IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Македонска Етнологија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонска Етнологија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23242526>
Автор
Порака
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2012 во 20:41
мир
Кон врв
Rade Kumitkata Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Април.2012
Статус: Офлајн
Поени: 40
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rade Kumitkata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2012 во 20:44
Originally posted by *moon* *moon* напиша:


Originally posted by Rade Kumitkata Rade Kumitkata напиша:

Originally posted by d4 b3 d4 b3 напиша:

кумитка не се пишува со О?

Зависи од дијалектот ;) На многу места, особено планинските краишта во западна и северозападна Македонија (слично е и во источната), зборот ''комита'' се изговара како ''кумита''

dodeka debatirate se razzeleni AJDE VO SHUMA ;-)

Одиш со нас? ;)
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2012 во 20:55
ке оди
кай ке иде
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2012 во 08:45
Темата е етнологија , а не игра со зборови.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
goran-twin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goran-twin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2012 во 19:16
Македонскиот народ е мешавина од македонци,пајонци,тракијци од античкиот период. Отпосле се словените во смесата. Во подоцен период се измешани со бугари ,грци,срби,албанци....
Така да чисти македонци нема.
Денешниот македонски идентитет е чист мистицизам.

Изменето од goran-twin - 25.Мај.2012 во 19:23
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2012 во 20:03
Originally posted by goran-twin goran-twin напиша:

Македонскиот народ е мешавина од македонци,пајонци,тракијци од античкиот период. Отпосле се словените во смесата. Во подоцен период се измешани со бугари ,грци,срби,албанци....
Така да чисти македонци нема.
Денешниот македонски идентитет е чист мистицизам.

A кој народ од Европа денес е чист народ, неизмешан со други народи? Можеш ли да наведеш таков народ во Европа? 
Идентитетот не подразбира чистота, освен секако, ако немаш во предвид некоја фашистичка дефиниција за истиот. А сите тие нешта кои ги наведе се дел од етнологијата на македонскиот народ, иако нема да се согласам дека македонскиот народ се мешал со сите тие народи дкои ти ги наведе. Етнологијата го подразбира се она што го наведе, ама очигледно мистицизам е за некои луѓе е значењето на овој збор, па го поврзуваат со зборови како индентитет.

Кон врв
goran-twin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goran-twin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2012 во 22:32
Комплетно се согласувам и со тебе.И тоа многу добро го знам,дека нема чисти народи.Но сепак и она што јас го пишав е комплетно точно.
Погрешно ми ја свати пораката,која не се однесува за чистотата на еден народ,колку мнозинството го има од она кое се нарекува.Тие се нарекуваат ама повеќето од нив до ден денес мнозинството го држат идентитетот иако се мешале со други низ вековите.Што не е случај со нашиот идентитет кој е знак прашалник колку може како народ да се наречеме македонци.Македонците биле помалку уште од антички период во однос на пајонците и тракијците на овие територии во кои сега живееме.Зошто никој не вели колку сме тракијци.
Затоа и со право може да се каже дека нашиот"македонски"идентитет е мистицизам.
Ако од друга перспектива погледнам дали крв македонска носиме,како што сме го носеле името македонско до последното "ропство".
Со право можеме да се наречеме македонци.
Но немам ли право,јас кој не сум врзан за национализам да си подигрувам со патриоти и непатриоти.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2012 во 23:34
Originally posted by goran-twin goran-twin напиша:


Погрешно ми ја свати пораката,која не се однесува за чистотата на еден народ,колку мнозинството го има од она кое се нарекува.Тие се нарекуваат ама повеќето од нив до ден денес мнозинството го држат идентитетот иако се мешале со други низ вековите.Што не е случај со нашиот идентитет кој е знак прашалник колку може како народ да се наречеме македонци.Македонците биле помалку уште од антички период во однос на пајонците и тракијците на овие територии во кои сега живееме.Зошто никој не вели колку сме тракијци.
 

Очигледно историските процеси не ти се детално познати, туку само површно прочитани. Во текот на историјата, името на народот не секогаш го дава мнозинската компонента на она што претставува, условно кажано, етничка смеса од која е составен определен народ. Впрочем, во огромен дел од случаите, името на народот и не е поврзано со таа компонента. Најчесто највилјателната компонента е онаа која има пресудно влијание. Пример за тоа имаме во соседството. Албанците, кои се сметаат за потомци на Илирите, не се нарекуваат Илири. Бугарите, кои се потомци на протобугарското племе и Словените, не се нарекуваат Словени, иако согласно сите особини кои го определуваат нивниот идентитет, тие се дел од словенските народи. Грците, независно од тоа што се нарекуваат Елини, не се во најголем дел Елини, односно ги немаат сите оние карактеристики кои ги имале старите Грци. Иста е ситуацијата и кај другите народи. Шпанија се создала од кралствата Арагон и Кастилја. Кастилја била  многу помала, но повлијателна, па така Арагон се претопил во кралството Кастилја, а не се случило обратното. Но, тие се нарекуваат денес Шпанци, а не Арагонци. Ниту пак Италијанците денес се нарекуваат Латини, иако во најголем дел се тоа. Мислам дека овие примери се доволни.

Originally posted by goran-twin goran-twin напиша:

Затоа и со право може да се каже дека нашиот"македонски"идентитет е мистицизам.
Ако од друга перспектива погледнам дали крв македонска носиме,како што сме го носеле името македонско до последното "ропство".
Со право можеме да се наречеме македонци. 

Пак ќе повторам, мистицизамот е одличен начин да се оправда незнаењето и непознавањето на историските процеси. Но, за жал, со тоа не може да се сокрие таквото нешто.

Originally posted by goran-twin goran-twin напиша:

 
Но немам ли право,јас кој не сум врзан за национализам да си подигрувам со патриоти и непатриоти.

За да се подигруваш со нешто, треба да имаш знаење за тоа нешто. Ако подигрувањето ти е како познавањето на историските процеси, најдобро ќе ти биде да се воздржиш од тоа, за да не почне некој кој ги познава историските процеси подобро да почне да се потсмева со твоето непознавање на историјата. Не случајно нашиот народ рекол дека некогаш молчењето е злато. намигнување
Кон врв
goran-twin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goran-twin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2012 во 00:19
Ето патриоти македонски читате?!?!Повеќето сме измешани и носиме имиња кои не соодејствуваат со потеклата.Сега чуму ни е патриотизам и идентитет.
Зошто се расправаме кој е македонец,кој бугар,кој грк,кој србин.,,,..,,, Сите ние сме луѓе и не се потребни поделби по национализам.
Ох леле мори мајко,јас воопшто не сум историчар,не сум правник,не сум економист,не сум политичар,ниту човек од бизнисот,не сум и шофер,...,,не сум ништо тука на овој форум.
Јас сум само еден форумџија на идивиди форумот
И ако кажам дека сум форумџија,ќе кажеш се фалам,а ако кажам не,знаеш дека те лажам
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2012 во 00:21
Нема да навлегувам во детели , но ме интересира кога Македонците се измешале со бугари, срби, грци , албанци , какви биле тие процеси итн.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
goran-twin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goran-twin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2012 во 00:26

Прибидејќи и Македон се согласи со таа констатација,затоа прашај го него,мора да признаам подобро ја познава историјата од мене.

Изменето од goran-twin - 26.Мај.2012 во 00:28
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2012 во 00:29
Originally posted by goran-twin goran-twin напиша:

Ето патриоти македонски читате?!?!Повеќето сме измешани и носиме имиња кои не соодејствуваат со потеклата.Сега чуму ни е патриотизам и идентитет.
Зошто се расправаме кој е македонец,кој бугар,кој грк,кој србин.,,,..,,, Сите ние сме луѓе и не се потребни поделби по национализам.
Ох леле мори мајко,јас воопшто не сум историчар,не сум правник,не сум економист,не сум политичар,ниту човек од бизнисот,не сум и шофер,...,,не сум ништо тука на овој форум.
Јас сум само еден форумџија на идивиди форумот
И ако кажам дека сум форумџија,ќе кажеш се фалам,а ако кажам не,знаеш дека те лажам

Јас сум патриот македонски, ги читам твоите постови и ако искрено ти кажам што мислам за твоите постови на подфорумот историја, ќе се налутиш, а јас со тоа ќе ги прекршам правилата. намигнување 

Пак ќе повторам, идентитетот и етнологијата се поврзани поими, но не се идентични поими. Сите имиња кои се дел од етнологијата се соодветни на потеклото, но не може само со нив да се изрази истото. Но, имињата се сврзуваат со идентитетот, а не со етногенезата на еден народ. Етногенезата на еден народ е поврзана со нешта кои се поврзани, но не се и идентични со идентитетот на еден народ. Но, за ова да го разбереш, треба да имаш големи познавања од областа на историјата, во спротивно пак ќе говориш за мистицизми и неразбирливи, секако, за тебе, нешта.

Поделбите постоеле, постојат и ќе постојат се додека постои и човештвото. Ако тоа кое си го напишал за поделбите е упатено кон мене, не труди се воопшто, јас не сум приврзаник на никакви пацифистички, комунистички или хипи повици за воспоставување некакви непостоечки братства и единства или замислени "хармонии". 


Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2012 во 00:51
Јас ставовите на Македон ги знам , ме интересира на што се должи твоето тврдење.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
goran-twin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goran-twin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2012 во 01:02
Originally posted by Македон Македон напиша:


Јас сум патриот македонски, ги читам твоите постови и ако искрено ти кажам што мислам за твоите постови на подфорумот историја, ќе се налутиш, а јас со тоа ќе ги прекршам правилата. намигнување 

Секој има право да носи национално име,нема ништо лошо во тоа.
Јас не сакам!
Секој може да сака своја држава на оваа земја.
Јас не сакам!
Јас подобро би се чувствувал странец во туѓа земја!
Отколку свој во МК!
Мислам дека во се тоа нема ништо лошо!?!?
Originally posted by Македон Македон напиша:


Поделбите постоеле, постојат и ќе постојат се додека постои и човештвото. Ако тоа кое си го напишал за поделбите е упатено кон мене, не труди се воопшто, јас не сум приврзаник на никакви пацифистички, комунистички или хипи повици за воспоставување некакви непостоечки братства и единства или замислени "хармонии". 



Поделби имало и ќе има додека постој човештвото.А пак повици немало кон никој кој патриотизмот не го ставил на прво место како своја единствена татковина.
А пак за "хипи повици"не ми доаѓа на памет.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23242526>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.