Уште повеќе што дел од наведениве или сите наведени, де-факто немале вера во Него како Единороден Син Божји и како Спасител на Светот и без ВИСТИНСКИ да Го ПОЗНАВААТ Кој Е! Само ги прашувал некои од нив “Дали веруваш дека можам тоа да го сторам?“
 
Зошто тогаш ти EvAngelos си го затворил срцето и се противиш што го посочив Манастирот Острог, кој е познат НИЗ ЦЕЛИОТ СВЕТ? големо%20гушкање Со моиве очи сум видел и странски регистрации на автомобили од секаде! Чуле и дошле, зашто знаат дека таму има она што им треба. Затоа јас и им го посочувам овој Манастир, бидејки ЗНАМ што има таму!
 
Уште повеќе, се работи за огромни суми на пари кои треба да се соберат за случајов. Дали СИГУРНО ќе се соберат? Дали НЕМА да се соберат? Што ако лицето кое ги чека овие НАВИСТИНА ГОЛЕМИ парични суми, почине додека ја чека милоста или немилоста на донаторите? Колкумина ќе можат да разберат што се случува? Колкумина можат да разберат што е тоа Божја Промисла? И конечно, што ако Бог, наместо преку донирање пари, промислил на конкретнава личност да и’ биде помогнато на начинот кој го предлагам за да и таа личност, а и оние кои и’ се блиски - бидат приведени кон Христа?
 
И дај те молам, омекни го тоа срце... големо%20гушкање
Православие и Евангелос знам дека секој од вас сака да помогне на свој начин, но ве молам во  вашите коментари  воздржите од сарказам,  докажување и полемизирање. Ве молам отворете  тема во Вероисповед околу вербата/невербата па верувам ке се вклучат и други дискутанти.


Изменето од mamamd - 23.Ноември.2009 во 06:26
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2009 во 11:43
mamamd, се извинувам за оф-топикот, но кога ќе размислам тоа и не е баш оф-топик од следниве причини:

Семејство Новески, јас сум ваш пријател - сострадалник. Има една поговорка која вели: „Не слушај гаталец, туку паталец“.
Јас, со помош на Бог, две години водев битка со една опака болест слична на оваа на Емил. Јас имав 2 операции и примив 8 хемотерапии. Во тоа мое две годишно искуство се изнаслушав еден куп „алтернативни методи“ за лекување на овие болести. Едни ми велеа да идам кај „исцелителот“ Иван од Куманово, други ми велеа да идам кај тој и тој „биоенергетичар“, трети да идам во тој и тој манастир, четврти да пијам од таа и таа вода, петти дури ми велеа, верувале или не, да сум ги гушкал дрвата (и на тој начин да сум бил во хармонија со природата).

Но јас, наместо да ги слушам овие „алтернативни“ shortcut решенија, решив да се потпрам на верата во Бог, на молитвата и на ПРОВЕРЕНАТА медицина. Фала Му на Бог, еве, до ден денес стојам жив и здрав на нозе под закрилата на Неговата милост и неизмерна љубов.

На клиниката за Радиологија и Онкологија (таму каде што вообичаено се примаат хемотерапии за возрасни) запознав еден куп пријатели - сострадалници. До ден денес со некои од нив комуницирам.
За жал со некои од нив не можам да комуницирам. Меѓу нив најчесто беа оние кои ги послушаа горните „советници“ и посегнаа по „алтернативните решенија“ и кога видоа дека нема фајде од нив, повторно се вратија на проверената медицина, но за жал во краен стадиум од нивната болест. Тогаш нивното оздравување беше надвор од дометот на проверената медицина. И така тие си заминаа од овој свет.

Во овие болести, кога животот ни е во опасност, за човекот, кој бара надеж во се и сешто и едноставно не може да седи со скрстени раце, големо искушение е да посегне по разноразни бајачки, гатачки, надрилекари, манастири, свети води, оџи, самопрогласени исцелители и сл.
Не сакам тоа да им се случи и на Емил и неговото семејство. Доколку „таму некаде“ постоеше лекот за овие болести, тоа ќе го знаеа сите, тоа ќе го знаеа и болниците, и самите доктори ќе ги упатуваа болните таму на „инстант оздравување“. Но за жал тоа не е така.

Доколку има некој верник во семејството Ноевски би му препорачал на тој/таа редовно да се моли за Емил. Ние во нашата црква веќе започнавме да се молиме за Емил и да собираме и да апелираме за собирање на донации за неговата неопходна хируршка интервенција. Пресадувањето на коскена срцевина се покажала како веродостојно решение за болеста на Емил и јас би настојувал тој да ја направи таа операција што е можно побрзо без да посегнува по настрани решенија. Молитвата и Медицината е лекот. А молитвата Бог ја слуша од секаде, па и од болниците.

Дознав дека Емил е во Државната болница во Скопје (90% тој е на клиниката на Хематологија). Доколку некој е благословен од Бог финансиски, може да оди и лично да му даде донација на Емил Новески. Таму редовно има некој од членовите на неговото семејство, но дури ако нема, докторите можат да ја достават донацијата до семејството.

Не би должел повеќе. Се извинувам ако бев оф-топик.
И јас ги чекам броевите за донации за да покренеме масовна процедура за донирање. Жиросметките, според мене, не се покажале како добро средство за тоа.
Се молиме за тебе Емил. Поздрав!


Изменето од EvAngelos - 23.Ноември.2009 во 11:58
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2009 во 13:43
Неодамна мој другар имаше ненадејни здравствени проблеми и мораше итно да направи операција на главата во Словенија, а за тоа му беа потребни 25 000 евра.

На моја голема радост, а верувам и на сеопшта, парите беа собрани САМО за 4 дена.

Тука морам да спомнам дека токму манастир му помогна, т.е. Бигорски манастир и игуменот отец Партениј, и по молитвите на св. Јован Крстител, како и со финансиска помош од братството, се разбира, колку што беа во можност (бидејќи општо познато е дека тој манастир функционира и како „духовно рехабилитационен“ центар за зависници од опојни средства) и финансиска помош од православните верници ширум Македонија, мојот другар денеска, слава Му на Бога, е жив и здрав и Му благодари на Господа за милоста и добрината која му ја укажа.

Такви акции за собирање средства за семејства кои имаат потреба организираше и сеуште организира ЗДРУЖЕНИЕТО ЗА НЕГУВАЊЕ НА ПРАВОСЛАВНИ ВРЕДНОСТИ кое работи со благослов на архиепископот Стефан и игуменот на Бигорската обител - отец Партениј. Може да ги исконтактирате преку ликнов кој го доставив, и верувам дека на некој начин ќе можат да ви помогнат. Сепак, ова здружение има поддршка и од православните верници од дијаспората, а што е најважно, со благослов се’ се успева. Можеби нема да се во можност целосно да ги покријат трошоците, но верувам дека ќе се потрудат да направат се’ што е во нивните можности, затоа што и оние кои се членови на здружението, оваа работа ја работаат доброволно, на волонтерска основа, без притоа да земаат никаков хонорар (што е за вистинска пофалба).

Инаку, Бигорски манастир е познат по чудотворната икона на св. Јован Крстител, која има направено многу чуда. Сите оние брачни парови кои не можат да имаат чеда, можат да се обратат во манастирот да им се прочита молитва за св. Јован молитвено да им помогне пред Бога. Пред неколку години слушнав за случај на една жена која била во последен стадиум на рак (не знам рак на што) и после молитвата во манастирската црква, кај иконата, докторите се чуделе на новите резултатите - никаква болест.

Верувајте дека навистина чуда прави. Тоа е стотици пати до сега докажано, а за тоа сведочат и многубројните златни и сребрени дарови (прстени, ланчиња, алки, привезоци...) кои стојат на иконата како спомен и благодарност од сите оние кои добиле исцеление.

Верувам дека Емил и неговите родители имаат молитвена поддршка од братството, како и од нас, верниците кои го сакаме тој манстир и возљубениот ни отец наш Партениј со неговото свето братство и сестринство, кој постојано ни напоменува дека: „Нашиот брат е нашиот живот“.

Христос нека е секогаш посреди нас!

п.с. Мислам дека и на Православние му се познати овие информации, па тој можеби ќе може и подобро да ве упати во некои новости во врска со ЗДРУЖЕНИЕТО ЗА НЕГУВАЊЕ НА ПРАВОСЛАВНИ ВРЕДНОСТИ и нивната официјална веб страна






Изменето од Maran Ata - 23.Ноември.2009 во 13:44
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2009 во 20:38
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Има една поговорка која вели: „Не слушај гаталец, туку паталец“.
 
Golema mudrost ima vo taa pogovorka. Ja nekolku pati sum se izgorel vo zivotot slushajki gatalci so polni usti, a prazni race.
Emilco dusho napatena, batali ti ova sto ti zborat ovde manastiri ikoni i drugi takvi babini prikaski. Da bese nesto od toa vistina site ke znaevme i nikoj nemase da veli "taaaaamu nekade se desilo cudo". Zaednickoto kaj site vakvi cuda e toa sto site tie se desavaat taaaamu nekade daleku od nas i se se toa nekoi anonimci koi sto se izlecile, a vo bolnicite doktorite prv pat slusaat za ovie anonimni pacienti.
Zatoa batali ti tie raboti i glej si zdravjeto, a po manastiri ke shetas zdravje Boze koa ke ozdravis. Ne ti begaat tie.
So tebe sme brate da znaes ne si sam. I najvazno da znaes deka Bog e sega najblisku do tebe. Nadevaj se na nego, bidi silen i ke ja pobedis bolesta. Bog go ima celoto bogatstvo na ovoj svet. Sto se za nego 100.000 evra. Bog ke ti gi obezbedi za cas, samo veruvaj!
Pozdrav!!! големо%20гушкање
 
Pozdrav i do tebe brate EvAngelos големо%20гушкање
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2009 во 04:27
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.