IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали начинот на облекување има врска со верата?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали начинот на облекување има врска со верата?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 131415
Автор
Порака
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2009 во 13:12
Originally posted by Dzingis Kan Dzingis Kan напиша:

Zlatnik, додека дојде Ебу Муаз и ја расветли дилемата...

Зошто дилема? Каде ти гледаш дилема? Човекот (Ебу Муаз) убаво си кажа за неговата сопствена жена. Еве уште еднаш ќе ја пастирам таа негова изјава:
Originally posted by Ebu Muaz Ebu Muaz напиша:

  Mojata zena sama sakase da stavi nikab, toa e uste popokriveno od nijab za cel da bide po raat od sekakvi pogledi a i kako vernicka da izrazi pocit kon Allah dz.sh. i kon mene kako maz.

Ако на пример се „закачевме“ околу тоа дали таа негова сопруга (или некоја друга муслиманка) носи или не облека која го прекрива целото нејзино тело, во ред, тогаш би имало дилема! Но вака?!збунетост
Во што ти овде гледаш дилема? не%20знам
Originally posted by Dzingis Kan Dzingis Kan напиша:

...  јас ќе ти речам само дека Бурка и Никаб НЕ Е ИСТО! Затоа ти реплицирав, бидејќи овие два поими ги поистоветуваш, ...

Каде јас поистоветувам некои поими?збунетост Впрочем јас немам спомнато никакви зборови кои означуваат некаква муслиманска облека, а каму ли да ги споредувам. Повторно Ебу Муаз беше тој кој спореди две различни носии „
никаб“ и „ нијаб“! И, од каде го извлече тој збор Бурка, кога ниту Ебу Муаз него спомна, ниту пак јас сум го рекол?
Originally posted by Dzingis Kan Dzingis Kan напиша:

... а плус и директно го прашуваш на Ебу Муаз која од тие две жени е негова? ...

И повторно погрешно презентирање на моите зборови!
Добро бе човек, ти реков и претходно, дај прво прочитај убаво што некој пишал, размисли малку за значењето на тоа што е пишано, па потоа коментирај, критикувај, фали, куди ...
За да видиш што го прашав, еве прочитај ги моите зборови уште еднаш ...
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Ебу Муаз, мислам дека во еден од твоите претходни постови спомна дека и твојата сопруга (почитувајќи ги исламските закони) носи ваква облека. Па ме интересира дали е таа некоја од овие две жени ...

Ајде сега да анализираме.
Како што можеш да приметиш, ти го употреби зборот „која“, што само по себе подразбира дека
една од тие жени сигурно е неговата, само прашање е која?!
А јас прашав „дали“ некоја од тие две жени е негова, што значи дека е можно ниту една од тие две да не е неговата жена.
Верувам дека овој пат ќе се согласиш дека ова има разлика.
А зошто тоа го прашав? Основната поента ми беше, како вие муслиманите ги разликувате која чија жена е? Тоа прашање го поставив неколку пати, еве
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

... Или, со други зборови, ова што претходно го реков може да се сведе на следново прашање: како можете да си ги препознавате сопствените сопруги, ако сите носат иста облекаизненадување...

ама не добив одговор, па затоа доаѓа до овие недоразбирања.
Originally posted by Dzingis Kan Dzingis Kan напиша:

... Иронијата настрана,ама вакви коментари не ти требаат....

И повторно, каде во сето ова што досега го реков ти гледаш иронија? Што има навредливо во моите коментари?
Originally posted by Dzingis Kan Dzingis Kan напиша:

... И немој воопшто да ми се правдаш.

За човек да се правда, претходно треба да згреши. Јас неколку пати на одредени членови ненамерно сум им погрешил и за тоа не се правдав туку им се извинив. А сега, овде, во овој случај јас воопшто не сум погрешил кон никого. Ниту спрема тебе, ниту спрема Ебу Муаз, ниту спрема муслиманките ... Според тоа, ова не е „правдање“, туку дополнително објаснување за твоите погрешни видувања.
И наместо ти да ме напаѓаш дека јас омаловажувам, иронизирам, провоцирам ... подобро би било да ми одговориш на уште едно порано веќе поставено прашање, односно да го образложиш вашиот (муслимански) став дека сите жени кои не се покриени како вашите муслимански жени се неморални. Оти според тоа што го велите испаѓа дека за вас мојата жена која не е блиндирана од глава до петици е неморална! И кој на кого тука ги вреѓа жените коментирајќи за неморалност? Оти нели ти рече да не се зборува за туѓи жени? Еве прочитај си самиот што си рекол:
Originally posted by Dzingis Kan Dzingis Kan напиша:

... Ако имаш твоја жена грижи се за неа каде и каква ќе ја најдеш. Жените на другите остави ги!

Јас, никаде ниту директно ниту индиректно не сум навредил ниту една муслиманка, а ти (вие) преку нападите за неморално облекување на нашите жени, тоа го правите. И кој е сега за осуда? И за правдање? И за извинување?размислување



Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2010 во 14:45
...jas mislam deka nema nikakva vrska so verata,...barem burkata!збунетост
 
...zenata si e ednostavno ,..grozna,...pa , ne saka da ja vidi bilo koj drug  !изненадување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
MrAleksandar Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Ноември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 19
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MrAleksandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2010 во 11:07
Јас мислам дека со Облеката не Докажуваме дека сме верници.
Секако дека треба по пристојно тоа се знае. Но Во Библијата Вика по Љубовта ке ве познаваат.
А не по облеката. Но сепак да бидеме по пристојно облечени.

Иначе за првиот коментар дека по делата несто ке направиме, Не би рекол. Кога си Божји Син и Храм ( Бог живее во тебе) Ти самиот ке постапуваш слично како Христос.
А со наши сили ништо неможеме За тоа е Светиот Дух тука да не просведочува за Грев Правда и Суд.

Еве нешто за Делата.

Римјани 4/11,12,13
11 И го прими знакот на обрезанието како печат на праведноста, што ја доби преку верата како необрезан, за да им биде татко на сите, кои веруваат како необрезани; за да им се засмета и ним тоа во праведност,
12 и да им биде татко и на обрезаните, но не на оние, кои се само обрезани, туку кои и одат по стапките на верата на нашиот татко Авраам, која ја имаше додека уште беше необрезан.
13 Зашто, ветувањето на Авраама, или на неговото потомство, дека ќе биде наследник на светот, не дојде преку Законот, туку преку праведноста од верата.
ИСУС ХРИСТОС ПРИНЦ НА МИРОТ. I'Love him
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2010 во 11:17
кај муслиманите и хидуизците има
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 131415
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,375 секунди.