IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали начинот на облекување има врска со верата?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали начинот на облекување има врска со верата?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 15>
Автор
Порака
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 22:24
Во некои религии да.
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 22:30
Originally posted by емил емил напиша:

Во некои религии да.


vo koi religii
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
Ebu Muaz Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 97
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu Muaz Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 22:32
Intereno e i slednovo : ako jas JA SAKAM mojata zena i kerka, normalno deka ke sakam da gi zastitam od nedolicni pogledi i za nivno dobro ke im kazuvam da ja pokrijat svojata ubavina. Majka ili tatko koj sam go pustil svoeto dete razgoleno nadvor, go omalovazil! Da, da. Jas ako ja pustam kerkata takva da izleze prvo jas sum vinoven zasto ne treba da ja ostavam taka da odi, ako taa e verenicka treba da go pokaze toa.
Kako ne svakate deka samo DOBRO moze da proizleguva od pokrivanje na telata, i za mazi i za zeni...pomalku gresni misli, pomalku cenenje spored nadvoresen izgled- toj nosel Versace a drug nosel made in Bit Pazar, pomalku diskriminacija na zenata i nejzino koristenje kako parce na meso za i seksualna esploatacija
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 22:33
Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Воопшто не се работи за омаловажување, секој има право да се носи како сака и како му налага неговата вера, но проблем настанува кога некој ги осудува оние што не се како него.Со други зборови, ако сакаш некој да го почитува твојот кодекс, почитувај го и ти неговиот. Нема потреба двосмислено и индиректно да ги критикуваш оние кои не ти се облечени по твој ќеф, тие не се ништо помали или поголеми верници. Напротив, тоа е едно големо лицемерие да се оценува нечија верност и продуховеност како што велиш по облеката.Па така, убаво ти кажав, човек прво треба да си замете пред својата порта а потоа да гледа дали е чисто кај другите. Ти си тој што си има проблем, ти се чувствуваш соблазнето поради твојата слабост, а не поради облеката на некои жени. А штом си таков подеднаквои ќе те соблазне мантија, бурка, буркина...Ако ти е окото чисто-и душата ќе ти биде чиста. Перцепцијата зависи од умот, предрасудите кои ти ги наметнала среднината-овој носи вака- не е верен а таа што се покрива е добра. Како што гледаш, тие химени и реконструкции најмногу се дешаваат кај покриените, зар не ти кажува тоа нешто?Па така, нема потреба од подлост и иронија, а уште помалку да ми кажуваш што ќе постирам.


bludstvoto na ocite e gledanjeto, bludstvoto na jazikot e govorot, dusata custvuva zelba i kopnes a organite toa ke go potvrdat ili negiraat,.

da sekoj si ima pravo da se nosi kako saka i kako mu nalaga religijata no kako sto gledam nikoj ovde ne gi osuduva onie sto ne se kako nego zamene   sekoj si ima pravo na sve oblekuvanje   no temata e dali oblekuvanjeto ima vrska so religijata bez raslika koja religija i nikoj posebno musliman ne sme na nikogo da omolazi
ke se posluzam so eden citat od muhamed a.s
gledanjeto so strast e blud, ako zenata se razubavi i otide na mazki sobir za da se pokaze toa e blud kako i gledanjeto so kopnes.
pa ako zenata e pokriena kako sto treba t,e hidzab
kako maskoto ke go obzema strast voopsto nema ni da pomisli na toa hidzabot kako obleka mora da bide ispolnet so hidzabot na srceto, ocite mislenjeto, toj go oddalecuva nacinot na koj licnosta zboruva se dvizi nacinot na koj se odnesuva t.e hidzabot e moralno oblekuvanje za da gi zastiti id ponizuvanje i voznimiruvanje na ulica .

da vo pravo si nemojte da im gi vrlate vlice greskite na lugeto , posebno ako i samite gi imate , ako go pocituva tvojot kondekst pocituvajgo i ti i nikoj nengi kritikuva onie koi se obleceni na poinakov nacin
no kako sto ja razbiram temava e dali onie koi se obleceni t.e razgoleni so toa go potiknuvaat ponizuvanjeto svoe   i so toa po moe mislenje se doveduva do voznemirenost ke se izrazam so zborot siluvanje cesto onie koi se razgoleni se siluvani od razni manjaci sluvaci pa   ke gi prasam site maski
imame dve zgodni devoji ednata e kalugerka koja si go pocituva nejzinoto veruvanje i epropisno oblecena
i drugata oblecena kako sto se denesnive devojki razgolena , koja od ove dve devojki ke vi go privlece vnimanieto,
i ne zaboravaj deka covekot e sozdaden slabicok
kade muhamed,a,s rekol
koj ke mi garantira deka jazikot i poloviot organ moze da gi zacuva   mu garantiram dzenet.

tokmu taka   marija ako okoto tie cisto i dusata ke ti bide cista no ete pusto oko koga maskoto ke vide nekoja zena razgolena koj gi pokazuva nejzinite ubavi on ke pogledne a so toa   voedno i napravil blud , nema masko a da ne pogledne toj sto ke ti rece ne gledam on te lazi zarem ima pogolem licemer od nego , za da ne gledan strasno maskoto zatoa e pokrivkata na zenata i propisno da e oblecenakade sto   vo k*ran veli hudzabot e preventiva od zlostavuvanje ,

da jasno mie deka i onie koi se pokrieni   go pravat toa za mene se tie dvolicni zeni gi imalo i ke gi ima
no so sigurnot vi tvrdam deka se pomalu brojn i od drugite sega zasega
no muhamed rekol deka toa ke se prosiri i ke zema golem zamav pa i kaj muslimanite,pa allah ne predupredil
KAZI IM NA VERNICITE DA GO SOBORAT OPULOT SVOJ I DA GI CUVAAT SRAMNITE MESTA SVOI, ETE TOE POCESNO ZA NIV ALLAH NAVISTINA E IZVESTEN ZA ONA STO GO RABOTAAT I NE PRIBLIZUVAJTESE KON BLUD, TOA NAVISTINA E RAZVRT I PAT LOS (EN NUR30,EL ISRA32)

pa marija zboruvaj vo vrska so toa ane da gi omalozuvas onie koi nosat hidzab i za nejzinite zakrpi
od nekojsi ginekolozi
zarem nema da se slozis so mene deka ova e omalozuvanje   i da se potsmevas na toa ,
zarem nee toa necovecnost, i govor koj ne drzi voda

pozdrav





Не, никако не е омаловажување.  Можеби подиректен пост, јас незнам така завиено да врткам,но никого не омаловажив. Јас не ги омаловажив СИТЕ кои носат хиџаб, но оние кои носат заради покажување духовност и продавање морал, а во суштина се расипани.

Со сигурност тврдиш дека тие се помалубројни, но статистиките покажуваат спротивно, зар ти не си ја прочитал веста дека во Египет е забранета употребата на оваа справа? Значи се користела толку масовно што дури владата ја забранила, а ние овде дури првпат разбравме дека постоело такво нешто. Па секако процентуално во Египет се носи хиџаб повеќе од Македонија, нели?

И мислиш дека стапката на силувања таму е помала?


Сакаш да гледаш спотчиња а? А потоа да ги осудуваш танчерите. Можеби сакаш и стомачен танц-дали сите тие се расипани и сметаш дека треба да се поништат?

Размисли само...





Изменето од maria_magdalena - 17.Ноември.2009 во 22:34
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 22:37
Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

Originally posted by емил емил напиша:

Во некои религии да.


vo koi religii
 
 
Муслиманството
Кон врв
Ebu Muaz Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 97
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu Muaz Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 22:38
Nema religija MUSLIMANSTVO,лутина
religijata e I S L A M
a vernikot MUSLIMAN/KA
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 22:41
Добре.Во исламот облекуванjето има везе според религиjата.
Кон врв
Ebu Muaz Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 97
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu Muaz Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 22:45
Da vidime sto znaes, napisi kakva vrska imaголема%20насмевка
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 22:45
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:



Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Воопшто не се работи за омаловажување, секој има право да се носи како сака и како му налага неговата вера, но проблем настанува кога некој ги осудува оние што не се како него.Со други зборови, ако сакаш некој да го почитува твојот кодекс, почитувај го и ти неговиот. Нема потреба двосмислено и индиректно да ги критикуваш оние кои не ти се облечени по твој ќеф, тие не се ништо помали или поголеми верници. Напротив, тоа е едно големо лицемерие да се оценува нечија верност и продуховеност како што велиш по облеката.Па така, убаво ти кажав, човек прво треба да си замете пред својата порта а потоа да гледа дали е чисто кај другите. Ти си тој што си има проблем, ти се чувствуваш соблазнето поради твојата слабост, а не поради облеката на некои жени. А штом си таков подеднаквои ќе те соблазне мантија, бурка, буркина...Ако ти е окото чисто-и душата ќе ти биде чиста. Перцепцијата зависи од умот, предрасудите кои ти ги наметнала среднината-овој носи вака- не е верен а таа што се покрива е добра. Како што гледаш, тие химени и реконструкции најмногу се дешаваат кај покриените, зар не ти кажува тоа нешто?Па така, нема потреба од подлост и иронија, а уште помалку да ми кажуваш што ќе постирам.


bludstvoto na ocite e gledanjeto, bludstvoto na jazikot e govorot, dusata custvuva zelba i kopnes a organite toa ke go potvrdat ili negiraat,.

da sekoj si ima pravo da se nosi kako saka i kako mu nalaga religijata no kako sto gledam nikoj ovde ne gi osuduva onie sto ne se kako nego zamene   sekoj si ima pravo na sve oblekuvanje   no temata e dali oblekuvanjeto ima vrska so religijata bez raslika koja religija i nikoj posebno musliman ne sme na nikogo da omolazi
ke se posluzam so eden citat od muhamed a.s
gledanjeto so strast e blud, ako zenata se razubavi i otide na mazki sobir za da se pokaze toa e blud kako i gledanjeto so kopnes.
pa ako zenata e pokriena kako sto treba t,e hidzab
kako maskoto ke go obzema strast voopsto nema ni da pomisli na toa hidzabot kako obleka mora da bide ispolnet so hidzabot na srceto, ocite mislenjeto, toj go oddalecuva nacinot na koj licnosta zboruva se dvizi nacinot na koj se odnesuva t.e hidzabot e moralno oblekuvanje za da gi zastiti id ponizuvanje i voznimiruvanje na ulica .

da vo pravo si nemojte da im gi vrlate vlice greskite na lugeto , posebno ako i samite gi imate , ako go pocituva tvojot kondekst pocituvajgo i ti i nikoj nengi kritikuva onie koi se obleceni na poinakov nacin
no kako sto ja razbiram temava e dali onie koi se obleceni t.e razgoleni so toa go potiknuvaat ponizuvanjeto svoe   i so toa po moe mislenje se doveduva do voznemirenost ke se izrazam so zborot siluvanje cesto onie koi se razgoleni se siluvani od razni manjaci sluvaci pa   ke gi prasam site maski
imame dve zgodni devoji ednata e kalugerka koja si go pocituva nejzinoto veruvanje i epropisno oblecena
i drugata oblecena kako sto se denesnive devojki razgolena , koja od ove dve devojki ke vi go privlece vnimanieto,
i ne zaboravaj deka covekot e sozdaden slabicok
kade muhamed,a,s rekol
koj ke mi garantira deka jazikot i poloviot organ moze da gi zacuva   mu garantiram dzenet.

tokmu taka   marija ako okoto tie cisto i dusata ke ti bide cista no ete pusto oko koga maskoto ke vide nekoja zena razgolena koj gi pokazuva nejzinite ubavi on ke pogledne a so toa   voedno i napravil blud , nema masko a da ne pogledne toj sto ke ti rece ne gledam on te lazi zarem ima pogolem licemer od nego , za da ne gledan strasno maskoto zatoa e pokrivkata na zenata i propisno da e oblecenakade sto   vo k*ran veli hudzabot e preventiva od zlostavuvanje ,

da jasno mie deka i onie koi se pokrieni   go pravat toa za mene se tie dvolicni zeni gi imalo i ke gi ima
no so sigurnot vi tvrdam deka se pomalu brojn i od drugite sega zasega
no muhamed rekol deka toa ke se prosiri i ke zema golem zamav pa i kaj muslimanite,pa allah ne predupredil
KAZI IM NA VERNICITE DA GO SOBORAT OPULOT SVOJ I DA GI CUVAAT SRAMNITE MESTA SVOI, ETE TOE POCESNO ZA NIV ALLAH NAVISTINA E IZVESTEN ZA ONA STO GO RABOTAAT I NE PRIBLIZUVAJTESE KON BLUD, TOA NAVISTINA E RAZVRT I PAT LOS (EN NUR30,EL ISRA32)

pa marija zboruvaj vo vrska so toa ane da gi omalozuvas onie koi nosat hidzab i za nejzinite zakrpi
od nekojsi ginekolozi
zarem nema da se slozis so mene deka ova e omalozuvanje   i da se potsmevas na toa ,
zarem nee toa necovecnost, i govor koj ne drzi voda

pozdrav

Не, никако не е омаловажување.  Можеби подиректен пост, јас незнам така завиено да врткам,но никого не омаловажив. Јас не ги омаловажив СИТЕ кои
носат хиџаб, но оние кои носат заради покажување духовност и продавање
морал, а во суштина се расипани.Со сигурност тврдиш дека тие се
помалубројни, но статистиките покажуваат спротивно, зар ти не си ја
прочитал веста дека во Египет е забранета употребата на оваа справа?
Значи се користела толку масовно што дури владата ја забранила, а ние
овде дури првпат разбравме дека постоело такво нешто. Па секако
процентуално во Египет се носи хиџаб повеќе од Македонија, нели?И мислиш дека стапката на силувања таму е помала? Сакаш
да гледаш спотчиња а? А потоа да ги осудуваш танчерите. Можеби сакаш и
стомачен танц-дали сите тие се расипани и сметаш дека треба да се
поништат?Размисли само...



и продушкајте кој гинеколог ја закрпил вашата чесна сакана во хиџаб ,,,
toa na kogo se odnesuva za site koi nosat hidzab

mnogu dobro ti kazav deka ke ima rasipanost i nemoral pa i kaj muslimankite no malku mina se onie koi se iskreni vernici , no ti go upotrebuvaz zborot hidzab so sto gi omalozuvas i onie koi se iskreni vernici i vernicki ,

i sega te prasuvam sto vistinski i vo religiozen plan kako treba zenata da bide oblecena kazimi od hristijanska strana odgovorot ke bide da bide pokriena soodvetno propisite ili kako denesno vreme da se prati modata za razgoluvanje sto doveduva razgolenosta a sto pokrienata zena,
i ne zaboravaj imame iskreni vernici i dvolicni vernici i vernicki koi prodavaat moral a se rasipani kako sto velis.
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 22:47
Токму така, мислам на последната твоја реченицасреќа.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 22:49
Originally posted by емил емил напиша:

Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

Originally posted by емил емил напиша:

Во некои религии да.
vo koi religii
 
 

Муслиманството

a sto hristijanstvoto vi veli da se razgoluvate kako sto znam jas   toa voospto ne go veli tuku spored (prvoto poslanie na pavle do korintjanite 11,6 veli

AKO ZENATA NE SAKA DA SE POKRIE TOGAS NEKA SE STRIZI; AKO PAK E SRAMNO DA SE STRIZE ILI BRICE TOGAS NEKA SE POKRIE ..

    na sto vi zboruva ova
na razgolenost ili na pokrivka
da zemem primer kalugerkite
za drugite   hristijani ne vazat ok ako taka mislite toa sie vase razmisuvanje
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 22:51
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Токму така, мислам на последната твоја реченицасреќа.

i ako imaz covecnost baram   od tebe da se izvinis   do site onie kjoi nosat hidzab muslimanki
blagodaram
pozdrav
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 22:51
Originally posted by Ebu Muaz Ebu Muaz напиша:

Da vidime sto znaes, napisi kakva vrska imaголема%20насмевка
 
 
Па жените во исламскиот свет одат забулени.Даже во Близкиот Исток им се видат само очите.И тоа ако нее мода сврзана со религиjaта, што е?
 
ПП:Зошто не одат тако како во Турциja ,например?Нели и Турциja е исламска држава?Зошто они копират Европа ,а Во Близкиот Исток одат така ке им се смее цел свет?


Изменето од емил - 17.Ноември.2009 во 22:52
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 22:52
Originally posted by емил емил напиша:

Добре.Во исламот облекуванjето има везе според религиjата.

i vo hristijansto ima   vese so religijata no prasanjetoe koj kolku go pocituva toa
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 15>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.